Marytė Marcinkevičiūtė 2020 m. vasario 9 d. 11:20 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

„Niekada užantyje nelaikau akmens“

Lietuvos sportinių šokių federacijos generalinė sekretore Vida Kanišauskienė – apie gerą atmosferą darbe, Žuvėdros“ ansamblį, savo svajonę

Seserys dvynės Vida ir Teresė.
Asmeninio albumo nuotr.
Seserys dvynės Vida ir Teresė.
   
Lietuvos sportinių šokių federacijos (LSŠF) generalinei sekretorei, Lietuvos sporto federacijų sąjungos viceprezidentei Vidai Kanišauskienei vasario 9 d. sukanka 70 metų.  Ji – vienmetė su LSŠF, čia dirba nuo 1990-ųjų, kai tik įsikūrė federacija.  
 
Jubiliatė gimė Kalvarijoje, šeimoje augo penki vaikai – trys mergaitės ir du berniukai. Vida su seserimi dvyne Terese buvo jauniausios. 

Abi seserys lankė sportinės gimnastikos pratybas. Sekėsi gerai ir buvo pakviestos toliau mokslų tęsti ir sportuoti į tuometį Kapsuką (dabar – Marijampolė). 

Mokėsi J. Jablonskio vidurinėje mokykloje (dabar - Rygiškių Jono gimnazija), o 1972 m. baigė Kūno kultūros institutą. 

Studijuodamos KKI sporto fakultete, seserys įgijo ir gydomosios kūno kultūros (dabar – kineziterapijos) diplomus, kuriuos vėliau sėkmingai pritaikė gyvenime. 

Per Lietuvos įvairių amžiaus grupių čempionatus Vida ir Teresė laimėdavo medalių, Vida atlikdavo sporto meistrių programą. 

„Mūsų grupėje treniravosi dar dvi dvynukės, garsiosios Jūratė ir Jurgita Miliušytės, su jomis iki šios dienos gražiai draugaujame, mūsų santykiai ypač šilti. Į varžybas vykdavome keturios dvynukės“, - prisiminė V. Kanišauskienė. 

Paskutiniaisiais sportavimo metais ji pateko į Lietuvos rinktinę, tačiau jau buvo sukūrusi šeimą su irkluotoju Jaručiu Kanišausku, laukėsi naujagimio ir jos gimnastės karjera nutrūko.    

Baigusi KKI, V. Kanišauskienė gavo paskyrimą dirbti Klaipėdos sporto komitete. Dirbo instruktore, pirmininko pavaduotoja, o poliklinikoje – kineziterapeute. 

Vyrui gavus paskyrimą dirbti Vilniuje, 1980-1990 m. ji – jau Respublikinio kūno kultūros ir sporto komiteto specialistė.  

Net 30 savo gyvenimo metų atidavėte sportiniams šokiams. Ar esate laiminga?
Taip, laiminga. Mes turime dėkoti garsiam praeityje šokėjui Vidučiui Kamaičiui, kuris, atėjus Lietuvos nepriklausomybei, ėmėsi iniciatyvos įkurti Lietuvos sportinių šokių federaciją. Jis buvo išrinktas ir pirmuoju LSŠF prezidentu. Kadangi buvau glaudžiai susijusi su sportine gimnastika, gavau pasiūlymą dirbti federacijoje. 

Viena nieko nepadaryčiau be geros komandos: mano dešinioji ranka -  Diana Gornatkevičienė, visada jaučiu nuolatinio varžybų direktoriaus Virginijaus Visocko rūpestį. 

Prieš porą metų prie LSŠF įsikūrė Sportinių šokių akademija, kuriai vadovauja Martynas Kūra. Pagrindinis jos tikslas – šokėjų, trenerių, teisėjų mokymas, kvalifikacijos kėlimas, licencijos. 

Įkurta Profesionalų lyga, kuriai vadovauja kaunietis Vytautas Bankauskas. Tarptautinių sportinių šokių federacija, nenorėdama išleisti gerų šokėjų į profesionalus, prie savo federacijos įkūrė Profesionalų lygą ir organizuoja pasaulio bei Europos čempionatus. 

Praėjusiais metais įsikūrė ir LSŠF Breiko lyga, kuria vadovauja Mindaugas Bružas. Breikas tapo olimpine sporto šaka, jai dabar skiriamas didelis dėmesys.

Stipri ir prie federacijos veikianti lyga Šokiai visiems (direktorė – alytiškė Lilija Bernatavičienė). 

Siekiant objektyvumo, per Lietuvos čempionatus kviečiamės aukštos kategorijos kitų šalių teisėjus.  

Darbas man gerai žinomas, neišradinėju nieko naujo. Eidama į darbą, gerai apgalvoju, ką pirmiausiai turėsiu padaryti. 

Niekada užantyje nelaikau akmens. Džiaugiuosi, kad mane supa geri žmonės, ypač daug padeda veiklusis LSŠF prezidentas kaunietis Gintaras Skorupskas, kuris mūsų sportiniams šokiams vadovauja jau beveik 20 metų ir labai objektyviai sprendžia visus klausimus.         

Kasmet Lietuvos sportinių šokių atstovai džiugina svariais pasiekimais per įvairaus amžiaus pasaulio ir Europos čempionatus. Kuri pergalė suteikė daugiausiai džiaugsmo?
Džiaugiuosi visomis pergalėmis. Ypatingai džiugino Klaipėdos „Žuvėdros“ ansamblis, su kuriuo teko nemažai keliauti. Per pasaulio ir Europos čempionatus klaipėdiečiai atlikdavo tikrus spektaklius, žiūrovai jų pasirodymus palydėdavo audringais plojimais.
 
Garsi mūsų standarto šokių mokykla, kuri diktuoja madas visame pasaulyje. Mokyklą garsino Arūnas Bižokas ir Edita Daniūtė, Donatas Vėželis ir Lina Chatkevičiūtė-Vėželienė, o dabar -  Ieva ir Evaldas Sodeikos,  Veronika ir Vaidotas Lacičiai. Daug svarių pergalių pasiekė ir Lotynų Amerikos šokių atlikėjai.  

Turint tokio didelio meistriškumo šokėjus, Tarptautinė sportinių šokių federacija Lietuvai patiki rengti pasaulio ir Europos čempionatus. 

Fantastiškas buvo pernykštis pasaulio standarto šokių čempionatas Vilniuje, kur finale šoko dvi mūsų poros, o Ieva ir Evaldas Sodeikos tapo čempionais.   

Norisi pasidžiaugti aukštos kvalifikacijos mūsų teisėjais, kurių apie 30 – tarptautinės kategorijos arbitrai. Iki šios dienos vis dar teisėjauja mūsų legendos Jūratė ir Česlovas Norvaišos, Skaistutė ir Romaldas Idzelevičiai, aktyvūs yra Virgilijus Visockas ir Eglė Visockaitė, Daiva Dackevičienė, Paulius Sangavičius.

Gerais varžybų teisėjais nori tapti ir jaunimas. Tai ypač džiugina.       

Žinoma, buvo ir skaudžių nusivylimų, tarkime, jums dirbant federacijoje, savo karjerą baigė legendinis „Žuvėdros“ ansamblis. Negi nebuvo galima jo išlaikyti?
Labai gaila, kad taip atsitiko. Sutikti žmonės pirmiausiai klausia, kodėl nebėra „Žuvėdros“, kas atsitiko daugkartiniams pasaulio ir Europos čempionams, kad jie išsiskirstė. 
 
Toks gyvenimas, viskam yra pradžia ir pabaiga. Pačiame Klaipėdos universitete, kuriame studijavo šokėjai, įvyko permainos, nebeliko Sportinių šokių katedros. 

Daugiau iniciatyvos reikėjo rodyti pačiam Klaipėdos miestui. Kai įsikūrė LSŠF, pagrindinis tikslas buvo rengti aukšto lygio trenerius.

LSŠF prezidento, o dabar garbės prezidento Vidučio Kamaičio dėka sportinių šokių specialistai buvo pradėti rengti Kūno kultūros institute ir Klaipėdos universitete. Todėl ir rezultatai buvo geri.

Tačiau Klaipėdos „Žuvėdra“ mūsų žemėlapyje išliko. Buvę ansamblio vadovai Skaistutė ir Romaldas Idzelevičiai savo klube gana sėkmingai rengia individualias poras. Savo klubus visoje Lietuvoje įsikūrė ir nemažai buvusių šio ansamblio šokėjų.     


Kai tiek daug metų dirbate LSŠF, sukaupėte nemažai patirties, Koks jūsų pagrindinis darbo kredo?
Dirbti dėl kitų, o ne dėl savęs. Savo darbą atlieku sąžiningai ir dorai, niekada jų neatidėlioju.   
 
Sutikau daug įdomių žmonių. Niekada gyvenime nemėgau šiurkštumo. Bendrauti tenka ne tik su treneriais, bet ir su šokėjų tėvais.    

Kiek dabar LSŠF vienija sporto klubų, kurie jų yra stiprūs?
Federacija vienija 92 klubus, jais visais džiaugiuosi. Klubai veikia visuose mietuose, daugelyje rajonų, kai kurie jų rengia stambias tarptautines varžybas.
 
Ypač stiprūs Kauno „Sūkurys“ ir „Kaspinas“, Vilniaus „Ratuto“, kuris praėjusiais metais įsikėlė į naująsias savo patalpas, dirba visa Aušrelės ir Virginijaus Visockų šeima, ten dabar vyksta teisėjų seminarus.  

Legendiniam Kauno „Sūkuriui“, kuriems vadovauja Jūratė ir Česlovas  Norvaišos, daug padeda baigę aktyvųjį sportą Donatas ir Lina Vėželiai. 

Susikūrė neblogi sportinių šokių klubai Kauno rajone, Kretingoje, Anykščiuose, Gargžduose, Ignalinoje, Jonavoje, Mažeikiuose, Molėtuose, Tauragėje, Telšiuose, Utenoje, Visagine, kitur. 

LSŠF vadovaujant Gintarui Skorupskui, klubams skiriame ypač didelį dėmesį – sutvarkėme visą dokumentaciją, šokėjų perėjimus iš vieno klubo į kitą ir t. t.    

Dirbdama su šokėjais, klubų vadovais, tikriausiai, ir pati išmokote gražiai  šokti?
Specialiai šokti nesimokiau, tačiau šokti mėgstu. Tačiau po vyro Jaručio mirties jau nebešoku.  
 
Ar sulauksime tos dienos, kai sportiniai šokiai bus įtraukti į olimpinių žaidynių programą?
Kaip sporto šaka esame pripažinti, tačiau į olimpinių žaidynių programą mūsų neskuba įtraukti. Tai, matyt, susieta su teisėjavimu, nes buvo iškilusių problemų su šokių ant ledo, gimnastikos varžybų teisėjavimu. 

Kas dominuoja jūsų laisvalaikyje?
Anksčiau buvo mezgimas, o dabar – teatras, kelionės. Aplankiau gana daug įdomių šalių, kai kasmet tenka dalyvaujant Tarptautinės sportinių šokių federacijos kongresuose. 
 
Užaugo mano vaikai: dukra Kristina baigė Muzikos akademiją ir dabar M. K. Čiurlionio meno mokykloje dirba baleto dėstytoja, o sūnus Marius baigė Vilniaus Gedimino technikos universitetą ir dirba savarankiškai. 

Džiaugiuosi, jog jie gyvena Vilniuje. Sūnus porą metų buvo išvykęs į Ameriką, bet sugrįžo. Vaikai man yra ypač dėmesingi. 

Turiu keturis anūkus: vyriausiajam Mindaugui – 19-a, o mažiausiajai ir pačiai judriausiai Gaudai - septyneri.

Laisvalaikiu daug bendrauju su seserimi Terese – susitinkame, vaikštome, kalbamės, kartu atostogaujame. Esu viena, bet ne vieniša, mane supa daug artimų žmonių ir draugų. 

Kokia didžiausia jūsų karjeros svajonė?
Džiaugiuosi, kad per 30 darbo metų federacijoje neįvyko jokių kataklizmų. Žinoma, sulaukėme tėvelių, klubų įvairių pareiškimų, LSŠF netgi teko dalyvauti teismuose.

Svajonė išlieka ta pati: dirbti kitiems, o ne sau ir kiek galima ilgiau tokiame puikiame kolektyve.  
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
Talento siekis – svorio ir ūgio balansas
2020 02 22
Žvilgsnis
Mato Mačijausko sėkmės istorija: nuo mėgėjiško krepšinio iki sutarties su Vilniaus „Rytu“.
Lietuviams – skaudus belgų antausis
2020 02 21
Atranka
Dariaus Maskoliūno debiutą prie Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės vairo paženklino gėdingas pralaimėjimas Belgijoje (VIDEO).
Veteranei – du vaidmenys „Kibirkštyje“
2020 02 21
Karjera
Į „Kibirkštį-MRU“ grįžtanti 39-erių Vita Kuktienė ne tik sustiprins ekipos priekinę liniją, bet ir bus vyriausiojo trenerio Gitauto Kievino asistentė.
 
Daugybė progų, bet mačas – pralaimėtas
2020 02 22
Draugiškos rungtynės
Lietuvos čempionai Marijampolės „Sūduvos“ futbolininkai pasirengimą 2020 metų sezonui užbaigė pralaimėjimu.
Kontrolinėse rungtynėse – lygiosios
2020 02 22
Draugiškos rungtynės
„Kauno Žalgirio“ futbolininkai kontrolinėse rungtynėse 1:1 (0:1) sužaidė su praėjusiais metais LFF Pirmoje lygoje triumfavusiu Telšių „Džiugo“ klubu.
Į ateitį žvelgia pasvertomis ambicijomis
2020 02 22
Žvilgsnis
Futbolo klubas Utenos „Utenis“ po pasitraukimo iš A ir I lygos perdėliojo prioritetus, išsigrynino tikslus ir kuria pamatus būsimam kilimui į viršų.
Teisėjų klaida neleido tapti planetos lydere
2020 02 22
Lietuvos čempionatas
Lietuvos čempionate – sėkmingas trišuolininkės Dovilės Kilty pasirodymas ir apmaudi klaida ėjimo rungtyje (VIDEO).
Į Tokijo taupyklę – vertingi taškai
2020 02 21
Lietuvos čempionatas
Lietuvos lengvosios atletikos čempionatas: Simas Bertašius artėja prie Tokijo žaidynių, karjeros pergalę iškovojo Urtė Baikštytė (VIDEO).
Lietuvos čempionate – dėmesysTokijui
2020 02 20
Lietuvos čempionatas
Lengvosios atletikos čempionate – olimpinės rinktinės kandidatų antplūdis
 
Sugrįžimas į kortus – su rinktinės apranga
2020 02 19
Sugrįžimas
Lukas Mugevičius Šiauliuose vyksiančiame Daviso taurės susitikime tarp Lietuvos ir Portugalijos rinktinių planuoja grįžti į teniso kortus.
Tenisininkams – dešimtys tūkstančių eurų
2020 02 18
Tenisas
Tęstinis finansinės paramos projektas „Teniso talentai“ toliau siekia paskatinti geriausius ir perspektyviausius šalies tenisininkus.
Lietuvis išleido pergalę iš rankų
2020 02 08
Turnyras
Trijų valandų kova Indijoje baigėsi dramatišku Ričardo Berankio pralaimėjimu „ATP-250“ serijos turnyro „Maharashtra Open“ pusfinalyje.
Tėvu tapęs E.Kavaliauskas vėl sieks pergalių
2020 02 18
Boksas
Boksininkas Egidijus Kavaliauskas gyvena tėvystės nuotaikomis. Žmona Vitalija pagimdė sūnų, todėl treniruočių rutiną jam pakeitė nauja ir maloni pareiga.
Etapo laimėtojai – Ažukaitė ir Kinderis
2020 02 18
Fechtavimas
Šeštadienį Kaune vyko trečiasis ir paskutinysis 2019-2020 metų fechtavimo sezono suaugusiųjų Lietuvos taurės etapas.
Medalis - visos armijos nuopelnas
2020 02 15
Imtynės
Į Lietuvą grįžusi Europos čempionato prizininkė imtynininkė Danutė Domikaitytė jau galvoja apie kovą dėl olimpinio kelialapio.
 
Dviratininkė R.Leleivytė atsidūrė ligoninėje
2020 02 22
Trauma
Geriausia Lietuvos plento dviratininkė Rasa Leleivytė 2020 metų sezono pradžią norės kuo greičiau pamiršti.
Dviračių sporto federacijoje – permainos
2020 02 20
Situacija
Dagiau nei 10 metų Lietuvos dviračių sporto federacijos prezidento pareigas ėjęs verslininkas Romualdas Bakutis palieka organizacijos vadovo postą.
Baltijos čempionate dominavo lietuviai
2020 02 10
Trekas
Panevėžyje, „Cido“ arenoje, dvi dienas vykusiame Baltijos dviračių treko čempionate Lietuvos atstovai pelnė 23 medalius iš 36 galimų.
Profesoriui – gavosūkiai dėl žaidėjų
2020 02 21
Taurė
Lietuvos rankinio federacijos moterų taurė: Antano Skarbaliaus galvosūkis, „Eglės“ potencialas ir kas gali pakišti koją Garliavai.
Čempionato lyderiai tolsta
2020 02 20
Lietuvos čempionatas
Vilniuje VHC “Šviesa” išplėšė pergalę iš Kauno “Granito-Kario”, o Garliavoje “Kauno Ąžuolo-KTU” rankininkai nusileido Klaipėdos “Dragūnui”.
Savukynas vadovaus Čempionų lygos klubui
2020 02 18
Rankinis
Zaporožės „Motor“ (Ukraina) klubas paskelbė, kad nuo kito sezono ekipai vadovaus treneris iš Lietuvos Gintaras Savukynas.
 
Slovakijoje – fantastiškas lietuvių startas
2020 02 22
Sniego tinklinis
Abi Lietuvos komandos sėkmingai pradėjo Slovakijoje vykstantį trečiąjį Europos sniego tinklinio turo etapą.
I.Sorokaitė - Čempionų lygos ketvirtfinalyje
2020 02 20
Tinklinis
Kovą dėl stipriausios Europos komandos vardo tęsia ir Koneljano „Imoco Volley“ (Italija) klubas su Indre Sorokaite.
„Prekyba-Parama“ pakilo į antrą vietą
2020 02 17
Tinklinis
Savaitgalį TOP SPORT Lietuvos moterų tinklinio čempionate baigėsi reguliarusis sezonas.
Tikslas Tailande – trečia iš eilės pergalė
2020 02 22
Žvilgsnis
Azijos Le Mano serijoje sekmadienį Tailande, Buriramo trasoje startuoja paskutinis, ketvirtasis etapas. Jame pergalės sieks ir Gustas Grinbergas.
Ar Le Manas išjudins Lietuvos sirgalius?
2020 02 20
Žvilgsnis
Le Mano piramidės viršūnėje – legendinės 24 valandų lenktynės Prancūzijoje. Vilnietis Gustas Grinbergas su komanda jau užsitikrino kelialapį į jas.
Lenktynininkai kreipsis į reklamos piratus
2020 02 18
Dakaras
Lenktynininkai Vaidotas Žala ir Antanas Juknevičius stoja į kovą su nelegaliai jų vardus naudojančiais piktavaliais.
 
Ant Švedijos ledo - lietuvio sidabras
2020 02 21
Ledo jachtos
Penktadienį Švedijoje vyko ledrogių varžybos „Etno Ice Cup“, kuriose du lietuviai užėmė prizines vietas.
Druskininkuose - lietuvių medaliai
2020 02 20
Snieglentės
Lietuvos sportininkai FIS snieglenčių sporto varžybose varžybose Druskininkuose iškovojo šešis medalius.
Emocijas kumščių kalba liejo net žiūrovai
2020 02 20
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio lygos lyderių dvikovoje netrūko muštynių, kurios iš aikštės net persikėlė už jos ribų (VIDEO).
Taurę iškovojo „Baltrex-Šiauliai“
2020 02 23
Regbis
Kaune vykusiame tradiciniame regbio turnyre nugalėjo šiauliečiai.
Erika ir Merūnas sūnus skatina sportuoti
2020 02 22
Žvilgsnis
Verslininkę Eriką ir dainininką Merūną Vitulskius su vaikais beveik kasdien galima išvysti vaikštinėjant Vilniaus Vingio parke (VIDEO)
Vaikams – alternatyvių sporto šakų pamokos
2020 02 21
Naujovė
Sostinės mokyklose mokosi ne tik mokiniai – fizinio ugdymo mokytojai ir patys mokosi naujų, įdomių sporto šakų.
 
Padaryta daugiau nei planuota
2020 02 22
LOA
Per Lietuvos olimpinės akademijos (LOA) suvažiavimo eilinę sesiją aptarta 2019-ųjų veikla ir numatytos 2020 m. gairės.
Treneris fizinę formą palaiko parduotuvėje
2020 02 21
Žvilgsnis
Buvęs krepšinio treneris Antanas Raščius – vienas iš devynių naujos fotomenininkės Neringos Rekašiūtės parodos #AmžiusNesvarbu herojų.
Daugiausia pinigų – krepšinio pamainai
2020 02 20
Posėdis
LTOK Vykdomasis komitetas patvirtino komandinių sporto šakų olimpinės pamainos programų finansavimą.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas