Ginas Pinigis 2010 m. sausio 11 d. 10:18 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Prezidentas svajones pasiryžęs paversti kūnu

Naujasis Lietuvos rankinio federacijos prezidentas Edis Urbanavičius, žvelgdamas į ateitį, regi mūsų rankininkus olimpinėse žaidynėse

Edis Urbonavičius tiki, kad ateityje mūsų rankininkai atstovaus šaliai olimpinėse žaidynėse
Gino Pinigio nuotrauka
Edis Urbonavičius tiki, kad ateityje mūsų rankininkai atstovaus šaliai olimpinėse žaidynėse

  
Dar ne taip seniai skambiomis pergalėmis garsėjęs Lietuvos rankinis, diktavęs madas ne tik buvusioje SSRS, bet ir senutėje Europoje, dabar jau labai toli nuo buvusių aukštumų. Kodėl taip atsitiko? Kodėl ilgai visais atžvilgiais mūsų šalyje pirmavusi sporto šaka taip smarkiai apleido savo pozicijas? Kaip pasiekti, kad rankinis atsigautų, atgimtų? Apie tai „Sportas“ kalbasi su naujuoju Lietuvos rankinio federacijos (LRF) prezidentu Edžiu Urbanavičiumi.
 

Beveik metus Lietuvos rankinis buvo be valdžios. Nuo tada, kai buvusį LRF prezidentą Vytenį Andriukaitį pernai išrinko į Seimą, tik 2009 m. spalį įvykusi LRF rinkimų konferencija buvo vaisinga. Kodėl viskas taip ilgai užtruko?
Iki „vaisingumo“ rinkomės net tris kartus. Pirmąsyk, dar šių metų pradžioje, nebuvo kvorumo. Susirinkus antrąkart, jo jau nebereikėjo, tačiau susirinkimas tebuvo parengiamasis. Norinčiųjų vadovauti mūsų šalies rankinio bendrijai nebuvo. Visai nekeista, nes federacijos finansinė būklė buvo ir tebėra sudėtinga. Bendra LRF skola šiuo metu siekia 560 tūkst. litų, iš jų 192 tūkst. litų – LRF paimta banko paskola, 60 tūkst. litų – neišmokėti atlyginimai darbuotojams ir treneriams. Man, kaip pretendavusiam į LRF prezidentus, antrajame susirinkime, lyg ir suteikiant tam tikrą mandatą, buvo pavesta surinkti patikimą komandą – naująjį LRF vykdomąjį komitetą. Gavęs įgaliojimus ieškoti komandos narių, beveik metus tai ir dariau. Buvo tikri kančių keliai. Kalbėjausi su daugeliu įvairių žmonių, galinčių padėti rankiniui. Nors situacija sudėtinga, galų gale pavyko surinkti vykdomąjį komitetą. Spalį įvykusi LRF konferencija jį patvirtino, o mane išrinko federacijos prezidentu. Mūsų surinktas naujasis vykdomasis komitetas susilaukė didžiulio pasitikėjimo. Buvau labai nustebintas, kad mane išrinko vienbalsiai – gavau 26 balsus. Pasitikėjimas – geras ir svarbus dalykas. Manau, kad Lietuvos rankinio būklė verčia pagaliau visus atsibusti ir baigti manyti, kad visos problemos išsispręs savaime. Tik mes patys galime išspręsti savo problemas.
 

Jums, kaip niekam kitam, gerai pažįstamas Lietuvos rankinis ir jo dabartinė būklė. Pabandykite įvardyti pačias svarbiausias mūsų šalies rankinio problemas.
Rankinio padėtis nėra beviltiška ar visai be išeities, antraip nebūčiau sutikęs užimti šių svarbių, sunkių ir labai atsakingų LRF prezidento pareigų. Rankiniui labai trūksta ne tik pinigų – labiausiai stinga dėmesio ir dalykiškos visos šalies sporto įstaigų paramos, konstruktyvaus susidomėjimo. Manau, kad pati svarbiausia priežastis, kodėl dabar tokia rankinio padėtis – nepakankamas mūsų pačių, visos rankinio visuomenės, aktyvumas ir veiklumas. Kartais net atrodo, kad visa mūsų energija ne vienus metus buvo nukreipta į tarpusavio rietenas, kurios, kaip matome, prie gero neprivedė. Apsileidome ir patys nedarėme nieko, sunkiai suvokdami, kad buvę Lietuvos rankinio klestėjimo metai jau niekada nebegrįš. Federacija turėjo ir visą laiką turi atlikti pagrindinį vaidmenį – formuoti rankinio plėtros strategiją ir prižiūrėti, kaip ji įgyvendinama.
 

Įvardykite pagrindines strategijos kryptis.
Jos viso labo trys. Viena su kita glaudžiai susijusios, viena be kitos neįmanomos ir visos trys puikiai visiems žinomos. Pirma kryptis – darbas su rankinio atžalynu, vaikų, jaunių, jaunimo rankiniu. Jei neturėsime, jei neužsiauginsime patikimos pamainos, jei į stipriausius mūsų šalies klubus ir rinktines neateis pajėgūs rankininkai ir rankininkės iš Druskininkų, Pasvalio, Skaudvilės, Eišiškių, Utenos, Alytaus, Radviliškio, Klaipėdos, Šiaulių, Tauragės, Panevėžio, tada tikrai, kaip sakė Vincas Kudirka, nei sėsim, nei pjausim. Labai reikia jaunų, entuziastingų ir patriotiškai nusiteikusių trenerių. Kur jie? Jų yra. Ir daug gerų. Bet už langų jau nebe pokario metai, o XXI amžius. Treneriams reikia gerų ir jiems keliamus reikalavimus atitinkančių darbo sąlygų. Reikia dėmesio. Ir paties elementariausio žmogiškojo, ir konkretaus materialiojo. O kur visa tai? Taigi, antra kryptis – normalūs atlyginimai, tinkamos bazės. Bazių labai stinga. Jų trūkumas tiesiogiai veikia rankinio lygį ir trenerių stygių. Nesunku suskaičiuoti, kiek galėjo visoje Lietuvoje atsirasti sporto bazių, jei šimtai milijonų litų nebūtų buvę sukišta ir dar tebekišama į arenų monstrų statybas. Tokių arenų, kaip nacionalinio stadiono, statybos nori nenori primena pasakėčią apie jautį ir varlę, apie pastarosios besaikį pūtimąsi. Visiems žmonėms prieinamų sporto bazių statyboje beviltiškai atsilikome nuo latvių ir estų. Trečias aspektas – mūsų pačių vadyba, LRF sekretoriato darbas. Tai sporto šakos valdymas, požiūrio į ją formavimas, tvarka. Manau, kad šioje srityje naujam vykdomajam komitetui tai tiesiog nearti dirvonai, plėšiniai. Visų trijų krypčių galutinis rezultatas – nacionalinės rinktinės. Taip buvo, taip ir turės būti.

  
Ar teisingas pasirinkimas nebesiųsti į Europos ir pasaulio čempionatus jaunimo rinktinių?
Nėra už ką, trūksta lėšų. Privalome taupyti. Bet jaunimo rinktinių neišardysime. Vienus metus nedalyvausime Europos ar pasaulio čempionatų atrankos varžybose. Mūsų jaunimui bus rengiamos treniruočių stovyklos, draugiškos tarptautinės varžybos. Po metų spręsime, ką daryti toliau.
 

Kokia jūsų nuomonė apie Lietuvos moterų ir vyrų lygas?
Labai gerai, kad lygos yra. Visa problema, kad mūsų šalies klubai nesugeba jomis pasinaudoti. Suprantama, kad dabar sunku, kad klubai, kaip ir pati LRF bei rankinio lygų vadovai, vaikšto tais pačiais „kančių keliais“, ieškodami būdų, kaip išgyventi. Bet vis dėlto klubai turėtų būti lygų varomoji jėga, jų politikos formuotojai, o lygos turėtų įgyvendinti jų tikslus. Dabar dažnai būna atvirkščiai.
  
Mąstydamas apie rankinio ateitį, pasakykite ką nors optimistiško. Pasvajokite.
Tikiu, kad mūsų naujai komandai – LRF vykdomajam komitetui – pavyks suformuoti naują progresyvų visuomenės ir valdžios požiūrį į rankinį kaip į visokeriopai reikalingą, prieinamą, populiarią, tinkamai Lietuvą reprezentuojančią sporto šaką ir pasiekti, kad mūsų rankininkai pagaliau atstovautų šaliai olimpinėse žaidynėse. Pasitikėjimas – geras ir svarbus dalykas. Manau, kad Lietuvos rankinio būklė verčia pagaliau visus atsibusti ir baigti manyti, kad visos problemos išsispręs savaime. Tik mes patys galime išspręsti savo problemas. Tikiu, kad mūsų naujai komandai – LRF vykdomajam komitetui – pavyks suformuoti naują progresyvų visuomenės ir valdžios požiūrį į rankinį kaip į visokeriopai reikalingą, prieinamą, populiarią, tinkamai Lietuvą reprezentuojančią sporto šaką.

Daugiau naujienų iš kategorijos Rankinis
KOMENTARAI
 
 
 
Klubai pasidalino po pergalę
2019 09 16
Repeticijos
Vilniaus „Kibirkštis“ pradėjo kontrolinių mačų ciklą ir savaitgalį sužaidė dvejas rungtynes su Baltarusijos lygos prizininke Minsko „Horizont“.
R.Butautui – naujas iššūkis
2019 09 16
Sporto mokslas
Lietuvos sporto universitete duris atveria Krepšinio studijų ir mokslo centras, kuriam vadovaus patyręs krepšinio specialistas Ramūnas Butautas.
Mongolijoje – „Gulbelės“ skrydis į viršūnę
2019 09 14
3x3
Šeštadienį Mongolijoje pasibaigusiame trijulių (3x3) krepšinio turnyre „Sukhbaatara Challenger“ triumfavo Šakių „Gulbelės“ klubas.
 
Kauniečiai pratęsė pergalių seriją
2019 09 14
A lyga
Dublį A lygos rungtynėse pelnęs Deivydas Matulevičius: „Tikiuosi, kad tai nebuvo paskutiniai įvarčiai.“
„Sūduva“ ir „Žalgiris“ triuškino varžovus
2019 09 13
A lyga
Lietuvos futbolo A lygos 23-iojo turo rungtynėse penktadienį „Sūduva“ svečiuose parklupdė „Atlantą“, „Žalgiris“ namie sudaužė „Panevėžį“.
Rekordas – dar prieš turnyro startą
2019 09 13
Turnyras
Druskininkuose vyks jau 15-asis tarptautinis žiniasklaidos atstovų futbolo turnyras, kuriame kovos rekordinis dalyvių skaičius.
Lietuvį pranoko du varžovai
2019 09 15
Varžybos
Lenkijoje surengtų lengvosios atletikos varžybų Kamilai Skolimowskai atminti vyrų disko metimo rungtyje lAndrius Gudžius užėmė trečiąją vietą.
Kvietimas į Dohą šuolininko nenustebino
2019 09 12
Kvietimas
Lietuvos šuolininkas į aukštį Adrijus Glebauskas sulaukė kvietimo varžytis pasaulio lengvosios atletikos čempionate.
Už lietuvio nugaros – olimpinis čempionas
2019 09 11
Varžybos
Edis Matusevičius įvykdė savo planą ir prisidėjo prie Europos rinktinės pergalės prieš JAV istoriniame lengvaatlečių mače.
 
Finale Latvijoje – lietuvių akistata
2019 09 14
Turnyras
Turnyro Latvijoje dvejetų varžybų finale tarpusavyje kovojo Vilniaus teniso akademijos tenisininkės.
Trenerei – aukščiausio lygio licencija
2019 09 09
Trenerė
Lietuvos rinktinės kapitonė Edita Liachovičiūtė Tarptautinės teniso federacijos (ITF) kursuose ir gavo trečiojo – aukščiausiojo – lygio licenciją.
R.Berankis – jau 63-ias pasaulyje
2019 09 09
Reitingas
Teniso profesionalų asociacijos (ATP) reitingų lentelėje lietuvis Ričardas Berankis iš 68-osios vietos pakilo į 63-iąją.
Lietuviai kartelę kelia vis aukščiau
2019 09 16
Graplingo imtynės
Pastaraisiais metais pasaulyje dominuojantys Lietuvos graplingo imtynininkai rugsėjo 28 dieną Šiauliuose turės dar vieną progą įrodyti savo vertę.
Daug žadantį startą apkartino pralaimėjimai
2019 09 15
Imtynės
Pasaulio imtynių čempionate Nur-Sultane kovas tęsia graikų-romėnų imtynių stiliaus atletai.
Lietuvis tęsia kovą dėl medalio
2019 09 15
Boksas
Lietuvos boksininkas Tadas Tamašauskas pateko į pasaulio čempionato aštuntfinalį.
 
Lietuvė kopė ant garbės pakylos
2019 09 16
Lenktynės
Daugiadienių lenktynių „Watersley Ladies Challenge“ trečiajame etape Lietuvos dviratininkė Akvilė Gedraitytė iškovojo antrą vietą.
Lietuvę Italijoje aplenkė tik dvi varžovės
2019 09 07
Lenktynės
Lenktynių „Premondiale Giro Toscana“ pirmajame etape Rasa Leleivytė („Aromitalia-Vaiano“) užėmė trečiąją vietą ir pelnė tris pasaulio reitingo taškus.
„Kūnas grįžo, o dvasia dar pakeliui“
2019 09 02
Trekas
Lietuvos treko karalienė Simona Krupeckaitė tarptautinėse varžybose Panevėžyje laimėjo visas tris rungtis, kuriose dalyvavo.
Molėtuose – kova dėl trijų trofėjų
2019 09 15
Supertaurė
Molėtuose vykusiose Lietuvos rankinio federacijos supertaurės varžybose pergales šventė Garliavos moterų bei Klaipėdos vyrų komandos.
Sezonas Europoje baigėsi vos prasidėjęs
2019 09 09
Europos taurė
Klaipėdos „Dragūnas“ svečiuose du kartus pralaimėjo Rišono „Maccabi“ (Izraelis) komandai ir nepateko į kitą EHF taurės turnyro etapą.
Teisėjai mokėsi, šventė ir rinko valdžią
2019 09 08
Teisėjai
Lietuvos rankinio teisėjų asociacija paminėjo savo veiklos 20-metį, ruošėsi naujam sezonui ir išsirinko naują valdžią.
 
Latvijoje jautėsi kaip namuose
2019 08 24
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai Arnas Rumševičius ir Lukas Každailis sezoną baigė FIVB turnyre Jūrmaloje užimdami 9-ąją vietą.
Istoriniame turnyre – dvi Lietuvos poros
2019 08 22
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos tinklininkai Artūras Vasiljevas ir Robertas Juchnevičius istoriniame turnyre Jūrmaloje iškopė į pagrindines varžybas.
Auksinis sugrįžimas po motinystės atostogų
2019 08 19
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklinio čempionai - A. Rumševičius ir L. Každailis bei M. Paulikienė ir E. Kliokmanaitė.
Išskirtinio sezono finiše – atkakli kova
2019 09 16
Motokrosas
Utenoje, Alių motokroso trasoje, vyko paskutinis, šeštasis 2019 m. Lietuvos motociklų kroso čempionato etapas.
Nugalėtojams – ir prezidento, ir merų taurės
2019 09 15
Ralis
Prezidento Gitano Nausėdos taurę kėlė Kauno rajono sportininkų Manto Bytauto ir Mindaugo Kaminsko duetas, važiavę „Seat Leon“ automobiliu.
Sezonas neplanuotai baigėsi pusfinalyje
2019 09 15
Rali-krosas
Pirmąją lenktynių dieną tempą diktavusiam Rokui Baciuškai antroji pasaulio ralio-kroso čempionato etape Latvijoje nebuvo itin sėkminga.
 
Varomoji jėga – konkurencija
2019 09 16
Ledo ritulys
Ledo ritulio mokyklos „Griunvaldas“ vadovas apie susijungimą su „Kaunas Hockey“: „Jau ilgai Kaune laukėme ledo ritulio permainų“
Italijoje – Lietuvos čiuožėjų rekordas
2019 09 15
Dailusis čiuožimas
Tarptautinės čiuožimo sąjungos (ISU) „Challenger Series“ dailiojo čiuožimo varžybose „Lombardia Trophy 2019“ dalyvavo ir Lietuvos sportininkai.
Lietuvos čempionate – Latvijos sistema
2019 09 11
Ledo ritulys
2019-2020 metų Lietuvos ledo ritulio čempionatas startuos spalio 2 dieną, o pirmenybėse varžysis penkios komandos.
Lenkijoje – Lietuvos atletų medaliai
2019 09 16
Kultūrizmas
Lenkijos sostinėje Varšuvoje vykusiame tarptautiniame kultūrizmo ir fitneso turnyre "Diamond cup" (IFBB) dalyvavo 6 Lietuvos atstovai.
„Top“ lygos finale – Pietinia derbis
2019 09 16
Regbis
Baltijos regbio „Top“ lygos finale įvyks Pietinia derbis - dviejų Šiaulių regbio grandų - „Baltrex-Šiaulių“ ir „Vairo-Kalvio-Jupojos“ - kaktomuša.
Prahoje – istorinė „Žaibo“ pergalė
2019 09 16
Vandensvydis
Elektrėnų „Žaibo“ vandensvydininkai triumfavo Europos Sąjungos tautų taurės varžybose. Tai - didžiausia pergalė komandos istorijoje.
 
„Jei reiktų pakartoti, eičiau tuo pačiu keliu“
2019 09 14
Jubiliejus
Lietuvos studentų sporto asociacijos prezidentas Česlovas Garbaliauskas: „Nesigailiu, kad gyvenimą susiejau su studentų sportu“
Ar atletams būti socialiniuose tinkluose?
2019 09 12
Žvilgsnis
D.Venciūtė: „Kiekvienas sportininkas yra skirtingas ir turėtų pats geriausiai jausti, kiek nori įsitraukti į gyvenimą socialiniuose tinkluose“,
Progimnazijos stadionas – visai Garliavai
2019 09 12
Bazės
Garliavos Jonučių progimnazijoje trečiadienį atidarytas šiuolaikiškai atnaujintas sporto aikštynas, tarnausiantis visos bendruomenės reikmėms.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas