LTeam.lt 2019 m. rugsėjo 17 d. 13:14 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Antra karjera padeda išvengti duobių

Lengvaatletė Brigita Virbalytė-Dimšienė „Aš žinau, kad esu du asmenys – Brigita sportininkė ir Brigita sporto žurnalistė.“

B.Virbalytė-Dimšienė kalbina A.Gudžių.
Sauliaus Čirbos nuotr.
B.Virbalytė-Dimšienė kalbina A.Gudžių.
2018 metų LTeam Apdovanojimų šventė. Tarp besirenkančių renginio svečių su dailia raudona suknele pasirodo ir Brigita Virbalytė-Dimšienė. Vienoje lengvaatletės rankoje – delninis rankinukas, o kitoje – mikrofonas. „Pati kartais išspaudžiu šypseną, ir kitiems tai išspaudžia šypseną. Bet jau visi prie to priprato“, – kalbėdama su LTeam.lt šypsojosi dvejose olimpinėse žaidynėse dalyvavusi ir tuo pačiu jau 13 metų LRT sporto žurnaliste dirbanti sportinio ėjimo atstovė.

Tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje didžioji dalis profesionalių sportininkų visą savo dėmesį, energiją ir laiką sukoncentruoja aukščiausių rezultatų siekimui, o apie tolimesnę savo veiklą ima mąstyti tik pabaigę karjeras. Visgi Brigita pasirinko kiek kitokį kelią.

„Aš visada buvau tas žmogus, kuriam viena aistra gyvenime yra per mažai“, – prisipažino lengvaatletė, sporto žurnalistika susidomėjusi dar 10-oje klasėje.

Ne kartą, ne du ir ne tris girdėjusi replikas, kad du amplua jai trukdo sporte išnaudoti visą potencialą, B. Virbalytė kaskart į jas atsakydavo sėkmingais pasirodymais varžybose – nuolatiniai startai Europos ir pasaulio čempionatuose, dukart varžytasi ir olimpinėse žaidynėse, o praėjusių metų žemyno pirmenybėse iškovota ketvirtoji vieta bei pagerintas Lietuvos rekordas.
 
„Svarbiausia yra susiderinti ir susidėlioti gyvenime prioritetus, – pabrėžė sportininkė, šiuo metu besigydanti traumą, dėl kurios jai teks praleisti pasaulio lengvosios atletikos čempionatą Dohoje. – Ačiū Dievui, jog žurnalistika visus šiuos metus buvo mano gyvenime. Dabar suvokiau, kad susiklosčius nepalankioms aplinkybėms sporto mano gyvenime gali nelikti labai greitai. Bet aš tikrai žinau, kokiu keliu toliau eisiu, kai sporto nebeliks. Ir man dėl to lengviau, nes matau kolegas, kurių karjera artėja link pabaigos ir jie nežino, ką veiks toliau – tai gali privesti prie tikrai sunkių dalykų, sunkių išgyvenimų ir netgi depresijos.“
 
„Tikiuosi, kad sistema Lietuvoje pradės veikti ir tokių pavyzdžių kaip aš bus ne vienas ir ne du, o kur kas daugiau“, – pridėjo moteris, kuri apie savo dvigubą karjerą kalbės rugsėjo 26 dieną Vilniuje, Vienuolio gatvėje esančiame „Impuls“ sporto klube, vyksiančioje LTeam konferencijoje.
 
Prieš renginį su LTeam.lt bendravusi B. Virbalytė-Dimšienė papasakojo apie savo pasirinkimą laviruoti tarp žurnalistikos ir profesionalaus sporto, LTR vaidmenį šiuose išbandymuose, kurioziškas situacijas ir antros karjeros svarbą atletų gyvenime.

Gal galėtumėte papasakoti, kaip jūsų gyvenime atsirado žurnalistika? Ir kaip atsidūrėte LRT, kur dirbate jau daugiau nei 10 metų?
Jau 10-oje klasėje lietuvių kalbos mokytojos padrąsinta supratau, kad norėčiau studijuoti žurnalistiką, todėl paskutinius dvejus metus vidurinėje mokykloje gyvenau vien šia svajone. Žinojau, kad arba žurnalistika, arba nieko, todėl dėjau visas pastangas, ruošiausi baigiamiesiems egzaminams ir įstojau į Vilniaus universitetą. Žurnalistikos instituto studentai kiekvieną vasarą atlieka praktiką, o antrame kurse mano kurso draugė paklausė, ar nenorėčiau nueiti į LRT ir pasiprašyti į praktiką. Prisimenu, buvo ekskursija po LRT – pirmą kartą nuėjau į naujienų tarnybą, prie sporto redaktoriaus kompiuterio sėdėjo Saulenis Pociūnas, kuriam pasakiau savo norą.

Visada žinojau, kad mano žurnalistinė karjera turi būti susijusi su sportu. Saulenis iškart sutiko, po dviejų savaičių atėjau į praktiką ir ta praktika trunka iki šiol. Esu dėkinga kolegoms, kurie toleruoja visas mano treniruočių stovyklas – nesvarbu, jos trunka kelias savaites ar kelis mėnesius. LRT buvo ta jungtis, kuri man padėjo turėti dvigubą karjerą, nes sistema Lietuvoje tokių sąlygų iki šiol nesudaro.

Žurnalistai turi specifinį santykį su sportininkais, bet jūs pati, būdama sportininkė, pasirinkote būtent šį kelią. Gana neįprastas sprendimas. Kodėl nusprendėte būti ir toje kitoje barikadų pusėje?
Niekada apie tai nesusimąstydavau, kol patys žurnalistai nepradėjo, man jau dirbant, uždavinėti tokių klausimų. Kol buvau mokykloje, dar nelabai įsivaizdavau, kaip atrodys šis darbas, bet po kelerių metų supratau, kad ir man pačiai kartais naudinga perbėgti į tą kitą barikadų pusę, nes sportininkai dažnai taip užsisuka savo sportinėje rutinoje, kad gyvena tik sportu. Tas persikėlimas nuo savo asmeninių tikslų siekimo į kitus sportininkus man padėdavo.
 
Mano santykis su visais sportininkais ir sporto sistema yra draugiškas – bandau užimti neutralią poziciją, tačiau turiu prisipažinti, jog vis tik daugiau esu sportininkų pusėje. Stengiuosi laikytis daugiau ne objektyvumo, o žmogiškumo, nes suprantu, kokią dalį savo gyvenimo sporto žmonės atiduoda šiai aistrai, todėl stengiuosi nespausti ir neskaudinti savo klausimais. O ir faktas, kad su daugeliu sportininkų esame geri draugai, atrodo, turėtų trukdyti, tačiau man tiesiog malonu kartu su savo draugais džiaugtis jų pergalėmis ir kartu su jais išgyventi dėl nesėkmių – nors laikau mikrofoną, tačiau stengiuosi laviruoti tarp šių dviejų dalykų.

Taip, esu girdėjusi klausimų, ar tai nėra interesų konfliktas, kai esu ir sportininkė, ir sporto žurnalistė, bet aš laikausi elementariausių objektyvumo principų. Tas žmogiškas santykis su sportininkais, su sporto sistema – man tai yra šeima, todėl galėčiau pasakyti, kad reportažus rengiu iš didesnės meilės. Ar visada išlaikau objektyvumą? Nežinau. Bet žmogiškuoju aspektu aš žinau, kad esu teisinga.

Iki šiol prisimenu, kuomet 2016 metais Lietuvos lengvosios atletikos geriausiųjų apdovanojimuose jūs iš pradžių kartu su visais žurnalistais kalbinote laimėtojus, o kai atėjo jūsų eilė – atidavėte mikrofoną kolegoms ir jau stojote prieš kameras. Ar tokiose situacijose pati nesijaučiate keistai?
Sporto žurnalistika su mano profesionalios sportininkės karjera visą laiką ėjo lygiagrečiai, todėl vienas spragtelėjimas ir iš galiu būti žurnalistė, kitas spragtelėjimas ir aš galiu būti sportininkė. Tai labiau komiškai atrodo iš stebėtojų pusės, nes ne kartą buvo, kai aš pati laimiu varžybas ir nėra kam pakalbinti, nes pati turėčiau būti žurnalistė. Todėl būna įvairių situacijų – ar operatorius palaiko mikrofoną, ar draugai (šypsosi). Prisimenu ir prieš Londono olimpines žaidynes atvažiavau kaip žurnalistė į olimpiečių ženklelių įteikimą ir tik tada supratau, kad šiame renginyje turiu dalyvauti ir kaip sportininkė. Man tai tikrai nesunku – buvo ne vienas, ne du ir ne dešimt renginių, kuriuose dalyvavau dviejuose amplua. LTeam Apdovanojimuose kiekvienų metų pabaigoje aš pirmiausia pakalbinu savo kolegas, draugus ir tik tuomet su jais visais mėgaujuosi švente. Tie dalykai man yra tokie natūralūs, kad aš jų tiesiog nesureikšminu. Aš žinau, kad esu du asmenys – Brigita sportininkė ir Brigita sporto žurnalistė. Labai gerai galiu iš vieno vaidmens persikūnyti į kitą.

Dar prisimenu, kad abejose olimpinėse žaidynėse sportininkai, kurie manęs nelabai pažinojo, atsimindavo mane kaip sporto žurnalistę ir staiga mato kaip sportininkę – yra buvę komiškų situaciją, kai jie klausdavo, kodėl tarp mūsų yra sporto žurnalistė? (juokiasi) Pati kartais išspaudžiu šypseną, ir kitiems tai išspaudžia šypseną. Bet jau visi prie to priprato.

Pati save vadinate dviem Brigitomis. Bet jeigu paklausčiau, kuri yra pagrindinė Brigita – sportininkė ar žurnalistė?
Sportininkė! (juokiasi)

Tuomet ar sportininkės karjeroje buvo tokių momentų, o galbūt net patarimų iš aplinkos, kad vienu metu dviejų karjerų nereikia ir vertėtų koncentruotis tik į sportą?
Iš tikrųjų su ta mintimi gyvenau visus 13 metų. Lietuvoje tik prieš kelerius metus imta kalbėti apie dvigubą karjerą, tačiau svarbūs žingsniai vis dar nėra padaryti ir ta sistema dar neveikia. Man keisčiausia, kad kai buvo imta apie tai kalbėti, aš tapau tuo pavyzdžiu, kuris puikiai parodė, kad sportininkui įmanoma turėti dvigubą karjerą. Bet jeigu ne mano kolegos ir ne mano pačios užsispyrimas... Nes man sistema nepadėjo – nei universitetas, nei aplinka nedrąsino turėti dviejų karjerų. Aš visada buvau tas žmogus, kuriam viena aistra gyvenime yra per mažai.

Bet mano buvęs treneris, visa aplinka, netgi sporto sistemos žmonės dažnai sakydavo, kad taip niekada ir nesužinosiu, ką iš tiesų galiu, nes dalį savo laiko, skirto poilsiui, aukoju darbui. Bet aš manau, kad per daugelį metų, ypač per pastaruosius, įrodžiau, kad aukštų rezultatų įmanoma pasiekti turint ir antrą karjerą. Svarbiausia yra susiderinti ir susidėlioti gyvenime prioritetus. Aišku, mano gyvenime galbūt nukenčia žmonės – mano šeima, mano draugai, kurie negauna jiems skirto laiko. Visgi aš manau, kad buvau pavyzdys, kad tai įmanoma. Ir, jeigu Lietuvoje įsiplėtos ta dvigubos karjeros sistema, daugiau sportininkų pajėgtų šalia sporto turėti ir tam tikrą veiklą. Nebūtinai kalbu apie darbą, bet galbūt ir pomėgį, kuris ateityje galėtų tapti darbu. Tiesiog reikia, kad sportininkams būtų sudarytos tam tikros sąlygos.O ta mintis ir dvejonė, kad galbūt būčiau pasiekusi daugiau, jeigu nebūčiau buvusi sporto žurnalistė, aišku, kažkur tyliai kirba iki dabar. Bet aš taip myliu šias abi sferas, kad net neįsivaizduoju, jog galėtų būti kitaip. Aš visada sakau, kad esu sportininkė ir man sportas yra numeris vienas, o sporto žurnalistika – mano pomėgis ir laisvalaikis.

Bet ir šiandieninėje situacijoje, kai esu traumuota, suprantu, kad ačiū Dievui, jog šis laisvalaikis ir pomėgis visus šiuos metus buvo mano gyvenime. Dabar suvokiau, kad susiklosčius nepalankioms aplinkybėms sporto mano gyvenime gali nelikti labai greitai. Bet aš tikrai žinau, kokiu keliu toliau eisiu, kai sporto nebeliks.

Ir man dėl to lengviau, nes matau kolegas, kurių karjera artėja link pabaigos ir jie nežino, ką veiks toliau – tai gali privesti prie tikrai sunkių dalykų, sunkių išgyvenimų ir netgi depresijos.

Reziumuojant jūsų paskutinį atsakymą, ar galima sakyti, kad antra karjera profesionaliam sportininkui kartais reikalinga labiau ne dėl finansinių, bet dėl psichologinių dalykų – mažiau rutinos, leidžia pabėgti, pailsėti nuo sporto, prasivalyti galvą?
Taip, visiškai su tuo sutinku. Tiesiog manau, kad per vėlai buvo apie tai pradėta kalbėti. Aš tikrai matau sportininkų, draugų ir suprantu, kada jiems jau yra bėda – kai pasako, kad sportas yra darbas, suprantu, kad kažkas yra negerai. Kai ta rutina jau yra įgrisusi, kai kuriems žmonėms netgi aukščiausio lygio medaliai ne visada teikia laimę. Čia ir yra problema. Taip, mes tikrai mylime sportą, bet kai jis yra vienintelis mūsų gyvenime ir 24 valandas per parą užima mintis mūsų galvoje – tai tikrai sudėtinga. Savo sportininkės kelyje susitinku žmonių, kurie taip įsisuka į tą rutiną, kad tiesiog pamiršta, kas jiems gyvenime yra svarbu – jie neturi pamiršti svajoti ir negali sakyti, kad sportas – tik juodas darbas ir daugiau nieko.
 
Man antra karjera tikrai padėjo išvengti duobių, kai sportas – nebe mielas. Aš tikrai norėčiau, kad Lietuvoje dvigubos karjeros sistema pradėtų veikti ir sportininkai nebijotų keletą laisvų valandų dienoje skirti kažkam kitam, nes tai turės ir psichologinį poveikį, ir nebebus nežinios dėl ateities. Aišku, sutinku su sportininkų nuomone, kad suderinti yra neįmanoma, bet jeigu sistema pasistengtų – tikrai būtų įmanoma. Su nacionaline sportininkų asociacija susiduriame su problema, kad sportininkams trūksta elementarių įgūdžių, kaip galima siekti tos antros karjeros. Tikiuosi, kad sistema Lietuvoje pradės veikti ir tokių pavyzdžių kaip aš bus ne vienas ir ne du, o kur kas daugiau.
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
Aikštėje – dviejų „Kibirkščių“ akistata
2019 10 22
Moterų lyga
Po kelerių metų pertraukos Vilniuje vėl buvo žaidžiamas moterų krepšinio derbis.
D.Sabonis pasirašė rekordinę sutartį
2019 10 22
Sutartis
Lietuvos krepšininkas Domantas Sabonis pasirašė su „Indiana Pacers“ pelningiausią sutartį Lietuvos sporto istorijoje.
Nuspėti provokacijos vietą nebuvo sunku
2019 10 21
Atgarsiai
Vilniaus „Ryto“ direktorius Rolandas Jarutis paskelbė savo nuomonę apie sirgalių konfliktą per LKL lyderių rungtynes Vilniuje.
 
Stadionas atsidūrė po pripučiamu stogu
2019 10 22
Bazės
Pripučiamas 110 metrų ilgio ir 70 metrų pločio bei 19 metrų aukščio kupolas apsaugos sportuojančius Pilaitės aikštyne nuo šalčio.
„Sūduva“ – dar arčiau trečio iš eilės aukso
2019 10 20
A lyga
Vladimiro Čeburino kariauna atidėtose 21-ojo turo rungtynėse išvykoje 3:1 (2:1) nugalėjo tiesioginį konkurentą kovoje dėl aukso Vilniaus „Žalgirį“.
A lygos mače – trys raudonos kortelės
2019 10 19
A lyga
Lietuvos futbolo A lygos 27-ojo turo rungtynėse šeštadienį Vilniaus „Riteriai“ namuose sužaidė lygiosiomis 0:0 su „Kauno Žalgirio“ ekipa.
Sezono finišas – vasarišku oru
2019 10 21
Bėgimas
Rumšiškėse vyko paskutinis šiais metais, jau 18-asis Lietuvos bėgimo taurės etapas. Po jo paskelbti ir viso sezono geriausieji.
Biržų pilies kieme – 620 bėgikų
2019 10 20
Bėgimas
Per Lietuvos nusipelniusio trenerio Povilo Karoblio ir signataro Petro Poškaus taurės varžybas Biržų pilies kiemas buvo pilnas bėgikų
Partizanų takais – pliaupiant lietui
2019 10 14
Bėgimas
Tradiciniame pagarbos bėgime „Algimanto apygardos partizanų takais“ Svėdasuose prisiminti kovotojai už laisvę.
 
Sportas visam gyvenimui
2019 10 21
Žvilgsnis
„Tenisas – tai bendravimo sportas. Naujos pažintys ir įdomūs žmonės čia yra kasdienybė", - teigia teniso kursus vedanti Julija Baltuškienė.
Vilniuje – naujas teniso kompleksas
2019 10 20
Atidarymas
Šalia sostinės Kalnėnų ir Pavilnio rajono duris atvėrė naujas teniso keturių kortų kompleksas „M7 sport Balzekas tennis academy“.
R.Berankis startavo pergale
2019 10 19
Turnyras
Ričardas Berankis iškovojo pergalę Teniso profesionalų asociacijos (ATP) 500 serijos turnyro „Swiss Indoors Basel“ atrankos varžybų pirmajame rate.
Kariškių žaidynių ringe – lietuvio pergalė
2019 10 22
Boksas
Pasaulio kariškių sporto žaidynėse Kinijoje pergale kovas pradėjo ir į ketvirtfinalį pateko Lietuvos boksininkas Algirdas Baniulis.
Lietuvos kovotojui – japono iššūkis
2019 10 22
Bušido
Japonijos žvaigždės iššūkį priėmęs kovotojas Vitoldas Jagėlo: „Įrodysiu, kad galiu kovoti su stipriausiais.“
H.Vikšraitis: „Jau išmokau nedaryti klaidų“
2019 10 17
Bušido
Vilniuje su olandu kovosiantis KOK čempionas Henrikas Vikšraitis: „Norėčiau būti dar geresnis. Reikia sau įskiepyti valios ir disciplinos injekciją.“
 
Iki medalio trūko akimirksnio
2019 10 17
Trekas
Europos žaidynių komandų sprinto vicečempionės Simona Krupeckaitė ir Miglė Marozaitė Europos dviraių treko čempionate liko ketvitos.
Europos čempionate – šeši lietuviai
2019 10 15
Trekas
Lietuvos dviratininkai Europos elito pirmenybėse, kurios rengiamos nuo 2010 metų, yra iškovoję 16 medalių – šešis aukso, tris sidabro ir septynis bronzos.
Lietuvos dviratininkė triumfavo Prancūzijoje
2019 10 11
Kalnų dviračiai
Kalnų dviračių kroso maratono lenktynėse „Roc d’Azur“ Katažina Sosna aplenkė pasaulio ir Europos vicečempionę.
Galvosūkių sukėlė ekstremali padėtis
2019 10 20
Lietuvos lyga
Lietuvos rankinio lygoje – lygiaverčių priešininkų kovos ir lengva čempionų pergalė Šiauliuose.
"Dragūno" laukia intensyvi savaitė
2019 10 18
Situacija
Klaipėdos "Dragūno" rankininkų laukia itin įtempta savaitė: per 9 dienas teks sužaisti ketverias rungtynes.
Čempionų lygos mače – trys lietuviai
2019 10 17
Teisėjai
Geriausia Lietuvos rankinio teisėjų pora – Vaidas Mažeika ir Mindaugas Gatelis – paskirti teisėjauti itin svarbiame Čempionų lygos mače.
 
Startavo mėgėjų tinklinio čempionatas
2019 10 22
Čempionatas
Pirmame LMTČ etape Klaipėdoje dalyvavo keturios moterų ir 13 vyrų komandų iš Kauno, Šiaulių, Klaipėdos, Gargždų, Girulių, Marijampolės ir Joniškio.
Įspūdingas rezultatyvumas neišgelbėjo
2019 10 21
Baltijos taurė
Baltijos moterų tinklinio lygoje visos trys mūsų šalies komandos atsidūrė turnyro lentelės dugne. Kovos vyksta ir Lietuvos čempionate.
Šiauliuose kovos dėl Baltijos taurės
2019 10 18
Baltijos taurė
Jau kitą savaitgalį (spalio 25-27 dienomis) Šiauliuose vyks tradicinis Baltijos taurės jaunimo tinklinio turnyras.
Nematoma ralio pusė: po finišo užvirė darbai
2019 10 11
Ralis
Praūžus „Rally classic 2019“, organizatorius pasiekė dzūkų skundai dėl apgadintų bei uždarytų kelių.
Ralio duetui Lietuvoje per ankšta
2019 10 10
Ralis
Sėkmingai ralio sezoną pabaigęs „RR Team“ duetas prabilo apie planus startuoti tik užsienyje.
V.Žala dar prieš finišą iškovojo titulą
2019 10 05
Ralis
Nokautuojančia persvara „Rally Classic 2019“ laimėjęs Vaidotas Žala su šturmanu iš Latvijos Andriu Malnieku pirmą kartą tapo Lietuvos čempionais.
 
Lietuvos čiuožėjams – visų spalvų medaliai
2019 10 21
Greitasis čiuožimas
Čekijoje vykusiame greitojo čiuožimo trumpuoju taku Europos jaunimo taurės pirmajame etape Lietuvos atstivai iškovojo tris medalius.
Intriga – iki paskutinių akimirkų
2019 10 19
Ledo ritulys
Aktyviau puolime rungtyniavęs „Geležinis Vilkas“ paliko Lietuvos čempionato naujokus „Baltų Ainius–HC Klaipėda“ be taškų (VIDEO)
Favoritų kovą Vilniuje laimėjo kauniečiai
2019 10 17
Ledo ritulys
Atkakliame ir gražiame mūšyje tarp „Hockey Punks“ ir „Kaunas Hockey“ žiūrovai išvydo kovą dėl pergalės iki pat paskutinių mačo akimirkų.
Lietuvių ketvertas pateko į finalą
2019 10 22
Šiuolaikinė penkiakovė
Kinijoje prasidėjusių 2019 metų kariškių žaidynių šiuolaikinės penkiakovės moterų varžybų atrankos barjerą įveikė visos Lietuvos atstovės.
Karjeros finišas – po medikų žodžio
2019 10 22
Regbis
Regbininkas Kęstutis Navickas paskelbė apie karjeros pabaigą ir jungiasi prie rinktinės trenerių štabo.
Medaliai Lietuvos fechtuotojams
2019 10 21
Fechtavimas
Norvegijoje vykusiame Šiaurės šalių jaunių ir jaunimo fechtavimo čempionate dalyvavo net 22 sportininkai iš Lietuvos.
 
Sporto fondas jau sudomino ir prezidentūrą
2019 10 22
Pinigai
Prezidento patarėja Sonata Šulcė apie lėšų skyrimą sporto projektams: jei yra rimtų abejonių, tai turi tirti prokurorai.
Lietuvos dziudo lyderiai kyla į atvirą kovą
2019 10 22
Dziudo
Dauguma geriausių mūsų šalies dziudo atletų atsisako dalyvauti Europos ir pasaulio čempionatuose su Lietuvos dziudo federacijos vardu.
Kvietimas į „Erasmus+“ mokymus
2019 10 21
Mokymai
Mūsų šalyje antrą kartą rengiami savaitės trukmės tarptautiniai „Erasmus+“ mokymai. Šiuo metu vyksta registracija.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas