Marytė Marcinkevičiūtė 2011 m. balandžio 16 d. 14:55 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Trenerio arsenale – net kosmonautų metodai

Žinomam Lietuvos tinklininkui ir treneriui Jonui Adomaičiui balandžio 10 d. atšvęstas 60 metų jubiliejus įkvėpė naujų jėgų

Jonas Adomaitis.
Marytės Marcinkevičiūtės nuotr.
Jonas Adomaitis.
   
Vilniaus Gedimino technikos universiteto treneriui gražią dovaną padovanojo jo mokiniai – VGT-MRU tinklininkai, kurie tapo Lietuvos vicečempionais. Tai buvo viena didžiausių šių metų čempionato staigmenų.

Tačiau reiklusis treneris norėjo dar daugiau, vylėsi, kad jo komanda gali tapti net šalies čempione.

Vilniaus Gedimino technikos universiteto Kūno kultūros katedros vedėjas profesorius Povilas Tamošauskas apie jubiliatą pasakė, kad nors jo charakteris ir sudėtingas, tai tikrai neeilinių sugebėjimų turintis treneris, kuris universitete iš mažai žinomų žaidėjų sugebėjo išugdyti Lietuvos čempionato sidabro medalininkus.

Lietuvoje yra nedaug gerų tinklinio trenerių, kurie jaunystėje išsiskyrė ir aikštelėje. J. Adomaitis – viena išimčių. Jis buvo ne tik gero lygio žaidėjas, daugkartinis šalies čempionas ir prizininkas, bet ir puikus treneris, kelerius metus vadovavęs Lietuvos rinktinei.

ŽAIDĖJAS. Vaikystėje J. Adomaitis turėjo dvi sporto aistras – tinklinį ir futbolą. Kamuolį per tinklą pirmą kartą smūgiavo 1965 m., kai jį, devintoką, tinklinio pratybas pakvietė lankyti šviesaus atminimo treneris Romualdas Magelinskas. Kalbino ir futbolininkai.

1969 m. Jonas debiutavo Lietuvos vyrų tinklinio rinktinėje ir joje išbuvo dešimt metų. 1980 m. pavasarį gavo kvietimą žaisti Talino „Kalevo“ komandoje.

„Taline atsidūriau todėl, kad nesutapo mano ir trenerio Vasilijaus Matuševo nuomonės – buvau komandos kapitonas, nepaklusau jo principams. Į Estiją nenorėjau važiuoti, dar bandžiau susitarti su treneriu, bet nepavyko“, – prisimena jubiliatas.

Estijoje jis rungtyniavo vienus metus. Tuos metus J. Adomaitis įvardija kaip pačius geriausius savo sportinėje biografijoje. Jo sportinis meistriškumas buvo pats didžiausias, komandoje jis irgi buvo pripažintas. „Tinklinio skonį labiausiai pajutau būtent „Kalevo“ komandoje, kuri žaidė techniškai, apgalvotai ir racionaliai. Tai buvo pats brandžiausias tinklinis, kokį man teko žaisti“, – pripažįsta J. Adomaitis.

Savo sportinę karjerą jis pradėjo kaip puolėjas, šioje pozicijoje žaidė ilgokai. Tačiau didesnį malonumą jautė rungtyniaudamas kaip jungiantysis žaidėjas. Estams neištesėjus žodžio ir nedavus buto, Jonas sugrįžo į Vilnių. Pradėjo dirbti universitete – treniravo moterų komandą ir žaidė „Aušros“ ekipoje.

1982 m. J. Adomaitis buvo pakviestas į Donecko „Šachtior“ komandą. Rungtyniavo įvairiose komandose, bet didžiausią džiaugsmą teikė žaidimas Lietuvos rinktinėje.

TRENERIS. Vis dėlto J. Adomaitis neabejoja – būdamas treneris jis gali tobulėti tol, kol yra gyvas.

„Suradau savo laimę treniruodamas vyrų komandą. Žaidėjus galiu mokyti to, ko pats anksčiau nepadarydavau. Bandžiau laimę ir moterų tinklinyje – tris mėnesius dirbau Kauno dinamiečių meistrių ekipoje antruoju treneriu, tačiau pajutau, kad pirmajam treneriui Vladimirui Maizeliui mano pagalba buvo nereikalinga“, – sako jubiliatas.

1986 m. jis dirbo Vilniaus internatinėje mokykloje, subūrė gerą vaikinų komandą. Labai pravertė žaidimo kitose komandose patirtis, trenerių darbo metodika. Pirmaisiais metais nemažai padėjo pažintys, pokalbiai su didelio meistriškumo tinklininkais. Jonas skaitė daug specialios literatūros, domėjosi joga, Rytų medicina, bendruoju ištvermės ugdymu, netgi studijavo rusų kosmonautų bendrojo fizinio parengimo paslaptis.RINKTINĖ. 1994 m. J. Adomaitis tapo Lietuvos vyrų rinktinės vyr. treneriu. Dabar prisimena, kad viskas buvo labai netikėta, sezono vidury. Savo nuožiūra teko suburti naują Lietuvos rinktinę, kurios pagrindą sudarė jo vadovaujamas tų metų šalies čempionas Vilniaus „Lamaringas“.

Aiškiai buvo matyti: Lietuvos tinklinis smuko, gerai dirbo tik du klubai – „Lamaringas“ ir „Morena“, o kitos komandos tebuvo mėgėjų, žaidėjai iš tinklinio duonos nevalgė. Tais pačiais 1994 m. mūsų šalies tinklininkai, kuriems buvo vos 19–20 metų, dalyvavo Europos čempionato atrankos varžybose.

„Debiutas buvo nesėkmingas ir daugiau laimės atrankos turnyre nebandėme. Man rūpi tinklinis, jo veikla – esu pasirengęs daryti viską, kad mano mėgstamai sporto šakai būtų gerai. Nejučiomis tapau organizatoriumi. 1997 m. buvau išrinktas Lietuvos tinklinio federacijos generaliniu sekretoriumi, vienas mano uždavinių buvo atgaivinti Lietuvos vyrų tinklinio rinktinę. 1998 m. dalyvavome Europos 16 nacionalinių rinktinių turnyre „Spring Cup“, – prisimena jubiliatas.

NUOSKAUDA. Norėdamas savo komandai surasti nuolatinį finansavimą, jėgų kupinas šalies rinktinės vyr. treneris Palangoje įrengė paplūdimio tinklinio aikštelę, tačiau apgaule buvo iš ten išgrūstas.

„Devynis dešimt mėnesių per metus dirbame salėse, rengiame žaidėjus, todėl labai keista, kad paplūdimio tinklinis turi nusiskinti visus laurus.

Žaidėjai išauga salėse, treneriai juos išmoko tinklinio pagrindų, į paplūdimį tinklininkai ateina jau parengti. Paplūdimio tinklinis – tai salių tinklinio vaisius, juo gardžiuotis turi visas Lietuvos tinklinis“, – tokia J. Adomaičio nuomonė.

PERGALĖ. Visą savo gyvenimą praleidęs tinklinyje, J. Adomaitis su juo nesiskiria ir dabar. Vėl turi mėgstamą darbą ir treniruoja Vilniaus Gedimino technikos universiteto vyrų tinklinio komandą. Turi labai geras pratybų sąlygas, bet kada gali naudotis puikia universiteto sporto sale ir joje rungtyniauti

Ar jubiliatas patenkintas tuo, ką daro? Jonas tik šypteli ir atsako: „Gyvenime niekada nebūna gerai. Yra problemų, bėdų, kliūčių, kurias reikia įveikti.

Sportininkai tuo ir skiriasi nuo paprastų žmonių, kad jie siekia pergalės“, – sako jubiliatas ir pabrėžia, kad tinklinis jam geriausias poilsis ir dabar. Kai į duris pasibeldė gražus jubiliejus, plūstelėjo naujų jėgų – Jonas viliasi, kad jį turėtų aplankyti ir pati gražiausia pergalė tinklinio aikštelėje.

 


Daugiau naujienų iš kategorijos Tinklinis
KOMENTARAI
 
 
 
Sezono starte - latvių triumfas
2018 11 18
3x3
Garliavoje praūžęs pirmasis iš penkių "Hoptrans Winter Open" 3x3 krepšinio žiemos sezono etapų pasižymėjo įspūdingu finalu.
LKL kovose – saldus revanšas
2018 11 18
LKL
LKL: „Rytas“ atsirevanšavo „Neptūnui,„Dzūkija“ iškovojo pergalę Kėdainiuose, „Žalgiris“ sutriuškino „Šiaulius“, Lietkabelis – „Pieno žvaigždes“.
Karūna grįžta į sostinę
2018 11 18
Karaliaus Mindaugo taurė
Karaliaus Mindaugo taurės turnyro finalo ketvertas po dvejų metų grįžta į Vilnių.
 
Traumos tik dar labiau užgrūdino
2018 11 18
Rinktinė
Į Lietuvos rinktinę sugrįžęs Gratas Sirgėdas: apie traumas, sugrįžimą į rinktinę ir motyvaciją
D. Šimkus: smagu debiutuoti, gaila dėl rezultato
2018 11 18
Rinktinė
Nacionalinėje rinktinėje debiutavęs saugas D. Šimkus džiaugėsi pirmosiomis rungtynėmis, bet buvo nusivylęs dėl jas apkartinusio rezultato.
E. Jankauskas: ši lyga mums per aukšta
2018 11 18
Rinktinė
Rinktinės treneris padėkojo daugiau nei 1000 kilometrų sukorusiems sirgaliams bei teigė, jog futbolininkams yra reikalingas palaikymas.
Trenerė randa laiko ir dailei
2018 11 13
Žvilgsnis
Trenere tapusi dvejų olimpinių žaidynių prizininkė Austra Skujytė neslepia, kad laiko mąžta, tačiau vis dėlto randa jo jaunystės pomėgiui.
Revoliuciniai reitingai bus, bet ne šiemet
2018 11 12
Reitingas
IAAF keičia nuomonę: revoliuciniams reitingams lengvojoje atletikoje - ženklas stop.
Lietuvė žibėjo kariškių pasaulio čempionate
2018 11 12
Bėgimas
Tradicinio Beiruto maratono metu vykusiame 50-ajame kariškių maratono pasaulio čempionate bronzą iškovojo eilinė Vaida Žūsinaitė-Nekriošienė.
 
Nusileido devintajai turnyro raketei
2018 11 15
Turnyras
Matas Vasiliauskas turnyrą Izraelyje baigė aštuntfinalyje.
M. Vasiliauskas: svarbu tęsti ką pradėjau
2018 11 14
Turnyras
Matas Vasiliauskas per du setus nugalėjo 140 pasaulio jaunių raketę.
Jėgas teniso aikštėje išmėgino studentai
2018 11 13
Studentų sportas
Sostinėje surengtos Vilniaus miesto studentų festivalio teniso varžybos. Jose dalyvavo ir žaidėjas iš Pietų Korėjos.
Lietuvos bokso čempionate - sensacija
2018 11 18
Boksas
Neįtikėtina pergalių serija, įspūdingas nokautas ir sensacingai įveiktas daugkartinis Lietuvos čempionas - taip baigėsi Lietuvos bokso čempionatas.
Kautis namuose - malonumas ir atsakomybė
2018 11 18
Bušido
Bušido kovotojas Sergejus Maslobojevas: esame maža, bet labai stipri šalis.
Lietuviai dominavo bušido turnyre
2018 11 17
Bušido
Bušido turnyre Vilniuje - S. Maslobojevo pergalė, lietuvių dominavimas ir turko akibrokštas.
 
Lietuvis "vežė" į kalną dziudo legendą
2018 11 11
Treniruotės
„Pagaliau radau, kas į kalnus važiuoja lėčiau už mane," – juokavo lietuvis dviratininkas Evaldas Šiškevičius.
O. Baleišytė pasaulio reitinge – trečia
2018 10 30
Trekas
Po Kanadoje vykusio antrojo pasaulio dviračių treko taurės varžybų etapo UCI paskelbtuose reitinguose Lietuvos atstovai patenka į keturis dešimtukus.
Pirmame dešimtuke – S.Krupeckaitė
2018 10 29
Trekas
Miltone (Kanada) vykstančio antrojo pasaulio dviračių treko taurės varžybų etapo moterų keirino rungtyje Simona Krupeckaitė užėmė dešimtąją vietą.
Pasirodymą Europoje baigė lygiosiomis
2018 11 18
EHF taurė
Kauno „Ąžuolo-KTU“ komanda išvykoje sužaidė lygiosiomis su Prahos „Dukla“ (Čekija) ekipa, bet nepateko į kitą etapą.
„Šviesa“ triumfavo EHF rungtynėse
2018 11 17
EHF taurė
Vilniaus „Šviesa“ namuose užtikrintai nugalėjo Norvegijos „Bodo HK“ klubą.
Pasitraukė iš EHF taurės turnyro
2018 11 17
Moterų rankinis
Kauno „Acme-Žalgirio“ rankininkės pralaimėjo „Gomel“ (Baltarusija) ekipai ir nepateko į kitą etapą.
 
Kausis dėl LTF Didžiosios taurės
2018 11 16
LTF Didžioji taurė
Šešios stipriausios šalies tinklinio komandos stos į kovą dėl pirmojo sezono trofėjaus.
Lietuvis džiaugiasi sugrįžęs į Švediją
2018 11 15
Legionieriai
Lietuvos tinklininkai gerbėjus toliau džiugina sėkmingu žaidimu įvairiose Europos šalyse.
Sugrįžimą pažymėjo graži pergalė
2018 11 12
Sugrįžimas
Lietuvos tinklinio žvaigždė Arvydas Mišeikis sugrįžo padėti Šiaulių klubui.
Moterims atvėrė duris į lenktynes
2018 11 14
Istorija
Prisimenant "Aurum 1006 km lenktynės" istoriją - pasakojimas apie ketvirtąsias, prieš 15 metų įvykusias "Horn Grand Prix 1003 km lenktynes".
Dakare startuos iš 15-os pozicijos.
2018 11 09
Dakaras
Praėjusį Dakarą rekordinį finišą 12-ojoje vietoje pasiekusi A. Juknevičiaus komanda kitąmet startuos iš kol kas aukščiausios lietuviams 15-osios pozicijos.
Ar lenktynininkai moka tik vairuoti?
2018 11 09
Dakaras
„Techninių dienų“ metu Dakaro ralio komandų pilotai ir šturmanai studijuoja bolido sandaros ypatumus, aptaria gedimus, mokosi keisti susidėvinčias detales.
 
Europos čempionate - dvi lietuvių pergalės
2018 11 18
Akmenslydis
Taline vykstančiame Europos moterų akmenslydžio čempionato B diviziono turnyre sekmadienį dvi pergales iškovojo Lietuvos rinktinė.
Startavo pergale prieš Izraelį
2018 11 17
Akmenslydis
Lietuvos vyrų akmenslydžio rinktinė Europos čempionatą pradėjo pergale.
Varžybose Rusijoje – šešta vieta
2018 11 17
Dailusis čiuožimas
Ledo šokėjai A. Reed ir S. Ambrulevičius varžybose Rusijoje iškovojo šeštąją vietą.
Vengrijoje - J. Kmieliauskaitės triumfas
2018 11 18
Dziudo
Vengrijoje vykusiose Europos jaunių dziudo taurės varžybose aukso medalį iškovojo lietuvė Justina Kmieliauskaitė.
Garbingo poelgio kaina - medalis
2018 11 18
Taekvondo
Lietuvos taekvondo rinktinės lyderė garbingu poelgiu paaukojo galimybę žengti tolyn ir atsisakė jau užtikrinto bronzos apdovanojimo.
Lietuviai tapo pasaulio vicečempionais
2018 11 18
Sportiniai šokiai
Šokėjai E. Sodeika ir I. Žukauskaitė Austrijoje vykusiame pasaulio čempionate iškovojo sidabro medalius.
 
Apdovanojimuose - dėmesys jaunajai kartai
2018 11 18
Net trys iš šių metų Lietuvos buriuotojų apdovanojimų buvo susiję su jaunųjų buriuotojų skatinimu ir treniravimu.
„Agresija visada yra pasmerkta žlugti“
2018 11 16
Situacija
LSFS vadovas R.Kveselaitis mano, kad naujos sporto organizacijos tikslas – kąsti Lietuvos tautiniam olimpiniam komitetui.
Keturi prezidentai steigia naują asociaciją
2018 11 16
Naujovė
Lengvosios atletikos, irklavimo, biatlono ir karatė federacijų vadovai pristato naują organizaciją – Lietuvos olimpinių federacijų asociaciją.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas