Marytė Marcinkevičiūtė 2019 m. lapkričio 25 d. 13:44 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Ėjimo šimtmetį įamžino ir knyga

Į Lietuvos sportinio ėjimo 100-mečio paminėjimą Alytaus teatre susirinko visas mūsų šalies ėjimo elitas, pristatyta knyga „Šimtmečio žingsniai“

Renginio akimirka.
Mindaugo Astrausko nuotr.
Renginio akimirka.
   
Renginį organizavo Lietuvos sportinio ėjimo asociacija (LSĖA), vadovaujama veikliojo prezidento alytiškio Kastyčio Pavilonio.
 
Alytaus miesto teatre susirinko visos Lietuvos sportinio ėjimo žvaigždės. Pradedant ankstesniosios kartos ėjikais ir baigiant šiandienos sportininkais, siekiančiais kelialapių į Tokijo olimpines žaidynėse.

Dar prieš prasidedant renginiui, visi gavo dovanų: ką tik pasirodžiusią knygą „Šimtmečio žingsniai“, LSĖA 2020 m. kalendorių ir specialiai 100-mečiui pagamintą ženkliuką.  

Į šventinę popietę susirinko apie 150 ėjikų. Belaukdami jubiliejaus paminėjimo, draugiškai šnekučiavo ir savo jaunystės laikus, praleistus ėjimo take, prisiminė Algirdas Šakalys, Mečislovas Kasperavičius, Alvidas Baltaduonis, Aleksandras Medvedevas, Sada Bukšnienė, Vida Šalčiūtė-Gadliauskienė, Rūta Erlingytė-Švoch, Valdas Kazlauskas, Viktoras Meškauskas, Algis Lebedžius, Aloyzas Bliūdžius, Darius ir Donatas Škarnuliai, Arūnas Klebauskas, Juzefas Romankovas.

Įspūdžiais dalijosi olimpiečiai Živilė Vaiciukevičiūtė, Brigita Virbalytė-Dimšienė, Marius Žiūkas, Tadas Šuškevičius.  
 
Trejų olimpinių žaidynių dalyvis vilnietis M. Žiūkas į iškilmes atskubėjo iškart po treniruotės Prienuose, o Tokijo olimpinėms žaidynėms besirengianti Ž. Vaiciukevičiūtė su treneriu V. Meškausku prieš pat Šv. Kalėdas išvyks į stovyklą Portugalijoje ir į namus sugrįš tik po Naujųjų metų. Vasario mėnesio Živilė žada  dalyvauti Lietuvos uždarų patalpų čempionate.   
 
Labai išgyveno, kad į jubiliejinį renginį negalėjo atvykti prie Lietuvos sportinio ėjimo ištakų prisilietęs profesorius vilnietis Juozas Skernevičius. Jis ėjimo takelyje rungtyniavo ir treniravosi kartu su Melburno olimpiniu vicečempionu, geru savo draugu, dabar jau šviesaus atminimo Antanu Mikėnu. Mat tą pačią dieną, lapkričio 23-iąją,  J. Skernevičiaus dukrai, praeityje žinomai Lietuvos kalnų slidininkei, o dabar sporto mokslininkei, biomedicinos mokslų daktarei Rūtai Dadelienei sukako 50 metų ir profesorius tą neeilinę dieną nutarė likti su šeima. 

 „UŽSIENIEČIAI“. Kai Atėnų olimpinių žaidynių ir pasaulio bei Europos čempionatų dalyvis, aštuoniskart Lietuvos čempionas, 44-erių  alytiškis Gintaras Andriuškevičius, jau 14 metų gyvenantis ir dirbantis Londone, gavo pakvietimą atvykti į renginį,  iš karto apsisprendė: būtinai važiuos. 
 
Jis į gimtinę sugrįžo tik jubiliejinio renginio išvakarėse ir iš karto po jo išskubėjo atgal.    

„Ėjimo takelyje prabėgo visa mano jaunystė, patys gražiausi metai. Alytuje baigiau Dainavos vidurinę mokyklą, pradėjau sportuoti. Nebuvau klusnus ėjikas, ne viską dariau, ką man liepdavo treneris Kastytis Pavilonis. Dabar viską prisiminęs, supratau, kad dariau nemažai klaidų, kurių dabar tikrai nekartočiau. Ėjimo takelyje tikrai ne viską padariau, ką galėjau“, - sako G. Andriuškevičius. 
 
Iš Norvegijos atskubėjo nuo 2006-ųjų į ten važinėjantis dirbti 56-erių Antanas Grigaliūnas. 

Jubiliejiniame renginyje jis susitiko su savo treneriais panevėžiečiu Rimgaudu Misiūnu, vilniečiu A. Šakaliu ir alytiškiu K. Paviloniu. 

A. Grigaliūnas gimė Irkutske (Rusija), kuriame užsigrūdino. Su ėjimu jis susidraugavo besimokydamas Panevėžio internatinėje mokykloje, 1983-aisiais įvykdė tarptautinės klasės sporto meistro normą. 

Sukūręs šeimą su alytiške, irgi ėjike, A. Grigaliūnas atsidūrė Alytuje ir tęsė savo sportinę karjerą. 

Į jubiliejaus iškilmes iš Anglijos atvyko Felicija Bondarčiuk-Cibienė bei  broliai Aleksandras ir Aleksejus Danulevičiai, iš Vokietijos - Rūta Erlingytė-Švoch ir Sigutė Lapinskaitė-Žagarskienė, o iš Baltarusijos – Vladimiras Nefiodovas.    


PAMINĖJIMAS. Iškilmingas Lietuvos sportinio ėjimo 100-mečio paminėjimas prasidėjo Lietuvos himno giedojimu. 

Sveikinimo žodį pirmasis tarė LSĖA prezidentas K. Pavilonis. „Ši diena ypatinga ne tik tuo, kad švenčiame Lietuvos sportinio ėjimo 100 – metį. Lapkričio 23-ioji - ir Lietuvos kariuomenės diena. 

Visi kartu prisiminsime ne tik savo nuėjusį sportinį kelią, kiek per treniruotes ir varžybas nuėjome kilometrų, išliejome prakaito, bet ir tuos, kurie kūrė mūsų valstybę, kovojo už jos laisvės ir nepriklausomybę“, - kalbėjo K. Pavilonis. 

LSĖA prezidentas renginyje visiems linkėjo būti linksmiems ir patys sau pasidaryti šventę. 

Buvo pagerbti išėjusieji Anapilin ėjikai, Alytaus jaunimo centro meninė grupė atliko gedulingą „Requiem“.

Prasidėjo apdovanojimai, per jų pertraukas pasirodydavo Jaunimo centro auklėtiniai. 

Teatro fojė dideliame ekrane buvo galima stebėti filmuotus kadrus iš svarbiausių metų varžybų, vaišintis kava ir arbata su pyragaičiais. 

NUSILENKĖ. Seimo narys alytiškis Robertas Šarknickas žavėjosi įspūdingu sportinio ėjimo jubiliejumi, šios sporto šakos istorija ir teatro scenoje, prieš įteikdamas sveikinimą atsiuntusio Seimo Pirmininko Viktoro Pranckiečio padėkas, nusilenkė gausiai ėjikų auditorijai.

„Kiekvienais metais, kai Alytuje stebiu tarptautinio sportinio ėjimo festivalio varžybas, kuris sutraukia didelį žiūrovų ratą ne tik mieste, bet ir televizijos ekranuose, apima toks jausmas, jog atsiduriu kitoje valstybėje. 

Reklama, spalvų gama, judesys, dinamika – tarsi renginys vyksta ne Alytuje, o kitoje kurioje nors šalyje. O, pasirodo, - Alytuje ir viską meistriškai sugeba padaryti Kastytis Pavilonis.

Kai dar dirbau miesto savivaldybėje, prisimenu, kaip jis ateidavo į komitetus prašyti finansinės ar reklaminės pagalbos. Kastytis ateidavo ir renginiui pasibaigus.

Sportinis ėjimas, ko gero, neatsitiktinai simbolizuoja greitį, mūsų gyvenimo tarpsnius, kas mes tokie esame ir ko siekiame gyvenime.  Sportinio ėjimo simbolis yra nuostabus ir siekia jau 100 metų. Tokie esate jauni, o jau švenčiate 100 metų“, - sakė R. Šarknickas.
 
Jis padėkas ir dovanas įteikė K. Paviloniui, Juozui Genevičiui, V. Kazlauskui, Romui Jurgelevičiui, V. Meškauskui, Ž. Vaiciukevičiūtei, A. Šakaliui, Valdui Kučinskui, J. Romanovui, Vytuoliui Valūnui, B. Dimšienei, M. Žiūkui. Buvo apdovanota ir LSĖA.

TEMPAS. Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) Vykdomojo komiteto narys kaunietis  Albinas Grabnickas įteikė LTOK garbės diplomus. Jais apdovanoti Gražina Goštautaitė, Donatas Škarnulis, Kęstutis Jezepčikas, Arūnas Klebauskas, Aloyzas Bliūdžius, Arturas Mastianica, Tadas Šuškevičius, kt. 

„Tokiu tempu eidami, ėjikai nueis dar ne į vienerias olimpines žaidynes. O mes, veteranai, juos tik palaikysime“, - sakė A. Grabnickas. 

Lietuvos lengvosios atletikos federacijos (LLAF) vykdantysis direktorius Rimantas Mikaitis teigė, kad geras jausmas išeiti į sceną, kurioje jau dvi savaitės tęsiasi tradicinis teatrų festivalis, bet jam didžiulė garbė ir stovėti priešais tuos, kūrė ir dabar kuria Lietuvos sportinio ėjimo istoriją. 
 
„Jaunesnieji sportininkai džiugina mus savo rezultatais, garsina Lietuvą savo pasiekimais. Gi patys vyriausieji yra pabuvoję įvairiausiuose vaidmenyse – ir sportininkais, ir treneriais, ir teisėjais, organizatoriais, rėmėjais, sirgaliais. 

Labai ačiū visiems – ir čia esantiems, ir tiems, kurie negalėjo atvykti į renginį, už meilę sportiniam ėjimui, lengvajai atletikai“, - kalbėjo R. Mikaitis. 
 
LLAF padėkas jis įteikė Dariui Škarnuliui, A. Baltaduoniui, G. Andriuškevičiui, Žibutei Jankauskaitei, Mariui Šavelskiui, Algiui Lebedžiui, R. Erlingytei-Švoch, Robertui Kaseliui, Ryčiui Arbačiauskui, S. Bukšnienei, kt. 

LLAF įteikė ir pirmąjį eksponatą K. Pavilonio kuriamam Alytaus sporto muziejui.   

Padėkas savo bendruomenės labiausiai pasižymėjusiems žmonėms, taip pat rėmėjams  įteikė ir Lengvosios atletikos asociacija. 

Kai LSĖA prezidento K. Pavilonio paklausė, kiek ėjikų šiemet dalyvaus Tokijo olimpinėse žaidynėse, jis atsakė, kad Rio de Žaneire jėgas bandė 7, o Saporo trasose, kur vyks sportinio ėjimo ir maratono kovos, turėtų dalyvauti 5 Lietuvos sportinio ėjimo meistrai.

KNYGA. Jubiliejinio renginio pagrindinis akcentas – knygos „Šimtmečio žingsniai“ pristatymas. 

Knyga - 685 psl., gausiai iliustruota nuotraukomis. 

Knygos autorius – docentas, socialinių mokslų daktaras, leidinio „Lietuvos ėjikas“ vyr. redaktorius 82-ejų Juozas Genevičius. 
 
Šventės dalyvius jis pirmiausiai supažindino su Lietuvos sportinio ėjimo istorija, pasidžiaugė, kad išugdyta nemažai pasaulinio lygio ėjikų. 

„Daug metų dirbau, kad knygoje galėčiau įamžinti Lietuvos sportinio ėjimo įvykius, kurie liktų istorijai.  „Šimtmečio žingsniai“ – tai unikali knyga, pirmoji Lietuvos lengvosios atletikos istorijoje, kur išnagrinėta ir apibendrinta vienos rungties 100 metų istorija. Kai pradėjome leisti leidinį „Lietuvos ėjikas“, atsirado puikios galimybės kaupti medžiagą knygai. 
 
Rašydamas knygą, norėjau, kad pasisakytų Lietuvos rekordininkai, kaip jie pasiekė tokių svarių rezultatų ir tapo rekordininkais.  

Savo unikaliu patyrimu pasidalijo vieni garsiausių Lietuvos ėjikų Algirdas Šakalys ir Valdas Kazlauskas, labai puikią studiją kaip tapti Lietuvos rekordininku parašė Donatas Škarnulis.  

Tikrai unikalus atvejis: dauguma Lietuvos sportinio ėjimo žvaigždžių nėra sportinio ėjimo specialistai, jie studijavo visai kitas specialybes. 

Per visą istoriją ėjimą kultivavo 6 profesoriai, 2 ėjikai dirbo ministrais, 2 viceministrais, buvo nemažai katedrų vedėjų, mokslo daktarų. 

Tai reiškia, kad sportinis ėjimas labai padeda formuoti asmenybes, kurios reikalingos Lietuvai.

Jaunimas, paskaitęs šitą knygą ir susipažinęs su paskelbtomis apie 50 mūsų žymiausių Lietuvos ėjikų biografijomis, kuo skubiau turėtų trauktis sportbačius ir ieškotis sportinio ėjimo trenerio – tada jis bus sveikas, stiprus ir protingas“, - kalbėjo J. Genevičius. 

Po iškilmingo minėjimo visi buvo pakviesti į visų kartų ėjikų popietę „Ėjikais esame mes gimę“. 
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
 
 
 
Pergalė išsprūdo mačo pabaigoje
2020 01 19
Europos lyga
Vilniaus „Kibirkštis-MRU“ patyrę nesėkmę Europos moterų lygoje. Algirdo Paulausko ir Gitauto Kievino auklėtinės 69:71 nusileido Ostravos SBS iš Čekijos.
Vilniuje – paskutinis šansas „Kibirkščiai“
2020 01 18
Europos lyga
Šį savaitgalį į Vilnių atkeliavo Europos moterų krepšinio lygos turas, kuriame bilietą į atkrintamas kovas bandys pasiekti „Kibirkšties-MRU“ komanda.
Iki pergalės trūko vieno metimo
2020 01 18
Eurolyga
Dvigubą išvykų savaitę Eurolygoje Kauno „Žalgiris“ baigė Atėnuose, kur po įnirtingos kovos 94:96 (27:18, 22:28, 17:25, 28:25) nusileido „Panathinaikos“.
 
Vilniaus „Žalgirį“ treniruos baltarusis
2020 01 19
Treneris
Vilniaus „Žalgiris“ turi naują vyriausiąjį trenerį. Prie ekipos vairo stoja 38-erių baltarusis Aliaksejus Baga.
Tradicinėje šventėje – netradicinės taisyklės
2020 01 19
Šventė
Keturvalakių mokyklos-daugiafinkcio centro sporto salėje įvairių profesijų futbolo mėgėjai rinkosi į tradicinę futbolo šventę „Mano profesija“.
I.Kardumas: „Laukia ilgas, sunkus kelias“
2020 01 19
Žvilgsnis
Marijampolės „Sūduvos“ vartininkas Ivanas Kardumas: „„Gera grįžti į aikštę, visi buvome pasiilgę futbolo kamuolio.“
Bėgimo sezonas startavo Kėdainiuose
2020 01 13
Lietuvos bėgimo taurės sezono starte - Egidijaus Adomkaičio ir Viktorijos Varnagirytės pergalės.
Australijoje pasijuto lyg siaubo filme
2020 01 07
Žvilgsnis
Ėjikė Brigita Virbalytė: „Jei Lietuva sunkiai susidorojo su Alytaus gaisru, tai Australija bando kovoti su savo gaisru, kurio mastas yra nesuvokiamas.“
Iš Seimo – į Vingio parką
2019 12 28
Veidas
Seimo kanceliarijos Finansų skyriaus vedėjas Marius Žiūkas po ypač sėkmingo pasaulio čempionato toliau rengiasi jau ketvirtosioms olimpinėms žaidynėms.
 
Lietuviai su portugalais kovos Šiauliuose
2020 01 17
Daviso taurė
Geriausi Lietuvos ir Portugalijos tenisininkai šių metų kovo mėnesį sukryžiuos raketes Saulės mieste.
Prestižinis turnyras Vilniuje – jau 10 kartą
2019 12 11
Turnyras
Vilniuje, SEB arenoje, bus surengtas aukščiausios – pirmos – kategorijos Tarptautinės teniso federacijos (ITF) senjorų turnyras „Vilnius Cup 2020“.
Vilniuje triumfavo Prancūzijos talentai
2019 11 29
Turnyras
Vilniuje, SEB arenoje, baigėsi Europos teniso federacijos („Tennis Europe“) pirmos kategorijos 12-mečių teniso turnyras „Vilnius tennis academy cup 2019“.
Prestižiniame turnyre – lietuvio triumfas
2020 01 19
Imtynės
Danijoje vykusiame UWW lygio graikų-romėnų imtynių turnyre „Thor Masters“ aukso medalį iškovojo Eividas Stankevičius.
Kovos dėl kelialapių į pasaulio čempionatą
2020 01 16
Karatė
Pirmajame Europos pilno kontakto karatė čempionate sausio 18 d. Antverpene (Belgija) kviečiami dalyvauti visų karatė stilių ir organizacijų atstovai.
Dėl olimpinės svajonės – kova ne tik ringe
2020 01 16
Situacija
Vienas geriausių Lietuvos boksininkų 2015 metų Europos čempionas Eimantas Stanionis siekia vėl kopti į olimpinį ringą.
 
R. Navardauskas sezoną pradės Afrikoje
2020 01 15
Sezonas
Lietuvos čempionas R.Navardauskas, atstovaujantis Prancūzijos klubui „Nippo Delko One Provence“, dalyvaus sausio 20-26 d. Gabone vyksiančiose lenktynėse.
Lietuvė tikisi sužibėti Tokijo karštyje
2019 12 27
Žvilgsnis
Lietuvos dviratininkė Rasa Leleivytė: „Jei neturėčiau šansų, tai į žaidynes net nevažiuočiau“.
Viename čempionate – trys šalys
2019 12 20
Naujovė
Kitais metais kartu su Lietuvos dviračių treko čempionais paaiškės ir Latvijos bei Estijos čempionai.
Garliavoje – Kauno ir Vilniaus kova
2020 01 19
Lietuvos lyga
Šeštadienį Lietuvos rankinio lygoje vyko trejos rungtynės. Jose pergales iškovojo „Dragūnas“, „Varsa-Stronglasas“ ir "Kauno Ąžuolas-KTU“.
Rankinio lygoje startavo antrasis ratas
2020 01 16
Lietuvos lyga
HC “Utena” namuose pralaimėjo VHC “Šviesai” 25:49 (11:26), o Šiauliuose “SC Dubysa” neatlaikė Kauno “Granito-Kario” tempo – 21:37 (9:17).
Lietuvos rinktinė peržengė pirmą barjerą
2020 01 12
Atranka
Lietuvos vyrų rankinio rinktinė iškovojo trečią pergalę pasaulio čempionato atrankos varžybose ir laimėjo vienintelį kelialapį į kitą etapą.
 
Čempionams – bilietai į žemyno pirmenybes
2020 01 16
Sniego tinklinis
Vasario 1-2 d. Druskininkuose vyks atviras Lietuvos sniego tinklinio čempionatas – „EEVZA Snow Volleyball Tournament powered by Affidea klinika“ turnyras
Tinklinio arenose – legionieriai iš Lietuvos
2020 01 15
Žvilgsnis
Tinklininkas Arvydas Mišeikis džiaugiasi sugrįžęs į elitinę Prancūzijos lygą, bet turi priekaištų agentui.
Vilniaus derbyje - „SM Tauro-VTC“ pergalė
2020 01 13
Žvilgsnis
Savaitgalį TOP SPORT Lietuvos moterų tinklinio čempionate įvyko intriguojantis Vilniaus klubų derbis.
Po Dakaro – į medikų rankas
2020 01 18
Dakaras
Į Lietuvą grįžęs Benediktas Vanagas gerbėjams priminė, kas Dakaro ralyje svarbiausia siekiant rezultato.
Drama Dakare: rezultatas dužo į akmenis
2020 01 18
Dakaras
Išlaužę ratą V.Žala ir S.Jurgelėnas daugiau nei 5 valandas trasoje remontavo automobilį ir finišą pasiekė likus vos 2 min. iki laiko limito pabaigos.
B.Vanagas: „Galėjome būti dešimtuke“
2020 01 17
Dakaras
„Stokholmo sindromas čia egzistuoja – auka pradeda jausti prieraišumą savo pagrobėjui. Su Dakaru yra panašiai“, – po finišo sakė Benediktas Vanagas.
 
Olimpinių žaidynių grafiką koreguoja gamta
2020 01 19
Jaunimo olimpiada
Jaunimo olimpinėse žiemos žaidynėse - nukeltas Motiejaus Morausko startas ir antrasis slidininkų išbandymas.
Lietuviai pasiekė dar neregėtą aukštumą
2020 01 19
Biatlonas
Įspūdingai šaudžiusi Lietuvos biatlonininkų estafetės komanda pasaulio taurės varžybose pasiekė rekordą.
Starto išvakarėse lūžo slidės
2020 01 18
Jaunimo olimpiada
Lozanoje (Šveicarija) vykstančiose jaunimo žiemos olimpinėse žaidynėse šeštadienį varžybas pradėjo trys Lietuvos slidininkai.
D.Rapšiui – dar vienas sidabras
2020 01 18
Plaukimas
Danas Rapšys plaukimo Čempionų lygoje vos spėjo suktis – laimėjo sidabrą, tačiau nieko nepešė estafetėje.
Išskirtiniai žolės riedulininkių metai
2020 01 17
Žolės riedulys
Lietuvos žolės riedulio federacijos prezidentas Leonardas Čaikauskas – apie 2019-uosius, pergales ir nusivylimus, olimpines viltis.
Kinijos žvaigždė – už D.Rapšio nugaros
2020 01 14
Plaukimas
Mirksniu greitesnis Danas Rapšys pasiekė saldų revanšą prieš Kinijos plaukimo žvaigždę pirmose tarptautinėse 2020 m. varžybose.
 
Pasieniečiams – prizai už sporto pergales
2020 01 17
Apdovanojimai
Vilniuje pagerbti geriausi VSAT sportininkai, sporto renginių organizatorius, geriausiais fiziškai pasirengę pareigūnai, sportiškiausi padaliniai.
Paralimpiečių pergalės – ne tik medaliai
2020 01 17
Apdovanojimai
„Parateam Lietuva Apdovanojimai 2019”: viešbutyje „Vilnius Grand Resort“ paskelbti paralimpinio sporto geriausieji.
Atidedamos Sartų žirgų lenktynės
2020 01 16
Žirgų lenktynės
Sartų hipodrome Dusetose pirmąjį vasario šeštadienį turėjusios vykti respublikinės žirgų lenktynės dėl šiltų orų atidėtos iki palankesnių orų.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas