sportas.info 2019 m. spalio 30 d. 18:05 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Sporto bendruomenėje – skaudi netektis

Po sunkios ligos mirė Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo patriarchu vadinamas Zigmantas Raudonius. Jam buvo 84-eri.

Z.Raudonius.
Marytės Marcinkevičiūtės nuotr.
Z.Raudonius.
Spalio 30 d. po sunkios ligos mirė Zigmants Raudonius - baidarių ir kanojų irklavimo treneris, teisėjas, sporto organizatorius. Jis dirbo net šešeriose olimpinėse žaidynėse. Z.Raudonius gimė 1935 m. liepos 28 d. Plungėje.

Kaip rašoma Lietuvos sporto enciklopedijoje, Z.Raudonius buvo LSSR nusipelnęs treneris (1967), tarptautinės kategorijos teisėjas (1977), LSSR nusipelnęs kūno kultūros ir sporto darbuotojas (1983), LTOK garbės narys (2007). 1958 baigė VVPI. Lietuvos baidarių irklavimo čempionas: 4 × 500 m (1956, 1957), 10 000 m (1958, 1959).

Z.Raudonius buvo ilgametis Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo federacijos generalinis sekretorius. Teisėjavo šešiose olimpinėse žaidynėse (1980 m. Maskvoje, 1992 m. Barselonoje, 1996 m. Atlantoje, 2000 m. Sidnėjuje, 2004 m. Atėnuose, 2008 m. Pekine), dvylikoje pasaulio čempionatų.

Apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 5 laipsnio ordinu (2002), KKSD I laipsnio ordinu su grandine (2005), LTOK Olimpine žvaigžde (2005).

*  *  *

Atsisveikinti su Zigmantu Raudoniumi galima lapkričio 1 d. nuo 11 iki 22 val. Vilniaus laidojimo rūmuose Olandų g. 22. Laidotuvės - lapkričio 2 d. Plungės senosiose kapinėse.

*  *  *

2015 m. švęsdamas 80 metų jubiliejų Zigmantas Raudonius laikraščiui „Sportas“ sakė, kad savo gyvenime nieko nekeistų ir eitų tuo pačiu keliu. Pateikiame jubiliejui skirtą Marytės Marcinkevičiūtės straipsnį.

Vaikystės baidarė
 
Z.Raudonius – žemaitis iš Plungės. Vienas Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo pradininkų. Viešint jo namuose, Zigmantas rodė savo pelnytus trofėjus, apdovanojimus ir pasakojo, kad dabar dienų nebepalygintų su ankstesnėmis. Jos bėga nebe taip įdomiai. 
 
Mūsų šalies baidarių ir kanojų irklavimo patriarchas negali nepaminėti savadarbės baidarės, kurią vaikystėje su klasės draugais Vytautu Virbicku ir Vytautu Jarumbausku sulipdė ir leisdavosi Babrungo upe.

„Nežinau, gal vokiečiai paliko tuos baidarės griaučius, krūvą pagaliukų, kuriuos reikėjo kuo nors aptraukti. Tuos pagaliukus surinkome, išryškėjo baidarės kontūrai. Juos aptraukėme plona aviacine fanera, apkalėme dvivietę baidarę ir leisdavomės irkluoti“, – prisimena Zigmantas.
 
Vaikinai savo rankomis pasigamino ir irklus. Su baidare klasės draugai įgijo didelį populiarumą, nes nei baidarių, nei irklų tais laikais niekur nebuvo galima nusipirkti, niekas jų nebuvo matęs. Nuo tos savadarbės baidarės viskas ir prasidėjo. 
 
Gimnastiką greitai pamiršo
 
1954-aisiais Z. Raudonius įstojo į tuometį Vilniaus pedagoginį institutą. Tiesa, tada irklavimo specialybės nebuvo. Zigmantas norėjo gilinti žinias gimnastikos srityje, bet jam pačiam nesisekė šuoliai per arklį. Atsitiktinai rūbinėje vaikinų buvo paklausta, ar moka irkluoti, nes studentų komandai trūko žmonių, kad galėtų dalyvauti estafetėse. Z. Raudonius su vaikystės draugu V. Virbicku prisipažino, kad jie galėtų irkluoti. 
 
Studentai irklavo klinkerinę baidarę ir miesto varžybose užėmė trečiąją vietą. Gimnastika Zigmantui išgaravo iš galvos, jis pradėjo domėtis baidarių irklavimu, kurio pratyboms vadovavo Venė Balčiūnaitė. Plungiškis netrukus tapo keturis kartus Lietuvos čempionu estafečių 4 x 500 m (1956–1957 m.) ir 10 000 m distancijoje (1958–1959 m.). 
 
Kaip atsarginis Z. Raudonius vyko į I SSRS tautų spartakiadą Maskvoje. Turėjo galimybę dalyvauti ir II SSRS tautų spartakiadoje, tačiau tuo metu jam pasiūlė treniruoti Lietuvos moksleivių rinktinę ir jis vietą komandoje užleido Juozui Gedminui.
 
Prie federacijos vairo – 46 metus
 
Kai Z. Raudonius baigė Pedagoginį institutą ir buvo skirstomos darbo vietos, niekam nebuvo svarbu, kad jis – irkluotojas, keturiskart Lietuvos čempionas. Vyras buvo pasirengęs dirbti pagal paskyrimą Žemaičių Kalvarijoje. Tačiau Švietimo ir mokslo ministerija atsižvelgė į tai, kad Zigmantas buvo Lietuvos moksleivių rinktinės treneris, todėl jis gavo darbą Vilniaus švietimo skyriaus sporto mokykloje.
 
Z. Raudoniaus talentas labiausiai išryškėjo nuo 1963 m. vasario mėnesio iki 2009 m. balandžio mėnesio dirbant Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo federacijos generaliniu sekretoriumi.
 
„Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo sąjūdžiui vadovavau 46 metus. Man labai patiko irklavimas, žmonės, su kuriais teko dirbti. Kartu išgyvenome pergalės džiaugsmą, krimsdavomės dėl nesėkmių. Vienais metais į SSRS čempionatą Maskvoje nebuvo atgabenta Natalijos Kalašnikovos valtis. Turėjome puikų vairuotoją Zbignevą Volčiką, kuris, niekam nieko nesakęs, staigiai iškrovė valtis ir be jokio poilsio apsuko mašiną ir grįžo į Trakus atvežti sportininkei valties“, – prisiminė Zigmantas.
 
Tiesa, iš pradžių dar teko vadovauti ir Lietuvos stendinio šaudymo, irklavimo, žūklės, stalo teniso bei vandens motorinio sporto federacijoms. 
 
„Krūvis buvo nemažas, ypač vasarą. Tačiau netrukus liko tik vienos baidarės ir kanojos, pasidarė ypač malonu dirbti. Prisimenu, ne bet kas galėjo sugyventi su savotiško charakterio Vitalijumi Trukšinu, o jis buvo kone mano numylėtinis“, – sako Zigmantas.
 
Jubiliatas giria pasaulio čempionę Nataliją Kalašnikovą, Aną Beloborodovą, kurios buvo ne tik šaunios irkluotojos, bet ir įdomios merginos.
 
Užaugo kelios irkluotojų kartos
 
„Gyvenimas prabėgo labai greitai, nespėju atsigulti, o, žiūrėk, jau ir Naujieji metai atėjo. Vienos varžybos vijo kitas, keitėsi žmonės. Puiki buvo pirmoji karta: Vladas Česiūnas, Artūras Vieta, Natalija Kalašnikova, Anatolijus Korolkovas, Petras Šiurskas, Romualdas Vienažindis.
 
Jau užaugo ir trečioji karta. Gera. Turime pasaulio ir Europos čempionų, savo žodį dar tikrai tars talentingasis mano kraštietis Henrikas Žustautas, kuris, esu įsitikinęs, turėtų tapti olimpinių žaidynių prizininku. Gerai pažįstu jo pirmąjį trenerį Edmundą Gelčinską, kuris taip pat irklavo“, – teigia Zigmantas.
 
Paprašytas palyginti ankstesnįjį irklavimą su dabartiniu, vyras tik šyptelėjo ir atsakė: „Tik pažiūrėkite, kokios dabar valtys. Kaip saldainiukai. Anksčiau kanojos buvo labai plačios, didelės, per Lietuvos čempionatus buvo irkluojama klinkerinėmis baidarėmis. Dabar ir greitis didesnis.“ 
 
2009-aisiais Zigmantas savo noru paliko federaciją, šį sprendimą jis priėmė dėl žmonos sveikatos. Daug kas šio patyrusio specialisto prašė pasilikti, tačiau jis nesutiko. 
 
Teisėjavo šešeriose olimpiadose
 
Z. Raudonius teisėjavo net šešeriose olimpinėse žaidynėse: Maskvoje (1980 m.), Barselonoje (1992 m.), Atlantoje (1996 m.), Sidnėjuje (2000 m.), Atėnuose (2004 m.) ir Pekine (2008 m.). Matė visus mūsų irkluotojų pasirodymus. Į savo septintąsias olimpines žaidynes Londone Zigmantas vyko su Lietuvos specialistų grupe.
 
Jis teisėjavo 12 pasaulio čempionatų Notingame, Kopenhagoje, Meksike, dukart Duisburge ir Segede, Milane, Poznanėje, Sevilijoje, Geinsvilyje, Zagrebe.
 
„Tarptautinė teisėjo kategorija man buvo suteikta 1977-aisiais ir nuo to laiko buvau susietas su didžiuoju irklavimu. Kokia vis dėlto graži mano mėgstama sporto šaka. Visą gyvenimą su ja kartu ėjau gulti ir kėliausi“, – tvirtina sukaktuvininkas.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
Patvirtino trenerius ir iškėlė tikslus
2020 01 20
Posėdis
Kaune vyko LKF Vykdomojo komiteto posėdis, kurio metu buvo patvirtinti jaunimo rinktinių treneriai, iškelti tikslai rinktinėms, svarstomi kiti klausimai.
Pergalė išsprūdo mačo pabaigoje
2020 01 19
Europos lyga
Vilniaus „Kibirkštis-MRU“ patyrę nesėkmę Europos moterų lygoje. Algirdo Paulausko ir Gitauto Kievino auklėtinės 69:71 nusileido Ostravos SBS iš Čekijos.
Vilniuje – paskutinis šansas „Kibirkščiai“
2020 01 18
Europos lyga
Šį savaitgalį į Vilnių atkeliavo Europos moterų krepšinio lygos turas, kuriame bilietą į atkrintamas kovas bandys pasiekti „Kibirkšties-MRU“ komanda.
 
Džiaugėsi nusiteikimu, bet ne žaidimu
2020 01 20
Žvilgsnis
„Rungtynės buvo naudingos pasirengimo procesui, fiziniam pasirengimui", - po kontrolinio mačo su „Kauno Žalgiriu“ sakė „Sūduvos“ strategas.
„Neptūno“ futbolo komandos tikslas – A lyga
2020 01 20
Sprendimas
Klaipėdos „Neptūnas“ nesustoja augti. Švęsdamas savo 55-tąsias metines, klubas miestui dovanoja naują „Neptūno“ futbolo komandą.
Vilniaus „Žalgirį“ treniruos baltarusis
2020 01 19
Treneris
Vilniaus „Žalgiris“ turi naują vyriausiąjį trenerį. Prie ekipos vairo stoja 38-erių baltarusis Aliaksejus Baga.
Bėgimo sezonas startavo Kėdainiuose
2020 01 13
Lietuvos bėgimo taurės sezono starte - Egidijaus Adomkaičio ir Viktorijos Varnagirytės pergalės.
Australijoje pasijuto lyg siaubo filme
2020 01 07
Žvilgsnis
Ėjikė Brigita Virbalytė: „Jei Lietuva sunkiai susidorojo su Alytaus gaisru, tai Australija bando kovoti su savo gaisru, kurio mastas yra nesuvokiamas.“
Iš Seimo – į Vingio parką
2019 12 28
Veidas
Seimo kanceliarijos Finansų skyriaus vedėjas Marius Žiūkas po ypač sėkmingo pasaulio čempionato toliau rengiasi jau ketvirtosioms olimpinėms žaidynėms.
 
Futbolininko posūkis – į tenisą
2020 01 20
Posūkis
Pernai futbolininko karjerą baigęs 37 m. Arūnas Klimavičius prisijungė prie Balžeko teniso akademijos, kurioje tapo fizinio rengimo treneriu.
R.Berankis: „Esu labai laimingas“
2020 01 20
Turnyras
Geriausias Lietuvos tenisininkas Ričardas Berankis pergalingai pradėjo Didžiojo kirčio serijos turnyrą „Australian Open“.
„Vilnius Cup 2020“ triumfavo ir lietuviai
2020 01 20
Turnyras
Jubiliejiniame Tarptautinės teniso federacijos turnyre Vilniuje - 24 valstybių atstovai ir lietuvių triumfas.
Metų geriausieji – iš Vilniaus ir Šakių
2020 01 20
Graplingo imtynės
2019 m. naują discipliną „su kimono“ turnyruose pradėjusi naudoti Lietuvos graplingo federacija išrinko geriausius šios rungties metų sportininkus.
Lietuvė triumfavo prestižiniame turnyre
2020 01 20
Imtynės
Švedijoje vykusiame prestižiniame „Klippan Lady Open 2020“ moterų imtynių turnyre Danuté Domikaityté (72 kg) iškovojo aukso medalį.
Lietuviams - trys Europos čempionų titulai
2020 01 20
Karatė
Pirmame Europos pilno kontakto karatė čempionate, kuriame galėjo dalyvauti visų karatė stilių ir organizacijų atstovai, lietuviai pelnė 3 aukso medalius.
 
R. Navardauskas sezoną pradės Afrikoje
2020 01 15
Sezonas
Lietuvos čempionas R.Navardauskas, atstovaujantis Prancūzijos klubui „Nippo Delko One Provence“, dalyvaus sausio 20-26 d. Gabone vyksiančiose lenktynėse.
Lietuvė tikisi sužibėti Tokijo karštyje
2019 12 27
Žvilgsnis
Lietuvos dviratininkė Rasa Leleivytė: „Jei neturėčiau šansų, tai į žaidynes net nevažiuočiau“.
Viename čempionate – trys šalys
2019 12 20
Naujovė
Kitais metais kartu su Lietuvos dviračių treko čempionais paaiškės ir Latvijos bei Estijos čempionai.
Garliavoje – Kauno ir Vilniaus kova
2020 01 19
Lietuvos lyga
Šeštadienį Lietuvos rankinio lygoje vyko trejos rungtynės. Jose pergales iškovojo „Dragūnas“, „Varsa-Stronglasas“ ir "Kauno Ąžuolas-KTU“.
Rankinio lygoje startavo antrasis ratas
2020 01 16
Lietuvos lyga
HC “Utena” namuose pralaimėjo VHC “Šviesai” 25:49 (11:26), o Šiauliuose “SC Dubysa” neatlaikė Kauno “Granito-Kario” tempo – 21:37 (9:17).
Lietuvos rinktinė peržengė pirmą barjerą
2020 01 12
Atranka
Lietuvos vyrų rankinio rinktinė iškovojo trečią pergalę pasaulio čempionato atrankos varžybose ir laimėjo vienintelį kelialapį į kitą etapą.
 
Čempionės siekia grįžti pergalių kelią
2020 01 20
Moterų tinklinis
Savaitgalį tęsėsi kovos TOP SPORT Lietuvos moterų tinklinio čempionate ir Baltijos moterų pirmenybėse.
Čempionams – bilietai į žemyno pirmenybes
2020 01 16
Sniego tinklinis
Vasario 1-2 d. Druskininkuose vyks atviras Lietuvos sniego tinklinio čempionatas – „EEVZA Snow Volleyball Tournament powered by Affidea klinika“ turnyras
Tinklinio arenose – legionieriai iš Lietuvos
2020 01 15
Žvilgsnis
Tinklininkas Arvydas Mišeikis džiaugiasi sugrįžęs į elitinę Prancūzijos lygą, bet turi priekaištų agentui.
B.Vanagas išpildė didžiausią portugalo norą
2020 01 20
Žvilgsnis
„Niekas iš mūsų nenori būti tuo, kuris sėdi namuose. Būtų buvę nelengva žiūrėti, kaip sekasi kitiems, o pačiam nieko nedaryti“, – sakė F.Palmeiro.
Po Dakaro – į medikų rankas
2020 01 18
Dakaras
Į Lietuvą grįžęs Benediktas Vanagas gerbėjams priminė, kas Dakaro ralyje svarbiausia siekiant rezultato.
Drama Dakare: rezultatas dužo į akmenis
2020 01 18
Dakaras
Išlaužę ratą V.Žala ir S.Jurgelėnas daugiau nei 5 valandas trasoje remontavo automobilį ir finišą pasiekė likus vos 2 min. iki laiko limito pabaigos.
 
Lietuvos čiuožėjai – bronza Serbijoje
2020 01 20
Dailusis čiuožimas
Trumpojoje programoje karjeros rekordą pasiekusi Elžbieta Kropa užkopė ant garbės pakylos dailiojo čiuožimo varžybose "Skate Helena 2020".
Permainos – ir čempionatuose, ir rinktinėje
2020 01 20
Ledo ritulys
Nuo kito sezono asociacija „Hockey Lietuva“ draus savo organizuojamuose čempionatuose dalyvauti biudžetiniams klubams ir mokykloms.
Debiutą paženklino kartėlis
2020 01 20
Jaunimo olimpiada
Snieglentininkas Motiejus Morauskas nepayeko į „slopestyle“ rungties finalą jaunmo olimpinėse žaidynėse.
Baltijos čempionate – Lietuvos rekordai
2020 01 20
Šaudymas iš lanko
Ventspilyje (Latvija) vykusiame Baltijos uždarų patalpų šaudymo iš lanko čempionate užfiksuoti net trys Lietuvos rekordai.
Žaidynės jaunėja, konkurencija auga
2020 01 20
Žaidynės
„Žalgirio“ draugijos žiemos žaidynės startavo Alytuje šachmatų, šaškių ir stalo teniso varžybomis, eilės laukia kalnų slidininkai ir salės futbolininkai.
Olimpinį sezoną pradeda Majamyje
2020 01 20
Buriavimas
Kelialapius į Tokijo olimpines žaidynes iškovoję buriuotojai Juozas Bernotas ir Viktorija Andrulytė pradeda varžybų sezoną.
 
Prizai – atletams, treneriams, klubams
2020 01 20
Apdovanojimai
Marijampolėje vyko Lietuvos kultūrizmo ir kūno rengbos federacijos (IFBB) 2019 m. geriausių sportininkų, trenerių ir klubų apdovanojimai.
Vaikams atsiskleisti padeda sportas
2020 01 20
Žvilgsnis
Sportas ir aktyvi fizinė veikla specialiųjų ugdymosi poreikių turintiems vaikams ne mažiau svarbūs, nei įprastos raidos jų bendraamžiams.
Pasieniečiams – prizai už sporto pergales
2020 01 17
Apdovanojimai
Vilniuje pagerbti geriausi VSAT sportininkai, sporto renginių organizatorius, geriausiais fiziškai pasirengę pareigūnai, sportiškiausi padaliniai.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas