ltok.lt 2019 m. lapkričio 21 d. 20:17 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Sporto filmų festivaliai – nuo JAV iki Irano

Seniausias pasaulio sporto filmų festivalis vyksta Palerme, JAV rengiamas moterų sporto filmų festivalis, o Milane garsiai skambėjo Lietuvos vardas.

FICTS festivaliai vyksta įvariose šalyse.
FICTS festivaliai vyksta įvariose šalyse.
Lapkričio 26 d. Lietuvoje prasidės tradicinis „Sporto kino festivalis 2019“, iš 2015 m. Vilniaus universiteto salėse surengtų „Sporto kino vakarų“ išaugęs į keturių miestų kino teatruose vykstantį renginį.

Šiemet iki gruodžio 3-iosos vyksiančiame festivalyje bus parodyta 13 filmų Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose.  Dauguma seansų turės pratęsimą – dirbtuves, diskusijas ar pokalbius su sportininkais, treneriais, sporto ir kino ekspertais, diplomatais.

Visi „Sporto kino festivalio“ filmai bus rodomi „Forum Cinemas“ kino salėse. 

Lietuvos tautinio olimpinio komiteto sumanytas festivalis mūsų šalyje yra vienintelis, kuriame rodomi tik filmai apie sportą. Tačiau panašūs festivaliai rengiami visame pasaulyje.

Pristatome sporto kino festivalius, kuriuos, kaip ir lietuviškąjį, galima vadinti išsikirtiniais.

Sporto filmų festivalis Palerme

Seniausias pasaulyje sporto filmų festivalis rengiamas Italijos mieste Palerme, pirmą kartą surengtas dar 1979 m. Tiesa, iki 1982 m. tai buvo nekonkursinė sporto kinomatografijos apžvalga. Nuo 1983 m. Palermo sporto filmų festivalis jau turi savo vertinimo komisiją ir prizus.

Pagrindinis šio renginio trofėjus – Auksinis riteris. Kasmet festivalyje išdalinama dvi dešimtys garbingą kovą ir didybę simbolizuojančio riterio statulėlių. 

Pagrindinės nominacijos – geriausias vaidybinis filmas, geriausias trumpametražis filmas, geriausias filmas apie futbolą ir geriausias paralimpinio sporto filmas.

Specialūs prizai čia skiriami vadybininkams ir sporto klubams, olimpiečiams ir paralimpiečiams, techniniam personalui, televizijos ir radijo komentatoriams.

Jubiliejinio, 40-ojo Palermo festivalio, vyksiančio kitų metų sausį, programoje – net 44 įvairaus formato filmai apie sportą, atrinkti iš daugiau nei 700 pretendenų. Juos pristato Italijos, Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Vengrijos, JAV, Graikijos, Vokietijos, Australijos, Lenkijos, Rusijos, Japonijos, Olandijos, Meksikos, Kanados, Indonezijos, Suomijos, Brazilijos kūrėjai.

Tarp filmų herojų 40-ajame festivalyje – futbolo superžvaigždės Ronaldo, Neymaras, treneris Jose Mourinho. 

Moterų sporto filmų festivalis San Franciske

Pirmasis Moterų sporto filmų festivalis surengtas 2016 m. liepą Oklende, Kalifornijos valstijoje, likus savaitei iki Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių atidarymo. Organizatoriai neslepia, kad pasirinkę šią datą, kai pasaulis jau pradeda gyventi ikiolimpinėmis nuotaikomis, tikėjosi sulaukti daugiau žiniasklaidos dėmesio.
 
Per tris dienas festivalyje apsilankė beveik 500 žmonių, jiems parodyta 17 trumpametražių ir vaidybinių dokumentinių filmų apie moteris ir merginas iš keturių žemynų, užsiimančias 11 sporto šakų. Pagrindinį prizą laimėjo juosta „T-Rex: jos kova dėl aukso“ - istorija apie dviejų olimpinių aukso medalių laimėtoją boksininkę Claressą Shields.


Nuo 2017 m. šiame festivalyje rengiama Merginų diena. Jos metu vietinių vidurinių mokyklų sportuojančios moksleivės drauge žiūri filmus, diskutuoja, dalyvauja praktiniuose seminaruose, skirtuose sportui ir filmų kūrimui. Festivalio rengėjai taip siekia įkvėpti merginas išnaudoti savo kūrybiškumą, būti kūrėjomis ir pasakotojomis, o ne pasyviomis medijų vartotojomis.

Antrajam festivaliui jo organizatoriai lėšas rinko pasinaudoję sutelktinio finansavimo platforma „Kickstarter“. 389 rėmėjai patikėjo idėja ir skyrė 27 080 JAV dolerių.

Kasmet vis besiplečiantį festivalį, persikėlusį į San Franciską, lydi įvairūs renginiai, su žiūrovais susitinka ryškios JAV moterų sporto žvaigždės.

FICTS festivaliai

Tarptautinė sporto kino ir televizijos federacija (FICTS), kurios narėmis yra net 116 šalių, tarp jų ir Lietuva, kasmet rengia net 16 sporto kino festivalių penkiuose žemynuose. O šį festivalių maratoną, pavadintą „FICTS iššūkiu“, vainikuoja Milano tarptautinis FICTS festivalis.
 
„FICTS iššūkio“ festivaliai šiemet vyko Forlyje (Italija), Rabate (Marokas), Roterdame (Olandija), Prancūzijos Rivjeroje, Barselonoje (Ispanija), Teherane (Iranas), Zlatibore (Serbija), Pekine (Kinija), Taškente (Uzbekistanas), Kampaloje (Uganda), Kingstone (Jamaika), Rio de Žaneire (Brazilija), Lipecke (Rusija), Liberece (Čekija), Buenos Airėse (Argentina).

Filmai, dalyvaujantys šiuose festivaliuose, vėliau gali būti atrenkami „Iššūkio finalui“, svarbiausiam metų renginiui, vykstančiame Milane.

Šiemet finaliniame festivalyje spalio 25-30 d. Milane, sutraukusiame daugiau nei 50 000 žiūrovų, garsiai skambėjo ir Lietuvos vardas. TOK prezidento Thomo Bacho sveikinimo kalba pradėtame festivalyje tarp nominantų buvo ir Arūno Matelio filmas „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta.“ 

Per festivalio uždarymą A.Mateliui įteiktas „Garbingojo paminėjimo“ (angl. Honourable mention) prizas. Tai jau 16-asis apdovanojimas, kurį lietuvių režisierius gavo už filmą „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“.
 
37-ajame tarptautiniame Milano FICTS festivalyje šiemet iš viso parodyti 136 filmai iš 55 šalių. 

1983 m. įkurta FICTS yra Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) pripažįstama organizacija, o jai vadovaujantis Franco Ascani yra TOK kultūros ir olimpinio paveldo komisijos narys.
 
 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
Eurolygoje – dar vienas antausis
2019 12 14
Eurolyga
Kauno „Žalgirio“ krepšininkai Eurolygoje patyrę septintą nesėkmę iš eilės ir po 13 turų kartu su Sankt Peterburgo „Zenit“ yra lentelės dugne (3 ir 10).
Trenerių štabe – naujas veidas
2019 12 13
Treneris
Sostinės krepšinio A lygoje rungtyniaujančios Vilniaus „Ryto–MRU“ ekipos trenerių štabą papildė Sostinės krepšinio mokyklos treneris Karolis Čyžius.
Bilietus medžioja ir užsieniečiai
2019 12 13
bilietai
Prasidėjo vieša prekyba bilietais į birželį vyksiantį olimpinės atrankos turnyrą Kaune.
 
Tauragėje – nauja talentų kalvė
2019 12 11
Akademija
Tauragėje iškilmingai duris atvėrė vaikų ir jaunių futbolo akademija „Tauras“. Per iškilmes pagerbti ir geriausi apskrities futbolininkai.
„Utenoje matau potencialą ir erdvę tobulėti“
2019 12 11
Interviu
„Utenio“ techninis vadovas Carstenas Dohmas: „Nesižaviu per kitų galvas lipančiais treneriais, kuriems svarbiausia kuo greičiau kilti karjeros laiptais.“
Lietuvos futbolui – lyderių patarimai
2019 12 11
Mokymai
Lietuvoje vykusiuose mokymuose – pasaulinio lygio specialistas iš Belgijos.
Lietuvos bėgikai – greta lyderių
2019 12 10
Krosas
Žemyne – tik už aštuonių ekipų nugarų. Lisabonoje (Portugalija) vykęs Europos kroso bėgimo čempionatas Lietuvai buvo istoriškai sėkmingiausias.
Ėjimo šimtmetį įamžino ir knyga
2019 11 25
Jubiliejus
Į Lietuvos sportinio ėjimo 100-mečio paminėjimą Alytaus teatre susirinko visas mūsų šalies ėjimo elitas, pristatyta knyga „Šimtmečio žingsniai“
Po finišo – pagalba išsekusiam varžovui
2019 11 25
Bekelė
Istorinius Lietuvos bekelės bėgimo čempionų titulus iškovojo Vaidas Žlabys ir Gitana Akmanavičiūtė.
 
Prestižinis turnyras Vilniuje – jau 10 kartą
2019 12 11
Turnyras
Vilniuje, SEB arenoje, bus surengtas aukščiausios – pirmos – kategorijos Tarptautinės teniso federacijos (ITF) senjorų turnyras „Vilnius Cup 2020“.
Vilniuje triumfavo Prancūzijos talentai
2019 11 29
Turnyras
Vilniuje, SEB arenoje, baigėsi Europos teniso federacijos („Tennis Europe“) pirmos kategorijos 12-mečių teniso turnyras „Vilnius tennis academy cup 2019“.
Teniso 100-mečio šventėje – apdovanojimai
2019 11 27
Jubiliejus
Lietuvos tenisą pasveikino ypatingas svečias – tiesiai iš Daviso taurės finalo atvykęs Tarptautinės teniso federacijos prezidentas Davidas Haggerty.
Iš Suomijos – su bronza
2019 12 11
Imtynės
Suomijoje vykusiame tarptautiniame graikų-romėnų imtynių turnyre du mūsų šalies atletai iškovojo bronzos medalius.
Boksininkų rinkimuose – moterų triumfas
2019 12 11
Boksas
Išrinkti geriausi 2019 metų Lietuvos boksininkai. Jiems įteikti specialūs Lietuvos bokso federacijos (LBF) prizai bei piniginės premijos.
Šalies čempionate – milžiniška konkurencija
2019 12 11
Graplingo imtynės
Šį šeštadienį Kaune bus surengtas atvirasis Lietuvos graplingo čempionatas, kuris užbaigs stipriausių mūsų šalies graplingo imtynininkų sezoną.
 
Kaip saugiai važinėti dviračiu žiemą
2019 12 09
Patarimai
„IKI Velomaratono“ organizatoriai išskiria 4 esminius patarimus, padėsiančius jums saugiai važinėti dviračiu net ir šaltuoju metų laiku.
Vilniuje – LDSF mokymai
2019 12 04
Mokymai
Lietuvos dviračių sporto federacija Vilniuje, viešbutyje „Panorama Hotel“ gruodžio 7-8 d. organizuoja dviračių sporto teisėjų ir administracijos mokymus.
Kelią į pirmą ketvertą užkirto kinės
2019 11 29
Trekas
Pasaulio dviračių treko taurės trečiojo etapo Honkonge moterų komandų sprinto varžybose Simona Krupeckaitė ir Miglė Marozaitė užėmė septintąją vietą.
Turnyro lentelėje – naujas lyderis
2019 12 12
Lietuvos lyga
Šalies čempionai „Dragūno“ rankininkai svečiuose palaužė pagrindinę konkurentę VHC „Šviesa“ komandą.
„Granitas“ buvo per kietas „Grifui“
2019 12 11
Lietuvos lyga
Trečiadienį Lietuvos rankinio lygioje vyko vienerios rungtynės – Kaune “Granitas-Karys“ veikė Panevėžio “KKSC-RSSG Grifą” 35:25 (19:15).
Rinktinėje – visai kita atmosfera
2019 12 08
Rinktinė
Dienas iki rinktinės stovyklos skaičiuojantis Mindaugas Dumčius: jeigu pradėsime bijoti varžovų atrankoje, tai ką darytumėme pasaulio čempionate?
 
Prieš mūšius – kovingos kalbos
2019 12 13
Taurė
Tinklinio salėse vyks intriguojantys mūšiai dėl vietos Lietuvos tinklinio federacijos Didžiosios taurės finale.
Lietuviai – Prancūzijos ir Vokietijos elite
2019 12 05
Legionieriai
Daugiau nei 15 Lietuvos tinklininkų savo karjerą tęsia įvairiose Europos lygose. Keletas iš jų varžosi vienuose iš stipriausių čempionatų.
Tinklinio aikštėse – intriguojančios kovos
2019 12 02
Lietuvos čempionatas
Lietuvos vyrų tinklinio čempionate pergales šventė Klaipėdos ir Marijampolės klubai, moterų – Vilniaus ir Kauno komandos.
Nematomą sporto pusę lydi ir skausmas
2019 12 12
Žvilgsnis
Lenktynininkas Deividas Jocius, patyręs didelę avariją Druskininkų ralyje, sužinojo, ką reiškia, kuomet tavo planai nubraukiami vienu brūkšniu.
Žiemos ralyje – sportas ir pramogos
2019 12 11
Ralis
Pirmojo metų festivalio „Winter Rally“ organizatoriai paskelbė automobilių sporto gerbėjams aktualią datą.
Ralyje – briedžiai, fėjos, nykštukai
2019 12 03
Ralis
„Kalėdinis ralis“ surinko gausų būrį šeimų, draugų ir giminaičių. Ralyje startavo daugiau kaip 60 ekipažų, virš 200 dalyvių.
 
Po sėkmingų startų – geresnė nuotaika
2019 12 14
Biatlonas
Biatlonininkų sėkmė Austrijoje: Vytautas Strolia iškovojo įskaitinius taškus, o Lietuvos vyrai pranoko švedus.
Vietoj futbolo stadiono – į ledo aikštę
2019 12 11
Ledo ritulys
Lietuvos moterų ledo ritulio rinktinės lyderė Klara Miuller turi dviejų šalių pasus, tad yra dalyvavusi ir Vokietijos jaunių rinktinės pratybose.
Be medalių, bet su viršytais lūkesčiais
2019 12 11
Ledo ritulys
Pirmą kartą pasaulio čempionate žaidusi Lietuvos moterų ledo ritulio rinktinė iškovojo dvi pergales ir patyrė tris pralaimėjimus (VIDEO).
Bėgimo varžybos – ir dieną, ir naktį
2019 12 14
Festivalis
Bėgiojimui tinka ir žiema – tai vasario 1-2 dienomis Druskininkuose įrodys bėgimo entuziastai.
Mažiems automobiliams – didelė erdvė
2019 12 12
Bazės
Kaune duris atvėrė „RC Arena Lithuania“: pirmoji specialiai radijo bangomis valdomų automobilių lenktynėms pritaikyta erdvė Lietuvoje.
Grįžta ekstremalus alpinizmas
2019 12 11
Festivalis
Į Druskininkuose vyksiantį LTeam žiemos festivalį sugrįžta ekstremalios alpinizmo varžybos. „Ledo kirtis 2020“ vyks abi festivalio dienas.
 
Studentų sporto pažiboms – apdovanojimai
2019 12 13
Apdovanojimai
Kauno rotušėje vyko 2019 metų geriausiųjų Lietuvos studentų sportininkų pagerbimo ir apdovanojimų vakaras.
Sporto žurnalistai pagerbė metų laureatus
2019 12 13
Apdovanojimai
Lietuvos sporto žurnalistų federacijos (LSŽF) Metų apdovanojimų ceremonijoje pagerbti sporto žurnalistikos laureatai, sportininkai ir organizacijos.
Rinkimų azartas peržengė teisėtas ribas
2019 12 12
Situacija
„LTeam apdovanojimų 2019“ apdovanojimų taryba dėl galimo neteisėto balsų rinkimo nusprendė anuliuoti „Metų populiariausio sportininko“ nominaciją.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas