Ingvaras Butautas 2011 m. balandžio 25 d. 10:10 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Tenisas – visas gyvenimas

75 metų jubiliejų švenčiantis Ramojus Liubartas su teniso rakete nesiskiria nuo dešimties

Legendinis R. Liubartas (kairėje) su ilgamečiu bendražygiu M. Dagiu.
Nuotr. iš asmeninio albumo
Legendinis R. Liubartas (kairėje) su ilgamečiu bendražygiu M. Dagiu.
Ramojus Liubartas per karjerą iškovojo 13 Lietuvos čempiono apdovanojimų suaugusiųjų tenisininkų čempionatuose. Kiek kartų laimėjo įvairaus amžiaus grupės pirmenybes, nė pats neprisimena. Daugiau nei 30 kartų tikrai bus. Veteranas, dar ir dabar nesiskiriantis su teniso rakete, balandžio 13 d. sulaukė 75 metų.

Jam pirmam iš Lietuvos tenisininkų buvo suteiktas sporto meistro vardas. Jis ilgus metus buvo Lietuvos ir Kauno miesto komandų pagrindinis žaidėjas, šių komandų kapitonas. Atstovavo Lietuvos rinktinei tautų spartakiadose (1956, 1959, 1963, 1967), o gindamas Kauno komandos garbę daugybę kartų laimėjo Lietuvos spartakiadose, čempionatuose ir įvairiuose turnyruose. Olimpinėse veteranų žaidynėse, 1994 m. vykusiose Australijoje, R. Liubartas užėmė ketvirtą vietą, daugybę kartų dalyvavo senjorų pasaulio čempionatuose. Jubiliatas yra nugalėjęs visose Lietuvoje vykusiose Pasaulio lietuvių sporto žaidynėse, jam suteiktas „Žalgirio“ draugijos garbės vardas, teniso senjoras apdovanotas medaliu „Už nuopelnus Lietuvos sportui“.

PRADŽIA. „Tenisas – mano visas gyvenimas. Visa, kas buvo gražiausia ir laimingiausia, man susiję su tenisu. Dešimties pradėjau ir dabar yra 65 metai, kai laikau teniso raketę“, – atvirai kalbėjo veteranas.

Viskas prasidėjo iš karto po karo. Ir tenisas mažajam Ramojui nebuvo pirma išbandyta sporto šaka. Iš pradžių vaikas tiesiog mėgo sportą. „Visas sporto šakas. Lengvąją atletiką, krepšinį, – pasakoja R. Liubartas. – Kartą vienas tuo metu buvęs antras Lietuvoje teniso žaidėjas pakvietė mane. Sako, ateik pas mus į tenisą. Užsikrėčiau. Mane priėmė į pačią silpniausią grupę. Bet aš, kadangi gimęs po avino ženklu, visą laiką norėjau pasiekti daugiau. Daug dirbau papildomai ir kopiau, kol pralenkiau savo draugus. Nuo tada jau buvau ir čempionas – 20 metų laimėdavau beveik visus turnyrus Lietuvoje ir žaidžiau kaip Lietuvos rinktinės narys.“

Nepriteklių tais laikais – nors vežimu vežk. Atrodytų, koks sportas gali būti galvoje. R. Liubartas tvirtino kitaip. Vadino savo sportininkų kartą fanatikais. „Pavasarį, kai norėdavom įgauti jėgų, nes jų nebuvo, juk nebuvo vitaminų, eidavom į Fizinės kultūros dispanserį, kad mums suleistų kokių nors stiprinamųjų. Fanatiškai norėjom visavertes treniruotes turėti. Toks buvo tas pokario laikotarpis“, – pasakojo tenisininkas.

Kartais tekdavo sportuoti ir naktimis. Infrastruktūros visoms sporto šakoms nepakakdavo. „Žiemą mums, tenisininkams, būdavo labai sunku. Ateidavom, kai jau visų sporto šakų atstovai būdavo baigę. Nuo vienuoliktos ar dvyliktos vakaro pradėdavom treniruotes“, – prisiminė veteranas.

Kurį laiką R. Liubartas rinkosi sporto šaką. Lankė teniso ir krepšinio treniruotes.

„Žaidžiau ir krepšinį Kauno jaunių komandoje, – kalbėjo jis. – Bet supratau, kad su mano ūgiu tikru krepšininku nelabai galėsiu būti, o kitas dalykas – mane viliojo individuali sporto šaka. Kad tai, ką pasieksiu, būtų mano, kad nereikėtų dalytis su kitais, kurie galėtų sakyti – tu gal ir čempionas, bet prisidėjai mažai. O vėliau tenisas įaugo į kraują ir jau kitaip būti negalėjo.“

KARJERA. Pirmasis Lietuvos tenisininkas, kuriam buvo suteikta savotiška tuometė pripažinimo kategorija – sporto meistro vardas, – tvirtina, kad Lietuvos teniso laimėjimai, palyginti su kitomis Sovietų Sąjungos respublikomis, būdavo „aukso vidurys“.

„Mes buvom net šešti septinti, – teigė R. Liubartas. – Ir latvius aplošdavom, ir baltarusius, visą Centrinę Aziją. Aš buvau laimėjęs Centrinės Azijos čempionatą, Pabaltijo turnyrą, buvau Sovietų Sąjungos profsąjungų jaunių čempionas, kur, atmetus „Dinamo“ draugijos sportininkus, visi kiti dalyvavo. Buvome aukso viduriukas.“Kaip ir kiekvienas aukšto lygio sportininkas, R. Liubartas skersai ir išilgai išvažinėjo visą Sovietų Sąjungą. Išvykti už geležinės uždangos tenisininkams buvo sunkiau nei kitiems sportininkams. Kurį laiką jie buvo izoliuoti.

„Nikitos Chruščiovo valdymo laikais Sovietų Sąjunga turėjo žaisti su Pietų Afrika, bet neišėjo į aikštę. Ir penkerius metus neleido dalyvauti bet kokiose tarptautinėse varžybose.“

Pietų Afriką Sovietų Sąjunga boikotavo politiniais motyvais.

R. Liubartas didžiajame sporte buvo ilgai – iki 45-erių. Teigia, kad sunkoka buvo apsispręsti nustoti varžytis su kur kas jaunesniais varžovais.

„Žaidžiu dėl aukštesnių vietų su 15 ar 20 metų jaunesniu varžovu ir kyla minčių, o kam man to reikia. Ir kas, kad aš laimėsiu dar vieną kartą? Tada ir pradėjau galvoti apie pabaigą.“

TRENERIS. Bet su tenisu R. Liubartas neišsiskyrė. Ir dabar raketę rankoje laiko. Tiesa, labiau kaip treneris
„Aš visą laiką su rakete. Nors ir keista, mano organizmas dar laiko, nors kiti jaunesni jau su pakeistais sąnariais... Mane tai kol kas aplenkė“, – džiaugėsi veteranas.

R. Liubartui buvo sunku atsisakyti vykti į savo amžiaus grupės senjorų turnyrą. Iki šiol stengėsi dalyvauti juose visame pasaulyje.

„Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, atsirado galimybių dalyvauti senjorų turnyruose visame pasaulyje, – pasakojo R. Liubartas. – Anksčiau burnodavom, kad nematom pasaulio, išskyrus Sovietų Sąjungą, o dabar žaidžiu visur: ir Australijoje, ir Argentinoje, ir Amerikoje, visoje Europoje. Pradedant nuo 40-ies, amžiaus kategorijos skirstomos kas penkerius metus. Vyksta tų kategorijų sportininkų pasaulio čempionatai. Juose labai ilgai dalyvavau. Ir dabar ruošiausi. Nuo 75 metų – nauja grupė ir aš joje būčiau vienas lyderių. Bet jau mane atkalbėjo: „Ar tau mažai pergalių buvo, ar tu nori dar traumuotis?“ Ir aš pagalvojau, kad gal jau tikrai laikas apsiraminti.“

SKIRTUMAI. „Mūsų žaidimas, aišku, buvo daug žemesnio lygio, – atvirauja ilgametis tenisininkas. – Bet jei duotume Roger Federeriui ar Rafaeliui Nadaliui medines teniso raketes su Leningrado kamuoliukais, tai pamatytume, kaip jų žaidimas atrodytų... Su „Inkaro“ bateliais žaisdavom. Kaip mes kojų nenusivarėm, sunku suprasti. O juk treniruodavomės po šešias septynias valandas per dieną.“

Vis dėlto R. Liubartas mano, kad jo laikais tenisas būdavo gražesnis: „Mūsų tenisas buvo įvairesnis nei dabartinis. Nebūdavo tokių stiprių padavimų kaip dabar, kai viso žaidimo esmė – spėjo varžovas pakišti raketę ar nespėjo. Varžovas atmušdavo ir vykdavo kova dėl to kamuoliuko. Daugiau variacijų būdavo, daugiau paties žaidimo. Dabar tenisininkai labai retai laimi varžovo padavimą. Jeigu jau laimėjai varžovo padavimą, tai labai daug galimybių, kad to geimo užteks setui laimėti. Viskas paremta smūgiais.“

Bet labiau R. Liubartui įstrigo lietuvių požiūrio į tėvynę pasikeitimas. Ne tik tenisininkų.
 
„Nebuvo tokios minties, kad gali praleisti varžybas, jeigu reikia už Lietuvą kovoti, – kalbėjo jis apie savus laikus. – Net ir po didžiausios traumos dar neapsigydžius kojų, man nė į galvą neateidavo, kad gali atsakyti: aš dabar nedalyvausiu, dar pasigydysiu... Mūsų supratimas buvo visai kitas. Dabar girdi: krepšininkai kviečia Žydrūną Ilgauską atvažiuoti, o tas sako: „Na, ne, aš būsiu pavargęs.“ Tais laikais tokį atsakymą vargu ar kas būtų supratęs. Mes viską dėl Lietuvos mesdavom.“Daugiau naujienų iš kategorijos Tenisas
KOMENTARAI
 
 
 
Prie „Žalgirio“ arenos – viruso medžioklė
2020 02 28
Situacija
Prieš Eurolygos rungtynes su Milano komanda prie pagrindinių „Žalgirio“ arenos įėjimų aistruolių kūno temperatūra bus patikrinta termovizoriais.
Treneriams - papildomas darbo įrankis
2020 02 27
Treneriai
LKF kartu su Kauno technologijos universitetu krepšinio bendruomenei pristatė vaizdo įrašų analizės programą „BasketMap“.
„Žalgiris“ leis susigrąžinti pinigus
2020 02 27
Eurolyga
Ketvirtadienį Kauno „Žalgiris“ dar kartą patvirtino, kad per Eurolygos rungtynes laikysis rekomendacijų, skirtų užtikrinti žiūrovų saugumą.
 
M. Vainikaitis tapo „Sūduvos“ nariu
2020 02 28
Naujokai
Marijampolės „Sūduva“ pasirašė ilgalaikę sutartį su dešiniojo krašto gynėju Modestu Vainikaičiu.
Geriausias futbolininkas - E. Šetkus
2020 02 28
Apdovanojimai
Ketvirtadienį Vilniuje vyko iškilminga 2019 metų Lietuvos futbolo geriausiųjų apdovanojimų ceremonija.
17-mečiai pralaimėjo Alžyrui
2020 02 27
Lietuvos jaunių (iki 17 metų) futbolo rinktinė UEFA „Development“ turnyre nusileido Alžyro komandai.
Justinas Kinderis taip pat pateko į finalą
2020 02 28
Pasaulio taurė
Kaire (Egiptas) vykstančiame šiuolaikinės penkiakovės Pasaulio taurės I etape vyrų varžybų atrankos barjerą įveikė J. Kinderis.
S. Bertašius pagerino Lietuvos rekordą
2020 02 27
Bėgimas
Lietuvos bėgikas Simas Bertašius Serbijoje iškovojo pergalę ir pagerino Lietuvos rekordą.
Lietuvos bėgikai metus pradėjo rekordais
2020 02 27
Bėgimas
Geriausiems Lietuvos maratonininkams Remigijui Kančiui ir Ignui Brasevičiui startai praėjusių metų Kauno maratone tapo atsispyrimo tašku.
 
Italijoje - L. Grigelio nesėkmė
2020 02 27
Tenisas
Italijoje vykstančiame ITF turnyre lietuvis Laurynas Grigelis neįveikė aštuntfinalio barjero.
Lietuvos teniso kelias – knygos puslapiuose
2020 02 27
Leidinys
Lietuvos sporto muziejuje pažymint šalies teniso 100-metį pristatyta Vinco Korkučio knyga „Lietuvos teniso sąjungai – 100 metų“.
L. Grigelis Italijoje iškovojo pergalę
2020 02 26
Tenisas
Lietuvos tenisininkas Laurynas Grigelis antradienį Italijoje pergale pradėjo naują sezoną.
Monique: vietoj mikrofono – bokso pirštinės
2020 02 28
Daininikė
Gerai žinoma dainininkė, muzikinio projekto „Lietuvos balsas“ komisijos narė Monika Pundziūtė-Monique rytais skuba ne į įrašų studiją, bet į sporto salę.
Fechtuotojas L. Kalininas Europoje - 12-as
2020 02 27
Fechtavimas
Kroatijoje vykstančiame Europos jaunių ir jaunimo fechtavimo čempionate Leonardas Kalininas užėmė 12-ąją vietą.
O. Bareikio tikslas - paralimpinis medalis
2020 02 27
Osvaldas Bareikis (27 m.) šiuo metu deda pamatus lemiamam sezonui kovoje dėl bilieto į 2020 m. Tokijo paralimpines žaidynes.
 
S. Krupeckaitė pasaulio čempionate – aštunta
2020 02 27
Trekas
Berlyne (Vokietija) vykstančio 117-ojo pasaulio dviračių treko čempionato moterų sprinto rungtyje ketvirtadienį Simona Krupeckaitė užėmė aštuntą vietą.
O. Baleišytė pasaulio čempionate - šešta
2020 02 27
Trekas
Berlyne (Vokietija) vykstančio 117-ojo pasaulio dviračių treko čempionato moterų skrečo rungtyje trečiadienį Olivija Baleišytė užėmė šeštą vietą.
Dvi dviratininkės - olimpinėse žaidynėse
2020 02 26
Trekas
Lietuvos treko dviratininkės Simona Krupeckaitė ir Miglė Marozaitė užsitikrino kelialapius į Tokijo olimpines žaidynes.
Rankininkai susigrums dėl LRF taurės
2020 02 26
Rankinis
Jau ateinantį savaitgalį po 4 stipriausias vyrų ir moterų rankinio komandas rinksis Alytuje, kur kausis dėl LRF taurės.
Į ketvirtfinalį – du Lietuvos klubai
2020 02 23
Baltijos lyga
Finišavus Baltijos rankinio lygos reguliariajam sezonui paaiškėjo, kad kovą dėl trofėjaus toliau tęs du Lietuvos klubai – „Dragūnas“ ir VHC „Šviesa“.
Profesoriui – gavosūkiai dėl žaidėjų
2020 02 21
Taurė
Lietuvos rankinio federacijos moterų taurė: Antano Skarbaliaus galvosūkis, „Eglės“ potencialas ir kas gali pakišti koją Garliavai.
 
Viruso grėsmė pakeitė planus
2020 02 25
Sniego tinklinis
Vilniuje pirmą kartą rinkosi EEVZA tinklinio vadovai, o LTF viceprezidentas M. Vasiliauskas atskleidė, kad dėl viruso grėsmės lietuviai nevyks į Italiją.
"Kaunas-VDU" - Baltijos finalo ketverte
2020 02 23
Tinklinis
Kauno „Kauno-VDU“ tinklininkės pademonstravo savo charakterį ir įspūdingai išplėšė kelialapį į Baltijos tinklinio čempionato finalo ketverto turnyrą.
Slovakijoje - bronzinis lietuvių finišas
2020 02 23
Sniego tinklinis
Slovakijos kalnuose vykusiame Europos sniego tinklinio turo etape Lietuvos komandoms skirtingai susiklostė mažieji finalai.
Lietuviui - metų naujoko titulas Azijoje
2020 02 26
Le Manas
Lietuvos lenktynininkas Gustas Grinbergas sulaukė dar vieno įvertinimo Azijoje.
Taisyklės – savotiškas varžybų scenarijus
2020 02 26
1000 km lenktynės
Paskelbus registraciją į „Aurum 1006 km lenktynes“, jas organizuojanti VšĮ „Promo Events" iškart sulaukė paraiškų.
Po košmaro trasoje – saldus triumfo jausmas
2020 02 24
Žiedinės lenktynės
Triumfas Azijoje – pirmas G.Grinbergo titulas profesionaliame autosporte ir vienas didžiausių laimėjimų Lietuvos žiedinių lenktynių istorijoje.
 
Šveicarijoje - A. Drukarovo rekordas
2020 02 28
Kalnų slidinėjimas
Šveicarijoje vykstančiose FIS kalnų slidinėjimo varžybose A. Drukarovas pasiekė asmeninį rekordą.
Biatlono viltys žlugo ištižusiame sniege
2020 02 27
Biatlonas
Lietuvių viltis sustabdė „košė“ – taip galima pavadinti ištižusią trasą Raubičiuose (Baltarusija) vykstančiame Europos biatlono čempionate.
N. Kočergina pateko į supersprinto finalą
2020 02 26
Biatlonas
Šalia Minsko esančiuose Raubičiuose (Baltarusija) prasidėjo Europos biatlono čempionatas.
Briliantas žolės riedulio karūnoje
2020 02 27
Žolės riedulys
Buvusios rankininkės Donatos Martinkienės dėka Kaune įsižiebė žolės riedulio židinys, jos auklėtiniai sėkmingai žaidžia šalies čempionatuose.
Šaulė G. Rankelytė užėmė 12-ą vietą
2020 02 27
Šaudymas
Europos jaunimo šaudymo čempionate Lenkijoje lietuviai į pajėgiausių dešimtukus neprasibrovė.
Į finalą pateko tik G. Venčkauskaitė
2020 02 26
Šiuolaikinė penkiakovė
Pasaulio šiuolaikinės penkiakovės taurės sezonas Lietuvos sportininkėms prasidėjo skirtingai.
 
Olimpinių žaidynių atšaukimo nesvarsto
2020 02 27
Olimpinės žaidynės
Tokijo olimpinių žaidynių organizacinis komitetas nesvarstė atšaukimo galimybės dėl koronaviruso grėsmės.
„Dviratininkų treneriai į laikrodį nežiūri“
2020 02 27
Jubiliejus
Vasario 27 d. 80 m. jubiliejų švenčiantis Alytaus dviračių sporto treneris Napoleonas Buinauskas: „Man ramybės dar nesinorėjo.“
Sporto fondui skubiai ieško ekspertų
2020 02 25
Fondas
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, esant papildomam poreikiui, pakartotinai kviečia teikti kandidatūras Sporto rėmimo fondo paraiškoms vertinti
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas