3x3 krepšinio asociacija 2019 m. rugsėjo 12 d. 11:03 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Olimpinė viltis gyva kaip niekada

Krepšinis 3x3: nuo sugrįžimo į kelią, naujo atsipyrimo, pergalėms pamatą padėjusių pralaimėjimų iki įspūdingų laimėjimų ir varžovų pagarbos.

„Gulbelės“ triumfas Monrealyje.
„Gulbelės“ triumfas Monrealyje.
   
Oro uostas. Daiktų patikra. Prie jos būriuojasi keletas vaikinų, vilkinčių žalią aprangą su užrašu „Lietuva“. „Kur skrendate?“ - prabyla kiti panašiomis spalvomis pasidabinę keleiviai, akivaidžiai pradedantys savo kelią į pasaulio čempionatą Kinijoje. „Į Europos čempionatą, trys prieš tris“ - savo kelionės tikslą atskleidžia užkalbintieji. „Čia kas - tinklinis?“ - toliau smalsumą tenkina krepšinio sirgaliai, dėl meilės šiam sportui dalį rugsėjo nusprendę praleisti Tolimuosiuose Rytuose.
 
Taip savo kelią į aštuoniolikmečių Europos pirmenybes pradeda trijulių vaikinų rinktinė. Jų čia veikiausiai nebūtų, jeigu ne kelios aplinkybės.
 
Pirmoji susiklostė dar 2017-ųjų vasarą. „Iš gatvės į olimpines žaidynes“ - toks FIBA ir Tarptautinio olimpinio komiteto šūkis paskelbė kelio į Tokiją pradžią. Tą akimirką Lietuvos tame kelyje nebuvo - iš jo šalis išsuko maždaug 2015-aisiais. Iškart po to, kai Lietuvos rinktinė, tuomet sudaryta iš Ovidijaus Varanausko, Giedriaus Marčiukaičio, Dariaus Tarvydo ir Vitalijaus Lukšos, 2014-aisiais iškovojo Europos čempionato bronzos medalius ir ketvirtąją vietą pasaulyje.
 
2017-ieji buvo metai, kuomet 3x3 krepšinyje dominavo Serbija ir - iš pažiūros visiškai netikėtai - Latvija. Serbai, šį krepšinį paskelbus olimpiniu, galėjo pasigirti trimis pasaulio čempionų titulais, o kaimynai latviai - ką tik iškovotu Europos auksu. Tarp sektinų pavyzdžių tuomet buvo galima minėti ir solidžius rezultatus demonstravusius slovėnus, rusus, netgi olandus ar gilias turnyrų organizavimo tradicijas puoselėjančius rumunus.
 
Štai, pavyzdžiui, kaimynai latviai tuomet jau skaičiavo devintus 3x3 krepšinio vystymo metus. Pasisėmę patirties tarptautiniuose turnyruose, vietiniai organizatoriai 3x3 krepšinį kartu su kitomis gatvės sporto šakomis pavertė kone socialine misija - didžiuliu nusikalstamumu garsėjusiame Rygos mikrorajone su miesto pagalba buvo įrengta sporto bazė su daugiau nei 2000-iais vietų tribūnose. 
 
Iki tol šiose apylinkėse siautėjusius visuomenės užribio atstovus pakeitė gatvės futbolas, lauko treniruoklių salė, įvairios pramogos žiūrovams ir trijulių krepšinis. Latvijos Europos auksas buvo nukaltas dėl ilgų metų įdirbio bei atidžios šį krepšinį išbandyti nusprendusių žaidėjų atrankos. Nepaisant fiasko ką tik pasibaigusiame Europos čempionate, šiandien latvius galime vadinti planetos vicečempionais. Šį sidabro medalį jie iškovojo prieš trejetą mėnesių - birželį vykusiame pasaulio čempionate Amsterdame.
 
Tiek birželį, tiek juolab prieš dvejus metus - 2017-ųjų vasarą - sakyti, kad netrukus 3x3 krepšinio elite puikuosis ir Lietuva, būtų buvę drąsu. Tuomet šalis murdėsio 39-ojoje vyrų reitingo vietoje. Turint galvoje tai, kad 2020-ųjų Tokijo olimpinėse žaidynėse vietos buvo numatytos 8-ioms šalims, misija atsidurti ten atrodė mažų mažiausiai sudėtinga.
 
2018-ųjų kovo 11-oji. Šią simbolišką datą atgimsta Lietuvos 3x3 krepšinio čempionatas. Per keturis jo etapus dalyvaujančios komandos ima rinkti FIBA reitingo taškus, iš arčiau susipažįsta su naująja olimpine sporto šaka ir, sutelkę savo bei rėmėjų lėšas, vyksta į tarptautinius turnyrus. To rezultatas - per vieną vasarą Lietuva vyrų reitinge atsiduria kol kas didžiausiose aukštumose istorijoje - 6-ojoje pozicijoje. 2018-ųjų vasarą vainikuoja 3x3 krepšinio asociacijos įsteigimas.  “Mūsų tikslas ir didžioji svajonė - atvesti šalį į olimpines žaidynes”,- tuomet teigia vienas asociacijos steigėjų Rolandas Skaisgirys.
 
„Lietuva pavėlavo į šį vakarėlį, bet dabar ji ateina“, - vėliau - 2019-ųjų metų Europos čempionate - per mikrofoną tiesioginės tarptautinės transliacijos žiūrovams ir trims tūkstančiams sirgalių renginio vietoje ištars FIBA komunikacijos departamento vadovas. Pasitaisius situacijai reitinge, Lietuvoje pradėjus vykti 3x3 turnyrams, norint tapti vakarėlio siela trūko vieno - komandos, kuri tarptautinėje arenoje galėtų bent kiek pagąsdinti senokai nusistovėjusį 3x3 krepšinio elitą.
 
„Lietuva yra būsima šio krepšinio sensacija. O gal tas laikas atėjo dabar?“, - kelių milijonų žiūrovų auditorijos retoriškai klausia 3x3 krepšinį ir amerikietišką futbolą jau eilę metų komentuojantis amerikietis Kyle’as Montgomery. „Jūs - mano pasirinkimas“, - dar kiek anksčiau jis taria savo kaimynams - Lietuvos krepšininkams - prasilenkdamas su jais viešbutyje.
 
Paulius Beliavičius, Marijus Užupis, Šarūnas Vingelis ir Aurelijus Pukelis tame viešbutyje atsidūrė po to, kai iš šių krepšininkų sudaryta Šakių „Gulbelės“ komanda laimėjo teisę atstovauti Lietuvos rinktinei iškovodama 1-ąją vietą „Hoptrans 3x3 Winter Open“ turnyrų serijoje Garliavoje. Tuomet Nacionalinėje krepšinio lygoje rungtyniaujančioje Šakių „Vyčio“ komandoje žaidę vyrai - kaip vėliau pripažino patys - sunkiai įsivaizdavo, kaip viskas klostysis toliau.
 
Keletas „Challenger“ varžybų, užbaigtų ketvirtfinalyje. Pasaulio čempionatas, kurio grupėje po teisėjų klaidos nusileista Slovėnijai, vėliau pralaimėta Katarui ir galiausiai užimta 9-oji vieta, pasirodymą baigiant pirmajame etape. Tokia buvo šios komandos pradžia.
 
Europos čempionato atranka. Prie komandos jungiasi treneris Dainius Novickas. Norint keliauti į Debreceną, kur vyks čempionatas, reikia patekti tarp dviejų geriausiųjų atrankoje. Lietuva nepralaimi nė vienų rungtynių, P.Beliavičius paskutinėse rungtynėse prieš Kroatiją smeigia 5 tolimus metimus, pelno naudingiausio atrankos žaidėjo apdovanojimą. Rinktinė - tarp 12-os Europos pirmenybių dalyvių. „Kijeve „pramušėm“ - tikiuosi, kad dabar viskas kils tik į viršų“ - vėliau, Raudondvaryje pliaupiant lietui ir atidėjus „Challenger“ varžybas valandai, duodamas interviu televizijai kalbės rinktinę į Kijevą lydėjęs D. Novickas.
 
Nepraėjo nė dvi valandos ir iš tų pačių rinktinės žaidėjų sudaryta Šakių „Gulbelės“ komanda šiuos žodžius pavertė realybe. Pusfinalyje krito iš pasaulio vicečempionų sudaryta latvių ekipa, finale - tuomet arti pasaulio dešimtuko profesionalių komandų reitinge besirikiavusi serbų ketveriukė.  
 
Sėkmė pasikartoja „Challenger“ turnyre Rygoje. Liublianoje užimta penktoji vieta. Aukštesnio rango - „Masters“ - turnyras apmaudžiai baigiamas ketvirtfinalyje, paskutinę sekundę praleidus tolimą metimą.
 
Vengrija. Debrecenas. Šansas reabilituotis po nedidelio nesėkmių ruožo ir galimybė iškovoti pirmuosius 3x3 krepšinio medalius šaliai per pastaruosius penkerius metus. Pora dienų viešbučio koridoriuose, kur krepšinio pasaulis vis nevengia Lietuvą pavadinti tamsiuoju arkliuku. Po to - pirmoji rungtynių diena. 22 taškai - daugiausia, kiek galima pelnyti 3x3 krepšinyje - rungtynėse prieš Austriją. Tiek pat taškų jau grupės varžybose iš tolesnės kovos eliminuojant latvius. 21:9 nokautuota šeimininkė Vengrija su vienu iš dešimties geriausių 3x3 žaidėjų pasaulyje.
 
Pusfinalis. Kliūtis, kurią reikia įveikti norint žengti į istorinį finalą - titulą ginanti Serbija, sudaryta geriausios komandos planetoje - “Novi Sad” - pagrindu. Rezultatas po finalinio švilpuko: 19:20. Kaip parodys istorija, ir už šį pralaimėjimą Lietuvai atsiteisti pavyks. Tačiau prieš tai - šansas išvažiuoti iš Europos pirmenybių iškovojant bronzą. 
 
Nepaisant varžovų ispanų bandymo sugrįžti į rungtynes joms artėjant į pabaigą, Lietuva triumfuoja - trečioji vieta Europos čempionate ir juste jaučiamas sugrįžimas į trijulių krepšinio elitą. “Jūs čia visiems per greiti. Eikit kabintis medalių”, - atrodo, neklydo jau bene dešimt metų šioje virtuvėje besisukantis slovėnas, prieš pusfinalį ištaręs šiuos žodžius lietuviams delegacijų susirinkime.

 
Neliko nuviltas ir apsaugos darbuotojas iš Sakartvelo, kuris dar gerokai prieš lemiamas kovas Lietuvos delegacijai teigė besimeldžiantis už tai, kad Lietuva taptų čempione. Tai - jau kitos savaitės įvykių Tbilisyje dalis. Būtent šis miestas tapo namais Europos aštuoniolikmečių trijulių pirmenybėms - šalis taip pradėjo pasirengimą joje vyksiančiam 2021-ųjų Europos vyrų krepšinio čempionatui. Ir suorganizavo išties įspūdingą renginį, kuriame pagrindinis vaidmuo teko Lietuvai.
 
Rusija, Vengrija, Estija, Ukraina, Prancūzija. Tai - sąrašas šalių, kurias Lietuva nugalėjo pakeliui į čempionų titulą. Ir tik Estija buvo arti - ją ketvirtfinalyje mūsų šalies aštuoniolikmečiams pavyko įveikti vos vienu tašku. Prieš finalo rungtynes žiūrovus įspūdingais dėjimais linksminusiai ir tuomet ką tik vyrų rinktinę iš pasaulio čempionato eliminavusiai Prancūzijai vilčių palikta nebuvo - favoritais dėl varžovų atletiškumo ir viso čempionato metu demonstruoto taiklumo nelaikyti lietuviai auksą iškovojo rezultatu 21:14. Fenomenaliai turnyre rungtyniavęs Gabrielius Čelka tampa tampa naudingiausiu čempionato krepšininku.
 
Čempionai, skubėdami į autobusą, stabteli ten, kur dar šiek tiek veikia čempionato žaidėjams skirtas bevielis interneto ryšys. Gal kiek simboliška, bet jis nustoja veikęs iš karto po to, kai du M.Užupio baudų metimai nulemia pergalę prieš “Novi Sad” komandą, kurioje yra trys žaidėjai iš Serbijos rinktinės Europos čempionate sudėties, ir išveda Lietuvos rinktinės žaidėjų atstovaujamą Šakių “Gulbelę” į Kanadoje vykstančio „Masters“ turnyro finalą.
 
Jame Šakių ekipa be didesnių sunkumų įveikia “Edmonton” komandą iš Kanados ir iškovoja 30 000 JAV dolerių. Visiškai neseniai tik Nacionalinėje krepšinio lygoje rungtyniavę žaidėjai tampa asmenybėmis, apie kurių pergales sužino kelių milijonų 3x3 krepšinio gerbėjų auditorija visame pasaulyje. Vien Raudondvario „Challenger“ turnyre “Gulbelės” pergalę nulėmęs M.Užupio metimas šią akimirką yra peržiūrėtas beveik 3 milijonus kartų.
 
Tokių metimų šį sezoną dar gali būti - “Gulbelės” laukia kovos Mongolijoje, Taivane, Pietų Korėjoje ir veikiausiai Japonijoje. Jau daugiau nei 50 000 dolerių piniginių prizų iškovoję krepšininkai, demonstruodami panašų žaidimą, galės susižerti dar tiek pat.
 
Aštuoniolikmečiai savo ruožtu jau grįžo namo. Išvykstant oro uoste supainioti su tinklininkais, jie parvežė vienintelį Lietuvos krepšinio auksą šią vasarą.
 
2020-ųjų kovas - 3x3 rinktinių atrankos į olimpines žaidynes mėnuo. Ten dalyvaus 20 komandų iš viso pasaulio. Kovoje dėl trijų vietų Tokijuje veikiausiai neišvysime vietą olimpinėse žaidynėse pagal reitingą užsitikrinsiančių Serbijos, Rusijos, JAV ir Kinijos rinktinių. Mūsų pagrindiniais varžovais turėtų tapti Europos čempionate įveikti Latviai, Slovėnai, Ispanai, Europos vicečempionai prancūzai ir „Montreal Masters“ finale įveikti kanadiečiai. 
 
Olimpinė viltis gyva kaip niekada.
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Krepšinis
KOMENTARAI
 
 
 
Lietuvos rinktinė pralaimėjo Turkijoje
2019 11 17
Atranka
2021 m. Europos čempionato atrankos E grupės pirmosiose rungtynėse Lietuvos rinktinė išvykoje 51:74 (17:21, 14:17, 13:22, 7:14) pralaimėjo Turkijai.
K.Kemzūra pranoko Š.Jasikevičių
2019 11 15
Eurolyga
Kęstučio Kemzūros treniruojamas Pirėjo „Olympiakos“ lemtingą smūgį Kauno „Žalgiriui“ sudavė trečiajame kėlinyje.
Krepšininkai olimpinį bilietą medžios Kaune
2019 11 15
Atranka
Tarptautinė krepšinio federacija (FIBA) penktadienį paskelbė, kad vienas iš keturių olimpinių vyrų krepšinio atrankos turnyrų vyks Kaune.
 
Lietuvos rinktinė prisiminė pergalės skonį
2019 11 17
Draugiškos rungtynės
Lietuvos vyrų futbolo rinktinė nesėkmingą 2019 metų sezoną baigė pergalinga nata – kontrolinėse rungtynėse 1:0 (1:0) įveikė Naujosios Zelandijos ekipą.
I.Kardumas lieka čempionų gretose
2019 11 15
Žvilgsnis
Ivanas Kardumas pratęsė sutartį su Marijampolės „Sūduva“, Jovanas Čadjenovičius ir Vahidas Hambo – atsisveikino
Dvikovų žemėlapyje – naujas taškas
2019 11 15
Žvilgsnis
Sekmadienį LFF stadione vyksianti Lietuvos ir Naujosios Zelandijos vyrų futbolo rinktinių dvikova bus neeilinė keliais aspektais.
Čempionato finiše – lietuvių rekordai
2019 11 15
Pasaulio čempionatas
Lietuvos lengvaatlečiai pasirodymą pasaulio neįgaliųjų čempionate Dubajuje baigė dviem asmeniniais rekordais ir dviem šeštomis pozicijomis.
„Situacija – sveiku protu nesuvokiama“
2019 11 15
Žvilgsnis
LLAF prezidentas Eimantas Skrabulis – apie tragišką sporto bazių situaciją, rekordus, varginantį sezoną, nerimą dėl fondo, prognozes Tokijuje.
Lengvaatletė neatlaikė įtampos
2019 11 12
Pasaulio čempionatas
Į lengvosios atletikos pasaulio čempionatą finalą nepatekusi Ramunė Adomaitienė: „Sektoriuje buvau kaip nesava.“
 
ITF turnyruose – lietuvių triumfas
2019 11 17
Turnyras
Lietuvos tenisininkai Laurynas Grigelis ir Justina Mikulskytė kartu su partneriai triumfavo ITF turnyruose.
Tenisininkams – beveik ketvirtis milijono
2019 11 14
Parama
235 tūkst. eurų. Į tokią projekto „Teniso talentai“ paramą ateinantiems metams gali pretenduoti geriausi ir perspektyviausi Lietuvos tenisininkai.
Lietuvė ir kroatė triumfavo Kipre
2019 11 09
Turnyras
15-metė Vilniaus teniso akademijos (VTA) auklėtinė Patricija Paukštytė laimėjo pirmą karjeroje ITF 18-mečių turnyrą.
Ant kilimo karaliavo Šiaulių gimnazistės
2019 11 17
Imtynės
Savaitgalį Šiauliuose paaiškėjo tarptautinio pasaulio čempiono Rimanto Bagdono jaunimo turnyro nugalėtojai ir prizininkai.
Bušido ringe dominavo lietuviai
2019 11 17
Bušido
Vilniuje praūžė tradicinis „King of Kings“ (KOK) bušido turnyras, kuriame įvyko 15 kovų. Tradiciškai jame Lietuvos sportininkai dominavo prieš svečius.
Prieš kovas – gera nuotaika
2019 11 15
Bušido
Lietuvos bušido federacijos prezidentas D. Simanaitis: 20-metų prabėgo kaip viena diena.
 
Kaune paskelbti Lietuvos metų dviratininkai
2019 11 15
Apdovanojimai
Metų dviratininke išrinkta Simona Krupeckaitė, dviratininku – Evaldas Šiškevičius, o kylančia žvaigžde – Akvilė Gedraitytė.
Arčiausiai lyderių – V.Lendelis
2019 11 11
Trekas
Geriausią rezultatą nuo 2017 m. vasario keirino rungtyje pasiekęs Vasilijus Lendelis pasaulio dviračių treko taurės varžybose Glazge – aštuntas.
Dviratininkas pakartojo geriausią pasiekimą
2019 11 10
Trekas
Pasaulio dviračių treko taurės varžybų Glazge antrojo etapo vyrų sprinto lenktynėse, kuriose dalyvavo 35 dviratininkai, V. Lendelis užėmė šeštą vietą.
Lietuvos arbitrai – Europos varžybose
2019 11 15
Teisėjai
Ateinančius du savaitgalius dvi Lietuvos rankinio teisėjų poros bei inspektorius darbuosis aukščiausio lygio rankinio varžybose – EHF Čemionų lygose.
Rankinio lygoje ima ryškėti lyderiai
2019 11 14
Lietuvos lyga
Šiuo metu tvirčiausiai Lietuvos rankinio čempionate žingsniuoja Vilniaus VHC „Šviesa“, kuri šešis mačus laimėjo ir vieną baigė lygiosiomis.
Juodkalnijoje susikrovė solidžią atsargą
2019 11 11
Europos turnyrai
EHF moterų Iššūkio taurės turnyro 3-iojo rato pirmosiose rungtynėse Kauno „Acme-Žalgiris“ išvykoje 26:19 (13:10) nugalėjo „ORK Rudar“ (Juodkalnija) ekipą.
 
Startuoja kovos dėl LTF Didžiosios taurės
2019 11 15
Taurė
Šį savaitgalį Joniškyje prasideda Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Didžiosios taurės turnyras.
JAV – iki ašarų jaudinantis susitikimas
2019 11 12
NCAA rungtyniaujanti Lietuvos tinklininkė Gintarė Mackevičiūtė sulaukė netikėto, bet labai malonaus siurprizo – ją pirmą kartą JAV aplankė mama (VIDEO).
Iš Estijos išsivežė po pergalę
2019 11 11
Baltijos čempionatas
Savaitgalį Baltijos moterų tinklinio čempionate po pergalę iškovojo Estijoje žaidusios Kauno „Kauno-VDU“ ir Alytaus „Prekybos-Paramos“ komandos.
Prieš Dakarą rūpinasi ir grožiu
2019 11 07
Dakaras
Antano Juknevičiaus ekipažas ant smėlio surengė komandos naujoves ir dykumų kamufliažo įkvėpto naujo automobilio dizaino pristatymą.
Lenktynininkas meta iššūkį šturmano šeimai
2019 11 05
Ralis
Gruodžio 1 d. vyksiančiame „Kalėdiniame ralyje“ profesionalus lenktynininkas Giedrius Notkus šturmanu pasirinko ne Dalių Strižaną, o žmoną Kristiną.
Lenktynininko rekordas – jau oficialus
2019 10 31
Rekordas
Jau antrą Lietuvos rekordą pasiekęs Renaldas Šeinauskas svarsto apie galimybę įrašyti savo vardą į Guinnesso rekordų knygą.
 
Prestižinėse varžybose – penktoji vieta
2019 11 17
Dailusis čiuožimas
Tarptautinės čiuožimo sąjungos (ISU) „Grand Prix“ serijos dailiojo čiuožimo varžybų šokių ant ledo turnyre S.Ambrulevičius ir A.Reed užėmė penktąją vietą.
Be namų, bet su ambicijomis
2019 11 15
Akmenslydis
Sąlygų treniruotis Lietuvoje neturinčios mūsų šalies akmenslydžio rinktinės Helsinborge sieks istorinių aukštumų.
Vilniaus derbį laimėjo „Hockey Punks“
2019 11 15
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio čempionate ketvirtadienį buvo sužaistos rungtynės, kuriose ant ledo pasirodė dvi Vilniaus komandos.
Tarp stipriausiųjų – ir Lietuvos čempionai
2019 11 17
Šachmatai
Šeštadienį Juodkalnijoje baigėsi prestižinės šachmatų varžybos – Europos klubų taurė, kurioje varžėsi stipriausi žemyno šachmatų klubai.
Lietuvos rinktinei – varžovų pamokos
2019 11 16
Regbis
Lietuvos vyrų regbio rinktinei nepavyko iškovoti pirmosios pergalės antrajame pagal pajėgumą Europos čempionato divizione – „Trophy“.
Šokėjų kovos – su olimpiniu prieskoniu
2019 11 15
Breikas
Dešimt Lietuvos breikerių pristatys į 2024 m. Paryžiuje vyksiančių vasaros olimpinių žaidynių programą įtrauktą naują sporto šaką – breiką.
 
Sezoną vainikavo geriausiųjų apdovanojimai
2019 11 17
Buriavimas
Lietuvos buriuotojai šiemet šaliai padovanojo ne vieną pergalę, didžiulio visuomenės atgarsio sulaukusią iniciatyvą ir begalę įspūdingų vaizdų.
Šalies geriausieji – ką jie laimėjo?
2019 11 15
Žvilgsnis
Pagrindinėse „LTeam apdovanojimų 2019“ kategorijose į septynias statulėles iš viso pretenduoja 21-as atletas, treneris ar komanda.
„LTeam LAB“ padės atletams siekti tikslų
2019 11 15
Atidarymas
Ketvirtadienį Vilniuje duris atvėrė „Affidea“ klinika, kurios patalpose įsikūrė ir sporto medicinos, mokslo bei tyrimų laboratorija „LTeam LAB“
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas