Marytė Marcinkevičiūtė 2019 m. lapkričio 25 d. 13:44 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Ėjimo šimtmetį įamžino ir knyga

Į Lietuvos sportinio ėjimo 100-mečio paminėjimą Alytaus teatre susirinko visas mūsų šalies ėjimo elitas, pristatyta knyga „Šimtmečio žingsniai“

Renginio akimirka.
Mindaugo Astrausko nuotr.
Renginio akimirka.
   
Renginį organizavo Lietuvos sportinio ėjimo asociacija (LSĖA), vadovaujama veikliojo prezidento alytiškio Kastyčio Pavilonio.
 
Alytaus miesto teatre susirinko visos Lietuvos sportinio ėjimo žvaigždės. Pradedant ankstesniosios kartos ėjikais ir baigiant šiandienos sportininkais, siekiančiais kelialapių į Tokijo olimpines žaidynėse.

Dar prieš prasidedant renginiui, visi gavo dovanų: ką tik pasirodžiusią knygą „Šimtmečio žingsniai“, LSĖA 2020 m. kalendorių ir specialiai 100-mečiui pagamintą ženkliuką.  

Į šventinę popietę susirinko apie 150 ėjikų. Belaukdami jubiliejaus paminėjimo, draugiškai šnekučiavo ir savo jaunystės laikus, praleistus ėjimo take, prisiminė Algirdas Šakalys, Mečislovas Kasperavičius, Alvidas Baltaduonis, Aleksandras Medvedevas, Sada Bukšnienė, Vida Šalčiūtė-Gadliauskienė, Rūta Erlingytė-Švoch, Valdas Kazlauskas, Viktoras Meškauskas, Algis Lebedžius, Aloyzas Bliūdžius, Darius ir Donatas Škarnuliai, Arūnas Klebauskas, Juzefas Romankovas.

Įspūdžiais dalijosi olimpiečiai Živilė Vaiciukevičiūtė, Brigita Virbalytė-Dimšienė, Marius Žiūkas, Tadas Šuškevičius.  
 
Trejų olimpinių žaidynių dalyvis vilnietis M. Žiūkas į iškilmes atskubėjo iškart po treniruotės Prienuose, o Tokijo olimpinėms žaidynėms besirengianti Ž. Vaiciukevičiūtė su treneriu V. Meškausku prieš pat Šv. Kalėdas išvyks į stovyklą Portugalijoje ir į namus sugrįš tik po Naujųjų metų. Vasario mėnesio Živilė žada  dalyvauti Lietuvos uždarų patalpų čempionate.   
 
Labai išgyveno, kad į jubiliejinį renginį negalėjo atvykti prie Lietuvos sportinio ėjimo ištakų prisilietęs profesorius vilnietis Juozas Skernevičius. Jis ėjimo takelyje rungtyniavo ir treniravosi kartu su Melburno olimpiniu vicečempionu, geru savo draugu, dabar jau šviesaus atminimo Antanu Mikėnu. Mat tą pačią dieną, lapkričio 23-iąją,  J. Skernevičiaus dukrai, praeityje žinomai Lietuvos kalnų slidininkei, o dabar sporto mokslininkei, biomedicinos mokslų daktarei Rūtai Dadelienei sukako 50 metų ir profesorius tą neeilinę dieną nutarė likti su šeima. 

 „UŽSIENIEČIAI“. Kai Atėnų olimpinių žaidynių ir pasaulio bei Europos čempionatų dalyvis, aštuoniskart Lietuvos čempionas, 44-erių  alytiškis Gintaras Andriuškevičius, jau 14 metų gyvenantis ir dirbantis Londone, gavo pakvietimą atvykti į renginį,  iš karto apsisprendė: būtinai važiuos. 
 
Jis į gimtinę sugrįžo tik jubiliejinio renginio išvakarėse ir iš karto po jo išskubėjo atgal.    

„Ėjimo takelyje prabėgo visa mano jaunystė, patys gražiausi metai. Alytuje baigiau Dainavos vidurinę mokyklą, pradėjau sportuoti. Nebuvau klusnus ėjikas, ne viską dariau, ką man liepdavo treneris Kastytis Pavilonis. Dabar viską prisiminęs, supratau, kad dariau nemažai klaidų, kurių dabar tikrai nekartočiau. Ėjimo takelyje tikrai ne viską padariau, ką galėjau“, - sako G. Andriuškevičius. 
 
Iš Norvegijos atskubėjo nuo 2006-ųjų į ten važinėjantis dirbti 56-erių Antanas Grigaliūnas. 

Jubiliejiniame renginyje jis susitiko su savo treneriais panevėžiečiu Rimgaudu Misiūnu, vilniečiu A. Šakaliu ir alytiškiu K. Paviloniu. 

A. Grigaliūnas gimė Irkutske (Rusija), kuriame užsigrūdino. Su ėjimu jis susidraugavo besimokydamas Panevėžio internatinėje mokykloje, 1983-aisiais įvykdė tarptautinės klasės sporto meistro normą. 

Sukūręs šeimą su alytiške, irgi ėjike, A. Grigaliūnas atsidūrė Alytuje ir tęsė savo sportinę karjerą. 

Į jubiliejaus iškilmes iš Anglijos atvyko Felicija Bondarčiuk-Cibienė bei  broliai Aleksandras ir Aleksejus Danulevičiai, iš Vokietijos - Rūta Erlingytė-Švoch ir Sigutė Lapinskaitė-Žagarskienė, o iš Baltarusijos – Vladimiras Nefiodovas.    


PAMINĖJIMAS. Iškilmingas Lietuvos sportinio ėjimo 100-mečio paminėjimas prasidėjo Lietuvos himno giedojimu. 

Sveikinimo žodį pirmasis tarė LSĖA prezidentas K. Pavilonis. „Ši diena ypatinga ne tik tuo, kad švenčiame Lietuvos sportinio ėjimo 100 – metį. Lapkričio 23-ioji - ir Lietuvos kariuomenės diena. 

Visi kartu prisiminsime ne tik savo nuėjusį sportinį kelią, kiek per treniruotes ir varžybas nuėjome kilometrų, išliejome prakaito, bet ir tuos, kurie kūrė mūsų valstybę, kovojo už jos laisvės ir nepriklausomybę“, - kalbėjo K. Pavilonis. 

LSĖA prezidentas renginyje visiems linkėjo būti linksmiems ir patys sau pasidaryti šventę. 

Buvo pagerbti išėjusieji Anapilin ėjikai, Alytaus jaunimo centro meninė grupė atliko gedulingą „Requiem“.

Prasidėjo apdovanojimai, per jų pertraukas pasirodydavo Jaunimo centro auklėtiniai. 

Teatro fojė dideliame ekrane buvo galima stebėti filmuotus kadrus iš svarbiausių metų varžybų, vaišintis kava ir arbata su pyragaičiais. 

NUSILENKĖ. Seimo narys alytiškis Robertas Šarknickas žavėjosi įspūdingu sportinio ėjimo jubiliejumi, šios sporto šakos istorija ir teatro scenoje, prieš įteikdamas sveikinimą atsiuntusio Seimo Pirmininko Viktoro Pranckiečio padėkas, nusilenkė gausiai ėjikų auditorijai.

„Kiekvienais metais, kai Alytuje stebiu tarptautinio sportinio ėjimo festivalio varžybas, kuris sutraukia didelį žiūrovų ratą ne tik mieste, bet ir televizijos ekranuose, apima toks jausmas, jog atsiduriu kitoje valstybėje. 

Reklama, spalvų gama, judesys, dinamika – tarsi renginys vyksta ne Alytuje, o kitoje kurioje nors šalyje. O, pasirodo, - Alytuje ir viską meistriškai sugeba padaryti Kastytis Pavilonis.

Kai dar dirbau miesto savivaldybėje, prisimenu, kaip jis ateidavo į komitetus prašyti finansinės ar reklaminės pagalbos. Kastytis ateidavo ir renginiui pasibaigus.

Sportinis ėjimas, ko gero, neatsitiktinai simbolizuoja greitį, mūsų gyvenimo tarpsnius, kas mes tokie esame ir ko siekiame gyvenime.  Sportinio ėjimo simbolis yra nuostabus ir siekia jau 100 metų. Tokie esate jauni, o jau švenčiate 100 metų“, - sakė R. Šarknickas.
 
Jis padėkas ir dovanas įteikė K. Paviloniui, Juozui Genevičiui, V. Kazlauskui, Romui Jurgelevičiui, V. Meškauskui, Ž. Vaiciukevičiūtei, A. Šakaliui, Valdui Kučinskui, J. Romanovui, Vytuoliui Valūnui, B. Dimšienei, M. Žiūkui. Buvo apdovanota ir LSĖA.

TEMPAS. Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) Vykdomojo komiteto narys kaunietis  Albinas Grabnickas įteikė LTOK garbės diplomus. Jais apdovanoti Gražina Goštautaitė, Donatas Škarnulis, Kęstutis Jezepčikas, Arūnas Klebauskas, Aloyzas Bliūdžius, Arturas Mastianica, Tadas Šuškevičius, kt. 

„Tokiu tempu eidami, ėjikai nueis dar ne į vienerias olimpines žaidynes. O mes, veteranai, juos tik palaikysime“, - sakė A. Grabnickas. 

Lietuvos lengvosios atletikos federacijos (LLAF) vykdantysis direktorius Rimantas Mikaitis teigė, kad geras jausmas išeiti į sceną, kurioje jau dvi savaitės tęsiasi tradicinis teatrų festivalis, bet jam didžiulė garbė ir stovėti priešais tuos, kūrė ir dabar kuria Lietuvos sportinio ėjimo istoriją. 
 
„Jaunesnieji sportininkai džiugina mus savo rezultatais, garsina Lietuvą savo pasiekimais. Gi patys vyriausieji yra pabuvoję įvairiausiuose vaidmenyse – ir sportininkais, ir treneriais, ir teisėjais, organizatoriais, rėmėjais, sirgaliais. 

Labai ačiū visiems – ir čia esantiems, ir tiems, kurie negalėjo atvykti į renginį, už meilę sportiniam ėjimui, lengvajai atletikai“, - kalbėjo R. Mikaitis. 
 
LLAF padėkas jis įteikė Dariui Škarnuliui, A. Baltaduoniui, G. Andriuškevičiui, Žibutei Jankauskaitei, Mariui Šavelskiui, Algiui Lebedžiui, R. Erlingytei-Švoch, Robertui Kaseliui, Ryčiui Arbačiauskui, S. Bukšnienei, kt. 

LLAF įteikė ir pirmąjį eksponatą K. Pavilonio kuriamam Alytaus sporto muziejui.   

Padėkas savo bendruomenės labiausiai pasižymėjusiems žmonėms, taip pat rėmėjams  įteikė ir Lengvosios atletikos asociacija. 

Kai LSĖA prezidento K. Pavilonio paklausė, kiek ėjikų šiemet dalyvaus Tokijo olimpinėse žaidynėse, jis atsakė, kad Rio de Žaneire jėgas bandė 7, o Saporo trasose, kur vyks sportinio ėjimo ir maratono kovos, turėtų dalyvauti 5 Lietuvos sportinio ėjimo meistrai.

KNYGA. Jubiliejinio renginio pagrindinis akcentas – knygos „Šimtmečio žingsniai“ pristatymas. 

Knyga - 685 psl., gausiai iliustruota nuotraukomis. 

Knygos autorius – docentas, socialinių mokslų daktaras, leidinio „Lietuvos ėjikas“ vyr. redaktorius 82-ejų Juozas Genevičius. 
 
Šventės dalyvius jis pirmiausiai supažindino su Lietuvos sportinio ėjimo istorija, pasidžiaugė, kad išugdyta nemažai pasaulinio lygio ėjikų. 

„Daug metų dirbau, kad knygoje galėčiau įamžinti Lietuvos sportinio ėjimo įvykius, kurie liktų istorijai.  „Šimtmečio žingsniai“ – tai unikali knyga, pirmoji Lietuvos lengvosios atletikos istorijoje, kur išnagrinėta ir apibendrinta vienos rungties 100 metų istorija. Kai pradėjome leisti leidinį „Lietuvos ėjikas“, atsirado puikios galimybės kaupti medžiagą knygai. 
 
Rašydamas knygą, norėjau, kad pasisakytų Lietuvos rekordininkai, kaip jie pasiekė tokių svarių rezultatų ir tapo rekordininkais.  

Savo unikaliu patyrimu pasidalijo vieni garsiausių Lietuvos ėjikų Algirdas Šakalys ir Valdas Kazlauskas, labai puikią studiją kaip tapti Lietuvos rekordininku parašė Donatas Škarnulis.  

Tikrai unikalus atvejis: dauguma Lietuvos sportinio ėjimo žvaigždžių nėra sportinio ėjimo specialistai, jie studijavo visai kitas specialybes. 

Per visą istoriją ėjimą kultivavo 6 profesoriai, 2 ėjikai dirbo ministrais, 2 viceministrais, buvo nemažai katedrų vedėjų, mokslo daktarų. 

Tai reiškia, kad sportinis ėjimas labai padeda formuoti asmenybes, kurios reikalingos Lietuvai.

Jaunimas, paskaitęs šitą knygą ir susipažinęs su paskelbtomis apie 50 mūsų žymiausių Lietuvos ėjikų biografijomis, kuo skubiau turėtų trauktis sportbačius ir ieškotis sportinio ėjimo trenerio – tada jis bus sveikas, stiprus ir protingas“, - kalbėjo J. Genevičius. 

Po iškilmingo minėjimo visi buvo pakviesti į visų kartų ėjikų popietę „Ėjikais esame mes gimę“. 
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
 
 
 
Bilietai į atranką kol kas – ne visiems
2019 12 06
bilietai
Prasidėjus Kalėdinei karštinei krepšinio sirgaliai sau ir savo draugams jau gali padovanoti išankstines dovanas. Tiesa, ne visi.
Tikslas – atkrintamosios varžybos
2019 12 06
Žvilgsnis
Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ komanda švyksta į antrąjį Europos moterų krepšinio lygos (EWBL) turą, kur bandys pataisyti savo padėtį turnyro lentelėje.
Mirtinas dūris – paskutinę akimirką
2019 12 05
Eurolyga
Charakterį rodęs „Žalgiris“ 12-ajame Eurolygos ture 82:85 (17:9, 14:23, 19:19, 19:18, 13:16) per pratęsimą nusileido čempionų titulą ginančiam CSKA.
 
„Žalgiris“ jau žengia į naują sezoną
2019 12 06
Prekyba
Startuoja Vilniaus „Žalgirio“ futbolo klubo 2020 metų sezono abonementų prekyba.
Sukčiams – negailestinga bausmių lavina
2019 12 05
Sankcijos
Manipuliavimu rungtynių rezultatais kaltinamiems Klaipėdos „Atlanto“ ir „Palangos“ klubams LFF užtrenkė ne tik A lygos, bet ir I lygos duris.
„Mėtymasis – ne mūsų klubo vizija“
2019 12 04
Žvilgsnis
Vilniaus „Riterių“ klubo direktorius Virmantas Lemežis: „Komandos branduolys išliks, bet Teremą Moffi išlaikyti lengva nebus.“
Ėjimo šimtmetį įamžino ir knyga
2019 11 25
Jubiliejus
Į Lietuvos sportinio ėjimo 100-mečio paminėjimą Alytaus teatre susirinko visas mūsų šalies ėjimo elitas, pristatyta knyga „Šimtmečio žingsniai“
Po finišo – pagalba išsekusiam varžovui
2019 11 25
Bekelė
Istorinius Lietuvos bekelės bėgimo čempionų titulus iškovojo Vaidas Žlabys ir Gitana Akmanavičiūtė.
Startavo geriausių lengvaatlečių rinkimai
2019 11 19
Rinkimai
Nors 2019-ieji Lietuvos lengvaatlečiams buvo permainingi, tačiau šalies sporto padangę sudrebinusių įvykių tikrai netrūko.
 
Vilniuje triumfavo Prancūzijos talentai
2019 11 29
Turnyras
Vilniuje, SEB arenoje, baigėsi Europos teniso federacijos („Tennis Europe“) pirmos kategorijos 12-mečių teniso turnyras „Vilnius tennis academy cup 2019“.
Teniso 100-mečio šventėje – apdovanojimai
2019 11 27
Jubiliejus
Lietuvos tenisą pasveikino ypatingas svečias – tiesiai iš Daviso taurės finalo atvykęs Tarptautinės teniso federacijos prezidentas Davidas Haggerty.
R.Berankis siekia dar vieno olimpinio šanso
2019 11 26
Žvilgsnis
R.Berankis džiaugėsi, kad praėjęs sezonas jam buvo geriausias karjeroje, bet apgailestavo, jog pasaulyje tenisininkai yra savotiškai išnaudojami.
Lietuvos kovotoja – greta garbės pakylos
2019 11 30
Tekvondo
Dubline (Airija) vykusiame Europos tekvondo olimpinio svorio kategorijų čempionate Klaudijai Tvaronavičiūtei pristigo vieno žingsnio iki medalio.
Lietuvos kovotojai parodė jėgą
2019 11 29
Graplingo imtynės
Lietuvos graplingo imtynininkai Pasaulio graplingo taurės turnyre Kaune laimėjo net tris iš keturių absoliučių svorio kategorijų finalų.
Lietuvio veikla padarė įspūdį UWW
2019 11 26
Karjera
Lietuvos rinktinės treneris Mindaugas Ežerskis išrinktas į Tarptautinės imtynių federacijos (UWW) sportininkų komisiją
 
Vilniuje – LDSF mokymai
2019 12 04
Mokymai
Lietuvos dviračių sporto federacija Vilniuje, viešbutyje „Panorama Hotel“ gruodžio 7-8 d. organizuoja dviračių sporto teisėjų ir administracijos mokymus.
Kelią į pirmą ketvertą užkirto kinės
2019 11 29
Trekas
Pasaulio dviračių treko taurės trečiojo etapo Honkonge moterų komandų sprinto varžybose Simona Krupeckaitė ir Miglė Marozaitė užėmė septintąją vietą.
Dviratininkams – du kelialapiai į Tokiją
2019 11 20
Olimpinės žaidynės
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) patvirtino vietų, kurias šalys gaus 2020 metų Tokijo olimpinių žaidynių dviračių plento lenktynėse, skaičių.
Rinktinės strategas rikiuoja gretas
2019 12 03
Atranka
Lietuvos vyrų rankinio rinktinės treneris Mindaugas Andriuška paskelbė žaidėjų sąrašą pasaulio čempionato atrankos varžyboms Liuksemburge.
Lietuvos arbitrai – Europos varžybose
2019 11 15
Teisėjai
Ateinančius du savaitgalius dvi Lietuvos rankinio teisėjų poros bei inspektorius darbuosis aukščiausio lygio rankinio varžybose – EHF Čemionų lygose.
Rankinio lygoje ima ryškėti lyderiai
2019 11 14
Lietuvos lyga
Šiuo metu tvirčiausiai Lietuvos rankinio čempionate žingsniuoja Vilniaus VHC „Šviesa“, kuri šešis mačus laimėjo ir vieną baigė lygiosiomis.
 
Lietuviai – Prancūzijos ir Vokietijos elite
2019 12 05
Legionieriai
Daugiau nei 15 Lietuvos tinklininkų savo karjerą tęsia įvairiose Europos lygose. Keletas iš jų varžosi vienuose iš stipriausių čempionatų.
Tinklinio aikštėse – intriguojančios kovos
2019 12 02
Lietuvos čempionatas
Lietuvos vyrų tinklinio čempionate pergales šventė Klaipėdos ir Marijampolės klubai, moterų – Vilniaus ir Kauno komandos.
Vilniuje – tinklinio jubiliejaus šventė
2019 11 30
Jubiliejus
Penktadienį Vilniuje, „Pirklių klube“, vyko tinklinio šventė. Čia buvo paminėtas Lietuvos tinklinio 90-metis.
Ralyje – briedžiai, fėjos, nykštukai
2019 12 03
Ralis
„Kalėdinis ralis“ surinko gausų būrį šeimų, draugų ir giminaičių. Ralyje startavo daugiau kaip 60 ekipažų, virš 200 dalyvių.
Rado gelbėtojus: į Dakarą – su nauju vardu
2019 11 28
Situacija
Naują rėmėją radusi Benediktas Vanago komanda Dakaro ralyje lenktyniaus turėdama naują pavadinimą – „Inbank team Pitlane“.
Aukoja ir žmonės, ir organizacijos
2019 11 26
Situacija
Nežinomybės dėl dalyvavimo Dakaro ralyje slegiamas Benediktas Vanagas: “Yra teigiamų ženklų, tačiau situacija išlieka įtempta”.
 
Lietuviai neįveikė atrankos barjero
2019 12 06
Akmenslydis
2020 m. pasaulio mišrių komandų akmenslydžio čempionato atrankos turnyre Škotijoje Lietuvos rinktinė iškovojo vieną pergalę ir savo pasirodymą baigė.
Skaudus smūgis – mačo pabaigoje
2019 12 06
Ledo ritulys
Pasaulio čempionate iki pat mačo pabaigos dėl pergalės kovojusios lietuvės prieš bulgares krito po vėlyvo varžovių įvarčio (VIDEO).
Lietuvės giedojo pergalės himną
2019 12 04
Ledo ritulys
Lietuvos moterų rinktinė iškovojo pirmą istorijoje pergalę pasaulio čempionate. Po jos komanda pati sugiedojo himną, nes organizatoriai nerado jo muzikos.
„Čia tarsi „Volgą“ iškeisti į „Mercedesą“
2019 12 06
Žvilgsnis
Vandens formulės pilotas Edgaras Riabko prieš paskutinį sezono startą Abu Dabyje: „Reikia užsigrūdinti, išmokti nekartoti klaidų.“
Įtampos žaibolaidžiu tapo meilė
2019 12 06
Sportiniai šokiai
Pasaulio čempionų Evaldo ir Ievos Sodeikų treneriai neslepia – šokėjų santykiuose įtampa jautėsi tol, kol jie netapo pora ir gyvenime.
D.Rapšiui – antras auksas per dvi dienas
2019 12 05
Plaukimas
Lietuvos plaukimo žvaigždė Danas Rapšys nesulaikomas – apgynė Europos čempiono titulą ir iškovojo antrą aukso medalį per dvi dienas.
 
Paralimpiečiams – didesnės stipendijos
2019 12 05
Sprendimai
Lietuvos paralimpinis komitetas 2020 m. sportininkų stipendijoms skirs 38 tūkst. eurų – ketvirtadaliu daugiau nei šiais metais.
Už kilnų elgesį – prizas ir estų žvaigždei
2019 12 05
Kilnus elgesys
Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete (LTOK) pagerbti „Lietuvos Fair Play apdovanojimų 2019“ laureatai.
Iki sutarimo dėl stadiono – žingsnis
2019 12 04
Bazės
Vilniaus miesto taryboje po pateikimo pritarta koncesijos sutarčiai dėl daugiafunkcio sporto komplekso statybų ant Šeškinės kalvos.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas