LTeam.lt 2019 m. rugsėjo 20 d. 10:43 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Plaukimo guru patirtimi dalinsis Vilniuje

Tarp elitinių Lietuvos specialisto Genadijaus Sokolovo klientų – ir net 23 olimpinius aukso medalius laimėjęs legendinis amerikietis Michaelas Phelpsas.

G.Sokolovas ir A.Zadneprovskis.
pliadisfoto.com nuotr.
G.Sokolovas ir A.Zadneprovskis.
   
Medaliai, rekordai, šlovingos karjeros nuojauta – visame pasaulyje kasdien gimsta po naują sporto žvaigždę. Tačiau praeina metai ar keli ir jie paprasčiausiai dingsta iš trenerių radarų. JAV dirbantis mokslininkas iš Lietuvos Genadijus Sokolovas savo tyrimais šias tendencijas paliudija itin liūdnais skaičiais. Bet ką daryti, kad taip nenutiktų? Ką daryti, kad karjeros pusiaukelėje ar net aukštumoje esantys atletai nenustotų tobulėti ir neatsisakytų sporto? Apie visa tai – rugsėjo 26 dieną vyksiančioje LTeam konferencijoje.

Beveik 20 metų kitoje Atlantoje pusėje gyvenantis G. Sokolovas yra vadinamas plaukimo guru. Geriausi pasaulio vandens sporto meistrai eilėmis rikiuojasi prie šio specialisto durų. Tarp elitinių lietuvio klientų pavardžių – ir net 23 olimpinius aukso medalius laimėjęs legendinis amerikietis Michaelas Phelpsas.

FINA ekspertas iš Lietuvos JAV rūpinasi šios šalies plaukikais, triatlonininkais, vandensvydininkais. Aštuonerius metus jis vadovavo JAV plaukimo federacijos fiziologijos ir sporto mokslo departamentui.

Unikalią tyrimo metodiką sukūręs mokslininkas sportininkams padeda taisyti technikos klaidas, tobulina jų treniruočių eigą – G. Sokolovo patarimų buvo išklausiusi ir olimpinė čempionė Rūta Meilutytė bei kiti geriausių mūsų šalies plaukikai.

Tą patį padaryti galės ir kiekvienas norintis – iš JAV atvyksiantis specialistas rugsėjo 26 dieną „Impuls“ sporto klube Vilniuje, adresu Vienuolio g. 4, vyksiančioje LTeam konferencijoje skaitys pranešimą „Kaip treniruotis norint būti geriausiu pasaulyje: persitreniravimo grėsmės“ bei su sportininkais patirtimi dalinsis praktiniame užsiėmime.

Apie vieną opiausių sporto problemų likus kiek mažiau nei savaitei iki konferencijos LTeam.lt nusprendė pasikalbėti su pačiu sporto fiziologu G. Sokolovu. Bilietais į šį renginį prekiauja Tiketa.

Atrodo, kad šiais laikais sportininkai patiria vis daugiau traumų. Kas tai lemia?
Ūmi trauma dažniausiai įvyksta, kai sportininkų raumenynas yra nepakankamai paruoštas intensyviam ar didelio svorio krūviui. Trauma gali išsivystyti ir ilgalaikių treniruočių metu atliekant tą patį judesį tūkstančius kartų. Pastaruoju atveju sportininkų raumenys irgi turėtų būti stiprinami nuolat. Persitreniravimas, nepakankamas poilsis, per didelis varžybų ir kelionių skaičius irgi gali padidinti traumų galimybę.
 
Didesniam traumų skaičiui įtakos turi ir ankstyva specializacija. Šiuo metu mes mokome trenerius neskubėti su specializacija ir net su sporto pasirinkimu. Mūsų ir kitų mokslininkų tyrimai rodo, kad ankstyva specializacija veda prie gerų rezultatų jauname amžiuje, bet dauguma jaunų čempionų baigia karjeras anksčiau aukštų pasiekimų amžiaus.

Ar persitreniravimą galima matuoti tik traumomis, ar jis pasižymi ir kitokiais būdais?
Persitreniravimas pasižymi ne tik traumomis, bet ir daugeliu kitų rodiklių, tokių kaip suprastėję rezultatai treniruotėse ir varžybose, stresas, nemiga, sumažėjęs apetitas, svorio kritimas, peršalimas, testosterono sumažėjimas ir kt.

O galbūt persitreniravimas susijęs ir su psichologija? Juk ne vienas sportininkas yra prisipažinęs, kad pavargo nuo kasdienių treniruočių, rutinos. Galbūt galima persitreniruoti ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai?
Taip, persitreniravimas paveikia psichologiją. Sportininkai pasidaro apatiški, gali išsivystyti depresija. Norint sumažinti psichologinį poveikį, sportininkų treniruotės turi būti įdomios, su konkrečiais uždaviniais, į jas reikia įtraukti treniruočių stovyklas aukštikalnėse ar naujus treniruočių partnerius.


Ar daug žinote elitinių arba didelį potencialą turėjusių sportininkų, kurių karjeras užbaigė būtent persitreniravimas?
Dirbu daugiausia su plaukikais. Amerikoje yra labai daug jaunų plaukikų, kurie pagerina Amerikos rekordus būdami 10-14 metų, bet vėliau jie niekada nepatenka į suaugusiųjų rinktinę ir nedalyvauja pasaulio čempionatuose ar olimpinėse žaidynėse. Mūsų tyrimai parodė, kad vos 10 proc. jaunų čempionų 10-11 metų amžiaus grupėje ir tik 36 proc. jaunų čempionų 13-14 metų amžiaus grupėje patenka į 100 Amerikos geriausių plaukikų sąrašą. Tokių jaunų čempionų sąrašai yra gana ilgi. 

Persitreniravimas daugiau trenerių ar pačių sportininkų kaltė?
Geras klausimas. Man atrodo, kad prie trenerių ir sportininkų reikėtų prijungti ir tėvus, kurie dažnai labai aktyviai dalyvauja treniruočių procese ir sprendžia savo vaikų ateitį sporte. Jie gali reikalauti iš trenerių rezultatų jauname amžiuje, o tai veda prie persitreniravimo, traumų ir ankstyvo pasitraukimo iš sporto.

Kaip turėtų atrodyti normalus treniravimasis ir kokios turi sekti procedūros po jo, kad sportininkai išvengtų didesnių pasekmių?
Be reguliaraus raumenų stiprinimo sportininkai turi kreipti dėmesį į raumenų parengimą prieš treniruotę ir po treniruotės bei suderinti krūvį su savo galimybėmis. Tyrimai rodo, kad šiltos vonios, vibracija ir kiti metodai apšildo raumenis, sausgysles ir raiščius, o ne tik raumenų ir sąnarių tempimas. Suderinus treniruočių krūvius makrocikle su sportininko darbingumo augimu, mes sumažinome plaukikų traumų skaičių apie 50 proc.

Visi nori būti geriausiais pasaulyje ir todėl tiek daug treniruojasi, bet kaip rasti tinkamą balansą?
Svarbu sudaryti treniruočių planą pradedant nuo ilgalaikių treniruočių, paremtų vaikų brendimu, o savaitinį ir metinį treniruočių planus paremti individualia sportininkų adaptacija. Būtina parinkti ir teisingus treniruočių pratimus, kurie pagreitintų sportininkų adaptaciją. Nebūtinai reikia daug treniruotis. Naujas pratimas, nauja treniruočių priemonė pagerins adaptaciją ir sportininko motyvaciją. Šiuo atveju ir rezultatai augs greičiau.

Daug kas dabar daugiau žiūri į traumų prevenciją, bet ar tikrai įmanoma jų išvengti net ir viską atliekant tobulai?
Traumos sulėtina sportininkų adaptaciją, praleidžiamos treniruotės. Traumų prevencija, teisingai parinkti treniruočių krūviai, apšilimas, pratimai po treniruotės – viskas yra svarbu ir tai sumažina traumų tikimybę. Visiškai išvengti traumų yra sudėtinga. Sportininkai irgi turi žinoti, kas veda prie traumų ir kaip sumažinti jų tikimybę. Sportininkai patys geriausiai jaučia, kada vyksta persitempimas, ar persitreniravimo pradžia, todėl treneriai ir sportininkai turi kartu dalyvauti treniruočių procese, aptariant tiek treniruočių planą, tiek stovyklas ir varžybas, tiek treniruotes, pratimus ir atsigavimą.
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
Aikštėje – dviejų „Kibirkščių“ akistata
2019 10 22
Moterų lyga
Po kelerių metų pertraukos Vilniuje vėl buvo žaidžiamas moterų krepšinio derbis.
D.Sabonis pasirašė rekordinę sutartį
2019 10 22
Sutartis
Lietuvos krepšininkas Domantas Sabonis pasirašė su „Indiana Pacers“ pelningiausią sutartį Lietuvos sporto istorijoje.
Nuspėti provokacijos vietą nebuvo sunku
2019 10 21
Atgarsiai
Vilniaus „Ryto“ direktorius Rolandas Jarutis paskelbė savo nuomonę apie sirgalių konfliktą per LKL lyderių rungtynes Vilniuje.
 
Stadionas atsidūrė po pripučiamu stogu
2019 10 22
Bazės
Pripučiamas 110 metrų ilgio ir 70 metrų pločio bei 19 metrų aukščio kupolas apsaugos sportuojančius Pilaitės aikštyne nuo šalčio.
„Sūduva“ – dar arčiau trečio iš eilės aukso
2019 10 20
A lyga
Vladimiro Čeburino kariauna atidėtose 21-ojo turo rungtynėse išvykoje 3:1 (2:1) nugalėjo tiesioginį konkurentą kovoje dėl aukso Vilniaus „Žalgirį“.
A lygos mače – trys raudonos kortelės
2019 10 19
A lyga
Lietuvos futbolo A lygos 27-ojo turo rungtynėse šeštadienį Vilniaus „Riteriai“ namuose sužaidė lygiosiomis 0:0 su „Kauno Žalgirio“ ekipa.
Sezono finišas – vasarišku oru
2019 10 21
Bėgimas
Rumšiškėse vyko paskutinis šiais metais, jau 18-asis Lietuvos bėgimo taurės etapas. Po jo paskelbti ir viso sezono geriausieji.
Biržų pilies kieme – 620 bėgikų
2019 10 20
Bėgimas
Per Lietuvos nusipelniusio trenerio Povilo Karoblio ir signataro Petro Poškaus taurės varžybas Biržų pilies kiemas buvo pilnas bėgikų
Partizanų takais – pliaupiant lietui
2019 10 14
Bėgimas
Tradiciniame pagarbos bėgime „Algimanto apygardos partizanų takais“ Svėdasuose prisiminti kovotojai už laisvę.
 
Sportas visam gyvenimui
2019 10 21
Žvilgsnis
„Tenisas – tai bendravimo sportas. Naujos pažintys ir įdomūs žmonės čia yra kasdienybė", - teigia teniso kursus vedanti Julija Baltuškienė.
Vilniuje – naujas teniso kompleksas
2019 10 20
Atidarymas
Šalia sostinės Kalnėnų ir Pavilnio rajono duris atvėrė naujas teniso keturių kortų kompleksas „M7 sport Balzekas tennis academy“.
R.Berankis startavo pergale
2019 10 19
Turnyras
Ričardas Berankis iškovojo pergalę Teniso profesionalų asociacijos (ATP) 500 serijos turnyro „Swiss Indoors Basel“ atrankos varžybų pirmajame rate.
Kariškių žaidynių ringe – lietuvio pergalė
2019 10 22
Boksas
Pasaulio kariškių sporto žaidynėse Kinijoje pergale kovas pradėjo ir į ketvirtfinalį pateko Lietuvos boksininkas Algirdas Baniulis.
Lietuvos kovotojui – japono iššūkis
2019 10 22
Bušido
Japonijos žvaigždės iššūkį priėmęs kovotojas Vitoldas Jagėlo: „Įrodysiu, kad galiu kovoti su stipriausiais.“
H.Vikšraitis: „Jau išmokau nedaryti klaidų“
2019 10 17
Bušido
Vilniuje su olandu kovosiantis KOK čempionas Henrikas Vikšraitis: „Norėčiau būti dar geresnis. Reikia sau įskiepyti valios ir disciplinos injekciją.“
 
Iki medalio trūko akimirksnio
2019 10 17
Trekas
Europos žaidynių komandų sprinto vicečempionės Simona Krupeckaitė ir Miglė Marozaitė Europos dviraių treko čempionate liko ketvitos.
Europos čempionate – šeši lietuviai
2019 10 15
Trekas
Lietuvos dviratininkai Europos elito pirmenybėse, kurios rengiamos nuo 2010 metų, yra iškovoję 16 medalių – šešis aukso, tris sidabro ir septynis bronzos.
Lietuvos dviratininkė triumfavo Prancūzijoje
2019 10 11
Kalnų dviračiai
Kalnų dviračių kroso maratono lenktynėse „Roc d’Azur“ Katažina Sosna aplenkė pasaulio ir Europos vicečempionę.
Galvosūkių sukėlė ekstremali padėtis
2019 10 20
Lietuvos lyga
Lietuvos rankinio lygoje – lygiaverčių priešininkų kovos ir lengva čempionų pergalė Šiauliuose.
"Dragūno" laukia intensyvi savaitė
2019 10 18
Situacija
Klaipėdos "Dragūno" rankininkų laukia itin įtempta savaitė: per 9 dienas teks sužaisti ketverias rungtynes.
Čempionų lygos mače – trys lietuviai
2019 10 17
Teisėjai
Geriausia Lietuvos rankinio teisėjų pora – Vaidas Mažeika ir Mindaugas Gatelis – paskirti teisėjauti itin svarbiame Čempionų lygos mače.
 
Startavo mėgėjų tinklinio čempionatas
2019 10 22
Čempionatas
Pirmame LMTČ etape Klaipėdoje dalyvavo keturios moterų ir 13 vyrų komandų iš Kauno, Šiaulių, Klaipėdos, Gargždų, Girulių, Marijampolės ir Joniškio.
Įspūdingas rezultatyvumas neišgelbėjo
2019 10 21
Baltijos taurė
Baltijos moterų tinklinio lygoje visos trys mūsų šalies komandos atsidūrė turnyro lentelės dugne. Kovos vyksta ir Lietuvos čempionate.
Šiauliuose kovos dėl Baltijos taurės
2019 10 18
Baltijos taurė
Jau kitą savaitgalį (spalio 25-27 dienomis) Šiauliuose vyks tradicinis Baltijos taurės jaunimo tinklinio turnyras.
Nematoma ralio pusė: po finišo užvirė darbai
2019 10 11
Ralis
Praūžus „Rally classic 2019“, organizatorius pasiekė dzūkų skundai dėl apgadintų bei uždarytų kelių.
Ralio duetui Lietuvoje per ankšta
2019 10 10
Ralis
Sėkmingai ralio sezoną pabaigęs „RR Team“ duetas prabilo apie planus startuoti tik užsienyje.
V.Žala dar prieš finišą iškovojo titulą
2019 10 05
Ralis
Nokautuojančia persvara „Rally Classic 2019“ laimėjęs Vaidotas Žala su šturmanu iš Latvijos Andriu Malnieku pirmą kartą tapo Lietuvos čempionais.
 
Lietuvos čiuožėjams – visų spalvų medaliai
2019 10 21
Greitasis čiuožimas
Čekijoje vykusiame greitojo čiuožimo trumpuoju taku Europos jaunimo taurės pirmajame etape Lietuvos atstivai iškovojo tris medalius.
Intriga – iki paskutinių akimirkų
2019 10 19
Ledo ritulys
Aktyviau puolime rungtyniavęs „Geležinis Vilkas“ paliko Lietuvos čempionato naujokus „Baltų Ainius–HC Klaipėda“ be taškų (VIDEO)
Favoritų kovą Vilniuje laimėjo kauniečiai
2019 10 17
Ledo ritulys
Atkakliame ir gražiame mūšyje tarp „Hockey Punks“ ir „Kaunas Hockey“ žiūrovai išvydo kovą dėl pergalės iki pat paskutinių mačo akimirkų.
Lietuvių ketvertas pateko į finalą
2019 10 22
Šiuolaikinė penkiakovė
Kinijoje prasidėjusių 2019 metų kariškių žaidynių šiuolaikinės penkiakovės moterų varžybų atrankos barjerą įveikė visos Lietuvos atstovės.
Karjeros finišas – po medikų žodžio
2019 10 22
Regbis
Regbininkas Kęstutis Navickas paskelbė apie karjeros pabaigą ir jungiasi prie rinktinės trenerių štabo.
Medaliai Lietuvos fechtuotojams
2019 10 21
Fechtavimas
Norvegijoje vykusiame Šiaurės šalių jaunių ir jaunimo fechtavimo čempionate dalyvavo net 22 sportininkai iš Lietuvos.
 
Sporto fondas jau sudomino ir prezidentūrą
2019 10 22
Pinigai
Prezidento patarėja Sonata Šulcė apie lėšų skyrimą sporto projektams: jei yra rimtų abejonių, tai turi tirti prokurorai.
Lietuvos dziudo lyderiai kyla į atvirą kovą
2019 10 22
Dziudo
Dauguma geriausių mūsų šalies dziudo atletų atsisako dalyvauti Europos ir pasaulio čempionatuose su Lietuvos dziudo federacijos vardu.
Kvietimas į „Erasmus+“ mokymus
2019 10 21
Mokymai
Mūsų šalyje antrą kartą rengiami savaitės trukmės tarptautiniai „Erasmus+“ mokymai. Šiuo metu vyksta registracija.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas