Marytė Marcinkevičiūtė 2019 m. spalio 14 d. 15:05 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Partizanų takais – pliaupiant lietui

Tradiciniame pagarbos bėgime „Algimanto apygardos partizanų takais“ Svėdasuose prisiminti kovotojai už laisvę.

Renginio akimirka.
Marytės Marcinkevičiūtės nuotr.
Renginio akimirka.
   
Tradicinis 8,5 km pagarbos bėgimas „Algimanto apygardos partizanų takais“ maršrutu Šimonių giria – Svėdasai buvo skirtas vienam iškiliausių Aukštaitijos partizanų vadų, Rytų Lietuvoje veikusios Algimanto apygardos partizanų vado Antano Starkaus-Montės 100-osioms gimimo metinėms paminėti. 
 
Šis bebaimis kovotojas su šešiais savo bendražygiais, apsuptas priešų, žuvo prieš 70 metų - 1949-aisiais lapkričio 1-ąją apygardos štabo bunkeryje Šimonių girioje prie Priegodo ežero. 

Nenorėdami pasiduoti gyvi, po atkaklių kautynių jie susisprogdino. A. Starkui-Montei žūties dieną buvo 30 metų ... 

Šiemetiniame pagarbos bėgime, įkyriai žliaugiant rudeniškam lietui ir pučiant stiprokam vėjui, dalyvavo 80 sportininkų.

ORGANIZATORIAI. Pagrindinis renginio organizatorius – anykštėnas Vladas Pajarskas, kurio 26-erių brolis Albinas Pajarskas-Bebas, apygardos štabo viršininkas, buvo tarp tų septynių išduotų Algimanto apygardos partizanų. 

Šiemet prie bėgimo organizavimo daug prisidėjo Lietuvos kaimo sporto ir kultūros asociacija “Nemunas” (valdybos pirmininkas – Kęstutis Levickis) ir  vilniečių sporto klubas „Žaidynės tęsiasi“, vadovaujamas šio bėgimo vyr. teisėjo, Vilniaus S. Nėries gimnazijos kūno kultūros mokytojo Egidijaus Juozo Karaliaus.    

80 bėgimo dalyvių nepabūgo visą dieną kiaurai smelkiančio rudens lietaus ir Šimonių girioje prie Priegodo ežero pagerbė Tėvynės gynėjus. 

Prie partizanų žūties vietos buvo uždegtos žvakutės, padėtos gėlių puokštės. 

Istorikas Gintaras Vaičiūnas pagarbos bėgimo dalyvius supažindino su Svėdasų krašto partizanų judėjimu.

“Partizanų gyvenimas buvo nepaprastai sunkus ir pavojingas. Vien tik Anykščių rajone žuvo 830 partizanų, tarp kurių buvo 18 moterų. Svėdasų krašte savo gyvybes paaukojo 154, o Šimonių girioje ir jo apylinkėse - 83 partizanai”, - kalbėjo G. Vaičiūnas.

NAUJIENA. Anykščių r. meras Sigutis Obelevičius, daug gražių žodžių skyręs šio renginio pagrindiniam organizatoriui V. Pajarskui, akcentavo, kad kitais metais per septintąjį bėgimą šiam jau nereikės tiek daug vargti – pagarbos bėgimas bus įtrauktas į pagrindinių Anykščių r. renginių tinklelį. 

“Šis pagarbos bėgimas turi net tik sportinę, bet ir istorinę prasmę, todėl neabejoju, kad jis ateityje plėsis ir jame dalyvaus vis daugiau sportininkų, kurie ne tik varžysis, bet ir pagerbs žuvusius Lietuvos didvyrius”, - per iškilmingą atidarymą sakė rajono meras.
 
Seimo narys Audronius Ažubalis į Svėdasus atvyko ne tuščiomis. Atvežė visą dėžę dovanų, kurias vėliau įteikė geriausiems šešiems bėgikams vyrams ir moterims. Sveikindamas bėgimo dalyvius, jis kalbėjo: „Oras toks, koks yra, betgi ir partizanai nesirinko sau oro. Kai bėgsite, prisiminkite: savo bėgimu jūsų pagerbiate ne tik partizanus, palaidotus čia, bet pagerbiate ir tuos, kuriems nėra paminklų, ir kurių palaidojimo vieta niekam nežinoma“.  

DALYVIAI. Netruks varžybų vyr. teisėjas E.J.Karalius bėgimo dalyvius pakvietė prie staro linijos. 

Gausiausiai varžybose dalyvavo pulkininko Prano Saladžiaus 9-oji šaulių rinktinė, kuriai atstovavo 29 sportininkai. Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos komandoje buvo 12 bėgikų, Vilniaus universiteto – 11,  Vilniaus Žemynos gimnazijos 8, Vilniaus Sausio 13-osios progimnazijos – 5, Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazijos 2. Kiti bėgikai dalyvavo individualiai. 

Oras nelepino bėgikų. Trasą parinkęs pagrindinis renginio organizatorius V. Pajarskas pripažino, kad pirmą sykį per jo 40 metų darbo stažą, kai jis organizuoja varžybas, pasitaikė toks bjaurus oras. 
 
Vienu metu lietus virto į tikrą liūtį, ir iškilmingą apdovanojimą prie paminklo kovotojams už Lietuvos laisvę Svėdasuose teko perkelti į patalpas. 

„Nepaisant užklupusių sunkumų, buvo malonu girdėti šiltus bėgikų atsiliepimus apie varžybas bei jų pagrindinį akcentą, kad partizanams buvo dar sunkiau. Renginys tikrai pavyko, nebuvo jokių nusiskundimų, atsisveikindami sportininkai sakė: „Iki pasimatymo septintajame pagarbos bėgime“, - džiaugėsi V. Pajarskas.   


 
DEBIUTAS. Pirmą sykį pagarbos bėgime dalyvavo Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazistai, kurie atvažiavo mokykliniu autobusiuku su kūno kultūros mokytoju ir lengvosios atletikos treneriu Jonu Baltrušaičiu. 

Praėjusiais metais dalis šių mokinių dalyvavo vilniečių bėgime „Gyvybės ir mirties keliu“, kai buvo minimos Sausio 13-osios įvykių metinės. 

Tas masinis pilietinis renginys Alytaus gimnazistams ypač patiko ir jie panoro dalyvauti ir pagarbos bėgime Svėdasuose.  

„Ketverius metus buvome kviečiami dalyvauti Svėdasuose, tačiau gąsdindavo tolima 230 km kelionė, buvo sudėtinga gauti transportą. Šiemet mums padėjo mano auklėtinis, Alytaus savivaldybės tarybos narys Povilas Labukas, kuris per savivaldybę mums parūpino mokyklinį autobusiuką“, - sakė J. Baltrušaitis.
 
Alytiškių gretose buvo ir lengvosios atletikos pratybas lankantis devintokas Vytenis Grigūnas, kuris šiemet savo amžiaus grupėje laimėjo miesto kroso varžybas. 

Šis pagarbos bėgimas jam buvo svarbus tuo, kad galėjo pagerbti tuos, kurie atidavė savo gyvybes už Lietuvos laisvę. „Esu dalyvavęs žygyje partizanams atminti, o dabar pirmą kartą išbandžiau save pagarbos bėgime“, - sakė V. Grigūnas.  Kartu su juo bėgo ir klasiokės Eglė Arbutavičiūtė bei Gabrielė Gajauskaitė, kurios dar buvo kupinos bėgimo „Gyvybės ir mirties keliu“ įspūdžių. 
 
Spalio 25 d. Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazija miesto teatre iškilmingai minės savo 100 metų jubiliejų, o vieną dieną prieš tai bus surengtas bėgimas, skirtas šiai datai paminėti.  

PIRMIEJI. Greičiausiai nuotolį įveikė šiemet Vilniaus universitetą baigęs vilnietis triatlonininkas Jaunius Strazdas. Prizininkais irgi tapo vilniečiai: antras buvo Jonas Žakaitis, o trečias – nugalėtojo komandos draugas Evaldas Luneckas. 

Bėgimas Svėdasuose nugalėtoju tapusiam J. Strazdui buvo trečiasis. Kaip pats sakė, lietus ir vėjas jo negąsdino.   

„Triatlono sezonas jau baigėsi, turiu daugiau laiko ir nutariau dalyvauti. Kai mačiau, kad pergalė jau neišslys iš rankų, susimąsčiau apie tuos, kurie kovojo už mūsų laisvę.  Partizanus buvo smagu prisiminti būtent bėgant, kadangi bėgimas irgi reikalavo kančios. Žinoma ji buvo ne tokia, ką teko patirti partizanams, tačiau šis pagarbos bėgimas buvo savotiškas būdas juos prisiminti“, - po finišo sakė J. Strazdas. 
 
Moterų grupėje irgi dominavo Vilniaus universiteto bėgikės: pirmoji nuotolį  įveikė Hana Zikejeva, aplenkusi komandos draugę Kotryną Kairytę, o trečia buvo plk. Prano Saladžiaus 9-oji šaulių rinktinei atstovavusi Karolina Romaraitė. 

Bėgimu džiaugėsi ir 56-erių  Virginijus Likpetris, atvykęs iš Pakruojo r. Triškonių kaimo. Šis bendrovės „Alfa Agro“ darbuotojas bėgioja jau daug metų ir mielai dalyvauja įvairiose bėgimo varžybose. 
 
Kai jis finišavo, apsisuko ir vėl ėmė bėgti Šimonių girios link. Mat ten paliko mašiną. Pagarbos bėgime dalyvavo dar vienas pakruojietis – Vytautas Žemietis.    

Nors lijo vis smarkiau, tačiau bėgikai kantriai bėgo į finišą. Kartu su jais – ir aukščiausias varžybų dalyvis, dvimetrinis vilnietis Laurynas Misevičius.  

„Anksčiau žaidžiau krepšinį, o prieš ketverius metus pakeičiau sporto šaką – perėjau į irklavimą. Irkluoju vienvietę, o kartais ir porinę dvivietę, mane treniruoja Tomas Valčiukas. Po truputį, po truputį bandau progresuoti. Nemažai laiko atima studijos, kur Vilniaus universitete antrame kurse studijuoju politikos mokslus. Dalyvauti šiose bėgimo varžybose pakvietė buvusi auklėtoja, didelė sporto entuziastė, VVU docentė  Jūratė Armonienė. Sąlygos buvo ne pačios geriausios, o ir vienas kalniukas kaip reikiant kirto per kojas, reikalavo daug jėgų, tačiau raminau save, jog ir partizanai negyveno rūmuose. Bėgdami juos tikrai gražiai pagerbėme“, - sakė L. Misevičius. 
 
Pagarbos bėgime dalyvavo ir prof. Mindaugo Jurkyno sūnus – Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazijos dvyliktokas Simonas Jurkynas.  Jis bėgioja savo malonumui ir ne pirmą kartą bėgo Svėdasuose. „Visada noriu pagerbti žmones, kurie dėl mūsų paaukojo savo gyvybes“, - sakė S. Jurkynas, kuris domisi fizika ir ją norėtų studijuoti. 
 
Kone kartu į finišą atbėgo Svėdasų Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos dešimtokė, šaulių sąjungos narė Agnė Palskytė ir Rokas Namiejūnas iš Vaitkūno kaimo. Jie abu šiame pagarbos bėgime dalyvavo antrą kartą. 

Atbėgę į Svėdasus, visi bėgikai ir šventės dalyviai buvo pavaišinti perlinių kruopų koše ir arbata. Be to, visiems, įveikusiems distanciją, buvo įteikti medalius.
 
 
 
 
 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
 
 
 
Pergalingas rinktinės šuolis – 18:0
2020 02 24
Atranka
Pirmoji D.Maskoliūno komandos pergalė: įspūdingą spurtą mače su Čekija surengusi Lietuvos rinktinė reabilitavosi po antausio Belgijoje.
Pusfinalyje – Lietuvos komandų akistata
2020 02 24
Baltijos lyga
Savaitgalį Rygoje vyksiančiame Douglas Baltijos čempionato finalo ketverte žais dvi Lietuvos komandos.
D.Motiejūnas: „Reikia gerbti užrašą Lietuva“
2020 02 24
Atranka
Po gėdingo pralaimėjimo Belgijoje Lietuvos krepšinio rinktinė kibs į atlapus pakilimą išgyvenantiems čekams.
 
Karjeros posūkis: iš Latvijos – į Kroatiją
2020 02 24
Treneris
Lietuvos futbolo specialistas Valdas Dambrauskas paliko Rygos RFS komandą ir turėtų tapti "Gorica" vyriausiuoju treneriu.
Kauniečiai pratęsė pergalių seriją
2020 02 24
Draugiškos rungtynės
Ketvirtą pergalę iš eilės kontrolinių rungtynių cikle pasiekė Kauno FC „Hegelmann Litauen“, 2:0 pranokęs būsimą varžovę Pirmoje lygoje Alytaus „Dainavą“.
D.Ngogo debiutas paženklintas pergale
2020 02 23
Draugiškos rungtynės
Vilniaus „Žalgirio“ futbolininkai paskutinėse kontrolinėse rungtynėse pasirengimo sezonui cikle 1:0 (0:0) pranoko Latvijos „Jelgava“ klubą (VIDEO).
Teisėjų klaida neleido tapti planetos lydere
2020 02 22
Lietuvos čempionatas
Lietuvos čempionate – sėkmingas trišuolininkės Dovilės Kilty pasirodymas ir apmaudi klaida ėjimo rungtyje (VIDEO).
Į Tokijo taupyklę – vertingi taškai
2020 02 21
Lietuvos čempionatas
Lietuvos lengvosios atletikos čempionatas: Simas Bertašius artėja prie Tokijo žaidynių, karjeros pergalę iškovojo Urtė Baikštytė (VIDEO).
Lietuvos čempionate – dėmesysTokijui
2020 02 20
Lietuvos čempionatas
Lengvosios atletikos čempionate – olimpinės rinktinės kandidatų antplūdis
 
Sugrįžimas į kortus – su rinktinės apranga
2020 02 19
Sugrįžimas
Lukas Mugevičius Šiauliuose vyksiančiame Daviso taurės susitikime tarp Lietuvos ir Portugalijos rinktinių planuoja grįžti į teniso kortus.
Tenisininkams – dešimtys tūkstančių eurų
2020 02 18
Tenisas
Tęstinis finansinės paramos projektas „Teniso talentai“ toliau siekia paskatinti geriausius ir perspektyviausius šalies tenisininkus.
Lietuvis išleido pergalę iš rankų
2020 02 08
Turnyras
Trijų valandų kova Indijoje baigėsi dramatišku Ričardo Berankio pralaimėjimu „ATP-250“ serijos turnyro „Maharashtra Open“ pusfinalyje.
Tėvu tapęs E.Kavaliauskas vėl sieks pergalių
2020 02 18
Boksas
Boksininkas Egidijus Kavaliauskas gyvena tėvystės nuotaikomis. Žmona Vitalija pagimdė sūnų, todėl treniruočių rutiną jam pakeitė nauja ir maloni pareiga.
Etapo laimėtojai – Ažukaitė ir Kinderis
2020 02 18
Fechtavimas
Šeštadienį Kaune vyko trečiasis ir paskutinysis 2019-2020 metų fechtavimo sezono suaugusiųjų Lietuvos taurės etapas.
Medalis - visos armijos nuopelnas
2020 02 15
Imtynės
Į Lietuvą grįžusi Europos čempionato prizininkė imtynininkė Danutė Domikaitytė jau galvoja apie kovą dėl olimpinio kelialapio.
 
Berlyne – olimpinės atrankos finišo tiesioji
2020 02 24
Trekas
Vasario 26 – kovo 1 dienomis Berlyne (Vokietija) vyksiančiame 117-ajame pasaulio dviračių treko čempionate Lietuvai atstovaus keturi dviratininkai.
Dviratininkė R.Leleivytė atsidūrė ligoninėje
2020 02 22
Trauma
Geriausia Lietuvos plento dviratininkė Rasa Leleivytė 2020 metų sezono pradžią norės kuo greičiau pamiršti.
Dviračių sporto federacijoje – permainos
2020 02 20
Situacija
Dagiau nei 10 metų Lietuvos dviračių sporto federacijos prezidento pareigas ėjęs verslininkas Romualdas Bakutis palieka organizacijos vadovo postą.
Į ketvirtfinalį – du Lietuvos klubai
2020 02 23
Baltijos lyga
Finišavus Baltijos rankinio lygos reguliariajam sezonui paaiškėjo, kad kovą dėl trofėjaus toliau tęs du Lietuvos klubai – „Dragūnas“ ir VHC „Šviesa“.
Profesoriui – gavosūkiai dėl žaidėjų
2020 02 21
Taurė
Lietuvos rankinio federacijos moterų taurė: Antano Skarbaliaus galvosūkis, „Eglės“ potencialas ir kas gali pakišti koją Garliavai.
Čempionato lyderiai tolsta
2020 02 20
Lietuvos čempionatas
Vilniuje VHC “Šviesa” išplėšė pergalę iš Kauno “Granito-Kario”, o Garliavoje “Kauno Ąžuolo-KTU” rankininkai nusileido Klaipėdos “Dragūnui”.
 
"Kaunas-VDU" - Baltijos finalo ketverte
2020 02 23
Tinklinis
Kauno „Kauno-VDU“ tinklininkės pademonstravo savo charakterį ir įspūdingai išplėšė kelialapį į Baltijos tinklinio čempionato finalo ketverto turnyrą.
Slovakijoje - bronzinis lietuvių finišas
2020 02 23
Sniego tinklinis
Slovakijos kalnuose vykusiame Europos sniego tinklinio turo etape Lietuvos komandoms skirtingai susiklostė mažieji finalai.
Slovakijoje – fantastiškas lietuvių startas
2020 02 22
Sniego tinklinis
Abi Lietuvos komandos sėkmingai pradėjo Slovakijoje vykstantį trečiąjį Europos sniego tinklinio turo etapą.
Po košmaro trasoje – saldus triumfo jausmas
2020 02 24
Žiedinės lenktynės
Triumfas Azijoje – pirmas G.Grinbergo titulas profesionaliame autosporte ir vienas didžiausių laimėjimų Lietuvos žiedinių lenktynių istorijoje.
Tikslas Tailande – trečia iš eilės pergalė
2020 02 22
Žvilgsnis
Azijos Le Mano serijoje sekmadienį Tailande, Buriramo trasoje startuoja paskutinis, ketvirtasis etapas. Jame pergalės sieks ir Gustas Grinbergas.
Ar Le Manas išjudins Lietuvos sirgalius?
2020 02 20
Žvilgsnis
Le Mano piramidės viršūnėje – legendinės 24 valandų lenktynės Prancūzijoje. Vilnietis Gustas Grinbergas su komanda jau užsitikrino kelialapį į jas.
 
Ant Švedijos ledo - lietuvio sidabras
2020 02 21
Ledo jachtos
Penktadienį Švedijoje vyko ledrogių varžybos „Etno Ice Cup“, kuriose du lietuviai užėmė prizines vietas.
Druskininkuose - lietuvių medaliai
2020 02 20
Snieglentės
Lietuvos sportininkai FIS snieglenčių sporto varžybose varžybose Druskininkuose iškovojo šešis medalius.
Emocijas kumščių kalba liejo net žiūrovai
2020 02 20
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio lygos lyderių dvikovoje netrūko muštynių, kurios iš aikštės net persikėlė už jos ribų (VIDEO).
Iki olimpinio debiuto – 1000 kibirų prakaito
2020 02 24
Žvilgsnis
Garsių Lietuvos sportininkų kelias į olimpines žaidynes grįstas įspūdingais skaičiai.
Svarbiausia – šeimos ir draugų palaikymas
2020 02 24
Buriavimas
Vasario 25 d. Australijoje prie olimpinės „RS:X“ burlenčių klasės pasaulio čempionato starto linijos stos ir Lietuvos olimpietis Juozas Bernotas.
Tradicinėse varžybose – 12-mečio rekordas
2020 02 24
Šaudymas iš lanko
Utenos daugiafunkciame sporto centre įvyko tradicinės reitinginės šaudymo iš lanko varžybos „Utenos taurė“.
 
Padaryta daugiau nei planuota
2020 02 22
LOA
Per Lietuvos olimpinės akademijos (LOA) suvažiavimo eilinę sesiją aptarta 2019-ųjų veikla ir numatytos 2020 m. gairės.
Treneris fizinę formą palaiko parduotuvėje
2020 02 21
Žvilgsnis
Buvęs krepšinio treneris Antanas Raščius – vienas iš devynių naujos fotomenininkės Neringos Rekašiūtės parodos #AmžiusNesvarbu herojų.
Daugiausia pinigų – krepšinio pamainai
2020 02 20
Posėdis
LTOK Vykdomasis komitetas patvirtino komandinių sporto šakų olimpinės pamainos programų finansavimą.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas