Marytė Marcinkevičiūtė 2019 m. spalio 14 d. 15:05 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Partizanų takais – pliaupiant lietui

Tradiciniame pagarbos bėgime „Algimanto apygardos partizanų takais“ Svėdasuose prisiminti kovotojai už laisvę.

Renginio akimirka.
Marytės Marcinkevičiūtės nuotr.
Renginio akimirka.
   
Tradicinis 8,5 km pagarbos bėgimas „Algimanto apygardos partizanų takais“ maršrutu Šimonių giria – Svėdasai buvo skirtas vienam iškiliausių Aukštaitijos partizanų vadų, Rytų Lietuvoje veikusios Algimanto apygardos partizanų vado Antano Starkaus-Montės 100-osioms gimimo metinėms paminėti. 
 
Šis bebaimis kovotojas su šešiais savo bendražygiais, apsuptas priešų, žuvo prieš 70 metų - 1949-aisiais lapkričio 1-ąją apygardos štabo bunkeryje Šimonių girioje prie Priegodo ežero. 

Nenorėdami pasiduoti gyvi, po atkaklių kautynių jie susisprogdino. A. Starkui-Montei žūties dieną buvo 30 metų ... 

Šiemetiniame pagarbos bėgime, įkyriai žliaugiant rudeniškam lietui ir pučiant stiprokam vėjui, dalyvavo 80 sportininkų.

ORGANIZATORIAI. Pagrindinis renginio organizatorius – anykštėnas Vladas Pajarskas, kurio 26-erių brolis Albinas Pajarskas-Bebas, apygardos štabo viršininkas, buvo tarp tų septynių išduotų Algimanto apygardos partizanų. 

Šiemet prie bėgimo organizavimo daug prisidėjo Lietuvos kaimo sporto ir kultūros asociacija “Nemunas” (valdybos pirmininkas – Kęstutis Levickis) ir  vilniečių sporto klubas „Žaidynės tęsiasi“, vadovaujamas šio bėgimo vyr. teisėjo, Vilniaus S. Nėries gimnazijos kūno kultūros mokytojo Egidijaus Juozo Karaliaus.    

80 bėgimo dalyvių nepabūgo visą dieną kiaurai smelkiančio rudens lietaus ir Šimonių girioje prie Priegodo ežero pagerbė Tėvynės gynėjus. 

Prie partizanų žūties vietos buvo uždegtos žvakutės, padėtos gėlių puokštės. 

Istorikas Gintaras Vaičiūnas pagarbos bėgimo dalyvius supažindino su Svėdasų krašto partizanų judėjimu.

“Partizanų gyvenimas buvo nepaprastai sunkus ir pavojingas. Vien tik Anykščių rajone žuvo 830 partizanų, tarp kurių buvo 18 moterų. Svėdasų krašte savo gyvybes paaukojo 154, o Šimonių girioje ir jo apylinkėse - 83 partizanai”, - kalbėjo G. Vaičiūnas.

NAUJIENA. Anykščių r. meras Sigutis Obelevičius, daug gražių žodžių skyręs šio renginio pagrindiniam organizatoriui V. Pajarskui, akcentavo, kad kitais metais per septintąjį bėgimą šiam jau nereikės tiek daug vargti – pagarbos bėgimas bus įtrauktas į pagrindinių Anykščių r. renginių tinklelį. 

“Šis pagarbos bėgimas turi net tik sportinę, bet ir istorinę prasmę, todėl neabejoju, kad jis ateityje plėsis ir jame dalyvaus vis daugiau sportininkų, kurie ne tik varžysis, bet ir pagerbs žuvusius Lietuvos didvyrius”, - per iškilmingą atidarymą sakė rajono meras.
 
Seimo narys Audronius Ažubalis į Svėdasus atvyko ne tuščiomis. Atvežė visą dėžę dovanų, kurias vėliau įteikė geriausiems šešiems bėgikams vyrams ir moterims. Sveikindamas bėgimo dalyvius, jis kalbėjo: „Oras toks, koks yra, betgi ir partizanai nesirinko sau oro. Kai bėgsite, prisiminkite: savo bėgimu jūsų pagerbiate ne tik partizanus, palaidotus čia, bet pagerbiate ir tuos, kuriems nėra paminklų, ir kurių palaidojimo vieta niekam nežinoma“.  

DALYVIAI. Netruks varžybų vyr. teisėjas E.J.Karalius bėgimo dalyvius pakvietė prie staro linijos. 

Gausiausiai varžybose dalyvavo pulkininko Prano Saladžiaus 9-oji šaulių rinktinė, kuriai atstovavo 29 sportininkai. Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos komandoje buvo 12 bėgikų, Vilniaus universiteto – 11,  Vilniaus Žemynos gimnazijos 8, Vilniaus Sausio 13-osios progimnazijos – 5, Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazijos 2. Kiti bėgikai dalyvavo individualiai. 

Oras nelepino bėgikų. Trasą parinkęs pagrindinis renginio organizatorius V. Pajarskas pripažino, kad pirmą sykį per jo 40 metų darbo stažą, kai jis organizuoja varžybas, pasitaikė toks bjaurus oras. 
 
Vienu metu lietus virto į tikrą liūtį, ir iškilmingą apdovanojimą prie paminklo kovotojams už Lietuvos laisvę Svėdasuose teko perkelti į patalpas. 

„Nepaisant užklupusių sunkumų, buvo malonu girdėti šiltus bėgikų atsiliepimus apie varžybas bei jų pagrindinį akcentą, kad partizanams buvo dar sunkiau. Renginys tikrai pavyko, nebuvo jokių nusiskundimų, atsisveikindami sportininkai sakė: „Iki pasimatymo septintajame pagarbos bėgime“, - džiaugėsi V. Pajarskas.   


 
DEBIUTAS. Pirmą sykį pagarbos bėgime dalyvavo Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazistai, kurie atvažiavo mokykliniu autobusiuku su kūno kultūros mokytoju ir lengvosios atletikos treneriu Jonu Baltrušaičiu. 

Praėjusiais metais dalis šių mokinių dalyvavo vilniečių bėgime „Gyvybės ir mirties keliu“, kai buvo minimos Sausio 13-osios įvykių metinės. 

Tas masinis pilietinis renginys Alytaus gimnazistams ypač patiko ir jie panoro dalyvauti ir pagarbos bėgime Svėdasuose.  

„Ketverius metus buvome kviečiami dalyvauti Svėdasuose, tačiau gąsdindavo tolima 230 km kelionė, buvo sudėtinga gauti transportą. Šiemet mums padėjo mano auklėtinis, Alytaus savivaldybės tarybos narys Povilas Labukas, kuris per savivaldybę mums parūpino mokyklinį autobusiuką“, - sakė J. Baltrušaitis.
 
Alytiškių gretose buvo ir lengvosios atletikos pratybas lankantis devintokas Vytenis Grigūnas, kuris šiemet savo amžiaus grupėje laimėjo miesto kroso varžybas. 

Šis pagarbos bėgimas jam buvo svarbus tuo, kad galėjo pagerbti tuos, kurie atidavė savo gyvybes už Lietuvos laisvę. „Esu dalyvavęs žygyje partizanams atminti, o dabar pirmą kartą išbandžiau save pagarbos bėgime“, - sakė V. Grigūnas.  Kartu su juo bėgo ir klasiokės Eglė Arbutavičiūtė bei Gabrielė Gajauskaitė, kurios dar buvo kupinos bėgimo „Gyvybės ir mirties keliu“ įspūdžių. 
 
Spalio 25 d. Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazija miesto teatre iškilmingai minės savo 100 metų jubiliejų, o vieną dieną prieš tai bus surengtas bėgimas, skirtas šiai datai paminėti.  

PIRMIEJI. Greičiausiai nuotolį įveikė šiemet Vilniaus universitetą baigęs vilnietis triatlonininkas Jaunius Strazdas. Prizininkais irgi tapo vilniečiai: antras buvo Jonas Žakaitis, o trečias – nugalėtojo komandos draugas Evaldas Luneckas. 

Bėgimas Svėdasuose nugalėtoju tapusiam J. Strazdui buvo trečiasis. Kaip pats sakė, lietus ir vėjas jo negąsdino.   

„Triatlono sezonas jau baigėsi, turiu daugiau laiko ir nutariau dalyvauti. Kai mačiau, kad pergalė jau neišslys iš rankų, susimąsčiau apie tuos, kurie kovojo už mūsų laisvę.  Partizanus buvo smagu prisiminti būtent bėgant, kadangi bėgimas irgi reikalavo kančios. Žinoma ji buvo ne tokia, ką teko patirti partizanams, tačiau šis pagarbos bėgimas buvo savotiškas būdas juos prisiminti“, - po finišo sakė J. Strazdas. 
 
Moterų grupėje irgi dominavo Vilniaus universiteto bėgikės: pirmoji nuotolį  įveikė Hana Zikejeva, aplenkusi komandos draugę Kotryną Kairytę, o trečia buvo plk. Prano Saladžiaus 9-oji šaulių rinktinei atstovavusi Karolina Romaraitė. 

Bėgimu džiaugėsi ir 56-erių  Virginijus Likpetris, atvykęs iš Pakruojo r. Triškonių kaimo. Šis bendrovės „Alfa Agro“ darbuotojas bėgioja jau daug metų ir mielai dalyvauja įvairiose bėgimo varžybose. 
 
Kai jis finišavo, apsisuko ir vėl ėmė bėgti Šimonių girios link. Mat ten paliko mašiną. Pagarbos bėgime dalyvavo dar vienas pakruojietis – Vytautas Žemietis.    

Nors lijo vis smarkiau, tačiau bėgikai kantriai bėgo į finišą. Kartu su jais – ir aukščiausias varžybų dalyvis, dvimetrinis vilnietis Laurynas Misevičius.  

„Anksčiau žaidžiau krepšinį, o prieš ketverius metus pakeičiau sporto šaką – perėjau į irklavimą. Irkluoju vienvietę, o kartais ir porinę dvivietę, mane treniruoja Tomas Valčiukas. Po truputį, po truputį bandau progresuoti. Nemažai laiko atima studijos, kur Vilniaus universitete antrame kurse studijuoju politikos mokslus. Dalyvauti šiose bėgimo varžybose pakvietė buvusi auklėtoja, didelė sporto entuziastė, VVU docentė  Jūratė Armonienė. Sąlygos buvo ne pačios geriausios, o ir vienas kalniukas kaip reikiant kirto per kojas, reikalavo daug jėgų, tačiau raminau save, jog ir partizanai negyveno rūmuose. Bėgdami juos tikrai gražiai pagerbėme“, - sakė L. Misevičius. 
 
Pagarbos bėgime dalyvavo ir prof. Mindaugo Jurkyno sūnus – Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazijos dvyliktokas Simonas Jurkynas.  Jis bėgioja savo malonumui ir ne pirmą kartą bėgo Svėdasuose. „Visada noriu pagerbti žmones, kurie dėl mūsų paaukojo savo gyvybes“, - sakė S. Jurkynas, kuris domisi fizika ir ją norėtų studijuoti. 
 
Kone kartu į finišą atbėgo Svėdasų Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos dešimtokė, šaulių sąjungos narė Agnė Palskytė ir Rokas Namiejūnas iš Vaitkūno kaimo. Jie abu šiame pagarbos bėgime dalyvavo antrą kartą. 

Atbėgę į Svėdasus, visi bėgikai ir šventės dalyviai buvo pavaišinti perlinių kruopų koše ir arbata. Be to, visiems, įveikusiems distanciją, buvo įteikti medalius.
 
 
 
 
 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
 
 
 
K.Kemzūra pranoko Š.Jasikevičių
2019 11 15
Eurolyga
Kęstučio Kemzūros treniruojamas Pirėjo „Olympiakos“ lemtingą smūgį Kauno „Žalgiriui“ sudavė trečiajame kėlinyje.
Krepšininkai olimpinį bilietą medžios Kaune
2019 11 15
Atranka
Tarptautinė krepšinio federacija (FIBA) penktadienį paskelbė, kad vienas iš keturių olimpinių vyrų krepšinio atrankos turnyrų vyks Kaune.
13-metės debiutą paženklino pergalė
2019 11 15
Atranka
13-metė Justė Jocytė debiutavo šalies moterų rinktinėje, o lietuvės nušlavė albanes.
 
I.Kardumas lieka čempionų gretose
2019 11 15
Žvilgsnis
Ivanas Kardumas pratęsė sutartį su Marijampolės „Sūduva“, Jovanas Čadjenovičius ir Vahidas Hambo – atsisveikino
Dvikovų žemėlapyje – naujas taškas
2019 11 15
Žvilgsnis
Sekmadienį LFF stadione vyksianti Lietuvos ir Naujosios Zelandijos vyrų futbolo rinktinių dvikova bus neeilinė keliais aspektais.
Portugalai sutrypė Lietuvos rinktinę
2019 11 15
Atranka
2020 metų Europos futbolo čempionato atrankos B grupės rungtynėse ketvirtadienį Lietuvos rinktinė išvykoje 0:6 (0:2) pralaimėjo Portugalijos komandai.
Čempionato finiše – lietuvių rekordai
2019 11 15
Pasaulio čempionatas
Lietuvos lengvaatlečiai pasirodymą pasaulio neįgaliųjų čempionate Dubajuje baigė dviem asmeniniais rekordais ir dviem šeštomis pozicijomis.
„Situacija – sveiku protu nesuvokiama“
2019 11 15
Žvilgsnis
LLAF prezidentas Eimantas Skrabulis – apie tragišką sporto bazių situaciją, rekordus, varginantį sezoną, nerimą dėl fondo, prognozes Tokijuje.
Lengvaatletė neatlaikė įtampos
2019 11 12
Pasaulio čempionatas
Į lengvosios atletikos pasaulio čempionatą finalą nepatekusi Ramunė Adomaitienė: „Sektoriuje buvau kaip nesava.“
 
Tenisininkams – beveik ketvirtis milijono
2019 11 14
Parama
235 tūkst. eurų. Į tokią projekto „Teniso talentai“ paramą ateinantiems metams gali pretenduoti geriausi ir perspektyviausi Lietuvos tenisininkai.
Lietuvė ir kroatė triumfavo Kipre
2019 11 09
Turnyras
15-metė Vilniaus teniso akademijos (VTA) auklėtinė Patricija Paukštytė laimėjo pirmą karjeroje ITF 18-mečių turnyrą.
Lietuvės ir kroatės duetas palaužė favorites
2019 11 08
Turnyras
15-metė Lietuvos tenisininkė Patricija Paukštytė su kroate pateikė staigmeną ir Kipre žengė į finalą.
Prieš kovas – gera nuotaika
2019 11 15
Bušido
Lietuvos bušido federacijos prezidentas D. Simanaitis: 20-metų prabėgo kaip viena diena.
Priedas prie rezultatų – nevaldomi jausmai
2019 11 15
Karatė
Inga Mikštaitė: „Nemoku suvaldyti savo jausmų ir to nereikia, nes tai vienintelis dalykas, kuris suteikia tai pergalei ar pralaimėjimui žavesio.“
Pasaulio čempionate – auksinės pergalės
2019 11 15
Graplingo imtynės
Tarptautinės imtynių federacijos (UWW) organizuotame pasaulio jaunimo ir veteranų graplingo čempionate sėkmingai pasirodė du mūsų šalies imtynininkai.
 
Kaune paskelbti Lietuvos metų dviratininkai
2019 11 15
Apdovanojimai
Metų dviratininke išrinkta Simona Krupeckaitė, dviratininku – Evaldas Šiškevičius, o kylančia žvaigžde – Akvilė Gedraitytė.
Arčiausiai lyderių – V.Lendelis
2019 11 11
Trekas
Geriausią rezultatą nuo 2017 m. vasario keirino rungtyje pasiekęs Vasilijus Lendelis pasaulio dviračių treko taurės varžybose Glazge – aštuntas.
Dviratininkas pakartojo geriausią pasiekimą
2019 11 10
Trekas
Pasaulio dviračių treko taurės varžybų Glazge antrojo etapo vyrų sprinto lenktynėse, kuriose dalyvavo 35 dviratininkai, V. Lendelis užėmė šeštą vietą.
Lietuvos arbitrai – Europos varžybose
2019 11 15
Teisėjai
Ateinančius du savaitgalius dvi Lietuvos rankinio teisėjų poros bei inspektorius darbuosis aukščiausio lygio rankinio varžybose – EHF Čemionų lygose.
Rankinio lygoje ima ryškėti lyderiai
2019 11 14
Lietuvos lyga
Šiuo metu tvirčiausiai Lietuvos rankinio čempionate žingsniuoja Vilniaus VHC „Šviesa“, kuri šešis mačus laimėjo ir vieną baigė lygiosiomis.
Juodkalnijoje susikrovė solidžią atsargą
2019 11 11
Europos turnyrai
EHF moterų Iššūkio taurės turnyro 3-iojo rato pirmosiose rungtynėse Kauno „Acme-Žalgiris“ išvykoje 26:19 (13:10) nugalėjo „ORK Rudar“ (Juodkalnija) ekipą.
 
Startuoja kovos dėl LTF Didžiosios taurės
2019 11 15
Taurė
Šį savaitgalį Joniškyje prasideda Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Didžiosios taurės turnyras.
JAV – iki ašarų jaudinantis susitikimas
2019 11 12
NCAA rungtyniaujanti Lietuvos tinklininkė Gintarė Mackevičiūtė sulaukė netikėto, bet labai malonaus siurprizo – ją pirmą kartą JAV aplankė mama (VIDEO).
Iš Estijos išsivežė po pergalę
2019 11 11
Baltijos čempionatas
Savaitgalį Baltijos moterų tinklinio čempionate po pergalę iškovojo Estijoje žaidusios Kauno „Kauno-VDU“ ir Alytaus „Prekybos-Paramos“ komandos.
Prieš Dakarą rūpinasi ir grožiu
2019 11 07
Dakaras
Antano Juknevičiaus ekipažas ant smėlio surengė komandos naujoves ir dykumų kamufliažo įkvėpto naujo automobilio dizaino pristatymą.
Lenktynininkas meta iššūkį šturmano šeimai
2019 11 05
Ralis
Gruodžio 1 d. vyksiančiame „Kalėdiniame ralyje“ profesionalus lenktynininkas Giedrius Notkus šturmanu pasirinko ne Dalių Strižaną, o žmoną Kristiną.
Lenktynininko rekordas – jau oficialus
2019 10 31
Rekordas
Jau antrą Lietuvos rekordą pasiekęs Renaldas Šeinauskas svarsto apie galimybę įrašyti savo vardą į Guinnesso rekordų knygą.
 
Be namų, bet su ambicijomis
2019 11 15
Akmenslydis
Sąlygų treniruotis Lietuvoje neturinčios mūsų šalies akmenslydžio rinktinės Helsinborge sieks istorinių aukštumų.
Vilniaus derbį laimėjo „Hockey Punks“
2019 11 15
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio čempionate ketvirtadienį buvo sužaistos rungtynės, kuriose ant ledo pasirodė dvi Vilniaus komandos.
Kauno derbyje – įvarčių lavina
2019 11 14
Ledo ritulys
Trečiadienį Lietuvos ledo ritulio čempionate sužaistos vienerios rungtynės, kurios baigėsi įspūdinga lygos lyderių pergale.
Lietuvos rinktinei – varžovų pamokos
2019 11 16
Regbis
Lietuvos vyrų regbio rinktinei nepavyko iškovoti pirmosios pergalės antrajame pagal pajėgumą Europos čempionato divizione – „Trophy“.
Šokėjų kovos – su olimpiniu prieskoniu
2019 11 15
Breikas
Dešimt Lietuvos breikerių pristatys į 2024 m. Paryžiuje vyksiančių vasaros olimpinių žaidynių programą įtrauktą naują sporto šaką – breiką.
Lankininkų varžybose – staigmena žiūrovams
2019 11 14
Šaudymas iš lanko
Alytuje vyks aukščiausius standartus atitinkančios tarptautinės šaudymo iš lanko varžybos.
 
Šalies geriausieji – ką jie laimėjo?
2019 11 15
Žvilgsnis
Pagrindinėse „LTeam apdovanojimų 2019“ kategorijose į septynias statulėles iš viso pretenduoja 21-as atletas, treneris ar komanda.
„LTeam LAB“ padės atletams siekti tikslų
2019 11 15
Atidarymas
Ketvirtadienį Vilniuje duris atvėrė „Affidea“ klinika, kurios patalpose įsikūrė ir sporto medicinos, mokslo bei tyrimų laboratorija „LTeam LAB“
Seime – apie sporto įstatymą ir fondą
2019 11 14
Situacija
Seimo Jaunimo ir sporto reikalų komisija pritarė Sporto įstatymą tikslinantiems pakeitimams.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas