Marytė Marcinkevičiūtė 2019 m. birželio 23 d. 14:35 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Chirurgas stiprybės sėmėsi vandenyje

Garsus medikas Algimantas Mudėnas yra žaidęs Lietuvos vandensvydžio rinktinėje, o prie šachmatų lentos bandė jėgas su pasaulio čempione.

A.Mudėnas.
Marytės Marcinkevičiūtės nuotr.
A.Mudėnas.
„Vandensvydis mano gyvenime suvaidino didelį vaidmenį, įgijau daug vertingų žmogiškųjų savybių, kurios dabar ypač praverčia nelengvame mano darbe“, – neslepia Nacionalinio vėžio instituto (NVI) krūtų ligų chirurgas, 70 metų Algimantas Mudėnas.

Net 46 metų darbo patirtį turintis medikas šiemet gavo licenciją dirbti gydytoju chirurgu dar penkerius metus. 

Kasdien Algimantas atlieka po 2–3 operacijas, kurių trukmė – 2–2,5 val., ir dar tiek kartų dalyvauja operacijose asistuodamas kolegoms.
 
Jam teko tobulintis Rusijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, dalyvauti konferencijose Australijoje, Japonijoje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Amerikoje, Malaizijoje, Tailande, Izraelyje, Šveicarijoje, Honkonge, kitose šalyse ir daug kur skaityti pranešimus. 

„Per konferencijas patrauklu savo pranešimais pasidalyti patyrimu ir garsinti Lietuvą. Nepretenduoju į kažkokius mokslinius išradimus, nes nesu mokslininkas, o daugiau praktikas“, – sako A. Mudėnas. 

Šis chirurgas 1967 m. atstovavo Lietuvos vandensvydžio rinktinei SSRS tautų spartakiadoje. A. Mudėnas aktyviai žaidė net ir sulaukęs 50 metų – dalyvavo Lietuvos čempionate ir atstovavo „Baltic Amadeus“ komandai. Pasak šios ekipos trenerio Nerijaus Papaurėlio, tai stebėtinas ilgaamžiškumo sporte pavyzdys. 

Pirmą kartą vandensvydžio kamuolį gydytojas į rankas paėmė 1958 metais. Iki tol porą metų Algimantas lankė plaukimo pratybas. Tačiau ši sporto šaka jam pasirodė monotoniška, o vandensvydis – tikras emocijų, vyriškos kovos pliūpsnis.

„Išmokau plaukti ir išėjau iš plaukimo, nes patiko žaidimai. Ir plaukimas, ir vandensvydis – labai sunkios sporto šakos, tačiau žaisti su kamuoliu – be galo didelis malonumas. 

Vandensvydyje mes nesiekiame dugno, todėl nelengva išsilaikyti. Kaip ir gyvenime, vyksta kova už būvį. 

Tuomečiame „Žalgirio“ plaukimo baseine, kuris į rikiuotę stojo 1957 m., galėjome treniruotis kiekvieną dieną kiek tik norėjome, niekas nedrausdavo – tik žaiskite į sveikatą. Mes buvome antrosios kartos Lietuvos žaidėjai“, – prisimena Algimantas.

Vandensvydžio karjerą jis pradėjo vadovaujant treneriui Broniui Putrimui ir žaidė „Delfino“ komandoje. Kai jos nebeliko, atstovavo „Baltic Amadeus“, kuri jau treniravosi 50 m ilgio Lazdynų baseine. 

Komandos žaidžiantysis treneris N. Papaurėlis gydytojui, vyriausiam ir patikimam žaidėjui, patikėjo kapitono pareigas.

„Visą gyvenimą buvau ištikimas tik „Baltic Amadeus“ komandai. Žaisdamas vandensvydį, buvau laimingas, man jis buvo ypač didelė atgaiva. Per visą savo aktyvią sportinę karjerą negavau didesnių traumų, vandensvydis man netrukdė operuoti“, – sako A. Mudėnas. 

Jis ir dabar lankosi vandensvydžio varžybose, žavisi išaugusiu komandų meistriškumu. 

Chirurgas iki šių dienų palaiko glaudžius ryšius su N. Papaurėliu, buvusiu ilgamečiu Lietuvos vandensvydžio federacijos generaliniu sekretoriumi Rolandu Vizgirda, treniruočių draugais.

Kuo jus taip sužavėjo vandensvydis, kad jį žaidėte netgi sulaukęs 50 metų? – paklausiau A. Mudėno. 
Gal vyriškomis grumtynėmis vandenyje. Visą gyvenimą tave „skandina“, o tu vis iškyli iš vandens ir kaip niekur nieko žaidi toliau. Tie „skandinimai“ dabar jau kitokie, ne tokie akiplėšiški, kaip anksčiau, ir teisėjų mažiau pastebimi. 
 
Turėjau pranašumą prieš varžovus – į vartus mėčiau kaire ranka. Kol varžovai susigaudydavo, kuria ranka švystelėsiu, galėdavau pelnyti po keletą įvarčių. Viena ranka kamuolį laikydavau, o kita mesdavau. 
 
Tačiau netrukus varžovai perprato mano žaidimą, ėmė dengti atidžiau ir pasiekti įvarčius tapdavo gerokai sunkiau. Kiek per savo karjerą pelniau įvarčių net ir nežinau, nes protokolų nekolekcionavau. 
Vandensvydininkai – puiki, darni viena šeima. Jei kam kas nors atsitinka, visi šoka padėti. Jų šeimoms irgi stengiuosi padėti. 

Mūsų šeimoje – daug garsių įvairių profesijų žmonių, mes ir dabar visi palaikome draugiškus ryšius.

Vandensvydį mano aktyvaus sportavimo metais žaidė ir vienas kitas būsimasis gydytojas iš kitų miestų. 


1965 m. pavyko tapti Lietuvos čempionu, o po poros metų atstovavote Lietuvai SSRS tautų spartakiadoje, kokie liko prisiminimai?
Tas vienintelis Lietuvos čempiono aukso medalis man iki šiol labai brangus. Vis būdavome prizininkai, o pagaliau tapome ir stipriausia Lietuvos komanda. 
 
Kai atstovavau Lietuvai SSRS tautų spartakiadoje, man tebuvo aštuoniolika, kaip jaunas žaidėjas gavau daug naudingų pamokų. 

Rinktinei tada vadovavo dabar jau šviesaus atminimo Algis Babavičius, nemažai rungtynių teko žaisti ir man. 

Vandensvydis mano gyvenime suvaidino didelį vaidmenį, įgijau daug vertingų žmogiškųjų savybių, kurios dabar ypač praverčia nelengvame mano darbe. 

Svarbiausia – nekenkti kitiems. Tokia yra viena pagrindinių mano gyvenimo nuostatų, nes mūsų gyvenimas kupinas įvairiausių intrigų. 

Kiek leidžia jėgos, baseiną lankau iki šių dienų, plaukioju Vilniaus „Sigmos“ sporto centre.

Vilniaus universitete studijavote mediciną. Kaip mokslus pavyko derinti su sportu?
Medicinos fakultete studijavau septynerius metus, baigiau specializuotą chirurgiją. Studijuoti nebuvo sunku, vandensvydžiui visada rasdavau laiko. 
 
Kiek sunkiau tapo, kai sukūriau šeimą su irgi mediciną studijuojančia Lietuvos rankinio jaunių rinktinės vartininke Vida Juodėnaite ir trečiame kurse gimė sūnus. 

Su Vida kartu atstovavome moksleivių rinktinėms, dalyvaudavome treniruočių stovyklose. Vida ilgai dirbo Santariškių vaikų klinikose pediatre, dabar ji – pediatrijos konsultantė. 

Su sportu susijęs ir sūnus Gediminas, kuris lankė teniso pratybas, dabar dirba Valstybinėje mokesčių inspekcijoje. Nacionaliniame vėžio institute gydytoja-radiologe dirba mano dukra Virginija. 

Pabaigęs tris kursus, atlikau medicininę praktiką Greifsvaldo (Vokietija) universitete, pamačiau daug naujovių. Baigiant mediciną, visada būdavo nuokrypų į chirurgiją-terapiją. 

Susidarė apie 8–10 būsimųjų chirurgų būrelis. Dalyvaudavome chirurgijos operacijose, atestacijose ir žinojome, kad būsime chirurgai. 

Teko dalyvauti pirmosiose širdies persodinimo eksperimentinėse operacijose, kurias Vilniaus mėsos kombinate kiaulėms atlikdavo profesoriaus Algimanto Marcinkevičiaus komanda. 

Mes būdavome trise padėjėjai, įgijome daug patirties. Tik prabėgus kažkuriam laikui, SSRS valdininkai pagaliau leido Lietuvos chirurgams persodinti širdis žmonėms. 

Mūsų chirurgai buvo pasirengę toms operacijoms. A. Marcinkevičius kvietė pas save dirbti, tačiau dėl šeimyninių aplinkybių atsisakiau. 
 
Įgijęs diplomą, su šeima išvykau dirbti į Pakruojį, o vėliau buvau perkeltas į Varėną. 
 
Nesigailiu, kad išvykau dirbti į šiuos rajonus. Viską dirbau, įgijau daug patirties, tai buvo pati geriausia mano praktika. 
 
Paskui gavau pakvietimą dirbti Vilniaus klinikinėje ligoninėje, o pastačius Onkologijos institutą nuo 1979 m. dirbu ten ir niekur nesidairau. 
 
Anksčiau mano specializacija buvo plaučių chirurgija, nemažai metų viename skyriuje dirbau su garsiu tinklininku Pranu Naujokaičiu, o vėliau – krūtų ligų. 
 
Ar dirbant Pakruojyje ir Varėnoje, nutrūko draugystė su vandensvydžiu?
Pakruojyje dirbau 1974 m., o Varėnoje – 1975–1976 metais. Draugystė su vandensvydžiu nenutrūko. Kiekvieną savaitgalį grįždavau į Vilnių ir skubėdavau į baseiną. 
 
Varėnoje dar žaidžiau stalo tenisą, per rajono pirmenybes pavyko užimti trečią vietą, turiu išsaugojęs diplomą. 
 
Dar reikėtų paminėti ir šachmatus. Sužaidžiu vieną kitą partiją su draugais, anūkais Ieva ir Jonu. Šachmatais žaidžia ir mano sūnus. 
 
Galiu pasigirti, jog žaidžiau su pasaulio čempione Maja Čiburdanidze, kuri buvo atvykusi į Onkologijos institutą ir su ja buvo organizuotas simultanas. Žinoma, mudviejų jėgos buvo nelygios, tačiau tas įvykis mano gyvenime buvo neeilinis.

Be sporto, didelis jūsų pomėgis ir kelionės, kur teko pabuvoti?
Kai tik leidžia galimybės, tiek keliaujame. Pažintinės kelionės, konferencijos. Didelį įspūdį padarė 2017 m. pažintinė kelionė į Aliaską, kurią aplankiau vasarą. Šiemet su žmona norime pažinti Kanadą.
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
Krepšininkai festivalį pradėjo pergale
2019 07 22
Olimpinis festivalis
Europos jaunimo olimpiniame festivalyje Lietuvos krepšininkai startavo pergale 77:71 prieš graikus.
Į rinktinę veržiasi net po traumos
2019 07 22
Rinktinė
Į Palangą susirinko vyrų krepšinio rinktinės kandidatai, kurie pradės pasiruošimą rugpjūčio 31 - rugsėjo 15 d. Kinijoje vyksiančiam pasaulio čempionatui.
Paaiškėjo Lietuvos krepšininkų varžovai
2019 07 22
Burtai
Europos krepšinio čempionato atrankos burtai lėmė, kad lietuviai žais su čekais, belgais ir Albanijos, Baltarusijos bei Danijos turnyro nugalėtotojais.
 
Trečiajame etape - rumunai arba žydai
2019 07 22
Burtai
Rytoj su San Marino čempionais "Tre Penne" dviejų mačų seriją pradėsianti "Sūduva" pergalės atveju susitiks su "Cluj" arba Tel Avivo "Maccabi" ekipa.
Lietuvos komanda - tarp 16 geriausiųjų
2019 07 22
Paplūdimio futbolas
Lietuvos paplūdimio futbolininkai sukūrė kone stebuklą.Jie pasaulio čempionato atrankos turnyre 2:0 įveikė galingą Turkijos koamndą.
Iš "Riterių" - į žemesniąją Belgijos lygą
2019 07 22
Karjera
Belgijos pirmenybių antrojo ešelono klubas "Lommel" išpirko iš Vilnisaus "Riterių" vartininko Tomo Švedkausko sutartį.
Lietuvos lengvaatlečiui - Europos sidabras
2019 07 22
Kurčiųjų sportas
Europos kurčiųjų lengvosios atletikos čempionate Mažvydas Paurys nusviedė diską 47 m 96 cm, pagerino asmeninį rekordą ir užėmė antrąją vietą.
Bėgikai demonstravo įspūdingus rezultatus
2019 07 22
Bėgimas
Įlgų nuotolių bėgimo šventėje Vilniuje bėgikai varžėsi ne tik dėl varžybų trofėjaus, bet ir Lietuvos čempionato apdovanojimų.
Europos čempionate - keturi Lietuvos atletai
2019 07 21
Kurčiųjų sportas
M. Paurys, M.Juška, V. Ivaškevičius ir Š. Zdanavičius išvyko į Europos kurčiųjų lengvosios atletikos čempionatą Vokietijoje.
 
L. Grigelis sutriuškintas per 56 minutes
2019 07 22
Tenisas
Turnyro Čekijoje pirmajame etape vietos tenisininkas Adamas Pavlasekas 6:2, 6:0 įveikė lietuvį :Lauryną Grigelį.
Lietuvių reitingai smuktelėjo
2019 07 22
Reitingas
ATP tenisininkų reitingų lentelėje Ričardas Berankis prarado vieną poziciją, Laurynas Grigelis - dvi.
Kelią turnyre baigė ketvirtfinalyje
2019 07 19
Tenisas
Belgas Z. Bergso pirmavęs prieš J. Tverijoną turnyre Estijoje susižeidė ir nebetęsė rungtynių. Ketvirtfinalyje lietuvos nusileido rusui B. Bobrovui.
Skirtingos dvynės imtynes myli vienodai
2019 07 22
Imtynės
„Pakovojam tikrai, dar ir kaip pakovojam – dažniausiai treniruotėse, bet ir namuose būna“, – juokėsi 15-metė imtynininkė Gabija Dilytė.
Trispalvė lietuvių garbei kilo Londone
2019 07 05
Svetur
Anglijos sostinėje dvi dienas vykusiame tarptautiniame braziliškojo džiu-džitsu turnyre „British Open 2019“ penkis medalius iškovojo Lietuvos atletai.
Lietuvei - bilietas į pasaulio čempionatą
2019 07 01
Karatė
A. Meškauskienė kiokušin karatė pasaulio pirmenybių atrankoje nukeliavo iki pusfinalio ir pelnė kelialapį į finalinį turnyrą Japonijoje.
 
Aukso medaliai - jau penktą kartą
2019 07 21
MTB
Lietuvos kalnų dviračių olimpinio kroso čempionato nugalėtojaisw tapo K. Sosna ir Š. Pacevičius. Abiem jiems - tai jau penktas Lietuvos pirmenybių auksas.
MTB dviračių lenktynės vėl vyks Žagarėje
2019 07 18
MTB
„MTB dviračių maratonų taurės“ varžybos, kaip ir pernai, taps Žagarės vyšnių festivalio dalimi.
Lietuviai kibo į atlapus lyderiams
2019 07 14
Trekas
Europos jaunių (17-18 metų) ir jaunimo (iki 23 metų) dviračių treko čempionato penkoji diena buvo sėkminga lietuviams.
Pirmam etape - tarp stipriausių
2019 07 22
Rankinis
Lietuvos rankinio rinktinė laukia antradienio burtų, kurie paskirstys komandas į pirmojo atrankos etapo grupes.
Mažajame finale nusileido turkėms
2019 07 21
U-19
Lietuvos 19-mečių merginų rankinio rinktinė p-ralaimėjo rungynes Europos čempionato B diviziono trečiosios vietos.
Pusfinalyje nusileido čekėms
2019 07 20
U-19
Lietuvos 16-mečių merginų rinktinė Klaipėdoje pralaimėjo Europos čempionato B diviziono pusfinalį 22:37.
 
Į ketvirtfinalį neprasibrovė
2019 07 20
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai A. Rumševičius ir L. Každailis FIVB trijų žvaigždučių turnyre Kanadoje nusileido norvegams H. Molui ir M. Berntsenui.
Europos čempionate - dešimti
2019 07 19
Neįgaliųjų sportas
Lietuvos vyrų tinklinio sėdint rinktinė Europos čempionate Budapešte iškovojo vieną pergalę ir užėmė 10-ąją vietą.
Lietuviai Kanadoje žengia be pralaimėjimų
2019 07 19
Paplūdimio tinklinis
FIVB trijų žvaigždučių serijos paplūdimio tinklinio turnyro grupės varžybose A. Rumševičius ir L. Každailis finišavo pirmi ir pateko į aštuntfinalį.
Lietuvos bekelės čempionate startuos bagis
2019 07 22
Auto
Pirmasis Lietuvos bekelės lenktynių čempionate šiemet bagis – „CFMoto Z1000“. Jo ekipažą sudaro Antanas Kanopkinas ir Adomas Gančierius.
Lietuvis - Nyderlandų motokroso čempionas
2019 07 22
Moto
Viso Nyderlandų čempionato metu pirmavęs Arminas Jasikonis tapo šių pirmenybių nugalėtoju.
Debiutas tapo triumfu
2019 07 22
Auto
1006 km lenktynėse R.Baciuška pasistiprinusi „Noker Racing Team“ be vargo laimėjo savo klasę ir nuo dvigubai galingesnių "Lamborghini" atsiliko 10 min.
 
"Sutikau, vos gavęs šį pasiūlymą"
2019 07 20
Ledo ritulys
Pernai su Lietuvos 18-mečiais ledo ritulininkais dirbęs kanadietis Dougas Boulangeris stos prie abiejų - jaunimų ir jaunių rinktinių vairo.
B. Haakė vėl imasi lietuviško iššūkio
2019 07 16
Sugrįžimas
Debiuto pasaulio čempionate laukiančios Lietuvos moterų rinktinės vyriausiuoju treneriu dirbs puikiai mūsų šalies ledo ritulininkams pažįstamas B.Haakė.
Lietuvis lieka stipriausioje Europos lygoje
2019 07 01
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio rinktinės gynėjas Nerijus Ališauskas pratęsė sutartį su Rygos "Dinamo" klubu ir toliau atstovaus jam KHL pirmenybėse.
Devyniolikmečių finalas - be lietuvių
2019 07 22
Šiuolaikinė penkiakovė
Šiuolaikinės penkiakovės pasaulio jaunių čempionate L.Gaudiešius 17-mečių grupės finale užėmė 25-ąją vietą. Du vyresni Lietuvos atletai į finalą nepateko.
Iš Baltarusijos - su bronzos medaliu
2019 07 22
Šaudymas
Vos vienas taškas skyrė vilnietį V. Grybę nuo antrosios vietos šaudymo į skriejančius taikinius pasaulio taurės etape.
Pergalė prieš graikus, rekordai ir finalas
2019 07 22
Plaukimas
Pirmadienio EFOF aožvalga: Lietuvos sportininkai antrąją festivalio dieną varžėsi krepšinio, plaukimo, imtynių ir lengvosios atletikos arenose.
 
Vėliavnešio pareigos pridėjo pasitikėjimo
2019 07 20
Olimpinis festivalis
„Atvažiavau siekti kuo aukštesnio rezultato ir nenuvilti žmonių, kurie tiki manim", - apie jaunimo olimpinį festivalį kalba lengvaatletis K. Gelažius.
Fanams - "Žalgirio" spalvų ledai
2019 07 19
Kuluaruose
„Dadu“ prekės ženklo žalios ir baltos spalvų ledai jau pasiekė Lietuvos parduotuvių lentynas.
Į Baku palydėjo ir prezidentas
2019 07 18
Olimpinis festivalis
"Padarykite viską ir dar truputį“, – išvykstantiems į jaunimo olimpinį festivalį sportininkams kalbėjo LTOK prezidentė D. Gudzinevičiūtė.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas