Ingvaras Butautas 2011 m. balandžio 25 d. 10:10 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Tenisas – visas gyvenimas

75 metų jubiliejų švenčiantis Ramojus Liubartas su teniso rakete nesiskiria nuo dešimties

Legendinis R. Liubartas (kairėje) su ilgamečiu bendražygiu M. Dagiu.
Nuotr. iš asmeninio albumo
Legendinis R. Liubartas (kairėje) su ilgamečiu bendražygiu M. Dagiu.
Ramojus Liubartas per karjerą iškovojo 13 Lietuvos čempiono apdovanojimų suaugusiųjų tenisininkų čempionatuose. Kiek kartų laimėjo įvairaus amžiaus grupės pirmenybes, nė pats neprisimena. Daugiau nei 30 kartų tikrai bus. Veteranas, dar ir dabar nesiskiriantis su teniso rakete, balandžio 13 d. sulaukė 75 metų.

Jam pirmam iš Lietuvos tenisininkų buvo suteiktas sporto meistro vardas. Jis ilgus metus buvo Lietuvos ir Kauno miesto komandų pagrindinis žaidėjas, šių komandų kapitonas. Atstovavo Lietuvos rinktinei tautų spartakiadose (1956, 1959, 1963, 1967), o gindamas Kauno komandos garbę daugybę kartų laimėjo Lietuvos spartakiadose, čempionatuose ir įvairiuose turnyruose. Olimpinėse veteranų žaidynėse, 1994 m. vykusiose Australijoje, R. Liubartas užėmė ketvirtą vietą, daugybę kartų dalyvavo senjorų pasaulio čempionatuose. Jubiliatas yra nugalėjęs visose Lietuvoje vykusiose Pasaulio lietuvių sporto žaidynėse, jam suteiktas „Žalgirio“ draugijos garbės vardas, teniso senjoras apdovanotas medaliu „Už nuopelnus Lietuvos sportui“.

PRADŽIA. „Tenisas – mano visas gyvenimas. Visa, kas buvo gražiausia ir laimingiausia, man susiję su tenisu. Dešimties pradėjau ir dabar yra 65 metai, kai laikau teniso raketę“, – atvirai kalbėjo veteranas.

Viskas prasidėjo iš karto po karo. Ir tenisas mažajam Ramojui nebuvo pirma išbandyta sporto šaka. Iš pradžių vaikas tiesiog mėgo sportą. „Visas sporto šakas. Lengvąją atletiką, krepšinį, – pasakoja R. Liubartas. – Kartą vienas tuo metu buvęs antras Lietuvoje teniso žaidėjas pakvietė mane. Sako, ateik pas mus į tenisą. Užsikrėčiau. Mane priėmė į pačią silpniausią grupę. Bet aš, kadangi gimęs po avino ženklu, visą laiką norėjau pasiekti daugiau. Daug dirbau papildomai ir kopiau, kol pralenkiau savo draugus. Nuo tada jau buvau ir čempionas – 20 metų laimėdavau beveik visus turnyrus Lietuvoje ir žaidžiau kaip Lietuvos rinktinės narys.“

Nepriteklių tais laikais – nors vežimu vežk. Atrodytų, koks sportas gali būti galvoje. R. Liubartas tvirtino kitaip. Vadino savo sportininkų kartą fanatikais. „Pavasarį, kai norėdavom įgauti jėgų, nes jų nebuvo, juk nebuvo vitaminų, eidavom į Fizinės kultūros dispanserį, kad mums suleistų kokių nors stiprinamųjų. Fanatiškai norėjom visavertes treniruotes turėti. Toks buvo tas pokario laikotarpis“, – pasakojo tenisininkas.

Kartais tekdavo sportuoti ir naktimis. Infrastruktūros visoms sporto šakoms nepakakdavo. „Žiemą mums, tenisininkams, būdavo labai sunku. Ateidavom, kai jau visų sporto šakų atstovai būdavo baigę. Nuo vienuoliktos ar dvyliktos vakaro pradėdavom treniruotes“, – prisiminė veteranas.

Kurį laiką R. Liubartas rinkosi sporto šaką. Lankė teniso ir krepšinio treniruotes.

„Žaidžiau ir krepšinį Kauno jaunių komandoje, – kalbėjo jis. – Bet supratau, kad su mano ūgiu tikru krepšininku nelabai galėsiu būti, o kitas dalykas – mane viliojo individuali sporto šaka. Kad tai, ką pasieksiu, būtų mano, kad nereikėtų dalytis su kitais, kurie galėtų sakyti – tu gal ir čempionas, bet prisidėjai mažai. O vėliau tenisas įaugo į kraują ir jau kitaip būti negalėjo.“

KARJERA. Pirmasis Lietuvos tenisininkas, kuriam buvo suteikta savotiška tuometė pripažinimo kategorija – sporto meistro vardas, – tvirtina, kad Lietuvos teniso laimėjimai, palyginti su kitomis Sovietų Sąjungos respublikomis, būdavo „aukso vidurys“.

„Mes buvom net šešti septinti, – teigė R. Liubartas. – Ir latvius aplošdavom, ir baltarusius, visą Centrinę Aziją. Aš buvau laimėjęs Centrinės Azijos čempionatą, Pabaltijo turnyrą, buvau Sovietų Sąjungos profsąjungų jaunių čempionas, kur, atmetus „Dinamo“ draugijos sportininkus, visi kiti dalyvavo. Buvome aukso viduriukas.“Kaip ir kiekvienas aukšto lygio sportininkas, R. Liubartas skersai ir išilgai išvažinėjo visą Sovietų Sąjungą. Išvykti už geležinės uždangos tenisininkams buvo sunkiau nei kitiems sportininkams. Kurį laiką jie buvo izoliuoti.

„Nikitos Chruščiovo valdymo laikais Sovietų Sąjunga turėjo žaisti su Pietų Afrika, bet neišėjo į aikštę. Ir penkerius metus neleido dalyvauti bet kokiose tarptautinėse varžybose.“

Pietų Afriką Sovietų Sąjunga boikotavo politiniais motyvais.

R. Liubartas didžiajame sporte buvo ilgai – iki 45-erių. Teigia, kad sunkoka buvo apsispręsti nustoti varžytis su kur kas jaunesniais varžovais.

„Žaidžiu dėl aukštesnių vietų su 15 ar 20 metų jaunesniu varžovu ir kyla minčių, o kam man to reikia. Ir kas, kad aš laimėsiu dar vieną kartą? Tada ir pradėjau galvoti apie pabaigą.“

TRENERIS. Bet su tenisu R. Liubartas neišsiskyrė. Ir dabar raketę rankoje laiko. Tiesa, labiau kaip treneris
„Aš visą laiką su rakete. Nors ir keista, mano organizmas dar laiko, nors kiti jaunesni jau su pakeistais sąnariais... Mane tai kol kas aplenkė“, – džiaugėsi veteranas.

R. Liubartui buvo sunku atsisakyti vykti į savo amžiaus grupės senjorų turnyrą. Iki šiol stengėsi dalyvauti juose visame pasaulyje.

„Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, atsirado galimybių dalyvauti senjorų turnyruose visame pasaulyje, – pasakojo R. Liubartas. – Anksčiau burnodavom, kad nematom pasaulio, išskyrus Sovietų Sąjungą, o dabar žaidžiu visur: ir Australijoje, ir Argentinoje, ir Amerikoje, visoje Europoje. Pradedant nuo 40-ies, amžiaus kategorijos skirstomos kas penkerius metus. Vyksta tų kategorijų sportininkų pasaulio čempionatai. Juose labai ilgai dalyvavau. Ir dabar ruošiausi. Nuo 75 metų – nauja grupė ir aš joje būčiau vienas lyderių. Bet jau mane atkalbėjo: „Ar tau mažai pergalių buvo, ar tu nori dar traumuotis?“ Ir aš pagalvojau, kad gal jau tikrai laikas apsiraminti.“

SKIRTUMAI. „Mūsų žaidimas, aišku, buvo daug žemesnio lygio, – atvirauja ilgametis tenisininkas. – Bet jei duotume Roger Federeriui ar Rafaeliui Nadaliui medines teniso raketes su Leningrado kamuoliukais, tai pamatytume, kaip jų žaidimas atrodytų... Su „Inkaro“ bateliais žaisdavom. Kaip mes kojų nenusivarėm, sunku suprasti. O juk treniruodavomės po šešias septynias valandas per dieną.“

Vis dėlto R. Liubartas mano, kad jo laikais tenisas būdavo gražesnis: „Mūsų tenisas buvo įvairesnis nei dabartinis. Nebūdavo tokių stiprių padavimų kaip dabar, kai viso žaidimo esmė – spėjo varžovas pakišti raketę ar nespėjo. Varžovas atmušdavo ir vykdavo kova dėl to kamuoliuko. Daugiau variacijų būdavo, daugiau paties žaidimo. Dabar tenisininkai labai retai laimi varžovo padavimą. Jeigu jau laimėjai varžovo padavimą, tai labai daug galimybių, kad to geimo užteks setui laimėti. Viskas paremta smūgiais.“

Bet labiau R. Liubartui įstrigo lietuvių požiūrio į tėvynę pasikeitimas. Ne tik tenisininkų.
 
„Nebuvo tokios minties, kad gali praleisti varžybas, jeigu reikia už Lietuvą kovoti, – kalbėjo jis apie savus laikus. – Net ir po didžiausios traumos dar neapsigydžius kojų, man nė į galvą neateidavo, kad gali atsakyti: aš dabar nedalyvausiu, dar pasigydysiu... Mūsų supratimas buvo visai kitas. Dabar girdi: krepšininkai kviečia Žydrūną Ilgauską atvažiuoti, o tas sako: „Na, ne, aš būsiu pavargęs.“ Tais laikais tokį atsakymą vargu ar kas būtų supratęs. Mes viską dėl Lietuvos mesdavom.“Daugiau naujienų iš kategorijos Tenisas
KOMENTARAI
 
 
 
Mače Vilniuje – „Pistons“ žvalgai
2019 10 15
Europos taurė
Europos taurės rungtynėse Vilniuje – „Pistons“ žvalgai, dovana varžovų komandos legionieriui ir trečios „Ryto” komandos pristatymas.
P.Jankūnas: „Tikimės pilnos arenos palaikymo“
2019 10 15
Eurolyga
„Be abejo, žinome jų braižą. „Real“ žaidėjų branduolys likęs tas pats, aišku, yra pajėgių naujokų", - prieš kovą su „Real“ kalbėjo „Žalgirio“ kapitonas.
„Kai mūsų kartos augo, mes buvome alkani“
2019 10 14
Projektas
Linas Kleiza: „Mes negalime daug kuo pasigirti, bet visada galėjome pasigirti krepšiniu, kuris pasaulyje yra tarp 3-4 šalių geriausias.“
 
Lietuvos rinktinė pratęsė pergalingą žygį
2019 10 15
Mažasis futbolas
Kretos salos Retimno mieste Lietuvos mažojo futbolo rinktinė Socca pasaulio čempionato antrosiose rungtynėse 6:0 sutriuškino Maroko ekipą.
Po mačo – padėka žiūrovams ir žaidėjams
2019 10 15
Atranka
Lietuvos futbolo rinktinės žaidėjai po rungtynių su Serbija teigė, kad pavyko vykdyti trenerio nurodymus ir komanda po truputį atranda savo braižą
Lietuviai parodė nagus, bet vėl pralaimėjo
2019 10 15
Atranka
2020 metų Europos futbolo čempionato atrankos Europos zonos B grupės rungtynėse Lietuvos rinktinė Vilniuje 1:2 (0:0) pralaimėjo Serbijos komandai.
Partizanų takais – pliaupiant lietui
2019 10 14
Bėgimas
Tradiciniame pagarbos bėgime „Algimanto apygardos partizanų takais“ Svėdasuose prisiminti kovotojai už laisvę.
Olimpinis rekordininkas grįžo į gimtinę
2019 10 13
Tokijo olimpinių žaidynių 3000 m kliūtinio bėgimo rekordininkas Adolfas Aleksejūnas po 66 metų pertraukos grįžo ten, kur pradėjo bėgiko kelią.
Bėgdami surinko rekordinę sumą
2019 10 09
Bėgimas
Plaukus ir barzdas išsidažę arba kitaip rožine simbolika pasidabinę bėgikai dalyvavo kilnų tikslą turinčiame „Pink Run su BENU“ bėgime.
 
Teniso keliu - karta po kartos
2019 10 15
Žvilgsnis
Tenisas – lyg medus, prie kurio limpa broliai ir seserys, tėvai ir vaikai. Kodėl šis sportas įsisuka vis daugiau vienos šeimos narių?
Lietuva pirmąsyk triumfavo talentų turnyre
2019 10 07
Turnyras
Vilniuje vykusiame tradiciniame jaunių SEB „Futures Cup“ teniso turnyre pirmą kartą pergalę šventė Lietuvos rinktinė.
Naujovės – po pasitarimų su dalyviais
2019 10 04
Turnyras
Pernai pirmąsyk vykęs SEB arenos taurės teniso turnyras vyks ir šįmet. Jau spalio 15-ąją turnyras startuos patobulintu formatu ir patogesniu laiku.
Prieš akis – svarbiausia karjeros kova
2019 10 15
Boksas
Oficialu: gruodį Lietuvos boksininkas Egidijus Kavaliauskas kovos su Terence'u Crawfordu dėl pasaulio čempiono diržo.
Lietuviams – trys medaliai
2019 10 14
Dziudo
Taline (Estija) vykusiame Europos dziudo taurės varžybų etape sėkmingai pasirodė Lietuvos atstovai, iškovoję du sidabro ir vieną bronzos medalį.
Pergalingas debiutas „Glory“ ringe
2019 10 12
Debiutas
Lietuvos kovotojas Sergejus Maslobojevas pergalingai debiutavo stipriausioje pasaulyje kikbokso organizacijoje „Glory“.
 
Europos čempionate – šeši lietuviai
2019 10 15
Trekas
Lietuvos dviratininkai Europos elito pirmenybėse, kurios rengiamos nuo 2010 metų, yra iškovoję 16 medalių – šešis aukso, tris sidabro ir septynis bronzos.
Lietuvos dviratininkė triumfavo Prancūzijoje
2019 10 11
Kalnų dviračiai
Kalnų dviračių kroso maratono lenktynėse „Roc d’Azur“ Katažina Sosna aplenkė pasaulio ir Europos vicečempionę.
Lietuvių laimikis – reitingo taškai
2019 10 10
Lenktynės
Lietuvos dviratininkai kovojo dėl aukštų vietų Prancūzijoje surengtose 69-osiose vyrų dviračių lenktynėse Paryžius - Buržas (UCI I kategorija).
Kauniečiai žengė tolyn, vilniečiai iškrito
2019 10 13
Europos turnyrai
„Kauno Ąžuolas“-KTU – kitame EHF Iššūkio taurės etape, „Šviesai“ atsivežtos į Bosniją persvaros nepakako.
Kauno derbyje – šiurkšti kova
2019 10 09
Lietuvos lyga
Trečiadienio vakarą Lietuvos rankinio lygoje vyko dvejos rungtynės. Jose pergales šventė „Granitas-Karys“ ir „Šviesa“.
Svarbiuose mačuose – Lietuvos atstovai
2019 10 09
Europos turnyrai
Artėjantį savaitgalį Lietuvos rankinio teisėjai ir inspektoriai darbuosis moterų bei vyrų Europos taurės varžybose.
 
Dramatiškame starte – čempionių pergalė
2019 10 14
Lietuvos čempionatas
Savaitgalį startavo TOP SPORT Lietuvos moterų tinklinio čempionatas, kuriame jau įvyko pirmasis penkių setų trileris.
Prie starto linijos – septynios komandos
2019 10 09
Lietuvos čempionatas
Praūžus visiems svarbiausiems Europos ir pasaulio tinklinio turnyrams, startuoja klubinis sezonas.
Tinklininko karjerą pristabdė operacija
2019 09 27
Situacija
Vienam geriausių Lietuvos paplūdimio tinklininkų A.Rumševičiui mažiausiai pusę metų teks praleisti be sporto. Jam Vilniuje buvo atlikta peties operacija.
Nematoma ralio pusė: po finišo užvirė darbai
2019 10 11
Ralis
Praūžus „Rally classic 2019“, organizatorius pasiekė dzūkų skundai dėl apgadintų bei uždarytų kelių.
Ralio duetui Lietuvoje per ankšta
2019 10 10
Ralis
Sėkmingai ralio sezoną pabaigęs „RR Team“ duetas prabilo apie planus startuoti tik užsienyje.
V.Žala dar prieš finišą iškovojo titulą
2019 10 05
Ralis
Nokautuojančia persvara „Rally Classic 2019“ laimėjęs Vaidotas Žala su šturmanu iš Latvijos Andriu Malnieku pirmą kartą tapo Lietuvos čempionais.
 
Lietuvos čiuožėjai – penkti Suomijoje
2019 10 13
Dailusis čiuožimas
ISU dailiojo čiuožimo „Challenger Series“ trečiasi etape - "Finlandia Trophy 2019" varžybos – buvo sėkmingos Lietuvos porai.
Debiutantų įvarčiai padėjo įveikti naujokus
2019 10 11
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio pirmenybes pergalingai pradėjo praėjusio sezono šalies vicečempionė Vilniaus „Hockey Punks“ komanda.
Prieš sezoną – svarus papildymas
2019 10 10
Ledo ritulys
Praėjusių šalies ledo ritulio pirmenybių finalininkė „Hockey Punks“ vasarą pasipildė daugiau nei dešimčia naujų žaidėjų.
Lietuvos šokėjai – penkti Europoje
2019 10 15
Sportiniai šokiai
Moldovos sostinėje Kišiniove įvyko jaunimo amžiaus grupės (16 -18 metų) standartinių šokių Europos čempionatas.
Po arenos stogu – įspūdingi žirgų šuoliai
2019 10 14
Žirginis sportas
Šiaulių arenoje praūžė pinas tribūnas sutraukusios tarptautinės žirgų konkūrų varžybos. Jose dėl trofėjų susigrūmė Vidurio ir Rytų Europos raiteliai.
Permainingame sezone – „Raganosio“ pergalė
2019 10 14
Buriavimas
Kauno mariose įvykusios Medalių lenktynės sudėliojo galutinius taškus „RS-280“ jachtų klasės sezono įskaitoje (VIDEO).
 
R.Meilutytės karjeroje – netikėtas posūkis
2019 10 14
Karjera
Prie Kauno mero patarėjų komandos prisijungė sportininkės karjerą baigusi plaukimo olimpinė čempionė Rūta Meilutytė.
Lyčių lygybė šalies sporte įgauna pagreitį
2019 10 10
Situacija
Itin skaudi tema – smurtas lyties pagrindu. Dar skaudesnė yra statistika – vos 12 federacijų turi rašytines taisykles ir veiksmų planus, kaip to išvengti.
„LSU sunaikinimas padarytų milžinišką žalą“
2019 10 10
Žvilgsnis
Legendinis LSU alumnas Modestas Paulauskas: „Studijos Kūno kultūros institute – vienas gražiausių gyvenimo tarpsnių“
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas