Ginas Pinigis 2010 m. kovo 20 d. 11:02 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Vaikų treneris, ugdantis būsimas žvaigždes

Vilniaus futbolo mokykla garsi auklėtiniais ir treneriais. Vienas jų - Viktoras Osetrovas, kurio mokyklą išėjo S.Mikoliūnas, M.Kalonas, P.Grybauskas ir kt.

Trenerio valioje išugdyti tokį futbolininką, tokį žmogų, kokio nori
Trenerio valioje išugdyti tokį futbolininką, tokį žmogų, kokio nori

Tik faktai

1989 m. jaunas „Meteoro“ vaikų klubo futbolo treneris, Vilniaus pedagoginio universiteto auklėtinis Viktoras Osetrovas ėmė talkinti vyresniajam kolegai, Vilniaus futbolo mokyklos(VFM)  treneriui Sergejui Bakanui, triūsiančiam su 1979 metų gimimo jaunaisiais futbolininkais. Tai, pasak V.Osetrovo, buvusi labai gera grupė. Joje treniravosi būsimieji žalgiriečiai D.Saulėnas, D.Artiomovas, A.Veikutis ir kiti, vėliau tapę žinomais futbolininkais. Darbas su patyrusiu treneriu buvo V.Osetrovo profesionalaus trenerio darbo pradžia. Tad Viktoras visiškai pagrįstai savo pirmuoju treneriu ir mokytoju laiko S.Bakaną.
 

1996 m. dvylikamečiai V.Osetrovo auklėtiniai tapo Lietuvos mažojo futbolo čempionais.

2002 m. didelė grupė V.Osetrovo 1984 metų gimimo auklėtinių sėkmingai atstovavo Lietuvos jaunių rinktinei ir tarptautiniame Granatkino turnyre užėmė antrą vietą. Dabar į tą turnyrą Lietuvos komandos nebekviečiamos.

2003 m. Vilniaus futbolo mokyklos trenerio V.Osetrovo 1984 metų gimimo auklėtiniai tapo Lietuvos jaunių čempionais. Komandoje žaidė S.Mikoliūnas, M.Kalonas, S.Žilys, P.Paknys, P.Grybauskas, S.Pinkevičius, A.Semežas, Ž.Perje, J.Mamajevas, Develtovas, D.Ryškus, G.Smoliakovas, A.Sokolovas, E.Gikas, S.Vaiginas, kiti. Lietuvos čempionais ir įvairių varžybų nugalėtojais jie buvo tapę ir ankstesniais metais.

2003 m. treneris ir jo auklėtiniai, atsisveikindami po futbolo mokyklos baigimo,  nusprendė kasmet susitikti ir rengti esamų ir buvusių V.Osetrovo auklėtinių turnyrus. Nuo tada tokie susitikimai ir tradiciniai turnyrai vyksta kasmet.

2006-2009 m. S.Mikoliūnas, M.Kalonas, P.Grybauskas buvo kviečiami į Lietuvos futbolo nacionalinę rinktinę.

2009 m. VFM trenerio V.Osetrovo auklėtiniai (šešiolikamečiai, 1993 m. gimimo ) tapo Lietuvos jaunių čempionais. Tačiau nė vienas jų nebuvo pakviestas į Lietuvos U-18 jaunių rinktinę, deja, triuškinamai pralaimėjusią  2010 m. Europos jaunių čempionato atrankos varžybas.
  
Kuo garsi sostinės futbolo mokykla?

Vilniaus futbolo mokykla (VFM) garsi ne tik tuo, kad ji vis dar tebėra įsikūrusi po „Žalgirio“ stadiono tribūnomis ar tuo, kad pagrindinė jos aikštė vis dar istorinė sostinės „Marakana“ – atsarginė senelio stadiono aikštė. Tiesa, pernai "Marakana" buvo iš esmės „atnaujinta“ – paskubomis užklota palaike „guma“ - gerokai padėvėta dirbtine danga. Sostinės futbolo mokykla labiausiai garsi ir didžiuojasi savo auklėtiniais, jų treneriais.
Auklėtiniai, kurių jau sunkiai suskaičiuojama daugybė, irgi turi kuo pasididžiuoti. Vieni jų mielai su didžiuliu dėkingumu prisimena savo trenerius – futbolo ir nemaža dalimi gyvenimo mokytojus - Stasį Ramelį, Sergejų Bakaną, Algį Biliūną, Genadijų Davidsoną, Gintautą Buzą, Nikolajų Pupkiną, Ivaną Švabovičių, Viktorą Osetrovą. Buvę auklėtiniai juos ne tik prisimena, bet ir pasveikina įvairiomis progomis, aplanko - nepašykšti laiko pasimatyti, pasiteirauti apie gyvenimą.

 
Yra ir kitokių auklėtinių

Kiti tos pačios mokyklos auklėtiniai, nors ir nemažai pasiekę, žaidžiantys ne tik Vilniaus apskrities ar Lietuvos čempionatuose, bet pakėlę sparnus ir išskridę į svečias šalis, rungtyniaujantys Lietuvos nacionalinėje rinktinėje, savo pirmuosius futbolo mokytojus, deja, mena labai atsainiai, tarsi nenoromis, užmiršdami, kas juos išvedė į didžiojo futbolo kelią. Kas taisė jų pirmuosius žingsnius. Kas padėjo tobulėti. Kas vedė į pergales. Deja, pačius didžiausius nuopelnusdėl savo laimėjimų tie antrieji prisiskiria vien sau, sėkmei, lemčiai, laimingai susiklosčiusioms aplinkybėms ar dar kam nors.


Sakoma, visokių yra, visokių reikia. Ar iš tiesų?
  
Viskas priklauso nuo trenerio

Ar iš tiesų reikia visokių? Į šį klausimą atsakė vienas iš tų gerbiamų VFM trenerių - Viktoras Osetrovas: „Viskas priklauso nuo trenerio. Jo galioje ir valioje išugdyti tokį futbolininką, tokį žmogų, kokio nori. Žinoma, tai įmanoma padaryti tik suradus raktą į auklėtinio širdį – iš pradžių vaiko, vėliau paauglio, dar vėliau - bręstančio jaunuolio. Surasti tą stebuklingą raktą, sudominti, uždegti arba, kaip dabar sakoma, motyvuoti ir tada kurti iš besąlygiškai treneriu pasitikinčio auklėtinio futbolininką ir tikrą žmogų – toks yra be galo sunkus, bet įmanomas trenerio uždavinys. Jei pavyksta, tada viskas išsisprendžia. Ir auklėtinio ateitis, jo perspektyvos klausimai. Ir atsakymas į šį retorinį klausimą – ar reikia visokių? Žinoma, reikia visokių, įvairių: futbolininkų ir žmonių. Bet pagrindinis kriterijus: reikia įvairių, tačiau tik gerų. Ko norėsi, tą turėsi.
 
Aš kokių nors ypatingų receptų neturiu. Bent jau tokių, kuriais galėčiau pasidalyti su kitais kolegomis ar bendraminčiais. Reikia nepaprastai mėgti futbolą, mylėti savo darbą, mylėti savo auklėtinius – savo didžiąją šeimą. Reikia, kad tavo meilę darbui ir auklėtiniams pajustų ir vaikai. Reikia, kad jie tavimi patikėtų ir pasitikėtų kaip motina ar tėvu. O kartais - net ir daugiau..."
 

Viktoras – tikras vaikų treneris

"Jis labai greitai, tarsi nejučia, dar praėjusiame šimtmetyje įsiliejo į mūsų trenerių komandą, - apie V.Osetrovą pasakoja VFM direktorius Kęstutis Paknys. – Greitai mes visi ir svarbiausia vaikai, kurie tiesiog lipte limpa prie jo, pajutome, koks Viktoras žmogus ir treneris. Jo darbe nėra šablonų, vaikams kasdien įdomu. Į mokyklos gyvenimą jis įnešė daug gaivumo, nuolatinio veržlumo. Pats jis irgi nenustygstantis vietoje, kupinas idėjų ir veržlumo, kaip jas įgyvendinti. Naudojasi kiekviena proga, kad galėtų tobulėti, sužinoti nauja, išmokti, pažinti. Jei tik yra galimybė, važiuoja į stažuotes, turnyrus. Grįžęs mielai pasipasakoja, ką matęs ir sužinojęs. Viktoras – tikras vaikų treneris. Kad darbas geriau sektųsi, jis suburia draugėn tėvus, net senelius ar močiutes, įvairiomis progomis rengia bendras auklėtinių ir jų tėvų šventes. Tai dar labiau suartina trenerį su auklėtiniais ir jų šeimomis, tarsi sukuria naują, didelę ir produktyvią futbolo šeimą. O išganingo ar stebuklingo sėkmės recepto jis tikrai neturi. Sėkmė, pasak Viktoro, tai 99 procentai darbo ir didžiulių pastangų ir tik vienas procentas - talento. Tačiau būtina pasakyti, kad V.Osetrovo  darbas ir didžiulės pastangos  jo auklėtiniams yra mielos, nenuobodžios. Treneris dirba be šablonų, smagiai, naujai ir daug pasiekia. Nenuostabu".

 

 
Bet futbolas ir jo likimas priklauso ne tik nuo trenerio...

V.Osetrovas išugdė tris dabartinės rinktinės kandidatus, kitus dabar jau gerai žinomus futbolininkus, VFM „žvaigždeles“ - Saulių Mikoliūną, Mindaugą Kaloną, Paulių Grybauską, Paulių Paknį, Jurijų Mamajevą. (S.Mikoliūnas ir M.Kalonas žaidžia Ukrainos čempionato aukščiausioje lygoje, P.Grybauskas – Azerbaidžano, P.Paknys žaidė Lenkijos aukščiausiame divizione, dabar Azerbaidžane, „Inter“ komandoje,  J.Mamajevas – Rusijos I lygoje, Vladivostoko „Luč“ komandoje).
 

Nemaža kitų žymiosios 2003 m. laidos VFM  auklėtinių žaidė Lietuvos čempionato aukščiausioje lygoje, studentų čempionatuose. Tačiau dabar beveik visi jų rungtyniauja tik Vilniaus apskrities varžybose, salės futbolo turnyruose - niekam gerai parengtų futbolininkų neprireikė. Taip buvo ir yra todėl, kad, pasak trenerio, Lietuvoje nesusiformavo tinkamas požiūris į futbolą - turtingiausioms, galingiausioms šalies bendrovėms, bankams, turtingiausiems Lietuvos žmonėms šis žaidimas nepatrauklus, neįdomus. Pasekmė – nėra stiprių, bent pasiturinčių futbolo klubų. Bankrutuoja vienas, bankrutuoja kitas, dingsta iš futbolo padangės trečias, ketvirtas. Todėl ir neturime Lietuvoje tikro profesionalaus futbolo, o futbolininkai negali tęsti futbolo mokyklose, moksleivių ir jaunių čempionatuose pradėtų futbolo mokslų aukščiausio lygio čempionate ir toliau tobulėti.
 

Gerai, kad šį sezoną Lietuvos futbolo čempionate bus daugiau komandų. Bet ar nebus jos vienadienės? Ar jų likimas nepriklausys nuo kaprizingų klubų savininkų užgaidų? Ar koks nors milijonierius po pusmečio, užuot spardęs kamuolį kur nors Šilutėje ar Pagėgiuose, neužsigeis pamėtyti kamuolio į krepšį Kauno halėje ar Šiauliuose?.. 

 
Apie rinktines, numylėtinius, akademijas bei internatus

Jau minėta, kad trys V.Osetrovo auklėtiniai buvo kviečiami į Lietuvos nacionalinę rinktinę, kad šio trenerio šešiolikamečiai auklėtiniai tapo praėjusių metų Lietuvos čempionais, bet nė vienas jų nebuvo kviečiamas į Lietuvos U-18 rinktinę. Trenerio V.Osetrovo nuomone, trys jo mokiniai tikrai buvo verti rinktinės. Bet komandos formavimas yra jos trenerio reikalas. Paklaustas, kodėl jo 2003 metų laidos aštuoniolikamečiams (S.Mikoliūno, M.Kalono, P.Grybausko, P.Paknio ir kitų kartai) taip sekėsi, treneris paaiškino labai paprastai – todėl, kad jų grupėje buvo dvi komandos: pagrindinė ir rezervo. Taip turėtų būti ir dabar visų lygių rinktinėse – nuo vaikų iki nacionalinės. Tai būtina, kadangi jaunuoliai, nors ir bendraamžiai, bręsta ne vienodai, ne visi vienodu metu pasiekia laukiamą meistriškumą. Pats puikiausias pavyzdys: nė vienas iš Alytaus trenerio Antano Bytauto trejetuko -  nei Darvydas Šernas, nei Mindaugas Panka, nei Vytautas Lukša - nebuvo savo amžiaus jaunių rinktinėje, tačiau vėliau jie vienas po kito atsirado Lietuvos jaunimo, o po to - ir nacionalinėje rinktinėse. Tokių pavyzdžių galima būti pririnkti ir daugiau.
 

Į paprastą ir nė kiek neklastingą klausimą, ar formuojant įvairaus amžiaus, nuo pačių jauniausių iki nacionalinės, reprezentacines komandas turi įtakos „blato“, trenerio numylėtinių, organizacijos, sporto mokyklos ar dar kokie nors  faktoriai, V.Osetrovas tvirtai atsako: jo treniruojamose grupėse taip nėra ir niekada nebuvo. Ir nebus. Jokių numylėtinių, jokio žaidėjų parinkimo „dėl gražių akių“ar kieno nors prašymu. Treneris tvirtino manąs, kad ir kitur taip nėra. Pirmiausia – futbolininkas, jo sugebėjimai, meistriškumas. Ir moralinės savybės.
 

Nacionalinė akademija...

Treneris tvirtai įsitikinęs, kad nacionalinė futbolo akademija turėtų eiti Panevėžio sporto mokyklos internato pramintu keliu. Panevėžio treneriai sugebėdavo rasti ir parengti tinkamų Lietuvos reprezentacinėms komandoms žaidėjų iš mūsų šalies glūdumų – Rokiškio, Kupiškio, Varėnos, Gargždų, Kelmės, neardydami sėkmingai dirbančių futbolo grupių didžiuosiuose miestų sporto centruose, sporto ir futbolo mokyklose, kaip vis dažniau nutinka dabar.

 
Nacionalinės rinktinės treneris...

V.Osetrovas visiškai pritaria nuomonei, kad Lietuvos nacionalinės rinktinės treneris  privalo būti mūsų šalies futbolo specialistas, o pagrindiniai kriterijai, jį renkant, turi būti ne žaidybinė praktika ar dar kas nors, o trenerio darbo patirtis, pasiekti rezultatai ir reikiama kvalifikacija, sporto specailisto išsilavinimas, išprusimas. Anot VFM trenerio, Lietuvoje yra tokius reikalavimus atitinkančių futbolo trenerių, tačiau LFF ir LFF vykdomasis komitetas pasirinko buvusį gerą žaidėją, tvirtinantį, kad nacionalinės komandos vyriausiajam treneriui patyrimas nebūtinas. Ką gi, laikas parodys, ar toks teiginys teisingas. Kažkada Argentinai tapti pasaulio čempione padėjo vyriausiuoju treneriu buvęs žurnalistas Luisas Menottis. Gal ir naujajam Lietuvos nacionalinės rinktinės treneriui pavyks nustebinti sporto pasaulį. O jei nepavyks, niekas nebars. Juk nepatyręs...
 

Daugiau naujienų iš kategorijos Futbolas
KOMENTARAI
 
 
 
Treniruotės su rinktinių treneriais
2020 04 06
Krepšinis
Lietuvos krepšinio federacija, šalies rinktinių treneriai bei žaidėjai kviečia visus elgtis atsakingai ir jungtis prie iniciatyvos #LikNamie.
Virtualiame NBA žaidime liko be pergalių
2020 04 06
E-Sportas
NBA organizuojamame virtualaus krepšinio turnyre savo jėgas išbandė ir lietuvis Domantas Sabonis.
„Ryto“ dovana – 1000 litrų vandens
2020 04 04
Dovana
Prie pilietinės iniciatyvos „Stiprūs kartu“ prisidedantis Vilniaus „Rytas“ skyrė vieną toną litrų vandens Lietuvos medikams.
 
Dėl pasaulio čempionato apsispręs balandį
2020 04 06
Salės futbolas
FIFA konfederacijų darbo grupė, kurią neseniai įsteigė FIFA taryba, po pirmo FIFA posėdžio pasidalino savo rekomendacijomis artėjančioms FIFA rungtynėms
Virtualios treniruotės viršijo lūkesčius
2020 04 03
Žvilgsnis
Organizuojant nuotolines treniruotes realiu laiku labai svarbus yra bendras klubo, trenerių, tėvų ir vaikų darbas.
„Gintros“ lietuvės: „Laukite sugrįžimo“
2020 04 02
Moterų futbolas
Šiaulių “Gintros-Universiteto” futbolininkės ir toliau sportuodamos individualiai lieja prakaitą palaikydamos sportinę formą.
„Gaila, bet priimtas teisingas sprendimas“
2020 03 24
Žvilgsnis
Olimpinius normatyvus įvykdę Lietuvos lengvaatlečiai: jei žaidynės vyktų, rizika būtų per didelė.
Lengvaatlečiai – už žaidynių nukėlimą
2020 03 23
Sprendimas
Tokijo olimpinės žaidynės turi būti nukeltos – tokia yra Lietuvos lengvosios atletikos federacijos (LLAF) ir jos sportininkų pozicija.
Dešimtis kilometrų nubėga ant namo stogo
2020 03 19
Daugeliui Europos šalių įvedus karantiną, lengvaatlečiai ieško įvairiausių būdų, kaip tinkamai atlikti treniruočių planą.
 
Iki liepos vidurio teniso turnyrai nevyks
2020 04 03
Tenisas
Koronaviruso pandemija ženkliai koreguoja šiemet Lietuvoje turėjusių vykti teniso turnyrų grafikus.
R.Balžekas: „Laiką panaudokime tinkamai“
2020 03 20
Tenisas
Balžeko teniso akademijos treneris Remigijus Balžekas netikėtai dėl paskelbto karantino atsiradusį laisvą laiką leidžia savo sodyboje Ukmergės rajone.
Daviso taurė: Lietuva neprilygo Portugalijai
2020 03 07
Daviso taurė
Šiauliuose vykusiame Daviso taurės mače prieš Portugalijos rinktinę lietuviai liko be pergalių. Svečiai Lietuvos rinktinę įveikė 4-0.
Bokso varžybos stabdomos iki rugpjūčio
2020 04 06
Boksas
Europos bokso konfederacija (EUBC) paskelbė, kad dėl koronaviruso pandemijos visos tarptautinės bokso varžybos Europoje stabdomos iki rugpjūčio mėnesio.
Boksininkai – nusivylę, bet nepalaužti
2020 04 03
Boksas
Kai pasaulyje vienos po kitų buvo atšaukiamos varžybos, Europos boksininkai traukė į Londoną, kuriame vyko olimpinis atrankos turnyras į Tokijo žaidynes.
Mirė olimpiečio J. Jakšto treneris
2020 04 02
Netektis
Lietuvos bokso federacija (LBF) pranešė, kad trečiadienį mirė boksininko Jaroslavo Jakšto treneris Viktoras Učajevas.
 
Užuovėjai nuo viruso pasirinko miško sodybą
2020 04 02
Žvilgsnis
Lietuvos treko rinktinės dviratininkai Miglė Marozaitė ir Vasilijus Lendelis karantinui pasirinko nuošalią sobybą Zarasų rajone, kur jie ir treniruojasi.
Dviratininkę sustabdė ne tik virusas
2020 04 02
Dviračiai
Lietuvos plento dviratininkė Rasa Leleivytė dėl koronaviruso pandemijos priversta laiką leisti namuose, tačiau sportininkę sustabdė ir trauma.
Pandemijos pabaigos liko laukti Italijoje
2020 03 25
Dviračiai
Kalnų dviratininkė Katažina Sosna siaučiant koronavirusui svarstė galimybes grįžti į Lietuvą, tačiau nusprendė likti Italijoje.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
Rankininkų akistata su lenkais - birželį
2020 03 25
Rankinis
Europos rankinio federacija (EHF) sudarė kalendorių, kaip toliau bus vykdomos tiek klubų čempionatai, tiek atrankos į Europos bei pasaulio čempionatus.
 
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
T. Vilimas: nežinome, kiek turėsime darbo
2020 03 19
Tinklinis
Aukščiausioje Švedijos vyrų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo du Lietuvos žaidėjai.
Gripas Dakare buvo koronavirusas?
2020 04 02
Dakaras
Lenktynininkas Benediktas Vanagas spėja, kad koronavirusas galėjo plisti jau Dakaro ralio metu.
B. Vanagas pristatė filmą apie Dakaro ralį
2020 03 20
Dakaras
Jau dabar galima pamatyti dviejų valandų trukmės filmą apie „Inbank team Pitlane“ iššūkius 2020-tųjų Dakaro ralyje.
„Moterų ralis“ perkeliamas į rugpjūtį
2020 03 16
Ralis
Balandžio 25-ąją turėjęs vykti automobilių sporto renginys „Moterų ralis“ priverstas keisti datą – renginys perkeliamas į rugpjūčio 8 d.
 
Vaikams – dar daugiau inventoriaus
2020 03 30
Ledo ritulys
Nacionalinės vaikų ledo ritulio lygos (NVLRL) mokyklos dar labiau papildė savo inventorių – dešimt jų pasiekė konkurso būdu įsigytas inventorius.
Planus sugriovė įsisiautėjęs virusas
2020 03 29
Kalnų slidinėjimas
Geriausiam Lietuvos kalnų slidininkui Andrejui Drukarovui sezonas baigėsi Nepriklausomybės atkūrimo dieną – svarbiausio metų starto išvakarėse.
M. Armalis sugrįžta į mylimiausią komandą
2020 03 26
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio rinktinės vartininkas Mantas Armalis keičia klubą, bet lieka Švedijoje – 27-erių metų sportininkas sugrįžta į „Djurgarden“ komandą.
Beisbolo komandoms Europoje žaisti neteks
2020 04 02
Beisbolas
Europos beisbolo konfederacija (CEB) paskelbė, kad šiais metais atšaukia visas oficialiais Europos beisbolo klubų rungtynes.
Atšauktos buriavimo varžybos Nidoje
2020 04 02
Buriavimas
Nidoje nevyks balandžio 4-5 dienomis suplanuotos „Pavasario vėjaračių taurės“ varžybos.
Nuo ligoninės lovos iki olimpinių žaidynių
2020 04 02
Žvilgsnis
Daugkartinis Lietuvos plaukimo čempionas Mindaugas Bružas paauglystėje patyrė sunkią traumą, jam prognozuota ateitis neįgaliojo vežimėlyje.
 
„Buvau ir liksiu penkiakovininkas“
2020 04 03
Penkiakovė
Šiuolaikinė penkiakovė Lietuvoje turi savo legendas. Viena jų – 1968 m. Meksiko olimpinis vicečempionas ir 1969 m. pasaulio čempionas Stasys Šaparnis.
Pamatykite filmą „Nagano juostos“
2020 04 03
Filmas
Kai namuose nuobodu, dieną praskaidrina geras filmas. „Sporto kino festivalis“ su „Olympic Channel“ siūlo iš arčiau susipažinti su filmais apie sportą.
Pataria, kaip suvaldyti stresą
2020 04 02
Poelgis
Šiuo laikotarpiu itin svarbu mokytis pažinti savo emocijas, skirti laiko sau ir išsiugdyti kasdienius įpročius, kurie padės stabilizuoti emocinę būklę.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas