Marytė Marcinkevičiūtė 2011 m. balandžio 16 d. 14:55 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Trenerio arsenale – net kosmonautų metodai

Žinomam Lietuvos tinklininkui ir treneriui Jonui Adomaičiui balandžio 10 d. atšvęstas 60 metų jubiliejus įkvėpė naujų jėgų

Jonas Adomaitis.
Marytės Marcinkevičiūtės nuotr.
Jonas Adomaitis.
   
Vilniaus Gedimino technikos universiteto treneriui gražią dovaną padovanojo jo mokiniai – VGT-MRU tinklininkai, kurie tapo Lietuvos vicečempionais. Tai buvo viena didžiausių šių metų čempionato staigmenų.

Tačiau reiklusis treneris norėjo dar daugiau, vylėsi, kad jo komanda gali tapti net šalies čempione.

Vilniaus Gedimino technikos universiteto Kūno kultūros katedros vedėjas profesorius Povilas Tamošauskas apie jubiliatą pasakė, kad nors jo charakteris ir sudėtingas, tai tikrai neeilinių sugebėjimų turintis treneris, kuris universitete iš mažai žinomų žaidėjų sugebėjo išugdyti Lietuvos čempionato sidabro medalininkus.

Lietuvoje yra nedaug gerų tinklinio trenerių, kurie jaunystėje išsiskyrė ir aikštelėje. J. Adomaitis – viena išimčių. Jis buvo ne tik gero lygio žaidėjas, daugkartinis šalies čempionas ir prizininkas, bet ir puikus treneris, kelerius metus vadovavęs Lietuvos rinktinei.

ŽAIDĖJAS. Vaikystėje J. Adomaitis turėjo dvi sporto aistras – tinklinį ir futbolą. Kamuolį per tinklą pirmą kartą smūgiavo 1965 m., kai jį, devintoką, tinklinio pratybas pakvietė lankyti šviesaus atminimo treneris Romualdas Magelinskas. Kalbino ir futbolininkai.

1969 m. Jonas debiutavo Lietuvos vyrų tinklinio rinktinėje ir joje išbuvo dešimt metų. 1980 m. pavasarį gavo kvietimą žaisti Talino „Kalevo“ komandoje.

„Taline atsidūriau todėl, kad nesutapo mano ir trenerio Vasilijaus Matuševo nuomonės – buvau komandos kapitonas, nepaklusau jo principams. Į Estiją nenorėjau važiuoti, dar bandžiau susitarti su treneriu, bet nepavyko“, – prisimena jubiliatas.

Estijoje jis rungtyniavo vienus metus. Tuos metus J. Adomaitis įvardija kaip pačius geriausius savo sportinėje biografijoje. Jo sportinis meistriškumas buvo pats didžiausias, komandoje jis irgi buvo pripažintas. „Tinklinio skonį labiausiai pajutau būtent „Kalevo“ komandoje, kuri žaidė techniškai, apgalvotai ir racionaliai. Tai buvo pats brandžiausias tinklinis, kokį man teko žaisti“, – pripažįsta J. Adomaitis.

Savo sportinę karjerą jis pradėjo kaip puolėjas, šioje pozicijoje žaidė ilgokai. Tačiau didesnį malonumą jautė rungtyniaudamas kaip jungiantysis žaidėjas. Estams neištesėjus žodžio ir nedavus buto, Jonas sugrįžo į Vilnių. Pradėjo dirbti universitete – treniravo moterų komandą ir žaidė „Aušros“ ekipoje.

1982 m. J. Adomaitis buvo pakviestas į Donecko „Šachtior“ komandą. Rungtyniavo įvairiose komandose, bet didžiausią džiaugsmą teikė žaidimas Lietuvos rinktinėje.

TRENERIS. Vis dėlto J. Adomaitis neabejoja – būdamas treneris jis gali tobulėti tol, kol yra gyvas.

„Suradau savo laimę treniruodamas vyrų komandą. Žaidėjus galiu mokyti to, ko pats anksčiau nepadarydavau. Bandžiau laimę ir moterų tinklinyje – tris mėnesius dirbau Kauno dinamiečių meistrių ekipoje antruoju treneriu, tačiau pajutau, kad pirmajam treneriui Vladimirui Maizeliui mano pagalba buvo nereikalinga“, – sako jubiliatas.

1986 m. jis dirbo Vilniaus internatinėje mokykloje, subūrė gerą vaikinų komandą. Labai pravertė žaidimo kitose komandose patirtis, trenerių darbo metodika. Pirmaisiais metais nemažai padėjo pažintys, pokalbiai su didelio meistriškumo tinklininkais. Jonas skaitė daug specialios literatūros, domėjosi joga, Rytų medicina, bendruoju ištvermės ugdymu, netgi studijavo rusų kosmonautų bendrojo fizinio parengimo paslaptis.RINKTINĖ. 1994 m. J. Adomaitis tapo Lietuvos vyrų rinktinės vyr. treneriu. Dabar prisimena, kad viskas buvo labai netikėta, sezono vidury. Savo nuožiūra teko suburti naują Lietuvos rinktinę, kurios pagrindą sudarė jo vadovaujamas tų metų šalies čempionas Vilniaus „Lamaringas“.

Aiškiai buvo matyti: Lietuvos tinklinis smuko, gerai dirbo tik du klubai – „Lamaringas“ ir „Morena“, o kitos komandos tebuvo mėgėjų, žaidėjai iš tinklinio duonos nevalgė. Tais pačiais 1994 m. mūsų šalies tinklininkai, kuriems buvo vos 19–20 metų, dalyvavo Europos čempionato atrankos varžybose.

„Debiutas buvo nesėkmingas ir daugiau laimės atrankos turnyre nebandėme. Man rūpi tinklinis, jo veikla – esu pasirengęs daryti viską, kad mano mėgstamai sporto šakai būtų gerai. Nejučiomis tapau organizatoriumi. 1997 m. buvau išrinktas Lietuvos tinklinio federacijos generaliniu sekretoriumi, vienas mano uždavinių buvo atgaivinti Lietuvos vyrų tinklinio rinktinę. 1998 m. dalyvavome Europos 16 nacionalinių rinktinių turnyre „Spring Cup“, – prisimena jubiliatas.

NUOSKAUDA. Norėdamas savo komandai surasti nuolatinį finansavimą, jėgų kupinas šalies rinktinės vyr. treneris Palangoje įrengė paplūdimio tinklinio aikštelę, tačiau apgaule buvo iš ten išgrūstas.

„Devynis dešimt mėnesių per metus dirbame salėse, rengiame žaidėjus, todėl labai keista, kad paplūdimio tinklinis turi nusiskinti visus laurus.

Žaidėjai išauga salėse, treneriai juos išmoko tinklinio pagrindų, į paplūdimį tinklininkai ateina jau parengti. Paplūdimio tinklinis – tai salių tinklinio vaisius, juo gardžiuotis turi visas Lietuvos tinklinis“, – tokia J. Adomaičio nuomonė.

PERGALĖ. Visą savo gyvenimą praleidęs tinklinyje, J. Adomaitis su juo nesiskiria ir dabar. Vėl turi mėgstamą darbą ir treniruoja Vilniaus Gedimino technikos universiteto vyrų tinklinio komandą. Turi labai geras pratybų sąlygas, bet kada gali naudotis puikia universiteto sporto sale ir joje rungtyniauti

Ar jubiliatas patenkintas tuo, ką daro? Jonas tik šypteli ir atsako: „Gyvenime niekada nebūna gerai. Yra problemų, bėdų, kliūčių, kurias reikia įveikti.

Sportininkai tuo ir skiriasi nuo paprastų žmonių, kad jie siekia pergalės“, – sako jubiliatas ir pabrėžia, kad tinklinis jam geriausias poilsis ir dabar. Kai į duris pasibeldė gražus jubiliejus, plūstelėjo naujų jėgų – Jonas viliasi, kad jį turėtų aplankyti ir pati gražiausia pergalė tinklinio aikštelėje.

 


Daugiau naujienų iš kategorijos Tinklinis
KOMENTARAI
 
 
 
Turnyre startavo pergale
2018 07 18
U-18
Lietuvos aštuoniolikmečiai paskutinėmis rungtynių sekundėmis palaužė Ispanijos rinktinę
Neįveikė ispanų barjero
2018 07 18
U-20
Pirmą etapą pergalingais žingsniais įvėikę Lietuvos 20-mečiai krepšininkai suklupo Europos jaunimo čempionato aštuntfinalyje.
Sostinės klube – pirmoji legionierė
2018 07 18
Moterų krepšinis
Vilniaus „Kibirkšties“ komanda sukirto rankomis su 24-erių metų amerikiete Morgan Pullins.
 
„Stumbras“ ruošiasi „Apollon“ iššūkiui
2018 07 18
Europos lyga
Dominykas Galkevičius: „Turėsime eiti į aikštę ir siekti maksimumo“
V. Čeburinas: „Didžiuojuosi savo žaidėjais“
2018 07 18
Čempionų lyga
„Sūduvos“ treneris pabrėžė, kad APOEL įrodė, esanti labai galinga komanda, todėl marijampoliečiai gali tik džiaugtis ją aplenkusia savo ekipa.
Dėl čempionų titulo – atkakli kova
2018 07 18
Pirmoji lyga
Realias galimybes kovoti dėl Lietuvos futbolo federacijos (LFF) Pirmos lygos čempionų titulo turi net aštuonios komandos.
Nauja karta beldžiasi į elitą
2018 07 18
Čempionatas
Jaunųjų lengvaatlečių "šūviai" pasaulio lengvosios atletikos čempionate Suomijoje: ryškiausiai spindėjo šuolininkė, disko metikas ir bėgikės.
S. Bertašius nugalėjo varžybose Prancūzijoje
2018 07 18
Varžybos
Lengvosios atletikos varžybose „Meeting Soteville“ netikėtą pergalę iškovojo Lietuvos bėgikas Simas Bertašius, ieties metikas E. Matusevičius - trečias.
Nori atsigriebti už prarastus metus
2018 07 18
Sugrįžimas
Dėl diskvalifikacijos už dopingo vartojimą dvejus metus varžybose nedalyvavęs rutulio stūmikas Rimantas Martišauskas į arenas grįžta ryžtingai nusiteikęs.
 
Kovos dėl penktos vietos
2018 07 18
Stalo tenisas
Lietuvos jaunučių merginų stalo teniso rinktinė Rumunijoje apmaudžiai nepateko į pusfinalį.
Artėja lemiamų kovų etapas
2018 07 18
Čempionatas
Iki Lietuvos teniso klubų čempionato grupių etapo pabaigos likus kiek mažiau nei mėnesiui, ima ryškėti 2018 metų sezono favoritai.
Lietuvės – tarp aštuonių stipriausių
2018 07 18
Stalo tenisas
Lietuvos jaunučių merginų stalo teniso rinktinė pateko į Europos čempionato ketvirtfinalį.
Lietuvos boksininkė iškovojo sidabrą
2018 07 18
Boksas
Gabrielė Diekontaitė, įveikusi indę ir pralaimėjusi kazachei, tapo prestižinio turnyro Serbijoje vicečempione.
„Karai niekada nebuvo naudingi“
2018 07 17
Boksas
D.Šaluga: „Dalis trenerių netreniravo boksininkų, tiesiog užsirašydavo pavardes tų, kurie jau seniai nesportuoja, ir už tai gaudavo etatus, finansavimą".
Lietuvos kovotoja – garsiame realybės šou
2018 07 11
Įvertinimas
Pirmą kartą Lietuvos istorijoje mūsų šalies kovotoja pateko į labiausiai prestižinę pasaulio kovinio sporto organizaciją - UFC.
 
Lietuvis pranoko 120 varžovų
2018 07 15
Plentas
19-metis Lietuvos atstovas Kęstutis Vaitaitis Europos jaunių dviračių plento čempionate grupinėse lenktynėse tarp 159 dalyvių užėmė 39-ąją vietą.
Lietuvės liko už penkiasdešimtuko ribų
2018 07 14
Plentas
Europos dviračių plento čempionato jaunių merginų grupinėse lenktynėse šeštadienį trys Lietuvos atstovės užėmė vietas šeštajame dešimtuke.
Lietuviai liko toli už lyderių nugarų
2018 07 14
Plentas
Lietuvos dviračių plento čempionas Justas Beniušis Europos jaunių čempionate pranoko 11 varžovų ir užėmė 37-ąją vietą.
Rinktinė kratosi praeities nesėkmės
2018 07 18
U-18
Prieš dvejus metus paskutinę vietą U18 Europos čempionate užėmusi rinktinė susirinko kovoti dėl kiekvienos pergalės.
Iššūkio taurėje – Lietuvos klubų derbis
2018 07 18
Turnyras
Ištraukus burtus paaiškėjo Lietuvos klubų varžovai Europos rankinio turnyruose
Prancūzijoje pasiilgsta keptos duonos
2018 07 04
Veidas
Jonas Truchanovičius mėgaujasi gyvenimu ir žaidimu Prancūzijoje, bet džiaugiasi galėdamas apsivilkti Lietuvos rankinio rinktinės aprangą.
 
Lietuviai kibo į atlapus favoritams
2018 07 17
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai Europos čempionate po atkaklios kovos pralaimėjo latviams.
Europos čempionato starte pralaimėjo lenkams
2018 07 16
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai Arnas Rumševičius ir Lukas Každailis nesėkme debiutavo Europos pirmenybėse.
Kovos ir su savimi, ir su varžovais
2018 07 13
Paplūdimio tinklinis
Per pusmetį į pasaulio elitą įsiveržę Lukas Každailis jau šį sekmadienį pradės kovas Europos čempionate, kuriame stengsis peržengti psichologinį barjerą.
Teisėjų korpusą papildė naujas autoritetas
2018 07 18
Teisėjai
D. Jonušis: „Tai anaiptol ne abejonė nacionaline automobilių sporto arbitrų kalve, o aukštas, tarptautinis renginio įvertinimas“.
Prie starto linijos - 38 komandos
2018 07 18
Lenktynės
Bene aršiausios konkurencijos laukiama tarp daugkartinio šalies žiedinių lenktynių čempiono Ramūno Čapkausko ir Deivido Jociaus komandų.
Lietuvos lenktyninkams - "Brexit" iššūkis
2018 07 18
Lenktynės
Komanda "Bunasta by Žaibelis motorsport" 1006 km lenktynėms gavo sudėtingą užduotį.
 
Stovykloje - žinomas treneris
2018 07 15
Stovykla
Du pasaulio čempionus išugdęs suomis Harris Petris Setala darbuosis "Hockey Punks" priešsezoninėje vaikų stovykloje.
Rizika sugrįžti namo pasiteisino
2018 06 16
Akmenslydis
Nors Lietuvos akmenslydininkai dar tik svajoja apie specialius šios sporto šakos takus ledo arenose, jų mintyse jau yra ir parolimpinės žaidynės.
Po šešerių metų pakeitė klubą
2018 06 11
Ledo ritulys
Šveicarijoje rungtyniaujantis 20-metis Lietuvos ledo ritulio rinktinės puolėjas Emilijus Krakauskas nuo šiol žais "Kloten" komandoje.
Čempiono titulas – Lietuvos irkluotojui
2018 07 18
Irklavimas
Portugalijoje vykstančių Europos universitetų žaidynių irklavimo varžybų vyrų vienviečių valčių rungtyje aukso medalį iškovojo Žygimantas Gališanskis.
Kontroliniai grybšniai - naujame baseine
2018 07 18
Plaukimas
Lietuvos neįgaliųjų plaukimo lyderių paskutiniai grybšniai prieš Europos čempionatą naujame Klaipėdos baseine papildomai kainuos 10 tūkst. eurų.
Taškente – asmeniniai rekordai
2018 07 18
Sunkioji atletika
Lietuvos sunkiaatlečiai mano, kad pasaulio jaunimo čempionate galėjo pasirodyti geriau: gal koją pakišo jaudulys, gal įtakos turėjo kepinantis karštis.
 
Aurimui Didžbaliui – žinia iš laboratorijos
2018 07 18
Situacija
Patvirtinta, jog Lietuvos sunkiaatlečio naudoti sertifikuoti ir legalūs maisto papildai buvo užteršti draudžiama medžiaga.
Laurai – Š.Jasikevičiaus skrydžiui
2018 07 17
Konkursas
Ketvirtuoju „Mėnesio sporto nuotraukos“ konkurso laureatu tapo fotografas Žygimantas Gedvila.
LSU absolventai dirba pagal specialybę
2018 07 16
Studijos
Iš per 6-8 mėnesius įsidarbinusių 85 proc. apklausoje dalyvavusių LSU absolventų 66 proc. dirba pagal specialybę.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas