ELTA 2019 m. rugpjučio 23 d. 13:33 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

„Galvės salose negalima nieko daryti“

Į FISA laišką parašiusi Lina Leparskienė: „Neprašome, kad irklavimo čempionatas nevyktų, bet įstatymų pažeisti negalima.“

Irklavimo varžybos Galvės ežere.
Sauliaus Čirbos nuotr.
Irklavimo varžybos Galvės ežere.
Po ketvirtadienį paskelbtos publikacijos apie konfliktą tarp Lietuvos irklavimo bendruomenės bei Aplinkos ir paveldo saugojimo sąjūdžio, pastarosios organizacijos vadovė dr. Lina Leparskienė atsakė į gautą kritiką ir teigė, kad jos laiškas, išsiųstas Tarptautinei irklavimo federacijai (FISA) turi pagrindo.

Ketvirtadienio straipsnis>>>>
 
„Mes neprašome, kad čempionatas nevyktų Lietuvoje. Mes norime, kad jis nebūtų planuojamas taip, jog būtų klaidinamos net kelios šalys“, - Eltai kalbėjo L. Leparskienė.
 
Rugpjūčio pradžioje Trakų rajono savivaldybės merė Edita Rudelienė išplatino Aplinkos ir paveldo saugojimo sąjūdžio vardu FISA išsiųstą laišką, kuriame rašoma apie pavojus Trakų gamtos paveldui ruošiant čempionatui reikalingą infrastruktūrą.

Irklavimo bendruomenė išreiškė nusivylimą šia žinia, nes šis čempionatas būtų vienas didžiausių sporto renginių Nepriklausomos Lietuvos istorijoje.

„Buvome susitikę su federacijos atstovais ir prašėme paaiškinti, kokią informaciją ji pateikė FISA, pristatydama Trakų kandidatūrą. Per susirinkimą savivaldybėje išgirdome informaciją, kad, įgyvendinant projektą, būtų pažeistas įstatymas. Išgirdome, kokia yra planuojama infrastruktūra, numatomos tūkstantinės tribūnos. Iš kitų šaltinių, laikraščio „Galvė“ publikacijų, tapo aišku, kad tokia infrastruktūra iš tikro yra numatyta. Įstatymiškai tai yra Galvės ežero hidrografinis draustinis ir jo salose negalima nieko daryti. Esmė tokia, kad pristatydama negalimus atlikti darbus, federacija meluoja ir tuo pačiu trikdo pačią FISA, kuri deklaruoja savo susirūpinimą pasaulio paveldo objektais ir gamta. Mes nuogąstaujame, kad ruošiantis tam čempionatui, bus atliekami darbai, kurie žalos saugomą teritoriją ir neatitiks FISA etninių nuostatų“, - aiškino L. Leparskienė.

Lietuvos irklavimo federacijos prezidentas Dainius Pavilionis yra minėjęs, kad visi darbai atliekami gavus reikalingus dokumentus, o sutvarkyta aplinka tik pagerintų įvaizdį.

„Mes tikrai nesiruošiame niokoti gamtos. Mūsų noras yra padaryti vieną tiltą ir sutvarkyti vieną salą. Pats buvau toje saloje, ten mačiau šiukšlyną, supuvusius medžius ir iki pažastų užaugusias dilgėles. Vaizdas tikrai ne koks. Sutvarkius salą, ten galėtų patekti ir žiūrovai, ir poilsiautojai. Mes dirbame, kad turėtume visus leidimus. Tas kelias nėra lengvas, bet nieko nelegalaus nedarome, o kiekvienas darbas atliekamas su visais reikalingais dokumentais ir leidimais“, - anksčiau Eltai sakė D. Pavilionis.

Aplinkos ir paveldo saugojimo sąjūdžio vadovė mano, kad gauta teisė organizuoti čempionatą sudarytų sąlygas naudotis padidėjusia įtaka sprendžiant aplinkos išsaugojimo klausimus.

„Pateikę netikslią informaciją ir gavę teisę rengti čempionatą, organizatoriai spaus kitas institucijas dėl privalomų darbų, kurie nebus galimi. Gali kilti dar vienas dirbtinis susipriešinimas“, - pabrėžė L. Leparskienė.

LIF skundėsi tuo, kad į oficialią tarptautinę organizaciją - FISA - buvo kreiptasi be jos narės - Lietuvos irklavimo federacijos - žinios.

„Reaguodami į Trakų rajono savivaldybės išplatintą informaciją apie čempionato planus ir matydami, kad nebespėsime biurokratiniais keliais su jais susisiekti bei gauti pasiaiškinimą, kreipėmės tiesiai į FISA. Savivaldybė ir federacija turi paviešinti informaciją apie planuojamus darbus ir nuraminti visuomenę, kad nebus pažeidinėjami įstatymai“, - pridūrė L. Leparskienė.

Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos direktorius Gintaras Abaravičius pabrėžė, kad Lietuvos irklavimo federacija nepateikė konkretaus darbų plano, o hidrografiniame draustinyje draudžiama kirsti medžius ar kitaip keisti jo sudėtį.

„Visos Galvės ežero salos yra hidrografiniame draustinyje ir yra valstybinės reikšmės. Į mus nesikreipė nei merė, nei irkluotojai, nei Nacionalinė žemės tarnyba. Susitinkime esu minėjęs, kad būtų problema vienoje iš salų kažką greitai padaryti, nes didžioji dalis nėra archeologiškai ištyrinėtos. Irkluotojams yra parengtas specialusis planas, patvirtintas dar 2002 metais. Taip buvo išspręstas irkluotojų poreikis sportuoti Trakų istorinio nacionalinio parko saugomoje teritorijoje. Aplinkui nustatytos apsaugos zonos, kad būtų tuo pat metu ir sportuojama, ir saugoma gyvoji gamta“, - sakė G. Abaravičius.

Liepos mėnesį Trakuose vykusiame Seimo aplinkos apsaugos ir kultūros komitetų posėdyje buvo pasiūlyta tobulinti vidaus vandenų, statybos žemės ūkio paskirties žemėje teisinį reguliavimą, įrengti laikiną infrastruktūrą žiūrovams stebėti irklavimo varžybas. Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis pasiūlė sudaryti darbo grupę, kuri padėtų parengti labai svarbų dokumentą – naują Trakų istorinio nacionalinio parko planavimo schemą.

Pasak G. Abaravičiaus, rugpjūčio 27 dieną vyks darbo grupės susirinkimas, kuriame galbūt bus gauti konkretūs pageidavimai dėl salos tvarkymo. Tačiau jis pabrėžė, kad norint gauti leidimus tam tikriems darbams tokioje reikšmingoje vietoje, reikia išspręsti daug klausimų.


„Teritorinio planavimo dokumentai yra vieši, o juose patvirtinti plėtros, saugojimo reglamentai ir tvarka. Visuomenė dėl to žino, kad jiems po langais neišdygs dangoraižiai, nebus iškirstas miškas. Valstybė yra įsipareigojusi išsaugoti Trakus. Trakų istorinis nacionalinis parkas yra saugomas dėl to, kad tai yra unikali teritorija, kuri, nepaisant intensyvios žmonių veiklos nuo ankstyviausių Viduramžių iki šiandien, yra išlaikyta pusiausvyra, kuri žavi tiek Lietuvos gyventojus, tiek jos svečius. Šiuo atveju, jeigu rengiame aukščiausio lygio tarptautinį renginį ir orientuojamės į aukščiausią standartą, tai nereiškia, kad galime paminti kitus standartus“, - pasakojo G. Abaravičius.

Sprendimas dėl 2023 metų pasaulio irklavimo čempionato šeimininkų bus priimtas rugsėjo 2 dieną vyksiančio FISA kongreso metu. Savo kandidatūras pateikė dar dvi šalys: Lenkija (Poznanė) ir Serbija (Belgradas).

„Konkurentai bus labai stiprūs, bet aš nematyčiau didelės bėdos, jeigu tos teisės negautume. Mes vis tiek toliau deramės su FISA. Sieksime surengti Europos čempionatą, pasaulio taurės etapą. Galbūt per artimiausius metus dar labiau susitvarkysime infrastruktūrą. Nedarysime didelės tragedijos jei nepasisektų. Svarbiausia, kad mes pateikėme kandidatūrą, kad mus žino. Jau padarytas didelis žingsnis. Santykiai su FISA yra puikūs, todėl neabejoju, kad kažkurias varžybas mes gausime, o iki pasaulio čempionato užaugsime“, - Eltai sakė D. Pavilionis.

Yra oficialiai įvertinta, kad pasaulio čempionatas Trakuose būtų ir didelė ekonominė nauda Lietuvai, kuri siektų 5 mln. eurų. Prognozuojama, kad daugiausiai pinigų – nuo 2,5 iki 3,1 mln. eurų – būtų gauta per išlaidas nakvynei, organizacinio komiteto išlaidos sudarytų apie 1,1 mln. eurų, o lankytojų ir aistruolių išlaidos – apie 690 tūkst. eurų. Per čempionatą į Lietuvą atvyktų apie 2000–2500 dalyvių ir aptarnaujančio personalo, 6500 lankytojų ir sirgalių, 250 žurnalistų. Pasaulio irklavimo čempionate bus kovojama dėl kelialapių į 2024 metų olimpines žaidynes Paryžiuje.
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
Talento siekis – svorio ir ūgio balansas
2020 02 22
Žvilgsnis
Mato Mačijausko sėkmės istorija: nuo mėgėjiško krepšinio iki sutarties su Vilniaus „Rytu“.
Lietuviams – skaudus belgų antausis
2020 02 21
Atranka
Dariaus Maskoliūno debiutą prie Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės vairo paženklino gėdingas pralaimėjimas Belgijoje (VIDEO).
Veteranei – du vaidmenys „Kibirkštyje“
2020 02 21
Karjera
Į „Kibirkštį-MRU“ grįžtanti 39-erių Vita Kuktienė ne tik sustiprins ekipos priekinę liniją, bet ir bus vyriausiojo trenerio Gitauto Kievino asistentė.
 
Į ateitį žvelgia pasvertomis ambicijomis
2020 02 22
Žvilgsnis
Futbolo klubas Utenos „Utenis“ po pasitraukimo iš A ir I lygos perdėliojo prioritetus, išsigrynino tikslus ir kuria pamatus būsimam kilimui į viršų.
„Riteriai“ ieško kilerio
2020 02 21
Žvilgsnis
Vilniaus „Riterių“ komandos treneris Mindaugas Čepas: „Mūsų kreivė eina į viršų ir tai yra faktas.“
„Džiugas“ šio sezono A lygoje nedalyvaus
2020 02 20
Klubo vadovybė patvirtino – išimties tvarka LFF Vykdomojo komiteto malonės būdu į A lygą patekti nebandys.
Į Tokijo taupyklę – vertingi taškai
2020 02 21
Lietuvos čempionatas
Lietuvos lengvosios atletikos čempionatas: Simas Bertašius artėja prie Tokijo žaidynių, karjeros pergalę iškovojo Urtė Baikštytė (VIDEO).
Lietuvos čempionate – dėmesysTokijui
2020 02 20
Lietuvos čempionatas
Lengvosios atletikos čempionate – olimpinės rinktinės kandidatų antplūdis
Šalia olimpinės vilties – kylantis talentas
2020 02 20
Talentas
Juozo Eigmino matymo laukas – vienas metras. Tačiau tai niekada netrukdė vaikinui siekti, iš pirmo žvilgsnio atrodytų, nerealių tikslų.
 
Sugrįžimas į kortus – su rinktinės apranga
2020 02 19
Sugrįžimas
Lukas Mugevičius Šiauliuose vyksiančiame Daviso taurės susitikime tarp Lietuvos ir Portugalijos rinktinių planuoja grįžti į teniso kortus.
Tenisininkams – dešimtys tūkstančių eurų
2020 02 18
Tenisas
Tęstinis finansinės paramos projektas „Teniso talentai“ toliau siekia paskatinti geriausius ir perspektyviausius šalies tenisininkus.
Lietuvis išleido pergalę iš rankų
2020 02 08
Turnyras
Trijų valandų kova Indijoje baigėsi dramatišku Ričardo Berankio pralaimėjimu „ATP-250“ serijos turnyro „Maharashtra Open“ pusfinalyje.
Tėvu tapęs E.Kavaliauskas vėl sieks pergalių
2020 02 18
Boksas
Boksininkas Egidijus Kavaliauskas gyvena tėvystės nuotaikomis. Žmona Vitalija pagimdė sūnų, todėl treniruočių rutiną jam pakeitė nauja ir maloni pareiga.
Etapo laimėtojai – Ažukaitė ir Kinderis
2020 02 18
Fechtavimas
Šeštadienį Kaune vyko trečiasis ir paskutinysis 2019-2020 metų fechtavimo sezono suaugusiųjų Lietuvos taurės etapas.
Medalis - visos armijos nuopelnas
2020 02 15
Imtynės
Į Lietuvą grįžusi Europos čempionato prizininkė imtynininkė Danutė Domikaitytė jau galvoja apie kovą dėl olimpinio kelialapio.
 
Dviratininkė R.Leleivytė atsidūrė ligoninėje
2020 02 22
Trauma
Geriausia Lietuvos plento dviratininkė Rasa Leleivytė 2020 metų sezono pradžią norės kuo greičiau pamiršti.
Dviračių sporto federacijoje – permainos
2020 02 20
Situacija
Dagiau nei 10 metų Lietuvos dviračių sporto federacijos prezidento pareigas ėjęs verslininkas Romualdas Bakutis palieka organizacijos vadovo postą.
Baltijos čempionate dominavo lietuviai
2020 02 10
Trekas
Panevėžyje, „Cido“ arenoje, dvi dienas vykusiame Baltijos dviračių treko čempionate Lietuvos atstovai pelnė 23 medalius iš 36 galimų.
Profesoriui – gavosūkiai dėl žaidėjų
2020 02 21
Taurė
Lietuvos rankinio federacijos moterų taurė: Antano Skarbaliaus galvosūkis, „Eglės“ potencialas ir kas gali pakišti koją Garliavai.
Čempionato lyderiai tolsta
2020 02 20
Lietuvos čempionatas
Vilniuje VHC “Šviesa” išplėšė pergalę iš Kauno “Granito-Kario”, o Garliavoje “Kauno Ąžuolo-KTU” rankininkai nusileido Klaipėdos “Dragūnui”.
Savukynas vadovaus Čempionų lygos klubui
2020 02 18
Rankinis
Zaporožės „Motor“ (Ukraina) klubas paskelbė, kad nuo kito sezono ekipai vadovaus treneris iš Lietuvos Gintaras Savukynas.
 
I.Sorokaitė - Čempionų lygos ketvirtfinalyje
2020 02 20
Tinklinis
Kovą dėl stipriausios Europos komandos vardo tęsia ir Koneljano „Imoco Volley“ (Italija) klubas su Indre Sorokaite.
„Prekyba-Parama“ pakilo į antrą vietą
2020 02 17
Tinklinis
Savaitgalį TOP SPORT Lietuvos moterų tinklinio čempionate baigėsi reguliarusis sezonas.
Per žingsnį nuo Baltijos lygos pusfinalio
2020 02 17
Baltijos lyga
Savaitgalį buvo sužaistos pirmosios Baltijos moterų tinklinio lygos ketvirtfinalio rungtynės, kuriose pergales iškovojo dvi Lietuvos komandos iš trijų.
Tikslas Tailande – trečia iš eilės pergalė
2020 02 22
Žvilgsnis
Azijos Le Mano serijoje sekmadienį Tailande, Buriramo trasoje startuoja paskutinis, ketvirtasis etapas. Jame pergalės sieks ir Gustas Grinbergas.
Ar Le Manas išjudins Lietuvos sirgalius?
2020 02 20
Žvilgsnis
Le Mano piramidės viršūnėje – legendinės 24 valandų lenktynės Prancūzijoje. Vilnietis Gustas Grinbergas su komanda jau užsitikrino kelialapį į jas.
Lenktynininkai kreipsis į reklamos piratus
2020 02 18
Dakaras
Lenktynininkai Vaidotas Žala ir Antanas Juknevičius stoja į kovą su nelegaliai jų vardus naudojančiais piktavaliais.
 
Ant Švedijos ledo - lietuvio sidabras
2020 02 21
Ledo jachtos
Penktadienį Švedijoje vyko ledrogių varžybos „Etno Ice Cup“, kuriose du lietuviai užėmė prizines vietas.
Druskininkuose - lietuvių medaliai
2020 02 20
Snieglentės
Lietuvos sportininkai FIS snieglenčių sporto varžybose varžybose Druskininkuose iškovojo šešis medalius.
Emocijas kumščių kalba liejo net žiūrovai
2020 02 20
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio lygos lyderių dvikovoje netrūko muštynių, kurios iš aikštės net persikėlė už jos ribų (VIDEO).
Erika ir Merūnas sūnus skatina sportuoti
2020 02 22
Žvilgsnis
Verslininkę Eriką ir dainininką Merūną Vitulskius su vaikais beveik kasdien galima išvysti vaikštinėjant Vilniaus Vingio parke (VIDEO)
Vaikams – alternatyvių sporto šakų pamokos
2020 02 21
Naujovė
Sostinės mokyklose mokosi ne tik mokiniai – fizinio ugdymo mokytojai ir patys mokosi naujų, įdomių sporto šakų.
Treniruotėse laužomi stereotipai
2020 02 21
Treniruotės
Pasak jau daugiau nei 16 metų trenere dirbančios A.Mickevičiūtės-Butienės, kasmet vis daugiau žmonių atranda sportą.
 
Padaryta daugiau nei planuota
2020 02 22
LOA
Per Lietuvos olimpinės akademijos (LOA) suvažiavimo eilinę sesiją aptarta 2019-ųjų veikla ir numatytos 2020 m. gairės.
Treneris fizinę formą palaiko parduotuvėje
2020 02 21
Žvilgsnis
Buvęs krepšinio treneris Antanas Raščius – vienas iš devynių naujos fotomenininkės Neringos Rekašiūtės parodos #AmžiusNesvarbu herojų.
Daugiausia pinigų – krepšinio pamainai
2020 02 20
Posėdis
LTOK Vykdomasis komitetas patvirtino komandinių sporto šakų olimpinės pamainos programų finansavimą.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas