Dominykas Genevičius/LTF 2019 m. rugsėjo 20 d. 19:02 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Didžiausia bėda Lietuvoje – pinigų trūkumas

„Žaidžiant tik Lietuvoje, sunku būti pastebėtai“, - neabejoja Ispanijoje rungtyniaujanti viena geriausių Lietuvos tinklininkių Erika Kliokmanaitė.

E.Kliokmanaitė.
Asmeninio albumo nuotr.
E.Kliokmanaitė.
Viena geriausių Lietuvos tinklininkių Erika Kliokmanaitė vis dar gyvena intensyviu ritmu. Po praėjusio salės tinklinio sezono Ispanijoje ji kibo į darbus ant smėlio. Kad jos sugebėjimai ant smėlio ne prastesnis nei salėje, galėjo pastebėti ir Lietuvos tinklinio aistruoliai. Ji kartu su po motinystės atostogų į sportą grįžusia Monika Paulikiene tapo Lietuvos paplūdimio tinklinio čempionėmis.

Sportininkė LTF.lt puslapiui papasakojo apie praėjusį sezoną, galimą karjeros pabaigą ir sudėtingą situaciją Lietuvos tinklinyje.

Papasakok apie praėjusį sezoną? Koks jis buvo?
Praėjusiame sezone nusprendžiau šiek tiek sumažinti krūvį ir pasirašiau sutartį su antroje Ispanijos lygoje rungtyniaujančiu „Castellon Grao“ klubu. Pagal sutartį, treniravausi tik dvi dienas per savaitę, o savaitgalį dalyvaudavau rungtynėse. Sezoną pradėjau mėnesiu vėliau, nes turėjau pabaigti paplūdimio tinklinio sezoną. Klubas taip pat išleido į pusseserės vestuves, kurios vyko Lietuvoje. Būtent tokių sąlygų ir ieškojau, nes galėjau daugiau laiko praleisti su tėvais, o nuo sausio - pradėti ruošis paplūdimio tinklinio sezonui. Žinojau, kad antra lyga skiriasi savo lygiu nuo pirmosios, kurioje žaidžiau du paskutinius sezonus, bet buvo daug pozityvių dalykų - didelė atsakomybė, nes man tekdavo apie 70 proc. pakeltų kamuolių, buvau vyriausia ir labiausiai patyrusi žaidėjai komandoje. Teko žaisti visose puolimo zonose, priklausomai nuo varžovių.
 
Didžiausias minusas - trenerio profesionalumo ir žinių trūkumas tiek treniruočių, tiek varžybų metu. Sezono pradžia buvo sunki, pralaimėjome daugumą rungtynių ir nuotaikos komandoje buvo nekokios, bet sezonui įpusėjus, situacija pagerėjo ir galutinis rezultatas - penkta vieta - tenkino klubo valdžią ir trenerį. Mano nuomone, mūsų komanda turėjo realią galimybę kovoti finaluose.

Kaip praleidai vasarą? Spėjai sudalyvauti ir Lietuvos paplūdimio tinklinio čempionate ir tapti nugalėtoja. Kas lėmė tokį pasirodymą?
Šis klausimas kelia šypseną, nes Lietuvoje, deja, tik mano draugai žino, kad jau ketverius metus profesionaliai sportuoju ne tik salės, bet ir paplūdimio tinklinį. Todėl vasaras leidžiu beveik kiekvieną dieną treniruodamasi Barselonos paplūdimiuose, o kiekvieną savaitgalį dalyvauju turnyruose. Esu ne vieno Ispanijos čempionato etapo nugalėtoja, tik finaliniame etape, kaip užsienietė, negalėjau dalyvauti.

Keturis kartus tapau Katalonijos čempione. Praėjusiais metais su Nuria Bouza dalyvavome Prancūzijos čempionato etapuose. Ten du kartus buvome antros, o vieną - trečios. Šių metų gegužę dalyvavome didžiausiame ne profesionalių žaidėjų turnyre Italijoje, kur dalyvavo virš 100 komandų, ir tapome čempionėmis. Taip pat laimėjome 3x3 turnyre. Tą patį mėnesį laimėjome antrą vietą Ispanijos karalienės taurėje, kurioje dalyvavo 12 stipriausių Ispanijos komandų.

Mano dalyvavimas Lietuvos čempionate gal ir buvo netikėtas bei neplanuotas, nes toks variantas atsirado tik kai M. Paulikienė parašė ir pasiūlė sužaisti kartu. Bet pergalės Lietuvos čempionate nepavadinčiau netikėta. Tai - labiau visų vasarų sunkaus ir nuoseklaus darbo treniruotėse rezultatas. Buvo vienintelis klaustukas dėl mūsų susižaidimo, nes kartu treniravomės tik tris dienas, bet ji yra labai profesionali ir gera žaidėja. Aikštėje ne tik pasiekėme gerą rezultatą, bet ir mėgavomės žaidimu.

Minėjai, kad salėje mažini krūvį ir aktyviai žaidi paplūdimyje. Gal ateityje ketini orientuotis tik į paplūdimio tinklinį?  
Kad ir kokie panašumai bebūtų, tai yra dvi skirtingos sporto šakos. Norint profesionaliai žaisti paplūdimio tinklinį, yra labai svarbu visus metus treniruotis ant smėlio. Deja, aš tokios galimybės neturėjau, todėl visada derinau šias dvi sporto šakas. Salės tinklinis apmoka mano sąskaitas, o paplūdimio tinklinis yra aistra ir hobis. Norint pliaže žaisti profesionaliai, reikia, kad komandoje būtų dvi tos pačios šalies atstovės. Ispanijoje sunku rasti partnerę iš Lietuvos. Bet neslėpsiu, viena iš mano svajonių yra sužaisti bent viename pasaulio ture. Deja, tam reikia šiokios tokios pagalbos iš Lietuvos arba turėti rėmėjų. Kol kas nei vieno, nei kito neturiu.


O kaip pavyksta treniruotis paplūdimio tinklinį Ispanijoje? Kas padeda išvykti į turnyrus? Kas treniruoja?
Dažniausiai paplūdimio tinklinio sezoną pradedu iškart po salės. Reikia maždaug mėnesio įeiti į ritmą tiek fiziškai, tiek techniškai. Stengiuosi treniruotis keturis kartus per savaitę, o savaitgaliais žaisti turnyruose. Ispanijoje turiu savo trenerį, su kuriuo treniravausi 6 metus. Jis puikiai pažįsta ne tik mano kūną, bet ir psichologiją, kas paplūdimio tinklinyje yra labai svarbu. Deja, šią vasarą jis su šeima išsikraustė gyventi į Andorą ir teko treniruotis pačiai su keliais draugais. Su savo porininke N. Bouza rėmėjų ieškome pačios. Šią vasarą priklausėme „CVP Milenio Ourense“ klubui, kuris apmokėjo keliones ir viešbučius. Jis suteikė galimybę dalyvauti turnyruose Prancūzijoje, Italijoje ir Ispanijoje. Rėmėjų susirasti gana sunku net turint gerus rezultatus. Juos pavyksta gauti tik per pažįstamus. Katalonijos ir Ispanijos čempionatų finalus transliuoja televizija, o tai šiek tiek palengvina rėmėjų paieškas.

Kaip pati atsidūrei užsienyje? Ar įmanoma Lietuvoje būti pastebėtai?
2007 metais išvažiavau studijuoti į JAV, Misūrio valstiją. Po studijų su draugu nusprendėme išbandyti gyvenimą Ispanijoje, kur nuo 2000 metų gyveno mano mama. Išsiunčiau savo CV ir video keliems Ispanijos klubams, nuvykau į Barselonos komandos peržiūrą, o ji tuo metu rungtyniavo antroje lygoje. Po keletos treniruočių pasirašiau sutartį. Iki šiol atsimenu, kaip džiaugiausi, nes tai buvo mano svajonė - žaisti profesionaliai. Tiesa, mano atlyginimas buvo labai juokingas ir pinigų neužteko net buto nuomai. Per metus išleidau beveik visus pinigus, kuriuos sutaupiau studijuodama ir dirbdama JAV. Po šio sezono gavau pasiūlymą iš kito Ispanijos klubo, kuris buvo pirmoje lygoje - „Haro“. Šiame kiek pakilo alga, gavau apgyvendinimą ir maitinimą. Taip po truputį ir prasidėjo karjera. Dabar viską daryčiau kitaip, labai svarbu turėti agentą, nes jis žino, kokios maždaug sąlygos yra kiekvienoje šalyje, lygoje ir klube.

Norint išvažiuoti žaisti į užsienį, visada reikia turėti CV ir video. Žinoma, kontaktai, kaip ir bet kuriame kitame versle, yra labai svarbu. Dabar yra nemažai agentų, kurie nuolatos ieško jaunų, perspektyvių tinklininkų. Žinoma, žaidžiant tik Lietuvoje, sunku būti pastebėtai. Kuo daugiau sportininkai dalyvauja tarptautiniuose turnyruose, tuo didesnis šansas būti pastebėtiems.

Esi žaidusi Lietuvos rinktinėje, galbūt sekei Lietuvos ar Baltijos čempionatus. Ar labai skiriasi žaidėjų lygis, lyginant su Ispanijos čempionatais?
Lietuvos ir Baltijos čempionato lygį prilyginčiau antrai Ispanijos lygai. Didžiausias skirtumas yra fizinis žaidėjų paruošimas. Tiek prieš sezoną, tiek viso sezono metu Ispanijoje yra skiriamas didelis dėmesys fiziniam pasiruošimui ir jo išlaikymui iki sezono pabaigos, traumų prevencijai. Visos komandos Ispanijoje treniruojasi mažiausiai keturis kartus per savaitę. Taip pat labai skiriasi rungtynių skaičius. Ispanijos antros lygos sezonas trunka septynis mėnesius, o rungtynės vyksta beveik kiekvieną savaitgalį.

Kaip manai, ko trūksta, kad Lietuvoje atsirastų daugiau aukšto meistriškumo žaidėjų?
Manau, kad viena didžiausių problemų Lietuvos tinklinyje yra finansavimas. Kad paruošti komandas varžyboms, reikia pinigų, kurių, panašu, kad Lietuvos tinklinio federacijai neužtenka. Pastaraisiais metais dažnai vykstu į Italiją ir dirbu sporto stovyklose, kuriose vaikai supažindinami su įvairiomis sporto šakomis, jų taisyklėmis. Šias stovyklas organizuoja Italijos tinklinio federacija, kartu su kitų sporto šakų federacijomis bei sporto departamentu. Tai yra puiki programa įvairaus amžiaus vaikams, nes jie ne tik su savo klase aktyviai praleidžia 5 dienas, bet ir dauguma po stovyklų užsirašo į pamėgtų sporto šakų būrelius. Žinoma, Italijoje yra visiškai kitokia tinklinio kultūra. Čia jis yra labai populiarus, todėl sunku lyginti su Lietuva.

Ispanijoje kiekvienas klubas turi po kelias įvairaus amžiaus grupių komandas. Tai ir yra visų ekipų pagrindas. Vaikai, esantys klube, moka pinigus už treniruotes, o tai kažkiek prisideda prie aukštesnio lygio komandų išlaikymo. Kiekviena ekipa stengiasi sau užsiauginti žaidėjas, taip pat glaudžiai bendradarbiauja su sporto mokyklomis ir jų treneriais. Todėl aukščiausioje lygoje visos 11 komandų yra profesionalios (du klubai žaidžia Europos turnyruose, - red. past.). Visos žaidėjos gauna didesnį ar mažesnį atlyginimą. Antroje lygoje klubai dažniausiai turi 3-4 žaidėjas, kurioms mokami atlyginimai, o kitos gauna maistpinigius ar kitokią pagalbą. 

Paplūdimio tinklinyje Ispanijoje jauniems ir perspektyviems sportininkams yra sudarytos visos sąlygos mokytis ir treniruotis kiekvieną dieną. Jiems skiriamas maitinimas ir jie vežami į įvairias varžybas ne tik Europoje ir ne tik vasarą. Sunku kažką lyginti, nes viskas remiasi į finansus.

Vasara jau baigėsi, kokie planai dėl ateinančio sezono?
Turėjau ne vieną pasiūlymą iš Ispanijos klubų žaisti salės tinklinį tiek pirmoje, tiek antroje lygose. Taip pat gavau keletą pasiūlymų iš kitų šalių, bet mano atsakymas buvo neigiamas. Jau kokius ketverius metus vis kartoju sau, kad nebežaisiu salės tinklinio, bet vis gaunu kokį įdomų pasiūlymą ir susigundau naujais iššūkiais. Bet šiuo metu atrodo, kad praėjęs sezonas buvo paskutinis. Šiek tiek prie sprendimo prisidėjo ir pablogėjusi patėvio sveikata. Kol kas planuose yra pabaigti paplūdimio tinklinio sezoną ir apie mėnesį pailsėti tėvų namuose. Kol kas konkrečių planų neturiu.

Ar stebėjai Europos moterų tinklinio čempionatą? Ką palaikei?
Europos čempionato nestebėjau. Pasižiūrėdavau tik Ispanijos ir Italijos komandų rezultatus. Ispanijos rinktinėje žaidė mano buvusios komandos draugės, o treniruoja mano buvęs treneris. Na o Italijos rinktinę palaikiau dėl tos pačios priežasties, kaip ir dauguma Lietuvos tinklininkų. Labai smagu matyti besidžiaugiančią lietuvaitę, pasipuošusia Europos čempionato bronzos medaliu.

Ko palinkėtum Lietuvos tinklininkams, svajojantiems apie profesionalią karjerą?
Sunkus darbas treniruotėse, pastovumas siekiant savo tikslo yra labai svarbus ne tik tinklinyje. Jei tikrai yra didelis noras ir įdedamos maksimalios pastangos, tai bus ir rezultatas. Jauniems perspektyviems tinklininkams siūlyčiau išmėginti jėgas stojant į JAV universitetus, kurių yra labai daug ir kiekvienas galės išsirinkti pagal savo lygį ar finansines galimybes. Tai puikus būdas žengti pirmą žingsnį, kuris padės ne tik labiau suprasti, kas yra tinklinis už namų sienų, bet ir padės įgyti išsilavinimą, patobulinti kalbą, pažinti visiškai kitą kultūrą.

Nežinau dėl kitų tinklininkių, kurios gyvena ar žaidžia užsienyje, bet aš visada sakau, kad esame maža tauta, o dar mažesnė yra mūsų tinklinio šeima. Todėl jei yra noro, visada galima susisiekti su kažkuo, kas jau išbandė savo jėgas užsienyje ir pasidomėti dėl vieno ar kito klubo, sąlygų, paklausti patarimo. Man taip yra ne kartą padėjusios buvusios komandos draugės, todėl visada esu pasiruošusi padėti ar patarti tiems, kam būtų įdomu.
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Tinklinis
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkštis“ sutriuškino Lietuvos čempiones
2020 01 25
Moterų lyga
Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ krepšininkės 78:54 (24:6, 22:14, 18:21, 14:13) sutriuškino Kauno „Aisčių-LSMU“ komandą.
Šimtą taškų pelnę žalgiriečiai nušlavė ALBA
2020 01 25
Eurolyga
Penktadienio vakarą Kaune žalgiriečiai Eurolygos 21-ojo turo rungtynėse 104:80 (23:9, 31:18, 30:25, 20:28) nepaliko vilčių Berlyno ALBA.
„Dabar reikės pateisinti lūkesčius“
2020 01 23
Treneris
Lietuvos 16-mečių rinktinės strategu tapęs Laimonas Eglinskas: „Tokiame amžiuje dar labai anksti nuspręsti, kurie žaidėjai bus geriausi.“
 
Po pralaimėjimo – dvejopa nuotaika
2020 01 25
Draugiškos rungtynės
Marijampolės „Sūduvos“ strategas H.Pfeifenbergeris po kontrolinių rungtynių su Rygos „Metta“ ekipa: „Žaidimas buvo greitesnis, su daugiau kombinacijų“
Nauji iššūkiai – su naujais treneriais
2020 01 24
Treneris
„Nepasakyčiau, jog turėjau daug klaustukų pasirenkant treniruoti „Hegelmann Litauen” ekipą", - teigia prie Kauno ekipos vairo stojęs Artūras Ramoška.
Kontroliniame mače – penki įvarčiai
2020 01 24
Draugiškos rungtynės
2020-ųjų sezonui besirengianti Marijampolės „Sūduva“ per antrąsias kontrolines rungtynes „Hikvision“ manieže nusileido Rygos „Metta“ komandai 2:3 (1:2).
Laimėtojai – visi ėjimo dalyviai
2020 01 24
Renginys
Sveikatingumo motyvatorė Vlada Musvydaitė ir „Iki“ kviečia žingsniuoti: tai labiausiai šeimai pritaikytas sportas.
„Atstovauti Lietuvai – garbė ir atsakomybė“
2020 01 22
Žvilgsnis
Bilietą į Tokijo paralimpiadą iškovojusi A.Garunkšnytė: „Ilgai teko pratintis prie minties, kad pagaliau mes Tokijuje, kad dabar dirbsime dar daugiau.“
Turtingiausi – A.Gudžius ir A.Palšytė
2020 01 21
Žvilgsnis
Lengvaatlečių dešimtmetis: daugiausiai medalių į Lietuvą parvežė Airinė Palšytė ir Andrius Gudžius
 
Kenijoje - trigubas lietuvių triumfas
2020 01 26
Turnyras
Tarptautinės teniso federacijos (ITF) jaunių (iki 18 metų) turnyre Nairobyje (Kenija) įspūdingai pasirodė Vilniaus teniso akademijos (VTA) atstovai.
Kenijos aukštikalnėse – žygis į finalą
2020 01 24
Turnyras
Net keturi Vilniaus teniso akademijos (VTA) auklėtiniai bando jėgas Kenijos sostinėje Nairobyje vykstančiame ITF jaunių (iki 18 metų) teniso turnyre.
Lietuvis buvo kietas riešutas amerikiečiui
2020 01 22
Turnyras
Ričardas Berankis po atkaklaus mūšio buvo priverstas atsisveikinti su „Australian Open“ vienetų turnyru, ber dar gaudys sėkmę dvejetų varžybose.
Vilniuje kovos 380 atletų iš 18 šalių
2020 01 22
Muay Thai
Atvirajame Baltijos muaythai čempionate Vilniuje – rekordinis užsiregistravusių sportininkų skaičius.
Metų geriausieji – iš Vilniaus ir Šakių
2020 01 20
Graplingo imtynės
2019 m. naują discipliną „su kimono“ turnyruose pradėjusi naudoti Lietuvos graplingo federacija išrinko geriausius šios rungties metų sportininkus.
Lietuvė triumfavo prestižiniame turnyre
2020 01 20
Imtynės
Švedijoje vykusiame prestižiniame „Klippan Lady Open 2020“ moterų imtynių turnyre Danuté Domikaityté (72 kg) iškovojo aukso medalį.
 
Lietuvos dviratininkas kovojo dėl medalio
2020 01 26
Trekas
2019-2020 m. sezono pasaulio dviračių treko taurės varžybų paskutinio, šeštojo, etapo vyrų keirino rungtyje (24 dalyviai) V.Lendelis finišavo ketvirtas.
Lietuvėms – Pasaulio taurės bronza
2020 01 25
Trekas
Simona Krupeckaitė ir Miglė Marozaitė iškovojo komandų sprinto bronzos medalius Pasaulio taurės varžybų paskutiniajame, šeštajame etape Kanadoje.
R.Navardauskas – tarp lyderių
2020 01 21
Lenktynės
Gabone vykstančių 15-ųjų daugiadienių dviračių lenktynių „La Tropicale Amissa Bongo“ (UCI I kategorija) antrajame etape R.Navardauskas finišavo penktas.
Garliavoje – Kauno ir Vilniaus kova
2020 01 19
Lietuvos lyga
Šeštadienį Lietuvos rankinio lygoje vyko trejos rungtynės. Jose pergales iškovojo „Dragūnas“, „Varsa-Stronglasas“ ir "Kauno Ąžuolas-KTU“.
Rankinio lygoje startavo antrasis ratas
2020 01 16
Lietuvos lyga
HC “Utena” namuose pralaimėjo VHC “Šviesai” 25:49 (11:26), o Šiauliuose “SC Dubysa” neatlaikė Kauno “Granito-Kario” tempo – 21:37 (9:17).
Lietuvos rinktinė peržengė pirmą barjerą
2020 01 12
Atranka
Lietuvos vyrų rankinio rinktinė iškovojo trečią pergalę pasaulio čempionato atrankos varžybose ir laimėjo vienintelį kelialapį į kitą etapą.
 
Lietuvos čempionate – staigmena
2020 01 26
Lietuvos čempionatas
Netikėtumas Lietuvos tinklinio čempionate - Vilniaus universiteto merginos įveikė Baltijos lygos komandą.
Dramatiškame mūšyje – „Sūduvos“ pergalė
2020 01 21
Lietuvos čempionatas
TOP SPORT Lietuvos vyrų tinklinio čempionate Marijampolės „Sūduva“ namie 3:2 (25:20, 14:25, 26:24, 18:25, 15:12) palaužė Kauno „Rio-Starto“ ekipą.
Čempionės siekia grįžti pergalių kelią
2020 01 20
Moterų tinklinis
Savaitgalį tęsėsi kovos TOP SPORT Lietuvos moterų tinklinio čempionate ir Baltijos moterų pirmenybėse.
B.Vanagas išpildė didžiausią portugalo norą
2020 01 20
Žvilgsnis
„Niekas iš mūsų nenori būti tuo, kuris sėdi namuose. Būtų buvę nelengva žiūrėti, kaip sekasi kitiems, o pačiam nieko nedaryti“, – sakė F.Palmeiro.
Po Dakaro – į medikų rankas
2020 01 18
Dakaras
Į Lietuvą grįžęs Benediktas Vanagas gerbėjams priminė, kas Dakaro ralyje svarbiausia siekiant rezultato.
Drama Dakare: rezultatas dužo į akmenis
2020 01 18
Dakaras
Išlaužę ratą V.Žala ir S.Jurgelėnas daugiau nei 5 valandas trasoje remontavo automobilį ir finišą pasiekė likus vos 2 min. iki laiko limito pabaigos.
 
„Dar dabar kraujas burnoje jaučiasi“
2020 01 26
Dailusis čiuožimas
Geriausia Lietuvos šokių ant ledo pora Allison Reed ir Saulius Ambrulevičius Europos čempionate Grace (Austrija) neišsaugojo vietos dešimtuke.
Lietuvos sportininkams – išskirtinis iššūkis
2020 01 26
Biatlonas
Pokliukoje (Slovėnija) vykstančio šeštojo pasaulio biatlono taurės varžybų etapo mišrių estafečių varžybose Lietuvos ekipos prasibrovė į 20-ukus.
Austrijoje – Lietuvos čiuožėjos sugrįžimas
2020 01 25
Dailusis čiuožimas
Po ilgos pertraukos į svarbiausias varžybas grįžusi Lietuvos čiuožėja Aleksandra Golovkina nepateko į finalą, Europos čempionate dominuoja rusės.
Baltijos čempionate – Lietuvos rekordai
2020 01 20
Šaudymas iš lanko
Ventspilyje (Latvija) vykusiame Baltijos uždarų patalpų šaudymo iš lanko čempionate užfiksuoti net trys Lietuvos rekordai.
Žaidynės jaunėja, konkurencija auga
2020 01 20
Žaidynės
„Žalgirio“ draugijos žiemos žaidynės startavo Alytuje šachmatų, šaškių ir stalo teniso varžybomis, eilės laukia kalnų slidininkai ir salės futbolininkai.
Olimpinį sezoną pradeda Majamyje
2020 01 20
Buriavimas
Kelialapius į Tokijo olimpines žaidynes iškovoję buriuotojai Juozas Bernotas ir Viktorija Andrulytė pradeda varžybų sezoną.
 
Vilnius pagerbė ir legendinį šuolininką
2020 01 25
Apdovanojimai
Švenčiant 697–ąjį Vilniaus gimtadienį iškilmingai įteikti Šv. Kristoforo apdovanojimai.
LTOK posėdyje – svarbūs klausimai
2020 01 24
Posėdis
Sausio 24 d. vyko Lietuvos tautinio olimpinio komiteto Vykdomojo komiteto posėdis.
Kauno sporto salių nuoma keliasi į internetą
2020 01 23
Naujovė
Krepšinis, rankinis, tinklinis ar šokių pamokos. Visas šias veiklas kauniečiai nuo šiol gali organizuoti greičiau ir patogiau.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas