Marytė Marcinkevičiūtė 2020 m. vasario 27 d. 17:02 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Briliantas žolės riedulio karūnoje

Buvusios rankininkės Donatos Martinkienės dėka Kaune įsižiebė žolės riedulio židinys, jos auklėtiniai sėkmingai žaidžia šalies čempionatuose.

L.Čaikauskas ir D.Martinkienė.
Alfredo Pliadžio ir asmeninio albumo nuotr
L.Čaikauskas ir D.Martinkienė.
   
Lietuvos žolės riedulio įvairių amžiaus grupių čempionatatuose sėkmingai žaidžia Kauno „Veršvų“ žolės riedulio komandos, vadovaujamos kūno kultūros mokytojos ir sporto mokyklos trenerės 53-ejų Donatos Vaičytės-Martinkienės. 
 
Lietuvos žolės riedulio federacijos (LŽRF) prezidentas Leonardas Čaikauskas teigia, kad ant šios energingos trenerės ir puikios organizatorės pečių gula visas Kauno žolės riedulys, nes mieste ji vienintelė dirba šios sporto šakos trenere. 

„Kai Kaune mano iniciatyva buvo pradėtas kultivuoti žolės riedulys ir trenere tapo Donata Martinkienė, ji įgyvendino visas mano svajones.  Kaip ilgametis profesionalus sporto darbuotojas galiu teigti, jog Kauno žolės riedulys puikiai dirbančios šios trenerės dėka išpildė visas mano viltis. Kaunas LŽRF tapo strategiškai svarbus: vyksta aktyvus šios sporto šakos judėjimas, atkreiptas miesto savivaldybės dėmesys, suburtos puikios įvairaus amžiaus grupių komandos, įkurtas žolės riedulio klubas, kuriam vadovauja pati trenerė, vyksta darbas su vaikais ir jų tėvais, rėmėjais, sporto mokykloje yra etatas. 
Atėjus dirbti Donatai, Kaunas tapo vienu žolės riedulio centrų Lietuvoje, kurio gali pavydėti kitų miestų treneriai, vis dar abejojantys, ar būti priklausomiems nuo savivaldybių. 

Jeigu kauniečių trenerei ko nors neduoda sporto mokykla, ji prisiduria iš rėmėjų. Donata – tikras briliantas mūsų karūnoje“, - sako L. Čaikauskas. 

LŽRF prezidentas stebisi, kaip ši viena moteris Kaune viską sugeba pati susitvarkyti, bet pripažįsta – jai būtinai reikalinga pagalbininkė ar pagalbininkas, LŽRF jų ieško, tačiau treneriu ne kiekvienas gimsta. 

Kauniečiams trūksta ir didelės aikštės, tad LŽRF planuoja čia įrengti tarptautinius standartus atitinkančią aikštę.           

„Veršvų“ moterų ir vyrų komandos žaidžia Lietuvos žolės riedulio B diviziono čempionate ir kasmet pretenduoja laimėti medalius. 2013-aisiais ir 2014-aisiais jų moterų komanda laimėjo sidabro medalius, o vyrai 2016-aisiais – bronzos. 

Skambių pergalių pasiekia ir D. MartinkIenės vadovaujami jaunieji žolės riedulininkai: Lietuvos vaikų žolės riedulio lygos (U-12 ir U-14)) pirmenybėse kauniečių mergaičių ir berniukų komandos yra laimėjusios sidabro medalius, 2018-aisiais per Lietuvos jaunučių sporto vilčių žaidynes kaunietės pelnė bronzos medalius. 

Sėkmingai „Veršvų“ žolės riedulio komandos žaidžia ir įvairiose Lietuvos uždarų patalpų pirmenybėse, festivaliuose, turnyruose.

Švenčiant Veršvų gimnazijos, kurioje susibūrę žolės riedulininkai, 100-metį išleistoje knygoje nemažai vietos skirta ir jų žolės riedulio komandoms.        

Kauniečių trenerė D.Vaičytė-Martinkienė sportinę karjerą pradėjo nuo rankinio. Atstovavo Kauno „Žalgiriui“ ir Lietuvos rinktinei. 1986-aisiais per SSRS tautų spartakiadą pelnė bronzos medalį. Tai pats svariausias Donatos  pasiekimas rankinio aikštelėje. 

Siekti meistriškumo aukštumų jai tobulėti padėjo tokie patyrę treneriai kaip Elena Petkienė, Nerimantas Aržuolaitis.

1995-aisiais D. Vaičytė baigė rankininkės karjerą. Dar bandė žaisti veteranių komandoje, tačiau prieš penkerius metus gavo traumą ir rankinio kamuolio jau nebeima į rankas.  

„Šeimoje buvau vienintelė sportininkė. Rankinis buvo mano pirmoji sporto šaka ir niekada nepagalvojau, kad kažką turėsiu bendro su kita.  Juolab, kad visą laiką dirbau Kauno Veršvų vidurinėje mokykloje, kuri dabar yra gimnazija, kūno kultūros mokytoja. Mano sportas dabar – vaikai, su jais visą dieną kaip reikiant pasimankštinu ir per kūno kultūros pamokas, ir per žolės riedulio treniruotes “, - teigia D. Martinkienė. 
 
Kaip atsitiko, kad savo tolesnę karjerą susiejote su žolės rieduliu?
2007-ųjų rudenį į Veršvų vidurinę mokyklą atvažiavo LŽRF prezidentas Leonardas Čaikauskas ir su Kauno savivaldybės valdžios atstovais mane, kūno kultūros mokytoją, kalbino išbandyti naują sporto šaką – žolės riedulį. 
 
Tuo metu turėjau 5-6 klasių mergaičių ir berniukų kvadrato grupes, mokinių paklausiau, ar jie to norėtų. Išgirdau „taip“. Nuo to viskas ir prasidėjo. Kvadrato žaidėjai buvo pirmieji mano žolės riedulininkai. 

Pirmieji žingsniai buvo sunkūs: neturėjome sportinio inventoriaus, vartininko aprangos. Padėjo LŽRF, o vėliau tėvų ir rėmėjų pagalba viską pamažu pati susipirkau. 

2008-aisiais liepos 15 d. įkūriau žolės riedulio klubą, kurį dabar lanko apie 80 įvairaus amžiaus merginų ir vaikinų, iš kurių apie 40 rimtai sportuojančiųjų. 

Tačiau apie rankinį ir dabar dar vis pagalvoju. Per Kauno mokyklų žaidynes  surenku berniukų komandą ir dalyvaujame. Gimnazijoje yra vaikinų, kurie lanko rankinio pratybas. 

Ar pati nebandėte žaisti žolės riedulio?
Pati pirmoji pažintis su žolės rieduliu įvyko 1985-aisiais. Tada Kauno „Žalgirio“ dublerių komanda Šiauliuose dalyvavo Lietuvos jaunių žaidynėse ir pelnėme bronzos medalius.
 
Nauja patirtis paskatino mane vėliau imtis trenerės darbo. Žolės riedulio paslapčių mokausi, dalyvaudama įvairiuose seminaruose, o žaidėjai labiausiai tobulėja per varžybas.    

Ar po rankinio žolės riedulys jums pasirodė įdomus?
Tai visai kita sporto šaka, labai skiriasi technika, tačiau įdomi. Vaikams patinka žolės riedulys, o aš dirbu savo darbą.
 
Metus laiko pasitreniravę, debiutavome Kaune surengtame turnyre Lietuvos nepriklausomybės dienai paminėti, o netrukus pradėjome dalyvauti Lietuvos žolės riedulio 12-mečių vaikų pirmenybėse. 

Mano auklėtinėms įgijus daugiau patirties, būdamos devintokės jos pradėjo dalyvauti Lietuvos moterų čempionatuose, o netrukus jų pavyzdžiu pasekė ir mano užauginta antroji vaikinų grupė.  

Abi komandos dabar aštuntus metus žaidžia Lietuvos B diviziono čempionate. 

Kažkokios ypatingos strategijos, pritraukiant vaikus žaisti žolės riedulį neturiu – dirbdama gimnazijoje, kviečiu visus norinčiuosius nuo pradinių klasių lankyti šios sporto šakos būrelį, taip pat raginu registruotis į „Tauro“ sporto mokyklos grupes. 

Visi žaidėjai - Veršvų gimnazijos mokiniai ir tik nedaugelis yra iš kitų mokyklų. 

Gimnazija yra Vilijampolėje ir nelabai kas nori ten važiuoti treniruotis. Kaune esu vienintelė žolės riedulio trenerė, žaidėjus pati užsiauginu nuo mažumės.

Vaikai, atėję į pirmą klasę, jau žino, kad jie žais žolės riedulį. Ankstesniais metais mūsų mokykla garsėjo gražiomis futbolo tradicijomis, mokykloje mokėsi Benjaminas Zelkevičius, Igoris Pankratjevas, kt.   

Galbūt, todėl mūsų gimnazijos vaikai mieliau žaidžia futbolą, žolės riedulį, o ne krepšinį. 


Kaip visur suspėjate? 
Savo darbą derinu su sportu. Esu griežta, drausminga, tvarkinga, saugoju savo sportinį inventorių, nes jis yra brangus, tą skiepiju ir savo auklėtiniams.   
 
Kai vyksta Vaikų lygos varžybos, gimnazijos vadovų prašau, kad tomis dienomis turėčiau mažiau pamokų. 

Gimnazijoje mokosi apie 800 gimnazistų, kartu yra ir dvi pradinės mokyklos. Esu užimta nuo aštuonių ryto iki aštuonių vakaro, o jeigu vyksta varžybos, tai į namus grįžtu ir vėliau. 

Turime galimybę techniką tobulinti nedidelėje gimnazijos sporto salėje, tačiau ten žaisti mums neleidžia. Fiziškai stiprėti galime prie gimnazijos treniruoklių 

Vasarą žaidžiame lauke, prie gimnazijos esančioje sintetinės dangos aikštelėje (40x20 m). 

Iki šiol priklausėme Kauno „Tauro“ sporto mokyklai, kur nuo 2008-ųjų turiu dvi grupes, o nuo kovo 1-osios – „Gajos“ sporto mokyklai.

Kuriais savo mokiniais labiausiai didžiuojatės?
Pavyko išugdyti Lietuvos nacionalinės rinktinės žaidėją Igną Balbatūnovą, kuris 2017-aisiais buvo pripažintas geriausiu šalies čempionato žaidėju. 2019-aisiais, jam žaidžiant mūsų komandoje B diviziono uždarų patalpų čempionate, pelnėme sidabro medalius. Dabar I. Balbatūnovas gyvena ir dirba Anglijoje.  

Lietuvos 18-mečių rinktinei atstovauja Nedas Lapenka, Tautvydas Arlauskas ir Artūras Mikėnas.

Sunku ar nesunku, bet man niekada nekilo noras viską mesti. Treniruoju  labai daug mažų vaikučių, antrokų- ketvirtokų ir net besirengiančių lankyti nulinę klasę.

Jeigu sesutė lanko trečią klasę, tai kaip gi nepriimsi brolio „nulinuko“. Vaikų lygoje (U-12) mūsų komandai atstovauja brolis ir sesuo dvyniai Dovydas ir Vakarė Diržiai, o vyrų čempionate žaidžia jų brolis Gražvydas Diržius.

Mano darbo kredo – mylėti savo sporto šaką ir raginti jaunimą pamilti ją. 

Kokias tradicijas puoselėja „Veršų“ žolės riedulio klubas?
Septintus metus rudenį organizuoju turnyrą Kūno kultūros dienai paminėti - žolės riedulio šventę mokiniams ir jų tėveliams.
 
Populiarus mūsų rėmėjų „Žalgirio loto“ taurės turnyras, kuriame dalyvauja 13-14 įvairaus amžiaus komandų iš visos Lietuvos,  rungtyniaujame dvejose gimnazijos aikštelėse.   

Švenčiant Veršvų gimnazijos 100-metį, organizavau įdomų žolės riedulio turnyrą. 

Nuo pat mažumės vaikus pratinu prie varžybų, kad jie pajustų pergalės džiaugsmą ir grūdintųsi, patyrus pirmuosius pralaimėjimus. 

Dalyvaujame įvairiuose Lietuvos turnyruose, festivaliuose, vykstame žaisti į turnyrus Vilniuje, Kelmėje, kitur. Gaila, tačiau neturime finansinių galimybių vykti į užsienyje vykstančius turnyrus.     

Kokias viltis siejate su žolės rieduliu?
Jei tik turėsiu sveikatos, iki pensijos tikrai dirbsiu. Viena mano svajonių - rasti sau pamainą, kad atsirastų žmogus, kuris man padėtų, nereikėtų vienai visur plūktis. 
 
Ačiū Dievui, kad per savo trenerės karjerą nė karto nebuvau susirgusi, neturėjau nedarbingumo lapelio. 

Galvoju, gal trenere galėtų dirbti kuri nors mano auklėtinių devintokių, nes yra norinčiųjų. 

Ir toliau rengsiu žolės riedulio pristatymus Kauno gimnazijų mokiniams ir bendruomenės nariams, dalyvausiu įvairiuose projektuose ir parodose, sieksiu, kad kuo daugiau kauniečių pamiltų žolės riedulį. 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
Esporto mūšyje - „Neptūno“ pergalė
2020 03 27
E-Sportas
Dvi Lietuvos krepšinio komandos - Klaipėdos „Neptūnas“ ir Panevėžio „Lietkabelis“ išbandė savo jėgas esporte.
Krepšinio treneriams - nemokama programa
2020 03 26
Treneriai
Lietuvos krepšinio federacija kartu su Kauno technologijos universitetu pristatė rungtynių ir treniruočių vaizdo įrašų analizės programą „BasketMap“.
„Neptūnas“ neria į esportą
2020 03 25
„Neptūno” krepšinio klubas neria į naujus vandenis – esportą.
 
UEFA metraščiuose – ir Lietuvos čempionės
2020 03 29
Žvilgsnis
“Gintra-Universitetas” yra ketvirtoje vietoje tarp visų Europos klubų pagal sezonų skaičių elitiniame Čempionių lygos turnyre.
„Saugokime ne tik save, bet ir aplinkinius“
2020 03 29
Žvilgsnis
Vilniaus „Žalgirio“ futbolininkų įprastą gyvenimą netikėtai sujaukė koronaviruso pandemija. Kaip dabar atrodo žalgiriečių kasdienybė?
A lygoje praranda daugiau nei uždirba
2020 03 28
A lyga
Naujasis A lygos prezidentas Ivanas Nevoina: „Norėdami tobulinti A lygą – turime bendradarbiauti tiek su klubais, tiek su LFF“.
„Gaila, bet priimtas teisingas sprendimas“
2020 03 24
Žvilgsnis
Olimpinius normatyvus įvykdę Lietuvos lengvaatlečiai: jei žaidynės vyktų, rizika būtų per didelė.
Lengvaatlečiai – už žaidynių nukėlimą
2020 03 23
Sprendimas
Tokijo olimpinės žaidynės turi būti nukeltos – tokia yra Lietuvos lengvosios atletikos federacijos (LLAF) ir jos sportininkų pozicija.
Dešimtis kilometrų nubėga ant namo stogo
2020 03 19
Daugeliui Europos šalių įvedus karantiną, lengvaatlečiai ieško įvairiausių būdų, kaip tinkamai atlikti treniruočių planą.
 
R.Balžekas: „Laiką panaudokime tinkamai“
2020 03 20
Tenisas
Balžeko teniso akademijos treneris Remigijus Balžekas netikėtai dėl paskelbto karantino atsiradusį laisvą laiką leidžia savo sodyboje Ukmergės rajone.
Daviso taurė: Lietuva neprilygo Portugalijai
2020 03 07
Daviso taurė
Šiauliuose vykusiame Daviso taurės mače prieš Portugalijos rinktinę lietuviai liko be pergalių. Svečiai Lietuvos rinktinę įveikė 4-0.
J. Tverijonas nusileido tituluotam varžovui
2020 03 06
Daviso taurė
Antrasis Daviso taurės susitikimas taip pat pasibaigė Portugalijos rinktinės pergale.
KOK'84 turnyras perkeliamas į birželį
2020 03 27
Bušido
Lietuvos bušido federacija (LBF) nusprendė nerizikuoti sportininkų bei žiūrovų sveikata ir kelia KOK'84 turnyrą į birželio 27 dieną.
E. Kavaliauskas: lentynos tuščios ir JAV
2020 03 25
Boksas
„Pradedu įsivažiuoti į tėvystę. Keltis naktį sunkiau nei būti ringe“, - juokavo JAV gyvenantis žymiausias Lietuvos boksininkas Egidijus Kavaliauskas.
Po atšauktos kovos spėjo grįžti į Lietuvą
2020 03 18
Boksas
Boksininkas Eimantas Stanionis apie atšauktą kovą sužinojo jau nusileidęs renginio mieste.
 
Pandemijos pabaigos liko laukti Italijoje
2020 03 25
Dviračiai
Kalnų dviratininkė Katažina Sosna siaučiant koronavirusui svarstė galimybes grįžti į Lietuvą, tačiau nusprendė likti Italijoje.
E.  Šiškevičius dviratį iškeitė į kastuvą
2020 03 18
Dviračiai
Dėl koronoviruso sustabdžius dviračių sporto sezoną, Evaldui Šiškevičiui atsirado laiko sodininkystei.
E. Šiškevičius iškovojo reitingo taškus
2020 03 14
Dviračiai
Šeštadienį pasibaigusiose prestižinėse 78-osiosie dviračių lenktynėse „Paryžius-Nica“ Evaldas Šiškevičius užėmė 49-ąją vietą.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
Rankininkų akistata su lenkais - birželį
2020 03 25
Rankinis
Europos rankinio federacija (EHF) sudarė kalendorių, kaip toliau bus vykdomos tiek klubų čempionatai, tiek atrankos į Europos bei pasaulio čempionatus.
Nukeltos Lietuvos rankininkų rungtynės
2020 03 20
Rankinis
Europos rankinio federacija (EHF) pranešė, kad neribotam laikui yra nukeliamos 2021 metų pasaulio čempionato II atrankos etapo kovos.
 
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
T. Vilimas: nežinome, kiek turėsime darbo
2020 03 19
Tinklinis
Aukščiausioje Švedijos vyrų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo du Lietuvos žaidėjai.
Džiaugiasi įgyta patirtimi
2020 03 17
Tinklinis
Pajėgioje Europos tinklinio lygoje - Vokietijos Bundeslygoje - šiame sezone buvo galima išvysti lietuvį Edviną Vaškelį.
B. Vanagas pristatė filmą apie Dakaro ralį
2020 03 20
Dakaras
Jau dabar galima pamatyti dviejų valandų trukmės filmą apie „Inbank team Pitlane“ iššūkius 2020-tųjų Dakaro ralyje.
„Moterų ralis“ perkeliamas į rugpjūtį
2020 03 16
Ralis
Balandžio 25-ąją turėjęs vykti automobilių sporto renginys „Moterų ralis“ priverstas keisti datą – renginys perkeliamas į rugpjūčio 8 d.
A. Jasikonis lipo ant podiumo
2020 03 08
Motokrosas
Lietuvis Arminas Jasikonis užėmė trečiąją vietą pasaulio motokroso čempionato etape Nyderlanduose.
 
Vaikams – dar daugiau inventoriaus
2020 03 30
Ledo ritulys
Nacionalinės vaikų ledo ritulio lygos (NVLRL) mokyklos dar labiau papildė savo inventorių – dešimt jų pasiekė konkurso būdu įsigytas inventorius.
Planus sugriovė įsisiautėjęs virusas
2020 03 29
Kalnų slidinėjimas
Geriausiam Lietuvos kalnų slidininkui Andrejui Drukarovui sezonas baigėsi Nepriklausomybės atkūrimo dieną – svarbiausio metų starto išvakarėse.
M. Armalis sugrįžta į mylimiausią komandą
2020 03 26
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio rinktinės vartininkas Mantas Armalis keičia klubą, bet lieka Švedijoje – 27-erių metų sportininkas sugrįžta į „Djurgarden“ komandą.
V. Andrulytė pasaulio reitinge - 13-a
2020 03 30
Buriavimas
Paskelbtame naujame pasaulio „Laser Radial“ buriuotojų reitinge lietuvė Viktorija Andrulytė užima 13-ąją vietą.
Sporto klubas – balkonuose ir terasose
2020 03 28
Treniruotės
„Impuls“ jau antrąkart surengė unikalią treniruotę namo kieme – gyventojai saugiai galėjo sportuoti savo balkonuose, terasose arba kambariuose prie lango.
Aptveriamos laisvalaikio erdvės
2020 03 27
Pramogos
Saugodama vilniečių sveikatą, karantino metu sostinės savivaldybė ėmėsi laikinai aptverti laisvalaikio erdves.
 
Žaidynių startas – 2021 m. liepą ir rugpjūtį
2020 03 30
Sprendimas
Prabėgus šešioms dienoms po oficialaus sprendimo perkelti 2020 metų Tokijo olimpines ir paralimpines žaidynes paskelbta naujoji jų data.
Likę be valstybės pinigų ieškos teisybės
2020 03 30
Finansai
Lėšų iš valstybės biudžeto negavusių sporto šakų federacijų vadovai žada aiškintis dėl neskirto finansavimo: „Bausmės turi būti sveiko proto.“
Daugiausia pinigų – plaukimui ir krepšiniui
2020 03 30
Pinigai
Išdalintos lėšos Lietuvos sporto šakų federacijoms. Valstybės biudžeto pinigų negavo keturios olimpinės sporto šakos, tarp jų ir futbolas.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas