sportas.info 2020 m. kovo 26 d. 11:53 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

„Svarbu susitelkti ir kartu išgyventi“

Pasak ŠMSM viceministrės K.Tiesnesytės, karantinui užsitęsus Sporto rėmimo fondas nemato kliūčių nukelti veiklas arba jas vykdyti nuotoliniu būdu.

ŠMSM viceministrė K.Tiesnesytė.
ŠMSM viceministrė K.Tiesnesytė.
„Svarbiausia šiuo metu – saugoti save ir savo artimuosius. Tai nelengvas laikas visame pasaulyje, todėl labai svarbu susitelkti ir kartu visiems išgyventi“, - teigia Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) viceministrė Kornelija Tiesnesytė.
 
Nors koronaviruso pandemija sustabdė sporto varžybas ir pratybas beveik visame pasaulyje, sportinis gyvenimas nesustoja. 

Nemažai sporto klubų, mokyklų, akademijų jau rengia nuotolines treniruotes savo auklėtiniams, sporto šakų federacijos perdėlioja planus, kuriuos sujaukė karantinas ir į 2021 m. nukeltos olimpinės žaidynės.

Didžiausią nerimą kelia ne tik tai, kad atletai neturi galimybių tinkamai palaikyti sportinę formą, bet ir nežinomybė dėl finansavimo.

Sportas.info uždavė dešimt klausimų ŠMSM viceministrei apie šių dienų Lietuvos sporto aktualijas.

Kokius svarbiausius sprendimus dėl sustingusio sportinio gyvenimo ir situacijos, kai sportininkai negali treniruotis, treneriai – vykdyti savo veiklos, visuomenės fizinis aktyvumas sparčiai mažėja, priėmė ar planuoja priimti Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto ministerija?
Sportininkų treniruotės įprastomis sąlygomis vyksta sporto bazėse, t.y. uždarose patalpose, kurios šiuo metu patenka tarp tų įstaigų, kurių veikla yra uždrausta vadovaujantis vyriausybės 2020 kovo 14 d. nutarimu „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“ - „laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigų grupei“. 
 
Didžioji dalis sporto infrastruktūros priklauso įstaigoms, kurių veikla uždrausta, taigi įstaigų vadovai laikosi draudimų ir nedaro išimčių, kurios nėra numatytos teisės aktuose. 

Kai kurių sportininkų treniruotės gali vykti lauke, treniravimo procesą gali adaptuoti. Tačiau suprantame, kad dėl nepakankamai šiltų oro sąlygų, tai daryti gali ne visi.

Manome, kad šiai dienai kiekvieno žmogaus sveikata ir gyvybė yra svarbiausia, todėl turi būti telkiamasi į saviizoliaciją, karantiną

Ar tariatės su visuomeninėmis organizacijomis dėl situacijos sporte gerinimo karantino metu?
Gavome kelių federacijų prašymus dėl sportavimo karantino metu, kreipėmės į Sveikatos apsaugos ministeriją  ir Lietuvos Respublikos vyriausybę. Juntamas visų susitelkimas ir supratimas, o tai suteikia vilties. 
 
Atviru laišku į jus kreipėsi Klaipėdos „Neptūno“ krepšininkas Simas Galdikas. Jis klausia, ką daryti aukščiausio lygio sportininkams, šiuo metu praradusiems pajamų šaltinius. Kokius sprendimus jiems siūlo ministerija papildomai prie Vyriausybės priimtų finansinių sprendimų?
Sportininkai neabejotinai su klubu ar federacija turi būti sudarę kontraktus, gal kai kuriais atvejais net ir darbo sutartis, taigi sportininkai prilyginami savarankiškai dirbantiems asmenims ir priemonės, kurios numatytos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. kovo 16 d. priimtame Ekonomikos skatinimo ir koronaviruso plitimo sukeltų pasekmių mažinimo priemonių plane savarankiškai dirbantiems, turi būti taikomos ir sportininkams. 
 
Šiame plane priemonės suskirstytos pagal tikslus ir paminėsiu keletą, susijusių su pagalba gyventojams, netenkantiems pajamų:
 
valstybės lėšomis solidariai iki trijų mėnesių prisidėti prie darbdavių pastangų išsaugoti darbo vietas, padengiant darbuotojams darbo užmokesčio dalį užprastovos ar dalinės prastovos laiką. Darbuotojui turi būti užtikrinta išmoka, ne mažesnė nei minimalioji mėnesinė alga. Valstybės lėšų dalis – 60 proc., bet ne daugiau kaip MMA; 
 
savarankiškai dirbantiems asmenims, kurie iki teisės gauti ligos išmoką mokėjo socialinio draudimo įmokas ir dėl ekstremaliosios situacijos negali toliau vykdyti savo veiklos, mokėti fiksuoto dydžio ligos išmoką, lygią 1 minimalaus vartojimo poreikio dydžiui per mėnesį;

iki 9 mėnesių mokėti nedarbo draudimo išmokas bedarbiams;

prailginti nuo 3 iki 6 mėnesių būsto paskolų įmokų (išskyrus palūkanas) mokėjimo atidėjimo laikotarpį netekusiems darbo, suteikiant valstybės garantiją. 

Detalią informaciją dėl to, kaip elgtis gyventojams daugeliu atveju šiuo visai Lietuvai ir visam pasauliui nelengvu laikotarpiu, nuolat skelbia visos valstybės institucijos.

 
Karantino metu įvairių sporto šakų klubai, akademijos, mokyklos, kurie teikdavo neformalaus švietimo paslaugas, sugebėjo prisitaikyti ir užtikrinti jų tęstinumą nuotoliniu būdu. Tačiau kai kurios savivaldybės stabdo projektinį finansavimą, kuris rajonuose veikiantiems klubams buvo vienas pagrindinių pajamų šaltinių. Ką patartumėte klubams - stabdyti veiklas ar tęsti? Ir kokias rekomendacijas dėl neformalaus švietimo paslaugų ir jų finansavimo teiksite savivaldybėms?
Visiems neformalaus švietimo teikėjams siūlome atsižvelgti į tai, kad kuo daugiau mokinių turėtų galimybes juo pasinaudoti, o esant poreikiui – numatyti kelis alternatyvius būdus. 
 
Ugdomąsias užduotis siūlome pateikti, naudojantis techninėmis priemonėmis, virtualiomis mokymosi aplinkomis, informacinėmis ir komunikacinėmis technologijomis,  bendradarbiavimo erdvėmis – socialiniais tinklais, interneto puslapiais ir pan., esant galimybei, rekomenduojama organizuoti vaizdo konferencijas ir kt.

Rekomenduojame neformaliojo švietimo programas įgyvendinančioms institucijoms įvertinti, kokios jų  programos ar  programos dalys, moduliai gali būti rengiami nuotoliniu būdu ir kokie nuotolinio ugdymo būdai gali būti taikomi, taip pat siūlome aptarti, kokiu būdu švietimo teikėjai gaus grįžtamąjį ryšį  apie mokinio atliktas užduotis.

Informaciją apie institucijos darbo organizavimo tvarką karantino laikotarpiu ir vykdomą ugdymą nuotoliniu būdu siūlome skelbti interneto svetainėse ar įstaigos socialiniuose tinkluose, taip pat prašome apie ugdymo tvarkos pokyčius informuoti tėvus.
 
Kokios galimybės bus koreguoti Sporto rėmimo fondo projektus, juos pritaikant nuotoliniams užsiėmimams?
Švietimo mainų paramos fondas jau kovo 12 d. paskelbė: „Švietimo mainų paramos fondas Reaguodami į koronaviruso (COVID–19) pandemiją pasaulyje ir vadovaudamiesi Vyriausybės rekomendacijomis bei nurodymais dėl paskelbto karantino visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje, prašome visus Sporto rėmimo fondo lėšomis finansuojamų sporto projektų vykdytojus nuo 2020 m. kovo 13 d. atšaukti arba perkelti renginius, treniruotes, seminarus ir kitus suplanuotus užsiėmimus iki 2020 m. kovo 30 d. 24 val.“ Dabar, kai karantinas pratęstas, ši data nusikelia iki balandžio 13 d. 24 val.
 
Turime keletą prašymų nukelti veiklas ir tokiems perkėlimams nematome kliūčių. Jeigu bus prašymų vykdyti veiklas nuotoliniu būdu – bus tokie prašymai svarstomi.
 
2020 m. pateiktų paraiškų vertinimas vyksta, ekspertai ir komisija dirba nuotoliniu būdu. Neabejotinai prireikus bus galima nukelti veiklas suplanuotas ir 2020 metais, jeigu projektams bus skirtos lėšos. 
 
Šiandien turime vieną prašymą projekto nevertinti, nes vykdytojai jau nusprendė, kad dėl viruso numatytos veiklos nebus organizuojamos.

Kaip ministerija rengiasi užtikrinti vaikų ir jaunimo fizinį aktyvumą nuotoliniu būdu?
Ši tema aktuali ne tik vaikams, bet ir visiems gyventojams. Visoms mokyklose vykdant nuotolinį mokymą išliks ir fizinio ugdymo pamokos.

Kokia situacija skirstant valstybės biudžeto pinigus sporto šakų federacijoms? Ar ji keitėsi atsižvelgiant į karantiną? Ar jau visos lėšos paskirstytos?
Sporto šakų federacijoms skiriamos lėšas nustatyta tvarka, jokių pakeitimų nenumatoma. Baigiamos pasirašyti sutartys su olimpinių sporto šakų federacijomis, pradedami pasirašymai su neolimpinėmis.

Jeigu federacijos matys, kad lėšas reiktų perskirstyti, t.y. vienų veiklų nevykdys, o planuotų vykdyti kitas, tokie perskirstymai yra leidžiami pagal aprašą, reglamentuojantį lėšų skyrimą ir naudojimą aukšto meistriškumo programoms vykdyti. 

Ar daug sulaukiate sporto visuomenės klausimų ar pasiūlymų dėl dabartinės situacijos ir galimų jos sprendimo būdų?
Klausimų daug nesulaukiame, ir labai tuo džiaugiamės, tai rodo bendruomenės supratimą, kad labai svarbu laikytis nustatytos karantino tvarkos.

Sporto bazės ištuštėjusios. Ar nebuvo svarstyta galimybė kai kurias sporto bazes paversti savotiškais karantino centrais?
Sporto infrastruktūra Lietuvoje beveik 90 procentų priklauso švietimo ir ugdymo įstaigoms. Neabejotinai yra įvertintos visos galimybės, tačiau uždaros vietos, kuriose vėliau turėtų sportuoti vaikai, gyventojai ir sportininkai, manytina, bus pasirenkamos jau tarp paskutinių, t.y. kai kitos erdvės būtų užpildytos.  
 
Koks būtų patarimas sportininkams šiuo labai sunkiu metu?
Svarbiausia šiuo metu – saugoti save ir savo artimuosius. Tai nelengvas laikas visame pasaulyje, todėl labai svarbu susitelkti ir kartu visiems išgyventi. Dabar nelengva ne tik sportininkams, bet ir kitų sričių atstovams. Aukščiausio lygio sportininkai – autoritetai, todėl jie, laikydamiesi taisyklių, paskatins ir kitus daryti tą patį. Pavyzdžiui, sportininkai, naudodamiesi savo žinomumu,  gali socialiniuose tinkluose dalintis patarimais,  kaip  saugiai sportuoti  namuose, kaip laikytis karantino sąlygų. 
 
Galima atkreipti dėmesį į kai kuriuos aspektus, kurie kasdien galbūt dėl laiko trūkumo primirštami. Sportininkams svarbu mityba, taigi šiuo metu, kai judėjimas apribotas, galbūt geras laikas analizuoti mitybos aspektus, taip pat pasigilinti į sporto psichologiją, išklausyti  antidopingo kursus ir pan. 

Neabejoju, kad pasibaigus karantinui sporto gyvenimas sugrįš į savo ritmą ir galbūt pasiekimai bus dar geresni, nes tai laikas kai kiekvienas sau gali ekstremalioms sąlygos įsivardinti ar tai ką daro išties yra jo gyvenimo esmė.  
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
Treniruotės su rinktinių treneriais
2020 04 06
Krepšinis
Lietuvos krepšinio federacija, šalies rinktinių treneriai bei žaidėjai kviečia visus elgtis atsakingai ir jungtis prie iniciatyvos #LikNamie.
Virtualiame NBA žaidime liko be pergalių
2020 04 06
E-Sportas
NBA organizuojamame virtualaus krepšinio turnyre savo jėgas išbandė ir lietuvis Domantas Sabonis.
„Ryto“ dovana – 1000 litrų vandens
2020 04 04
Dovana
Prie pilietinės iniciatyvos „Stiprūs kartu“ prisidedantis Vilniaus „Rytas“ skyrė vieną toną litrų vandens Lietuvos medikams.
 
Dėl pasaulio čempionato apsispręs balandį
2020 04 06
Salės futbolas
FIFA konfederacijų darbo grupė, kurią neseniai įsteigė FIFA taryba, po pirmo FIFA posėdžio pasidalino savo rekomendacijomis artėjančioms FIFA rungtynėms
Virtualios treniruotės viršijo lūkesčius
2020 04 03
Žvilgsnis
Organizuojant nuotolines treniruotes realiu laiku labai svarbus yra bendras klubo, trenerių, tėvų ir vaikų darbas.
„Gintros“ lietuvės: „Laukite sugrįžimo“
2020 04 02
Moterų futbolas
Šiaulių “Gintros-Universiteto” futbolininkės ir toliau sportuodamos individualiai lieja prakaitą palaikydamos sportinę formą.
„Gaila, bet priimtas teisingas sprendimas“
2020 03 24
Žvilgsnis
Olimpinius normatyvus įvykdę Lietuvos lengvaatlečiai: jei žaidynės vyktų, rizika būtų per didelė.
Lengvaatlečiai – už žaidynių nukėlimą
2020 03 23
Sprendimas
Tokijo olimpinės žaidynės turi būti nukeltos – tokia yra Lietuvos lengvosios atletikos federacijos (LLAF) ir jos sportininkų pozicija.
Dešimtis kilometrų nubėga ant namo stogo
2020 03 19
Daugeliui Europos šalių įvedus karantiną, lengvaatlečiai ieško įvairiausių būdų, kaip tinkamai atlikti treniruočių planą.
 
Iki liepos vidurio teniso turnyrai nevyks
2020 04 03
Tenisas
Koronaviruso pandemija ženkliai koreguoja šiemet Lietuvoje turėjusių vykti teniso turnyrų grafikus.
R.Balžekas: „Laiką panaudokime tinkamai“
2020 03 20
Tenisas
Balžeko teniso akademijos treneris Remigijus Balžekas netikėtai dėl paskelbto karantino atsiradusį laisvą laiką leidžia savo sodyboje Ukmergės rajone.
Daviso taurė: Lietuva neprilygo Portugalijai
2020 03 07
Daviso taurė
Šiauliuose vykusiame Daviso taurės mače prieš Portugalijos rinktinę lietuviai liko be pergalių. Svečiai Lietuvos rinktinę įveikė 4-0.
Bokso varžybos stabdomos iki rugpjūčio
2020 04 06
Boksas
Europos bokso konfederacija (EUBC) paskelbė, kad dėl koronaviruso pandemijos visos tarptautinės bokso varžybos Europoje stabdomos iki rugpjūčio mėnesio.
Boksininkai – nusivylę, bet nepalaužti
2020 04 03
Boksas
Kai pasaulyje vienos po kitų buvo atšaukiamos varžybos, Europos boksininkai traukė į Londoną, kuriame vyko olimpinis atrankos turnyras į Tokijo žaidynes.
Mirė olimpiečio J. Jakšto treneris
2020 04 02
Netektis
Lietuvos bokso federacija (LBF) pranešė, kad trečiadienį mirė boksininko Jaroslavo Jakšto treneris Viktoras Učajevas.
 
Užuovėjai nuo viruso pasirinko miško sodybą
2020 04 02
Žvilgsnis
Lietuvos treko rinktinės dviratininkai Miglė Marozaitė ir Vasilijus Lendelis karantinui pasirinko nuošalią sobybą Zarasų rajone, kur jie ir treniruojasi.
Dviratininkę sustabdė ne tik virusas
2020 04 02
Dviračiai
Lietuvos plento dviratininkė Rasa Leleivytė dėl koronaviruso pandemijos priversta laiką leisti namuose, tačiau sportininkę sustabdė ir trauma.
Pandemijos pabaigos liko laukti Italijoje
2020 03 25
Dviračiai
Kalnų dviratininkė Katažina Sosna siaučiant koronavirusui svarstė galimybes grįžti į Lietuvą, tačiau nusprendė likti Italijoje.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
Rankininkų akistata su lenkais - birželį
2020 03 25
Rankinis
Europos rankinio federacija (EHF) sudarė kalendorių, kaip toliau bus vykdomos tiek klubų čempionatai, tiek atrankos į Europos bei pasaulio čempionatus.
 
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
T. Vilimas: nežinome, kiek turėsime darbo
2020 03 19
Tinklinis
Aukščiausioje Švedijos vyrų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo du Lietuvos žaidėjai.
Gripas Dakare buvo koronavirusas?
2020 04 02
Dakaras
Lenktynininkas Benediktas Vanagas spėja, kad koronavirusas galėjo plisti jau Dakaro ralio metu.
B. Vanagas pristatė filmą apie Dakaro ralį
2020 03 20
Dakaras
Jau dabar galima pamatyti dviejų valandų trukmės filmą apie „Inbank team Pitlane“ iššūkius 2020-tųjų Dakaro ralyje.
„Moterų ralis“ perkeliamas į rugpjūtį
2020 03 16
Ralis
Balandžio 25-ąją turėjęs vykti automobilių sporto renginys „Moterų ralis“ priverstas keisti datą – renginys perkeliamas į rugpjūčio 8 d.
 
Vaikams – dar daugiau inventoriaus
2020 03 30
Ledo ritulys
Nacionalinės vaikų ledo ritulio lygos (NVLRL) mokyklos dar labiau papildė savo inventorių – dešimt jų pasiekė konkurso būdu įsigytas inventorius.
Planus sugriovė įsisiautėjęs virusas
2020 03 29
Kalnų slidinėjimas
Geriausiam Lietuvos kalnų slidininkui Andrejui Drukarovui sezonas baigėsi Nepriklausomybės atkūrimo dieną – svarbiausio metų starto išvakarėse.
M. Armalis sugrįžta į mylimiausią komandą
2020 03 26
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio rinktinės vartininkas Mantas Armalis keičia klubą, bet lieka Švedijoje – 27-erių metų sportininkas sugrįžta į „Djurgarden“ komandą.
Beisbolo komandoms Europoje žaisti neteks
2020 04 02
Beisbolas
Europos beisbolo konfederacija (CEB) paskelbė, kad šiais metais atšaukia visas oficialiais Europos beisbolo klubų rungtynes.
Atšauktos buriavimo varžybos Nidoje
2020 04 02
Buriavimas
Nidoje nevyks balandžio 4-5 dienomis suplanuotos „Pavasario vėjaračių taurės“ varžybos.
Nuo ligoninės lovos iki olimpinių žaidynių
2020 04 02
Žvilgsnis
Daugkartinis Lietuvos plaukimo čempionas Mindaugas Bružas paauglystėje patyrė sunkią traumą, jam prognozuota ateitis neįgaliojo vežimėlyje.
 
„Buvau ir liksiu penkiakovininkas“
2020 04 03
Penkiakovė
Šiuolaikinė penkiakovė Lietuvoje turi savo legendas. Viena jų – 1968 m. Meksiko olimpinis vicečempionas ir 1969 m. pasaulio čempionas Stasys Šaparnis.
Pamatykite filmą „Nagano juostos“
2020 04 03
Filmas
Kai namuose nuobodu, dieną praskaidrina geras filmas. „Sporto kino festivalis“ su „Olympic Channel“ siūlo iš arčiau susipažinti su filmais apie sportą.
Pataria, kaip suvaldyti stresą
2020 04 02
Poelgis
Šiuo laikotarpiu itin svarbu mokytis pažinti savo emocijas, skirti laiko sau ir išsiugdyti kasdienius įpročius, kurie padės stabilizuoti emocinę būklę.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas