Dominykas Genevičius/LTF 2019 m. liepos 30 d. 13:23 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Tinklininkai skambina pavojaus varpais

Lietuvos tinklinio federacijos prezidentas Darius Čerka: „Esant dabartinei sistemai, sporto šakos vystymas tampa sunkiai įmanomas.“

Lietivos jaunimas - toli nuo elito.
EEVZA nuotr.
Lietivos jaunimas - toli nuo elito.
Pasibaigė trijose šalyse vykęs 2019 m. Europos jaunių vaikinų (iki 17 metų) ir merginų (iki 16 metų) tinklinio čempionatai, kuriuose triumfavo Prancūzijos jaunuoliai ir Turkijos sportininkės.

Europos čempionato finaluose susitiko po 12 stipriausių Europos vaikinų ir merginų tinklinio rinktinių, kurios, siekdamos nueiti iki finišo, turėjo peržengti du čempionato etapus. Pirmajame etape dalyviams reikėjo peržengti savo zoninių asociacijų barjerą. Pagal Europos tinklinio konfederacijos suskirstymą Lietuva priklauso Europos Rytų tinklinio zoninei (EEVZA) asociacijai, į kurią įeina vienos giliausias tinklinio tradicijas turinčios ir stipriausios Europos ir pasaulio tinklinio šalys, tokios kaip Lenkija, Rusija, Baltarusija, Ukraina, Latvija ir Estija. 

Antrajame etape dalyvaujančių komandų priešininkai paskirstomi burtų keliu iš skirtingų Europos šalių pirmuosius etapus praėjusių komandų. Iš viso čempionatą pradėjo 36 šalių atstovai vaikinų grupėje ir
34 šalių rinktinės – merginų grupėje. 

Lietuvos jaunių rinktinės neįveikė pirmojo Europos čempionato atrankos etapo ir į finalinį etapą nepateko. Lietuvos merginos atrankos turnyre Lenkijoje nugalėjo gruzines ir užėmė septintąją vietą, o vaikinai pasiekė analogišką rezultatą ir buvo priešpaskutiniai - septinti - turnyre Armėnijoje.

Į čempionato finalus nepateko ir mūsų kaimynės Latvija ir Estijos sportininkės. Jų rinktinės suklupo antrajame čempionato etape. Latvijos atstovės C grupėje tarp Rumunijos, Čekijos ir Slovakijos rinktinių neiškovojo nei vienos pergalės, o Estijos tinklininkėms pavyko išplėšti vieną pergalę prieš Austrijos sportininkes D grupėje, tačiau to nepakako praeiti į tolesnį etapą.

„Kiek teko stebėti merginų varžybas, galiu pasakyti, kad tendencija išlieka nepatikusi. Kaip ir anksčiau, nuo finaliniame etape dalyvaujančių komandų visais aspektais atsiliekame kokius apytiksliai vienais ar dvejais metais. Taip yra dėl to, kad didelės ir tinklinio šalys turi daug didesnį sportininkų pasirinkimą, daug geresnius fizinius duomenis, geresnį fizinį pasiruošimą, geriau techniškai ir taktiškai paruoštus žaidėjus. Komandos anksti pradeda ruoštis čempionatams, turi daug komandą aptarnaujančio personalo, o trenerių štabą sudaro keletas savo srities specialistų. Lietuva visko aukščiau išvardinto neturi ir dar vaikams prisideda pirmų čempionatų stresai, baimės ir jauduliai. Visa tai praeina tik praėjus keletui mėnesių po varžybų ir jau į antrą čempionatą nuvažiavus yra didesnė tikimybė sužaisti pagal savo galimybes. Tačiau su metais pradeda augti taktikos ir psichologijos svarba sporte, o kol kas šiose srityse mūsų treneriai turi ribotą žinių kiekį“, – savo įžvalgomis apie čempionatą dalinosi buvęs Lietuvos jaunių rinktinės treneris Saulius Matikonis.

Galutinėje Europos čempionato įskaitoje Lietuvos rinktinės užėmė tokias vietas: vaikinai – 25 (iš 36), o merginos – 25 (iš 34).

Trenerio S. Matikonio nuomonei antrina ir vyriausioji Lietuvos merginų trenerė Jolita Kontvainienė, Italijoje stebėjusi Europos merginų čempionato finalus: „Pirmiausia, kas krenta į akis - tai labai geri duomenys. Kiekviena prizininkių komanda turi tris-keturias 15-metes virš 190 cm. Merginos finalininkės demonstruoja labai aukštą žaidimo lygį, atitinkantį Lietuvos moterų čempionatą. Labai aukštas techninis išpildymas, žaidimo taktika taip pat kaip pas suaugusių komandas. Labai įspūdingos visos finalo rungtynės, bet man labiausiai patiko pusfinalis Rusija - Italija, kur vyko dramatiška kova kiekviename aikštelės centimetre ir rusės visą laiką vesdamos, pralaimėjo 2:3. Salėje jaučiamas fantastiškas žiūrovų palaikymas. Labiausiai nustebino, kad šitiek žmonių ateina stebėti vaikų tinklinio - visi norintys net netilpo į nurodytas vietas, organizatoriams teko atidaryti papildomą tribūną. Taip pat į akis krenta trenerių komanda. Prie visų komandų dirba 5-7 žmonės, kiekvienas atlieka savo funkciją. Tik pas Slovėniją buvo du, jos ir liko ketvirtos, ar čia sutapimas nežinau. Teko bendrauti su Rusijos treneriais, jų rinktinė treniravosi po du kartus dienoj, turėjo labai daug pasiruošimo turnyrų”.
 
Trenerė pripažįsta, kad Lietuvoje situacija yra kitokia. Pirmiausia, Lietuvoje labai mažas žaidėjų pasirinkimas, todėl nukenčia visa atranka ir komandos komplektacija. Turime keletą žaidėjų po 180 cm, visos kitos - žemesnės. Ne mažiau svarbus ir finansinis komandos pasirengimo aspektas.

„Kiek girdėjau, latvės dirba visą vasarą ir jau pradėjo pasiruošimą. Mes tokių galimybių neturime, nes vaikai už viską turi susimokėti. Pabandykim tik įsivaizduoti, kiek kainuotų visos vasaros darbas. Už pasirengimo turnyrus taip pat reikia mokėti. Aš turiu labai daug pakvietimų, galėtume taip pat žaisti daug kontrolinių rungtynių, bet tėvai tiesiog nepajėgūs visur išleisti. Todėl be finansavimo neįsivaizduoju gero pasiruošimo.

Mano akimis, Lietuva turi labai neblogus 2006 metų gimimo žaidėjas, kurių duomenys ir techninis išpildymas yra gero lygio ir mergaitės tikrai galėtų žaisti ateityje. Bet ruošiantis tokiomis sąlygomis, jos susidurs su tomis pačiomis problemomis. Išvada - tokiomis sąlygomis, kaip Lietuvoje, gerai pasiruošti yra sunkiai įmanoma. Su tokiomis sąlygomis, kokios yra dabar galime ruoštis tik „mėgėjiškai“.  Mėgėjiškai ruošiamės, mėgėjiškai ir žaidžiame. Skauda širdį, bet tiesa tokia“, – kalbėjo rinktinės trenerė. Paklaustas apie rinktinių pasirodymo ir pasirengimo Europos čempionatui įvertinimą, Lietuvos tinklinio federacijos prezidentas Darius Čerka pripažįsta, kad jaunųjų Lietuvos sportininkų rezultatas nėra džiuginantis, bet jis nestebina. Tokie rezultatai tik parodo, kad Lietuvoje esanti sportininkų ugdymo sistema neveikia ir aukšto meistriškumo sportininkų pagal ją neugdo.

„Pagal turimas galimybes, kokias ruošti jaunuosius sportininkus suteikia šalies sportininkų ugdymo ir finansavimo sistema, jau daug metų iš eilės yra buriamos Lietuvos jaunių rinktinės, kurios nuolat dalyvauja Europos čempionato atrankose ir Baltijos šalių pirmenybėse. Tačiau kol kas Lietuvoje neišugdome pakankamai pajėgių žaidėjų, kas leistų ne tik suburti nacionalines komandas, bet ir kovoti dėl aukštų vietų. Tam reikia padoresnio valstybės bei savivaldybių požiūrio į sportą, geresnio tinklinio sporto mokyklų darbo bei didesnės trenerių kompetencijos ir atsakomybės už savo darbą“, - teigė D. Čerka.

LTF prezidentas pabrėžė, kad Lietuvoje įsivyravo ydinga praktika, kuomet sporto mokyklos ir jų treneriai privalo orientuotis į rezultatus, o ne aukšto meistriškumo žaidėjų ugdymą.

„Pagrindinė bėda yra ta, kad kol kas daugelis komandinių sporto šakų sportininkus ugdo pagal giliai įsišaknijusią ir primestą sistemą, kurioje sportininkai yra ugdomi sporto mokyklose. Valstybė per savivaldybes skiria nemažai lėšų sporto mokykloms funkcionuoti, tačiau pagrindiniai joms keliami tikslai yra neformalus ugdymas ir vaikų užimtumas. Savivaldybės sporto mokykloms nekelia reikalavimų  pasiekti rezultatų tarptautiniu lygmeniu - pagrindinis dėmesys yra skirtas rezultatams šalies viduje, nuo kurio sąlyginai „priklauso“ trenerių atlyginimai (tarifikacija) ir dėl to pagrindiniu trenerio rūpesčiu tampa tik „vietiniai“ rezultatai. Tai reiškia, kad ir sportininkai sporto mokymo įstaigose yra ruošiami pagrinde tik tokiems rezultatams. Tuo tarpu iš sporto šakų federacijų, atsiskaitant už savo veiklą ir siekiant finansavimo sporto šakos vystymui, valstybė reikalauja konkrečių rezultatų ir pasiekimų Europos, pasaulio čempionatuose ir olimpiadoje. Esant tokiai sistemai sporto šakos vystymas tampa sunkiai įmanomas ir rezultatas sunkiai pasiekiamas. Kitose šalyse yra visiškai kitaip, todėl ir sportas vystosi visai kita kryptimi“, – apgailestavo federacijos prezidentas.

„Kita vertus, vienas iš progreso tinklinio sporto šakoje stabdžių yra vis dar gajus mitas, kad sportininko tikslas turi būti nacionalinė rinktinė. Mūsų kaimynės jau suprato, kad sportininkui nacionalinė rinktinė neturėtų būti jo tikslas, rinktinė yra sportininko darbo rezultatas. Jeigu labiau panagrinėtume tarptautinių rinktinių sudėtis ir jų žaidėjus, pamatytume, kad rinktinių galimybes Europos čempionatų atrankose nusako elitinių žaidėjų skaičius stipriausiose Europos ir pasaulio lygose. Kiekviename profesionaliame sporte žaidėjo siekiamybė, visų pirma, yra patekti į elitinį klubą, kuriame jis ne tik turi galimybę tobulėti, kelti savo meistriškumą, siekti asmeninių rezultatų, bet ir uždirbti pinigų ir iš savo profesijos išgyventi”, - pridūrė D. Čerka. 

Nors federacijos neturi svertų keisti valstybės ir savivaldybių nustatytos sistemos, tačiau tikrai turi minčių, kokia kryptimi reikėtų dirbti ir nusiteikusi dirbti su visais treneriais, kurie ateityje bus suinteresuoti ugdyti didelio meistriškumo sportininkus, siekiančius tarptautinių rezultatų. 

Federacija pastebi trenerius, kurie nori savo auklėtinius matyti siekiant tarptautinių rezultatų, todėl matant tokią perspektyvą ir norint palaikyti jaunimo motyvaciją, LTF patvirtino ir tolimesnį dalyvavimą Europos jaunių čempionate ir registraciją į 2020 m. Europos jaunių iki 17 metų merginų ir iki 18 metų vaikinų čempionatą ir dalyvavimą jame solidarumo principu. Šį kartą šis sprendimas buvo priimtas papildant sąlyga, kad jeigu šios rinktinės užims Europos čempionate 1-16 vietas (pagal valstybės nustatytus kriterijus finansavimui), joms bus kompensuotos dalyvavimo čempionate išlaidos.  

„Būtent tokie pasiekimai jaunimo grupėje yra vertinami valstybės. Todėl manome, kad yra teisinga, kad sportininkams pasiekus valstybės vertinamus rezultatus, jiems būtų kompensuotos jų turėtos išlaidos. Lygiai tokiu pačiu principu bus finansuojamos ir paplūdimio tinklinio rinktinės. Norint finansavimo, reikės pasiekti valstybės vertinamą rezultatą“, – kalbėjo LTF prezidentas.

Pirminiais duomenimis pirmasis 2020 m. Europos jaunimo iki 18 metų vaikinų ir iki 17 metų merginų čempionato etapas turėtų vykti lapkričio – gruodžio mėnesiais. LTF VK patvirtinti vyriausieji rinktinių treneriai J. Kontvainienė ir J. Adomaitis jau ruošiasi čempionato atrankoms, o rugpjūčio – rugsėjo mėnesiais prasidės paruošiamosios stovyklos, kurių tikslas bus atsirinkti žaidėjus į jaunių rinktines.
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Tinklinis
KOMENTARAI
 
 
 
Kaune – žurnalistų kovos krepšinio aikštėje
2019 10 18
Turnyras
Lietuvos žurnalistai šeštadienį aštuntus metus iš eilės aiškinsis ne kurie geriausiai pasakoja ar rašo apie krepšinį, o kurie geriausiai jį žaidžia.
„Žalgiris“ nustelbė „Real“ žvaigždyną
2019 10 17
Eurolyga
Eurolygos trečiojo turo rungtynėse ketvirtadienį Kauno „Žalgiris“ namuose 86:73 (18:15, 20:19, 19:26, 29:13) įveikė Madrido „Real“ (Ispanija) ekipą.
Moterų rinktinėje – 13 metų perlas
2019 10 17
Rinktinė
Mantas Šernius: „Turime perlą moterų krepšinyje. Manau reikėtų, kad ji susipažintų su žaidėjomis, su vaidmeniu, sužinotų, kas jos laukia ateityje.“
 
A lygos mače – trys raudonos kortelės
2019 10 19
A lyga
Lietuvos futbolo A lygos 27-ojo turo rungtynėse šeštadienį Vilniaus „Riteriai“ namuose sužaidė lygiosiomis 0:0 su „Kauno Žalgirio“ ekipa.
Brazilo prioritetai – šeima ir tikėjimas
2019 10 19
Legionierius
Vasarą prie Vilniaus „Žalgirio“ prisijungęs saugas Higoris Vidalis atvirai papasakojo apie savo gyvenimą, karjeros vingius, tikėjimą ir šeimą (VIDEO).
Istorinį Lietuvos žygį sustabdė Anglija
2019 10 19
Mažasis futbolas
Po atkaklios kovos aštuntfinalyje Lietuvos futbolininkai baigė savo pasirodymą mažojo futbolo pasaulio čempionate Anglijoje.
Partizanų takais – pliaupiant lietui
2019 10 14
Bėgimas
Tradiciniame pagarbos bėgime „Algimanto apygardos partizanų takais“ Svėdasuose prisiminti kovotojai už laisvę.
Olimpinis rekordininkas grįžo į gimtinę
2019 10 13
Tokijo olimpinių žaidynių 3000 m kliūtinio bėgimo rekordininkas Adolfas Aleksejūnas po 66 metų pertraukos grįžo ten, kur pradėjo bėgiko kelią.
Bėgdami surinko rekordinę sumą
2019 10 09
Bėgimas
Plaukus ir barzdas išsidažę arba kitaip rožine simbolika pasidabinę bėgikai dalyvavo kilnų tikslą turinčiame „Pink Run su BENU“ bėgime.
 
R.Berankis startavo pergale
2019 10 19
Turnyras
Ričardas Berankis iškovojo pergalę Teniso profesionalų asociacijos (ATP) 500 serijos turnyro „Swiss Indoors Basel“ atrankos varžybų pirmajame rate.
Po studijų JAV – į profesionalės kelią
2019 10 16
Veidas
Justina Mikulskytė - nauja Lietuvos moterų teniso lyderė. Pabaigusi studijas JAV, ji grįžo į Europą ir sėkmingai pasinėrė į profesionalės karjerą.
Vilniuje kovos 28 šalių teniso rinktinės
2019 10 16
Fed Cup
Tarptautinė teniso federacija (ITF) paskelbė, kad kitų metų Federacijos taurės (FedCup) trečios grupės Europos-Afrikos zonos varžybos vyks Lietuvoje.
H.Vikšraitis: „Jau išmokau nedaryti klaidų“
2019 10 17
Bušido
Vilniuje su olandu kovosiantis KOK čempionas Henrikas Vikšraitis: „Norėčiau būti dar geresnis. Reikia sau įskiepyti valios ir disciplinos injekciją.“
Karatė turnyre kovota ir dėl kilnių tikslų
2019 10 17
Karatė
Garliavoje vyko pilno kontakto (kiokušin) karatė turnyre „Vienykimės bendrai kovai“ („Let's Join the Fight Together“).
Prieš kovą ringe – išbandymas šeimoje
2019 10 15
Žvilgsnis
Sėkmingai prestižinės organizacijos „Glory“ ringe debiutavęs kovotojas Sergejus Maslobojevas: „Noriu, kad vaikai galėtų didžiuotis savo tėčiu.“
 
Iki medalio trūko akimirksnio
2019 10 17
Trekas
Europos žaidynių komandų sprinto vicečempionės Simona Krupeckaitė ir Miglė Marozaitė Europos dviraių treko čempionate liko ketvitos.
Europos čempionate – šeši lietuviai
2019 10 15
Trekas
Lietuvos dviratininkai Europos elito pirmenybėse, kurios rengiamos nuo 2010 metų, yra iškovoję 16 medalių – šešis aukso, tris sidabro ir septynis bronzos.
Lietuvos dviratininkė triumfavo Prancūzijoje
2019 10 11
Kalnų dviračiai
Kalnų dviračių kroso maratono lenktynėse „Roc d’Azur“ Katažina Sosna aplenkė pasaulio ir Europos vicečempionę.
"Dragūno" laukia intensyvi savaitė
2019 10 18
Situacija
Klaipėdos "Dragūno" rankininkų laukia itin įtempta savaitė: per 9 dienas teks sužaisti ketverias rungtynes.
Čempionų lygos mače – trys lietuviai
2019 10 17
Teisėjai
Geriausia Lietuvos rankinio teisėjų pora – Vaidas Mažeika ir Mindaugas Gatelis – paskirti teisėjauti itin svarbiame Čempionų lygos mače.
Kauniečiai žengė tolyn, vilniečiai iškrito
2019 10 13
Europos turnyrai
„Kauno Ąžuolas“-KTU – kitame EHF Iššūkio taurės etape, „Šviesai“ atsivežtos į Bosniją persvaros nepakako.
 
Šiauliuose kovos dėl Baltijos taurės
2019 10 18
Baltijos taurė
Jau kitą savaitgalį (spalio 25-27 dienomis) Šiauliuose vyks tradicinis Baltijos taurės jaunimo tinklinio turnyras.
Dramatiškame starte – čempionių pergalė
2019 10 14
Lietuvos čempionatas
Savaitgalį startavo TOP SPORT Lietuvos moterų tinklinio čempionatas, kuriame jau įvyko pirmasis penkių setų trileris.
Prie starto linijos – septynios komandos
2019 10 09
Lietuvos čempionatas
Praūžus visiems svarbiausiems Europos ir pasaulio tinklinio turnyrams, startuoja klubinis sezonas.
Nematoma ralio pusė: po finišo užvirė darbai
2019 10 11
Ralis
Praūžus „Rally classic 2019“, organizatorius pasiekė dzūkų skundai dėl apgadintų bei uždarytų kelių.
Ralio duetui Lietuvoje per ankšta
2019 10 10
Ralis
Sėkmingai ralio sezoną pabaigęs „RR Team“ duetas prabilo apie planus startuoti tik užsienyje.
V.Žala dar prieš finišą iškovojo titulą
2019 10 05
Ralis
Nokautuojančia persvara „Rally Classic 2019“ laimėjęs Vaidotas Žala su šturmanu iš Latvijos Andriu Malnieku pirmą kartą tapo Lietuvos čempionais.
 
Intriga – iki paskutinių akimirkų
2019 10 19
Ledo ritulys
Aktyviau puolime rungtyniavęs „Geležinis Vilkas“ paliko Lietuvos čempionato naujokus „Baltų Ainius–HC Klaipėda“ be taškų (VIDEO)
Favoritų kovą Vilniuje laimėjo kauniečiai
2019 10 17
Ledo ritulys
Atkakliame ir gražiame mūšyje tarp „Hockey Punks“ ir „Kaunas Hockey“ žiūrovai išvydo kovą dėl pergalės iki pat paskutinių mačo akimirkų.
„Energiją“ bandys gaivinti su D.Kasparaičiu
2019 10 16
Ledo ritulys
Asociacija „Hockey Lietuva“ sukvietė abi konflikto dalyvių pusės, siekdama, kad Elektrėnuose nemirtų ledo ritulys.
Kariškių žaidynėse – ir žinomi sportininkai
2019 10 18
Kariškių sportas
Kinijos mieste Uhane prasidedančiose 7-osiose pasaulio kariškių sporto žaidynėse beveik 60 Lietuvos karių išmėgins jėgas 11-oje sporto šakų.
Pirmas naujos klasės auksas – olimpiečiui
2019 10 18
Buriavimas
Po įtemptos kovos Kaune buvo karūnuotas pirmasis Lietuvos “Formula Foil” burlenčių čempionas.
Žinomi žmonės prisiminė mokyklą
2019 10 15
LMŽ
Žinomų žmonių komanda „Kažkur matyti“ išbandė jėgas su praėjusio sezono Lietuvos mokyklų žaidynių (LMŽ) kvadrato varžybų čempionais.
 
„Karštis veikia ir atletų smegenis“
2019 10 17
Žvilgsnis
LSU mokslininkas Marius Brazaitis apie karščio įtaką atletams: Tokijo olimpinėse žaidynėse lengviau nei Dohoje nebus.
Vietoj Tokijo gali tekti varžytis Sapore
2019 10 16
Situacija
Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC) paskelbė planuojantis 2020 metų Tokijo olimpinių žaidynių maratono ir ėjimo varžybas perkelti į Saporo miestą.
R.Meilutytės karjeroje – netikėtas posūkis
2019 10 14
Karjera
Prie Kauno mero patarėjų komandos prisijungė sportininkės karjerą baigusi plaukimo olimpinė čempionė Rūta Meilutytė.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas