sportas.info 2019 m. spalio 30 d. 18:05 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Sporto bendruomenėje – skaudi netektis

Po sunkios ligos mirė Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo patriarchu vadinamas Zigmantas Raudonius. Jam buvo 84-eri.

Z.Raudonius.
Marytės Marcinkevičiūtės nuotr.
Z.Raudonius.
Spalio 30 d. po sunkios ligos mirė Zigmants Raudonius - baidarių ir kanojų irklavimo treneris, teisėjas, sporto organizatorius. Jis dirbo net šešeriose olimpinėse žaidynėse. Z.Raudonius gimė 1935 m. liepos 28 d. Plungėje.

Kaip rašoma Lietuvos sporto enciklopedijoje, Z.Raudonius buvo LSSR nusipelnęs treneris (1967), tarptautinės kategorijos teisėjas (1977), LSSR nusipelnęs kūno kultūros ir sporto darbuotojas (1983), LTOK garbės narys (2007). 1958 baigė VVPI. Lietuvos baidarių irklavimo čempionas: 4 × 500 m (1956, 1957), 10 000 m (1958, 1959).

Z.Raudonius buvo ilgametis Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo federacijos generalinis sekretorius. Teisėjavo šešiose olimpinėse žaidynėse (1980 m. Maskvoje, 1992 m. Barselonoje, 1996 m. Atlantoje, 2000 m. Sidnėjuje, 2004 m. Atėnuose, 2008 m. Pekine), dvylikoje pasaulio čempionatų.

Apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 5 laipsnio ordinu (2002), KKSD I laipsnio ordinu su grandine (2005), LTOK Olimpine žvaigžde (2005).

*  *  *

Atsisveikinti su Zigmantu Raudoniumi galima lapkričio 1 d. nuo 11 iki 22 val. Vilniaus laidojimo rūmuose Olandų g. 22. Laidotuvės - lapkričio 2 d. Plungės senosiose kapinėse.

*  *  *

2015 m. švęsdamas 80 metų jubiliejų Zigmantas Raudonius laikraščiui „Sportas“ sakė, kad savo gyvenime nieko nekeistų ir eitų tuo pačiu keliu. Pateikiame jubiliejui skirtą Marytės Marcinkevičiūtės straipsnį.

Vaikystės baidarė
 
Z.Raudonius – žemaitis iš Plungės. Vienas Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo pradininkų. Viešint jo namuose, Zigmantas rodė savo pelnytus trofėjus, apdovanojimus ir pasakojo, kad dabar dienų nebepalygintų su ankstesnėmis. Jos bėga nebe taip įdomiai. 
 
Mūsų šalies baidarių ir kanojų irklavimo patriarchas negali nepaminėti savadarbės baidarės, kurią vaikystėje su klasės draugais Vytautu Virbicku ir Vytautu Jarumbausku sulipdė ir leisdavosi Babrungo upe.

„Nežinau, gal vokiečiai paliko tuos baidarės griaučius, krūvą pagaliukų, kuriuos reikėjo kuo nors aptraukti. Tuos pagaliukus surinkome, išryškėjo baidarės kontūrai. Juos aptraukėme plona aviacine fanera, apkalėme dvivietę baidarę ir leisdavomės irkluoti“, – prisimena Zigmantas.
 
Vaikinai savo rankomis pasigamino ir irklus. Su baidare klasės draugai įgijo didelį populiarumą, nes nei baidarių, nei irklų tais laikais niekur nebuvo galima nusipirkti, niekas jų nebuvo matęs. Nuo tos savadarbės baidarės viskas ir prasidėjo. 
 
Gimnastiką greitai pamiršo
 
1954-aisiais Z. Raudonius įstojo į tuometį Vilniaus pedagoginį institutą. Tiesa, tada irklavimo specialybės nebuvo. Zigmantas norėjo gilinti žinias gimnastikos srityje, bet jam pačiam nesisekė šuoliai per arklį. Atsitiktinai rūbinėje vaikinų buvo paklausta, ar moka irkluoti, nes studentų komandai trūko žmonių, kad galėtų dalyvauti estafetėse. Z. Raudonius su vaikystės draugu V. Virbicku prisipažino, kad jie galėtų irkluoti. 
 
Studentai irklavo klinkerinę baidarę ir miesto varžybose užėmė trečiąją vietą. Gimnastika Zigmantui išgaravo iš galvos, jis pradėjo domėtis baidarių irklavimu, kurio pratyboms vadovavo Venė Balčiūnaitė. Plungiškis netrukus tapo keturis kartus Lietuvos čempionu estafečių 4 x 500 m (1956–1957 m.) ir 10 000 m distancijoje (1958–1959 m.). 
 
Kaip atsarginis Z. Raudonius vyko į I SSRS tautų spartakiadą Maskvoje. Turėjo galimybę dalyvauti ir II SSRS tautų spartakiadoje, tačiau tuo metu jam pasiūlė treniruoti Lietuvos moksleivių rinktinę ir jis vietą komandoje užleido Juozui Gedminui.
 
Prie federacijos vairo – 46 metus
 
Kai Z. Raudonius baigė Pedagoginį institutą ir buvo skirstomos darbo vietos, niekam nebuvo svarbu, kad jis – irkluotojas, keturiskart Lietuvos čempionas. Vyras buvo pasirengęs dirbti pagal paskyrimą Žemaičių Kalvarijoje. Tačiau Švietimo ir mokslo ministerija atsižvelgė į tai, kad Zigmantas buvo Lietuvos moksleivių rinktinės treneris, todėl jis gavo darbą Vilniaus švietimo skyriaus sporto mokykloje.
 
Z. Raudoniaus talentas labiausiai išryškėjo nuo 1963 m. vasario mėnesio iki 2009 m. balandžio mėnesio dirbant Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo federacijos generaliniu sekretoriumi.
 
„Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo sąjūdžiui vadovavau 46 metus. Man labai patiko irklavimas, žmonės, su kuriais teko dirbti. Kartu išgyvenome pergalės džiaugsmą, krimsdavomės dėl nesėkmių. Vienais metais į SSRS čempionatą Maskvoje nebuvo atgabenta Natalijos Kalašnikovos valtis. Turėjome puikų vairuotoją Zbignevą Volčiką, kuris, niekam nieko nesakęs, staigiai iškrovė valtis ir be jokio poilsio apsuko mašiną ir grįžo į Trakus atvežti sportininkei valties“, – prisiminė Zigmantas.
 
Tiesa, iš pradžių dar teko vadovauti ir Lietuvos stendinio šaudymo, irklavimo, žūklės, stalo teniso bei vandens motorinio sporto federacijoms. 
 
„Krūvis buvo nemažas, ypač vasarą. Tačiau netrukus liko tik vienos baidarės ir kanojos, pasidarė ypač malonu dirbti. Prisimenu, ne bet kas galėjo sugyventi su savotiško charakterio Vitalijumi Trukšinu, o jis buvo kone mano numylėtinis“, – sako Zigmantas.
 
Jubiliatas giria pasaulio čempionę Nataliją Kalašnikovą, Aną Beloborodovą, kurios buvo ne tik šaunios irkluotojos, bet ir įdomios merginos.
 
Užaugo kelios irkluotojų kartos
 
„Gyvenimas prabėgo labai greitai, nespėju atsigulti, o, žiūrėk, jau ir Naujieji metai atėjo. Vienos varžybos vijo kitas, keitėsi žmonės. Puiki buvo pirmoji karta: Vladas Česiūnas, Artūras Vieta, Natalija Kalašnikova, Anatolijus Korolkovas, Petras Šiurskas, Romualdas Vienažindis.
 
Jau užaugo ir trečioji karta. Gera. Turime pasaulio ir Europos čempionų, savo žodį dar tikrai tars talentingasis mano kraštietis Henrikas Žustautas, kuris, esu įsitikinęs, turėtų tapti olimpinių žaidynių prizininku. Gerai pažįstu jo pirmąjį trenerį Edmundą Gelčinską, kuris taip pat irklavo“, – teigia Zigmantas.
 
Paprašytas palyginti ankstesnįjį irklavimą su dabartiniu, vyras tik šyptelėjo ir atsakė: „Tik pažiūrėkite, kokios dabar valtys. Kaip saldainiukai. Anksčiau kanojos buvo labai plačios, didelės, per Lietuvos čempionatus buvo irkluojama klinkerinėmis baidarėmis. Dabar ir greitis didesnis.“ 
 
2009-aisiais Zigmantas savo noru paliko federaciją, šį sprendimą jis priėmė dėl žmonos sveikatos. Daug kas šio patyrusio specialisto prašė pasilikti, tačiau jis nesutiko. 
 
Teisėjavo šešeriose olimpiadose
 
Z. Raudonius teisėjavo net šešeriose olimpinėse žaidynėse: Maskvoje (1980 m.), Barselonoje (1992 m.), Atlantoje (1996 m.), Sidnėjuje (2000 m.), Atėnuose (2004 m.) ir Pekine (2008 m.). Matė visus mūsų irkluotojų pasirodymus. Į savo septintąsias olimpines žaidynes Londone Zigmantas vyko su Lietuvos specialistų grupe.
 
Jis teisėjavo 12 pasaulio čempionatų Notingame, Kopenhagoje, Meksike, dukart Duisburge ir Segede, Milane, Poznanėje, Sevilijoje, Geinsvilyje, Zagrebe.
 
„Tarptautinė teisėjo kategorija man buvo suteikta 1977-aisiais ir nuo to laiko buvau susietas su didžiuoju irklavimu. Kokia vis dėlto graži mano mėgstama sporto šaka. Visą gyvenimą su ja kartu ėjau gulti ir kėliausi“, – tvirtina sukaktuvininkas.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Neptūno“ krepšininkai suklupo Bonoje
2019 11 12
Čempionų lyga
Čempionų lygos penktojo turo rungtynėse D grupėje Klaipėdos „Neptūnas“ Vokietijoje 85:97 (18:29, 15:25, 27:23, 25:20) pralaimėjo Bonos „Telekom Baskets“.
„Lietkabelis“ pajuto pergalės skonį
2019 11 12
Čempionų lyga
Čempionų lygos penktojo turo mače A grupėje Panevėžio „Lietkabelis“ namie 98:83 (26:23, 24:22, 18:18, 30:20) nugalėjo Torunės „Polski Cukier“ (Lenkija).
Nesėkminga rinktinės repeticija
2019 11 12
Rinktinė
Prieš 2021 metų Europos čempionato atrankos susitikimus su Albanijos ir Turkijos rinktinėmis, lietuvės sužaidė kontrolines rungtynes Latvijoje.
 
Tikslas – geros žiūrovų emocijos
2019 11 12
Žvilgsnis
Rezultatyviausias „Sūduvos“ žaidėjas M.Topčagičius apie savo įvarčius: „Labai tuo džiaugiuosi, už šiuos rezultatus dėkoju savo komandos draugams.“
„Atrodo, kad nežaidžiau visus metus“
2019 11 11
A lyga
Nors Vaidas Slavickas dar tik atsigauna po sunkios traumos, jis jau pasirodė aikštėje per mačą su „Kauno Žalgiriu“.
„Riteriai“ priartėjo prie bronzos
2019 11 09
A lyga
Lietuvos futbolo A lygos 31-ojo turo rungtynėse Vilniaus „Riteriai“ sostinės derbyje 3:1 (2:1) nugalėjo vicečempionę Vilniaus „Žalgirio“ komandą.
Lengvaatletė neatlaikė įtampos
2019 11 12
Pasaulio čempionatas
Į lengvosios atletikos pasaulio čempionatą finalą nepatekusi Ramunė Adomaitienė: „Sektoriuje buvau kaip nesava.“
Pasaulio čempionatas suteikė pasitikėjimo
2019 11 12
Pasaulio čempionatas
Danui Sodaičiui trūko akimirkos iki didelio tikslo – pasaulio neįgaliųjų lengvosios atletikos čempionato 100 metrų bėgimo rungties finalo (VIDEO).
D.Sodaitis: „Tai yra kosminis rezultatas“
2019 11 11
Pasaulio čempionatas
Pasaulio neįgaliųjų lengvosios atletikos čempionatas: A.Skujai ieties metimo finalas buvo nepasiekiamas, D.Sodaitis - 100 m bėgimo pusfinalyje.
 
Lietuvė ir kroatė triumfavo Kipre
2019 11 09
Turnyras
15-metė Vilniaus teniso akademijos (VTA) auklėtinė Patricija Paukštytė laimėjo pirmą karjeroje ITF 18-mečių turnyrą.
Lietuvės ir kroatės duetas palaužė favorites
2019 11 08
Turnyras
15-metė Lietuvos tenisininkė Patricija Paukštytė su kroate pateikė staigmeną ir Kipre žengė į finalą.
Vyrų tenise debiutavo pergalėmis
2019 11 05
Turnyras
Septyniolikmetis Balžeko teniso akademijos auklėtinis Matas Vasiliauskas sėkmingai startavo Graikijoje vykstančio ITF teniso turnyro atrankoje.
Legenda pakeitė nuomonę dėl merginų
2019 11 12
Imtynės
Rimantas Bagdonas: „Neretai merginų azartas ir be kompromisinės kovos daugiau užveda, nei vaikinų imtynės su išskaičiavimu.“
E.Petrauskas  pasirengęs kovoti su bet kuo
2019 11 12
Boksas
Į profesionalų ringą žengsiasntis olimpinis prizininkas E.Petrauskas: „Noriu kovoti, noriu pergalių, noriu padovanoti žiūrovams patį geriausią reginį.“
Lietuvė sužibėjo pasaulio čempionate
2019 11 10
Karatė
Inga Mikštaitė iškovojo antrąją vietą Tokijuje pasibaigusiame 2019 metų pasaulio pilno kontakto (kiokušin) karatė čempionate be svorio kategorijų.
 
Arčiausiai lyderių – V.Lendelis
2019 11 11
Trekas
Geriausią rezultatą nuo 2017 m. vasario keirino rungtyje pasiekęs Vasilijus Lendelis pasaulio dviračių treko taurės varžybose Glazge – aštuntas.
Dviratininkas pakartojo geriausią pasiekimą
2019 11 10
Trekas
Pasaulio dviračių treko taurės varžybų Glazge antrojo etapo vyrų sprinto lenktynėse, kuriose dalyvavo 35 dviratininkai, V. Lendelis užėmė šeštą vietą.
Lietuvės liko greta garbės pakylos
2019 11 09
Trekas
Dviratininkės Simona Krupeckaitė ir Miglė Marozaitė antrajame Pasaulio taurės etape – ketvirtos komandų sprinto rungtyje.
Juodkalnijoje susikrovė solidžią atsargą
2019 11 11
Europos turnyrai
EHF moterų Iššūkio taurės turnyro 3-iojo rato pirmosiose rungtynėse Kauno „Acme-Žalgiris“ išvykoje 26:19 (13:10) nugalėjo „ORK Rudar“ (Juodkalnija) ekipą.
Rankininkai aikštėje nevaldė emocijų
2019 11 02
Lietuvos lyga
Šeštadienį Lietuvos rankinio lygos rungtynėse Šiaulių “SC Dubysa” svečiuose įveikė HC “Utena” rankininkus – 33:26 (18:15).
Lemtingas lūžis – po pertraukos
2019 10 30
Lietuvos lyga
Lietuvos rankinio lygos rungtynėse Kauno „Granitas-Karys“ namuose 26:32 (18:15) nusileido Alytaus „Varsos-Stronglaso“ekipai.
 
JAV – iki ašarų jaudinantis susitikimas
2019 11 12
NCAA rungtyniaujanti Lietuvos tinklininkė Gintarė Mackevičiūtė sulaukė netikėto, bet labai malonaus siurprizo – ją pirmą kartą JAV aplankė mama (VIDEO).
Iš Estijos išsivežė po pergalę
2019 11 11
Baltijos čempionatas
Savaitgalį Baltijos moterų tinklinio čempionate po pergalę iškovojo Estijoje žaidusios Kauno „Kauno-VDU“ ir Alytaus „Prekybos-Paramos“ komandos.
Čempionato starte - šeimininkų pergalės
2019 11 11
Lietuvos čempionatas
Startavo naujasis TOP SPORT Lietuvos vyrų tinklinio čempionato sezonas. Pergalėmis pirmosiose rungtynėse džiaugėsi namuose rungtyniavusios ekipos.
Prieš Dakarą rūpinasi ir grožiu
2019 11 07
Dakaras
Antano Juknevičiaus ekipažas ant smėlio surengė komandos naujoves ir dykumų kamufliažo įkvėpto naujo automobilio dizaino pristatymą.
Lenktynininkas meta iššūkį šturmano šeimai
2019 11 05
Ralis
Gruodžio 1 d. vyksiančiame „Kalėdiniame ralyje“ profesionalus lenktynininkas Giedrius Notkus šturmanu pasirinko ne Dalių Strižaną, o žmoną Kristiną.
Lenktynininko rekordas – jau oficialus
2019 10 31
Rekordas
Jau antrą Lietuvos rekordą pasiekęs Renaldas Šeinauskas svarsto apie galimybę įrašyti savo vardą į Guinnesso rekordų knygą.
 
Trečios varžybos – trečias podiumas
2019 11 12
Dailusis čiuožimas
Rygoje (Latvija) dailiojo čiuožimo varžybose "Volvo Open Cup" 2019 - talentingosios Lietuvos čiuožėjos Agnės Ivanovaitės medalis.
Taline – pergalingas lietuvių finišas
2019 11 11
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio rinktinė pergalingai užbaigė "Turkish Airlines Baltic Challenge Cup" turnyrą ir užėmė penktąją vietą.
Išvyką į Ukrainą apkartino skaudi trauma
2019 11 10
Ledo ritulys
2:3 – tokiu rezultatu Lietuvos ledo ritulio U-20 rinktinė baigė pasirodymą Keturių tautų turnyre Ukrainoje.
Pasikinkęs burlentę – į trečias žaidynes
2019 11 12
Žvilgsnis
Jau trečioms karjeroje olimpinėms žaidynėms besirengiančio Juozo Bernoto namuose laukia žmona ir trys katinai.
„Žaibas“ triumfavo Švedijoje
2019 11 12
Vandensvydis
Savaitgalį Švedijoje pasibaigusiame tarptautiniame vandensvydžio turnyre „Movember Cup“ nugalėjo Elektrėnų „Žaibo“ klubas.
Lietuvos čempionate dominavo klaipėdiečiai
2019 11 12
Sunkioji atletika
Lietuvos atskirų veiksmų sunkiosios atletikos čempionate Alytuje svarbiausius laurus susižėrė Klaipėdoje besitreniruojantys sunkiaatlečiai.
 
Paskelbti pretendentai į metų laurus
2019 11 12
Rinkimai
Paskelbti „LTeam apdovanojimų 2019“ nominantai ir prasidėjo balsavimas. Iš viso metų laureatai paaiškės devyniose kategorijose.
Festivalis – keturiuose miestuose
2019 11 11
Festivalis
Lapkričio 26 dieną prasidės „Sporto kino festivalis 2019“. Vienintelis toks Lietuvoje renginys vyks Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose.
Seminaras – kurčiųjų klubų atstovams
2019 11 09
Seminaras
Lapkričio 8 dieną Kaune, Lietuvos sporto universitete (LSU) vyko kvalifikacijos tobulinimo seminaras.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas