Marytė Marcinkevičiūtė 2019 m. liepos 12 d. 13:26 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

R.Endrijaitis iki šiol nepaleidžia kamuolio

Legendinis treneris R.Endrijaitis: apie sunkią vaikystę, trenerio kelio pradžią, patarimą J.Kazlauskui, žaidimą sulaukus 75-erių, darbą Pasvalyje.

R.Endrijaitis.
pliadisfoto.com nuotr.
R.Endrijaitis.
   
Legendinis Lietuvos krepšinio specialistas, buvęs ilgametis Vilniaus „Statybos“ žaidėjas ir treneris, dabartinis Pasvalio „Pieno žvaigždės“ prezidentas Rimantas Endrijaitis birželio 14-ąją minėjo savo 75-erių jubiliejų. Ta proga šią savaitę Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė Daina Gudzinevičiūtė jam įteikė Olimpinę žvaigždę. 

Rimantai, kiek metų jūs krepšinyje?
Dar būdamas 15-os, krepšinį pradėjau žaisti Šilutėje, kur mane tobulino  treneris Izidorius Žilinskas. 
 
Žaidžiau krepšinį ir tinklinį. Tačiau viršų paėmė krepšinis, kuris pasirodė daug įdomesnis: reikalavo greičio, jėgos, šoklumo. Krepšinis patraukė įvairesne taktika, individualinėmis ir komandinėmis galimybėmis. 

Turėjau galimybę vykti žaisti į Kauni „Žalgirį“ arba Vilnių. Pasitaręs su vyresniais žmonėmis, aš, 20-metis, pasirinkau Vilnių.  

Ar jūs gimėte ir augote Šilutėje?
Ne, gimiau Jurbarke. Mano gyvenimas buvo sudėtingas, buvau vaikų namų auklėtinis. Nuo dešimties metų augau be tėvo, o mama dirbo Jurbarko tuberkuliozės ligoninėje ir užsikrėtė atvira tuberkulioze. 

Tada buvau paimtas į Viešvilės vaikų namus, nes mama buvo gydoma. Iš Viešvilės vaikų namų grįžau į Vilkyškius, baigiau septynmetę mokyklą ir atsidūriau Šilutėje. 

Ten baigiau vidurinę mokyklą ir tuometį Žemės ūkio technikumą. Šilutėje ir pradėjau profesionaliai žaisti krepšinį. 

Gerai žaidėte krepšinį Vilniaus „Statybos“ komandoje, buvote jos kapitonas, o jūsų trenerio karjeros galėtų pavydėti bet kuris treneris. Kur slypi to paslaptis?
Didelės paslapties nėra, esu didelis krepšinio fanatikas. Mano gyvenimo sėkmė ir laimė glūdi tame, jog dirbu tą, kas man patinka. 
 
Krepšinį žaidžiau Šilutėje, o po to 12 metų (nuo 1963-iųjų iki 1975-ųjų) - Vilniuje. Atstovavau Vilniaus „Žalgirio“ komandai, kurią treniravo Zenonas Sabulis, „Plastikui“ ir „Statybai“, vadovaujamoms Antano Paulausko . 
 
Žaisdamas „Statyboje“ krašto puolėju aikštėje beveik kiekvienas rungtynes išbūdavau po 35 minutes, mane mažai kas pakeisdavo.  

1965-1967-aisiais atstovavau Lietuvos rinktinei, sužaidžiau 14 rungtynių. 1972–aisias tapau Lietuvos čempionu ir triskart (1966, 1968, 1970-1971 m.) vicečempionu. 1974-aisiais baigiau tuometę Vilniaus pedagoginį institutą. 

Kada prasidėjo jūsų trenerio karjera?
Tada dar aktyviai žaidžiau. Susibūrus „Statybos“ dublerių komandai, ją reikėjo kažkam treniruoti ir vykti į turnyrą Viljandyje (Estija). 
 
Treneris Antanas Paulauskas man ir sako: „Rimuk, tu jau esi patyręs, protingas, disciplinuotas, žinai, ką darai – padirbėk su tais vyrukais ir važiuok į Estiją."

Tada man buvo gal 28-eri. Mes tame turnyre laimėjome visas penkeriais rungtynes ir užėmėme pirmą vietą. 

Sugrįžus į Vilnių, apie mane pradėjo kalbėti, jog turiu gabumų dirbti treneriu. 

Kai man buvo 30 metų, treneriui A. Paulauskui pradėjo šlubuoti širdis ir iškilo klausimas, kas gi treniruos tą „Statybą“. 

Treneris rekomendavo mane. Tam neprieštaravo vyresnieji žaidėjai Rimas Girskis, Algimantas Pavilonis, Edmundas Narmontas, Jonas Kazlauskas. 

Buvau kažkiek išsigandęs, nes neturėjau trenerio patirties. O reikėjo dalyvauti SSRS čempionate. Tuo metu latvių VEF komandą faktiškai sudarė Latvijos rinktinė, Tbilisio „Dinamo“ – Gruzijos, „Kalevą“ – Estijos, Kijevo „Strojitelį“ – Ukrainos.  

Tačiau „Statybą“ sutikau treniruoti. Buvau užsispyręs, savotiškai keistokas, nelabai pripažindavau autoritetus.

Labai mėgau klausyti vyresniųjų trenerių Vytauto Bimbos, Vlado Garasto, Algimanto Gedmino, turinčių didelę patirtį, pamąstymų, gilinausi, kaip jie dirba, iš jų mokiausi. Labai daug skaičiau knygų. 

Kuriais metais pradėjote treniruoti „Statybą“? 
1975-aisiais. Toje didelėje SSRS buvau jauniausias treneris. 
 
Debiutas buvo sėkmingas, tais pačiais metais mes tapome Lietuvos čempionais, o po dvejų metų tą sėkmę vėl pakartojome.  

Dabar jau akivaizdu: mane į trenerio darbą pastūmėjo sėkmingas „Statybos“ dublerių pasirodymas Estijoje.
 
Po penkerių metų, 1979-aisiais mes sėkmingai žaidėme SSRS čempionate ir pelnėme bronzos medalius.

Per pirmo turo varžybas Latvijoje, ledo rūmuose, talpinančiuose 10 tūkst. žiūrovų, nugalėjome visus varžovus, tarp jų – ir galingąjį CSKA. 

„Statyboje“ kartu žaidėte ir su Jonu Kazlausku, kurį vėliau treniravote. Teko girdėti, kad jūsų dėka jis nepasuko matematiko keliu, o įstojo studijuoti į Kūno kultūros institutą?
Taip, iš pradžių su Jonuku kartu žaidėme, o po to tapau jo treneriu. Kartu dirbome apie 12 metų. 
 
Jam tada pasakiau, kad nevargtų su ta matematika, nes vis tiek bus  treneris. Tam jis turėjo gabumų. Treniravau dar vieną mūsų krepšinio legendą Šarūną Marčiulionį. 

Buvote jaunas treneris, kaip pavyko sutarti su ne ką už save vyresniais žaidėjais?
Pavyko, ir gana sėkmingai, komanda buvo vieninga. Parengėme puikią treniruočių programą.
 
Jau tada dirbome daug individualiai. Kodėl dabar nėra asmenybių? Reikia dirbti individualiai, o ne tik mokyti komandinio žaidimo.
 
Vasarą mano vadovaujami krepšininkai tapdavo lengvaatlečiais, sunkiaatlečiais. Ugdėme greitį, šoklumą, bendrą ir greičio ištvermę. 

Po to kūno rengimą derinime su individualia technika, o dar vėliau pereidavome prie komandinio žaidimo. 


Krepšinio kamuolio nepaleidžiate iki šių dienų.
Treniruojuosi triskart per savaitę. Tačiau varžybose nedalyvauju, nors žaidžiau su tais, kurie bando jėgas varžybose. 
 
Per Lietuvos veteranų čempionatą Trakuose žaidžiau 65-erių metų sportininkų grupėje ir aikštelėje rungtyniavau be keitimų. Tada man trūko raumuo. Bet mes užėmėme pirmą vietą, komanda buvo apdovanota taure, o  tuometis Trakų irklavimo bazės direktorius Jonas Čižauskas man dar įteikė  ir geriausio žaidėjo prizą. 

Tada supratau, kad, sulaukus tiek metų, varžybose geriau nedalyvauti, nes bet kuriuo metu galima gauti traumą.

Reikia reguliuoti krūvį ir nesiveržti nugalėti, nes akys dega, kovotojo savybės yra, tik raumenys jau nebe tie. 

Kai persistengi, gali bet kas atsitikti. Krepšinį žaidžiu savo malonumui, o dalyvavimas veteranų čempionatuose ir siekimas pergalių – man jau pavojingas sveikatai. 

Tarsi antraisiais namais dabar tapo Pasvalys, kaip sekasi? 
Gal jau šešerius metus esu Pasvalio „Pieno žvaigždės“ klubo prezidentas ir LKL valdybos narys. Niekuo nesiskundžiu, sekasi gerai. 

Pasvalyje tapau savas žmogus. Stebiu visas varžybas, dalyvauju parenkant žaidėjus ir komandos trenerius. Dalyvaujant šiuose procesuose, tenka didelė atsakomybė. 

Anksčiau treniravau „Pieno žvaigždžių“ komandą ir 2011-aisiais Garliavoje tapome NKL čempionais. Pasvalyje tai buvo didžiulis pakilimas. NKL patyrėme tik vieną pralaimėjimą, tašku nusileidome palangiškiams. Miesto, „Pieno žvaigždžių“ koncerno vadovai pradėjo galvoti, ką su ta komanda daryti toliau, nes jai reikia skirti daugiau dėmesio.
 
Tapus čempionais, buvo susirūpinta sporto baze, kuri buvo jau gerokai pasenusi, į ją investuoti nemaži pinigai.  Buvo iš pagrindų sutvarkyta ir praplėsta krepšinio arena, kuri buvo šiuolaikiškai įrengta.

Buvo padarytos nemažos investicijos į plaukimo baseiną, tris pirtis, lengvosios atletikos maniežą, bokso ir sunkiosios atletikos sales, stadioną. 

Dabar šia puikia sporto infrastruktūra mielai naudojasi ir krepšininkai.     

Pasvalys iki tol buvo vadinamas rankininkų ir dviratininkų miestu, o ar galite teigti, kad dabar ten prigijo ir krepšinis?
Tikrai prigijo, nukonkuravome ir dviračių sportą, ir rankinį. Atsirado trys vaikų ir jaunių krepšinio grupės, dirba treneriai. Yra gabių žaidėjų. 
 
Ar nekyla noras visam laikui pasilikti gyventi Pasvalyje?
Niekada nesakyk niekada. Džiaugiuosi, kad manimi pasitiki Pasvalio žmonės, „Pieno žvaigždžių“ koncerno vadovai, aš ten prigijau. 

Jau surinktas ir sudėliotas mūsų komandos biudžetas, treneriu ir toliau dirbs Gediminas Petrauskas. Jis vadovavo Lietuvos 19-mečių rinktinei, kuri per pasaulio čempionatą užėmė ketvirtą vietą, o jo padėjėju – Virginijus Sirvydis. 

Birželio 14-ąją jums sukako 75-eri. Kaip vertinate savo gyvenimo kelią?
Metai skuba į priekį, nespėju jų skaičiuoti. Viskas vyksta per daug greitai. Ir dabar esu laimingas, kad galiu būti šalia krepšinio, kažkam padėti, patarti, pasakyti, dar ir aikštelėje pajudėti su garbingo amžiaus  veteranais, savo dubleriais, kuriems dabar – jau apie 60 metų. Pabėgiojame, pašposaujame, išgeriame bokalą. Svarbu, kad esu kažkam reikalingas, nesu vienišas. 

Žmogus – visuomeninė būtybė, turi bendrauti, o neužsidaryti savyje. Labai mėgstu paklausyti, ką kiti kalba ir ką jie daro. 

Kažkada Bucharoje (Uzbekija) vyko SSRS čempionato turas ir mes nuėjome į kavinę pavalgyti. 

Visi sėdi apačioje, o viduryje ant tokio paaukštinimo – garbaus amžiaus žmonės. 

Kadangi visą laiką buvau smalsus, paklausiau, o kodėl jie sėdi aukščiau. Išgirdau atsakymą, kad jie yra labai gerbiami, turi didelę gyvenimo patirtį ir dar gerai veikia jų galvos. 

Kada iškyla kokios problemos, į juos kreipiamasi patarimų. Manau, kad gal ir Lietuvoje  nereikėtų nurašyti tų sporto veteranų, kurių turi didžiulę patirtį tame darbe ir dar veikia jų galvos. Kartais paklauskim jų, ką jie galvoja, kokia jų nuomonė. 

Bet jūs nurašytas nesijaučiate?
Tikrai ne. Daug galiu patarti ir padėti. Dabar į sportą žiūriu plačiau, kadangi esu klubo vadovas, sporto organizatorius. Stengiuosi nesustoju, o toliau žengti į priekį.     

*  *  *
 
Trenerio laimėjimai ir karjera
 
1968,1969 m.  Lietuvos taurės laimėtojas
1972 m. Lietuvos čempionas
1979 m. SSRS  čempionato bronzos laimėtojas 
1994, 1995, 2003 m. LKL bronzos medalių laimėtojas
1996–1998 m. Rusijos vicečempionas
2004 m. LKAL čempionas
2011 m. NKL čempionas
 
R. Endrijaitis buvo Vilniaus „Statybos“ (1975-1987 m. ir 1992-1994 m.), Saratovo „Avtodor“ (1989-1990 m.,  1996-1998 m. ir 2000-2001 m.), Plungės „Olimpo“ (1994-1996 m.), „Šilutės" (1998-1999 m.), Sankt Peterburgo „Spartak“ (1999-2000 m.), Alytaus „Alitos“ (2002-2003 m.), Joniškio "Žiemgala-Šiaurės Vilkas“ ( 2004-2005 m.), Sumų „Sumychiprom“ (2004-2009 m.), Pasvalio „Pieno žvaigždės“ (2010-2011 m.) vyr. treneris.       
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Krepšinis
KOMENTARAI
 
 
 
Krepšininkai festivalį pradėjo pergale
2019 07 22
Olimpinis festivalis
Europos jaunimo olimpiniame festivalyje Lietuvos krepšininkai startavo pergale 77:71 prieš graikus.
Į rinktinę veržiasi net po traumos
2019 07 22
Rinktinė
Į Palangą susirinko vyrų krepšinio rinktinės kandidatai, kurie pradės pasiruošimą rugpjūčio 31 - rugsėjo 15 d. Kinijoje vyksiančiam pasaulio čempionatui.
Paaiškėjo Lietuvos krepšininkų varžovai
2019 07 22
Burtai
Europos krepšinio čempionato atrankos burtai lėmė, kad lietuviai žais su čekais, belgais ir Albanijos, Baltarusijos bei Danijos turnyro nugalėtotojais.
 
Trečiajame etape - rumunai arba žydai
2019 07 22
Burtai
Rytoj su San Marino čempionais "Tre Penne" dviejų mačų seriją pradėsianti "Sūduva" pergalės atveju susitiks su "Cluj" arba Tel Avivo "Maccabi" ekipa.
Lietuvos komanda - tarp 16 geriausiųjų
2019 07 22
Paplūdimio futbolas
Lietuvos paplūdimio futbolininkai sukūrė kone stebuklą.Jie pasaulio čempionato atrankos turnyre 2:0 įveikė galingą Turkijos koamndą.
Iš "Riterių" - į žemesniąją Belgijos lygą
2019 07 22
Karjera
Belgijos pirmenybių antrojo ešelono klubas "Lommel" išpirko iš Vilnisaus "Riterių" vartininko Tomo Švedkausko sutartį.
Lietuvos lengvaatlečiui - Europos sidabras
2019 07 22
Kurčiųjų sportas
Europos kurčiųjų lengvosios atletikos čempionate Mažvydas Paurys nusviedė diską 47 m 96 cm, pagerino asmeninį rekordą ir užėmė antrąją vietą.
Bėgikai demonstravo įspūdingus rezultatus
2019 07 22
Bėgimas
Įlgų nuotolių bėgimo šventėje Vilniuje bėgikai varžėsi ne tik dėl varžybų trofėjaus, bet ir Lietuvos čempionato apdovanojimų.
Europos čempionate - keturi Lietuvos atletai
2019 07 21
Kurčiųjų sportas
M. Paurys, M.Juška, V. Ivaškevičius ir Š. Zdanavičius išvyko į Europos kurčiųjų lengvosios atletikos čempionatą Vokietijoje.
 
L. Grigelis sutriuškintas per 56 minutes
2019 07 22
Tenisas
Turnyro Čekijoje pirmajame etape vietos tenisininkas Adamas Pavlasekas 6:2, 6:0 įveikė lietuvį :Lauryną Grigelį.
Lietuvių reitingai smuktelėjo
2019 07 22
Reitingas
ATP tenisininkų reitingų lentelėje Ričardas Berankis prarado vieną poziciją, Laurynas Grigelis - dvi.
Kelią turnyre baigė ketvirtfinalyje
2019 07 19
Tenisas
Belgas Z. Bergso pirmavęs prieš J. Tverijoną turnyre Estijoje susižeidė ir nebetęsė rungtynių. Ketvirtfinalyje lietuvos nusileido rusui B. Bobrovui.
Skirtingos dvynės imtynes myli vienodai
2019 07 22
Imtynės
„Pakovojam tikrai, dar ir kaip pakovojam – dažniausiai treniruotėse, bet ir namuose būna“, – juokėsi 15-metė imtynininkė Gabija Dilytė.
Trispalvė lietuvių garbei kilo Londone
2019 07 05
Svetur
Anglijos sostinėje dvi dienas vykusiame tarptautiniame braziliškojo džiu-džitsu turnyre „British Open 2019“ penkis medalius iškovojo Lietuvos atletai.
Lietuvei - bilietas į pasaulio čempionatą
2019 07 01
Karatė
A. Meškauskienė kiokušin karatė pasaulio pirmenybių atrankoje nukeliavo iki pusfinalio ir pelnė kelialapį į finalinį turnyrą Japonijoje.
 
Aukso medaliai - jau penktą kartą
2019 07 21
MTB
Lietuvos kalnų dviračių olimpinio kroso čempionato nugalėtojaisw tapo K. Sosna ir Š. Pacevičius. Abiem jiems - tai jau penktas Lietuvos pirmenybių auksas.
MTB dviračių lenktynės vėl vyks Žagarėje
2019 07 18
MTB
„MTB dviračių maratonų taurės“ varžybos, kaip ir pernai, taps Žagarės vyšnių festivalio dalimi.
Lietuviai kibo į atlapus lyderiams
2019 07 14
Trekas
Europos jaunių (17-18 metų) ir jaunimo (iki 23 metų) dviračių treko čempionato penkoji diena buvo sėkminga lietuviams.
Pirmam etape - tarp stipriausių
2019 07 22
Rankinis
Lietuvos rankinio rinktinė laukia antradienio burtų, kurie paskirstys komandas į pirmojo atrankos etapo grupes.
Mažajame finale nusileido turkėms
2019 07 21
U-19
Lietuvos 19-mečių merginų rankinio rinktinė p-ralaimėjo rungynes Europos čempionato B diviziono trečiosios vietos.
Pusfinalyje nusileido čekėms
2019 07 20
U-19
Lietuvos 16-mečių merginų rinktinė Klaipėdoje pralaimėjo Europos čempionato B diviziono pusfinalį 22:37.
 
Į ketvirtfinalį neprasibrovė
2019 07 20
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai A. Rumševičius ir L. Každailis FIVB trijų žvaigždučių turnyre Kanadoje nusileido norvegams H. Molui ir M. Berntsenui.
Europos čempionate - dešimti
2019 07 19
Neįgaliųjų sportas
Lietuvos vyrų tinklinio sėdint rinktinė Europos čempionate Budapešte iškovojo vieną pergalę ir užėmė 10-ąją vietą.
Lietuviai Kanadoje žengia be pralaimėjimų
2019 07 19
Paplūdimio tinklinis
FIVB trijų žvaigždučių serijos paplūdimio tinklinio turnyro grupės varžybose A. Rumševičius ir L. Každailis finišavo pirmi ir pateko į aštuntfinalį.
Lietuvos bekelės čempionate startuos bagis
2019 07 22
Auto
Pirmasis Lietuvos bekelės lenktynių čempionate šiemet bagis – „CFMoto Z1000“. Jo ekipažą sudaro Antanas Kanopkinas ir Adomas Gančierius.
Lietuvis - Nyderlandų motokroso čempionas
2019 07 22
Moto
Viso Nyderlandų čempionato metu pirmavęs Arminas Jasikonis tapo šių pirmenybių nugalėtoju.
Debiutas tapo triumfu
2019 07 22
Auto
1006 km lenktynėse R.Baciuška pasistiprinusi „Noker Racing Team“ be vargo laimėjo savo klasę ir nuo dvigubai galingesnių "Lamborghini" atsiliko 10 min.
 
"Sutikau, vos gavęs šį pasiūlymą"
2019 07 20
Ledo ritulys
Pernai su Lietuvos 18-mečiais ledo ritulininkais dirbęs kanadietis Dougas Boulangeris stos prie abiejų - jaunimų ir jaunių rinktinių vairo.
B. Haakė vėl imasi lietuviško iššūkio
2019 07 16
Sugrįžimas
Debiuto pasaulio čempionate laukiančios Lietuvos moterų rinktinės vyriausiuoju treneriu dirbs puikiai mūsų šalies ledo ritulininkams pažįstamas B.Haakė.
Lietuvis lieka stipriausioje Europos lygoje
2019 07 01
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio rinktinės gynėjas Nerijus Ališauskas pratęsė sutartį su Rygos "Dinamo" klubu ir toliau atstovaus jam KHL pirmenybėse.
Devyniolikmečių finalas - be lietuvių
2019 07 22
Šiuolaikinė penkiakovė
Šiuolaikinės penkiakovės pasaulio jaunių čempionate L.Gaudiešius 17-mečių grupės finale užėmė 25-ąją vietą. Du vyresni Lietuvos atletai į finalą nepateko.
Iš Baltarusijos - su bronzos medaliu
2019 07 22
Šaudymas
Vos vienas taškas skyrė vilnietį V. Grybę nuo antrosios vietos šaudymo į skriejančius taikinius pasaulio taurės etape.
Pergalė prieš graikus, rekordai ir finalas
2019 07 22
Plaukimas
Pirmadienio EFOF aožvalga: Lietuvos sportininkai antrąją festivalio dieną varžėsi krepšinio, plaukimo, imtynių ir lengvosios atletikos arenose.
 
Vėliavnešio pareigos pridėjo pasitikėjimo
2019 07 20
Olimpinis festivalis
„Atvažiavau siekti kuo aukštesnio rezultato ir nenuvilti žmonių, kurie tiki manim", - apie jaunimo olimpinį festivalį kalba lengvaatletis K. Gelažius.
Fanams - "Žalgirio" spalvų ledai
2019 07 19
Kuluaruose
„Dadu“ prekės ženklo žalios ir baltos spalvų ledai jau pasiekė Lietuvos parduotuvių lentynas.
Į Baku palydėjo ir prezidentas
2019 07 18
Olimpinis festivalis
"Padarykite viską ir dar truputį“, – išvykstantiems į jaunimo olimpinį festivalį sportininkams kalbėjo LTOK prezidentė D. Gudzinevičiūtė.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas