tenisoakademija.lt 2019 m. lapkričio 5 d. 17:28 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Sporte pergalės būna ne tik varžybose

Žinoma sporto psichologė Aistė Žemaitytė – apie motyvaciją siekti pergalių ir reakciją į pralaimėjimą

A.Žemaitytė.
pliadisfoto.com nuotr.
A.Žemaitytė.
Aistė Žemaitytė – žinoma Lietuvos sporto psichologė, jau septyniolika metų  padedanti aukščiausio lygio sportininkams. Savo patirtį ir įžvalgas, padedančias siekti aukščiausių rezultatų ne tik sporte, ji atskleidžia ir tenisininkams. Tai psichologė padarė, paprašyta Vilniaus teniso akademijos, kurioje auklėtinių psichologijai ir motyvacijai skiriamas didelis dėmesys.
 
Kaip rasti motyvaciją siekti pergalių teniso korte?
Bendra pergalė tenise susideda iš mikropergalių ir pralaimėjimų  - pralaimėto taško, geimo, seto. Kitaip tariant laimėjęs arba pralaimėjęs mūšį, karo dar nesi nei laimėjęs, nei pralaimėjęs. Būtent perdėtas džiaugsmas arba per ankstyvas liūdesys dažniausiai sutrukdo siekti galutinės pergalės. Ką daryti? Optimalu – taško, geimo ir seto pabaigą paversti savotiška rutina – tarsi tai būtų nieko ypatingo.
 
Kitas svarbus komponentas – tikslas. Kai einu į varžybas, kokį tikslą aš keliu sau? Ką noriu pasiekti ir kaip tai padarysiu?
 
Sporte be varžybų yra ir daug kitų svarbių pergalių, kurios bus aukso vertės gyvenime: pergalė pažinti ir išmokti valdyti save stresinėse situacijose, pergalė tai, kas išmokta treniruotėje, panaudoti per varžybas, kovoti iki galo, šaltakraujiškai tvarkytis kritinėse situacijose, planuotis, organizuotai derinti savo veiklas, kurti tinkamą pasitikėjimą savimi, spręsti konfliktus, valdyti impulsus ir emocijas, kontroliuoti dėmesį. 
 
Vieną kartą per 3 ar 6 mėnesius verta atsakyti sau į klausimą, kas labiausiai trukdo siekti pergalės, ir tai pasidaryti savo tarpiniu tikslu. Numatyti drauge su treneriais ar kitais specialistais užduotis, per kurias to bus siekiama, kada ir kiek laiko tai bus daroma, ir aktyviai jas vykdyti. Kai tai bus pasiekta, tai bus asmeninė pergalė, kuri leis pajusti daugiau pergalių ir per teniso varžybas.

Kaip nuteikti save per treniruotę atiduoti visas jėgas?
Sekti pažangą ir keltis tikslus: prieš mėnesį galėjau išlaikyti apie 15–18 kamuolių, o dabar galiu stabiliai 22–25, kitą mėnesį norėčiau 27–30. Kas atsitiks? Norėdami peržengti esamą galimybių ribą, mes stengsimės ją pasiekę žengti bent dar vieną žingsnį už jos. Be to, įvertinę mėnesio rezultatus, natūraliai pasidžiaugsime ir su pagrįstu pasitikėjimu išsikelsime dar aukštesnį tikslą. Atiduoti visas jėgas, reiškia padaryti, ką šiandien gali ir dar vieną veiksmą daugiau. Varžybose tuomet nekils klausimų apie tai, koks ilgas taškas, neturiu jėgų ir panašiai. Vietoje to bus: „ir dar vienas”, „ir dar kartą”.

Kaip numalšinti pralaimėjimo kartėlį?
Pralaimėti – tai reiškia kažko negauti, ko norėjai, likti nepasitenkinimo būsenos. Paprastai galimos dvi natūralios reakcijos – ašaros dėl liūdesio, nusiminimo arba grubus elgesys dėl agresijos. Pabrėšiu – tai natūralios reakcijos, kurias mokomės suvaldyti. Yra pasyvus ir aktyvus elgesys po praradimo. Lietuviai dažniausiai naudoja pasyvų elgesio modelį, kuris yra neefektyvus. Teatrališkas demonstravimas savo būsenų įdomus aplinkiniams, tačiau neefektyvus. 
 
Ką darome pametę piniginę arba vertingą daiktą? Kaip ir kada su tuo susitaikome? Ką sau sakytume dėl tokio įvykio? Kaip elgtumės, kad įsijungtume į kasdienybę? Lygiai tas pats tinka ir sportui.
 
Vėliau išanalizuosime, kokią informaciją apie save laimėjome, nes pralaimėdamas laimi informaciją apie tobulintinus dalykus.
 
Na, ir prisiminkite savo skaudžiausią pralaimėjimą. Ar jaučiame pralaimėjimo kartėlį dabar? Ne? Nes praeitis praėjo, taip? Taigi ir ką tik pralaimėtas mačas kažkada virs praeitimi. Pasistenkime, kad tai nutiktų kuo greičiau.


Kuo ypatinga čempionų psichologija? Akivaizdu, kad technika aukštame lygyje yra tik antras pagal svarbą veiksnys, nes daugiausia lemia psichologija.
Elito sportininkų dėmesys, pasitikėjimas savimi ir emocijų kontrolė statistiškai reikšmingai skiriasi nuo sportininkų su žemesniais pasiekimais.
 
Ar yra kokių nors psichologinių patarimų, padedančių išlaikyti koncentraciją varžybų metu?
Tenise svarbu ne tik dėmesio koncentracija (pvz., kamuoliukas), tačiau ir gebėjimas operuoti dėmesio platumu („matau varžovą, aikštelę“) bei perkėlimu (pvz., nuo praeities į dabartį). Koncentracija paprastai kalbant reiškia minties ir veiksmo vienovę. Kada tai įmanoma? Kai galva „švari“ nuo vertinimų (ypač negatyvių), nuo ateities/praeities („viskas, jau laimėjai“/ „kaip visada – lengvas kamuolys, o tu nepataikai..“), nuo prietarų („jei šito taško neištraukiu, nieko nebus“). Kaip to paprasčiausiai galima pasiekti? Komentuok, ką darai! Kiekvienas tikrai jau esame patyrę, kas mums padeda optimaliai susikoncentruoti, tereikia savo patirtį perkelti į teniso kortus.

Didelį įtaką jaunojo tenisininko psichologijai turi tėvų reakcija. Kaip reaguoti į vaiko pergales ir pralaimėjimus?
Svarbiausia yra ne tai, kad buvo laimėta arba pralaimėta, o tai, kas bus daroma po to. Taigi, ar jūsų vaikas dėl pergalės tapo Dievu, o dėl patirto pralaimėjimo – nevykėliu? Jis vis dar tas pats vaikas, turintis tas pačias savybes ir gebėjimus, kaip ir prieš mačą. Pamąstykime, kaip pasitinkame vaiką po nepavykusio kontrolinio mokykloje: „Nieko, žiūrėsime, kokias klaidas padarei, mokysimės ir kitą kartą bandysime geriau”. Tas pats tinka ir tenisui! Po pergalės: „Tinkamai pasiruošei, optimaliai išnaudojai progas ir sukūrei pergalingą rezultatą”. Pabrėžtina, kad net ir laimėjus mačą, išryškėjo tam tikri laimėtojo trūkumai. Juos irgi verta darant analizę apžvelgti. Ar vienaip, ar kitaip jūsų vaikas yra tobulėjimo procese, kuris neįmanomas be klaidų, kurias svarbu atpažinti ir ilgainiui paversti įvaldytu elgesiu.

Kaip skatinti atžalą treniruotis, net jei nesiseka?
Nesiseka laikinai ar apskritai nesiseka? Neįmanoma išmokyti smuikuoti vaiko, kuris neturi klausos, tad akivaizdu, kad jam nesiseks ir jis nenorės lankyti „nesėkmės” būrelio. Jei tokia situacija yra su jūsų vaiku, tai skatinti vaiko ir nereikėtų – vertėtų atskleisti, kam vaikas gabus ir į tokią veiklą nukreipti. 
 
Tačiau jei vaikas papuolė į nesėkmių ruožą, tai tokių atkarpų būna ir gyvenime. Tai reiškia, kad yra neišmoktų dalykų, kad susidurta su silpnai išvystytais arba neturimais gebėjimais, įgūdžiais. Tokiu atveju padės aiškus įvardijimas, ko šiuo metu bus mokomasi, kas bus ugdoma, kaip ir kiek ilgai.
 
Gali būti, kad nesiseka, nes yra pervargimas dėl pernelyg didelio krūvio, dėl traumos ar ligos – buvusios arba artėjančios. Akivaizdu, kad tokiais atvejais reikia atsitraukti ar sumažinti krūvį, reikalavimus ir nuo esamos aktyvios plėtros zonos kilti į viršų. 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
LSKL - sezono rezultatyvumo rekordas
2019 11 12
Studentų sportas
Rezultatyviausias sezono rungtynes sužaidė ir net 69 taškų pranašumu pergalę iškovojo LSKL vicečempionai Lietuvos sporto universiteto krepšininkai.
Broliai lėktuve sėdi prie avarinio išėjimo
2019 11 11
Interviu
Sostinės krepšinio lygoje rungtyniaujantys broliai Lavrinovičiai: „Dar per mažai laiko praėjo, su chebra dar nebuvome išėję atsigerti sulčių.“
Kėdainiuose – „Nevėžio“ antausis „Rytui“
2019 11 09
LKL
Šeštadienį LKL čempionate didžiausia staigmena užfiksuota Kėdainiuose, kur šeimininkai įveikė „Rytą“. Pergales šventė ir „Neptūno“ bei „Juventus“ ekipos.
 
„Atrodo, kad nežaidžiau visus metus“
2019 11 11
A lyga
Nors Vaidas Slavickas dar tik atsigauna po sunkios traumos, jis jau pasirodė aikštėje per mačą su „Kauno Žalgiriu“.
„Riteriai“ priartėjo prie bronzos
2019 11 09
A lyga
Lietuvos futbolo A lygos 31-ojo turo rungtynėse Vilniaus „Riteriai“ sostinės derbyje 3:1 (2:1) nugalėjo vicečempionę Vilniaus „Žalgirio“ komandą.
Prieš paskutines kovas – permainos rinktinėje
2019 11 07
Rinktinė
Lietuvos futbolo rinktinės treneris Valdas Urbonas paskelbė žaidėjų sąrašą, kurie lapkritį žais prieš Portugalijos ir Naujosios Zelandijos ekipas.
D.Sodaitis: „Tai yra kosminis rezultatas“
2019 11 11
Pasaulio čempionatas
Pasaulio neįgaliųjų lengvosios atletikos čempionatas: A.Skujai ieties metimo finalas buvo nepasiekiamas, D.Sodaitis - 100 m bėgimo pusfinalyje.
Šimonių girioje – partizanų kovų takais
2019 11 11
Žygis
Lengvosios atletikos asociacijos surengtame pėsčiųjų žygyje Algimanto apygardos partizanų kovų takais dalyvavo apie 400 žygeivių.
Lengvaatlečiui koją pakišo jaudulys
2019 11 10
Pasaulio čempionatas
Lengvaatletis Egidijus Valčiukas debiutavo Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Dubajuje vykstančiame pasaulio neįgaliųjų čempionate.
 
Lietuvė ir kroatė triumfavo Kipre
2019 11 09
Turnyras
15-metė Vilniaus teniso akademijos (VTA) auklėtinė Patricija Paukštytė laimėjo pirmą karjeroje ITF 18-mečių turnyrą.
Lietuvės ir kroatės duetas palaužė favorites
2019 11 08
Turnyras
15-metė Lietuvos tenisininkė Patricija Paukštytė su kroate pateikė staigmeną ir Kipre žengė į finalą.
Vyrų tenise debiutavo pergalėmis
2019 11 05
Turnyras
Septyniolikmetis Balžeko teniso akademijos auklėtinis Matas Vasiliauskas sėkmingai startavo Graikijoje vykstančio ITF teniso turnyro atrankoje.
E.Petrauskas  pasirengęs kovoti su bet kuo
2019 11 12
Į profesionalų ringą žengsiasntis olimpinis prizininkas E.Petrauskas: „Noriu kovoti, noriu pergalių, noriu padovanoti žiūrovams patį geriausią reginį.“
Lietuvė sužibėjo pasaulio čempionate
2019 11 10
Karatė
Inga Mikštaitė iškovojo antrąją vietą Tokijuje pasibaigusiame 2019 metų pasaulio pilno kontakto (kiokušin) karatė čempionate be svorio kategorijų.
Europos čempionate – lietuvio triumfas
2019 11 10
Europos čempionatas
Minske (Baltarusija) vykstančio Europos muaitai čempionato jaunių (16-17 metų) vaikinų varžybose aukso medalį iškovojo lietuvis Dominykas Dirkstys.
 
Arčiausiai lyderių – V.Lendelis
2019 11 11
Trekas
Geriausią rezultatą nuo 2017 m. vasario keirino rungtyje pasiekęs Vasilijus Lendelis pasaulio dviračių treko taurės varžybose Glazge – aštuntas.
Dviratininkas pakartojo geriausią pasiekimą
2019 11 10
Trekas
Pasaulio dviračių treko taurės varžybų Glazge antrojo etapo vyrų sprinto lenktynėse, kuriose dalyvavo 35 dviratininkai, V. Lendelis užėmė šeštą vietą.
Lietuvės liko greta garbės pakylos
2019 11 09
Trekas
Dviratininkės Simona Krupeckaitė ir Miglė Marozaitė antrajame Pasaulio taurės etape – ketvirtos komandų sprinto rungtyje.
Juodkalnijoje susikrovė solidžią atsargą
2019 11 11
Europos turnyrai
EHF moterų Iššūkio taurės turnyro 3-iojo rato pirmosiose rungtynėse Kauno „Acme-Žalgiris“ išvykoje 26:19 (13:10) nugalėjo „ORK Rudar“ (Juodkalnija) ekipą.
Rankininkai aikštėje nevaldė emocijų
2019 11 02
Lietuvos lyga
Šeštadienį Lietuvos rankinio lygos rungtynėse Šiaulių “SC Dubysa” svečiuose įveikė HC “Utena” rankininkus – 33:26 (18:15).
Lemtingas lūžis – po pertraukos
2019 10 30
Lietuvos lyga
Lietuvos rankinio lygos rungtynėse Kauno „Granitas-Karys“ namuose 26:32 (18:15) nusileido Alytaus „Varsos-Stronglaso“ekipai.
 
Iš Estijos išsivežė po pergalę
2019 11 11
Baltijos čempionatas
Savaitgalį Baltijos moterų tinklinio čempionate po pergalę iškovojo Estijoje žaidusios Kauno „Kauno-VDU“ ir Alytaus „Prekybos-Paramos“ komandos.
Čempionato starte - šeimininkų pergalės
2019 11 11
Lietuvos čempionatas
Startavo naujasis TOP SPORT Lietuvos vyrų tinklinio čempionato sezonas. Pergalėmis pirmosiose rungtynėse džiaugėsi namuose rungtyniavusios ekipos.
Čempionate laukiama intriguojančių kovų
2019 11 07
Lietuvos čempionatas
Jau ateinantį šeštadienį startuos naujasis TOP SPORT Lietuvos vyrų tinklinio čempionato sezonas. Elitinėje lygoje nebus Kelmės ir Vilniaus ekipų.
Prieš Dakarą rūpinasi ir grožiu
2019 11 07
Dakaras
Antano Juknevičiaus ekipažas ant smėlio surengė komandos naujoves ir dykumų kamufliažo įkvėpto naujo automobilio dizaino pristatymą.
Lenktynininkas meta iššūkį šturmano šeimai
2019 11 05
Ralis
Gruodžio 1 d. vyksiančiame „Kalėdiniame ralyje“ profesionalus lenktynininkas Giedrius Notkus šturmanu pasirinko ne Dalių Strižaną, o žmoną Kristiną.
Lenktynininko rekordas – jau oficialus
2019 10 31
Rekordas
Jau antrą Lietuvos rekordą pasiekęs Renaldas Šeinauskas svarsto apie galimybę įrašyti savo vardą į Guinnesso rekordų knygą.
 
Taline – pergalingas lietuvių finišas
2019 11 11
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio rinktinė pergalingai užbaigė "Turkish Airlines Baltic Challenge Cup" turnyrą ir užėmė penktąją vietą.
Išvyką į Ukrainą apkartino skaudi trauma
2019 11 10
Ledo ritulys
2:3 – tokiu rezultatu Lietuvos ledo ritulio U-20 rinktinė baigė pasirodymą Keturių tautų turnyre Ukrainoje.
Vieno įvarčio lietuviams nepakako
2019 11 09
Ledo ritulys
Ukrainoje tęsiasi Keturių tautų turnyras, kuriame ledo ritulio lazdas surėmė Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos ir šeimininkų jaunimo rinktinės.
Lietuvos čempionate dominavo klaipėdiečiai
2019 11 12
Sunkioji atletika
Lietuvos atskirų veiksmų sunkiosios atletikos čempionate Alytuje svarbiausius laurus susižėrė Klaipėdoje besitreniruojantys sunkiaatlečiai.
Dėl titulų varžėsi penkių šalių atletai
2019 11 11
Kultūrizmas
Kaune vyko tarptatinis IFBB kultūrizmo ir fitneso turnyras "Valio PROfeel cup". Jame varžėsi daugiau nei 100 sportininkų.
Ištvermės iššūkis sunkė mintis ir jėgas
2019 11 11
Irklavimas
45 kilometrų iššūkį įveikęs parairkluotojas Augustas Navickas: „Nežinau, ar pasiryžčiau pakartoti.“
 
Festivalis – keturiuose miestuose
2019 11 11
Festivalis
Lapkričio 26 dieną prasidės „Sporto kino festivalis 2019“. Vienintelis toks Lietuvoje renginys vyks Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose.
Seminaras – kurčiųjų klubų atstovams
2019 11 09
Seminaras
Lapkričio 8 dieną Kaune, Lietuvos sporto universitete (LSU) vyko kvalifikacijos tobulinimo seminaras.
Akademijai – sveikinimai ir dainos
2019 11 09
Konferencija
Lapkričio 8 d. „Best Western Vilnius“ viešbučio Stiklo salėje vyko šventinė konferencija, skirta Lietuvos olimpinės akademijos įkūrimo 30-mečiui.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas