Marytė Marcinkevičiūtė 2020 m. vasario 11 d. 12:31 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Kanupolinikai kovoja dėl vietos po saule

Lietuvos kanupolo vienas pradininkų Kęstutis Dambrauskas - apie pradžią, centrus, rezultatus, svarbius turnyrus, keistą federacijos požiūrį, viltis.

Lietuvos kanupolas.
Lietuvos kanupolas.
   
Vasario 15-16 d. Alytuje rengiamas tarptautinis kanupolo turnyras, kuriame dalyvaus Rusijos, Lenkijos, Vengrijos, Suomijos, Olandijos ir Lietuvos suaugusiųjų bei jaunimo komandos. 

Lietuvos kanupolo vienas pradininkų, Alytaus sporto ir rekreacijos centro metodininkas bei kanupolo treneris Kęstutis Dambrauskas dabar paskendęs rūpesčiuose, organizuojant šį turnyrą. Pasak jo, „Alytaus taurė“, „Dzūkijos taurė“, atviras Alytaus miesto kanupolo čempionatas - vienos didžiausių šios sporto šakos varžybų, organizuojamų Rytų Europoje.

„Tokiose konkurencinguose varžybose mūsų miesto sportininkai turi galimybę mokytis ir tobulėti, pažinti tų kraštų kanupolo mokyklas, kelti savo meistriškumą. Noriu pasidžiaugti, kad Lietuvoje išaugo aukšto lygio žaidėjų. Europos čempionatas parodė, kad mūsų žaidėjai nenusileidžia geriausioms Senojo žemyno komandoms, demonstruoja gerą, brandų žaidimą“, - džiaugiasi K.Dambrauskas.     

Esate kanupolo Lietuvoje vienas pradininkų, kaip jums kilo mintis pasirinkti šią sporto šaką?
Mintis kilo treniruočių metu. Žiemą baidarėmis irkluodavome baseine. Siekdami pratybas paįvairinti, jaunimui duodavome kamuolius ir jie irklais mėtė į vandensvydžio vartus. 
 
1985-aisiais Alytaus baidarių slalomo mėgėjai apie žaidimą su kamuoliu, jį metant į vandensvydžio vartus, sužinojo gautoje iškarpoje iš rusiško laikraščio, kurioje buvo supažindinta su taisyklių santrauka. 

Aikštelės išmatavimai, vartai, kaip ir vandensvydyje, buvo ant vandens, kamuolį į vartus buvo galima mesti tik irklu arba įstumti baidare. Baidarių ilgis buvo 2,2 metro. Komandą sudaro aštuoni žaidėjai, vienu metu aikštelėje jų būna penki ir trys atsarginiai. 

1987–aisiais alytiškiai pirmieji Lietuvoje pradėjo populiarinti naują sporto šaką – kanupolą. Tačiau tuo metu turėjome labai mažai informacijos apie šį patrauklų žaidimą. 

1992–ųjų sausio viduryje Alytaus komanda Jarfalos (Švedija) klubo kvietimu dalyvavo turnyre Stokholme. Ten susidūrėme su visai kitu kanupolu. Vartai kabojo virš vandens 2 metrai, baidarės buvo ilgesnės negu mes žaidėme – 3 m, kitokios varžybų taisyklės. 

Po Stokholmo turnyro Lietuvoje buvo pakeistos taisyklės ir baidarės, vartus pradėta kelti į 2 metrų aukštį. Taip prasidėjo nauja kanupolo era, pradėjome žaisti taip, kaip visame pasaulyje. 

Ar buvo sunku laužti ledus, kokie buvo pirmieji žingsniai?
Lengva nebuvo, bet ir dabar turime laužti ledus, kovoti dėl vietos po saule. 
 
Pirmieji žingsniai buvo sunkūs.  Patys kūrėme taisykles, patys gaminome baidares. 

Kanupolo Lietuvoje pradininkų alytiškių Arvydo Atmanavičiaus, Regimanto Vaičiulio, Kęstučio Dambrausko, Algio Bernatavičiaus, Aro ir Jauniaus Janonių, Aleksandro Aleknavičiaus, Gintauto Tacionio, Valdo Butkaus, Mindaugo Ražinsko, Renaldo Kalinos iniciatyva Alytuje buvo pradėtos gaminti pirmosios kanupolo baidarės, sukurtos šio žaidimo taisyklės ir pradėta žaisti kanupolą Lietuvoje.

Kada buvo surengtas pirmasis Lietuvos kanupolo čempionatas, kiek jame dalyvavo komandų? 
Pirmasis čempionatas buvo surengtas 2004–aisiais vasario mėnesį Alytuje mano iniciatyva. Dalyvavo keturios komandos: dvi Alytaus „Srauto“ (pirmoji ir antroji) bei dvi Kauno - „Partizanas“ ir BSK „Regesa“.  
 
Pirmąja čempione tapo „Srauto“ I komanda kurioje žaidė Arūnas Tuminauskas, Aurimas Kančys, Gintautas Tacionis, Valdas Butkus, Gintaras Rasymas, Arūnas Kunčinas, Gediminas Pocevičius, treneris Arvydas Atmanavičius. 

Nuo to laiko Lietuvos čempionatai rengiami kasmet. Taip pat vyksta ir kitų amžiaus grupių čempionatai: jaunimo U-21, jaunių ir jaunučių.

Lietuvos kanupolui – jau 31-eri, ar galite teigti, kad jis surado nišą šalies sporto žemėlapyje?
Praėjusiais  metais per šios sporto šakos 30-metį vyko tradicinis tarptautinis kanupolo turnyras „Alytaus taurė-2019”, kuriose dalyvavo Lenkijos, Rusijos, Anglijos, Airijos, Suomijos ir Lietuvos komandos. 

Buvo atvykęs Europos baidarių asociacijos atstovai Hansas Jansenas iš Olandijos ir airis Tony Grifinas. 
 
Varžybų metu buvo organizuotas teisėjų seminaras, kurį vedė tarptautinės kategorijos teisėjas Sean‘as Downesas iš Airijos. 

Kanupolas jau surado nišą Lietuvos sporto žemėlapyje. Apie jį jau žinoma ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje, pasaulyje.


Kur yra pagrindiniai kanupolo centrai Lietuvoje, ar artimiausiu metu jų gali atsirasti daugiau?
Pagrindiniai kanupolo centrai - Alytus, Trakai, Vilnius, Kaunas ir Daugai. Šiuo metu dar poroje miestų domimasi kanupolu. 
 
Parodomosios varžybos prieš metus buvo surengtos Klaipėdoje, ši sporto šaka buvo pristatyta per Olimpinę dieną Panevėžyje. 

Viliuosi, kad Lietuvoje atsiras naujų kanupolo centrų, plėsis geografija, didės konkurencija.

Šiuo metu kanupolo lyderiai Lietuvoje - Alytaus ir Trakų klubai.  Mūsų pergales lemia nuolatinis ir intensyvus darbas su vaikais, jaunimu, suaugusiais. 
 
Daug treniruojamasi, rengiame tarptautinius turnyrus, per kuriuos sportininkai turi galimybę tobulėti. 

Mūsų varžybose dalyvauja stiprios komandos iš Rusijos, Lenkijos, Suomijos, Vengrijos, Airijos, Anglijos, Olandijos, kitų šalių. 

Tokiose konkurencinguose varžybose mūsų miesto sportininkai turi galimybę mokytis ir tobulėti, pažinti įvairių kraštų kanupolo mokyklas, kelti savo meistriškumą. 

Alytuje turime puikias treniruočių sąlygas. Vasarą varžybos ir treniruotės vyksta Dailidės ežere, o žiemą persikeliame į Sporto rūmus. Pratybos vyksta treniruoklių salėje ir baseine. Baseine rengiamos ir varžybos. 

Kiekvieną vasarą Trakuose ir Dauguose organizuojame vaikų ir jaunimo treniruočių stovyklas. 

Miesto vadovai teigiamai žiūrį į mūsų veiklą, kuri yra nukreipta į vaikų ir jaunimo užimtumą. 

Per tarptautines varžybas garsiname Alytų, Lietuvą Europoje ir pasaulyje. Atvykę komandos susipažįsta su miestu,  gyvena miesto viešbučiuose.

Kanupolas priklauso Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo federacijai, kokie jūsų santykiai su ja? 
Taip, kanupolas priklauso Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo federacijai (LBKIF). Mums yra didelė problema susikalbėti su federacijos prezidentu Aleksandru Alekrinskiu. Jo užimta pozicija neskatina sporto šakos vystymosi, jo populiarinimo. 
 
Prezidento teikiami ir Vykdomojo komiteto priimami sprendimai dėl kanupolo žlugdo šią discipliną. 

Kanupolui skiriamos minimalios lėšos. Lietuvos čempionams ir prizininkams  nuperkami medaliai, o deleguojant Lietuvos rinktinę į svarbiausias metų varžybas federacija apmokama tik starto mokestį. 
 
Visos kitos nakvynės, maitinimo, kelionės išlaidos, pasirengimas gula ant rinktinės sportininkų, trenerių, klubų pečių.

2019–ųjų Europos čempionate Lietuvos jaunimo U-21 rinktinė iškovojo 9-ąją vietą, o Karolis Latauskas buvo rezultatyviausias čempionato žaidėjas. 

Lietuvos rinktinė demonstravo aukštą europinį žaidimo lygį. Iš septynių žaistų rungtynių penkiose iškovotos pergalės, vienos pralaimėtos ir vienos sužaistos lygiosiomis. 

Tačiau tai nesutrukdė LBKIF prezidentui gruodžio mėnesį Vykdomajame komitete teikti sprendimą sujungti baidarių slalomo ir kanupolo komitetus į vieną. Tai - dvi skirtingos disciplinos. Nebuvo tartasi su klubais, informaciją sužinojome, perskaitę jau BKI puslapyje apie sprendimą. 

Jau keleri metai mano organizuojamos Alytuje varžybos netraukiamos į LBKIF kalendorių. Kodėl? Atsakymo nesulaukiame iki šiol. 

„Alytaus taurė“, Dzūkijos taurė“, atviras Alytaus miesto kanupolo čempionatas - vienos iš didžiausių kanupolo varžybų organizuojamų Rytų Europoje. 

Varžybose dalyvauja 20-24 komandos iš įvairių užsienio šalių. Ir kiti federacijos vadovų sprendimai atliekami, nesitariant su klubais, kurie užsiima kanupolo veikla. 

LBKIF prezidento nenoras kalbėtis, išklausyti ir išgirsti kitą pusę, primetama viena nuomonė, kuri yra nediskutuotina, tokie veiksmai ir iš jų gimstantys sprendimai žlugdo ne tik kanupolą, bet ir visą baidarių sportą Lietuvoje.

Esate vienas Lietuvos kanupolo rinktinės trenerių, kokios pagrindinės bėdos spaudžia jūsų pečius?
Noriu pasidžiaugti, kad Lietuvoje yra aukšto lygio žaidėjų. Europos čempionatas parodė, kad jie nenusileidžia geriausioms žemyno komandoms, demonstruoja gerą, brandų žaidimą. Jeigu pažvelgtume atgal, kokio lygio kanupolą turėjome prieš 10 metų, tai darbas atliktas ypač didelis. Tada geriausi Lietuvos žaidėjai neprilygo geriausiems Europos žaidėjams, nepajėgėme konkuruoti su geriausiomis komandomis.  Šiuo metu Lietuvoje turime pajėgių žaidėjų, rodome aukšto lygio žaidimą. Tačiau labai pasigendame LBKIF vadovų dėmesio mūsų mėgstamam sportui.  

Rinktinės treneriams iškyla daug iššūkių kaip geriau parengti komandą, spręsti finansines komandos pasirengimo ir dalyvavimo varžybose problemas.  Visos jos gula ant trenerių, sportininkų pečių.  

Kas sudaro Lietuvos vyrų rinktinės pagrindą ir kada debiutavote Europos čempionate?
Rinktinės pagrindą sudaro Alytaus ir Trakų sportininkai. Europos čempionate debiutavome 1997–aisiais Vokietijoje ir užėmėme dešimtą vietą. 
 
Rinktinę tuo metu sudarė alytiškiai. Tada ir aš pats žaidžiau, buvau komandos lyderis. 

Kiek metų aktyviai žaidėte kanupolą?
Mano karjera prasidėjo 1984-aisiais nuo baidarių slalomo, kartais dar ir dabar sėdu į baidarę, irkluoju savo malonumui.  
 
Svariausias pasiekimas – 1989 m. per SSRS čempionatą užimta ketvirtoji vieta. 

4 kartus tapau Pabaltijo vandens slalomo (1988-1991 m.), 7 kartus -  Lietuvos keliautojų vandens slalomo (1988-2000 m.), 5 kartus – baidarių slalomo (1988-2004 m.) ir 4 kartus – keliautojų sporto daugiakovės (1999-2006 m.) čempionu. 

Su kanupolu susipažinau 1986-aisiais ir ilgai negalėjau apsispręsti, kurią sporto šaką pasirinkti. 

Dalyvaudavau ir baidarių slalomo, ir kanupolo varžybose, kol 2005-aisiais galutinai apsisprendžiau – kanupolas. 

Žaidžiau puolėjo pozicijoje ir treniravau kanupolo entuziastus. Gaila, kad neteko dalyvauti pirmajame Lietuvos čempionate, kurį pats organizavau – prieš pat prieš varžybas susilaužiau koją. 

2010-aisiais aktyvią žaidėjo karjerą baigiau, pasišvenčiau trenerio ir varžybų organizatoriaus darbui. 

Dabar dirbu Alytaus sporto ir rekreacijos centre metodininku, esu atsakingas už 9 sporto šakas, daugiausiai žaidimus, tarp jų – ir kanupolą.  

Kiek per metus sykių rungtyniaujate, ar jums užtenka varžybų?
Sportininkams stengiamės sudaryti kuo geresnes sąlygas treniruotis ir  dalyvauti varžybose. 
 
Alytuje organizuojame apie 6-7 vaikų, jaunių ir suaugusiųjų grupių varžybas, vyksta Lietuvos suaugusiųjų, jaunimo, jaunių, jaunučių čempionatai, turnyrai Dauguose, Trakuose. 

Keletą kartų per metus vykstame į tarptautinius turnyrus. Varžybų tikrai netrūksta.  Jjau minėjau, kad vasarą organizuojame treniruočių stovyklas vaikams ir jaunimui. Šiemet birželio mėnesį vyks tarptautinė stovykla. 
 
Be Alytaus ir Daugų, vaikų stovykloje dalyvaus jaunimas iš Kilkoko miesto (Airija).

Kokia jūsų didžiausia svajonė? 
Kad kanupolas išplistų ir įsitvirtintų Lietuvoje, mūsų šalies rinktinė iškovotų Senojo žemyno ar pasaulio čempionatų medalį, o kanupolas būtų įtrauktas į olimpinių žaidynių programą. 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
Talento siekis – svorio ir ūgio balansas
2020 02 22
Žvilgsnis
Mato Mačijausko sėkmės istorija: nuo mėgėjiško krepšinio iki sutarties su Vilniaus „Rytu“.
Lietuviams – skaudus belgų antausis
2020 02 21
Atranka
Dariaus Maskoliūno debiutą prie Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės vairo paženklino gėdingas pralaimėjimas Belgijoje (VIDEO).
Veteranei – du vaidmenys „Kibirkštyje“
2020 02 21
Karjera
Į „Kibirkštį-MRU“ grįžtanti 39-erių Vita Kuktienė ne tik sustiprins ekipos priekinę liniją, bet ir bus vyriausiojo trenerio Gitauto Kievino asistentė.
 
Daugybė progų, bet mačas – pralaimėtas
2020 02 22
Draugiškos rungtynės
Lietuvos čempionai Marijampolės „Sūduvos“ futbolininkai pasirengimą 2020 metų sezonui užbaigė pralaimėjimu.
Kontrolinėse rungtynėse – lygiosios
2020 02 22
Draugiškos rungtynės
„Kauno Žalgirio“ futbolininkai kontrolinėse rungtynėse 1:1 (0:1) sužaidė su praėjusiais metais LFF Pirmoje lygoje triumfavusiu Telšių „Džiugo“ klubu.
Į ateitį žvelgia pasvertomis ambicijomis
2020 02 22
Žvilgsnis
Futbolo klubas Utenos „Utenis“ po pasitraukimo iš A ir I lygos perdėliojo prioritetus, išsigrynino tikslus ir kuria pamatus būsimam kilimui į viršų.
Teisėjų klaida neleido tapti planetos lydere
2020 02 22
Lietuvos čempionatas
Lietuvos čempionate – sėkmingas trišuolininkės Dovilės Kilty pasirodymas ir apmaudi klaida ėjimo rungtyje (VIDEO).
Į Tokijo taupyklę – vertingi taškai
2020 02 21
Lietuvos čempionatas
Lietuvos lengvosios atletikos čempionatas: Simas Bertašius artėja prie Tokijo žaidynių, karjeros pergalę iškovojo Urtė Baikštytė (VIDEO).
Lietuvos čempionate – dėmesysTokijui
2020 02 20
Lietuvos čempionatas
Lengvosios atletikos čempionate – olimpinės rinktinės kandidatų antplūdis
 
Sugrįžimas į kortus – su rinktinės apranga
2020 02 19
Sugrįžimas
Lukas Mugevičius Šiauliuose vyksiančiame Daviso taurės susitikime tarp Lietuvos ir Portugalijos rinktinių planuoja grįžti į teniso kortus.
Tenisininkams – dešimtys tūkstančių eurų
2020 02 18
Tenisas
Tęstinis finansinės paramos projektas „Teniso talentai“ toliau siekia paskatinti geriausius ir perspektyviausius šalies tenisininkus.
Lietuvis išleido pergalę iš rankų
2020 02 08
Turnyras
Trijų valandų kova Indijoje baigėsi dramatišku Ričardo Berankio pralaimėjimu „ATP-250“ serijos turnyro „Maharashtra Open“ pusfinalyje.
Tėvu tapęs E.Kavaliauskas vėl sieks pergalių
2020 02 18
Boksas
Boksininkas Egidijus Kavaliauskas gyvena tėvystės nuotaikomis. Žmona Vitalija pagimdė sūnų, todėl treniruočių rutiną jam pakeitė nauja ir maloni pareiga.
Etapo laimėtojai – Ažukaitė ir Kinderis
2020 02 18
Fechtavimas
Šeštadienį Kaune vyko trečiasis ir paskutinysis 2019-2020 metų fechtavimo sezono suaugusiųjų Lietuvos taurės etapas.
Medalis - visos armijos nuopelnas
2020 02 15
Imtynės
Į Lietuvą grįžusi Europos čempionato prizininkė imtynininkė Danutė Domikaitytė jau galvoja apie kovą dėl olimpinio kelialapio.
 
Dviratininkė R.Leleivytė atsidūrė ligoninėje
2020 02 22
Trauma
Geriausia Lietuvos plento dviratininkė Rasa Leleivytė 2020 metų sezono pradžią norės kuo greičiau pamiršti.
Dviračių sporto federacijoje – permainos
2020 02 20
Situacija
Dagiau nei 10 metų Lietuvos dviračių sporto federacijos prezidento pareigas ėjęs verslininkas Romualdas Bakutis palieka organizacijos vadovo postą.
Baltijos čempionate dominavo lietuviai
2020 02 10
Trekas
Panevėžyje, „Cido“ arenoje, dvi dienas vykusiame Baltijos dviračių treko čempionate Lietuvos atstovai pelnė 23 medalius iš 36 galimų.
Profesoriui – gavosūkiai dėl žaidėjų
2020 02 21
Taurė
Lietuvos rankinio federacijos moterų taurė: Antano Skarbaliaus galvosūkis, „Eglės“ potencialas ir kas gali pakišti koją Garliavai.
Čempionato lyderiai tolsta
2020 02 20
Lietuvos čempionatas
Vilniuje VHC “Šviesa” išplėšė pergalę iš Kauno “Granito-Kario”, o Garliavoje “Kauno Ąžuolo-KTU” rankininkai nusileido Klaipėdos “Dragūnui”.
Savukynas vadovaus Čempionų lygos klubui
2020 02 18
Rankinis
Zaporožės „Motor“ (Ukraina) klubas paskelbė, kad nuo kito sezono ekipai vadovaus treneris iš Lietuvos Gintaras Savukynas.
 
Slovakijoje – fantastiškas lietuvių startas
2020 02 22
Sniego tinklinis
Abi Lietuvos komandos sėkmingai pradėjo Slovakijoje vykstantį trečiąjį Europos sniego tinklinio turo etapą.
I.Sorokaitė - Čempionų lygos ketvirtfinalyje
2020 02 20
Tinklinis
Kovą dėl stipriausios Europos komandos vardo tęsia ir Koneljano „Imoco Volley“ (Italija) klubas su Indre Sorokaite.
„Prekyba-Parama“ pakilo į antrą vietą
2020 02 17
Tinklinis
Savaitgalį TOP SPORT Lietuvos moterų tinklinio čempionate baigėsi reguliarusis sezonas.
Tikslas Tailande – trečia iš eilės pergalė
2020 02 22
Žvilgsnis
Azijos Le Mano serijoje sekmadienį Tailande, Buriramo trasoje startuoja paskutinis, ketvirtasis etapas. Jame pergalės sieks ir Gustas Grinbergas.
Ar Le Manas išjudins Lietuvos sirgalius?
2020 02 20
Žvilgsnis
Le Mano piramidės viršūnėje – legendinės 24 valandų lenktynės Prancūzijoje. Vilnietis Gustas Grinbergas su komanda jau užsitikrino kelialapį į jas.
Lenktynininkai kreipsis į reklamos piratus
2020 02 18
Dakaras
Lenktynininkai Vaidotas Žala ir Antanas Juknevičius stoja į kovą su nelegaliai jų vardus naudojančiais piktavaliais.
 
Ant Švedijos ledo - lietuvio sidabras
2020 02 21
Ledo jachtos
Penktadienį Švedijoje vyko ledrogių varžybos „Etno Ice Cup“, kuriose du lietuviai užėmė prizines vietas.
Druskininkuose - lietuvių medaliai
2020 02 20
Snieglentės
Lietuvos sportininkai FIS snieglenčių sporto varžybose varžybose Druskininkuose iškovojo šešis medalius.
Emocijas kumščių kalba liejo net žiūrovai
2020 02 20
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio lygos lyderių dvikovoje netrūko muštynių, kurios iš aikštės net persikėlė už jos ribų (VIDEO).
Taurę iškovojo „Baltrex-Šiauliai“
2020 02 23
Regbis
Kaune vykusiame tradiciniame regbio turnyre nugalėjo šiauliečiai.
Erika ir Merūnas sūnus skatina sportuoti
2020 02 22
Žvilgsnis
Verslininkę Eriką ir dainininką Merūną Vitulskius su vaikais beveik kasdien galima išvysti vaikštinėjant Vilniaus Vingio parke (VIDEO)
Vaikams – alternatyvių sporto šakų pamokos
2020 02 21
Naujovė
Sostinės mokyklose mokosi ne tik mokiniai – fizinio ugdymo mokytojai ir patys mokosi naujų, įdomių sporto šakų.
 
Padaryta daugiau nei planuota
2020 02 22
LOA
Per Lietuvos olimpinės akademijos (LOA) suvažiavimo eilinę sesiją aptarta 2019-ųjų veikla ir numatytos 2020 m. gairės.
Treneris fizinę formą palaiko parduotuvėje
2020 02 21
Žvilgsnis
Buvęs krepšinio treneris Antanas Raščius – vienas iš devynių naujos fotomenininkės Neringos Rekašiūtės parodos #AmžiusNesvarbu herojų.
Daugiausia pinigų – krepšinio pamainai
2020 02 20
Posėdis
LTOK Vykdomasis komitetas patvirtino komandinių sporto šakų olimpinės pamainos programų finansavimą.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas