Ingvaras Butautas 2019 m. liepos 17 d. 12:08 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Gyvenimo kelyje – istoriniai įvykiai

Algimantas Ivašauskas dalyvavo ir oficialiame Lietuvos sugrįžime į FIBA šeimą, ir Lietuvos moterų rinktinės triumfo žygyje.

1997 m. Europos čempionė Lietuvos rinktinė. Stovi dešinėje - A. Ivašauskas.
LKF nuotr.
1997 m. Europos čempionė Lietuvos rinktinė. Stovi dešinėje - A. Ivašauskas.
   
 
„Gyvenimas bėga labai greitai. Bet jis visada buvo su krepšiniu. Buvome krepšinio fanatikai, neskaičiuodavome, kiek valandų jam skirdavome“, – sako Algimantas Ivašauskas. 

Ilgamečiam Baltijos moterų krepšinio lygos (BWBL) generaliniam sekretoriui, buvusiam Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) generaliniam sekretoriui A. Ivašauskui birželio 4 d. sukako 80 metų.

„Pastaraisiais metais, be Baltijos lygos, su BWBL prezidentu Vyteniu Urba rengiame šeimų turnyrus, Jūratės Daktaraitės ir Angelės Rupšienės varžybas“, – vardija A. Ivašauskas.

Šiemet vyks jau ketvirtasis tarptautinis turnyras, skirtas pagerbti pirmajai lietuvei pasaulio čempionei J. Daktaraitei ir dukart olimpinei čempionei A. Rupšienei, į kurį tradiciškai susirenka kelių šalių moterų krepšinio ekipos.

Nukonkuravo futbolą ir slides

A. Ivašauskas gimė Rokiškyje, po karo, būdamas aštuonerių metų, su tėvais persikėlė gyventi į Vilnių.

Kaip ir visi to meto berniukai, jis išbandė ne vieną sporto šaką.

„Pirmas mano sportas buvo futbolas. Treniravausi su vyresniais. Nepritapau. Pasirinkau krepšinį. Pirmasis treneris – Antanas Naujokas. Jis – pirmasis Lietuvos sąjunginės kategorijos krepšinio teisėjas. Po to – šviesios atminties treneriai Raimundas Sargūnas, Antanas Paulauskas. Su pastaruoju 1959 m. tapome Lietuvos jaunimo čempionais. O žiemą grįždavau iš pamokų – ant slidžių ir į Sapieginę.

Slidinėdavau savo malonumui, bet paskui tai pravertė institute. Profesorius Povilas Karoblis net į pagrindinę slidininkų grupę įtraukė“, – pasakoja A. Ivašauskas.

1963 m. Algimantas baigė Vilniaus pedagoginį universitetą. Kartu – ir aktyvaus krepšininko karjerą.

„Tokie štai tie ryšiai su krepšiniu. Kadangi ūgis ir galimybės krepšinio aukštumų pasiekti neleido, tai pasirinkau krepšinio teisėjo kelią. Ne kartą buvau geriausių Lietuvos krepšinio teisėju dešimtukuose. Po to ir sąjunginę kategoriją gavau“, – prisimena jubiliatas.

Karjera krepšinio kuluaruose

Bet teisėjavimas tais laikais negalėjo būti pagrindinė veikla. Ir neilgai trukus A. Ivašauskas tapo sporto funkcionieriumi.

„Dirbau sporto klube, kaip visuomenininkas, o baigęs institutą gavau paskyrimą dirbti dėstytoju. Bet man dėstytojo darbas nelabai patiko ir pasirinkau kitą kelią. Mane pakvietė į Švietimo ministerijos respublikinę sporto mokyklą dirbti su jaunaisiais krepšininkais. Tai buvo organizacinis darbas, jį dirbau penkiolika metų“, – sako jis.

Tuo pačiu metu A. Ivašauskas buvo išrinktas į LKF vykdomąjį komitetą. Irgi ilgam – keturiolikai metų.

„Federacijoje teko susitikti su labai įdomiais žmonėmis, iš kurių turėjau galimybę daug pasisemti. Tai Stepas Butautas, Vytautas Kulakauskas, Stasys Stonkus. S. Stonkus buvo LKF prezidentas, o man teko dirbti generaliniu sekretoriumi“, – pasakoja jubiliatas.

Tačiau iki tol A. Ivašauskui teko padirbėti tuomečiame Kūno kultūros ir sporto komitete. SSRS rinktinių treneriu Lietuvoje: „Ten irgi nemažai dirbta, įgauta patirties. Reikėjo domėtis krepšininkais, pajėgiais atstovauti Sąjungos rinktinei, stebėti juos Lietuvoje ir stengtis, kad kuo daugiau jų ten pakliūtų. Tekdavo ir pabūti SSRS rinktinės stovyklose, buvome geri bičiuliai su Aleksandru Gomelskiu. Teko organizuoti sąjungines varžybas Kaune, Panevėžyje, Vilniuje. Tokius turnyrus kaip Jurijaus Gagarino. Tada juk nebuvo kompiuterizacijos, statistiką rašydavome ranka.“

Pirmasis pasaulio kosmonautas nieko bendra su Lietuva neturėjo. Išskyrus šį lietuvių suorganizuotą jo vardo krepšinio turnyrą.Moterų krepšinis silpsta

Po nepriklausomybės atgavimo A. Ivašauskas kelerius metus dirbo LKF generaliniu sekretoriumi.

Jis dalyvavo ir istoriniame FIBA kongrese Springfilde (JAV), kurio metu Lietuva buvo sugrąžinta į pasaulio krepšinio šeimą.

„Kai Lietuva de jure buvo sugrąžinta į FIBA, aš buvau Springfilde. Ten buvo ir LKF, ir kitų Baltijos šalių atstovai. Nuo tada mes galėjome dalyvauti Europos, pasaulio čempionatuose, olimpiadose. Tai buvo labai svarbu. Nenoriu aš sovietų sistemos girti, bet krepšiniui tas laikotarpis buvo neblogas. Buvo Sovietų Sąjungos čempionatai, kuriuose žaidė „Žalgiris“, „Statyba“. Kai atsiskyrėme nuo sąjungos, komandos neturėjo rimtų rungtynių ir buvo katastrofa. Važinėjome į Čekiją, Lenkiją, sutardavome, kad mūsų komandos turėtų su kuo bent draugiškas rungtynes sužaisti. Ieškojome išeičių, kaip kompensuoti pirmenybių netektį. Be varžybų žaidėjai neužauga“, –A. Ivašauskas puikiai prisimena persilaužimo laikus.

Jau tada, dirbdamas federacijoje, A. Ivašauskas persikvalifikavo nuo vyrų prie moterų krepšinio.

„1997 m. su treneriu Vydu Gedvilu tapome Europos čempionais“, – išdidžiai sako jis.

Tuomet A. Ivašauskas buvo Lietuvos moterų rinktinės vadovas.

Dabartiniu moterų krepšiniu A. Ivašauskas nėra patenkintas: „Deja, dabar moterys rezultatais pasigirti negali. Manau, kad neatsirado tikros meilės moterų krepšiniui. Buvo sužlugdyta mergaičių ruošimo sistema, nebuvo ruošiama pamaina, nebuvo rūpinamasi treneriais, dirbančiais rajonuose. Dabar daug kur rajonuose iš viso nėra moterų krepšinio.“

Anot jo, anksčiau mergaitės sudarydavo 30 proc. visų krepšinį lankančių vaikų. Dabar jos tesudaro 15 procentų.

Žmona – lengvaatletė

A. Ivašausko žmona – žinoma lengvaatletė. Su kilusia iš Kauno Danute A. Ivašauskas susipažino dar studijuodamas.

„Ji su sportu susijusi daugiau negu aš, – atvirai prisipažįsta 80-metis. – Danutė ilgą laiką dirbo sporto mokyklos trenere, direktore. Ir nors dabar žmona yra pensininkė, nuo sporto toli pabėgt jai neišeina. Ji įkūrė veteranų klubą Vilniuje, yra sporto meistrų asociacijos „Penki žiedai“ viceprezidentė. Ir vis veža tą vežimą. Vis klausiu – gal jau baigsi? Kur tau... Žodžiu, senjorų organizacija pakliuvo į geras rankas. 
Kadangi abu mes susiję su sportu, tai vienas kitą gerai supratome ir suprantame. Nors mano darbas visada būdavo labai susijęs su komandiruotėmis. Tekdavo lankytis Lietuvos rajonuose, tikrinti, suteikti metodinę paramą treneriams, tad traukiniais, autobusais mano išmaišyta visa Lietuvėlė. Asmeninį automobilį įsigijau tik keturiasdešimties metų.“ 

Algimantas ir Danutė užaugino dukterį Iloną, dabar turi du suaugusius vaikaičius: Indrę ir Arną.

„Dukra jaunystėje lankė Vilniaus krepšinio mokyklą. Buvo Lietuvos jaunių pirmenybių prizininkė. Anūkai pasuko kita kryptimi, su sportu nesusijusia“, – paaiškina A. Ivašauskas. 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
LSKL - sezono rezultatyvumo rekordas
2019 11 12
Studentų sportas
Rezultatyviausias sezono rungtynes sužaidė ir net 69 taškų pranašumu pergalę iškovojo LSKL vicečempionai Lietuvos sporto universiteto krepšininkai.
Broliai lėktuve sėdi prie avarinio išėjimo
2019 11 11
Interviu
Sostinės krepšinio lygoje rungtyniaujantys broliai Lavrinovičiai: „Dar per mažai laiko praėjo, su chebra dar nebuvome išėję atsigerti sulčių.“
Kėdainiuose – „Nevėžio“ antausis „Rytui“
2019 11 09
LKL
Šeštadienį LKL čempionate didžiausia staigmena užfiksuota Kėdainiuose, kur šeimininkai įveikė „Rytą“. Pergales šventė ir „Neptūno“ bei „Juventus“ ekipos.
 
„Atrodo, kad nežaidžiau visus metus“
2019 11 11
A lyga
Nors Vaidas Slavickas dar tik atsigauna po sunkios traumos, jis jau pasirodė aikštėje per mačą su „Kauno Žalgiriu“.
„Riteriai“ priartėjo prie bronzos
2019 11 09
A lyga
Lietuvos futbolo A lygos 31-ojo turo rungtynėse Vilniaus „Riteriai“ sostinės derbyje 3:1 (2:1) nugalėjo vicečempionę Vilniaus „Žalgirio“ komandą.
Prieš paskutines kovas – permainos rinktinėje
2019 11 07
Rinktinė
Lietuvos futbolo rinktinės treneris Valdas Urbonas paskelbė žaidėjų sąrašą, kurie lapkritį žais prieš Portugalijos ir Naujosios Zelandijos ekipas.
D.Sodaitis: „Tai yra kosminis rezultatas“
2019 11 11
Pasaulio čempionatas
Pasaulio neįgaliųjų lengvosios atletikos čempionatas: A.Skujai ieties metimo finalas buvo nepasiekiamas, D.Sodaitis - 100 m bėgimo pusfinalyje.
Šimonių girioje – partizanų kovų takais
2019 11 11
Žygis
Lengvosios atletikos asociacijos surengtame pėsčiųjų žygyje Algimanto apygardos partizanų kovų takais dalyvavo apie 400 žygeivių.
Lengvaatlečiui koją pakišo jaudulys
2019 11 10
Pasaulio čempionatas
Lengvaatletis Egidijus Valčiukas debiutavo Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Dubajuje vykstančiame pasaulio neįgaliųjų čempionate.
 
Lietuvė ir kroatė triumfavo Kipre
2019 11 09
Turnyras
15-metė Vilniaus teniso akademijos (VTA) auklėtinė Patricija Paukštytė laimėjo pirmą karjeroje ITF 18-mečių turnyrą.
Lietuvės ir kroatės duetas palaužė favorites
2019 11 08
Turnyras
15-metė Lietuvos tenisininkė Patricija Paukštytė su kroate pateikė staigmeną ir Kipre žengė į finalą.
Vyrų tenise debiutavo pergalėmis
2019 11 05
Turnyras
Septyniolikmetis Balžeko teniso akademijos auklėtinis Matas Vasiliauskas sėkmingai startavo Graikijoje vykstančio ITF teniso turnyro atrankoje.
E.Petrauskas  pasirengęs kovoti su bet kuo
2019 11 12
Į profesionalų ringą žengsiasntis olimpinis prizininkas E.Petrauskas: „Noriu kovoti, noriu pergalių, noriu padovanoti žiūrovams patį geriausią reginį.“
Lietuvė sužibėjo pasaulio čempionate
2019 11 10
Karatė
Inga Mikštaitė iškovojo antrąją vietą Tokijuje pasibaigusiame 2019 metų pasaulio pilno kontakto (kiokušin) karatė čempionate be svorio kategorijų.
Europos čempionate – lietuvio triumfas
2019 11 10
Europos čempionatas
Minske (Baltarusija) vykstančio Europos muaitai čempionato jaunių (16-17 metų) vaikinų varžybose aukso medalį iškovojo lietuvis Dominykas Dirkstys.
 
Arčiausiai lyderių – V.Lendelis
2019 11 11
Trekas
Geriausią rezultatą nuo 2017 m. vasario keirino rungtyje pasiekęs Vasilijus Lendelis pasaulio dviračių treko taurės varžybose Glazge – aštuntas.
Dviratininkas pakartojo geriausią pasiekimą
2019 11 10
Trekas
Pasaulio dviračių treko taurės varžybų Glazge antrojo etapo vyrų sprinto lenktynėse, kuriose dalyvavo 35 dviratininkai, V. Lendelis užėmė šeštą vietą.
Lietuvės liko greta garbės pakylos
2019 11 09
Trekas
Dviratininkės Simona Krupeckaitė ir Miglė Marozaitė antrajame Pasaulio taurės etape – ketvirtos komandų sprinto rungtyje.
Juodkalnijoje susikrovė solidžią atsargą
2019 11 11
Europos turnyrai
EHF moterų Iššūkio taurės turnyro 3-iojo rato pirmosiose rungtynėse Kauno „Acme-Žalgiris“ išvykoje 26:19 (13:10) nugalėjo „ORK Rudar“ (Juodkalnija) ekipą.
Rankininkai aikštėje nevaldė emocijų
2019 11 02
Lietuvos lyga
Šeštadienį Lietuvos rankinio lygos rungtynėse Šiaulių “SC Dubysa” svečiuose įveikė HC “Utena” rankininkus – 33:26 (18:15).
Lemtingas lūžis – po pertraukos
2019 10 30
Lietuvos lyga
Lietuvos rankinio lygos rungtynėse Kauno „Granitas-Karys“ namuose 26:32 (18:15) nusileido Alytaus „Varsos-Stronglaso“ekipai.
 
Iš Estijos išsivežė po pergalę
2019 11 11
Baltijos čempionatas
Savaitgalį Baltijos moterų tinklinio čempionate po pergalę iškovojo Estijoje žaidusios Kauno „Kauno-VDU“ ir Alytaus „Prekybos-Paramos“ komandos.
Čempionato starte - šeimininkų pergalės
2019 11 11
Lietuvos čempionatas
Startavo naujasis TOP SPORT Lietuvos vyrų tinklinio čempionato sezonas. Pergalėmis pirmosiose rungtynėse džiaugėsi namuose rungtyniavusios ekipos.
Čempionate laukiama intriguojančių kovų
2019 11 07
Lietuvos čempionatas
Jau ateinantį šeštadienį startuos naujasis TOP SPORT Lietuvos vyrų tinklinio čempionato sezonas. Elitinėje lygoje nebus Kelmės ir Vilniaus ekipų.
Prieš Dakarą rūpinasi ir grožiu
2019 11 07
Dakaras
Antano Juknevičiaus ekipažas ant smėlio surengė komandos naujoves ir dykumų kamufliažo įkvėpto naujo automobilio dizaino pristatymą.
Lenktynininkas meta iššūkį šturmano šeimai
2019 11 05
Ralis
Gruodžio 1 d. vyksiančiame „Kalėdiniame ralyje“ profesionalus lenktynininkas Giedrius Notkus šturmanu pasirinko ne Dalių Strižaną, o žmoną Kristiną.
Lenktynininko rekordas – jau oficialus
2019 10 31
Rekordas
Jau antrą Lietuvos rekordą pasiekęs Renaldas Šeinauskas svarsto apie galimybę įrašyti savo vardą į Guinnesso rekordų knygą.
 
Taline – pergalingas lietuvių finišas
2019 11 11
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio rinktinė pergalingai užbaigė "Turkish Airlines Baltic Challenge Cup" turnyrą ir užėmė penktąją vietą.
Išvyką į Ukrainą apkartino skaudi trauma
2019 11 10
Ledo ritulys
2:3 – tokiu rezultatu Lietuvos ledo ritulio U-20 rinktinė baigė pasirodymą Keturių tautų turnyre Ukrainoje.
Vieno įvarčio lietuviams nepakako
2019 11 09
Ledo ritulys
Ukrainoje tęsiasi Keturių tautų turnyras, kuriame ledo ritulio lazdas surėmė Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos ir šeimininkų jaunimo rinktinės.
Lietuvos čempionate dominavo klaipėdiečiai
2019 11 12
Sunkioji atletika
Lietuvos atskirų veiksmų sunkiosios atletikos čempionate Alytuje svarbiausius laurus susižėrė Klaipėdoje besitreniruojantys sunkiaatlečiai.
Dėl titulų varžėsi penkių šalių atletai
2019 11 11
Kultūrizmas
Kaune vyko tarptatinis IFBB kultūrizmo ir fitneso turnyras "Valio PROfeel cup". Jame varžėsi daugiau nei 100 sportininkų.
Ištvermės iššūkis sunkė mintis ir jėgas
2019 11 11
Irklavimas
45 kilometrų iššūkį įveikęs parairkluotojas Augustas Navickas: „Nežinau, ar pasiryžčiau pakartoti.“
 
Festivalis – keturiuose miestuose
2019 11 11
Festivalis
Lapkričio 26 dieną prasidės „Sporto kino festivalis 2019“. Vienintelis toks Lietuvoje renginys vyks Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose.
Seminaras – kurčiųjų klubų atstovams
2019 11 09
Seminaras
Lapkričio 8 dieną Kaune, Lietuvos sporto universitete (LSU) vyko kvalifikacijos tobulinimo seminaras.
Akademijai – sveikinimai ir dainos
2019 11 09
Konferencija
Lapkričio 8 d. „Best Western Vilnius“ viešbučio Stiklo salėje vyko šventinė konferencija, skirta Lietuvos olimpinės akademijos įkūrimo 30-mečiui.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas