tenisoakademija.lt 2019 m. lapkričio 5 d. 17:28 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Sporte pergalės būna ne tik varžybose

Žinoma sporto psichologė Aistė Žemaitytė – apie motyvaciją siekti pergalių ir reakciją į pralaimėjimą

A.Žemaitytė.
pliadisfoto.com nuotr.
A.Žemaitytė.
Aistė Žemaitytė – žinoma Lietuvos sporto psichologė, jau septyniolika metų  padedanti aukščiausio lygio sportininkams. Savo patirtį ir įžvalgas, padedančias siekti aukščiausių rezultatų ne tik sporte, ji atskleidžia ir tenisininkams. Tai psichologė padarė, paprašyta Vilniaus teniso akademijos, kurioje auklėtinių psichologijai ir motyvacijai skiriamas didelis dėmesys.
 
Kaip rasti motyvaciją siekti pergalių teniso korte?
Bendra pergalė tenise susideda iš mikropergalių ir pralaimėjimų  - pralaimėto taško, geimo, seto. Kitaip tariant laimėjęs arba pralaimėjęs mūšį, karo dar nesi nei laimėjęs, nei pralaimėjęs. Būtent perdėtas džiaugsmas arba per ankstyvas liūdesys dažniausiai sutrukdo siekti galutinės pergalės. Ką daryti? Optimalu – taško, geimo ir seto pabaigą paversti savotiška rutina – tarsi tai būtų nieko ypatingo.
 
Kitas svarbus komponentas – tikslas. Kai einu į varžybas, kokį tikslą aš keliu sau? Ką noriu pasiekti ir kaip tai padarysiu?
 
Sporte be varžybų yra ir daug kitų svarbių pergalių, kurios bus aukso vertės gyvenime: pergalė pažinti ir išmokti valdyti save stresinėse situacijose, pergalė tai, kas išmokta treniruotėje, panaudoti per varžybas, kovoti iki galo, šaltakraujiškai tvarkytis kritinėse situacijose, planuotis, organizuotai derinti savo veiklas, kurti tinkamą pasitikėjimą savimi, spręsti konfliktus, valdyti impulsus ir emocijas, kontroliuoti dėmesį. 
 
Vieną kartą per 3 ar 6 mėnesius verta atsakyti sau į klausimą, kas labiausiai trukdo siekti pergalės, ir tai pasidaryti savo tarpiniu tikslu. Numatyti drauge su treneriais ar kitais specialistais užduotis, per kurias to bus siekiama, kada ir kiek laiko tai bus daroma, ir aktyviai jas vykdyti. Kai tai bus pasiekta, tai bus asmeninė pergalė, kuri leis pajusti daugiau pergalių ir per teniso varžybas.

Kaip nuteikti save per treniruotę atiduoti visas jėgas?
Sekti pažangą ir keltis tikslus: prieš mėnesį galėjau išlaikyti apie 15–18 kamuolių, o dabar galiu stabiliai 22–25, kitą mėnesį norėčiau 27–30. Kas atsitiks? Norėdami peržengti esamą galimybių ribą, mes stengsimės ją pasiekę žengti bent dar vieną žingsnį už jos. Be to, įvertinę mėnesio rezultatus, natūraliai pasidžiaugsime ir su pagrįstu pasitikėjimu išsikelsime dar aukštesnį tikslą. Atiduoti visas jėgas, reiškia padaryti, ką šiandien gali ir dar vieną veiksmą daugiau. Varžybose tuomet nekils klausimų apie tai, koks ilgas taškas, neturiu jėgų ir panašiai. Vietoje to bus: „ir dar vienas”, „ir dar kartą”.

Kaip numalšinti pralaimėjimo kartėlį?
Pralaimėti – tai reiškia kažko negauti, ko norėjai, likti nepasitenkinimo būsenos. Paprastai galimos dvi natūralios reakcijos – ašaros dėl liūdesio, nusiminimo arba grubus elgesys dėl agresijos. Pabrėšiu – tai natūralios reakcijos, kurias mokomės suvaldyti. Yra pasyvus ir aktyvus elgesys po praradimo. Lietuviai dažniausiai naudoja pasyvų elgesio modelį, kuris yra neefektyvus. Teatrališkas demonstravimas savo būsenų įdomus aplinkiniams, tačiau neefektyvus. 
 
Ką darome pametę piniginę arba vertingą daiktą? Kaip ir kada su tuo susitaikome? Ką sau sakytume dėl tokio įvykio? Kaip elgtumės, kad įsijungtume į kasdienybę? Lygiai tas pats tinka ir sportui.
 
Vėliau išanalizuosime, kokią informaciją apie save laimėjome, nes pralaimėdamas laimi informaciją apie tobulintinus dalykus.
 
Na, ir prisiminkite savo skaudžiausią pralaimėjimą. Ar jaučiame pralaimėjimo kartėlį dabar? Ne? Nes praeitis praėjo, taip? Taigi ir ką tik pralaimėtas mačas kažkada virs praeitimi. Pasistenkime, kad tai nutiktų kuo greičiau.


Kuo ypatinga čempionų psichologija? Akivaizdu, kad technika aukštame lygyje yra tik antras pagal svarbą veiksnys, nes daugiausia lemia psichologija.
Elito sportininkų dėmesys, pasitikėjimas savimi ir emocijų kontrolė statistiškai reikšmingai skiriasi nuo sportininkų su žemesniais pasiekimais.
 
Ar yra kokių nors psichologinių patarimų, padedančių išlaikyti koncentraciją varžybų metu?
Tenise svarbu ne tik dėmesio koncentracija (pvz., kamuoliukas), tačiau ir gebėjimas operuoti dėmesio platumu („matau varžovą, aikštelę“) bei perkėlimu (pvz., nuo praeities į dabartį). Koncentracija paprastai kalbant reiškia minties ir veiksmo vienovę. Kada tai įmanoma? Kai galva „švari“ nuo vertinimų (ypač negatyvių), nuo ateities/praeities („viskas, jau laimėjai“/ „kaip visada – lengvas kamuolys, o tu nepataikai..“), nuo prietarų („jei šito taško neištraukiu, nieko nebus“). Kaip to paprasčiausiai galima pasiekti? Komentuok, ką darai! Kiekvienas tikrai jau esame patyrę, kas mums padeda optimaliai susikoncentruoti, tereikia savo patirtį perkelti į teniso kortus.

Didelį įtaką jaunojo tenisininko psichologijai turi tėvų reakcija. Kaip reaguoti į vaiko pergales ir pralaimėjimus?
Svarbiausia yra ne tai, kad buvo laimėta arba pralaimėta, o tai, kas bus daroma po to. Taigi, ar jūsų vaikas dėl pergalės tapo Dievu, o dėl patirto pralaimėjimo – nevykėliu? Jis vis dar tas pats vaikas, turintis tas pačias savybes ir gebėjimus, kaip ir prieš mačą. Pamąstykime, kaip pasitinkame vaiką po nepavykusio kontrolinio mokykloje: „Nieko, žiūrėsime, kokias klaidas padarei, mokysimės ir kitą kartą bandysime geriau”. Tas pats tinka ir tenisui! Po pergalės: „Tinkamai pasiruošei, optimaliai išnaudojai progas ir sukūrei pergalingą rezultatą”. Pabrėžtina, kad net ir laimėjus mačą, išryškėjo tam tikri laimėtojo trūkumai. Juos irgi verta darant analizę apžvelgti. Ar vienaip, ar kitaip jūsų vaikas yra tobulėjimo procese, kuris neįmanomas be klaidų, kurias svarbu atpažinti ir ilgainiui paversti įvaldytu elgesiu.

Kaip skatinti atžalą treniruotis, net jei nesiseka?
Nesiseka laikinai ar apskritai nesiseka? Neįmanoma išmokyti smuikuoti vaiko, kuris neturi klausos, tad akivaizdu, kad jam nesiseks ir jis nenorės lankyti „nesėkmės” būrelio. Jei tokia situacija yra su jūsų vaiku, tai skatinti vaiko ir nereikėtų – vertėtų atskleisti, kam vaikas gabus ir į tokią veiklą nukreipti. 
 
Tačiau jei vaikas papuolė į nesėkmių ruožą, tai tokių atkarpų būna ir gyvenime. Tai reiškia, kad yra neišmoktų dalykų, kad susidurta su silpnai išvystytais arba neturimais gebėjimais, įgūdžiais. Tokiu atveju padės aiškus įvardijimas, ko šiuo metu bus mokomasi, kas bus ugdoma, kaip ir kiek ilgai.
 
Gali būti, kad nesiseka, nes yra pervargimas dėl pernelyg didelio krūvio, dėl traumos ar ligos – buvusios arba artėjančios. Akivaizdu, kad tokiais atvejais reikia atsitraukti ar sumažinti krūvį, reikalavimus ir nuo esamos aktyvios plėtros zonos kilti į viršų. 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
SKM – padėka už socialinę veiklą
2019 12 15
Apdovanojimas
Vilniaus meras Remigijus Šimašius padėkojo Sostinės krepšinio mokyklai (SKM) už ilgus metus kryptingai vykdomą socialiai atsakingą veiklą.
Eurolygoje – dar vienas antausis
2019 12 14
Eurolyga
Kauno „Žalgirio“ krepšininkai Eurolygoje patyrę septintą nesėkmę iš eilės ir po 13 turų kartu su Sankt Peterburgo „Zenit“ yra lentelės dugne (3 ir 10).
Trenerių štabe – naujas veidas
2019 12 13
Treneris
Sostinės krepšinio A lygoje rungtyniaujančios Vilniaus „Ryto–MRU“ ekipos trenerių štabą papildė Sostinės krepšinio mokyklos treneris Karolis Čyžius.
 
Tauragėje – nauja talentų kalvė
2019 12 11
Akademija
Tauragėje iškilmingai duris atvėrė vaikų ir jaunių futbolo akademija „Tauras“. Per iškilmes pagerbti ir geriausi apskrities futbolininkai.
„Utenoje matau potencialą ir erdvę tobulėti“
2019 12 11
Interviu
„Utenio“ techninis vadovas Carstenas Dohmas: „Nesižaviu per kitų galvas lipančiais treneriais, kuriems svarbiausia kuo greičiau kilti karjeros laiptais.“
Lietuvos futbolui – lyderių patarimai
2019 12 11
Mokymai
Lietuvoje vykusiuose mokymuose – pasaulinio lygio specialistas iš Belgijos.
Kalėdinis bėgimas – lyg karnavalas
2019 12 16
Bėgimas
Didžiausias kalėdinis karnavalas Vilniuje – į tradicinį bėgimą, pirmąkart peržengusį ir sostinės ribas, susirinko beveik 4 tūkst. dalyvių.
Metų laurai – ieties metikui ir ėjikei
2019 12 16
Rinkimai
„Nustebino“, – vieningai į žinią, kad buvo išrinkti geriausiais 2019 m. Lietuvos lengvaatlečiais, reagavo Živilė Vaiciukevičiūtė ir Edis Matusevičius.
Lietuvos bėgikai – greta lyderių
2019 12 10
Krosas
Žemyne – tik už aštuonių ekipų nugarų. Lisabonoje (Portugalija) vykęs Europos kroso bėgimo čempionatas Lietuvai buvo istoriškai sėkmingiausias.
 
Prestižinis turnyras Vilniuje – jau 10 kartą
2019 12 11
Turnyras
Vilniuje, SEB arenoje, bus surengtas aukščiausios – pirmos – kategorijos Tarptautinės teniso federacijos (ITF) senjorų turnyras „Vilnius Cup 2020“.
Vilniuje triumfavo Prancūzijos talentai
2019 11 29
Turnyras
Vilniuje, SEB arenoje, baigėsi Europos teniso federacijos („Tennis Europe“) pirmos kategorijos 12-mečių teniso turnyras „Vilnius tennis academy cup 2019“.
Teniso 100-mečio šventėje – apdovanojimai
2019 11 27
Jubiliejus
Lietuvos tenisą pasveikino ypatingas svečias – tiesiai iš Daviso taurės finalo atvykęs Tarptautinės teniso federacijos prezidentas Davidas Haggerty.
Po pralaimėjimo – pagarbūs įvertinimai
2019 12 15
Boksas
Nors Egidijus Kavaliauskas pralaimėjo Terrence'ui Crawfordui kovą dėl WBO pasaulio čempiono diržo, lietuvio kovingumą įvertino garsūs bokso ekspertai.
Iš Suomijos – su bronza
2019 12 11
Imtynės
Suomijoje vykusiame tarptautiniame graikų-romėnų imtynių turnyre du mūsų šalies atletai iškovojo bronzos medalius.
Boksininkų rinkimuose – moterų triumfas
2019 12 11
Boksas
Išrinkti geriausi 2019 metų Lietuvos boksininkai. Jiems įteikti specialūs Lietuvos bokso federacijos (LBF) prizai bei piniginės premijos.
 
Kaip saugiai važinėti dviračiu žiemą
2019 12 09
Patarimai
„IKI Velomaratono“ organizatoriai išskiria 4 esminius patarimus, padėsiančius jums saugiai važinėti dviračiu net ir šaltuoju metų laiku.
Vilniuje – LDSF mokymai
2019 12 04
Mokymai
Lietuvos dviračių sporto federacija Vilniuje, viešbutyje „Panorama Hotel“ gruodžio 7-8 d. organizuoja dviračių sporto teisėjų ir administracijos mokymus.
Kelią į pirmą ketvertą užkirto kinės
2019 11 29
Trekas
Pasaulio dviračių treko taurės trečiojo etapo Honkonge moterų komandų sprinto varžybose Simona Krupeckaitė ir Miglė Marozaitė užėmė septintąją vietą.
Lentelės viršūnėje – ankšta
2019 12 15
Lietuvos lyga
Paskutinėse Lietuvos rankinio čempionato pirmojo rato rungtynėse Šiaulių SC “Dubysa” namie pralaimėjo “Kauno Ąžuolui-KTU” 29:42 (12:22).
Turnyro lentelėje – naujas lyderis
2019 12 12
Lietuvos lyga
Šalies čempionai „Dragūno“ rankininkai svečiuose palaužė pagrindinę konkurentę VHC „Šviesa“ komandą.
„Granitas“ buvo per kietas „Grifui“
2019 12 11
Lietuvos lyga
Trečiadienį Lietuvos rankinio lygioje vyko vienerios rungtynės – Kaune “Granitas-Karys“ veikė Panevėžio “KKSC-RSSG Grifą” 35:25 (19:15).
 
Sugrįžusi namo žaidė lyg ant sparnų
2019 12 16
Varžybos
Po 12 metų į Kauną sugrįžusi tinklininkė Erika Kliokmanaitė padėjo savo ekipai laimėti principinį mūšį.
Finale – „Amber-Arlanga“ ir „Sūduva“
2019 12 16
LTF Didžioji taurė
LTF vyrų Didžiosios taurės turnyro finale dėl pirmo šio sezono trofėjaus kausis Klaipėdos „Amber-Arlangos“ ir Marijampolės „Sūduvos“ komandos.
Prieš mūšius – kovingos kalbos
2019 12 13
Taurė
Tinklinio salėse vyks intriguojantys mūšiai dėl vietos Lietuvos tinklinio federacijos Didžiosios taurės finale.
Nematomą sporto pusę lydi ir skausmas
2019 12 12
Žvilgsnis
Lenktynininkas Deividas Jocius, patyręs didelę avariją Druskininkų ralyje, sužinojo, ką reiškia, kuomet tavo planai nubraukiami vienu brūkšniu.
Žiemos ralyje – sportas ir pramogos
2019 12 11
Ralis
Pirmojo metų festivalio „Winter Rally“ organizatoriai paskelbė automobilių sporto gerbėjams aktualią datą.
Ralyje – briedžiai, fėjos, nykštukai
2019 12 03
Ralis
„Kalėdinis ralis“ surinko gausų būrį šeimų, draugų ir giminaičių. Ralyje startavo daugiau kaip 60 ekipažų, virš 200 dalyvių.
 
Rekordinė rinktinė bus dar didesnė
2019 12 16
Jaunimo olimpiada
LTOK pasiekė džiugios žinios – mūsų šaliai skirtos dvi papildomos vietos 2020 metų jaunimo žiemos olimpines žaidynėse Lozanoje.
Lietuvos čiuožėjai – auksas Slovakijoje
2019 12 15
Dailusis čiuožimas
Marija Brejeva triumfavo Tarptautinės čiuožimo sąjungos kalendorinių dailiojo čiuožimo varžybų "61st Grand Prix of Bratislava" jaunių grupėje.
Po sėkmingų startų – geresnė nuotaika
2019 12 14
Biatlonas
Biatlonininkų sėkmė Austrijoje: Vytautas Strolia iškovojo įskaitinius taškus, o Lietuvos vyrai pranoko švedus.
Bėgimo varžybos – ir dieną, ir naktį
2019 12 14
Festivalis
Bėgiojimui tinka ir žiema – tai vasario 1-2 dienomis Druskininkuose įrodys bėgimo entuziastai.
Mažiems automobiliams – didelė erdvė
2019 12 12
Bazės
Kaune duris atvėrė „RC Arena Lithuania“: pirmoji specialiai radijo bangomis valdomų automobilių lenktynėms pritaikyta erdvė Lietuvoje.
Grįžta ekstremalus alpinizmas
2019 12 11
Festivalis
Į Druskininkuose vyksiantį LTeam žiemos festivalį sugrįžta ekstremalios alpinizmo varžybos. „Ledo kirtis 2020“ vyks abi festivalio dienas.
 
Studentų sporto pažiboms – apdovanojimai
2019 12 13
Apdovanojimai
Kauno rotušėje vyko 2019 metų geriausiųjų Lietuvos studentų sportininkų pagerbimo ir apdovanojimų vakaras.
Sporto žurnalistai pagerbė metų laureatus
2019 12 13
Apdovanojimai
Lietuvos sporto žurnalistų federacijos (LSŽF) Metų apdovanojimų ceremonijoje pagerbti sporto žurnalistikos laureatai, sportininkai ir organizacijos.
Rinkimų azartas peržengė teisėtas ribas
2019 12 12
Situacija
„LTeam apdovanojimų 2019“ apdovanojimų taryba dėl galimo neteisėto balsų rinkimo nusprendė anuliuoti „Metų populiariausio sportininko“ nominaciją.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas