Marytė Marcinkevičiūtė 2020 m. vasario 9 d. 11:20 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

„Niekada užantyje nelaikau akmens“

Lietuvos sportinių šokių federacijos generalinė sekretore Vida Kanišauskienė – apie gerą atmosferą darbe, Žuvėdros“ ansamblį, savo svajonę

Seserys dvynės Vida ir Teresė.
Asmeninio albumo nuotr.
Seserys dvynės Vida ir Teresė.
   
Lietuvos sportinių šokių federacijos (LSŠF) generalinei sekretorei, Lietuvos sporto federacijų sąjungos viceprezidentei Vidai Kanišauskienei vasario 9 d. sukanka 70 metų.  Ji – vienmetė su LSŠF, čia dirba nuo 1990-ųjų, kai tik įsikūrė federacija.  
 
Jubiliatė gimė Kalvarijoje, šeimoje augo penki vaikai – trys mergaitės ir du berniukai. Vida su seserimi dvyne Terese buvo jauniausios. 

Abi seserys lankė sportinės gimnastikos pratybas. Sekėsi gerai ir buvo pakviestos toliau mokslų tęsti ir sportuoti į tuometį Kapsuką (dabar – Marijampolė). 

Mokėsi J. Jablonskio vidurinėje mokykloje (dabar - Rygiškių Jono gimnazija), o 1972 m. baigė Kūno kultūros institutą. 

Studijuodamos KKI sporto fakultete, seserys įgijo ir gydomosios kūno kultūros (dabar – kineziterapijos) diplomus, kuriuos vėliau sėkmingai pritaikė gyvenime. 

Per Lietuvos įvairių amžiaus grupių čempionatus Vida ir Teresė laimėdavo medalių, Vida atlikdavo sporto meistrių programą. 

„Mūsų grupėje treniravosi dar dvi dvynukės, garsiosios Jūratė ir Jurgita Miliušytės, su jomis iki šios dienos gražiai draugaujame, mūsų santykiai ypač šilti. Į varžybas vykdavome keturios dvynukės“, - prisiminė V. Kanišauskienė. 

Paskutiniaisiais sportavimo metais ji pateko į Lietuvos rinktinę, tačiau jau buvo sukūrusi šeimą su irkluotoju Jaručiu Kanišausku, laukėsi naujagimio ir jos gimnastės karjera nutrūko.    

Baigusi KKI, V. Kanišauskienė gavo paskyrimą dirbti Klaipėdos sporto komitete. Dirbo instruktore, pirmininko pavaduotoja, o poliklinikoje – kineziterapeute. 

Vyrui gavus paskyrimą dirbti Vilniuje, 1980-1990 m. ji – jau Respublikinio kūno kultūros ir sporto komiteto specialistė.  

Net 30 savo gyvenimo metų atidavėte sportiniams šokiams. Ar esate laiminga?
Taip, laiminga. Mes turime dėkoti garsiam praeityje šokėjui Vidučiui Kamaičiui, kuris, atėjus Lietuvos nepriklausomybei, ėmėsi iniciatyvos įkurti Lietuvos sportinių šokių federaciją. Jis buvo išrinktas ir pirmuoju LSŠF prezidentu. Kadangi buvau glaudžiai susijusi su sportine gimnastika, gavau pasiūlymą dirbti federacijoje. 

Viena nieko nepadaryčiau be geros komandos: mano dešinioji ranka -  Diana Gornatkevičienė, visada jaučiu nuolatinio varžybų direktoriaus Virginijaus Visocko rūpestį. 

Prieš porą metų prie LSŠF įsikūrė Sportinių šokių akademija, kuriai vadovauja Martynas Kūra. Pagrindinis jos tikslas – šokėjų, trenerių, teisėjų mokymas, kvalifikacijos kėlimas, licencijos. 

Įkurta Profesionalų lyga, kuriai vadovauja kaunietis Vytautas Bankauskas. Tarptautinių sportinių šokių federacija, nenorėdama išleisti gerų šokėjų į profesionalus, prie savo federacijos įkūrė Profesionalų lygą ir organizuoja pasaulio bei Europos čempionatus. 

Praėjusiais metais įsikūrė ir LSŠF Breiko lyga, kuria vadovauja Mindaugas Bružas. Breikas tapo olimpine sporto šaka, jai dabar skiriamas didelis dėmesys.

Stipri ir prie federacijos veikianti lyga Šokiai visiems (direktorė – alytiškė Lilija Bernatavičienė). 

Siekiant objektyvumo, per Lietuvos čempionatus kviečiamės aukštos kategorijos kitų šalių teisėjus.  

Darbas man gerai žinomas, neišradinėju nieko naujo. Eidama į darbą, gerai apgalvoju, ką pirmiausiai turėsiu padaryti. 

Niekada užantyje nelaikau akmens. Džiaugiuosi, kad mane supa geri žmonės, ypač daug padeda veiklusis LSŠF prezidentas kaunietis Gintaras Skorupskas, kuris mūsų sportiniams šokiams vadovauja jau beveik 20 metų ir labai objektyviai sprendžia visus klausimus.         

Kasmet Lietuvos sportinių šokių atstovai džiugina svariais pasiekimais per įvairaus amžiaus pasaulio ir Europos čempionatus. Kuri pergalė suteikė daugiausiai džiaugsmo?
Džiaugiuosi visomis pergalėmis. Ypatingai džiugino Klaipėdos „Žuvėdros“ ansamblis, su kuriuo teko nemažai keliauti. Per pasaulio ir Europos čempionatus klaipėdiečiai atlikdavo tikrus spektaklius, žiūrovai jų pasirodymus palydėdavo audringais plojimais.
 
Garsi mūsų standarto šokių mokykla, kuri diktuoja madas visame pasaulyje. Mokyklą garsino Arūnas Bižokas ir Edita Daniūtė, Donatas Vėželis ir Lina Chatkevičiūtė-Vėželienė, o dabar -  Ieva ir Evaldas Sodeikos,  Veronika ir Vaidotas Lacičiai. Daug svarių pergalių pasiekė ir Lotynų Amerikos šokių atlikėjai.  

Turint tokio didelio meistriškumo šokėjus, Tarptautinė sportinių šokių federacija Lietuvai patiki rengti pasaulio ir Europos čempionatus. 

Fantastiškas buvo pernykštis pasaulio standarto šokių čempionatas Vilniuje, kur finale šoko dvi mūsų poros, o Ieva ir Evaldas Sodeikos tapo čempionais.   

Norisi pasidžiaugti aukštos kvalifikacijos mūsų teisėjais, kurių apie 30 – tarptautinės kategorijos arbitrai. Iki šios dienos vis dar teisėjauja mūsų legendos Jūratė ir Česlovas Norvaišos, Skaistutė ir Romaldas Idzelevičiai, aktyvūs yra Virgilijus Visockas ir Eglė Visockaitė, Daiva Dackevičienė, Paulius Sangavičius.

Gerais varžybų teisėjais nori tapti ir jaunimas. Tai ypač džiugina.       

Žinoma, buvo ir skaudžių nusivylimų, tarkime, jums dirbant federacijoje, savo karjerą baigė legendinis „Žuvėdros“ ansamblis. Negi nebuvo galima jo išlaikyti?
Labai gaila, kad taip atsitiko. Sutikti žmonės pirmiausiai klausia, kodėl nebėra „Žuvėdros“, kas atsitiko daugkartiniams pasaulio ir Europos čempionams, kad jie išsiskirstė. 
 
Toks gyvenimas, viskam yra pradžia ir pabaiga. Pačiame Klaipėdos universitete, kuriame studijavo šokėjai, įvyko permainos, nebeliko Sportinių šokių katedros. 

Daugiau iniciatyvos reikėjo rodyti pačiam Klaipėdos miestui. Kai įsikūrė LSŠF, pagrindinis tikslas buvo rengti aukšto lygio trenerius.

LSŠF prezidento, o dabar garbės prezidento Vidučio Kamaičio dėka sportinių šokių specialistai buvo pradėti rengti Kūno kultūros institute ir Klaipėdos universitete. Todėl ir rezultatai buvo geri.

Tačiau Klaipėdos „Žuvėdra“ mūsų žemėlapyje išliko. Buvę ansamblio vadovai Skaistutė ir Romaldas Idzelevičiai savo klube gana sėkmingai rengia individualias poras. Savo klubus visoje Lietuvoje įsikūrė ir nemažai buvusių šio ansamblio šokėjų.     


Kai tiek daug metų dirbate LSŠF, sukaupėte nemažai patirties, Koks jūsų pagrindinis darbo kredo?
Dirbti dėl kitų, o ne dėl savęs. Savo darbą atlieku sąžiningai ir dorai, niekada jų neatidėlioju.   
 
Sutikau daug įdomių žmonių. Niekada gyvenime nemėgau šiurkštumo. Bendrauti tenka ne tik su treneriais, bet ir su šokėjų tėvais.    

Kiek dabar LSŠF vienija sporto klubų, kurie jų yra stiprūs?
Federacija vienija 92 klubus, jais visais džiaugiuosi. Klubai veikia visuose mietuose, daugelyje rajonų, kai kurie jų rengia stambias tarptautines varžybas.
 
Ypač stiprūs Kauno „Sūkurys“ ir „Kaspinas“, Vilniaus „Ratuto“, kuris praėjusiais metais įsikėlė į naująsias savo patalpas, dirba visa Aušrelės ir Virginijaus Visockų šeima, ten dabar vyksta teisėjų seminarus.  

Legendiniam Kauno „Sūkuriui“, kuriems vadovauja Jūratė ir Česlovas  Norvaišos, daug padeda baigę aktyvųjį sportą Donatas ir Lina Vėželiai. 

Susikūrė neblogi sportinių šokių klubai Kauno rajone, Kretingoje, Anykščiuose, Gargžduose, Ignalinoje, Jonavoje, Mažeikiuose, Molėtuose, Tauragėje, Telšiuose, Utenoje, Visagine, kitur. 

LSŠF vadovaujant Gintarui Skorupskui, klubams skiriame ypač didelį dėmesį – sutvarkėme visą dokumentaciją, šokėjų perėjimus iš vieno klubo į kitą ir t. t.    

Dirbdama su šokėjais, klubų vadovais, tikriausiai, ir pati išmokote gražiai  šokti?
Specialiai šokti nesimokiau, tačiau šokti mėgstu. Tačiau po vyro Jaručio mirties jau nebešoku.  
 
Ar sulauksime tos dienos, kai sportiniai šokiai bus įtraukti į olimpinių žaidynių programą?
Kaip sporto šaka esame pripažinti, tačiau į olimpinių žaidynių programą mūsų neskuba įtraukti. Tai, matyt, susieta su teisėjavimu, nes buvo iškilusių problemų su šokių ant ledo, gimnastikos varžybų teisėjavimu. 

Kas dominuoja jūsų laisvalaikyje?
Anksčiau buvo mezgimas, o dabar – teatras, kelionės. Aplankiau gana daug įdomių šalių, kai kasmet tenka dalyvaujant Tarptautinės sportinių šokių federacijos kongresuose. 
 
Užaugo mano vaikai: dukra Kristina baigė Muzikos akademiją ir dabar M. K. Čiurlionio meno mokykloje dirba baleto dėstytoja, o sūnus Marius baigė Vilniaus Gedimino technikos universitetą ir dirba savarankiškai. 

Džiaugiuosi, jog jie gyvena Vilniuje. Sūnus porą metų buvo išvykęs į Ameriką, bet sugrįžo. Vaikai man yra ypač dėmesingi. 

Turiu keturis anūkus: vyriausiajam Mindaugui – 19-a, o mažiausiajai ir pačiai judriausiai Gaudai - septyneri.

Laisvalaikiu daug bendrauju su seserimi Terese – susitinkame, vaikštome, kalbamės, kartu atostogaujame. Esu viena, bet ne vieniša, mane supa daug artimų žmonių ir draugų. 

Kokia didžiausia jūsų karjeros svajonė?
Džiaugiuosi, kad per 30 darbo metų federacijoje neįvyko jokių kataklizmų. Žinoma, sulaukėme tėvelių, klubų įvairių pareiškimų, LSŠF netgi teko dalyvauti teismuose.

Svajonė išlieka ta pati: dirbti kitiems, o ne sau ir kiek galima ilgiau tokiame puikiame kolektyve.  
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Ryto“ dovana – 1000 litrų vandens
2020 04 04
Dovana
Prie pilietinės iniciatyvos „Stiprūs kartu“ prisidedantis Vilniaus „Rytas“ skyrė vieną toną litrų vandens Lietuvos medikams.
Mokyklai atstovavo ir piešimo konkursuose
2020 04 03
3x3
Krepšininko Marijaus Užupio karjera per metus apsivertė aukštyn kojomis.
MKL suspenduoja lygos kovas
2020 04 02
Vaikų sportas
Po beveik dviejų valandų diskusijų buvo priimtas sprendimas Lietuvos moksleivių krepšinio lygai rekomenduoti stabdyti kovas iki gegužės 15 dienos.
 
Virtualios treniruotės viršijo lūkesčius
2020 04 03
Žvilgsnis
Organizuojant nuotolines treniruotes realiu laiku labai svarbus yra bendras klubo, trenerių, tėvų ir vaikų darbas.
„Gintros“ lietuvės: „Laukite sugrįžimo“
2020 04 02
Moterų futbolas
Šiaulių “Gintros-Universiteto” futbolininkės ir toliau sportuodamos individualiai lieja prakaitą palaikydamos sportinę formą.
„Atlantas“ galės žaisti LFF II lygoje
2020 04 02
Mėgėjai
Lietuvos futbolo federacijos (LFF) Apeliacinis licencijavimo komitetas priėmė sprendimus dėl II lygos licencijos siekusių klubų pateiktų apeliacijų.
„Gaila, bet priimtas teisingas sprendimas“
2020 03 24
Žvilgsnis
Olimpinius normatyvus įvykdę Lietuvos lengvaatlečiai: jei žaidynės vyktų, rizika būtų per didelė.
Lengvaatlečiai – už žaidynių nukėlimą
2020 03 23
Sprendimas
Tokijo olimpinės žaidynės turi būti nukeltos – tokia yra Lietuvos lengvosios atletikos federacijos (LLAF) ir jos sportininkų pozicija.
Dešimtis kilometrų nubėga ant namo stogo
2020 03 19
Daugeliui Europos šalių įvedus karantiną, lengvaatlečiai ieško įvairiausių būdų, kaip tinkamai atlikti treniruočių planą.
 
Iki liepos vidurio teniso turnyrai nevyks
2020 04 03
Tenisas
Koronaviruso pandemija ženkliai koreguoja šiemet Lietuvoje turėjusių vykti teniso turnyrų grafikus.
R.Balžekas: „Laiką panaudokime tinkamai“
2020 03 20
Tenisas
Balžeko teniso akademijos treneris Remigijus Balžekas netikėtai dėl paskelbto karantino atsiradusį laisvą laiką leidžia savo sodyboje Ukmergės rajone.
Daviso taurė: Lietuva neprilygo Portugalijai
2020 03 07
Daviso taurė
Šiauliuose vykusiame Daviso taurės mače prieš Portugalijos rinktinę lietuviai liko be pergalių. Svečiai Lietuvos rinktinę įveikė 4-0.
Boksininkai – nusivylę, bet nepalaužti
2020 04 03
Boksas
Kai pasaulyje vienos po kitų buvo atšaukiamos varžybos, Europos boksininkai traukė į Londoną, kuriame vyko olimpinis atrankos turnyras į Tokijo žaidynes.
Mirė olimpiečio J. Jakšto treneris
2020 04 02
Netektis
Lietuvos bokso federacija (LBF) pranešė, kad trečiadienį mirė boksininko Jaroslavo Jakšto treneris Viktoras Učajevas.
Imtynės pasuko revoliucingu keliu
2020 04 01
Imtynės
Jau greitai laisvųjų imtynių bei dar kelių asocijuotų imtynių stilių varžybos bus vykdomas neskirstant į vyrų ir moterų grupes.
 
Užuovėjai nuo viruso pasirinko miško sodybą
2020 04 02
Žvilgsnis
Lietuvos treko rinktinės dviratininkai Miglė Marozaitė ir Vasilijus Lendelis karantinui pasirinko nuošalią sobybą Zarasų rajone, kur jie ir treniruojasi.
Dviratininkę sustabdė ne tik virusas
2020 04 02
Dviračiai
Lietuvos plento dviratininkė Rasa Leleivytė dėl koronaviruso pandemijos priversta laiką leisti namuose, tačiau sportininkę sustabdė ir trauma.
Pandemijos pabaigos liko laukti Italijoje
2020 03 25
Dviračiai
Kalnų dviratininkė Katažina Sosna siaučiant koronavirusui svarstė galimybes grįžti į Lietuvą, tačiau nusprendė likti Italijoje.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
Rankininkų akistata su lenkais - birželį
2020 03 25
Rankinis
Europos rankinio federacija (EHF) sudarė kalendorių, kaip toliau bus vykdomos tiek klubų čempionatai, tiek atrankos į Europos bei pasaulio čempionatus.
Nukeltos Lietuvos rankininkų rungtynės
2020 03 20
Rankinis
Europos rankinio federacija (EHF) pranešė, kad neribotam laikui yra nukeliamos 2021 metų pasaulio čempionato II atrankos etapo kovos.
 
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
T. Vilimas: nežinome, kiek turėsime darbo
2020 03 19
Tinklinis
Aukščiausioje Švedijos vyrų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo du Lietuvos žaidėjai.
Gripas Dakare buvo koronavirusas?
2020 04 02
Dakaras
Lenktynininkas Benediktas Vanagas spėja, kad koronavirusas galėjo plisti jau Dakaro ralio metu.
B. Vanagas pristatė filmą apie Dakaro ralį
2020 03 20
Dakaras
Jau dabar galima pamatyti dviejų valandų trukmės filmą apie „Inbank team Pitlane“ iššūkius 2020-tųjų Dakaro ralyje.
„Moterų ralis“ perkeliamas į rugpjūtį
2020 03 16
Ralis
Balandžio 25-ąją turėjęs vykti automobilių sporto renginys „Moterų ralis“ priverstas keisti datą – renginys perkeliamas į rugpjūčio 8 d.
 
Vaikams – dar daugiau inventoriaus
2020 03 30
Ledo ritulys
Nacionalinės vaikų ledo ritulio lygos (NVLRL) mokyklos dar labiau papildė savo inventorių – dešimt jų pasiekė konkurso būdu įsigytas inventorius.
Planus sugriovė įsisiautėjęs virusas
2020 03 29
Kalnų slidinėjimas
Geriausiam Lietuvos kalnų slidininkui Andrejui Drukarovui sezonas baigėsi Nepriklausomybės atkūrimo dieną – svarbiausio metų starto išvakarėse.
M. Armalis sugrįžta į mylimiausią komandą
2020 03 26
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio rinktinės vartininkas Mantas Armalis keičia klubą, bet lieka Švedijoje – 27-erių metų sportininkas sugrįžta į „Djurgarden“ komandą.
Beisbolo komandoms Europoje žaisti neteks
2020 04 02
Beisbolas
Europos beisbolo konfederacija (CEB) paskelbė, kad šiais metais atšaukia visas oficialiais Europos beisbolo klubų rungtynes.
Atšauktos buriavimo varžybos Nidoje
2020 04 02
Buriavimas
Nidoje nevyks balandžio 4-5 dienomis suplanuotos „Pavasario vėjaračių taurės“ varžybos.
Nuo ligoninės lovos iki olimpinių žaidynių
2020 04 02
Žvilgsnis
Daugkartinis Lietuvos plaukimo čempionas Mindaugas Bružas paauglystėje patyrė sunkią traumą, jam prognozuota ateitis neįgaliojo vežimėlyje.
 
„Buvau ir liksiu penkiakovininkas“
2020 04 03
Penkiakovė
Šiuolaikinė penkiakovė Lietuvoje turi savo legendas. Viena jų – 1968 m. Meksiko olimpinis vicečempionas ir 1969 m. pasaulio čempionas Stasys Šaparnis.
Pamatykite filmą „Nagano juostos“
2020 04 03
Filmas
Kai namuose nuobodu, dieną praskaidrina geras filmas. „Sporto kino festivalis“ su „Olympic Channel“ siūlo iš arčiau susipažinti su filmais apie sportą.
Pataria, kaip suvaldyti stresą
2020 04 02
Poelgis
Šiuo laikotarpiu itin svarbu mokytis pažinti savo emocijas, skirti laiko sau ir išsiugdyti kasdienius įpročius, kurie padės stabilizuoti emocinę būklę.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas