skm.lt 2020 m. kovo 17 d. 09:57 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Stresas mobilizuoja arba pribaigia

Patyręs krepšinio specialistas Rūtenis Paulauskas: „Labai daug galimybių, kad LKL pavyzdžiu paseks ir didžiosios Europos lygos“.

R.Paulauskas.
SKM.lt nuotr.
R.Paulauskas.
Esmines šių dienų aktualijas apžvelgęs krepšinio ekspertas Rūtenis Paulauskas įsitikinęs – stresas gali mus mobilizuoti arba pribaigti.
 
Sostinės krepšinio mokyklos (SKM) sporto konsultantas teigia, kad šiuo metu svarbiausia išsaugoti žmonių gyvybes ir sveikatas. Žinomas krepšinio specialistas ragina atsakingai laikytis visų karantino rekomendacijų, saugoti ne tik save, bet ir šalia esančius žmones. Čia pat R. Paulauskas priduria: „Prie viso to, kad sėdi namuose, tu turi nedegraduoti nei kaip asmenybė, nei kaip fizinis kūnas.“
 
Pašnekovas taip pat pasidalino mintimis apie sustabdytus Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA), Eurolygos sezonus, nutrauktą Lietuvos krepšinio lygos (LKL) čempionatą ir atkreipė dėmesį į fizinio aktyvumo svarbą šioje neįprastoje situacijoje.
 
Su kokiomis mintimis pasitinkate karantino laikotarpį? – SKM.lt pradėjo pokalbį su R. Paulausku.
Laikotarpis, be abejo, išskirtinis. Kaip ir kiekvienoje situacijoje, stresas mus mobilizuoja arba pribaigia. Mane stresas mobilizuoja, todėl esu pasirengęs dirbti, padėti ir būti naudingas. Ypač tose srityse, kurias išmanau. Visų pirma, kaip žmonėms palaikyti sportinę formą, treniruotumą šiuo labai neįprastu ir sudėtingu laikotarpiu.
 
Kaip pasikeis jūsų įprasta dienotvarkė? Ar jau spėjote bent mintyse sudėlioti savo artimiausius planus ir darbus?
Pokyčiai yra kaip ir daugelio – darbas iš namų. Džiaugiuosi galimybe vis dar išeiti į lauką. Tai nėra cheminis ar biologinis užterštumas, kai negalėtume netgi praverti langų, todėl neatsisakysiu galimybės pravažiuoti dviračiu bei pabėgioti. Pasitelkus šiuolaikines komunikavimo priemones, tu gali rašyti, skaityti, dėlioti mintis, siųsti informaciją draugams, kolegoms ir šitaip tavo darbas tampa veiksmingas. Artimiausius planus koreguoja situacija šalyje, todėl supratau, kad rytojaus dieną galbūt elgsiesi nestandartiškai.

Kaip, jūsų manymu, mėgėjiškai ir profesionaliai sportuojantiems žmonėms, būtų teisingiausia elgtis šiuo laikotarpiu?
Visų pirma, tai yra absoliučiai dvi skirtingos kategorijos. Profesionalams sportas yra gerai suplanuotas, ekstremalių pastangų reikalaujantis darbas bei pragyvenimo šaltinis. Juos stebi daugybė žiūrovų, su jais dirba treneriai, visas aptarnaujantis personalas. Jų situacija šiuo metu yra labai kebli. Jiems išlaikyti sportinę formą šiomis sąlygomis, kai uždaromos sporto bazės, nevyksta varžybos ir pratybos yra didžiulis ir nelengvas gyvenimo iššūkis. Kalbant apie mėgėjus, jiems sportinė forma gali sietis su gera savijauta, gera išvaizda, o galbūt ir su gera nuotaika, todėl ją galima palaikyti įvairiais būdais ir labai paprastomis priemonėmis. Jie gali mankštintis namuose ant jogos kilimėlio, išnaudoti laiptus, atsisakydami lifto, pabėgioti, pasivaikščioti sparčiu žingsniu, pavedžioti šunį, pasivažinėti dviračiu. Visos fizinio ugdymo pamokos, kurias mėgėjas buvo išmokęs dabar tinka – jas reikia atgaivinti ir panaudoti.  
 
Galime džiaugtis buvimu lauke, tačiau artimo kontakto su kitais žmonėmis turėtume vengti, tiesa?
Be abejo, reikia vengti kontakto, susibūrimų. Svarbiausias dalykas – ne ignoruoti, o laikytis visų rekomendacijų, išlaikyti sąmoningumo ir protingumo principą. Taip pat prie viso to pridėti savo pilietiškumą. Aš esu šiandien atsakingas ne tik už save, bet ir už šalia esantį žmogų. Šiandien socialiniuose tinkluose pastebėjau šaržą, kurio esmė tokia: „Dar niekada nebuvo taip lengva išgelbėti žmonių gyvybes. Reikia tiesiog sėdėti namuose ir niekur neiti.“ Dalinai tai tinka. Bet prie viso to, kad sėdi namuose, tu turi nedegraduoti nei kaip asmenybė, nei kaip fizinis kūnas.
 
Ar jums savo gyvenime teko susidurti su kažkuo panašaus?
Tokioje situacijoje man niekada neteko būti. Svarbiausias dalykas, manyčiau, dabar yra žmogaus gyvybė ir sveikata. Geriau prarasti pinigus, bet po krizės sugrįžti sveikam ir gyvam. Viskas atstatoma, sugrąžinama. Visa tai kažkada pasibaigs ir mes galėsime grįžti į įprastą savo gyvenimą dar labiau sustiprėję. Dabar turime galimybę įsiklausyti į argumentuotus patarimus ir, kiek tai įmanoma, sumažinti fizinius praradimus. Antra, turime išlikti protiškai aktyvūs ir save realizuoti vardan bendro tikslo. Visi susitelkę galime iš šios krizės išeiti.

Praėjusią savaitę bent mėnesiui buvo sustabdyti NBA ir Eurolygos sezonai. LKL čempionatas apskritai nutrauktas. Koks jūsų požiūris į šias aktualijas?
Į klausimą, ar LKL valdyba pasielgė išmintingai, atsakymą turėsime po  3 savaičių. Akivaizdu, kad čempionatą stabdyti reikėjo. Ar jį reikėjo nutraukti? Jeigu matysime, kad reikalai eina į gerą pusę ir kitos šalys atnaujina savo nacionalinius čempionatus, kas vargiai tikėtina, sakysime, kad mes paskubėjome. Kita vertus, labai daug galimybių, kad LKL pavyzdžiu paseks ir didžiosios Europos lygos.
 
NBA yra labai didžiulė finansinė industrija, kur generuojami milžiniški pelnai. Galbūt jiems geriau vykdyti čempionatą vasarą ir nesižvalgyti į Tokijo olimpines žaidynes. Tuo metu Eurolygoje, jeigu žaidėjai išsivaikšto ir išsivažinėja, ar tik nebus pasekta LKL pavyzdžiu? Iš kitos pusės, pagal Kinijos tendencijas, čempionatas gali būti atnaujintas po 2 mėnesių. Tarkime, gegužės viduryje atnaujinti Eurolygą, užbaigti reguliarųjį sezoną (iki jo pabaigos liko vos 6 turai, aut. pastaba) ir finalo aštuoneto principu išsiaiškinti čempioną – vienas iš įmanomų variantų.   

Lietuvos krepšinio piramidės pagrindas – Lietuvos moksleivių lyga (MKL) – taip pat bent 2 savaitėms sustabdė savo čempionatą. Beveik neabejojama, kad terminas bus pratęstas. SKM savo auklėtiniams jau dabar organizuoja treniruotes nuotoliniu būdu. Ką manote apie tokią iniciatyvą?
Labai pritariu šiai idėjai. Čia svarbus ne tik sportinės formos palaikymas, kuris, mano galva, vedant pratybas interneto pagalba yra komplikuotas, bet ir išlaikomas socialinis  ryšys.  Mokykla nenusisuka nuo savo auklėtinių ir treneriai kartais būna tikri paauglių autoritetai, kuriais labiau pasitikima nei tėveliais. Aš įsivaizduoju, kaip jaunam žmogui yra sudėtinga prabūti namuose 24 valandas per parą, kai jie nori laisvės, susitikti su draugais, žaisti krepšinį, mėtyti kamuolį, šokinėti ir t. t. Todėl bendravimas čia yra vienas svarbiausių vedant tokias pratybas. Jeigu šiandien treneriai bus kūrybingi ir išradingi, jie dar labiau sustiprins ryšius, išmoks dirbti ekstremaliomis sąlygomis įgydami naujų kompetencijų.
 
Galbūt prie nuotolinių SKM treniruočių prisidėsite ir jūs pats?  
Tikrai taip. Esu pasirengęs nuotoliniu būdu kiek galima labiau įsitraukti į treniruotes, konsultuoti trenerius bei tėvus. Taip pat pasirengęs patarti patiems žaidėjams, kokius naudingus pratimus ar jų derinius galima panaudoti, jeigu jie išeitų savarankiškai sportuoti į kiemą.
 
Sportavimas arba mankštinimasis nuotoliniu būdu šiandien yra išsigelbėjimas krizės akivaizdoje. Tai yra sukauptų fizinių resursų palaikymas, alternatyva fizinei atskirčiai ir izoliacijai. Krepšininkai mato, kad jie nepalikti vieni – išsaugotas ryšys su treneriu, kuris taip pat turi prisitaikyti ir pereiti į naują bendravimo formą, mobilizuoti savo kūrybą.
 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Krepšinis
KOMENTARAI
 
 
 
Olimpinis atrankos turnyras vyks 2021 m
2020 04 09
Rinktinė
FIBA nusprendė, jog birželį Kaune turėjęs vykti olimpinės atrankos krepšinio turnyras vyks 2021 metų birželio 22 – liepos 4 dienomis.
Lietuvis vadovaus legendiniam NBA klubui
2020 04 09
NBA
Ilgametis Lietuvos krepšinio rinktinės žaidėjas Artūras Karnišovas gavo svarbias pareigas legendiniame NBA klube „Chicago Bulls“.
FIBA nutarė: Europos vasara – be krepšinio
2020 04 08
Sprendimas
FIBA Europe valdybos posėdyje buvo patvirtinta, kad šią vasarą turėję vykti Europos jaunimo krepšinio čempionatai yra atšaukiami ir nevyks.
 
Labiausiai slegia nežinomybė
2020 04 07
Situacija
Vilniaus „Riterių“ futbolininkas Valentinas Jeriomenko: „Vis dar tikiu, kad spėsime sužaisti visą čempionatą.“
Dėl pasaulio čempionato apsispręs balandį
2020 04 06
Salės futbolas
FIFA konfederacijų darbo grupė, kurią neseniai įsteigė FIFA taryba, po pirmo FIFA posėdžio pasidalino savo rekomendacijomis artėjančioms FIFA rungtynėms
Virtualios treniruotės viršijo lūkesčius
2020 04 03
Žvilgsnis
Organizuojant nuotolines treniruotes realiu laiku labai svarbus yra bendras klubo, trenerių, tėvų ir vaikų darbas.
Sustabdyta lengvaatlečių olimpinė atranka
2020 04 08
Sprendimas
Lietuvos lengvaatlečių reakcija į sprendimą skirtinga: vieni nebemato prasmės ruoštis sezonui, kiti kalba apie papildomą progą atsigauti ir rekordus.
„Gaila, bet priimtas teisingas sprendimas“
2020 03 24
Žvilgsnis
Olimpinius normatyvus įvykdę Lietuvos lengvaatlečiai: jei žaidynės vyktų, rizika būtų per didelė.
Lengvaatlečiai – už žaidynių nukėlimą
2020 03 23
Sprendimas
Tokijo olimpinės žaidynės turi būti nukeltos – tokia yra Lietuvos lengvosios atletikos federacijos (LLAF) ir jos sportininkų pozicija.
 
Iki liepos vidurio teniso turnyrai nevyks
2020 04 03
Tenisas
Koronaviruso pandemija ženkliai koreguoja šiemet Lietuvoje turėjusių vykti teniso turnyrų grafikus.
R.Balžekas: „Laiką panaudokime tinkamai“
2020 03 20
Tenisas
Balžeko teniso akademijos treneris Remigijus Balžekas netikėtai dėl paskelbto karantino atsiradusį laisvą laiką leidžia savo sodyboje Ukmergės rajone.
Daviso taurė: Lietuva neprilygo Portugalijai
2020 03 07
Daviso taurė
Šiauliuose vykusiame Daviso taurės mače prieš Portugalijos rinktinę lietuviai liko be pergalių. Svečiai Lietuvos rinktinę įveikė 4-0.
Sunkiasvoriui sportinis karantinas baigėsi
2020 04 09
Imtynės
Dėl olimpinio kelialapio kovoti nusiteikęs imtynininkas Mantas Knystautas džiaugiasi, kad turės laiko atsigauti po traumos.
Karatė treniruotės keliasi į internetą
2020 04 07
Karatė
Beveik visa Lietuvos pilno kontakto karatė bendruomenė karantino sąlygomis savo veiklą perkėlė į virtualią erdvę. Planuose ir nuotolinės varžybos.
Imtynininkų olimpinė atranka – 2021 metais
2020 04 07
Imtynės
Tarptautinės imtynių federacijos (UWW) Vykdomasis komitetas priėmė pirmuosius sprendimus dėl atnaujinto 2020–2021 m. kalendoriaus.
 
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Užuovėjai nuo viruso pasirinko miško sodybą
2020 04 02
Žvilgsnis
Lietuvos treko rinktinės dviratininkai Miglė Marozaitė ir Vasilijus Lendelis karantinui pasirinko nuošalią sobybą Zarasų rajone, kur jie ir treniruojasi.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
Rankininkų akistata su lenkais - birželį
2020 03 25
Rankinis
Europos rankinio federacija (EHF) sudarė kalendorių, kaip toliau bus vykdomos tiek klubų čempionatai, tiek atrankos į Europos bei pasaulio čempionatus.
 
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
T. Vilimas: nežinome, kiek turėsime darbo
2020 03 19
Tinklinis
Aukščiausioje Švedijos vyrų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo du Lietuvos žaidėjai.
Šalį apvažiavo per mažiau nei 15 valandų
2020 04 09
Ketvirtąją karantino savaitę žinomas keliautojas ir žurnalo „Auto Bild Lietuva“ vyr. redaktorius Vitoldas Milius nusprendė pažymėti dar viena išvyka.
Gripas Dakare buvo koronavirusas?
2020 04 02
Dakaras
Lenktynininkas Benediktas Vanagas spėja, kad koronavirusas galėjo plisti jau Dakaro ralio metu.
B. Vanagas pristatė filmą apie Dakaro ralį
2020 03 20
Dakaras
Jau dabar galima pamatyti dviejų valandų trukmės filmą apie „Inbank team Pitlane“ iššūkius 2020-tųjų Dakaro ralyje.
 
Vaikams – dar daugiau inventoriaus
2020 03 30
Ledo ritulys
Nacionalinės vaikų ledo ritulio lygos (NVLRL) mokyklos dar labiau papildė savo inventorių – dešimt jų pasiekė konkurso būdu įsigytas inventorius.
Planus sugriovė įsisiautėjęs virusas
2020 03 29
Kalnų slidinėjimas
Geriausiam Lietuvos kalnų slidininkui Andrejui Drukarovui sezonas baigėsi Nepriklausomybės atkūrimo dieną – svarbiausio metų starto išvakarėse.
M. Armalis sugrįžta į mylimiausią komandą
2020 03 26
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio rinktinės vartininkas Mantas Armalis keičia klubą, bet lieka Švedijoje – 27-erių metų sportininkas sugrįžta į „Djurgarden“ komandą.
Reklama sporto šakai – vagystė
2020 04 09
Kuriozai
Iš laikraščio „Sportas“ archyvų: kaip Suomijos vandensvydininkai atsidūrė Lietuvos žiniasklaidos ir humoristų dėmesio centre.
Vandensvydininkas – kovos su virusu fronte
2020 04 07
Žvilgsnis
Daugkartinis Lietuvos vandensvydžio čempionas, gydytojas rezidentas Michailas Lapida: „ Kartais atrodo, kad lengva forma persirgau koronavirusą“.
D. Neverauskas Floridoje tęsia treniruotes
2020 04 06
Beisbolas
Ikisezoninėse rungtynėse žibėjusį beisbolininką Dovydą Neverauską sustabdė atidėtas MLB čempionatas.
 
Olimpinė diena birželį neįvyks
2020 04 09
Olimpinė diena
Lietuvos tautinis olimpinis komitetas (LTOK) nusprendė koreguoti didelės sporto šventės planus – „Olimpinė diena 2020“ birželio 13 dieną Vilniuje neįvyks.
Patvirtinta: olimpinių kelialapių nepraras
2020 04 09
Olimpinės žaidynės
TOK ekspertų grupė antradienį atsakė į sportininkams itin aktualų klausimą – buvo pakoreguoti olimpinių žaidynių atrankos sistemos principai.
„Buvau ir liksiu penkiakovininkas“
2020 04 03
Penkiakovė
Šiuolaikinė penkiakovė Lietuvoje turi savo legendas. Viena jų – 1968 m. Meksiko olimpinis vicečempionas ir 1969 m. pasaulio čempionas Stasys Šaparnis.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas