> Sportas.info - Lietuvos sporto veidrodis" />
Jurgita Grigalaitytė 2011 m. vasario 21 d. 08:34 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

E. Žukauskas: "Dabar jaunimui - lengviau"

Garsus Lietuvos krepšininkas Eurelijus Žukauskas šiuo metu krepšinį žaidžia savo malonumui, o sulaukęs pasiūlymo neatsisakytų paragauti trenerio duonos

Eurelijus Žukauskas
Rūtos Kazlauskaitės nuotr.
Eurelijus Žukauskas
Eurelijus Žukauskas, beveik prieš dvejus metus baigęs profesionalo karjerą, be populiariausios mūsų šalyje sporto šakos ilgai neištvėrė. 37-erių klaipėdietis šį sezoną rungtyniauja Klaipėdos Švyturio krepšinio mėgėjų lygoje, „Emvadara – Šalna“ ekipoje. Kelis metus visiškai negalvojęs apie krepšinį, dabar aukštaūgis žaidžia savo malonumui.

E. Žukauskas sutiko pasidalinti mintimis ne tik apie ŠKKML bei dabartinę veiklą, bet ir apie profesionalaus krepšininko gyvenimo peripetijas, karjerą užsienyje, Lietuvoje bei ateinantį 2011 metų Europos čempionatą.

„Gerai vien tai, jog turėsime sporto areną,“ – šypsosi Eurolygos, Europos, Baltijos krepšinio lygos (BBL), daugkartinis Lietuvos krepšinio lygos (LKL) čempionas, Europos taurės laimėtojas ir daugelį kitų titulų iškovojęs krepšininkas.

Pradėkime nuo to, kaip atsidūrėte Klaipėdos Švyturio krepšinio mėgėjų lygoje? Kodėl nusprendėte padėti „Emvadara – Šalna“ ekipai?
Pasiūlė gerą kontraktą, daug pažadėjo ir atėjau (juokiasi, - aut. past.). Iš tikrųjų turiu neblogą kaimyną, su kuriuo visą vasarą žaidėme tenisą. Mūsų ekipa iš pradžių vadinosi „Šalna“, o mano kaimynas  – jos direktorius, tad ir pakvietė kartu pažaisti. Kai atėjau pažiūrėti, kaip atrodo komanda, pamačiau daug pažįstamų veidų ir pagalvojau, kodėl gi neateiti ir dėl savęs nepajudėti. Nesi pririštas – kada nori eini, kada nori – ne, žaidi savo malonumui. O dabar jau kai pradėjome, tai reikia ir baigti.

Esate vienas ryškiausių šios lygos veidų. Tikriausiai sulaukiate daugiausiai ne tik sirgalių palaikymo, bet ir jaunų varžovų dėmesio?
Pas mus sirgalių pulkai renkasi nedideli, tačiau kartais paskaitau naujienas internete – žmonės domisi šia lyga, kuri yra jauna ir neseniai susikūrusi.

Reikia padaryti, kad jauni varžovai nenorėtų prieš mane žaisti (juokiasi, - aut. past.). Apsiginti, neduoti įmesti - ir viskas. Na, bet kol kas dar spėju ir su jaunais. Į kitas komandas per daug nesižvalgau, tačiau ir savo ekipoje turime du perspektyvius berniukus. Su jais reikėtų gerai padirbėti, duoti pamokų, kad negalvotų, jog jau dabar žaidžia gerai, o galėtų tobulėti. Vis tik koją pakišti gali metai - gal tų didelių rezultatų ir nebūtų, tačiau patobulinti savo žaidimą jie galėtų drąsiai.

Kokia veikla šiuo metu užsiimate be krepšinio?
Dabar labai stipriai „užsiiminėju“ tėvystės veikla, turiu pusantrų metų dukrą. Šiuo metu daugiau laiko praleidžiu namuose. Jokio verslo neturiu, tačiau kažko didžiulio dabar ir nesukursi. O laisvalaikiu sugalvojame kokių nors atrakcijų. Pavyzdžiui, žaidžiame ledo ritulį. „Facebook“ socialiniame tinklalapyje galite rasti mūsų komandą – „Žaliojo slėnio“, kuri aprenga „Žalgirio“ ir „Lietuvos ryto“ aprangų spalvomis (juokiasi, - aut. past.).

Savo karjerą pradėjote Klaipėdos „Neptūne“. Ar dar prisimenate tuos laikus?
Puikiausiai prisimenu. Tada buvo sunkūs laikai, dabar jaunimui tikriausiai lengviau – yra paskatinimas, jie mato, kaip krepšininkai gyvena. O tais laikais nebuvo lengva. Reikėdavo gyventi iš santaupų ir nemažai dirbti. Atsimenu, man tai krepšinyje buvo lyg pirma klasė. Komandoje spindėjo Tado Petravičiaus, Andriaus Laumenio, Bendžiaus „žvaigždės“. Gaila, kad tada neiškovojome pirmos vietos (juokiasi, - aut. past.).

1997-iais persikėlėte į Kauno „Žalgirį“. Ką tuo metu jums tai reiškė? Tikriausiai „Žalgiris“ tada kaip ir daugeliui jaunų žaidėjų jums buvo tarsi svajonių komanda?
„Žalgiris“ buvo viena stipriausių komandų, į kurią visi žiūrėjo pro padidinamąjį stiklą. Turėjome aukštaūgį legionierių Franjo Arapovičių, bei kitus gerus centrus. Tada buvau dar toks netvirtas,  „kūdutis“ ir „Žalgiryje“ sustiprėjau. Vėliau patekau į rinktinę, kurioje buvo didelė konkurencija. Gaudavome pamokų nuo Arvydo Sabonio. Iš tikrųjų gyvenome labai geromis nuotaikomis, tie du „Žalgirio“ metai buvo „superiniai“, puikiai pasirodėme Europoje. Mes jiems parodėme savo žaidimą ir vėliau tapo lengviau įsitvirtinti Europos komandose.

Jau kitą sezoną tapote Eurolygos čempionu. Kaip manote, ar visa tai buvo dėsninga? Kai kurie krepšininkai to siekia visą karjerą, o jums tereikėjo šešių sezonų.
Prieš tai laimėjome Europos taurę, o antrais metais – Eurolygą. Tie du metai buvo auksiniai. Taip, galima teigti, jog visa tai dėsninga. Gerai žaidėme, komanda buvo puikiai sukomplektuota, nupirkti labai talentingi legionieriai, puikiai vieni kitus supratome.

Europos taurės laimėtojas, Eurolygos čempionas, sėkmingas krepšininkas – dėmesys, draugai, gerbėjai. Galbūt spėjote susirgti vadinamąja „žvaigždžių“ liga?
„Žvaigžių“ liga...Vieną dieną gali susirgti „žvaigždžių“ liga, kitą – „žemės“ liga (juokiasi, - aut. past.). Draugų per daug niekada nebuvo, likę visi tie, kurie buvo ir anksčiau. Naujų atsirado labai mažai. O kad atsirastų „žvaigždžių“ liga, buvo nebe tas amžius - ne 13-a metų (juokiasi, - aut. past.).

2000/01 paragavote legionieriaus duonos Bolonijos „PAF“ ekipoje. Ar buvo lengva įsitvirtinti kitoje šalyje, ar netrūko gimtinės? Kokie įspūdžiai liko iš gyvenimo Italijoje?
Tikriausiai šie metai buvo sunkiausi mano karjeroje. Nuvažiavau pirmą kartą ir patekau į tokią itališką „žvaigždžių“ komandą, kuri praėjusiame sezone buvo viską laimėjusi ir buvo palikime. Atrodė, jog ir šiemet viską turime laimėti. Visi vaikščiojo iškėlę galvas, tačiau „Kinder“ ekipa buvo labai gerai sukomplektuota ir ji viską laimėjo – Eurolygą ir kitas taures.

Iš tikrųjų buvo sunku – visas tas kalbos barjeras. Mokėjau kelis žodžius angliškai, tačiau reikėjo išmokti itališkai. Lankiau specialias pamokas. Prie viso to dar gavau kelio traumą, tad tai buvo nervingas ir sunkus sezonas. Vėliau viskas buvo gana paprasčiau.Esate rungtyniavęs Italijoje, Rusijoje, Turkijoje ir Graikijoje. Kurioje šalyje jums labiausiai patiko?
Visos šalys geros (juokiasi, - aut. past.). Galbūt Rusijoje patiko labiausiai. Lengvesnis kalbos barjeras, pažinojau daugiau žaidėjų, gal dėl to ir buvo lengviau. Tačiau, iš esmės, niekur nebuvo labai sunku.

Kuo skiriasi legionieriaus duona nuo gimtojoje šalyje rungtyniaujančio krepšininko?
Jeigu žaidi rinktinėje, iš karto po sezono, be atostogų, išvažiuoji ginti šalies garbės. Vėliau į tą komandą, su kuria esi pasirašęs kontraktą, atvažiuoji nepailsėjęs, dirbi už pinigus, o iš tavęs visi tikisi gero rezultato. Vis tik namų sienos yra namų sienos – ir lietuviškas maistas, ir kalba. Kitur vis tiek į tave žiūri ne kaip į savą.

Lietuvoje rungtyniavote „Neptūne“, „Žalgiryje“ ir „Lietuvos ryte“. Kurioje iš šių komandų  rungtyniauti buvo maloniausia? Kurią ekipą dabar labiausiai palaikote?
Visur buvo neblogai. Jeigu pirmais metais būčiau atsidūręs „Žalgiryje“, galbūt net nebūčiau pradėjęs žaisti aukštesniame lygyje - būtų trūkę žaidybinės patirties. Į Kauno ekipą atėjau jau susitiprėjęs ir toks labiau „vykęs“ (juokiasi, - aut. past.).

Palaikau visas Lietuvos komandas. Esu už gražų krepšinį, man nesvarbu, laimės „Žalgiris“ ar „Lietuvos rytas“. Svarbu, kad būtų gražu akiai.

Tačiau tikriausiai niekas neprilygo atstovavimui Lietuvos rinktinei? Kurie metai joje jums buvo sėkmingiausi?
Visi sezonai rinktinėje buvo gana neblogi, gal tik vienas nelabai koks. Kai grįžome iš Turkijos, visi orouoste šaukė „gėda“ (juokiasi, - aut. past.). Tačiau vėliau tapome Europos čempionais. Kai tada nusileidome į Kauną, vaizdas buvo nerealus. Atrodo, kad visi tie susirinkę žmonės yra išprotėję, galvojome, ką jie čia daro (juokiasi, - aut. past.).

Kaip manote, ar požiūris į atstovavimą šalies rinktinei pasikeitė nuo tų laikų, kai rungtyniavote pats?
Mūsų požiūris visada buvo toks pats. Kaip rusai sako – eini, ir atgal kelio nėra. Man atrodo, požiūris turėtų būti visų vienodas. Darai karjerą sau, o jeigu jau patenki į rinktinę, vadinasi, esi geras krepšininkas.

Kuris titulas apsikritai jums yra pats vertingiausias?
Man visi titulai yra vertingi (šypsosi, - aut. past.). Europos čempiono, Eurolygos taurės nugalėtojo, taip pat neblogai pasirodėme ir Olimpiadose. Visi titulai yra vertingi, vieno neišskiriu. O įsimintiniausi tie, kur gauni daug žaisti, o komanda rodo gerus rezultatus – pavyzdžiui, kai tapome Europos čempionais. Visais kitais metais rinktinę mano pozicijoje vesdavo kiti žaidėjai – ir Arvydas Sabonis, ir Gintaras Einikis.

2009-isiais baigėte profesionalo karjerą. Niekada nesvarstėte galimybės tapti treneriu?
Svarsčiau. Tačiau norėjosi pora metų pailsėti nuo krepšinio. Dabar jau svarstyčiau, jeigu turėčiau pasiūlymą. Pailsėjau, visos mintys sukasi ne tik apie krepšinį. Šiuo metu žaidžiu savo malonumui.

Visi žinome, kad šie metai – ypatingi, kadangi Lietuvoje rengiamas Europos čempionatas. Ką manote apie šį renginį?
Manau, renginys turėtų būti geras. Vien tas, jog turėsime sporto areną. Iš vienos pusės, turime šeštą savo rinktinės žaidėją – sirgalius. Iš kitos pusės - svarbu, kad vyrai iš tos laimės neperdegtų (juokiasi, - aut. past.). Rungtyniaujant namuose atsakomybė yra didesnė negu išvykoje. Svarbu, kad jie pagautų savo žaidimą ir ant tos bangos mes tikrai galime daug pasiekti.

Kokia nauda Lietuvai? Svarbu, kiek sirgalių atvažiuos, kiek žmonių pamatys mūsų šalį. Nebesakys italai - „o ką jūs valgote?“ Vienas draugas pasakė, kad žiemą sniegą, o vasarą – žolę (juokiasi, - aut. past.). Jie pamatys, ką lietuviai valgo, jog gyvena gražioje šalyje.

Kaip vertinate A grupę bei mūsų rinktinės galimybes?
Visi žinome, kaip ta grupė atrodo. Pradėsime nuo sunkiausios. Svarbu, jog nebus kada atsipalaiduoti – pradėjai nuo sunkiausio ir išlaikai tą formą.

Per burtų traukimo ceremoniją šalia manęs sėdėjęs Paulius Jankūnas atrodė šiek tiek pabalęs. Pasakiau, jog nebijotų, atvažiuosiu palaikyti (juokiasi, - aut. past.).

*  *  *

Visą pokalbį su E.Žukausku galite žiūrėti čia>>>

Daugiau naujienų iš kategorijos Krepšinis
KOMENTARAI
 
 
 
Mačui su čekais – rekordinis dėmesys
2020 02 25
Žvilgsnis
Europos vyrų krepšinio čempionato atrankos rungtynės, transliuotos per TV3, tv3.lt portalą ir TV3Play sumušė šių metų žiūrimumo rekordus.
LSKL finale - KU ir VDU krepšininkai
2020 02 25
LSKL
Lietuvos studentų krepšinio lygos (LSKL) čempionate kartojasi 2018 metų scenarijus. O praėjusio sezono vicečempionai liko už borto.
Pergalingas rinktinės šuolis – 18:0
2020 02 24
Atranka
Pirmoji D.Maskoliūno komandos pergalė: įspūdingą spurtą mače su Čekija surengusi Lietuvos rinktinė reabilitavosi po antausio Belgijoje.
 
Austras sugrįžo į „Sūduvą“
2020 02 25
Legionierius
Į Marijampolės „Sūduvą“ sugrįžo saugas iš Austrijos Danielis Offenbacheris, su marijampoliečiais tapęs Lietuvos čempionu 2018-aisiais.
Kauno ekipos gretose – patyręs gynėjas
2020 02 25
Naujokas
Kauno FC „Hegelmann Litauen“ ekipą papildė patyręs gynėjas Mantas Fridrikas, sugrįžtantis į gimtąjį miestą po ketverių metų pertraukos.
Karjeros posūkis: iš Latvijos – į Kroatiją
2020 02 24
Treneris
Lietuvos futbolo specialistas Valdas Dambrauskas paliko Rygos RFS komandą ir turėtų tapti "Gorica" vyriausiuoju treneriu.
Meksikos aukštikalnėse – alinančios pratybos
2020 02 25
Žvilgsnis
Trijų savaičių treniruočių stovykloje Meksijoje plušėjusi D.Lobačevskė olimpinių pažadų nedalina: „Viską norisi įrodyti rezultatais, o ne kalbomis.“
Teisėjų klaida neleido tapti planetos lydere
2020 02 22
Lietuvos čempionatas
Lietuvos čempionate – sėkmingas trišuolininkės Dovilės Kilty pasirodymas ir apmaudi klaida ėjimo rungtyje (VIDEO).
Į Tokijo taupyklę – vertingi taškai
2020 02 21
Lietuvos čempionatas
Lietuvos lengvosios atletikos čempionatas: Simas Bertašius artėja prie Tokijo žaidynių, karjeros pergalę iškovojo Urtė Baikštytė (VIDEO).
 
Lietuvis prarado svarbius taškus
2020 02 25
Turnyras
Ričardas Berankis Dubajuje nesugebėjo iškovoti pergalės ir neteks daugybės taškų, kuriuos pelnė praėjusiais metais šiame ATP 500 serijos turnyre.
Sugrįžimas į kortus – su rinktinės apranga
2020 02 19
Sugrįžimas
Lukas Mugevičius Šiauliuose vyksiančiame Daviso taurės susitikime tarp Lietuvos ir Portugalijos rinktinių planuoja grįžti į teniso kortus.
Tenisininkams – dešimtys tūkstančių eurų
2020 02 18
Tenisas
Tęstinis finansinės paramos projektas „Teniso talentai“ toliau siekia paskatinti geriausius ir perspektyviausius šalies tenisininkus.
T.Pakutinskas: „Dabar būsiu dar stipresnis“
2020 02 25
Bušido
Po traumos į ringą sugrįžtantis Tomas Pakutinskas: „Visos kalbos apie mano karjeros pabaigą tapo didele motyvacija.“
Tėvu tapęs E.Kavaliauskas vėl sieks pergalių
2020 02 18
Boksas
Boksininkas Egidijus Kavaliauskas gyvena tėvystės nuotaikomis. Žmona Vitalija pagimdė sūnų, todėl treniruočių rutiną jam pakeitė nauja ir maloni pareiga.
Etapo laimėtojai – Ažukaitė ir Kinderis
2020 02 18
Fechtavimas
Šeštadienį Kaune vyko trečiasis ir paskutinysis 2019-2020 metų fechtavimo sezono suaugusiųjų Lietuvos taurės etapas.
 
Berlyne – olimpinės atrankos finišo tiesioji
2020 02 24
Trekas
Vasario 26 – kovo 1 dienomis Berlyne (Vokietija) vyksiančiame 117-ajame pasaulio dviračių treko čempionate Lietuvai atstovaus keturi dviratininkai.
Dviratininkė R.Leleivytė atsidūrė ligoninėje
2020 02 22
Trauma
Geriausia Lietuvos plento dviratininkė Rasa Leleivytė 2020 metų sezono pradžią norės kuo greičiau pamiršti.
Dviračių sporto federacijoje – permainos
2020 02 20
Situacija
Dagiau nei 10 metų Lietuvos dviračių sporto federacijos prezidento pareigas ėjęs verslininkas Romualdas Bakutis palieka organizacijos vadovo postą.
Į ketvirtfinalį – du Lietuvos klubai
2020 02 23
Baltijos lyga
Finišavus Baltijos rankinio lygos reguliariajam sezonui paaiškėjo, kad kovą dėl trofėjaus toliau tęs du Lietuvos klubai – „Dragūnas“ ir VHC „Šviesa“.
Profesoriui – gavosūkiai dėl žaidėjų
2020 02 21
Taurė
Lietuvos rankinio federacijos moterų taurė: Antano Skarbaliaus galvosūkis, „Eglės“ potencialas ir kas gali pakišti koją Garliavai.
Čempionato lyderiai tolsta
2020 02 20
Lietuvos čempionatas
Vilniuje VHC “Šviesa” išplėšė pergalę iš Kauno “Granito-Kario”, o Garliavoje “Kauno Ąžuolo-KTU” rankininkai nusileido Klaipėdos “Dragūnui”.
 
Viruso grėsmė pakeitė planus
2020 02 25
Sniego tinklinis
Vilniuje pirmą kartą rinkosi EEVZA tinklinio vadovai, o LTF viceprezidentas M. Vasiliauskas atskleidė, kad dėl viruso grėsmės lietuviai nevyks į Italiją.
"Kaunas-VDU" - Baltijos finalo ketverte
2020 02 23
Tinklinis
Kauno „Kauno-VDU“ tinklininkės pademonstravo savo charakterį ir įspūdingai išplėšė kelialapį į Baltijos tinklinio čempionato finalo ketverto turnyrą.
Slovakijoje - bronzinis lietuvių finišas
2020 02 23
Sniego tinklinis
Slovakijos kalnuose vykusiame Europos sniego tinklinio turo etape Lietuvos komandoms skirtingai susiklostė mažieji finalai.
Po košmaro trasoje – saldus triumfo jausmas
2020 02 24
Žiedinės lenktynės
Triumfas Azijoje – pirmas G.Grinbergo titulas profesionaliame autosporte ir vienas didžiausių laimėjimų Lietuvos žiedinių lenktynių istorijoje.
Tikslas Tailande – trečia iš eilės pergalė
2020 02 22
Žvilgsnis
Azijos Le Mano serijoje sekmadienį Tailande, Buriramo trasoje startuoja paskutinis, ketvirtasis etapas. Jame pergalės sieks ir Gustas Grinbergas.
Ar Le Manas išjudins Lietuvos sirgalius?
2020 02 20
Žvilgsnis
Le Mano piramidės viršūnėje – legendinės 24 valandų lenktynės Prancūzijoje. Vilnietis Gustas Grinbergas su komanda jau užsitikrino kelialapį į jas.
 
J.Traubaitei - pasaulio čempionato bronza
2020 02 25
Orientavimasis
Švedijoje vykstančiame pasaulio jaunimo orientavimosi sporto slidėmis čempionate lietuvė Judita Traubaitė antradienį iškovojo bronzos medalį.
Ant Švedijos ledo - lietuvio sidabras
2020 02 21
Ledo jachtos
Penktadienį Švedijoje vyko ledrogių varžybos „Etno Ice Cup“, kuriose du lietuviai užėmė prizines vietas.
Druskininkuose - lietuvių medaliai
2020 02 20
Snieglentės
Lietuvos sportininkai FIS snieglenčių sporto varžybose varžybose Druskininkuose iškovojo šešis medalius.
Karūnuoti Lietuvos diskgolfo čempionai
2020 02 25
Diskgolfas
Survilų kaimo turizmo sodyboje įsikūrusiame diskgolfo aikštyne vyko šeštasis Lietuvos diskgolfo žiemos čempionatas.
Lietuvos šauliai - per žingsnį nuo medalių
2020 02 25
Šaudymas
Vroclave (Lenkija) prasidėjusiame Europos šaudymo čempionate Lietuvos duetas liko per žingsnį nuo medalių.
Ką daryti, kad sportas nepakenktų?
2020 02 25
Specialistas
Tam, kad sportas netaptų kančia, gydytojas Nerijus Linkus dalinasi patarimais, kaip apsaugoti save nuo traumų ir chirurginių intervencijų.
 
Sporto fondui skubiai ieško ekspertų
2020 02 25
Fondas
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, esant papildomam poreikiui, pakartotinai kviečia teikti kandidatūras Sporto rėmimo fondo paraiškoms vertinti
Padaryta daugiau nei planuota
2020 02 22
LOA
Per Lietuvos olimpinės akademijos (LOA) suvažiavimo eilinę sesiją aptarta 2019-ųjų veikla ir numatytos 2020 m. gairės.
Treneris fizinę formą palaiko parduotuvėje
2020 02 21
Žvilgsnis
Buvęs krepšinio treneris Antanas Raščius – vienas iš devynių naujos fotomenininkės Neringos Rekašiūtės parodos #AmžiusNesvarbu herojų.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas