Marytė Marcinkevičiūtė 2019 m. rugsėjo 14 d. 10:59 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

„Jei reiktų pakartoti, eičiau tuo pačiu keliu“

Lietuvos studentų sporto asociacijos prezidentas Česlovas Garbaliauskas: „Nesigailiu, kad gyvenimą susiejau su studentų sportu“

Č.Garbaliauskas.
pliadisfoto.com nuotr.
Č.Garbaliauskas.
„Kiekvieni metai man brangūs, vertingi. O kad savo gyvenimą susiejau su studentų sportu nuoširdžiai sakau – nesigailiu. Ko gero, jei reiktų viską pakartoti iš naujo, eičiau tuo pačiu keliu. Kartą teko matyti spektaklį „Biografija - vaidinimas“, kuriame pagrindinis herojus savo gyvenimą vis bandydavo pradėti iš naujo, bet visada eidavo tuo pačiu keliu, kartodavo tas pačias klaidas, jį aplankydavo tos pačios sėkmės ir panašiai“, - tikina rugsėjo 14 d. 70-metį švenčiantis Lietuvos studentų sporto asociacijos (LSSA) prezidentas Česlovas Garbaliauskas.

Nors metų jau nemažai, vis dar fiziškai stipriam ir energingam jubiliatui netrūksta, darbų, idėjų, klausimų. „Jubiliejus lieka jubiliejumi, šiokia tokia įtampėlė jaučiasi. Tačiau mano nuotaika pakili, tik labai neramina viso Lietuvos sporto situacija.  Neaišku, kas bus rytoj, kaip mes gyvensime. Daugybė neišspręstų klausimų, kurių gausėja kone kiekvieną dieną“, -  sako Č. Garbaliauskas, prieš kelerius metus su šeima iš daugiabučio persikėlęs į būstą žmonos Violetos tėviškėje Amaliuose.

Kuris dešimtmetis buvo pats reikšmingiausias?
Ko gero, patys maloniausi man buvo 1990-ieji, kuomet su mūsų šalies universitetais įkūrėme Lietuvos studentų sporto asociaciją. Tuo pačiu mūsų studentams atsivėrė tarptautiniai vandenys dalyvauti pasaulio Universiadose, Europos studentų žaidynėse ir SELL studentų žaidynėse.

Dar vis dirbate, esate kupinas jėgų, įvairiausių sumanymų, ką dar siekiate įgyvendinti?  
Jau beveik tris dešimtmečius dirbu ten pat - Lietuvos studentų sporto asociacijoje.  Nemažai jau nuveikta kartu bendradarbiaujant su universitetais, Kūno kultūros ir sporto departamentu, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Lietuvos tautiniu olimpiniu komitetu, sporto šakų federacijomis..
 
Lietuvos studentų sporto pasiekimai jau daugiau kaip dešimtmetį tiesiog stebina pasaulį. Turime pagrindo didžiuotis jų pergalėmis ir iškovotais medaliais, tačiau sąlygos studentams sportininkams patekti ir studijuoti universitetuose nėra pakankamai geros. 

Šių metų Universiados Neapolyje (Italija) bronzinė prizininkė disko metikė Ieva Zarankaitė pasakojo, kad Floridos universitetas, kur ji studijuoja, nėra sporto universitetas, tačiau jis turi 85 tūkst. vietų stadioną, jau nekalbant apie kitas sporto bazes. 

Mūsų mokiniams, baigusiems gimnazijas ir pradėjus studijuoti aukštosiose mokyklose, reikia mokėti už studijas, bendrabučius, jie patys turi save išlaikyti. 

Nesudaromos reikiamos sąlygos sportuoti ir siekti įgyti aukštąjį mokslo diplomą. Pasaulyje yra puikių pavyzdžių, belieka tai įgyvendinti Lietuvoje. Tai padarius, laimėtų visi – studentai, universitetai, sporto šakų federacijos, Lietuva.


Savo jaunystę susiejote su rankiniu, du kartus (1971 m. ir 1973 m.) tapote Lietuvos čempionu, atstovavote Kūno kultūros instituto, kuriame mokėtės, Kauno „Žalgirio“ ir „Granito“ meistrų komandoms (1967-1977 m.), Lietuvos vyrų rinktinei (1968-1973 m.) kokie liko prisiminimai?
Rankinis mano gyvenime daug reiškia, daug ko išmokau iš savo trenerių. Be pirmojo trenerio, šviesaus atminimo Vytauto Kontvainio, ypač malonūs prisiminimai apie doc. Valerijų Griešnovą bei Algirdą Valinską.

Treniravote ir Kūno kultūros instituto vyrų rankinio komandą (1978-1987 m.), 1988-1993 m. dirbote LKKI žaidimų katedros vedėju, 1983-aisiais Kijevo KKI apsigynėte pedagogikos mokslų daktaro disertaciją. Kūno kultūros institute (dabar – Lietuvos sporto universitetas) praleidote gražiausius savo gyvenimo metus. Ar iki šių dienų palaikote ryčius su savo Alma Mater?
LSU yra Lietuvos studentų sporto asociacijos narė, todėl mano sportiniai ryšiai -  labai glaudūs ir abipusiai naudingi. Šioje aukštojoje mokykloje iš viso išdirbau 45 metus.
 
Jus žinome kaip Lietuvos studentų sporto asociacijos prezidentą (nuo 1990 m.), Europos universitetinio sporto asociacijos Vykdomojo komiteto narį (2004-2005 m., nuo 2007 m. iki šiol), Tarptautinės studentų sporto federacijos Kontrolės komisijos narį (nuo 2007 m.), tačiau tai visuomeninės pareigos. Kuo svarbios šios pareigos?
Nebūčiau šių visuomeninių organizacijų įvairių struktūrų narys, manau, kad ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai nebūčiau reikalingas, o su ja daug metų bendradarbiaujame. 

Ministerija mūsų universitetų pasiekimais yra patenkinta ir pagal išgales remia šią veiklą.

Kaip su rankinio kamuoliu, ar jis jau padėtas į šoną?
Tiesiogine prasme rankinio kamuolys padėtas į šalį, Jau nebežaidžiu šio nuostabaus žaidimo, tačiau prisidedu prie rankinio populiarinimo tarp studentų. 
 
Rengiame Lietuvos studentų rankinio čempionatus, „Sportas visiems“ festivalyje organizuojame paplūdimio rankinio varžybas, siunčiame rankinio komandas į Europos universitetų žaidynes. Kartą mūsų rankininkai netgi dalyvavo pasaulio universiadoje.

Koks jūsų laisvalaikis?
Sodas, miškas, gamta. Pačiam reikėtų daugiau pasportuoti, tačiau viską atidedu ir sakau, kad rytoj, rytoj. 
 
Man gyvas pavyzdys – Ona Gasparkienė, kuriai jau krūva metų, bet ji kiekvieną rytą po 1,5 valandos sportuoja. Kaip ji atrodo paplūdimyje, pavydas ima. Tarsi būtų 25-etė!   

Lietuvos studentų sporto asociacijai bėdų – nors traukiniu vežk, ar jums užteks jėgų įgyvendinti tai, ko siekiate?
Kol kas užtenka jėgų. Lietuvos studentų sporto asociacijoje dirba puikūs žmonės, kurie padeda įgyvendinti idėjas ir siekius.
            
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
Aikštėje – dviejų „Kibirkščių“ akistata
2019 10 22
Moterų lyga
Po kelerių metų pertraukos Vilniuje vėl buvo žaidžiamas moterų krepšinio derbis.
D.Sabonis pasirašė rekordinę sutartį
2019 10 22
Sutartis
Lietuvos krepšininkas Domantas Sabonis pasirašė su „Indiana Pacers“ pelningiausią sutartį Lietuvos sporto istorijoje.
Nuspėti provokacijos vietą nebuvo sunku
2019 10 21
Atgarsiai
Vilniaus „Ryto“ direktorius Rolandas Jarutis paskelbė savo nuomonę apie sirgalių konfliktą per LKL lyderių rungtynes Vilniuje.
 
Stadionas atsidūrė po pripučiamu stogu
2019 10 22
Bazės
Pripučiamas 110 metrų ilgio ir 70 metrų pločio bei 19 metrų aukščio kupolas apsaugos sportuojančius Pilaitės aikštyne nuo šalčio.
„Sūduva“ – dar arčiau trečio iš eilės aukso
2019 10 20
A lyga
Vladimiro Čeburino kariauna atidėtose 21-ojo turo rungtynėse išvykoje 3:1 (2:1) nugalėjo tiesioginį konkurentą kovoje dėl aukso Vilniaus „Žalgirį“.
A lygos mače – trys raudonos kortelės
2019 10 19
A lyga
Lietuvos futbolo A lygos 27-ojo turo rungtynėse šeštadienį Vilniaus „Riteriai“ namuose sužaidė lygiosiomis 0:0 su „Kauno Žalgirio“ ekipa.
Sezono finišas – vasarišku oru
2019 10 21
Bėgimas
Rumšiškėse vyko paskutinis šiais metais, jau 18-asis Lietuvos bėgimo taurės etapas. Po jo paskelbti ir viso sezono geriausieji.
Biržų pilies kieme – 620 bėgikų
2019 10 20
Bėgimas
Per Lietuvos nusipelniusio trenerio Povilo Karoblio ir signataro Petro Poškaus taurės varžybas Biržų pilies kiemas buvo pilnas bėgikų
Partizanų takais – pliaupiant lietui
2019 10 14
Bėgimas
Tradiciniame pagarbos bėgime „Algimanto apygardos partizanų takais“ Svėdasuose prisiminti kovotojai už laisvę.
 
Sportas visam gyvenimui
2019 10 21
Žvilgsnis
„Tenisas – tai bendravimo sportas. Naujos pažintys ir įdomūs žmonės čia yra kasdienybė", - teigia teniso kursus vedanti Julija Baltuškienė.
Vilniuje – naujas teniso kompleksas
2019 10 20
Atidarymas
Šalia sostinės Kalnėnų ir Pavilnio rajono duris atvėrė naujas teniso keturių kortų kompleksas „M7 sport Balzekas tennis academy“.
R.Berankis startavo pergale
2019 10 19
Turnyras
Ričardas Berankis iškovojo pergalę Teniso profesionalų asociacijos (ATP) 500 serijos turnyro „Swiss Indoors Basel“ atrankos varžybų pirmajame rate.
Kariškių žaidynių ringe – lietuvio pergalė
2019 10 22
Boksas
Pasaulio kariškių sporto žaidynėse Kinijoje pergale kovas pradėjo ir į ketvirtfinalį pateko Lietuvos boksininkas Algirdas Baniulis.
Lietuvos kovotojui – japono iššūkis
2019 10 22
Bušido
Japonijos žvaigždės iššūkį priėmęs kovotojas Vitoldas Jagėlo: „Įrodysiu, kad galiu kovoti su stipriausiais.“
H.Vikšraitis: „Jau išmokau nedaryti klaidų“
2019 10 17
Bušido
Vilniuje su olandu kovosiantis KOK čempionas Henrikas Vikšraitis: „Norėčiau būti dar geresnis. Reikia sau įskiepyti valios ir disciplinos injekciją.“
 
Iki medalio trūko akimirksnio
2019 10 17
Trekas
Europos žaidynių komandų sprinto vicečempionės Simona Krupeckaitė ir Miglė Marozaitė Europos dviraių treko čempionate liko ketvitos.
Europos čempionate – šeši lietuviai
2019 10 15
Trekas
Lietuvos dviratininkai Europos elito pirmenybėse, kurios rengiamos nuo 2010 metų, yra iškovoję 16 medalių – šešis aukso, tris sidabro ir septynis bronzos.
Lietuvos dviratininkė triumfavo Prancūzijoje
2019 10 11
Kalnų dviračiai
Kalnų dviračių kroso maratono lenktynėse „Roc d’Azur“ Katažina Sosna aplenkė pasaulio ir Europos vicečempionę.
Galvosūkių sukėlė ekstremali padėtis
2019 10 20
Lietuvos lyga
Lietuvos rankinio lygoje – lygiaverčių priešininkų kovos ir lengva čempionų pergalė Šiauliuose.
"Dragūno" laukia intensyvi savaitė
2019 10 18
Situacija
Klaipėdos "Dragūno" rankininkų laukia itin įtempta savaitė: per 9 dienas teks sužaisti ketverias rungtynes.
Čempionų lygos mače – trys lietuviai
2019 10 17
Teisėjai
Geriausia Lietuvos rankinio teisėjų pora – Vaidas Mažeika ir Mindaugas Gatelis – paskirti teisėjauti itin svarbiame Čempionų lygos mače.
 
Startavo mėgėjų tinklinio čempionatas
2019 10 22
Čempionatas
Pirmame LMTČ etape Klaipėdoje dalyvavo keturios moterų ir 13 vyrų komandų iš Kauno, Šiaulių, Klaipėdos, Gargždų, Girulių, Marijampolės ir Joniškio.
Įspūdingas rezultatyvumas neišgelbėjo
2019 10 21
Baltijos taurė
Baltijos moterų tinklinio lygoje visos trys mūsų šalies komandos atsidūrė turnyro lentelės dugne. Kovos vyksta ir Lietuvos čempionate.
Šiauliuose kovos dėl Baltijos taurės
2019 10 18
Baltijos taurė
Jau kitą savaitgalį (spalio 25-27 dienomis) Šiauliuose vyks tradicinis Baltijos taurės jaunimo tinklinio turnyras.
Nematoma ralio pusė: po finišo užvirė darbai
2019 10 11
Ralis
Praūžus „Rally classic 2019“, organizatorius pasiekė dzūkų skundai dėl apgadintų bei uždarytų kelių.
Ralio duetui Lietuvoje per ankšta
2019 10 10
Ralis
Sėkmingai ralio sezoną pabaigęs „RR Team“ duetas prabilo apie planus startuoti tik užsienyje.
V.Žala dar prieš finišą iškovojo titulą
2019 10 05
Ralis
Nokautuojančia persvara „Rally Classic 2019“ laimėjęs Vaidotas Žala su šturmanu iš Latvijos Andriu Malnieku pirmą kartą tapo Lietuvos čempionais.
 
Lietuvos čiuožėjams – visų spalvų medaliai
2019 10 21
Greitasis čiuožimas
Čekijoje vykusiame greitojo čiuožimo trumpuoju taku Europos jaunimo taurės pirmajame etape Lietuvos atstivai iškovojo tris medalius.
Intriga – iki paskutinių akimirkų
2019 10 19
Ledo ritulys
Aktyviau puolime rungtyniavęs „Geležinis Vilkas“ paliko Lietuvos čempionato naujokus „Baltų Ainius–HC Klaipėda“ be taškų (VIDEO)
Favoritų kovą Vilniuje laimėjo kauniečiai
2019 10 17
Ledo ritulys
Atkakliame ir gražiame mūšyje tarp „Hockey Punks“ ir „Kaunas Hockey“ žiūrovai išvydo kovą dėl pergalės iki pat paskutinių mačo akimirkų.
Lietuvių ketvertas pateko į finalą
2019 10 22
Šiuolaikinė penkiakovė
Kinijoje prasidėjusių 2019 metų kariškių žaidynių šiuolaikinės penkiakovės moterų varžybų atrankos barjerą įveikė visos Lietuvos atstovės.
Karjeros finišas – po medikų žodžio
2019 10 22
Regbis
Regbininkas Kęstutis Navickas paskelbė apie karjeros pabaigą ir jungiasi prie rinktinės trenerių štabo.
Medaliai Lietuvos fechtuotojams
2019 10 21
Fechtavimas
Norvegijoje vykusiame Šiaurės šalių jaunių ir jaunimo fechtavimo čempionate dalyvavo net 22 sportininkai iš Lietuvos.
 
Sporto fondas jau sudomino ir prezidentūrą
2019 10 22
Pinigai
Prezidento patarėja Sonata Šulcė apie lėšų skyrimą sporto projektams: jei yra rimtų abejonių, tai turi tirti prokurorai.
Lietuvos dziudo lyderiai kyla į atvirą kovą
2019 10 22
Dziudo
Dauguma geriausių mūsų šalies dziudo atletų atsisako dalyvauti Europos ir pasaulio čempionatuose su Lietuvos dziudo federacijos vardu.
Kvietimas į „Erasmus+“ mokymus
2019 10 21
Mokymai
Mūsų šalyje antrą kartą rengiami savaitės trukmės tarptautiniai „Erasmus+“ mokymai. Šiuo metu vyksta registracija.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas