skm.lt 2020 m. sausio 15 d. 15:54 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Gyvenimo kelią lėmė skelbimas laikraštyje

Gynybos ryklys, kuris gali padaryti žalos puolime. Taip buvo galima vadinti trenerį Gintautą Vileitą jo krepšininko karjeros metu.

G.Vileita.
SKM.lt nuotr.
G.Vileita.
Gynėjo pozicijoje žaidęs, o dabar jau Sostinės krepšinio mokyklos (SKM) treneris geriausiais laikais Lietuvos krepšinio lygoje (LKL) rinkdavo net po 15,8 taško ir perimdavo 3,5 kamuolio. G. Vileita pripažinimo sulaukė 2005–2006 metų sezone, kai buvo apdovanotas daugiausiai kamuolių perėmusio žaidėjo nominacijoje.
 
G. Vileita pagal kamuolių vagysčių rodiklį šiuo metu yra 13 LKL istorijoje – veržlusis gynėjas savo karjerą perėmė net 432 kamuolius. 

„Man labai patikdavo. Man gynyba buvo kažkas tokio. Jeigu būčiau turėjęs ilgesnes rankas, būtų buvę dar linksmiau“, – sako perimtų kamuolių meistras.  

Mykolo Romerio universiteto (MRU) salėje, kurioje G. Vileita 2012 m. ir baigė profesionalaus krepšininko karjerą, SKM korespondentas Erikas Petrikas treneriui metė iššūkį H.O.R.S.E (liet. „Minusas“)  žaidime. Jo metu 44-erių geriausios Lietuvos krepšinio mokyklos treneris prisiminė savo klajones po Jungtines Amerikos Valstijas (JAV), profesionalo karjeros pradžią egzotinėje šalyje ir aptarė treniravimo ypatumus.

Atskaitos taškas – skelbimas laikraštyje

G. Vileita pripažįsta, kad kelias moksleivių krepšinyje jam tikrai nebuvo klotas rožėmis, o vietą aikštėje reikėjo išsikovoti išliejant tonas prakaito.

„Buvo toks laikraštis „Vakarinės naujienos“. Jame buvo skelbimas, kad priimami vaikai į sporto mokyklą. Būdamas antroje klasėje atnešiau laikraštį tėvui. Pamenu, kad atranka Salomėjos Nėries mokykloje vyko sekmadienį. Patekau į sąrašus pas trenerį Vytautą Poteliūną. Taip viskas po truputį ir prasidėjo. Pasirodo, antroje klasėje jau mokėjau skaityti“, – juokiasi net 9 LKL komandose žaidęs pašnekovas.

„Nieko neišsiskyriau iš kitų vaikų. Pradėjau nuo II komandos, kurioje žaidė ir dar vienas dabartinis SKM treneris Donatas Sabaliauskas. Vėliau abu perėjome į I komandą. Sėdėjau suolo gale, bet daug dirbau papildomai ir U18 čempionate jau žaidžiau startiniame penkete“, – laipsnišką kopimą laiptais apibūdina G. Vileita.

Amerikoje – auksas ir bendravimo pamokos

G. Vileita Monmouto univerisitete studijavo ir žaidė krepšinį 1995–1999 m. Jau pirmajame savo sezone jis su universiteto komanda tapo NCAA NEC konferencijos čempionu.

Tuomet išvykti į JAV buvo kur kas sunkiau nei dabar. Nebuvo nei interneto, nei pažinčių, nei daug pavyzdžių, kuriais būtų galima sekti. Vis dėlto G. Vileita turėjo bičiulį, kuris anksčiau išvyko į JAV. Tai padėjo kiek lengviau apsispręsti.

„11 klasėje buvo atvažiavę pora trenerių iš Amerikos mokyklos Ajovos valstijos, vedė mums seminarą pedagoginiame (Vilniaus pedagoginis universitetas, VPU – aut. past) ir jau tada pradėjo eiti kalbos, kad galima išvažiuoti ir yra tokia galimybė.

Viskas įvyko per Steponą Kairį. Vasarą dar buvome Šilutėje ir po jos su vienu treneriu apsitarėme, jog aš ir Antanas Vilčinskas važiuojame į Šiaurės Karoliną.

Mes žinojome, jog reikia papildomai tobulinti anglų, matematikos žinias, nes ten reikėjo išlaikyti testus. Vien matematikos gali užtekti, kad galėtum įstoti į universitetą, tad buvo ruoštasi. Metais anksčiau į JAV išvažiavo mūsų komandos draugas Aidietis (Giedrius Aidietis – aut. past.).“

Kaip studijos Šiaurės Karolinoje pakeitė G. Vileitos asmenybę ir pasaulėžiūrą?

„Gal išmokau lengviau bendrauti. Pati asmenybė nelabai keičiasi. Šeima tau viską suformuoja, vėliau susirandi draugų, su kuriais galbūt kitaip bendrauji, bet man atrodo, kad aš per daug nepasikeičiau.“

Vyšnaitė ant torto – etapas „Šiauliuose“

Nors viešai prieinamoje informacijoje nurodoma, kad pirmasis G. Vileitos profesionalus klubas buvo Klaipėdos „Neptūnas“, pašnekovas atskleidė kitą istoriją:

„Nedaug kas žino, bet aš prieš pradėdamas žaisti „Neptūne“, metus praleidau Uzbekistane, kur tapau šios šalies čempionu. Dar turiu sporto meistro vardą. Aš ten išvažiavau, nes ten buvo tėvo verslas. Nutariau jam padėti, nes irgi baigiau verslo vadybos bakalaurą. Galvojau, kad teks eiti ta linkme, bet įvyko įvairių dalykų, pradėjau žaisti krepšinį ir po metų grįžau į Lietuvą.“

G. Vileita profesionaliai krepšinį žaidė 1999–2012 m. Per šį laikotarpį jis gynė net 9 skirtingų LKL klubų spalvas. Kuri ekipa jam sukelia šilčiausius jausmus?

„Labai daug skirtingų sezonų, bet turbūt ta vyšnaitė ant torto buvo „Šiauliai“. Buvo labai gera komanda, su kuria laimėjome 3 vietą LKL. Gal norėjosi daugiau, nes buvo suburta tikrai labai stipri komanda. Ir pačiam neblogai sekėsi. O užbaigiau karjerą būtent šitoje MRU salėje su „Perlu“, – į praeitį mintimis trumpam sugrįžo 2011 m. NKL čempionas.

2008–2009 m. „Šiauliuose“ G. Vileita žaidė kartu su Mindaugu ir Sauliumi Kuzminskais, Virginijumi Praškevičiumi, Andriumi Šležu, Gintaru Kadžiuliu. Komandą, kaip ir dabar, treniravo Europos čempionas Antanas Sireika.Šeima – pagrindinis dalykas gyvenime

G. Vileita per savo karjerą turėjo tokią didelę trenerių įvairovę, kuria kartais net keli krepšininkai kartu sudėjus negali pasigirti. SKM treneris išskyrė vieną specialistą, kuris jam į atmintį įsirėžęs iki pat šių laikų.

„Iš visų trenerių pasisėmiau nemažai, bet labiausiai man patiko buvęs Izraelio rinktinės trenerio Ariko Šiveko filosofija ir tai, kaip viskas pas jį vyko. Man teko garbė pas jį treniruotis Olandijoje, kai žaidžiau už Amsterdamo komandą, kur taip pat tapome čempionais, turėjome neblogą sezoną „FIBA Europe“ turnyre. Galbūt stebėti A. Šiveko darbą buvo įdomu ir dėl to, nes man jau pačiam buvo 30 metų.“
 
Ar 2012 m. karjerą baigęs G. Vileita iš karto buvo tvirtai apsisprendęs dėl savo trenerio karjeros?

„Jaučiau, kad esu sukaupęs pakankamai  žinių, kurias galėčiau ir norėčiau perduoti. Lietuvoje labai sunku prasimušti. Bet aš pagalvojau, kad reikia pradėti nuo vaikų. Ir su vaikais dirbti yra žiauriai faina.“
G. Vileita šiuo metu treniruoja trylikamečių ekipą „SKM-II“, kuri dalyvauja Lietuvos moksleivių krepšinio lygos („LIDL–MKL“) batalijose.

„Maloniausia dirbant su jaunais krepšininkais tai, kad gali juos mokyti. Kaip sakoma, gali lenkti jauną medį, gali viską formuoti, o didesnį jau gali tik apgenėti arba nukirsti. Sunkiausia, kad viskas užima labai daug laiko. Su mažesniais krepšininkais – dar daugiau laiko. Tu turi turėti daug kantrybės, kad sulauktum ir pamatytum rezultatą. Įgūdis ateina su laiku, tad tu turi dirbti. Turi matyti viziją ir kaip tu iki jos ateini.“

Kuo dar be krepšinio gyvena SKM treneris?

„Šeima yra pagrindinis dalykas. Todėl man ir patinka krepšinis, nes komanda irgi yra kaip šeima. Kol tu žaidi, su komandos draugais yra tas ryšys. Šeima mano gyvenime yra Nr. 1. Man malonu ne tik gauti, bet ir duoti“, – apie gyvenimo vertybes kalba G. Vileita.  

„Krepšinis yra kova, kurioje gali save išreikšti. Galbūt to, ko negali gyvenime, gali aikštėje – pakovoti dėl pergalės, išmokti nepralaimėti, o jeigu pralaimi, tai tik atiduodamas visas jėgas. Po to turi su tuo susitaikyti ir eiti tolyn. Tai yra vertybės, kurios gyvenime labai praverčia.“

Daugiau G. Vileitos minčių – SKM.LT reportaže:
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Krepšinis
KOMENTARAI
 
 
 
„Neptūno“ viltys dužo Stambule
2020 01 28
Čempionų lyga
Klaipėdos „Neptūnui“ (5-8) liko vienerios rungtynės FIBA Čempionų lygoje su Sombathėjaus „Falco“, tačiau šansų prasibrauti į aštuntfinalį nebeliko.
Pilnutėlėje salėje – krepšinio aistrų katilas
2020 01 28
Moksleivių sportas
Į 19-ųjų Vilniaus gimnazistų žaidynių vaikinų krepšinio finalinių varžybų kovas Žemynos gimnazijoje nepateko visi norintys, nes salėje neliko vietos.
Panevėžyje pagerbs žuvusią superžvaigždę
2020 01 28
Žvilgsnis
„Lietkabelio“ gynėjas Paulius Valinskas: apie krepšinio idealo Kobe Bryanto žūtį, jo pagerbimą ir labai svarbų mačą su Strasbūro SIG.
 
„Sūduva“ pratinasi prie naujojo trenerio
2020 01 28
Įvertinimas
Marijampolės „Sūduvos“ saugas Giedrius Matulevičius: „Dar reikia laiko, kad treneris iki galo išaiškintų ir įdiegtų savo filosofiją.“
Prancūzas ir kroatas „Sūduvai“ neįtiko
2020 01 27
Žvilgsnis
Marijampolės „Sūduvos“ strategas Heimo Pfeifenbergeris po mačo su Rygos RFS: „Šios rungtynės buvo geresnės“.
„Riterių“ trenerių štabe – naujas veidas
2020 01 27
Treneris
36 metų Mindaugas Malinauskas pasirašė sutartį su Vilniaus „Riteriais“ bei tapo vyriausiojo trenerio Mindaugo Čepo pagalbininku.
Bėgimu primins Pamirštus karius
2020 01 28
Bėgimas
Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje, Lietuvos lenkų jaunimas ir asociacija „Sporto renginiai“ kovo 1 d. rengia tradicinį bėgimą „Vilkų takais“.
„Jei kažką darau, tai iš visos širdies“
2020 01 28
Žvilgsnis
Lietuvos rekordininkė Diana Zagainova – apie geriausią gautą patarimą ir vandens baimę
Laimėtojai – visi ėjimo dalyviai
2020 01 24
Renginys
Sveikatingumo motyvatorė Vlada Musvydaitė ir „Iki“ kviečia žingsniuoti: tai labiausiai šeimai pritaikytas sportas.
 
Kenijoje - trigubas lietuvių triumfas
2020 01 26
Turnyras
Tarptautinės teniso federacijos (ITF) jaunių (iki 18 metų) turnyre Nairobyje (Kenija) įspūdingai pasirodė Vilniaus teniso akademijos (VTA) atstovai.
Kenijos aukštikalnėse – žygis į finalą
2020 01 24
Turnyras
Net keturi Vilniaus teniso akademijos (VTA) auklėtiniai bando jėgas Kenijos sostinėje Nairobyje vykstančiame ITF jaunių (iki 18 metų) teniso turnyre.
Lietuvis buvo kietas riešutas amerikiečiui
2020 01 22
Turnyras
Ričardas Berankis po atkaklaus mūšio buvo priverstas atsisveikinti su „Australian Open“ vienetų turnyru, ber dar gaudys sėkmę dvejetų varžybose.
Vilniuje kovos 380 atletų iš 18 šalių
2020 01 22
Muay Thai
Atvirajame Baltijos muaythai čempionate Vilniuje – rekordinis užsiregistravusių sportininkų skaičius.
Metų geriausieji – iš Vilniaus ir Šakių
2020 01 20
Graplingo imtynės
2019 m. naują discipliną „su kimono“ turnyruose pradėjusi naudoti Lietuvos graplingo federacija išrinko geriausius šios rungties metų sportininkus.
Lietuvė triumfavo prestižiniame turnyre
2020 01 20
Imtynės
Švedijoje vykusiame prestižiniame „Klippan Lady Open 2020“ moterų imtynių turnyre Danuté Domikaityté (72 kg) iškovojo aukso medalį.
 
Lietuviai – pirmuosiuose dešimtukuose
2020 01 27
Trekas
Miltone (Kanada) surengtame 2019-2020 metų sezono pasaulio dviračių treko taurės varžybų paskutiniame, šeštajame, etape lietuviai buvo netoli lyderių.
R.Navardauskas papildė taškų taupyklę
2020 01 27
Lenktynės
Lietuvos dviračių plento grupinių lenktynių čempionas Ramūnas Navardauskas daugiadienėse lenktynėse Gabone finišavo 10-as.
Lietuvos dviratininkas kovojo dėl medalio
2020 01 26
Trekas
2019-2020 m. sezono pasaulio dviračių treko taurės varžybų paskutinio, šeštojo, etapo vyrų keirino rungtyje (24 dalyviai) V.Lendelis finišavo ketvirtas.
Garliavoje – Kauno ir Vilniaus kova
2020 01 19
Lietuvos lyga
Šeštadienį Lietuvos rankinio lygoje vyko trejos rungtynės. Jose pergales iškovojo „Dragūnas“, „Varsa-Stronglasas“ ir "Kauno Ąžuolas-KTU“.
Rankinio lygoje startavo antrasis ratas
2020 01 16
Lietuvos lyga
HC “Utena” namuose pralaimėjo VHC “Šviesai” 25:49 (11:26), o Šiauliuose “SC Dubysa” neatlaikė Kauno “Granito-Kario” tempo – 21:37 (9:17).
Lietuvos rinktinė peržengė pirmą barjerą
2020 01 12
Atranka
Lietuvos vyrų rankinio rinktinė iškovojo trečią pergalę pasaulio čempionato atrankos varžybose ir laimėjo vienintelį kelialapį į kitą etapą.
 
Pirmasis čempionų pralaimėjimas
2020 01 27
Lietuvos čempionatas
Savaitgalį TOP SPORT Lietuvos vyrų tinklinio čempionate baigėsi antrojo rato kovos.
Lietuvos čempionate – staigmena
2020 01 26
Lietuvos čempionatas
Netikėtumas Lietuvos tinklinio čempionate - Vilniaus universiteto merginos įveikė Baltijos lygos komandą.
Dramatiškame mūšyje – „Sūduvos“ pergalė
2020 01 21
Lietuvos čempionatas
TOP SPORT Lietuvos vyrų tinklinio čempionate Marijampolės „Sūduva“ namie 3:2 (25:20, 14:25, 26:24, 18:25, 15:12) palaužė Kauno „Rio-Starto“ ekipą.
5 metai – 67 startai ir 32 prizinės vietos
2020 01 28
Auto
Nuo idėjos įkurti studentų autosporto komandą iki visuomenėje atpažįstamo Kauno technikos kolegijos KTK Racing Division autoklubo prabėgo 5-eri metai.
B.Vanagas išpildė didžiausią portugalo norą
2020 01 20
Žvilgsnis
„Niekas iš mūsų nenori būti tuo, kuris sėdi namuose. Būtų buvę nelengva žiūrėti, kaip sekasi kitiems, o pačiam nieko nedaryti“, – sakė F.Palmeiro.
Po Dakaro – į medikų rankas
2020 01 18
Dakaras
Į Lietuvą grįžęs Benediktas Vanagas gerbėjams priminė, kas Dakaro ralyje svarbiausia siekiant rezultato.
 
Lietuvos čiuožėjai skynė medalius
2020 01 27
Greitasis čiuožimas
Sausio 23-25 d. Guseve (Rusija) vyko greitojo čiuožimo trumpuoju taku Baltijos taurės varžybų trečiasis etapas.
„Dar dabar kraujas burnoje jaučiasi“
2020 01 26
Dailusis čiuožimas
Geriausia Lietuvos šokių ant ledo pora Allison Reed ir Saulius Ambrulevičius Europos čempionate Grace (Austrija) neišsaugojo vietos dešimtuke.
Lietuvos sportininkams – išskirtinis iššūkis
2020 01 26
Biatlonas
Pokliukoje (Slovėnija) vykstančio šeštojo pasaulio biatlono taurės varžybų etapo mišrių estafečių varžybose Lietuvos ekipos prasibrovė į 20-ukus.
Investuoja į dar vieną paralimpinę svajonę
2020 01 28
Žvilgsnis
Kęstutis Skučas, siekiantis patekti į šeštąsias paralimpines žaidynes karjeroje, savo svajonę tikisi pavyti atnaujintu lenktyniniu vežimėliu.
Pirmasis darbas – užvesti lietuvius
2020 01 27
Beisbolas
Pasiruošimą su Lietuvos beisbolo rinktine pradėjęs naujasis treneris amerikietis Williamas Gordonas: „Liko dar daug darbų“.
Baltijos čempionate – Lietuvos rekordai
2020 01 20
Šaudymas iš lanko
Ventspilyje (Latvija) vykusiame Baltijos uždarų patalpų šaudymo iš lanko čempionate užfiksuoti net trys Lietuvos rekordai.
 
„Aš mėgstu čiuožti. Visomis formomis“
2020 01 28
Olimpinis festivalis
LTeam žiemos festivalyje pasirodysiantis Saulius Prūsaitis prisiminė žiemos nuotykius vaikystėje ir pažadėjo staigmenų koncerte.
Jėgos trikovininkai išsirinko naują valdžią
2020 01 27
Jėgos trikovė
Joniškyje buvo surengta Lietuvos jėgos trikovės federacijos ataskaitų ir rinkimų konferencija.
„Sporto“ žurnalistės šeimoje – netektis
2020 01 27
Netektis
Užjaučiame ilgametę kolegę ir bendražygę Marytę Marcinkevičiūtę dėl mylimos sesers mirties.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas