sportas.info 2020 m. vasario 12 d. 10:03 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Naujos treniruotės – nauji iššūkiai kūnui

Bėgikė olimpietė Eglė Balčiūnaitė neabejoja ignoruoti geležies trūkumą organizme būtų apmaudi klaida: „Turime būti budrūs.“

E.Balčiūnaitė.
E.Balčiūnaitė.
   
Profesionalūs sportininkai visada siekia aukščiausių rezultatų, tačiau tai reiškia ir didelius iššūkius: intensyvios treniruotės, varžybos, nuovargis ir nuolatinis formos palaikymas. Viena žymiausių Lietuvos lengvaatlečių Eglė Balčiūnaitė atkreipia dėmesį ir į dar vieną dažną bėgikų problemą – geležies trūkumą. Didelis krūvis esant geležies stygiui gali sukelti labai rimtas ligas bei traumas.

Siekiant aukščiausių rezultatų sporte itin svarbu ne tik treniruotis, bet ir progresyviai keisti treniruočių programą. Lengvaatletė E. Balčiūnaitė sako, kad pripratimas prie vienodo krūvio ištisus metus profesionaliame sporte gali trukdyti siekti norimų rezultatų, o tobulėjimą galima pamiršti. Šiuo metu sportininkė dirba pagal naują programą su šveicaru treneriu ir jo tarptautine bėgikių komanda.

„Prieš beveik keturis mėnesius priėmiau sprendimą, kad jei noriu pasiekti tai, ką užsibrėžiau, turiu daug ką kardinaliai keisti. Gavau išskirtinę galimybę jungtis prie vienos geriausių Europoje bėgikių komandos. Manau, kad kiekvienas atletas norėtų treniruotis su savo rungties čempionais. Žinau, kad tai didelė rizika, bet tikiu, kad jei visko nepadarysiu dėl išsikeltų tikslų, po to gailėsiuosi“, – pasakoja E. Balčiūnaitė. 

Bėgikė atskleidžia, kad pakeitus komandą, pasikeitė ne tik treneris, bet ir visa treniruočių filosofija, jų metodika bei pačios rungties suvokimas. Pasak sportininkės, šie pokyčiai buvo laukti, tačiau intensyvus treniruočių grafikas verčia itin atidžiai stebėti savo fizinę būklę ir reguliariai tikrintis sveikatą.

„Sportininkams svarbu po treniruočių ciklo įvertinti bendrą organizmo būklę. Tad grįžusi iš Portugalijos, kur užbaigiau pirmąją šių metų stovyklą, apsilankiau pas medikus Vilniuje. Kadangi mūsų krūviai tikrai dideli, labai dažna problema tarp bėgikų – geležies trūkumas. Jo stygius sportininkui labai rizikingas, todėl turime būti budrūs“, – sako bėgikė. 

Geležies trūkumas pasireiškia įvairiai: neišsimiegojimas, nuolatinis nuovargis, irzlumas, nuotaikų kaita ir kiti simptomai, kurie gali tapti rimtų traumų pagrindu. Tai ne tik blogina kasdienio gyvenimo kokybę, sportininkui tai gali reikšti ir prarastas treniruotes, varžybas bei sveikatą.

E. Balčiūnaitė sako, kad bėgikams privaloma ypatinga sveikatos kontrolė, nes itin svarbu įvertinti sportininko galimybių ribas esamą akimirką. Būdama Lietuvoje, sportininkė atlieka kraujo tyrimus „Affidea klinikoje“ ir konsultuojasi su joje dirbančiais sporto medicinos gydytojais. 

„Daugiausia nerimo kelia tai, kad esant dideliems fiziniams krūviams, geležies sąnaudos iškart padidėja, o kūnas ne visuomet spėja atsistatyti taip, kaip norėtųsi. Būna atvejų, kad jautiesi tikrai puikiai, treniruotės vyksta sklandžiai, bet kraujo tyrimai rodo ką kitą“, – pasakoja E. Balčiūnaitė.  


Pasak gydytojo Manto Ambraškos, dirbančio čia įsikūrusioje sporto medicinos, mokslo ir tyrimų laboratorijoje „LTeam LAB“, tokia situacija yra itin apgaulinga. „Ignoruoti geležies trūkumą kraujyje būtų labai aplaidu, nes dėl jo pradeda keistis homeostazė, atsiranda nuovargio simptomai, silpsta imunitetas – o tai profesionaliam sportininkui nepagelbėja siekti aukščiausių rezultatų“, – įspėja medikas. 

E. Balčiūnaitė atskleidžia, kad jai pačiai ne kartą teko „paslysti“ tokioje situacijoje, kai nusilpus imunitetui sunku net į treniruotę susiruošt. „Stengiuosi neuždelsti, todėl reguliariai atlieku kraujo tyrimus, ypač prieš išvykstant į treniruočių stovyklas, iškart po jų bei varžybų sezono metu“, – sako bėgikė. 

Geležis bėgikams – ir ne tik jiems – yra viena svarbiausių kraujo sudėtinių dalių ir vienas būtiniausių mikroelementų, dalyvaujančių daugelyje organizmo ląstelėse vyksiančių biocheminių reakcijų. 

„Geležis padeda palaikyti energiją, stiprinti imuninę sistemą, įsisavinti maisto medžiagas, reguliuoti hormonų kiekį, palaikyti stabilią smegenų ir širdies veiklą. Ji yra atsakinga už deguonies pernešimą kraujyje, dalyvauja regeneracijoje, yra svarbi fermentų reakcijose“, – vardina gydytojas.

Jis priduria, kad sportininkai, ypač moterys, susiduria su didesne geležies nepakankamumo rizika dėl dažnu atveju netinkamos mitybos, nepamatuotų dietų laikymosi ar dėl suprastėjusios absorbcijos žarnyne. 

E. Balčiūnaitė prisipažįsta, kad ne kartą buvo susidūrusi su geležies stygiumi, dėl kurio teko ne vieną savaitę vartoti specialius geležies papildus, kad atstatytų reikalingą normą. 

Pasak mediko yra ir kita išeitis, dėl ko tokia problema apskritai neturės pagrindo atsirasti ir ji yra gana paprasta – visavertė mityba. Moterims rekomenduojama suvartoti 15 mg. geležies per parą, vyrams – 10 mg. Šio elemento yra gausu mėsoje, jūros gėrybėse, žaliose (žalialapėse) daržovėse. 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
 
 
 
Lietuvis vadovaus legendiniam NBA klubui
2020 04 09
NBA
Ilgametis Lietuvos krepšinio rinktinės žaidėjas Artūras Karnišovas gavo svarbias pareigas legendiniame NBA klube „Chicago Bulls“.
FIBA nutarė: Europos vasara – be krepšinio
2020 04 08
Sprendimas
FIBA Europe valdybos posėdyje buvo patvirtinta, kad šią vasarą turėję vykti Europos jaunimo krepšinio čempionatai yra atšaukiami ir nevyks.
Natūralizuotų nenori, bet Brazdeikis domina
2020 04 08
Žvilgsnis
Vaidas Čeponis podkaste kalbina Darių Maskoliūną – apie nukeltas olimpines žaidynes, legionierius rinktinėje ir kas buvo verčiausi LKL aukso (VIDEO).
 
Labiausiai slegia nežinomybė
2020 04 07
Situacija
Vilniaus „Riterių“ futbolininkas Valentinas Jeriomenko: „Vis dar tikiu, kad spėsime sužaisti visą čempionatą.“
Dėl pasaulio čempionato apsispręs balandį
2020 04 06
Salės futbolas
FIFA konfederacijų darbo grupė, kurią neseniai įsteigė FIFA taryba, po pirmo FIFA posėdžio pasidalino savo rekomendacijomis artėjančioms FIFA rungtynėms
Virtualios treniruotės viršijo lūkesčius
2020 04 03
Žvilgsnis
Organizuojant nuotolines treniruotes realiu laiku labai svarbus yra bendras klubo, trenerių, tėvų ir vaikų darbas.
Sustabdyta lengvaatlečių olimpinė atranka
2020 04 08
Sprendimas
Lietuvos lengvaatlečių reakcija į sprendimą skirtinga: vieni nebemato prasmės ruoštis sezonui, kiti kalba apie papildomą progą atsigauti ir rekordus.
„Gaila, bet priimtas teisingas sprendimas“
2020 03 24
Žvilgsnis
Olimpinius normatyvus įvykdę Lietuvos lengvaatlečiai: jei žaidynės vyktų, rizika būtų per didelė.
Lengvaatlečiai – už žaidynių nukėlimą
2020 03 23
Sprendimas
Tokijo olimpinės žaidynės turi būti nukeltos – tokia yra Lietuvos lengvosios atletikos federacijos (LLAF) ir jos sportininkų pozicija.
 
Iki liepos vidurio teniso turnyrai nevyks
2020 04 03
Tenisas
Koronaviruso pandemija ženkliai koreguoja šiemet Lietuvoje turėjusių vykti teniso turnyrų grafikus.
R.Balžekas: „Laiką panaudokime tinkamai“
2020 03 20
Tenisas
Balžeko teniso akademijos treneris Remigijus Balžekas netikėtai dėl paskelbto karantino atsiradusį laisvą laiką leidžia savo sodyboje Ukmergės rajone.
Daviso taurė: Lietuva neprilygo Portugalijai
2020 03 07
Daviso taurė
Šiauliuose vykusiame Daviso taurės mače prieš Portugalijos rinktinę lietuviai liko be pergalių. Svečiai Lietuvos rinktinę įveikė 4-0.
Karatė treniruotės keliasi į internetą
2020 04 07
Karatė
Beveik visa Lietuvos pilno kontakto karatė bendruomenė karantino sąlygomis savo veiklą perkėlė į virtualią erdvę. Planuose ir nuotolinės varžybos.
Imtynininkų olimpinė atranka – 2021 metais
2020 04 07
Imtynės
Tarptautinės imtynių federacijos (UWW) Vykdomasis komitetas priėmė pirmuosius sprendimus dėl atnaujinto 2020–2021 m. kalendoriaus.
Bokso varžybos stabdomos iki rugpjūčio
2020 04 06
Boksas
Europos bokso konfederacija (EUBC) paskelbė, kad dėl koronaviruso pandemijos visos tarptautinės bokso varžybos Europoje stabdomos iki rugpjūčio mėnesio.
 
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Užuovėjai nuo viruso pasirinko miško sodybą
2020 04 02
Žvilgsnis
Lietuvos treko rinktinės dviratininkai Miglė Marozaitė ir Vasilijus Lendelis karantinui pasirinko nuošalią sobybą Zarasų rajone, kur jie ir treniruojasi.
Dviratininkę sustabdė ne tik virusas
2020 04 02
Dviračiai
Lietuvos plento dviratininkė Rasa Leleivytė dėl koronaviruso pandemijos priversta laiką leisti namuose, tačiau sportininkę sustabdė ir trauma.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
Rankininkų akistata su lenkais - birželį
2020 03 25
Rankinis
Europos rankinio federacija (EHF) sudarė kalendorių, kaip toliau bus vykdomos tiek klubų čempionatai, tiek atrankos į Europos bei pasaulio čempionatus.
 
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
T. Vilimas: nežinome, kiek turėsime darbo
2020 03 19
Tinklinis
Aukščiausioje Švedijos vyrų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo du Lietuvos žaidėjai.
Gripas Dakare buvo koronavirusas?
2020 04 02
Dakaras
Lenktynininkas Benediktas Vanagas spėja, kad koronavirusas galėjo plisti jau Dakaro ralio metu.
B. Vanagas pristatė filmą apie Dakaro ralį
2020 03 20
Dakaras
Jau dabar galima pamatyti dviejų valandų trukmės filmą apie „Inbank team Pitlane“ iššūkius 2020-tųjų Dakaro ralyje.
„Moterų ralis“ perkeliamas į rugpjūtį
2020 03 16
Ralis
Balandžio 25-ąją turėjęs vykti automobilių sporto renginys „Moterų ralis“ priverstas keisti datą – renginys perkeliamas į rugpjūčio 8 d.
 
Vaikams – dar daugiau inventoriaus
2020 03 30
Ledo ritulys
Nacionalinės vaikų ledo ritulio lygos (NVLRL) mokyklos dar labiau papildė savo inventorių – dešimt jų pasiekė konkurso būdu įsigytas inventorius.
Planus sugriovė įsisiautėjęs virusas
2020 03 29
Kalnų slidinėjimas
Geriausiam Lietuvos kalnų slidininkui Andrejui Drukarovui sezonas baigėsi Nepriklausomybės atkūrimo dieną – svarbiausio metų starto išvakarėse.
M. Armalis sugrįžta į mylimiausią komandą
2020 03 26
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio rinktinės vartininkas Mantas Armalis keičia klubą, bet lieka Švedijoje – 27-erių metų sportininkas sugrįžta į „Djurgarden“ komandą.
Geriausia reklama sporto šakai – vagystė
2020 04 09
Kuriozai
Iš laikraščio „Sportas“ archyvų: kaip Suomijos vandensvydininkai atsidūrė Lietuvos žiniasklaidos ir humoristų dėmesio centre.
Vandensvydininkas – kovos su virusu fronte
2020 04 07
Žvilgsnis
Daugkartinis Lietuvos vandensvydžio čempionas, gydytojas rezidentas Michailas Lapida: „ Kartais atrodo, kad lengva forma persirgau koronavirusą“.
D. Neverauskas Floridoje tęsia treniruotes
2020 04 06
Beisbolas
Ikisezoninėse rungtynėse žibėjusį beisbolininką Dovydą Neverauską sustabdė atidėtas MLB čempionatas.
 
Patvirtinta: olimpinių kelialapių nepraras
2020 04 09
Olimpinės žaidynės
TOK ekspertų grupė antradienį atsakė į sportininkams itin aktualų klausimą – buvo pakoreguoti olimpinių žaidynių atrankos sistemos principai.
„Buvau ir liksiu penkiakovininkas“
2020 04 03
Penkiakovė
Šiuolaikinė penkiakovė Lietuvoje turi savo legendas. Viena jų – 1968 m. Meksiko olimpinis vicečempionas ir 1969 m. pasaulio čempionas Stasys Šaparnis.
Pamatykite filmą „Nagano juostos“
2020 04 03
Filmas
Kai namuose nuobodu, dieną praskaidrina geras filmas. „Sporto kino festivalis“ su „Olympic Channel“ siūlo iš arčiau susipažinti su filmais apie sportą.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas