2020 m. kovo 26 d. 12:17 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

„Žaidynių perkėlimas – sudėtinga dėlionė“

Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) prezidentas Thomas Bachas prisipažįsta, kad žaidynių perkėlimas sukels daug sunkumų.

Thomas Bachas
Vytauto Dranginio nuotr.
Thomas Bachas
Trečiadienį vykusios žiniasklaidos telekonferencijos metu Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) prezidentas bendravo su tarptautinių naujienų agentūrų atstovais apie bendrą TOK ir Tokijo 2020 organizacinio komiteto sprendimą nukelti olimpines žaidynes.

 

TOK prezidento Thomo Bacho įžanginis žodis

 

Mes, o taip pat, kaip galiu patvirtinti po pokalbio telefonu su Ministru Pirmininku Abe, ir mūsų partneriai bei draugai Japonijoje, puikiai suvokiame ne tik šios pasaulinės pandemijos rimtumą, bet ir jos poveikį žmonių gyvenimams. Esame labai sunerimę dėl pastarųjų dienų įvykių ir susirūpinimą keliančios statistikos. Pavyzdžiui, kalbant apie Afriką, skaičiai rodo, kad artėja grėsmingas viruso protrūkis. Duomenys iš Pietų Amerikos, Okeanijos ir daugelio kitų pasaulio dalių taip pat kelia didžiulį susirūpinimą. Atsižvelgdami į visa tai, sekmadienį surengėme TOK Vykdomojo komiteto posėdį. Iš karto po šio posėdžio – sekmadienį vakare ir pirmadienį – gavome informacijos apie dar didesnį viruso paplitimą ir dar daugiau tarptautinių kelionių apribojimų.

 

Vėliau pirmadienį Pasaulio sveikatos organizacija dėl pandemijos masto ir išplitimo paskelbė pasaulinio lygmens pavojų, teigdama, kad viruso plitimas spartėja ir kad ji šiuo klausimu norėtų kreiptis į G20 lyderius. Tuomet kartu su Ministru Pirmininku Abe suplanavome pokalbį telefonu, kuris įvyko antradienį. Atsižvelgdami į aplinkybes, šio pokalbio metu sutarėme, kad Tokijo XXXII olimpiados žaidynes ir paralimpines žaidynes būtina nukelti vėlesnei nei 2020 m. datai, bet ne vėliau nei iki 2021 m. vasaros, siekiant apsaugoti sportininkų, visų su olimpinių žaidynių rengimu susijusių asmenų ir tarptautinės bendruomenės sveikatą. Taip pat sutarėme, kad Olimpinis deglas bus paliktas Japonijoje kaip mūsų abipusio įsipareigojimo ir vilties simbolis. Dėl šių simbolinių priežasčių paliksime ir pavadinimą „Tokijo 2020 olimpinės žaidynės“.

 

Taip pat abu išreiškėme viltį, kad galiausiai kitais metais Tokijo 2020 olimpinės žaidynės taps žmonijos pasiekimų įveikiant šią beprecedentę viruso COVID-19 pandemijos krizę išaukštinimu. Tokiu būdu olimpinis deglas tikrai gali tapti šviesa gale šio tamsaus tunelio, kuriuo dabar keliauja visas pasaulis ir kurio ilgio niekas iš mūsų dar nežino. Dar norėčiau pridurti, kad po pokalbio telefonu surengėme TOK Vykdomojo komiteto posėdį, kurio metu Vykdomojo komiteto nariai patvirtino šį mano ir Ministro Pirmininko Abe susitarimą. Tarptautinio paralimpinio komiteto Prezidentas Andrew Parsonsas taip pat buvo pakviestas dalyvauti ir viso Tarptautinio paralimpinio komiteto vardu išreiškė paramą šiam susitarimui.

 

Kalbant apie datas, ar nurodėte, kad žaidynės bus rengiamos tiesiog vasarą, ar maždaug tomis pačiomis datomis, kuriomis buvo planuota surengti 2020 m. olimpines žaidynes? Ar aptarėte klausimą dėl galimų papildomų išlaidų, susijusių su šiuo sprendimu?

 

Ministras Pirmininkas ir aš neaptarėme tikslių datų. Tai nuspręs Koordinavimo komisija ir Organizacinis komitetas, kai svarstys įvairus scenarijus. Tai didžiulė ir itin sudėtinga dėlionė su begale detalių. Olimpinės žaidynės yra turbūt sudėtingiausias visos planetos renginys, todėl neįmanoma visko aptarti per vieną telefoninį pokalbį. Turėsime pasikliauti Koordinavimo komisijos darbu ir bendradarbiavimu ne tik su Tarptautinėmis federacijomis, bet ir su daugeliu kitų partnerių. Tai tikrai milžiniškas iššūkis. Finansinės jo pusės neaptarėme, nes šiuo metu svarbiausia išsaugoti žmonių gyvybes, o ne teikti prioritetą finansams. Ministras Pirmininkas Abe išreiškė visišką Japonijos valdžios paramą ir pasišventimą įgyvendinant šį sprendimą ir galiausiai sėkmingai surengiant olimpines žaidynes. Savo ruožtu aš taip pat išreiškiau visišką TOK įsipareigojimą įgyvendinti šį siekį.

 

Minėjote, kad per savaitgalį Pasaulio sveikatos organizacijos duomenys ir rekomendacijos itin smarkiai keitėsi, bet savo interviu „New York Times“ metu buvote teigęs, jog keitėsi ir jūsų paties nuomonė.  Ar šiam pokyčiui turėjo įtakos sportininkų reakcija per pastarąją savaitę ir kaip ji lėmė šį pokytį arba sprendimą nukelti žaidynes?

 

Manau, kad iš mano laiško sportininkams akivaizdu, jog mintimis esu su jais ir kad visi kartu turime spręsti šią netikrumo kupiną situaciją, kuri akivaizdžiai kelia jiems nerimą. Tokioje padėtyje niekada nei esame buvę, nei norėję būti, todėl ji itin sudėtinga daugelio šalių sportininkams. Taip pat sulaukėme daug palaikymo iš viso pasaulio sportininkų. Dėl šios priežasties visada stengėmės prisitaikyti prie situacijos tinkamu metu ir, šiuo atveju, kiek galima greičiau. Jei apžvelgtume visą situacijos eigą, pamatytume aiškų dėmesio centro poslinkį.

 

Pačioje pradžioje kėlėme klausimą, ar Japonija galės užtikrinti saugias sąlygas pasaulio sportininkams priimti. Tuo metu jautėmės vis labiau užtikrinti stebėdami Japonijos veiksmus, taikomas priemones bei statistinius duomenis ir tvirtai tikėjome, kad tokias saugias sąlygas užtikrinti įmanoma.

 

Tačiau tada iš likusiojo pasaulio atplūdo milžiniška informacijos banga apie bendrą itin nerimą keliančią eigą, ypač sustiprėjusi per pastarąsias kelias dienas. Akivaizdu, kad Afrika stovi ant viruso protrūkio slenksčio, o prieš porą valandų Pasaulio sveikatos organizacija pranešė, kad Afrika turi ruoštis blogiausiam scenarijui. Matome, kad užsikrėtusiųjų virusu skaičiai auga daugelyje pasaulio šalių.

 

Būtent dėl to, vadovaudamiesi savo principine nuostata pirmiausia saugoti sportininkų sveikatą, prisidėti prie viruso plitimo suvaldymo ir rūpinimosi viruso paveiktais žmonėmis visame pasaulyje, ėmėmės šių veiksmų, kurių rezultatus matote dabar. Jei jums įdomu, galiu iliustruoti skaičiais, ką reiškia „sparčiai augantis“: pirmi 100 000 žmonių užsikrėtė per 67 dienas. Po dar 11 dienų atvejų skaičius pasiekė 200 000, o po dar 4 – 300 000. Šiuo metu yra daugiau nei 375 000 atvejų visame pasaulyje, o juk tai tik oficialūs duomenys.

 

Ar manote, kad tai didžiausia olimpinio judėjimo krizė nuo Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų, kurių metu TOK buvo priverstas atšaukti olimpines žaidynes?

 

Palyginimai visada pavojingi, nes juos galima interpretuoti labai įvairiai. Manau, kad lyginti žaidynių nukėlimą su atšaukimu dėl karo nėra tinkama atsižvelgiant į karų sukeltas žmonijos kančias ir ilgus metus trukusias pasekmes. Galime teigti tik tiek, kad ši žmonijos krizė – beprecedentė. Iki šiol nėra buvę tokio virusio paplitimo pasauliniu mastu. Todėl toks iššūkis beprecedentis ir olimpinėms žaidynėms. Būtent dėl šios priežasties pirmą kartą olimpinėje istorijoje nuspręsta atidėti olimpines žaidynes.

 

Olimpinės lėšos būtinos Tarptautinių federacijų išlikimui. Daugelis jų jau dabar yra sudėtingoje padėtyje. Ar per kelis ateinančius mėnesius jos sugebės išsiversti be olimpinio finansavimo? Ar planuojate suteikti joms pagalbą?

 

Greičiausiai akivaizdu, kad šios temos su Ministru Pirmininku Abe neaptarėme. Šiuo metu visos kalbos sukasi apie Tokijo 2020 olimpinių žaidynių organizavimą ir su juo susijusius įsipareigojimus. Esminė nuostata ir pagrindinis kriterijus – apsaugoti sportininkų ir visų asmenų, susijusių su viruso plitimo suvaldymu, sveikatą. Visiems kitiems interesams teikiama mažesnė svarba. Šiuo metu kalbame apie žmonių gyvybes ir sveikatą.

 

Niekas negali žinoti, ar iki kitos vasaros situacija bus suvaldyta. Jei vis dėlto ji nepagerės, ar planuojate iš naujo svarstyti žaidinių nukėlimo arba atšaukimo galimybę? Taip pat, ar dar vis planuojate apsilankyti Japonijoje ir Hirošimoje gegužės mėnesį, ar šių planų atsisakysite?

 

TOK siekia ir įsipareigoja surengti olimpines žaidynes tokioje aplinkoje ir tokiomis sąlygomis, kurios užtikrintų visų susijusių žmonių – net ir menkiausios svarbos dalyvio – sveikatą. Šis įsipareigojimas išliks nepakitęs ir šia nuostata vadovausimės priimdami visus savo sprendimus, kaip tą darėme ir iki šiol.

 

Kalbėdamiesi su Ministru Pirmininku Abe, aptarėme ir mano vizitą į Japoniją gegužės mėnesį. Japonijoje apsilankysiu numatytą datą ir savo buvimu ten su džiaugsmu pademonstruosiu visišką TOK pasišventimą užtikrinti Tokijo 2020 olimpinių žaidynių sėkmę ir išreikšti dėkingumą Organizaciniam komitetui, visiems Japonijos valdžios lygmenims ir visiems Japonijos žmonėms už nuostabų darbą, kurį jie iki šiol atliko rengdamiesi šioms olimpinėms žaidynėms. Taip pat esame dėkingi už jų palaikymą bei entuziazmą dėl šių žaidynių ir norime juos užtikrinti, kad esame tvirtai pasiryžę vesti juos į sėkmę, kuri, kaip Ministras Pirmininkas Abe ir aš teigėme anksčiau, galiausiai išaukštins žmonijos pasiekimus įveikiant šią beprecedentę koronaviruso sukeltą krizę.

 

Kitais metais taip pat bus rengiami lengvosios atletikos ir plaukimo pasaulio čempionatai. Ar jie taps organizaciniu iššūkiu, jei olimpinės žaidynės bus rengiamos 2021 m. vasarą?

 

Būtent dėl šių priežasčių sekmadienį nusprendėme, kad tokiems klausimams išnagrinėti prireiks mažiausiai 4 savaičių. Tai ne vieninteliai renginiai. Olimpinės žaidynės yra pats sudėtingiausias pasaulio renginys. Jo metu reikia vienoje vietoje suburti 11 000 sportininkų iš 206 nacionalinių olimpinių komitetų ir TOK Pabėgėlių olimpinės komandos, užtikrinti sklandų organizacinio komiteto darbą, bendradarbiauti su rėmėjais ir transliuotojais, taip pat su Tarptautinėmis federacijomis ir nacionaliniais olimpiniais komitetais. Ir tai tik kelios šios dėlionės detalės.

 

Tam reikia laiko, o Koordinavimo komisija jau ėmėsi darbo. Nuo sekmadienio jau mezgami ryšiai su suinteresuotosiomis šalimis, todėl tikime, kad pavyks pasiekti gerų rezultatų ir surengti šias žaidynes taip sėkmingai, kaip to trokštame mes visi. Esu tikras, kad Tarptautinės federacijos ir jų sportininkai taip pat ryžtingai siekia galimybės dalyvauti olimpinėse žaidynėse.

Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
Olimpinis atrankos turnyras vyks 2021 m
2020 04 09
Rinktinė
FIBA nusprendė, jog birželį Kaune turėjęs vykti olimpinės atrankos krepšinio turnyras vyks 2021 metų birželio 22 – liepos 4 dienomis.
Lietuvis vadovaus legendiniam NBA klubui
2020 04 09
NBA
Ilgametis Lietuvos krepšinio rinktinės žaidėjas Artūras Karnišovas gavo svarbias pareigas legendiniame NBA klube „Chicago Bulls“.
FIBA nutarė: Europos vasara – be krepšinio
2020 04 08
Sprendimas
FIBA Europe valdybos posėdyje buvo patvirtinta, kad šią vasarą turėję vykti Europos jaunimo krepšinio čempionatai yra atšaukiami ir nevyks.
 
Labiausiai slegia nežinomybė
2020 04 07
Situacija
Vilniaus „Riterių“ futbolininkas Valentinas Jeriomenko: „Vis dar tikiu, kad spėsime sužaisti visą čempionatą.“
Dėl pasaulio čempionato apsispręs balandį
2020 04 06
Salės futbolas
FIFA konfederacijų darbo grupė, kurią neseniai įsteigė FIFA taryba, po pirmo FIFA posėdžio pasidalino savo rekomendacijomis artėjančioms FIFA rungtynėms
Virtualios treniruotės viršijo lūkesčius
2020 04 03
Žvilgsnis
Organizuojant nuotolines treniruotes realiu laiku labai svarbus yra bendras klubo, trenerių, tėvų ir vaikų darbas.
Sustabdyta lengvaatlečių olimpinė atranka
2020 04 08
Sprendimas
Lietuvos lengvaatlečių reakcija į sprendimą skirtinga: vieni nebemato prasmės ruoštis sezonui, kiti kalba apie papildomą progą atsigauti ir rekordus.
„Gaila, bet priimtas teisingas sprendimas“
2020 03 24
Žvilgsnis
Olimpinius normatyvus įvykdę Lietuvos lengvaatlečiai: jei žaidynės vyktų, rizika būtų per didelė.
Lengvaatlečiai – už žaidynių nukėlimą
2020 03 23
Sprendimas
Tokijo olimpinės žaidynės turi būti nukeltos – tokia yra Lietuvos lengvosios atletikos federacijos (LLAF) ir jos sportininkų pozicija.
 
Iki liepos vidurio teniso turnyrai nevyks
2020 04 03
Tenisas
Koronaviruso pandemija ženkliai koreguoja šiemet Lietuvoje turėjusių vykti teniso turnyrų grafikus.
R.Balžekas: „Laiką panaudokime tinkamai“
2020 03 20
Tenisas
Balžeko teniso akademijos treneris Remigijus Balžekas netikėtai dėl paskelbto karantino atsiradusį laisvą laiką leidžia savo sodyboje Ukmergės rajone.
Daviso taurė: Lietuva neprilygo Portugalijai
2020 03 07
Daviso taurė
Šiauliuose vykusiame Daviso taurės mače prieš Portugalijos rinktinę lietuviai liko be pergalių. Svečiai Lietuvos rinktinę įveikė 4-0.
Sunkiasvoriui sportinis karantinas baigėsi
2020 04 09
Imtynės
Dėl olimpinio kelialapio kovoti nusiteikęs imtynininkas Mantas Knystautas džiaugiasi, kad turės laiko atsigauti po traumos.
Karatė treniruotės keliasi į internetą
2020 04 07
Karatė
Beveik visa Lietuvos pilno kontakto karatė bendruomenė karantino sąlygomis savo veiklą perkėlė į virtualią erdvę. Planuose ir nuotolinės varžybos.
Imtynininkų olimpinė atranka – 2021 metais
2020 04 07
Imtynės
Tarptautinės imtynių federacijos (UWW) Vykdomasis komitetas priėmė pirmuosius sprendimus dėl atnaujinto 2020–2021 m. kalendoriaus.
 
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Užuovėjai nuo viruso pasirinko miško sodybą
2020 04 02
Žvilgsnis
Lietuvos treko rinktinės dviratininkai Miglė Marozaitė ir Vasilijus Lendelis karantinui pasirinko nuošalią sobybą Zarasų rajone, kur jie ir treniruojasi.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
Rankininkų akistata su lenkais - birželį
2020 03 25
Rankinis
Europos rankinio federacija (EHF) sudarė kalendorių, kaip toliau bus vykdomos tiek klubų čempionatai, tiek atrankos į Europos bei pasaulio čempionatus.
 
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
T. Vilimas: nežinome, kiek turėsime darbo
2020 03 19
Tinklinis
Aukščiausioje Švedijos vyrų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo du Lietuvos žaidėjai.
Šalį apvažiavo per mažiau nei 15 valandų
2020 04 09
Ketvirtąją karantino savaitę žinomas keliautojas ir žurnalo „Auto Bild Lietuva“ vyr. redaktorius Vitoldas Milius nusprendė pažymėti dar viena išvyka.
Gripas Dakare buvo koronavirusas?
2020 04 02
Dakaras
Lenktynininkas Benediktas Vanagas spėja, kad koronavirusas galėjo plisti jau Dakaro ralio metu.
B. Vanagas pristatė filmą apie Dakaro ralį
2020 03 20
Dakaras
Jau dabar galima pamatyti dviejų valandų trukmės filmą apie „Inbank team Pitlane“ iššūkius 2020-tųjų Dakaro ralyje.
 
Vaikams – dar daugiau inventoriaus
2020 03 30
Ledo ritulys
Nacionalinės vaikų ledo ritulio lygos (NVLRL) mokyklos dar labiau papildė savo inventorių – dešimt jų pasiekė konkurso būdu įsigytas inventorius.
Planus sugriovė įsisiautėjęs virusas
2020 03 29
Kalnų slidinėjimas
Geriausiam Lietuvos kalnų slidininkui Andrejui Drukarovui sezonas baigėsi Nepriklausomybės atkūrimo dieną – svarbiausio metų starto išvakarėse.
M. Armalis sugrįžta į mylimiausią komandą
2020 03 26
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio rinktinės vartininkas Mantas Armalis keičia klubą, bet lieka Švedijoje – 27-erių metų sportininkas sugrįžta į „Djurgarden“ komandą.
Reklama sporto šakai – vagystė
2020 04 09
Kuriozai
Iš laikraščio „Sportas“ archyvų: kaip Suomijos vandensvydininkai atsidūrė Lietuvos žiniasklaidos ir humoristų dėmesio centre.
Vandensvydininkas – kovos su virusu fronte
2020 04 07
Žvilgsnis
Daugkartinis Lietuvos vandensvydžio čempionas, gydytojas rezidentas Michailas Lapida: „ Kartais atrodo, kad lengva forma persirgau koronavirusą“.
D. Neverauskas Floridoje tęsia treniruotes
2020 04 06
Beisbolas
Ikisezoninėse rungtynėse žibėjusį beisbolininką Dovydą Neverauską sustabdė atidėtas MLB čempionatas.
 
Olimpinė diena birželį neįvyks
2020 04 09
Olimpinė diena
Lietuvos tautinis olimpinis komitetas (LTOK) nusprendė koreguoti didelės sporto šventės planus – „Olimpinė diena 2020“ birželio 13 dieną Vilniuje neįvyks.
Patvirtinta: olimpinių kelialapių nepraras
2020 04 09
Olimpinės žaidynės
TOK ekspertų grupė antradienį atsakė į sportininkams itin aktualų klausimą – buvo pakoreguoti olimpinių žaidynių atrankos sistemos principai.
„Buvau ir liksiu penkiakovininkas“
2020 04 03
Penkiakovė
Šiuolaikinė penkiakovė Lietuvoje turi savo legendas. Viena jų – 1968 m. Meksiko olimpinis vicečempionas ir 1969 m. pasaulio čempionas Stasys Šaparnis.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas