Ingvaras Butautas 2019 m. liepos 17 d. 12:08 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Gyvenimo kelyje – istoriniai įvykiai

Algimantas Ivašauskas dalyvavo ir oficialiame Lietuvos sugrįžime į FIBA šeimą, ir Lietuvos moterų rinktinės triumfo žygyje.

1997 m. Europos čempionė Lietuvos rinktinė. Stovi dešinėje - A. Ivašauskas.
LKF nuotr.
1997 m. Europos čempionė Lietuvos rinktinė. Stovi dešinėje - A. Ivašauskas.
   
 
„Gyvenimas bėga labai greitai. Bet jis visada buvo su krepšiniu. Buvome krepšinio fanatikai, neskaičiuodavome, kiek valandų jam skirdavome“, – sako Algimantas Ivašauskas. 

Ilgamečiam Baltijos moterų krepšinio lygos (BWBL) generaliniam sekretoriui, buvusiam Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) generaliniam sekretoriui A. Ivašauskui birželio 4 d. sukako 80 metų.

„Pastaraisiais metais, be Baltijos lygos, su BWBL prezidentu Vyteniu Urba rengiame šeimų turnyrus, Jūratės Daktaraitės ir Angelės Rupšienės varžybas“, – vardija A. Ivašauskas.

Šiemet vyks jau ketvirtasis tarptautinis turnyras, skirtas pagerbti pirmajai lietuvei pasaulio čempionei J. Daktaraitei ir dukart olimpinei čempionei A. Rupšienei, į kurį tradiciškai susirenka kelių šalių moterų krepšinio ekipos.

Nukonkuravo futbolą ir slides

A. Ivašauskas gimė Rokiškyje, po karo, būdamas aštuonerių metų, su tėvais persikėlė gyventi į Vilnių.

Kaip ir visi to meto berniukai, jis išbandė ne vieną sporto šaką.

„Pirmas mano sportas buvo futbolas. Treniravausi su vyresniais. Nepritapau. Pasirinkau krepšinį. Pirmasis treneris – Antanas Naujokas. Jis – pirmasis Lietuvos sąjunginės kategorijos krepšinio teisėjas. Po to – šviesios atminties treneriai Raimundas Sargūnas, Antanas Paulauskas. Su pastaruoju 1959 m. tapome Lietuvos jaunimo čempionais. O žiemą grįždavau iš pamokų – ant slidžių ir į Sapieginę.

Slidinėdavau savo malonumui, bet paskui tai pravertė institute. Profesorius Povilas Karoblis net į pagrindinę slidininkų grupę įtraukė“, – pasakoja A. Ivašauskas.

1963 m. Algimantas baigė Vilniaus pedagoginį universitetą. Kartu – ir aktyvaus krepšininko karjerą.

„Tokie štai tie ryšiai su krepšiniu. Kadangi ūgis ir galimybės krepšinio aukštumų pasiekti neleido, tai pasirinkau krepšinio teisėjo kelią. Ne kartą buvau geriausių Lietuvos krepšinio teisėju dešimtukuose. Po to ir sąjunginę kategoriją gavau“, – prisimena jubiliatas.

Karjera krepšinio kuluaruose

Bet teisėjavimas tais laikais negalėjo būti pagrindinė veikla. Ir neilgai trukus A. Ivašauskas tapo sporto funkcionieriumi.

„Dirbau sporto klube, kaip visuomenininkas, o baigęs institutą gavau paskyrimą dirbti dėstytoju. Bet man dėstytojo darbas nelabai patiko ir pasirinkau kitą kelią. Mane pakvietė į Švietimo ministerijos respublikinę sporto mokyklą dirbti su jaunaisiais krepšininkais. Tai buvo organizacinis darbas, jį dirbau penkiolika metų“, – sako jis.

Tuo pačiu metu A. Ivašauskas buvo išrinktas į LKF vykdomąjį komitetą. Irgi ilgam – keturiolikai metų.

„Federacijoje teko susitikti su labai įdomiais žmonėmis, iš kurių turėjau galimybę daug pasisemti. Tai Stepas Butautas, Vytautas Kulakauskas, Stasys Stonkus. S. Stonkus buvo LKF prezidentas, o man teko dirbti generaliniu sekretoriumi“, – pasakoja jubiliatas.

Tačiau iki tol A. Ivašauskui teko padirbėti tuomečiame Kūno kultūros ir sporto komitete. SSRS rinktinių treneriu Lietuvoje: „Ten irgi nemažai dirbta, įgauta patirties. Reikėjo domėtis krepšininkais, pajėgiais atstovauti Sąjungos rinktinei, stebėti juos Lietuvoje ir stengtis, kad kuo daugiau jų ten pakliūtų. Tekdavo ir pabūti SSRS rinktinės stovyklose, buvome geri bičiuliai su Aleksandru Gomelskiu. Teko organizuoti sąjungines varžybas Kaune, Panevėžyje, Vilniuje. Tokius turnyrus kaip Jurijaus Gagarino. Tada juk nebuvo kompiuterizacijos, statistiką rašydavome ranka.“

Pirmasis pasaulio kosmonautas nieko bendra su Lietuva neturėjo. Išskyrus šį lietuvių suorganizuotą jo vardo krepšinio turnyrą.Moterų krepšinis silpsta

Po nepriklausomybės atgavimo A. Ivašauskas kelerius metus dirbo LKF generaliniu sekretoriumi.

Jis dalyvavo ir istoriniame FIBA kongrese Springfilde (JAV), kurio metu Lietuva buvo sugrąžinta į pasaulio krepšinio šeimą.

„Kai Lietuva de jure buvo sugrąžinta į FIBA, aš buvau Springfilde. Ten buvo ir LKF, ir kitų Baltijos šalių atstovai. Nuo tada mes galėjome dalyvauti Europos, pasaulio čempionatuose, olimpiadose. Tai buvo labai svarbu. Nenoriu aš sovietų sistemos girti, bet krepšiniui tas laikotarpis buvo neblogas. Buvo Sovietų Sąjungos čempionatai, kuriuose žaidė „Žalgiris“, „Statyba“. Kai atsiskyrėme nuo sąjungos, komandos neturėjo rimtų rungtynių ir buvo katastrofa. Važinėjome į Čekiją, Lenkiją, sutardavome, kad mūsų komandos turėtų su kuo bent draugiškas rungtynes sužaisti. Ieškojome išeičių, kaip kompensuoti pirmenybių netektį. Be varžybų žaidėjai neužauga“, –A. Ivašauskas puikiai prisimena persilaužimo laikus.

Jau tada, dirbdamas federacijoje, A. Ivašauskas persikvalifikavo nuo vyrų prie moterų krepšinio.

„1997 m. su treneriu Vydu Gedvilu tapome Europos čempionais“, – išdidžiai sako jis.

Tuomet A. Ivašauskas buvo Lietuvos moterų rinktinės vadovas.

Dabartiniu moterų krepšiniu A. Ivašauskas nėra patenkintas: „Deja, dabar moterys rezultatais pasigirti negali. Manau, kad neatsirado tikros meilės moterų krepšiniui. Buvo sužlugdyta mergaičių ruošimo sistema, nebuvo ruošiama pamaina, nebuvo rūpinamasi treneriais, dirbančiais rajonuose. Dabar daug kur rajonuose iš viso nėra moterų krepšinio.“

Anot jo, anksčiau mergaitės sudarydavo 30 proc. visų krepšinį lankančių vaikų. Dabar jos tesudaro 15 procentų.

Žmona – lengvaatletė

A. Ivašausko žmona – žinoma lengvaatletė. Su kilusia iš Kauno Danute A. Ivašauskas susipažino dar studijuodamas.

„Ji su sportu susijusi daugiau negu aš, – atvirai prisipažįsta 80-metis. – Danutė ilgą laiką dirbo sporto mokyklos trenere, direktore. Ir nors dabar žmona yra pensininkė, nuo sporto toli pabėgt jai neišeina. Ji įkūrė veteranų klubą Vilniuje, yra sporto meistrų asociacijos „Penki žiedai“ viceprezidentė. Ir vis veža tą vežimą. Vis klausiu – gal jau baigsi? Kur tau... Žodžiu, senjorų organizacija pakliuvo į geras rankas. 
Kadangi abu mes susiję su sportu, tai vienas kitą gerai supratome ir suprantame. Nors mano darbas visada būdavo labai susijęs su komandiruotėmis. Tekdavo lankytis Lietuvos rajonuose, tikrinti, suteikti metodinę paramą treneriams, tad traukiniais, autobusais mano išmaišyta visa Lietuvėlė. Asmeninį automobilį įsigijau tik keturiasdešimties metų.“ 

Algimantas ir Danutė užaugino dukterį Iloną, dabar turi du suaugusius vaikaičius: Indrę ir Arną.

„Dukra jaunystėje lankė Vilniaus krepšinio mokyklą. Buvo Lietuvos jaunių pirmenybių prizininkė. Anūkai pasuko kita kryptimi, su sportu nesusijusia“, – paaiškina A. Ivašauskas. 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Nevėžis“ – už LKL borto
2019 08 20
Situacija
Septyniolika sezonų Lietuvos krepšinio lygoje praleidęs Kėdainių „Nevėžis“ kitą sezoną „Betsafe–LKL“ čempionate nedalyvaus.
Krepšininkas pasižymi ir kulinariniu talentu
2019 08 19
Žvilgsnis
„Jei reikėtų rinktis virtuvę, kurios patiekalus reikėtų valgyti iki gyvenimo galo, tai be lietuviškos būtų ispaniška“, - prisipažino M.Kuzminskas.
Lietuvos krepšininkai – devinti Europoje
2019 08 18
U-16
Lietuvos krepšininkai pergale baigė Europos jaunučių (iki 16 metų) vaikinų krepšinio čempionatą Italijoje.
 
Vilniaus žvaigždės vėl nustelbė kauniečius
2019 08 18
Tradicija
Sekmadienį Panemunėje įvyko tradicinės visuomeninės organizacijos „Vieningas Kaunas“ organizuotos „Panemunės“ ir „Prelegentų“ futbolo komandų rungtynės.
„Atlantas“ – pirma rumuno stotelė svetur
2019 08 16
Legionierius
Artėjant svarbiausioms A lygos čempionato kovoms, Klaipėdos „Atlanto“ komandą papildė atakuojančio saugo pozicijoje žaidžiantis Marius Cocirla.
„Sūduva“ peržengė Izraelio čempionų barjerą
2019 08 15
Europos lyga
Sirgalių ir fortūnos palaikomi „Sūduvos“ futbolininkai dar kartą įveikė „Maccabi“ žengė į lemiamą Europos lygos atrankos etapą.
Sėkmingi lengvaatlečių startai
2019 08 19
Varžybos
Trišuolininkė Dovilė Kilty laimėjo varžybas Suomijoje, tarp lyderių įvairiose šalyse buvo ir daugiau Lietuvos lengvaatlečių.
Rekordininko debiutas Deimantinėje lygoje
2019 08 18
Deimantinė lyga
Ieties metikas Edis Matusevičius Deimantinėje lygoje debiutavo užimdamas šeštąją vietą.
Lietuviui – kvietimai į planetos elitą
2019 08 14
Žvilgsnis
Edžiui Matusevičiui atsivėrė visi keliai: jis dalyvaus ir Deimantinėje lygoje, ir į unikaliame Europos – JAV mače. Andrius Gudžius liko be kvietimo.
 
Po triumfo – šuolis reitinge
2019 08 19
Turnyras
Ričardas Berankis triumfavo Vankuveryje (Kanada) vykusiame Teniso profesionalų asociacijos (ATP) „Challenger“ serijos turnyre „Odlum Brown Van Open“.
R.Berankis nepaliko japonui vilčių
2019 08 18
Turnyras
Vankuveryje (Kanada) vykstančio Teniso profesionalų asociacijos „Challenger“ serijos turnyro pusfinalyje Ričardas Berankis pralaimėjo tik du geimus.
Lietuvis Lenkijoje pranoko vieną favoritų
2019 08 17
Turnyras
ITF teniso G3 serijos turnyre Matas Vasiliauskas 4:6, 6:3, 6:1 nugalėjo 4-ąją turnyro raketę belgą Pierre'ą Yves'ą Bailly ir pateko į turnyro pusfinalį.
„Šlubavau tarsi pašautas pėstininkas“
2019 08 14
Žvilgsnis
Į ringą grįžtantis Mantas Rimdeika: „Visada buvau gerietis, dabar viskas bus kitaip“ (VIDEO).
Kovotoją prajuokino varžovo iššūkis
2019 08 05
Žvilgsnis
Mindaugo Narausko į akistatą ringe iškviestas Henrikas Vikšraitis: „Dar kartą visiems įrodysiu, kad esu stipresnis, greitesnis, tikslesnis, geresnis.“
Lietuvos dziudo kovotojai - bronza
2019 07 28
Dziudo
Nors Justina Kmieliauskaitė pralaimėjo pirmajame Europos jaunimo dziudo taurės etapo rate, vėliau ji iškovojo bronzos medalį.
 
Aukštyn pakilo paskutinėje rungtyje
2019 08 19
Trekas
Frankfurte prie Oderio (Vokietija) vykstančio pasaulio jaunių dviračių treko čempionato vaikinų daugiakovės varžybose Mantas Bitinas užėmė 18-ą vietą.
Gatvėse – nuo kamanių būrio iki velnio
2019 08 18
Velomaratonas
„IKI Velomaratono“ metu į centrinės Vilniaus gatves išriedėjo tūkstančiai dviratininkų. Vieni lenktyniavo, kiti mėgavosi važiavo ir rodė išradingumą.
Lietuvos dviratininkei skilo šalmas
2019 08 17
Trekas
Frankurte prie Oderio vykstančiame pasaulio jaunių dviračių treko čempionate varžosi ir Lietuvos dviratininkai.
Klaipėdoje karaliauja rankinis
2019 08 13
Varžybos
Savaitę pradėjo jau trečiasis tarptautinis Klaipėdos gatvės rankinio turnyras, o netrukus kovos persikels į paplūdimį ir salę.
Lemiamame mače – pergalė
2019 08 08
U-17
Lietuvos merginų iki 17 metų rankinio rinktinė pergalingai baigė Europos čempionato B divizono grupės kovas ir žengė į pirmenybių Sakartvele pusfinalį.
Sakartvele – pergalingas startas
2019 08 05
U-17
Lietuvos merginų iki 17 metų rankinio rinktinė pergalingai žygiuoja Europos čempionato B divizione Sakartvele.
 
Auksinis sugrįžimas po motinystės atostogų
2019 08 19
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklinio čempionai - A. Rumševičius ir L. Každailis bei M. Paulikienė ir E. Kliokmanaitė.
Dėl titulų kovos geriausieji
2019 08 14
Paplūdimio tinklinis
Savaitgalį Klaipėdoje, antrajame Melnragės paplūdimyje, vyks intriguojantis atviras Lietuvos paplūdimio tinklinio čempionatas.
Tikslo link žengs ilgesniu keliu
2019 08 10
Paplūdimio tinklinis
Paplūdimio tinklininkės Gerda Grudzinskaitė ir Karolė Virbickaitė Vengrijoje tęsia kovą dėl apdovanojimų.
Lietuvos čempionate – nauji lyderiai
2019 08 19
Motokrosas
Praėjusį savaitgalį Panevėžio „Sema“ trasoje vyko ketvirtasis Lietuvos motociklų kroso čempionato etapas.
Nuklydimas į  krūmus laimėti nesutrukdė
2019 08 10
Ralis
Rokiškyje „Agrorodeo“ duetas varžovus paliko toli už nugarų, „Toyota Yaris“ laimėjo ekipažas iš Estijos.
Žoliapjovių lenktynėse – V.Žalos revanšas
2019 08 09
Ralis
„Kubota“ žoliapjovių lenktynėse Vaidotas Žala atsirevanšavo Vytautui Švedui ir atskleidė, ką kvies į dvikovą kitąmet.
 
Karjeros posūkis – į Baltarusijos klubą
2019 08 01
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio rinktinės puolėjas Ugnius Čižas kitą sezoną praleis Baltarusijoje – lietuvis pasirašė vienerių metų sutartį su Gardino „Neman“.
Vasarą – žiemos olimpiečių triumfas
2019 07 26
Biatlonas
Nemenčinėje vyko Lietuvos vasaros biatlono taurės I etapas. Jame sportininkai rungėsi šaudymo taškams, šaudymo dvikovų ir biatlono sprinto rungtyse.
"Sutikau, vos gavęs šį pasiūlymą"
2019 07 20
Ledo ritulys
Pernai su Lietuvos 18-mečiais ledo ritulininkais dirbęs kanadietis Dougas Boulangeris stos prie abiejų - jaunimų ir jaunių rinktinių vairo.
Alytiškiai vėl apgynė titulą
2019 08 20
Kanupolas
Kaune vyko 2019 metų Lietuvos jaunimo U-21 ir vyrų kanupolo čempionatai.
Bėgimui ruošėsi miške spaudžiant šalčiui
2019 08 20
Bėgimas
Aliaską perbėgęs lietuvis Danielius Narauskas: „Atrodė, kad tai neįmanoma, galvojau, kaip išvis galima tai padaryti.“
Orientacininkams – planetos sidabras
2019 08 20
Orientavimasis
Olomouce (Čekija) vykstančio pasaulio kurčiųjų orientavimosi sporto čempionato sprinto estafečių varžybose Lietuvos rinktinė iškovojo sidabro medalius.
 
Už aktyvią veiklą – neeilinis įvertinimas
2019 08 19
Įvertinimas
Antverpeno mieste Belgijoje vykusioje Europos žolės riedulio federacijos 31-oje Generalinės Asamblėjos sesijoje išskirtinio dėmesio sulaukė Lieruva.
Titulai – ir ant ledo, ir vandenyje
2019 08 10
Žvilgsnis
Lietuvos dailiojo čiuožimo siela Lilija Vanagienė: apie ryškiausius įvykius, šuolius į vandenį, sūnaus šokius su kėde, žolės pjovimą, gyvenimo vyrus.
Startuoja bilietų į Tokijo žaidynes prekyba
2019 08 09
Tokijas 2020
Kelionių organizatorius „Novaturas“ pirmadienį (rugpjūčio 12 d.) pradeda prekybą bilietais į 2020 metų Tokijo olimpines žaidynes.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas