Ginas Pinigis 2010 m. sausio 11 d. 10:18 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Prezidentas svajones pasiryžęs paversti kūnu

Naujasis Lietuvos rankinio federacijos prezidentas Edis Urbanavičius, žvelgdamas į ateitį, regi mūsų rankininkus olimpinėse žaidynėse

Edis Urbonavičius tiki, kad ateityje mūsų rankininkai atstovaus šaliai olimpinėse žaidynėse
Gino Pinigio nuotrauka
Edis Urbonavičius tiki, kad ateityje mūsų rankininkai atstovaus šaliai olimpinėse žaidynėse

  
Dar ne taip seniai skambiomis pergalėmis garsėjęs Lietuvos rankinis, diktavęs madas ne tik buvusioje SSRS, bet ir senutėje Europoje, dabar jau labai toli nuo buvusių aukštumų. Kodėl taip atsitiko? Kodėl ilgai visais atžvilgiais mūsų šalyje pirmavusi sporto šaka taip smarkiai apleido savo pozicijas? Kaip pasiekti, kad rankinis atsigautų, atgimtų? Apie tai „Sportas“ kalbasi su naujuoju Lietuvos rankinio federacijos (LRF) prezidentu Edžiu Urbanavičiumi.
 

Beveik metus Lietuvos rankinis buvo be valdžios. Nuo tada, kai buvusį LRF prezidentą Vytenį Andriukaitį pernai išrinko į Seimą, tik 2009 m. spalį įvykusi LRF rinkimų konferencija buvo vaisinga. Kodėl viskas taip ilgai užtruko?
Iki „vaisingumo“ rinkomės net tris kartus. Pirmąsyk, dar šių metų pradžioje, nebuvo kvorumo. Susirinkus antrąkart, jo jau nebereikėjo, tačiau susirinkimas tebuvo parengiamasis. Norinčiųjų vadovauti mūsų šalies rankinio bendrijai nebuvo. Visai nekeista, nes federacijos finansinė būklė buvo ir tebėra sudėtinga. Bendra LRF skola šiuo metu siekia 560 tūkst. litų, iš jų 192 tūkst. litų – LRF paimta banko paskola, 60 tūkst. litų – neišmokėti atlyginimai darbuotojams ir treneriams. Man, kaip pretendavusiam į LRF prezidentus, antrajame susirinkime, lyg ir suteikiant tam tikrą mandatą, buvo pavesta surinkti patikimą komandą – naująjį LRF vykdomąjį komitetą. Gavęs įgaliojimus ieškoti komandos narių, beveik metus tai ir dariau. Buvo tikri kančių keliai. Kalbėjausi su daugeliu įvairių žmonių, galinčių padėti rankiniui. Nors situacija sudėtinga, galų gale pavyko surinkti vykdomąjį komitetą. Spalį įvykusi LRF konferencija jį patvirtino, o mane išrinko federacijos prezidentu. Mūsų surinktas naujasis vykdomasis komitetas susilaukė didžiulio pasitikėjimo. Buvau labai nustebintas, kad mane išrinko vienbalsiai – gavau 26 balsus. Pasitikėjimas – geras ir svarbus dalykas. Manau, kad Lietuvos rankinio būklė verčia pagaliau visus atsibusti ir baigti manyti, kad visos problemos išsispręs savaime. Tik mes patys galime išspręsti savo problemas.
 

Jums, kaip niekam kitam, gerai pažįstamas Lietuvos rankinis ir jo dabartinė būklė. Pabandykite įvardyti pačias svarbiausias mūsų šalies rankinio problemas.
Rankinio padėtis nėra beviltiška ar visai be išeities, antraip nebūčiau sutikęs užimti šių svarbių, sunkių ir labai atsakingų LRF prezidento pareigų. Rankiniui labai trūksta ne tik pinigų – labiausiai stinga dėmesio ir dalykiškos visos šalies sporto įstaigų paramos, konstruktyvaus susidomėjimo. Manau, kad pati svarbiausia priežastis, kodėl dabar tokia rankinio padėtis – nepakankamas mūsų pačių, visos rankinio visuomenės, aktyvumas ir veiklumas. Kartais net atrodo, kad visa mūsų energija ne vienus metus buvo nukreipta į tarpusavio rietenas, kurios, kaip matome, prie gero neprivedė. Apsileidome ir patys nedarėme nieko, sunkiai suvokdami, kad buvę Lietuvos rankinio klestėjimo metai jau niekada nebegrįš. Federacija turėjo ir visą laiką turi atlikti pagrindinį vaidmenį – formuoti rankinio plėtros strategiją ir prižiūrėti, kaip ji įgyvendinama.
 

Įvardykite pagrindines strategijos kryptis.
Jos viso labo trys. Viena su kita glaudžiai susijusios, viena be kitos neįmanomos ir visos trys puikiai visiems žinomos. Pirma kryptis – darbas su rankinio atžalynu, vaikų, jaunių, jaunimo rankiniu. Jei neturėsime, jei neužsiauginsime patikimos pamainos, jei į stipriausius mūsų šalies klubus ir rinktines neateis pajėgūs rankininkai ir rankininkės iš Druskininkų, Pasvalio, Skaudvilės, Eišiškių, Utenos, Alytaus, Radviliškio, Klaipėdos, Šiaulių, Tauragės, Panevėžio, tada tikrai, kaip sakė Vincas Kudirka, nei sėsim, nei pjausim. Labai reikia jaunų, entuziastingų ir patriotiškai nusiteikusių trenerių. Kur jie? Jų yra. Ir daug gerų. Bet už langų jau nebe pokario metai, o XXI amžius. Treneriams reikia gerų ir jiems keliamus reikalavimus atitinkančių darbo sąlygų. Reikia dėmesio. Ir paties elementariausio žmogiškojo, ir konkretaus materialiojo. O kur visa tai? Taigi, antra kryptis – normalūs atlyginimai, tinkamos bazės. Bazių labai stinga. Jų trūkumas tiesiogiai veikia rankinio lygį ir trenerių stygių. Nesunku suskaičiuoti, kiek galėjo visoje Lietuvoje atsirasti sporto bazių, jei šimtai milijonų litų nebūtų buvę sukišta ir dar tebekišama į arenų monstrų statybas. Tokių arenų, kaip nacionalinio stadiono, statybos nori nenori primena pasakėčią apie jautį ir varlę, apie pastarosios besaikį pūtimąsi. Visiems žmonėms prieinamų sporto bazių statyboje beviltiškai atsilikome nuo latvių ir estų. Trečias aspektas – mūsų pačių vadyba, LRF sekretoriato darbas. Tai sporto šakos valdymas, požiūrio į ją formavimas, tvarka. Manau, kad šioje srityje naujam vykdomajam komitetui tai tiesiog nearti dirvonai, plėšiniai. Visų trijų krypčių galutinis rezultatas – nacionalinės rinktinės. Taip buvo, taip ir turės būti.

  
Ar teisingas pasirinkimas nebesiųsti į Europos ir pasaulio čempionatus jaunimo rinktinių?
Nėra už ką, trūksta lėšų. Privalome taupyti. Bet jaunimo rinktinių neišardysime. Vienus metus nedalyvausime Europos ar pasaulio čempionatų atrankos varžybose. Mūsų jaunimui bus rengiamos treniruočių stovyklos, draugiškos tarptautinės varžybos. Po metų spręsime, ką daryti toliau.
 

Kokia jūsų nuomonė apie Lietuvos moterų ir vyrų lygas?
Labai gerai, kad lygos yra. Visa problema, kad mūsų šalies klubai nesugeba jomis pasinaudoti. Suprantama, kad dabar sunku, kad klubai, kaip ir pati LRF bei rankinio lygų vadovai, vaikšto tais pačiais „kančių keliais“, ieškodami būdų, kaip išgyventi. Bet vis dėlto klubai turėtų būti lygų varomoji jėga, jų politikos formuotojai, o lygos turėtų įgyvendinti jų tikslus. Dabar dažnai būna atvirkščiai.
  
Mąstydamas apie rankinio ateitį, pasakykite ką nors optimistiško. Pasvajokite.
Tikiu, kad mūsų naujai komandai – LRF vykdomajam komitetui – pavyks suformuoti naują progresyvų visuomenės ir valdžios požiūrį į rankinį kaip į visokeriopai reikalingą, prieinamą, populiarią, tinkamai Lietuvą reprezentuojančią sporto šaką ir pasiekti, kad mūsų rankininkai pagaliau atstovautų šaliai olimpinėse žaidynėse. Pasitikėjimas – geras ir svarbus dalykas. Manau, kad Lietuvos rankinio būklė verčia pagaliau visus atsibusti ir baigti manyti, kad visos problemos išsispręs savaime. Tik mes patys galime išspręsti savo problemas. Tikiu, kad mūsų naujai komandai – LRF vykdomajam komitetui – pavyks suformuoti naują progresyvų visuomenės ir valdžios požiūrį į rankinį kaip į visokeriopai reikalingą, prieinamą, populiarią, tinkamai Lietuvą reprezentuojančią sporto šaką.

Daugiau naujienų iš kategorijos Rankinis
KOMENTARAI
 
 
 
Lietuvos rinktinė pralaimėjo Turkijoje
2019 11 17
Atranka
2021 m. Europos čempionato atrankos E grupės pirmosiose rungtynėse Lietuvos rinktinė išvykoje 51:74 (17:21, 14:17, 13:22, 7:14) pralaimėjo Turkijai.
K.Kemzūra pranoko Š.Jasikevičių
2019 11 15
Eurolyga
Kęstučio Kemzūros treniruojamas Pirėjo „Olympiakos“ lemtingą smūgį Kauno „Žalgiriui“ sudavė trečiajame kėlinyje.
Krepšininkai olimpinį bilietą medžios Kaune
2019 11 15
Atranka
Tarptautinė krepšinio federacija (FIBA) penktadienį paskelbė, kad vienas iš keturių olimpinių vyrų krepšinio atrankos turnyrų vyks Kaune.
 
Lietuvos rinktinė prisiminė pergalės skonį
2019 11 17
Draugiškos rungtynės
Lietuvos vyrų futbolo rinktinė nesėkmingą 2019 metų sezoną baigė pergalinga nata – kontrolinėse rungtynėse 1:0 (1:0) įveikė Naujosios Zelandijos ekipą.
I.Kardumas lieka čempionų gretose
2019 11 15
Žvilgsnis
Ivanas Kardumas pratęsė sutartį su Marijampolės „Sūduva“, Jovanas Čadjenovičius ir Vahidas Hambo – atsisveikino
Dvikovų žemėlapyje – naujas taškas
2019 11 15
Žvilgsnis
Sekmadienį LFF stadione vyksianti Lietuvos ir Naujosios Zelandijos vyrų futbolo rinktinių dvikova bus neeilinė keliais aspektais.
Čempionato finiše – lietuvių rekordai
2019 11 15
Pasaulio čempionatas
Lietuvos lengvaatlečiai pasirodymą pasaulio neįgaliųjų čempionate Dubajuje baigė dviem asmeniniais rekordais ir dviem šeštomis pozicijomis.
„Situacija – sveiku protu nesuvokiama“
2019 11 15
Žvilgsnis
LLAF prezidentas Eimantas Skrabulis – apie tragišką sporto bazių situaciją, rekordus, varginantį sezoną, nerimą dėl fondo, prognozes Tokijuje.
Lengvaatletė neatlaikė įtampos
2019 11 12
Pasaulio čempionatas
Į lengvosios atletikos pasaulio čempionatą finalą nepatekusi Ramunė Adomaitienė: „Sektoriuje buvau kaip nesava.“
 
ITF turnyruose – lietuvių triumfas
2019 11 17
Turnyras
Lietuvos tenisininkai Laurynas Grigelis ir Justina Mikulskytė kartu su partneriai triumfavo ITF turnyruose.
Tenisininkams – beveik ketvirtis milijono
2019 11 14
Parama
235 tūkst. eurų. Į tokią projekto „Teniso talentai“ paramą ateinantiems metams gali pretenduoti geriausi ir perspektyviausi Lietuvos tenisininkai.
Lietuvė ir kroatė triumfavo Kipre
2019 11 09
Turnyras
15-metė Vilniaus teniso akademijos (VTA) auklėtinė Patricija Paukštytė laimėjo pirmą karjeroje ITF 18-mečių turnyrą.
Ant kilimo karaliavo Šiaulių gimnazistės
2019 11 17
Imtynės
Savaitgalį Šiauliuose paaiškėjo tarptautinio pasaulio čempiono Rimanto Bagdono jaunimo turnyro nugalėtojai ir prizininkai.
Bušido ringe dominavo lietuviai
2019 11 17
Bušido
Vilniuje praūžė tradicinis „King of Kings“ (KOK) bušido turnyras, kuriame įvyko 15 kovų. Tradiciškai jame Lietuvos sportininkai dominavo prieš svečius.
Prieš kovas – gera nuotaika
2019 11 15
Bušido
Lietuvos bušido federacijos prezidentas D. Simanaitis: 20-metų prabėgo kaip viena diena.
 
Kaune paskelbti Lietuvos metų dviratininkai
2019 11 15
Apdovanojimai
Metų dviratininke išrinkta Simona Krupeckaitė, dviratininku – Evaldas Šiškevičius, o kylančia žvaigžde – Akvilė Gedraitytė.
Arčiausiai lyderių – V.Lendelis
2019 11 11
Trekas
Geriausią rezultatą nuo 2017 m. vasario keirino rungtyje pasiekęs Vasilijus Lendelis pasaulio dviračių treko taurės varžybose Glazge – aštuntas.
Dviratininkas pakartojo geriausią pasiekimą
2019 11 10
Trekas
Pasaulio dviračių treko taurės varžybų Glazge antrojo etapo vyrų sprinto lenktynėse, kuriose dalyvavo 35 dviratininkai, V. Lendelis užėmė šeštą vietą.
Lietuvos arbitrai – Europos varžybose
2019 11 15
Teisėjai
Ateinančius du savaitgalius dvi Lietuvos rankinio teisėjų poros bei inspektorius darbuosis aukščiausio lygio rankinio varžybose – EHF Čemionų lygose.
Rankinio lygoje ima ryškėti lyderiai
2019 11 14
Lietuvos lyga
Šiuo metu tvirčiausiai Lietuvos rankinio čempionate žingsniuoja Vilniaus VHC „Šviesa“, kuri šešis mačus laimėjo ir vieną baigė lygiosiomis.
Juodkalnijoje susikrovė solidžią atsargą
2019 11 11
Europos turnyrai
EHF moterų Iššūkio taurės turnyro 3-iojo rato pirmosiose rungtynėse Kauno „Acme-Žalgiris“ išvykoje 26:19 (13:10) nugalėjo „ORK Rudar“ (Juodkalnija) ekipą.
 
Startuoja kovos dėl LTF Didžiosios taurės
2019 11 15
Taurė
Šį savaitgalį Joniškyje prasideda Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Didžiosios taurės turnyras.
JAV – iki ašarų jaudinantis susitikimas
2019 11 12
NCAA rungtyniaujanti Lietuvos tinklininkė Gintarė Mackevičiūtė sulaukė netikėto, bet labai malonaus siurprizo – ją pirmą kartą JAV aplankė mama (VIDEO).
Iš Estijos išsivežė po pergalę
2019 11 11
Baltijos čempionatas
Savaitgalį Baltijos moterų tinklinio čempionate po pergalę iškovojo Estijoje žaidusios Kauno „Kauno-VDU“ ir Alytaus „Prekybos-Paramos“ komandos.
Prieš Dakarą rūpinasi ir grožiu
2019 11 07
Dakaras
Antano Juknevičiaus ekipažas ant smėlio surengė komandos naujoves ir dykumų kamufliažo įkvėpto naujo automobilio dizaino pristatymą.
Lenktynininkas meta iššūkį šturmano šeimai
2019 11 05
Ralis
Gruodžio 1 d. vyksiančiame „Kalėdiniame ralyje“ profesionalus lenktynininkas Giedrius Notkus šturmanu pasirinko ne Dalių Strižaną, o žmoną Kristiną.
Lenktynininko rekordas – jau oficialus
2019 10 31
Rekordas
Jau antrą Lietuvos rekordą pasiekęs Renaldas Šeinauskas svarsto apie galimybę įrašyti savo vardą į Guinnesso rekordų knygą.
 
Prestižinėse varžybose – penktoji vieta
2019 11 17
Dailusis čiuožimas
Tarptautinės čiuožimo sąjungos (ISU) „Grand Prix“ serijos dailiojo čiuožimo varžybų šokių ant ledo turnyre S.Ambrulevičius ir A.Reed užėmė penktąją vietą.
Be namų, bet su ambicijomis
2019 11 15
Akmenslydis
Sąlygų treniruotis Lietuvoje neturinčios mūsų šalies akmenslydžio rinktinės Helsinborge sieks istorinių aukštumų.
Vilniaus derbį laimėjo „Hockey Punks“
2019 11 15
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio čempionate ketvirtadienį buvo sužaistos rungtynės, kuriose ant ledo pasirodė dvi Vilniaus komandos.
Tarp stipriausiųjų – ir Lietuvos čempionai
2019 11 17
Šachmatai
Šeštadienį Juodkalnijoje baigėsi prestižinės šachmatų varžybos – Europos klubų taurė, kurioje varžėsi stipriausi žemyno šachmatų klubai.
Lietuvos rinktinei – varžovų pamokos
2019 11 16
Regbis
Lietuvos vyrų regbio rinktinei nepavyko iškovoti pirmosios pergalės antrajame pagal pajėgumą Europos čempionato divizione – „Trophy“.
Šokėjų kovos – su olimpiniu prieskoniu
2019 11 15
Breikas
Dešimt Lietuvos breikerių pristatys į 2024 m. Paryžiuje vyksiančių vasaros olimpinių žaidynių programą įtrauktą naują sporto šaką – breiką.
 
Sezoną vainikavo geriausiųjų apdovanojimai
2019 11 17
Buriavimas
Lietuvos buriuotojai šiemet šaliai padovanojo ne vieną pergalę, didžiulio visuomenės atgarsio sulaukusią iniciatyvą ir begalę įspūdingų vaizdų.
Šalies geriausieji – ką jie laimėjo?
2019 11 15
Žvilgsnis
Pagrindinėse „LTeam apdovanojimų 2019“ kategorijose į septynias statulėles iš viso pretenduoja 21-as atletas, treneris ar komanda.
„LTeam LAB“ padės atletams siekti tikslų
2019 11 15
Atidarymas
Ketvirtadienį Vilniuje duris atvėrė „Affidea“ klinika, kurios patalpose įsikūrė ir sporto medicinos, mokslo bei tyrimų laboratorija „LTeam LAB“
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas