Marytė Marcinkevičiūtė 2020 m. kovo 20 d. 09:34 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Legendos jubiliejų temdo viruso šešėlis

Olimpinio čempiono Roberto Žulpos dukros ir buvusi sutuoktinė gyvena Europos koronaviruso židinyje Italijoje.

pliadisfoto.com nuotrauka
   
Legendiniam plaukikui, Maskvos olimpiniam čempionui, pasaulio vicečempionui ir triskart Europos čempionui, penkis kartus Europos taurės laimėtojas, 12 kartų SSRS čempionui, pasaulio eksrekordininkui  (200 m krūtine – 2 min.15,85 sek.), 1981 m. populiariausiam Lietuvos sportininkui Robertui Žulpai kovo 20 d. sukanka 60 metų.

„Liūdnas tas mano jubiliejus, niekur jo negaliu švęsti. Plaukia kraupios žinios iš viso pasaulio apie koronaviruso pandemiją, ima baimė.  Išgyvenu dėl savo šeimos: buvusi žmona Aristėja ir abi dukros 29-erių Brigita bei dviem metais jaunesnė Andre gyvena Milane, Italijoje, didžiausiame Europos koronaviruso židinyje, kur kiekvieną dieną nusinešama šimtai gyvybių. Brigita turi puikų darbą, plaukimo baseine treniruoja vaikučius, o Andre – amžina studentė, ten baigė, čia įstojo ir taip nuolat.  Tačiau dabar joms ne darbas ir studijos galvoje, dukros visą mėnesį gyvena didelėje  įtampoje, priverstos saugoti save. Su jomis nuolat per internetą palaikau ryšį. Jaunesnioji dukra praėjusią vasarą trims dienoms buvo atskridusi į Vilnių“, - sake Robertas.

Savo jubiliejaus proga olimpinis čempionas sulaukė draugų iš Rusijos kvietimo atvykti į tarptautines plaukimo varžybas Kaliningrade ir pabūti garbingu svečiu.  

Į tas varžybas vienu autobusu turėjo vykti ir Kauno, Alytaus bei Marijampolės vyresnio amžiaus plaukikai, o Robertas kartu su jais. Olimpinis čempionas jau turėjo vizą, buvo užsakytas viešbutis. 

„Tačiau mūsų plaukikai paskutiniu momentu dėl koronaviruso atsisakė vykti. Jie pasakė ne, tai ir aš pasakiau – ne.  Vienas traukiniu nepanorau važiuoti. Savo paslaugas siūlė baltarusiai, važiavę per Šalčininkus, bet irgi atsisakiau, nes pasienyje buvo galima įstrigti. Pagalvojau, kad Kaliningrade Lietuvos trispalvės nebus, tai ką aš ten veiksiu“, - aiškino jubiliatas. 

Olimpinio čempiono jubiliejaus paminėjimą tolesniam laikui nukėlė ir Vilniaus olimpiečių klubas, Lietuvos olimpiečių asociacija, vadovaujama Roberto bendražygės, irgi Maskvos olimpinės čempionės Linos Kačiušytės. 

Į tai, kad Robertui – jau 60 metų, jis ranka numoja ir sako, kad apie tai stengiasi negalvoti, nes tų metų vis vien nesustabdys. „Tačiau apie jubiliejinį gimtadienį man primena draugai, pažįstami, kovų bendražygiai, pradedant Volodia Salnikovu ir baigiant visais kitais, kurie stengiasi mane sugražinti į praeitį, vis klausdami, o ar prisimeni tą ir tą - kai sportavome, siekdavome pergalių, eidavome pas panas. Kai pasipila skambučiai, rodos, mobilusis telefonas susprogs“, - pasakojo R.Žulpa.    
 
Kai kalba pakrypo apie jo triumfo metus, legendinis plaukikas atsakė trumpai: „Buvo nuostabus laikotarpis“. 

Gausius savo apdovanojimus dabar jis laiko mamos bute Lazdynuose, kur gyvena, ir šypsodamasi priduria: „Maximos“ maišelyje. Anksčiau taurių, vieno kito medaliuko prašė Lietuvos sporto muziejus, tačiau dabar viskas sugrįžo pas jų tikrąjį šeimininką“.

R. Žulpa plaukimui atidavė 16 metų, plaukioti pradėjo nuo devynerių. Pirmasis jo treneris – vilnietis Grigorijus Mirvis, kuris atrado būsimąjį olimpinį čempioną, o toliau meistriškumo laipteliais vedė Algirdas Jonas Štaras. 

Kai Robertas pateko į SSRS rinktinę, su geriausiais plaukikais treniravosi Maskvoje ir rengdavosi pagrindiniams metų startams. SSRS sostinėje  praleido kone septynerius metus, į namus sugrįždavo tik trumpam vasaros pabaigoje.

Maskvoje jis susipažino ir su savo būsimąja žmona itale, taip pat plaukike, draugavo apie penkerius metus. Tada ji A. Puškino universitete mokėsi rusų kalbos. Kai SSRS rinktinės plaukikai važinėdavo į Italiją, ji vykdavo kartu su jais ir vertėjaudavo. 

Kažkodėl SSRS rinktinėje Robertą vadindavo tinginiu. Kodėl? „Nebuvau kaip Vladimiras Salnikovas su dideliu pliusu, buvau minusas – taip sakė rinktinės treneris Voicechovskis. Įvairovė rinktinėje turėjo būti. Negalėjo visi būti su pliuso ženklu, turėjo būti ir opozicija. Tačiau nugalėdavau – ir valio. Tinginys? Ir taip, ir ne. Didžiajame sporte ilgokai išsilaikiau, o kiti neištverdavo. Daug talentingų plaukikų, kurie daug dirbo, rusai „nuvarė“. Jie tapo nereikalingi. O aš, 10-15 proc. nusukdamas tų didelių treniruočių krūvių, išsilaikiau, man tai išėjo į naudą“, - teigė R.Žulpa. 


 
Jis pripažįsta, kad galėjo pasiekti dar geresnių rezultatų. Pati svariausia  karjeros pergalė - Maskvos olimpinių žaidynių aukso medalis. 

Už ją plaukikas gavo piniginę premiją, paskyrą automobiliui „Volga“ ir vieno kambario butą Šeškinėje. Robertas mašiną vairavo kelerius metelius, o vėliau ją atidavė tėvams.  O butą sportininkas prarado tais pačiais 1988 metais, kai išvažiavo gyventi į Italiją. Mat buvo toks tarybinių laikų įstatymas – Robertas bute negyveno trijų mėnesių, todėl jį ir atėmė.

Gausiojelietuvių medalių kolekcijoje galėjo būti dar vienas olimpinis medalis. Aukso ar sidabro laimikius būtų garantavęs jo pasiektas rezultatas per „Draugystės“ žaidynes, kurios vyko socialistinio bloko šalims boikotuojant Los Andželo olimpiadą. 

R. Žulpa gerai plaukė  ir100 m, ir 200 m krūtine, tačiau jam labiau prie širdies buvo 200 m distancija, kurioje pasiekė pasaulio ir SSRS rekordus (2:15,85). 

„Už planetos rekordus dabar gerai moka, o aš tada gavau gal 200 rublių. Man rekordas buvo didelis moralinis pasitenkinimas, nes 200 m distancijoje krūtine kurį laiką buvau greičiausias pasaulyje.  Tačiau mano karjeroje nebuvo antrųjų olimpinių žaidynių. Kremliaus valdininkai mus mėgino įtikinti, kad socialistinių šalių „Draugystės“ žaidynės bus kone tokio pačio lygio kaip olimpinės žaidynės.  Mums buvo pažadėtos geros premijos, prilygstančios olimpinių medalių vertei. Turėjome jose dalyvauti, kone prievarta paklusti, kito kelio nebuvo“, - rėžia olimpinis čempionas. 

Tačiau dar po metų, 1985-aisiais, Robertas jau atsisveikino su didžiuoju sportu. Jam tada buvo 25-eri. „Reikėjo užleisti vietą jaunimui. Tada 25-erių metų sportininkai jau buvai laikomas seniais. Maskvoje dar pagyvenau porą metų, nes studijavau, o aukštojo mokslo diplomą gavau jau Vilniuje, Pedagoginiame institute“, - prisiminė Robertas.

Legendinis plaukikas savo sveikata šiandien nesiskundžia. Gauna valstybės sporto rentą, iš kurios gyvena ir, kaip pats šypsodamasis sako, niekuo nesiskiria nuo pensininko.  

Plaukimo specialistai tikėjosi, kad olimpinis čempionas, baigęs aktyvųjį sportą, liks dirbti treneriu. Tačiau taip neatsitiko. 

Sukūrus šeimą, pirmaisiais gyvenimo metais Italijoje jis dar treniravo plaukikus tai viename, tai kitame klube. Tačiau trenerio darbas jam nepatiko, nors ir dirbo dvejus metus.

„Tada neturėjau net trenerio diplomo, italams pakako mano olimpinio medalio.  Tačiau treneriu negalėčiau daugiau dirbti, visiškai neturiu pašaukimo. O plaukimas man ir dabar patinka, seku visas varžybas. Mes olimpinį čempioną – Daną Rapšį jau turime, jis Nr.1, dėl dopingo vartojimo diskvalifikuotas rimtas jo konkurentas kinietis. Tačiau kad tik įvyktų Tokijo olimpinės žaidynės“, - sakė R.Žulpa. 

Plaukimo Robertas pasiilgsta, bet į vandenį šokti jau atprato. Kai Lazdynų  baseinas buvo šalia jo namų, jame plaukiodavo, netgi dalyvaudavo  veteranų varžybose. O dabar į Fabijoniškių baseiną nėra noro važinėti – tolokai nuo Lazdynų. 

Lietuvos tautinis olimpinis komitetas legendiniam plaukikui keliskart per metus sudaro galimybę paplaukioti ir pasportuoti sveikatingumo klube „Impuls“, taip pat pastiprinti sveikatą Druskininkų „Eglės“ sanatorijoje, kur taip pat yra baseinas. 

Šiemet sausio mėnesį Robertas buvo nuvykęs į Druskininkus, o „Impuls“ klubas jį kartais pakviečia pateisėjauti įvairiose plaukimo varžybose ir  apdovanoti geriausius plaukikus. 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
Treniruotės su rinktinių treneriais
2020 04 06
Krepšinis
Lietuvos krepšinio federacija, šalies rinktinių treneriai bei žaidėjai kviečia visus elgtis atsakingai ir jungtis prie iniciatyvos #LikNamie.
Virtualiame NBA žaidime liko be pergalių
2020 04 06
E-Sportas
NBA organizuojamame virtualaus krepšinio turnyre savo jėgas išbandė ir lietuvis Domantas Sabonis.
„Ryto“ dovana – 1000 litrų vandens
2020 04 04
Dovana
Prie pilietinės iniciatyvos „Stiprūs kartu“ prisidedantis Vilniaus „Rytas“ skyrė vieną toną litrų vandens Lietuvos medikams.
 
Dėl pasaulio čempionato apsispręs balandį
2020 04 06
Salės futbolas
FIFA konfederacijų darbo grupė, kurią neseniai įsteigė FIFA taryba, po pirmo FIFA posėdžio pasidalino savo rekomendacijomis artėjančioms FIFA rungtynėms
Virtualios treniruotės viršijo lūkesčius
2020 04 03
Žvilgsnis
Organizuojant nuotolines treniruotes realiu laiku labai svarbus yra bendras klubo, trenerių, tėvų ir vaikų darbas.
„Gintros“ lietuvės: „Laukite sugrįžimo“
2020 04 02
Moterų futbolas
Šiaulių “Gintros-Universiteto” futbolininkės ir toliau sportuodamos individualiai lieja prakaitą palaikydamos sportinę formą.
„Gaila, bet priimtas teisingas sprendimas“
2020 03 24
Žvilgsnis
Olimpinius normatyvus įvykdę Lietuvos lengvaatlečiai: jei žaidynės vyktų, rizika būtų per didelė.
Lengvaatlečiai – už žaidynių nukėlimą
2020 03 23
Sprendimas
Tokijo olimpinės žaidynės turi būti nukeltos – tokia yra Lietuvos lengvosios atletikos federacijos (LLAF) ir jos sportininkų pozicija.
Dešimtis kilometrų nubėga ant namo stogo
2020 03 19
Daugeliui Europos šalių įvedus karantiną, lengvaatlečiai ieško įvairiausių būdų, kaip tinkamai atlikti treniruočių planą.
 
Iki liepos vidurio teniso turnyrai nevyks
2020 04 03
Tenisas
Koronaviruso pandemija ženkliai koreguoja šiemet Lietuvoje turėjusių vykti teniso turnyrų grafikus.
R.Balžekas: „Laiką panaudokime tinkamai“
2020 03 20
Tenisas
Balžeko teniso akademijos treneris Remigijus Balžekas netikėtai dėl paskelbto karantino atsiradusį laisvą laiką leidžia savo sodyboje Ukmergės rajone.
Daviso taurė: Lietuva neprilygo Portugalijai
2020 03 07
Daviso taurė
Šiauliuose vykusiame Daviso taurės mače prieš Portugalijos rinktinę lietuviai liko be pergalių. Svečiai Lietuvos rinktinę įveikė 4-0.
Bokso varžybos stabdomos iki rugpjūčio
2020 04 06
Boksas
Europos bokso konfederacija (EUBC) paskelbė, kad dėl koronaviruso pandemijos visos tarptautinės bokso varžybos Europoje stabdomos iki rugpjūčio mėnesio.
Boksininkai – nusivylę, bet nepalaužti
2020 04 03
Boksas
Kai pasaulyje vienos po kitų buvo atšaukiamos varžybos, Europos boksininkai traukė į Londoną, kuriame vyko olimpinis atrankos turnyras į Tokijo žaidynes.
Mirė olimpiečio J. Jakšto treneris
2020 04 02
Netektis
Lietuvos bokso federacija (LBF) pranešė, kad trečiadienį mirė boksininko Jaroslavo Jakšto treneris Viktoras Učajevas.
 
Užuovėjai nuo viruso pasirinko miško sodybą
2020 04 02
Žvilgsnis
Lietuvos treko rinktinės dviratininkai Miglė Marozaitė ir Vasilijus Lendelis karantinui pasirinko nuošalią sobybą Zarasų rajone, kur jie ir treniruojasi.
Dviratininkę sustabdė ne tik virusas
2020 04 02
Dviračiai
Lietuvos plento dviratininkė Rasa Leleivytė dėl koronaviruso pandemijos priversta laiką leisti namuose, tačiau sportininkę sustabdė ir trauma.
Pandemijos pabaigos liko laukti Italijoje
2020 03 25
Dviračiai
Kalnų dviratininkė Katažina Sosna siaučiant koronavirusui svarstė galimybes grįžti į Lietuvą, tačiau nusprendė likti Italijoje.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
Rankininkų akistata su lenkais - birželį
2020 03 25
Rankinis
Europos rankinio federacija (EHF) sudarė kalendorių, kaip toliau bus vykdomos tiek klubų čempionatai, tiek atrankos į Europos bei pasaulio čempionatus.
 
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
T. Vilimas: nežinome, kiek turėsime darbo
2020 03 19
Tinklinis
Aukščiausioje Švedijos vyrų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo du Lietuvos žaidėjai.
Gripas Dakare buvo koronavirusas?
2020 04 02
Dakaras
Lenktynininkas Benediktas Vanagas spėja, kad koronavirusas galėjo plisti jau Dakaro ralio metu.
B. Vanagas pristatė filmą apie Dakaro ralį
2020 03 20
Dakaras
Jau dabar galima pamatyti dviejų valandų trukmės filmą apie „Inbank team Pitlane“ iššūkius 2020-tųjų Dakaro ralyje.
„Moterų ralis“ perkeliamas į rugpjūtį
2020 03 16
Ralis
Balandžio 25-ąją turėjęs vykti automobilių sporto renginys „Moterų ralis“ priverstas keisti datą – renginys perkeliamas į rugpjūčio 8 d.
 
Vaikams – dar daugiau inventoriaus
2020 03 30
Ledo ritulys
Nacionalinės vaikų ledo ritulio lygos (NVLRL) mokyklos dar labiau papildė savo inventorių – dešimt jų pasiekė konkurso būdu įsigytas inventorius.
Planus sugriovė įsisiautėjęs virusas
2020 03 29
Kalnų slidinėjimas
Geriausiam Lietuvos kalnų slidininkui Andrejui Drukarovui sezonas baigėsi Nepriklausomybės atkūrimo dieną – svarbiausio metų starto išvakarėse.
M. Armalis sugrįžta į mylimiausią komandą
2020 03 26
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio rinktinės vartininkas Mantas Armalis keičia klubą, bet lieka Švedijoje – 27-erių metų sportininkas sugrįžta į „Djurgarden“ komandą.
Beisbolo komandoms Europoje žaisti neteks
2020 04 02
Beisbolas
Europos beisbolo konfederacija (CEB) paskelbė, kad šiais metais atšaukia visas oficialiais Europos beisbolo klubų rungtynes.
Atšauktos buriavimo varžybos Nidoje
2020 04 02
Buriavimas
Nidoje nevyks balandžio 4-5 dienomis suplanuotos „Pavasario vėjaračių taurės“ varžybos.
Nuo ligoninės lovos iki olimpinių žaidynių
2020 04 02
Žvilgsnis
Daugkartinis Lietuvos plaukimo čempionas Mindaugas Bružas paauglystėje patyrė sunkią traumą, jam prognozuota ateitis neįgaliojo vežimėlyje.
 
„Buvau ir liksiu penkiakovininkas“
2020 04 03
Penkiakovė
Šiuolaikinė penkiakovė Lietuvoje turi savo legendas. Viena jų – 1968 m. Meksiko olimpinis vicečempionas ir 1969 m. pasaulio čempionas Stasys Šaparnis.
Pamatykite filmą „Nagano juostos“
2020 04 03
Filmas
Kai namuose nuobodu, dieną praskaidrina geras filmas. „Sporto kino festivalis“ su „Olympic Channel“ siūlo iš arčiau susipažinti su filmais apie sportą.
Pataria, kaip suvaldyti stresą
2020 04 02
Poelgis
Šiuo laikotarpiu itin svarbu mokytis pažinti savo emocijas, skirti laiko sau ir išsiugdyti kasdienius įpročius, kurie padės stabilizuoti emocinę būklę.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas