Robertas Trakys/lengvoji.lt 2020 m. sausio 7 d. 11:30 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Australijoje pasijuto lyg siaubo filme

Ėjikė Brigita Virbalytė: „Jei Lietuva sunkiai susidorojo su Alytaus gaisru, tai Australija bando kovoti su savo gaisru, kurio mastas yra nesuvokiamas.“

B.Virbalytė.
pliadisfoto.com nuotr.
B.Virbalytė.
6 mln. hektarų išdegusių krūmynų, milijonai žuvusių gyvūnų bei tūkstančiai namus praradusių žmonių – Australijoje siaučiantys gaisrai laikomi viena didžiausių šios šalies katastrofų istorijoje. Nors įvykių epicentras yra kitoje planetos pusėje nei Lietuva, savo akimis padarinius regėjo šioje šalyje stovyklaujantys ėjikai Brigita Virbalytė, Marius Žiūkas ir Tadas Šuškevičius.

„Vaizdas – tarsi iš siaubo filmo“, – neslėpė geriausia 2015 metų Lietuvos lengvaatletė B.Virbalytė. Jos, aukščiausią vietą tarp lietuvių praėjusiame pasaulio čempionate užėmusio M.Žiūko bei T.Šuškevičiaus pasiruošimą Tokijo olimpinėms žaidynėms teko koreguoti: tradicinė treniruočių stovykla Kanberoje, į kurią mūsiškiai vyko ketvirtus metus paeiliui, buvo atšaukta ir perkelta kitur.

Nuo 2017 metų Lietuvos ėjikai žiemas leidžia Australijoje – ten, prižiūrimi mokslininkų, jie dalyvauja 7 savaičių trukmės treniruočių stovykloje, kurios metu jie tampa vieno ar kito mokslinio tyrimo dalimi.

Sportininkams gali būti taikoma speciali dieta (pavyzdžiui, angliavandenių) arba jie gali dalyvauti karščio projekte, kurio metu australai tiria, kaip palengvinti sportininkų atsparumą karščiui.

Alinantis darbas stovyklose matomas ir rezultatuose: M.Žiūkas tris iš keturių geriausių savo karjeros rezultatų 20 km sportinio ėjimo rungtyje užfiksavo iškart po treniruočių stovyklos, vasario viduryje, vykstančiame Okeanijos čempionate, o B.Virbalytė 2018 metais daugiau nei minute pagerino Lietuvos rekordą bei Europos čempionate užėmė ėjikams neregėtą ketvirtą vietą.

Tačiau šį kartą Kanberoje ėjikai neužtruko. Gruodžio 31 d. iš Lietuvos išvykę lengvaatlečiai vos tik nusileidę Sidnėjuje buvo šokiruoti – projekto organizatorė Louise Burke, kad dėl pavojaus dalyvių sveikatai projektai yra atšaukiami ir sportininkų prašoma į Australiją nebeskristi.

„Kelionės metu per daug žinių apie situaciją Australijoje negavome, nors žinojome, kad gaisrai ten dideli. Vylėmės, jog jų nėra arti miestų. Nusileidus Australijoje viskas atrodė gerai, nebuvo nei smogo, nei degėsių kvapo. Laukiant autobuso iš Sidnėjaus į Kanberą, mus pasiekė žinia, kad projektai yra atšaukiami dėl pavojaus. Gruodžio 31 d. vakare smogas užklupo Kanberą, nes keli šimtai kilometrų nuo to miesto įsiplieskė nauji gaisrai, tūkstančiai žmonių neteko savo namų. Dėl didelio karščio smogas apgobė Australijos sostinę“, – pasakojo B.Virbalytė. 

Trumpai nežinioje buvę lietuviai nusprendė vykti į Kanberą bei savo akimis pamatyti, kokia situacija yra šiame mieste. Ištuštėjusios miesto gatvės B.Virbalytę sukrėtė.

„Išlipus iš autobuso iškart užuodėme degėsių kvapą, rūkas buvo visame mieste. Atvykus į Australijos sporto institutą smogas buvo ir patalpose. Ryte atsikėlę sužinojome, kad negalime treniruotis net viduje, nes uždaryta sporto salė, uždarytas baseinas. Turėjome viltį, kad galėsime treniruotis laboratorijoje ant takelių, bet po kelių valandų ir ji buvo uždaryta, – sakė B.Virbalytė. – Vaizdas pačiame mieste atrodė tarsi iš siaubo filmų. Sunku sutikti kitus žmonės, nes jų tiesiog nėra, miestas ištuštėjęs.“
 
Tuo metu Kanbera tapo labiausiai užterštu miestu planetoje, buvo rengiamasi evakuacijai, o skrydžiai vėlavo arba buvo atšaukiami. Lietuvos lengvaatlečiai autobusiuku buvo pergabenti į Melburną, kur nutarta surengti alternatyvią treniruočių stovyklą tiems ėjikams, kurie bilietų į Australiją atšaukti nebespėjo.

„Jautėmės nejaukiai, buvo labai sunku persiorientuoti: atskrendi iš Lietuvos ketvirtus metus iš eilės, žinai, kad tavęs laukia puikios sąlygos sporto institute, bet pasiekia žinia, jog turi persikelti. Baisiausių vaizdų, gaisrų, nematėme, tik važiuodami į Melburną šalia kelio regėjome kelis nedidelius gaisrus. Būnant Australijoje supranti, kad esi dalis to, kas vyksta čia, – pasakojo B.Virbalytė. – Sunku visiems priimti žinią, kad projektai yra atšaukiami. Visi ėjikai buvo pripratę, kad sausį praleidžia Kanberoje, darydami įvairias dietas ar dalyvaudami karščio tyrime. Buvo liūdnas, bet teisingas sprendimas, nes projektų organizatoriams yra svarbiausia mūsų sveikata.“

B.Virbalytė yra kilusi iš Alytaus, tad informaciją apie praėjusių metų rudenį šiame mieste vykusį padangų perdirbimo gamyklos gaisrą ji sekė itin atidžiai. Tuo tarpu Australijoje siaučiantis gaisras apima tokį plotą, koks sudaro kone visą Lietuvą.


„Jei Lietuva sunkiai susidorojo su Alytaus gaisru, tai Australija bando kovoti su savo gaisru, kurio mastas yra nesuvokiamas. Tas pats Alytaus gaisras kaip paveikė Lietuvą... Australijoje vyksta pasaulinio masto katastrofa ir Australija nebegali viena su ja susidoroti“, – teigė B.Virbalytė.

Treniruočių stovykla Australijoje – vienas svarbiausių akcentų ruošiantis Tokijo olimpinėms žaidynėms. Kelialapių į olimpiadą B.Virbalytė, M.Žiūkas ir T.Šuškevičius dar neturi. Gali būti, kad Brigitai bei Mariui durys į Tokiją atsivertų jau dabar, kadangi jie užima aukštas pozicijas planetos reitinge, tuo tarpu T.Šuškevičiui reikalingas dar vienas sėkmingas startas 50 km varžybose.

Treniruočių stovyklą iš Kanberos perkėlus į Melburną bei atšaukus mokslinių tyrimų programą lietuviai turėjo apsispręsti, ar likti treniruotis Australijoje, ar grįžti į Europą. Vis dėlto, pasak B.Virbalytės, geresnės kompanijos treniruotėms nei šiuo metu yra Australijoje, niekur kitur nėra. Be to, šioje stovykloje sportininkai dalyvaus kontrolinėse varžybose, jiems bus atliekami tyrimai.

„Melburne gyvena didžioji dalis geriausių Australijos ėjikų, ten gyvena mano treneris. Čia yra puikios sąlygos treniruotis, jau išbandėme kelias treniruočių trasas. Gyvename netoli tų vietų, o sąlygos yra puikios. Čia susirinko ėjikai iš viso pasaulio – kanadietis, japonai, švedai. Projektai buvo transformuoti į bendrą treniruočių stovyklą, tad vis tiek turėsime apie 20 aukšto lygio ėjikų treniruočių stovykloje ir niekur pasaulyje šiuo metu negalėtum turėti tokios kokybiškos treniruočių stovyklos“, – neabejojo B.Virbalytė. 

Sekmadienį ėjikai varžysis 10 000 m sportinio ėjimo varžybose, o vasario viduryje jų tradiciškai lauks Adelaidėje vyksiantis Okeanijos čempionatas.

„Tikimės, kad pats pasirengimas nenukentės. Svarstėme visokias galimybes ir manome, kad pasilikimas Australijoje yra geriausias sprendimas šioje situacijoje“, – sakė B.Virbalytė.
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
 
 
 
„Neptūno“ viltys dužo Stambule
2020 01 28
Čempionų lyga
Klaipėdos „Neptūnui“ (5-8) liko vienerios rungtynės FIBA Čempionų lygoje su Sombathėjaus „Falco“, tačiau šansų prasibrauti į aštuntfinalį nebeliko.
Pilnutėlėje salėje – krepšinio aistrų katilas
2020 01 28
Moksleivių sportas
Į 19-ųjų Vilniaus gimnazistų žaidynių vaikinų krepšinio finalinių varžybų kovas Žemynos gimnazijoje nepateko visi norintys, nes salėje neliko vietos.
Panevėžyje pagerbs žuvusią superžvaigždę
2020 01 28
Žvilgsnis
„Lietkabelio“ gynėjas Paulius Valinskas: apie krepšinio idealo Kobe Bryanto žūtį, jo pagerbimą ir labai svarbų mačą su Strasbūro SIG.
 
„Sūduva“ pratinasi prie naujojo trenerio
2020 01 28
Įvertinimas
Marijampolės „Sūduvos“ saugas Giedrius Matulevičius: „Dar reikia laiko, kad treneris iki galo išaiškintų ir įdiegtų savo filosofiją.“
Prancūzas ir kroatas „Sūduvai“ neįtiko
2020 01 27
Žvilgsnis
Marijampolės „Sūduvos“ strategas Heimo Pfeifenbergeris po mačo su Rygos RFS: „Šios rungtynės buvo geresnės“.
„Riterių“ trenerių štabe – naujas veidas
2020 01 27
Treneris
36 metų Mindaugas Malinauskas pasirašė sutartį su Vilniaus „Riteriais“ bei tapo vyriausiojo trenerio Mindaugo Čepo pagalbininku.
Bėgimu primins Pamirštus karius
2020 01 28
Bėgimas
Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje, Lietuvos lenkų jaunimas ir asociacija „Sporto renginiai“ kovo 1 d. rengia tradicinį bėgimą „Vilkų takais“.
„Jei kažką darau, tai iš visos širdies“
2020 01 28
Žvilgsnis
Lietuvos rekordininkė Diana Zagainova – apie geriausią gautą patarimą ir vandens baimę
Laimėtojai – visi ėjimo dalyviai
2020 01 24
Renginys
Sveikatingumo motyvatorė Vlada Musvydaitė ir „Iki“ kviečia žingsniuoti: tai labiausiai šeimai pritaikytas sportas.
 
Kenijoje - trigubas lietuvių triumfas
2020 01 26
Turnyras
Tarptautinės teniso federacijos (ITF) jaunių (iki 18 metų) turnyre Nairobyje (Kenija) įspūdingai pasirodė Vilniaus teniso akademijos (VTA) atstovai.
Kenijos aukštikalnėse – žygis į finalą
2020 01 24
Turnyras
Net keturi Vilniaus teniso akademijos (VTA) auklėtiniai bando jėgas Kenijos sostinėje Nairobyje vykstančiame ITF jaunių (iki 18 metų) teniso turnyre.
Lietuvis buvo kietas riešutas amerikiečiui
2020 01 22
Turnyras
Ričardas Berankis po atkaklaus mūšio buvo priverstas atsisveikinti su „Australian Open“ vienetų turnyru, ber dar gaudys sėkmę dvejetų varžybose.
Vilniuje kovos 380 atletų iš 18 šalių
2020 01 22
Muay Thai
Atvirajame Baltijos muaythai čempionate Vilniuje – rekordinis užsiregistravusių sportininkų skaičius.
Metų geriausieji – iš Vilniaus ir Šakių
2020 01 20
Graplingo imtynės
2019 m. naują discipliną „su kimono“ turnyruose pradėjusi naudoti Lietuvos graplingo federacija išrinko geriausius šios rungties metų sportininkus.
Lietuvė triumfavo prestižiniame turnyre
2020 01 20
Imtynės
Švedijoje vykusiame prestižiniame „Klippan Lady Open 2020“ moterų imtynių turnyre Danuté Domikaityté (72 kg) iškovojo aukso medalį.
 
Lietuviai – pirmuosiuose dešimtukuose
2020 01 27
Trekas
Miltone (Kanada) surengtame 2019-2020 metų sezono pasaulio dviračių treko taurės varžybų paskutiniame, šeštajame, etape lietuviai buvo netoli lyderių.
R.Navardauskas papildė taškų taupyklę
2020 01 27
Lenktynės
Lietuvos dviračių plento grupinių lenktynių čempionas Ramūnas Navardauskas daugiadienėse lenktynėse Gabone finišavo 10-as.
Lietuvos dviratininkas kovojo dėl medalio
2020 01 26
Trekas
2019-2020 m. sezono pasaulio dviračių treko taurės varžybų paskutinio, šeštojo, etapo vyrų keirino rungtyje (24 dalyviai) V.Lendelis finišavo ketvirtas.
Garliavoje – Kauno ir Vilniaus kova
2020 01 19
Lietuvos lyga
Šeštadienį Lietuvos rankinio lygoje vyko trejos rungtynės. Jose pergales iškovojo „Dragūnas“, „Varsa-Stronglasas“ ir "Kauno Ąžuolas-KTU“.
Rankinio lygoje startavo antrasis ratas
2020 01 16
Lietuvos lyga
HC “Utena” namuose pralaimėjo VHC “Šviesai” 25:49 (11:26), o Šiauliuose “SC Dubysa” neatlaikė Kauno “Granito-Kario” tempo – 21:37 (9:17).
Lietuvos rinktinė peržengė pirmą barjerą
2020 01 12
Atranka
Lietuvos vyrų rankinio rinktinė iškovojo trečią pergalę pasaulio čempionato atrankos varžybose ir laimėjo vienintelį kelialapį į kitą etapą.
 
Pirmasis čempionų pralaimėjimas
2020 01 27
Lietuvos čempionatas
Savaitgalį TOP SPORT Lietuvos vyrų tinklinio čempionate baigėsi antrojo rato kovos.
Lietuvos čempionate – staigmena
2020 01 26
Lietuvos čempionatas
Netikėtumas Lietuvos tinklinio čempionate - Vilniaus universiteto merginos įveikė Baltijos lygos komandą.
Dramatiškame mūšyje – „Sūduvos“ pergalė
2020 01 21
Lietuvos čempionatas
TOP SPORT Lietuvos vyrų tinklinio čempionate Marijampolės „Sūduva“ namie 3:2 (25:20, 14:25, 26:24, 18:25, 15:12) palaužė Kauno „Rio-Starto“ ekipą.
5 metai – 67 startai ir 32 prizinės vietos
2020 01 28
Auto
Nuo idėjos įkurti studentų autosporto komandą iki visuomenėje atpažįstamo Kauno technikos kolegijos KTK Racing Division autoklubo prabėgo 5-eri metai.
B.Vanagas išpildė didžiausią portugalo norą
2020 01 20
Žvilgsnis
„Niekas iš mūsų nenori būti tuo, kuris sėdi namuose. Būtų buvę nelengva žiūrėti, kaip sekasi kitiems, o pačiam nieko nedaryti“, – sakė F.Palmeiro.
Po Dakaro – į medikų rankas
2020 01 18
Dakaras
Į Lietuvą grįžęs Benediktas Vanagas gerbėjams priminė, kas Dakaro ralyje svarbiausia siekiant rezultato.
 
Lietuvos čiuožėjai skynė medalius
2020 01 27
Greitasis čiuožimas
Sausio 23-25 d. Guseve (Rusija) vyko greitojo čiuožimo trumpuoju taku Baltijos taurės varžybų trečiasis etapas.
„Dar dabar kraujas burnoje jaučiasi“
2020 01 26
Dailusis čiuožimas
Geriausia Lietuvos šokių ant ledo pora Allison Reed ir Saulius Ambrulevičius Europos čempionate Grace (Austrija) neišsaugojo vietos dešimtuke.
Lietuvos sportininkams – išskirtinis iššūkis
2020 01 26
Biatlonas
Pokliukoje (Slovėnija) vykstančio šeštojo pasaulio biatlono taurės varžybų etapo mišrių estafečių varžybose Lietuvos ekipos prasibrovė į 20-ukus.
Investuoja į dar vieną paralimpinę svajonę
2020 01 28
Žvilgsnis
Kęstutis Skučas, siekiantis patekti į šeštąsias paralimpines žaidynes karjeroje, savo svajonę tikisi pavyti atnaujintu lenktyniniu vežimėliu.
Pirmasis darbas – užvesti lietuvius
2020 01 27
Beisbolas
Pasiruošimą su Lietuvos beisbolo rinktine pradėjęs naujasis treneris amerikietis Williamas Gordonas: „Liko dar daug darbų“.
Baltijos čempionate – Lietuvos rekordai
2020 01 20
Šaudymas iš lanko
Ventspilyje (Latvija) vykusiame Baltijos uždarų patalpų šaudymo iš lanko čempionate užfiksuoti net trys Lietuvos rekordai.
 
„Aš mėgstu čiuožti. Visomis formomis“
2020 01 28
Olimpinis festivalis
LTeam žiemos festivalyje pasirodysiantis Saulius Prūsaitis prisiminė žiemos nuotykius vaikystėje ir pažadėjo staigmenų koncerte.
Jėgos trikovininkai išsirinko naują valdžią
2020 01 27
Jėgos trikovė
Joniškyje buvo surengta Lietuvos jėgos trikovės federacijos ataskaitų ir rinkimų konferencija.
„Sporto“ žurnalistės šeimoje – netektis
2020 01 27
Netektis
Užjaučiame ilgametę kolegę ir bendražygę Marytę Marcinkevičiūtę dėl mylimos sesers mirties.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas