Marytė Marcinkevičiūtė 2019 m. liepos 12 d. 13:26 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

R.Endrijaitis iki šiol nepaleidžia kamuolio

Legendinis treneris R.Endrijaitis: apie sunkią vaikystę, trenerio kelio pradžią, patarimą J.Kazlauskui, žaidimą sulaukus 75-erių, darbą Pasvalyje.

R.Endrijaitis.
pliadisfoto.com nuotr.
R.Endrijaitis.
   
Legendinis Lietuvos krepšinio specialistas, buvęs ilgametis Vilniaus „Statybos“ žaidėjas ir treneris, dabartinis Pasvalio „Pieno žvaigždės“ prezidentas Rimantas Endrijaitis birželio 14-ąją minėjo savo 75-erių jubiliejų. Ta proga šią savaitę Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė Daina Gudzinevičiūtė jam įteikė Olimpinę žvaigždę. 

Rimantai, kiek metų jūs krepšinyje?
Dar būdamas 15-os, krepšinį pradėjau žaisti Šilutėje, kur mane tobulino  treneris Izidorius Žilinskas. 
 
Žaidžiau krepšinį ir tinklinį. Tačiau viršų paėmė krepšinis, kuris pasirodė daug įdomesnis: reikalavo greičio, jėgos, šoklumo. Krepšinis patraukė įvairesne taktika, individualinėmis ir komandinėmis galimybėmis. 

Turėjau galimybę vykti žaisti į Kauni „Žalgirį“ arba Vilnių. Pasitaręs su vyresniais žmonėmis, aš, 20-metis, pasirinkau Vilnių.  

Ar jūs gimėte ir augote Šilutėje?
Ne, gimiau Jurbarke. Mano gyvenimas buvo sudėtingas, buvau vaikų namų auklėtinis. Nuo dešimties metų augau be tėvo, o mama dirbo Jurbarko tuberkuliozės ligoninėje ir užsikrėtė atvira tuberkulioze. 

Tada buvau paimtas į Viešvilės vaikų namus, nes mama buvo gydoma. Iš Viešvilės vaikų namų grįžau į Vilkyškius, baigiau septynmetę mokyklą ir atsidūriau Šilutėje. 

Ten baigiau vidurinę mokyklą ir tuometį Žemės ūkio technikumą. Šilutėje ir pradėjau profesionaliai žaisti krepšinį. 

Gerai žaidėte krepšinį Vilniaus „Statybos“ komandoje, buvote jos kapitonas, o jūsų trenerio karjeros galėtų pavydėti bet kuris treneris. Kur slypi to paslaptis?
Didelės paslapties nėra, esu didelis krepšinio fanatikas. Mano gyvenimo sėkmė ir laimė glūdi tame, jog dirbu tą, kas man patinka. 
 
Krepšinį žaidžiau Šilutėje, o po to 12 metų (nuo 1963-iųjų iki 1975-ųjų) - Vilniuje. Atstovavau Vilniaus „Žalgirio“ komandai, kurią treniravo Zenonas Sabulis, „Plastikui“ ir „Statybai“, vadovaujamoms Antano Paulausko . 
 
Žaisdamas „Statyboje“ krašto puolėju aikštėje beveik kiekvienas rungtynes išbūdavau po 35 minutes, mane mažai kas pakeisdavo.  

1965-1967-aisiais atstovavau Lietuvos rinktinei, sužaidžiau 14 rungtynių. 1972–aisias tapau Lietuvos čempionu ir triskart (1966, 1968, 1970-1971 m.) vicečempionu. 1974-aisiais baigiau tuometę Vilniaus pedagoginį institutą. 

Kada prasidėjo jūsų trenerio karjera?
Tada dar aktyviai žaidžiau. Susibūrus „Statybos“ dublerių komandai, ją reikėjo kažkam treniruoti ir vykti į turnyrą Viljandyje (Estija). 
 
Treneris Antanas Paulauskas man ir sako: „Rimuk, tu jau esi patyręs, protingas, disciplinuotas, žinai, ką darai – padirbėk su tais vyrukais ir važiuok į Estiją."

Tada man buvo gal 28-eri. Mes tame turnyre laimėjome visas penkeriais rungtynes ir užėmėme pirmą vietą. 

Sugrįžus į Vilnių, apie mane pradėjo kalbėti, jog turiu gabumų dirbti treneriu. 

Kai man buvo 30 metų, treneriui A. Paulauskui pradėjo šlubuoti širdis ir iškilo klausimas, kas gi treniruos tą „Statybą“. 

Treneris rekomendavo mane. Tam neprieštaravo vyresnieji žaidėjai Rimas Girskis, Algimantas Pavilonis, Edmundas Narmontas, Jonas Kazlauskas. 

Buvau kažkiek išsigandęs, nes neturėjau trenerio patirties. O reikėjo dalyvauti SSRS čempionate. Tuo metu latvių VEF komandą faktiškai sudarė Latvijos rinktinė, Tbilisio „Dinamo“ – Gruzijos, „Kalevą“ – Estijos, Kijevo „Strojitelį“ – Ukrainos.  

Tačiau „Statybą“ sutikau treniruoti. Buvau užsispyręs, savotiškai keistokas, nelabai pripažindavau autoritetus.

Labai mėgau klausyti vyresniųjų trenerių Vytauto Bimbos, Vlado Garasto, Algimanto Gedmino, turinčių didelę patirtį, pamąstymų, gilinausi, kaip jie dirba, iš jų mokiausi. Labai daug skaičiau knygų. 

Kuriais metais pradėjote treniruoti „Statybą“? 
1975-aisiais. Toje didelėje SSRS buvau jauniausias treneris. 
 
Debiutas buvo sėkmingas, tais pačiais metais mes tapome Lietuvos čempionais, o po dvejų metų tą sėkmę vėl pakartojome.  

Dabar jau akivaizdu: mane į trenerio darbą pastūmėjo sėkmingas „Statybos“ dublerių pasirodymas Estijoje.
 
Po penkerių metų, 1979-aisiais mes sėkmingai žaidėme SSRS čempionate ir pelnėme bronzos medalius.

Per pirmo turo varžybas Latvijoje, ledo rūmuose, talpinančiuose 10 tūkst. žiūrovų, nugalėjome visus varžovus, tarp jų – ir galingąjį CSKA. 

„Statyboje“ kartu žaidėte ir su Jonu Kazlausku, kurį vėliau treniravote. Teko girdėti, kad jūsų dėka jis nepasuko matematiko keliu, o įstojo studijuoti į Kūno kultūros institutą?
Taip, iš pradžių su Jonuku kartu žaidėme, o po to tapau jo treneriu. Kartu dirbome apie 12 metų. 
 
Jam tada pasakiau, kad nevargtų su ta matematika, nes vis tiek bus  treneris. Tam jis turėjo gabumų. Treniravau dar vieną mūsų krepšinio legendą Šarūną Marčiulionį. 

Buvote jaunas treneris, kaip pavyko sutarti su ne ką už save vyresniais žaidėjais?
Pavyko, ir gana sėkmingai, komanda buvo vieninga. Parengėme puikią treniruočių programą.
 
Jau tada dirbome daug individualiai. Kodėl dabar nėra asmenybių? Reikia dirbti individualiai, o ne tik mokyti komandinio žaidimo.
 
Vasarą mano vadovaujami krepšininkai tapdavo lengvaatlečiais, sunkiaatlečiais. Ugdėme greitį, šoklumą, bendrą ir greičio ištvermę. 

Po to kūno rengimą derinime su individualia technika, o dar vėliau pereidavome prie komandinio žaidimo. 


Krepšinio kamuolio nepaleidžiate iki šių dienų.
Treniruojuosi triskart per savaitę. Tačiau varžybose nedalyvauju, nors žaidžiau su tais, kurie bando jėgas varžybose. 
 
Per Lietuvos veteranų čempionatą Trakuose žaidžiau 65-erių metų sportininkų grupėje ir aikštelėje rungtyniavau be keitimų. Tada man trūko raumuo. Bet mes užėmėme pirmą vietą, komanda buvo apdovanota taure, o  tuometis Trakų irklavimo bazės direktorius Jonas Čižauskas man dar įteikė  ir geriausio žaidėjo prizą. 

Tada supratau, kad, sulaukus tiek metų, varžybose geriau nedalyvauti, nes bet kuriuo metu galima gauti traumą.

Reikia reguliuoti krūvį ir nesiveržti nugalėti, nes akys dega, kovotojo savybės yra, tik raumenys jau nebe tie. 

Kai persistengi, gali bet kas atsitikti. Krepšinį žaidžiu savo malonumui, o dalyvavimas veteranų čempionatuose ir siekimas pergalių – man jau pavojingas sveikatai. 

Tarsi antraisiais namais dabar tapo Pasvalys, kaip sekasi? 
Gal jau šešerius metus esu Pasvalio „Pieno žvaigždės“ klubo prezidentas ir LKL valdybos narys. Niekuo nesiskundžiu, sekasi gerai. 

Pasvalyje tapau savas žmogus. Stebiu visas varžybas, dalyvauju parenkant žaidėjus ir komandos trenerius. Dalyvaujant šiuose procesuose, tenka didelė atsakomybė. 

Anksčiau treniravau „Pieno žvaigždžių“ komandą ir 2011-aisiais Garliavoje tapome NKL čempionais. Pasvalyje tai buvo didžiulis pakilimas. NKL patyrėme tik vieną pralaimėjimą, tašku nusileidome palangiškiams. Miesto, „Pieno žvaigždžių“ koncerno vadovai pradėjo galvoti, ką su ta komanda daryti toliau, nes jai reikia skirti daugiau dėmesio.
 
Tapus čempionais, buvo susirūpinta sporto baze, kuri buvo jau gerokai pasenusi, į ją investuoti nemaži pinigai.  Buvo iš pagrindų sutvarkyta ir praplėsta krepšinio arena, kuri buvo šiuolaikiškai įrengta.

Buvo padarytos nemažos investicijos į plaukimo baseiną, tris pirtis, lengvosios atletikos maniežą, bokso ir sunkiosios atletikos sales, stadioną. 

Dabar šia puikia sporto infrastruktūra mielai naudojasi ir krepšininkai.     

Pasvalys iki tol buvo vadinamas rankininkų ir dviratininkų miestu, o ar galite teigti, kad dabar ten prigijo ir krepšinis?
Tikrai prigijo, nukonkuravome ir dviračių sportą, ir rankinį. Atsirado trys vaikų ir jaunių krepšinio grupės, dirba treneriai. Yra gabių žaidėjų. 
 
Ar nekyla noras visam laikui pasilikti gyventi Pasvalyje?
Niekada nesakyk niekada. Džiaugiuosi, kad manimi pasitiki Pasvalio žmonės, „Pieno žvaigždžių“ koncerno vadovai, aš ten prigijau. 

Jau surinktas ir sudėliotas mūsų komandos biudžetas, treneriu ir toliau dirbs Gediminas Petrauskas. Jis vadovavo Lietuvos 19-mečių rinktinei, kuri per pasaulio čempionatą užėmė ketvirtą vietą, o jo padėjėju – Virginijus Sirvydis. 

Birželio 14-ąją jums sukako 75-eri. Kaip vertinate savo gyvenimo kelią?
Metai skuba į priekį, nespėju jų skaičiuoti. Viskas vyksta per daug greitai. Ir dabar esu laimingas, kad galiu būti šalia krepšinio, kažkam padėti, patarti, pasakyti, dar ir aikštelėje pajudėti su garbingo amžiaus  veteranais, savo dubleriais, kuriems dabar – jau apie 60 metų. Pabėgiojame, pašposaujame, išgeriame bokalą. Svarbu, kad esu kažkam reikalingas, nesu vienišas. 

Žmogus – visuomeninė būtybė, turi bendrauti, o neužsidaryti savyje. Labai mėgstu paklausyti, ką kiti kalba ir ką jie daro. 

Kažkada Bucharoje (Uzbekija) vyko SSRS čempionato turas ir mes nuėjome į kavinę pavalgyti. 

Visi sėdi apačioje, o viduryje ant tokio paaukštinimo – garbaus amžiaus žmonės. 

Kadangi visą laiką buvau smalsus, paklausiau, o kodėl jie sėdi aukščiau. Išgirdau atsakymą, kad jie yra labai gerbiami, turi didelę gyvenimo patirtį ir dar gerai veikia jų galvos. 

Kada iškyla kokios problemos, į juos kreipiamasi patarimų. Manau, kad gal ir Lietuvoje  nereikėtų nurašyti tų sporto veteranų, kurių turi didžiulę patirtį tame darbe ir dar veikia jų galvos. Kartais paklauskim jų, ką jie galvoja, kokia jų nuomonė. 

Bet jūs nurašytas nesijaučiate?
Tikrai ne. Daug galiu patarti ir padėti. Dabar į sportą žiūriu plačiau, kadangi esu klubo vadovas, sporto organizatorius. Stengiuosi nesustoju, o toliau žengti į priekį.     

*  *  *
 
Trenerio laimėjimai ir karjera
 
1968,1969 m.  Lietuvos taurės laimėtojas
1972 m. Lietuvos čempionas
1979 m. SSRS  čempionato bronzos laimėtojas 
1994, 1995, 2003 m. LKL bronzos medalių laimėtojas
1996–1998 m. Rusijos vicečempionas
2004 m. LKAL čempionas
2011 m. NKL čempionas
 
R. Endrijaitis buvo Vilniaus „Statybos“ (1975-1987 m. ir 1992-1994 m.), Saratovo „Avtodor“ (1989-1990 m.,  1996-1998 m. ir 2000-2001 m.), Plungės „Olimpo“ (1994-1996 m.), „Šilutės" (1998-1999 m.), Sankt Peterburgo „Spartak“ (1999-2000 m.), Alytaus „Alitos“ (2002-2003 m.), Joniškio "Žiemgala-Šiaurės Vilkas“ ( 2004-2005 m.), Sumų „Sumychiprom“ (2004-2009 m.), Pasvalio „Pieno žvaigždės“ (2010-2011 m.) vyr. treneris.       
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Krepšinis
KOMENTARAI
 
 
 
„Pas mus nėra vietos individualistams“
2019 10 16
Žvilgsnis
Televizijos aktorius ir renginių vedėjas Justinas Daugėla: „Jei mėgsti „Žalgirį“ ir sergi prieš „Rytą“ Europos taurėje, man tai yra nelabai suprantama.“
Gintis aikšte galės ir penkiolikmečiai
2019 10 16
Sprendimai
Kaune vyko Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) meistriškumo komisijos posėdis, kuriame buvo svarstomi šalies krepšiniui aktualūs klausimai.
Europos turnyruose – skirtingi scenarijai
2019 10 15
Europos turnyrai
Vilniaus „Rytas“ patyrė antrą nesėkmę iš eilės Europos taurės turnyre, o Klaipėdos „Neptūnas“ pergale startavo FIBA Čempionų lygoje.
 
Aikštėje – istorinė pergalė ir piršlybos
2019 10 16
Mažasis futbolas
Dar viena Lietuvos pergalė Pasaulio čempionate pažymėta dviguba švente – patekimu į atkrintamąsias varžybas ir ištartu „Taip“ (VIDEO).
Pasaulio čempionatas – trijuose miestuose
2019 10 16
Salės futbolas
FIFA šiandien oficialiai patvirtino, kad kitąmet salės futbolo pasaulio čempionatas bus rengiamas Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.
D.Kazlauskas: „Kažkas turi būti viršūnėje“
2019 10 16
Žvilgsnis
„Riterių“ saugas Donatas Kazlauskas gali pasigirti unikaliu pasiekimu – jis šią savaitę du vakarus paeiliui mušė įvarčius oficialiose rungtynėse.
Partizanų takais – pliaupiant lietui
2019 10 14
Bėgimas
Tradiciniame pagarbos bėgime „Algimanto apygardos partizanų takais“ Svėdasuose prisiminti kovotojai už laisvę.
Olimpinis rekordininkas grįžo į gimtinę
2019 10 13
Tokijo olimpinių žaidynių 3000 m kliūtinio bėgimo rekordininkas Adolfas Aleksejūnas po 66 metų pertraukos grįžo ten, kur pradėjo bėgiko kelią.
Bėgdami surinko rekordinę sumą
2019 10 09
Bėgimas
Plaukus ir barzdas išsidažę arba kitaip rožine simbolika pasidabinę bėgikai dalyvavo kilnų tikslą turinčiame „Pink Run su BENU“ bėgime.
 
Po studijų JAV – į profesionalės kelią
2019 10 16
Veidas
Justina Mikulskytė - nauja Lietuvos moterų teniso lyderė. Pabaigusi studijas JAV, ji grįžo į Europą ir sėkmingai pasinėrė į profesionalės karjerą.
Vilniuje kovos 28 šalių teniso rinktinės
2019 10 16
Fed Cup
Tarptautinė teniso federacija (ITF) paskelbė, kad kitų metų Federacijos taurės (FedCup) trečios grupės Europos-Afrikos zonos varžybos vyks Lietuvoje.
Maskvoje – lietuvio nesėkmė
2019 10 15
Turnyras
Ričardas Berankis Maskvoje vykstančio ATP 250 serijos turnyro pirmame rate nusileido reitinge žemiau esančiam ir kartą jau įveiktam ispanui.
Prieš kovą ringe – išbandymas šeimoje
2019 10 15
Žvilgsnis
Sėkmingai prestižinės organizacijos „Glory“ ringe debiutavęs kovotojas Sergejus Maslobojevas: „Noriu, kad vaikai galėtų didžiuotis savo tėčiu.“
Prieš akis – svarbiausia karjeros kova
2019 10 15
Boksas
Oficialu: gruodį Lietuvos boksininkas Egidijus Kavaliauskas kovos su Terence'u Crawfordu dėl pasaulio čempiono diržo.
Lietuviams – trys medaliai
2019 10 14
Dziudo
Taline (Estija) vykusiame Europos dziudo taurės varžybų etape sėkmingai pasirodė Lietuvos atstovai, iškovoję du sidabro ir vieną bronzos medalį.
 
Europos čempionate – šeši lietuviai
2019 10 15
Trekas
Lietuvos dviratininkai Europos elito pirmenybėse, kurios rengiamos nuo 2010 metų, yra iškovoję 16 medalių – šešis aukso, tris sidabro ir septynis bronzos.
Lietuvos dviratininkė triumfavo Prancūzijoje
2019 10 11
Kalnų dviračiai
Kalnų dviračių kroso maratono lenktynėse „Roc d’Azur“ Katažina Sosna aplenkė pasaulio ir Europos vicečempionę.
Lietuvių laimikis – reitingo taškai
2019 10 10
Lenktynės
Lietuvos dviratininkai kovojo dėl aukštų vietų Prancūzijoje surengtose 69-osiose vyrų dviračių lenktynėse Paryžius - Buržas (UCI I kategorija).
Kauniečiai žengė tolyn, vilniečiai iškrito
2019 10 13
Europos turnyrai
„Kauno Ąžuolas“-KTU – kitame EHF Iššūkio taurės etape, „Šviesai“ atsivežtos į Bosniją persvaros nepakako.
Kauno derbyje – šiurkšti kova
2019 10 09
Lietuvos lyga
Trečiadienio vakarą Lietuvos rankinio lygoje vyko dvejos rungtynės. Jose pergales šventė „Granitas-Karys“ ir „Šviesa“.
Svarbiuose mačuose – Lietuvos atstovai
2019 10 09
Europos turnyrai
Artėjantį savaitgalį Lietuvos rankinio teisėjai ir inspektoriai darbuosis moterų bei vyrų Europos taurės varžybose.
 
Dramatiškame starte – čempionių pergalė
2019 10 14
Lietuvos čempionatas
Savaitgalį startavo TOP SPORT Lietuvos moterų tinklinio čempionatas, kuriame jau įvyko pirmasis penkių setų trileris.
Prie starto linijos – septynios komandos
2019 10 09
Lietuvos čempionatas
Praūžus visiems svarbiausiems Europos ir pasaulio tinklinio turnyrams, startuoja klubinis sezonas.
Tinklininko karjerą pristabdė operacija
2019 09 27
Situacija
Vienam geriausių Lietuvos paplūdimio tinklininkų A.Rumševičiui mažiausiai pusę metų teks praleisti be sporto. Jam Vilniuje buvo atlikta peties operacija.
Nematoma ralio pusė: po finišo užvirė darbai
2019 10 11
Ralis
Praūžus „Rally classic 2019“, organizatorius pasiekė dzūkų skundai dėl apgadintų bei uždarytų kelių.
Ralio duetui Lietuvoje per ankšta
2019 10 10
Ralis
Sėkmingai ralio sezoną pabaigęs „RR Team“ duetas prabilo apie planus startuoti tik užsienyje.
V.Žala dar prieš finišą iškovojo titulą
2019 10 05
Ralis
Nokautuojančia persvara „Rally Classic 2019“ laimėjęs Vaidotas Žala su šturmanu iš Latvijos Andriu Malnieku pirmą kartą tapo Lietuvos čempionais.
 
„Energiją“ bandys gaivinti su D.Kasparaičiu
2019 10 16
Ledo ritulys
Asociacija „Hockey Lietuva“ sukvietė abi konflikto dalyvių pusės, siekdama, kad Elektrėnuose nemirtų ledo ritulys.
Vilniuje – favoritų akistata
2019 10 16
Ledo ritulys
Šiandien Vilniaus „Pramogų arenoje“ susitinka praėjusio sezono pusfinalio poros dalyvės Vilniaus „Hockey Punks“ ir „Kaunas Hockey“ komandos.
Lietuvos čiuožėjai – bronza Minske
2019 10 15
Dailusis čiuožimas
Tarptautinės čiuožimo sąjungos (ISU) varžybose „Ice Star 2019“ Minske (Baltarusija) ant garbės pakylos užkopė Agnė Ivanovaitė.
Žinomi žmonės prisiminė mokyklą
2019 10 15
LMŽ
Žinomų žmonių komanda „Kažkur matyti“ išbandė jėgas su praėjusio sezono Lietuvos mokyklų žaidynių (LMŽ) kvadrato varžybų čempionais.
Lietuvos šokėjai – penkti Europoje
2019 10 15
Sportiniai šokiai
Moldovos sostinėje Kišiniove įvyko jaunimo amžiaus grupės (16 -18 metų) standartinių šokių Europos čempionatas.
Po arenos stogu – įspūdingi žirgų šuoliai
2019 10 14
Žirginis sportas
Šiaulių arenoje praūžė pinas tribūnas sutraukusios tarptautinės žirgų konkūrų varžybos. Jose dėl trofėjų susigrūmė Vidurio ir Rytų Europos raiteliai.
 
Vietoj Tokijo gali tekti varžytis Sapore
2019 10 16
Situacija
Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC) paskelbė planuojantis 2020 metų Tokijo olimpinių žaidynių maratono ir ėjimo varžybas perkelti į Saporo miestą.
R.Meilutytės karjeroje – netikėtas posūkis
2019 10 14
Karjera
Prie Kauno mero patarėjų komandos prisijungė sportininkės karjerą baigusi plaukimo olimpinė čempionė Rūta Meilutytė.
Lyčių lygybė šalies sporte įgauna pagreitį
2019 10 10
Situacija
Itin skaudi tema – smurtas lyties pagrindu. Dar skaudesnė yra statistika – vos 12 federacijų turi rašytines taisykles ir veiksmų planus, kaip to išvengti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas