ELTA 2019 m. rugpjučio 23 d. 13:33 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

„Galvės salose negalima nieko daryti“

Į FISA laišką parašiusi Lina Leparskienė: „Neprašome, kad irklavimo čempionatas nevyktų, bet įstatymų pažeisti negalima.“

Irklavimo varžybos Galvės ežere.
Sauliaus Čirbos nuotr.
Irklavimo varžybos Galvės ežere.
Po ketvirtadienį paskelbtos publikacijos apie konfliktą tarp Lietuvos irklavimo bendruomenės bei Aplinkos ir paveldo saugojimo sąjūdžio, pastarosios organizacijos vadovė dr. Lina Leparskienė atsakė į gautą kritiką ir teigė, kad jos laiškas, išsiųstas Tarptautinei irklavimo federacijai (FISA) turi pagrindo.

Ketvirtadienio straipsnis>>>>
 
„Mes neprašome, kad čempionatas nevyktų Lietuvoje. Mes norime, kad jis nebūtų planuojamas taip, jog būtų klaidinamos net kelios šalys“, - Eltai kalbėjo L. Leparskienė.
 
Rugpjūčio pradžioje Trakų rajono savivaldybės merė Edita Rudelienė išplatino Aplinkos ir paveldo saugojimo sąjūdžio vardu FISA išsiųstą laišką, kuriame rašoma apie pavojus Trakų gamtos paveldui ruošiant čempionatui reikalingą infrastruktūrą.

Irklavimo bendruomenė išreiškė nusivylimą šia žinia, nes šis čempionatas būtų vienas didžiausių sporto renginių Nepriklausomos Lietuvos istorijoje.

„Buvome susitikę su federacijos atstovais ir prašėme paaiškinti, kokią informaciją ji pateikė FISA, pristatydama Trakų kandidatūrą. Per susirinkimą savivaldybėje išgirdome informaciją, kad, įgyvendinant projektą, būtų pažeistas įstatymas. Išgirdome, kokia yra planuojama infrastruktūra, numatomos tūkstantinės tribūnos. Iš kitų šaltinių, laikraščio „Galvė“ publikacijų, tapo aišku, kad tokia infrastruktūra iš tikro yra numatyta. Įstatymiškai tai yra Galvės ežero hidrografinis draustinis ir jo salose negalima nieko daryti. Esmė tokia, kad pristatydama negalimus atlikti darbus, federacija meluoja ir tuo pačiu trikdo pačią FISA, kuri deklaruoja savo susirūpinimą pasaulio paveldo objektais ir gamta. Mes nuogąstaujame, kad ruošiantis tam čempionatui, bus atliekami darbai, kurie žalos saugomą teritoriją ir neatitiks FISA etninių nuostatų“, - aiškino L. Leparskienė.

Lietuvos irklavimo federacijos prezidentas Dainius Pavilionis yra minėjęs, kad visi darbai atliekami gavus reikalingus dokumentus, o sutvarkyta aplinka tik pagerintų įvaizdį.

„Mes tikrai nesiruošiame niokoti gamtos. Mūsų noras yra padaryti vieną tiltą ir sutvarkyti vieną salą. Pats buvau toje saloje, ten mačiau šiukšlyną, supuvusius medžius ir iki pažastų užaugusias dilgėles. Vaizdas tikrai ne koks. Sutvarkius salą, ten galėtų patekti ir žiūrovai, ir poilsiautojai. Mes dirbame, kad turėtume visus leidimus. Tas kelias nėra lengvas, bet nieko nelegalaus nedarome, o kiekvienas darbas atliekamas su visais reikalingais dokumentais ir leidimais“, - anksčiau Eltai sakė D. Pavilionis.

Aplinkos ir paveldo saugojimo sąjūdžio vadovė mano, kad gauta teisė organizuoti čempionatą sudarytų sąlygas naudotis padidėjusia įtaka sprendžiant aplinkos išsaugojimo klausimus.

„Pateikę netikslią informaciją ir gavę teisę rengti čempionatą, organizatoriai spaus kitas institucijas dėl privalomų darbų, kurie nebus galimi. Gali kilti dar vienas dirbtinis susipriešinimas“, - pabrėžė L. Leparskienė.

LIF skundėsi tuo, kad į oficialią tarptautinę organizaciją - FISA - buvo kreiptasi be jos narės - Lietuvos irklavimo federacijos - žinios.

„Reaguodami į Trakų rajono savivaldybės išplatintą informaciją apie čempionato planus ir matydami, kad nebespėsime biurokratiniais keliais su jais susisiekti bei gauti pasiaiškinimą, kreipėmės tiesiai į FISA. Savivaldybė ir federacija turi paviešinti informaciją apie planuojamus darbus ir nuraminti visuomenę, kad nebus pažeidinėjami įstatymai“, - pridūrė L. Leparskienė.

Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos direktorius Gintaras Abaravičius pabrėžė, kad Lietuvos irklavimo federacija nepateikė konkretaus darbų plano, o hidrografiniame draustinyje draudžiama kirsti medžius ar kitaip keisti jo sudėtį.

„Visos Galvės ežero salos yra hidrografiniame draustinyje ir yra valstybinės reikšmės. Į mus nesikreipė nei merė, nei irkluotojai, nei Nacionalinė žemės tarnyba. Susitinkime esu minėjęs, kad būtų problema vienoje iš salų kažką greitai padaryti, nes didžioji dalis nėra archeologiškai ištyrinėtos. Irkluotojams yra parengtas specialusis planas, patvirtintas dar 2002 metais. Taip buvo išspręstas irkluotojų poreikis sportuoti Trakų istorinio nacionalinio parko saugomoje teritorijoje. Aplinkui nustatytos apsaugos zonos, kad būtų tuo pat metu ir sportuojama, ir saugoma gyvoji gamta“, - sakė G. Abaravičius.

Liepos mėnesį Trakuose vykusiame Seimo aplinkos apsaugos ir kultūros komitetų posėdyje buvo pasiūlyta tobulinti vidaus vandenų, statybos žemės ūkio paskirties žemėje teisinį reguliavimą, įrengti laikiną infrastruktūrą žiūrovams stebėti irklavimo varžybas. Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis pasiūlė sudaryti darbo grupę, kuri padėtų parengti labai svarbų dokumentą – naują Trakų istorinio nacionalinio parko planavimo schemą.

Pasak G. Abaravičiaus, rugpjūčio 27 dieną vyks darbo grupės susirinkimas, kuriame galbūt bus gauti konkretūs pageidavimai dėl salos tvarkymo. Tačiau jis pabrėžė, kad norint gauti leidimus tam tikriems darbams tokioje reikšmingoje vietoje, reikia išspręsti daug klausimų.


„Teritorinio planavimo dokumentai yra vieši, o juose patvirtinti plėtros, saugojimo reglamentai ir tvarka. Visuomenė dėl to žino, kad jiems po langais neišdygs dangoraižiai, nebus iškirstas miškas. Valstybė yra įsipareigojusi išsaugoti Trakus. Trakų istorinis nacionalinis parkas yra saugomas dėl to, kad tai yra unikali teritorija, kuri, nepaisant intensyvios žmonių veiklos nuo ankstyviausių Viduramžių iki šiandien, yra išlaikyta pusiausvyra, kuri žavi tiek Lietuvos gyventojus, tiek jos svečius. Šiuo atveju, jeigu rengiame aukščiausio lygio tarptautinį renginį ir orientuojamės į aukščiausią standartą, tai nereiškia, kad galime paminti kitus standartus“, - pasakojo G. Abaravičius.

Sprendimas dėl 2023 metų pasaulio irklavimo čempionato šeimininkų bus priimtas rugsėjo 2 dieną vyksiančio FISA kongreso metu. Savo kandidatūras pateikė dar dvi šalys: Lenkija (Poznanė) ir Serbija (Belgradas).

„Konkurentai bus labai stiprūs, bet aš nematyčiau didelės bėdos, jeigu tos teisės negautume. Mes vis tiek toliau deramės su FISA. Sieksime surengti Europos čempionatą, pasaulio taurės etapą. Galbūt per artimiausius metus dar labiau susitvarkysime infrastruktūrą. Nedarysime didelės tragedijos jei nepasisektų. Svarbiausia, kad mes pateikėme kandidatūrą, kad mus žino. Jau padarytas didelis žingsnis. Santykiai su FISA yra puikūs, todėl neabejoju, kad kažkurias varžybas mes gausime, o iki pasaulio čempionato užaugsime“, - Eltai sakė D. Pavilionis.

Yra oficialiai įvertinta, kad pasaulio čempionatas Trakuose būtų ir didelė ekonominė nauda Lietuvai, kuri siektų 5 mln. eurų. Prognozuojama, kad daugiausiai pinigų – nuo 2,5 iki 3,1 mln. eurų – būtų gauta per išlaidas nakvynei, organizacinio komiteto išlaidos sudarytų apie 1,1 mln. eurų, o lankytojų ir aistruolių išlaidos – apie 690 tūkst. eurų. Per čempionatą į Lietuvą atvyktų apie 2000–2500 dalyvių ir aptarnaujančio personalo, 6500 lankytojų ir sirgalių, 250 žurnalistų. Pasaulio irklavimo čempionate bus kovojama dėl kelialapių į 2024 metų olimpines žaidynes Paryžiuje.
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Rytas“ paruošė postą J.Kazlauskui
2019 09 19
Situacija
Skolų slegiamas Vilniaus „Rytas“ sieks išsaugoti turimas pozicijas, prezidento postas paruoštas Jonui Kazlauskui.
„Tokioje situacijoje dar nesu buvęs“
2019 09 19
Žvilgsnis
„Ryto“ treneris Dainius Adomaitis mano, kad pakartoti praėjusio sezono pasiekimus bus iššūkis
Nuvylė 16-mečiai, džiugino 16-metės
2019 09 19
Žvilgsnis
Rolandas Radvila: „Kalbėdami apie šią jaunimo rinktinių vasarą negalėtume sakyti, kad viskas labai blogai ar viskas labai gerai“ (VIDEO).
 
Rinktinė – žemyn, klubai – aukštyn
2019 09 19
Žvilgsnis
FIFA reitinge Lietuvos rinktinė jau tik 131-oje vietoje, o UEFA klasifikacijoje, kur vertinami klubų pasiekimai, mūsų šalis šovė į 34-ąją poziciją.
„Banga“ pusfinalyje palaužė A lygos ekipą
2019 09 18
Taurė
Antruoju Lietuvos futbolo federacijos (LFF) taurės turnyro finalo dalyviu tapo I lygos klubas Gargždų „Banga“.
J.Martinsas: „Sėkmę reikia užsitarnauti“
2019 09 18
Taurė
Po pralaimėjimo Marijampolės „Sūduvai“ LFF taurės pusfinalyje Vilniaus „Žalgirio“ treneris Joao Martinsas nebuvo linkęs ieškoti kaltų.
Trasoje – ir darželinukai, ir 86 metų bėgikas
2019 09 19
Bėgimas
Kupiškyje, rekonstruotoje Lauryno Stuokos-Gucevičiaus aikštėje, įvyko varžybos olimpiečio Aleksandro Antipovo ir Kupiškio r. savivaldybės taurei laimėti.
Žemaitijos sostinėje – unikalus bėgimas
2019 09 18
Bėgimas
Telšiuose rugsėjo 21 d. vyks priešpaskutinis šiais metais Lietuvos bėgimo taurės etapas – estafetinis ir asmeninis bėgimas „Judėkime kartu 2019“.
Lengvaatlečius į Dohą lydės psichologė
2019 09 17
Pasaulio čempionatas
Paskelbta Lietuvos komandos sudėtis, kuris dalyvaus rugsėjo 27 – spalio 6 d. Dohoje (Kataras) vyksiančiame pasaulio lengvosios atletikos čempionate.
 
Lietuvį sustabdė Rusijos tenisininkas
2019 09 20
Turnyras
Geriausias Lietuvos tenisininkas Ričardas Berankis „World Tour 250“ turnyre Sankt Peterburge pralaimėjo 38-ajai pasaulio raketei.
R.Berankis be vargo įveikė pirmą barjerą
2019 09 17
Turnyras
Pirmoji Lietuvos raketė Ričardas Berankis (ATP-63) „St.Petersburg Open“ turnyro vienetų varžybas pradėjo įtikinama pergale.
Finale Latvijoje – lietuvių akistata
2019 09 14
Turnyras
Turnyro Latvijoje dvejetų varžybų finale tarpusavyje kovojo Vilniaus teniso akademijos tenisininkės.
Po pergalės – pralaimėjimas
2019 09 18
Imtynės
Nur Sultane (Kazachstanas) vykstančiame pasaulio imtynių čempionate lietuvė Kamilė Gaučaitė iškovojo vieną pergalę, bet į ketvirtfinalį neprasibrovė.
Lietuviai baigė kovos pasaulio čempionate
2019 09 17
Boksas
Tadas Tamašauskas po atkaklios kovos pralaimėjo pasaulio bokso čempionato aštuntfinalyje.
„Kovos baigtį gali nulemti vienas smūgis“
2019 09 17
Bušido
Kauno ringe kovosiantis Arnoldas Misiūnas: „Pagaliau visi pamatys, kad esu tikras kovotojas“.
 
Pasaulio čempionate – septyni lietuviai
2019 09 20
Pasaulio čempionatas
Rasa Leleivytė pasaulio dviračių pirmenybėse dalyvaus 12-tą, o Ramūnas Navardauskas – 10-tą kartą.
Lietuvė kopė ant garbės pakylos
2019 09 16
Lenktynės
Daugiadienių lenktynių „Watersley Ladies Challenge“ trečiajame etape Lietuvos dviratininkė Akvilė Gedraitytė iškovojo antrą vietą.
Lietuvę Italijoje aplenkė tik dvi varžovės
2019 09 07
Lenktynės
Lenktynių „Premondiale Giro Toscana“ pirmajame etape Rasa Leleivytė („Aromitalia-Vaiano“) užėmė trečiąją vietą ir pelnė tris pasaulio reitingo taškus.
Molėtuose – kova dėl trijų trofėjų
2019 09 15
Supertaurė
Molėtuose vykusiose Lietuvos rankinio federacijos supertaurės varžybose pergales šventė Garliavos moterų bei Klaipėdos vyrų komandos.
Sezonas Europoje baigėsi vos prasidėjęs
2019 09 09
Europos taurė
Klaipėdos „Dragūnas“ svečiuose du kartus pralaimėjo Rišono „Maccabi“ (Izraelis) komandai ir nepateko į kitą EHF taurės turnyro etapą.
Teisėjai mokėsi, šventė ir rinko valdžią
2019 09 08
Teisėjai
Lietuvos rankinio teisėjų asociacija paminėjo savo veiklos 20-metį, ruošėsi naujam sezonui ir išsirinko naują valdžią.
 
Latvijoje jautėsi kaip namuose
2019 08 24
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai Arnas Rumševičius ir Lukas Každailis sezoną baigė FIVB turnyre Jūrmaloje užimdami 9-ąją vietą.
Istoriniame turnyre – dvi Lietuvos poros
2019 08 22
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos tinklininkai Artūras Vasiljevas ir Robertas Juchnevičius istoriniame turnyre Jūrmaloje iškopė į pagrindines varžybas.
Auksinis sugrįžimas po motinystės atostogų
2019 08 19
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklinio čempionai - A. Rumševičius ir L. Každailis bei M. Paulikienė ir E. Kliokmanaitė.
G.Grinbergas: „Greičio yra, reikia sėkmės“
2019 09 20
Žiedinės lenktynės
Legendinėje trasoje startuosiantis šešiolikmetis lietuvis Gustas Grinbergas ir jo komandos draugai tikisi sėkmės, bet rezultatą prognozuoti vengia.
(Ne)išvengiamos lenktynininkų pamokos
2019 09 19
Žvilgsnis
Didesnės ar mažesnės avarijos, kai ekipažas netelpa greičio ruožo posūkiuose ar padaręs keletą kūlversčių baigia pasirodymą greta trasos, yra ralio dalis.
Į Dakaro smėlynus –  „Mini“ automobiliu
2019 09 17
Dakaras
„Agrorodeo“ komanda pristatė automobilį, kuriuo važiuos 2020-ųjų metų Dakaro ralio maratone. Tai – vienintelis Lietuvoje „Mini John Cooper Works Rally“.
 
Varomoji jėga – konkurencija
2019 09 16
Ledo ritulys
Ledo ritulio mokyklos „Griunvaldas“ vadovas apie susijungimą su „Kaunas Hockey“: „Jau ilgai Kaune laukėme ledo ritulio permainų“
Italijoje – Lietuvos čiuožėjų rekordas
2019 09 15
Dailusis čiuožimas
Tarptautinės čiuožimo sąjungos (ISU) „Challenger Series“ dailiojo čiuožimo varžybose „Lombardia Trophy 2019“ dalyvavo ir Lietuvos sportininkai.
Lietuvos čempionate – Latvijos sistema
2019 09 11
Ledo ritulys
2019-2020 metų Lietuvos ledo ritulio čempionatas startuos spalio 2 dieną, o pirmenybėse varžysis penkios komandos.
Plaukimo guru patirtimi dalinsis Vilniuje
2019 09 20
Specialistas
Tarp elitinių Lietuvos specialisto Genadijaus Sokolovo klientų – ir net 23 olimpinius aukso medalius laimėjęs legendinis amerikietis Michaelas Phelpsas.
Vilniuje – zumbos fiesta ir sporto dirbtuvės
2019 09 19
Anonsas
Vienas laukiamiausių sporto renginių vyks rugsėjo 28 dieną Vilniuje, „Delfi“ sporto centre. Be zumbos maratono, bus pristatomos ir kitos sporto šakos.
Netradicinėje distancijoje – lietuvio pergalė
2019 09 18
Baidarių ir kanojų irklavimas
Kinijoje vykstančiose pasaulio baidarių ir kanojų irklavimo sprinto supertaurės varžybose triumfavo Lietuvos kanojininkas Vadimas Korobovas.
 
Prezidentūroje įvertintos mokinių pergalės
2019 09 19
Mokyklų žaidynės
Prezidentas Gitanas Nausėda apdovanojo praėjusio sezono Lietuvos mokyklų žaidynių nugalėtojus bei paskelbė naujojo, jau 15-ojo sezono pradžią.
Idėjų maratone ieškojo naujų sprendimų
2019 09 18
Žvilgsnis
Kauno „Žalgirio“ hakatone sukurtas išmanus žaidėjų analizės įrankis padės efektyviau siekti pergalių.
Antra karjera padeda išvengti duobių
2019 09 17
Žvilgsnis
Lengvaatletė Brigita Virbalytė-Dimšienė „Aš žinau, kad esu du asmenys – Brigita sportininkė ir Brigita sporto žurnalistė.“
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas