Marytė Marcinkevičiūtė 2019 m. birželio 23 d. 14:35 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Chirurgas stiprybės sėmėsi vandenyje

Garsus medikas Algimantas Mudėnas yra žaidęs Lietuvos vandensvydžio rinktinėje, o prie šachmatų lentos bandė jėgas su pasaulio čempione.

A.Mudėnas.
Marytės Marcinkevičiūtės nuotr.
A.Mudėnas.
„Vandensvydis mano gyvenime suvaidino didelį vaidmenį, įgijau daug vertingų žmogiškųjų savybių, kurios dabar ypač praverčia nelengvame mano darbe“, – neslepia Nacionalinio vėžio instituto (NVI) krūtų ligų chirurgas, 70 metų Algimantas Mudėnas.

Net 46 metų darbo patirtį turintis medikas šiemet gavo licenciją dirbti gydytoju chirurgu dar penkerius metus. 

Kasdien Algimantas atlieka po 2–3 operacijas, kurių trukmė – 2–2,5 val., ir dar tiek kartų dalyvauja operacijose asistuodamas kolegoms.
 
Jam teko tobulintis Rusijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, dalyvauti konferencijose Australijoje, Japonijoje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Amerikoje, Malaizijoje, Tailande, Izraelyje, Šveicarijoje, Honkonge, kitose šalyse ir daug kur skaityti pranešimus. 

„Per konferencijas patrauklu savo pranešimais pasidalyti patyrimu ir garsinti Lietuvą. Nepretenduoju į kažkokius mokslinius išradimus, nes nesu mokslininkas, o daugiau praktikas“, – sako A. Mudėnas. 

Šis chirurgas 1967 m. atstovavo Lietuvos vandensvydžio rinktinei SSRS tautų spartakiadoje. A. Mudėnas aktyviai žaidė net ir sulaukęs 50 metų – dalyvavo Lietuvos čempionate ir atstovavo „Baltic Amadeus“ komandai. Pasak šios ekipos trenerio Nerijaus Papaurėlio, tai stebėtinas ilgaamžiškumo sporte pavyzdys. 

Pirmą kartą vandensvydžio kamuolį gydytojas į rankas paėmė 1958 metais. Iki tol porą metų Algimantas lankė plaukimo pratybas. Tačiau ši sporto šaka jam pasirodė monotoniška, o vandensvydis – tikras emocijų, vyriškos kovos pliūpsnis.

„Išmokau plaukti ir išėjau iš plaukimo, nes patiko žaidimai. Ir plaukimas, ir vandensvydis – labai sunkios sporto šakos, tačiau žaisti su kamuoliu – be galo didelis malonumas. 

Vandensvydyje mes nesiekiame dugno, todėl nelengva išsilaikyti. Kaip ir gyvenime, vyksta kova už būvį. 

Tuomečiame „Žalgirio“ plaukimo baseine, kuris į rikiuotę stojo 1957 m., galėjome treniruotis kiekvieną dieną kiek tik norėjome, niekas nedrausdavo – tik žaiskite į sveikatą. Mes buvome antrosios kartos Lietuvos žaidėjai“, – prisimena Algimantas.

Vandensvydžio karjerą jis pradėjo vadovaujant treneriui Broniui Putrimui ir žaidė „Delfino“ komandoje. Kai jos nebeliko, atstovavo „Baltic Amadeus“, kuri jau treniravosi 50 m ilgio Lazdynų baseine. 

Komandos žaidžiantysis treneris N. Papaurėlis gydytojui, vyriausiam ir patikimam žaidėjui, patikėjo kapitono pareigas.

„Visą gyvenimą buvau ištikimas tik „Baltic Amadeus“ komandai. Žaisdamas vandensvydį, buvau laimingas, man jis buvo ypač didelė atgaiva. Per visą savo aktyvią sportinę karjerą negavau didesnių traumų, vandensvydis man netrukdė operuoti“, – sako A. Mudėnas. 

Jis ir dabar lankosi vandensvydžio varžybose, žavisi išaugusiu komandų meistriškumu. 

Chirurgas iki šių dienų palaiko glaudžius ryšius su N. Papaurėliu, buvusiu ilgamečiu Lietuvos vandensvydžio federacijos generaliniu sekretoriumi Rolandu Vizgirda, treniruočių draugais.

Kuo jus taip sužavėjo vandensvydis, kad jį žaidėte netgi sulaukęs 50 metų? – paklausiau A. Mudėno. 
Gal vyriškomis grumtynėmis vandenyje. Visą gyvenimą tave „skandina“, o tu vis iškyli iš vandens ir kaip niekur nieko žaidi toliau. Tie „skandinimai“ dabar jau kitokie, ne tokie akiplėšiški, kaip anksčiau, ir teisėjų mažiau pastebimi. 
 
Turėjau pranašumą prieš varžovus – į vartus mėčiau kaire ranka. Kol varžovai susigaudydavo, kuria ranka švystelėsiu, galėdavau pelnyti po keletą įvarčių. Viena ranka kamuolį laikydavau, o kita mesdavau. 
 
Tačiau netrukus varžovai perprato mano žaidimą, ėmė dengti atidžiau ir pasiekti įvarčius tapdavo gerokai sunkiau. Kiek per savo karjerą pelniau įvarčių net ir nežinau, nes protokolų nekolekcionavau. 
Vandensvydininkai – puiki, darni viena šeima. Jei kam kas nors atsitinka, visi šoka padėti. Jų šeimoms irgi stengiuosi padėti. 

Mūsų šeimoje – daug garsių įvairių profesijų žmonių, mes ir dabar visi palaikome draugiškus ryšius.

Vandensvydį mano aktyvaus sportavimo metais žaidė ir vienas kitas būsimasis gydytojas iš kitų miestų. 


1965 m. pavyko tapti Lietuvos čempionu, o po poros metų atstovavote Lietuvai SSRS tautų spartakiadoje, kokie liko prisiminimai?
Tas vienintelis Lietuvos čempiono aukso medalis man iki šiol labai brangus. Vis būdavome prizininkai, o pagaliau tapome ir stipriausia Lietuvos komanda. 
 
Kai atstovavau Lietuvai SSRS tautų spartakiadoje, man tebuvo aštuoniolika, kaip jaunas žaidėjas gavau daug naudingų pamokų. 

Rinktinei tada vadovavo dabar jau šviesaus atminimo Algis Babavičius, nemažai rungtynių teko žaisti ir man. 

Vandensvydis mano gyvenime suvaidino didelį vaidmenį, įgijau daug vertingų žmogiškųjų savybių, kurios dabar ypač praverčia nelengvame mano darbe. 

Svarbiausia – nekenkti kitiems. Tokia yra viena pagrindinių mano gyvenimo nuostatų, nes mūsų gyvenimas kupinas įvairiausių intrigų. 

Kiek leidžia jėgos, baseiną lankau iki šių dienų, plaukioju Vilniaus „Sigmos“ sporto centre.

Vilniaus universitete studijavote mediciną. Kaip mokslus pavyko derinti su sportu?
Medicinos fakultete studijavau septynerius metus, baigiau specializuotą chirurgiją. Studijuoti nebuvo sunku, vandensvydžiui visada rasdavau laiko. 
 
Kiek sunkiau tapo, kai sukūriau šeimą su irgi mediciną studijuojančia Lietuvos rankinio jaunių rinktinės vartininke Vida Juodėnaite ir trečiame kurse gimė sūnus. 

Su Vida kartu atstovavome moksleivių rinktinėms, dalyvaudavome treniruočių stovyklose. Vida ilgai dirbo Santariškių vaikų klinikose pediatre, dabar ji – pediatrijos konsultantė. 

Su sportu susijęs ir sūnus Gediminas, kuris lankė teniso pratybas, dabar dirba Valstybinėje mokesčių inspekcijoje. Nacionaliniame vėžio institute gydytoja-radiologe dirba mano dukra Virginija. 

Pabaigęs tris kursus, atlikau medicininę praktiką Greifsvaldo (Vokietija) universitete, pamačiau daug naujovių. Baigiant mediciną, visada būdavo nuokrypų į chirurgiją-terapiją. 

Susidarė apie 8–10 būsimųjų chirurgų būrelis. Dalyvaudavome chirurgijos operacijose, atestacijose ir žinojome, kad būsime chirurgai. 

Teko dalyvauti pirmosiose širdies persodinimo eksperimentinėse operacijose, kurias Vilniaus mėsos kombinate kiaulėms atlikdavo profesoriaus Algimanto Marcinkevičiaus komanda. 

Mes būdavome trise padėjėjai, įgijome daug patirties. Tik prabėgus kažkuriam laikui, SSRS valdininkai pagaliau leido Lietuvos chirurgams persodinti širdis žmonėms. 

Mūsų chirurgai buvo pasirengę toms operacijoms. A. Marcinkevičius kvietė pas save dirbti, tačiau dėl šeimyninių aplinkybių atsisakiau. 
 
Įgijęs diplomą, su šeima išvykau dirbti į Pakruojį, o vėliau buvau perkeltas į Varėną. 
 
Nesigailiu, kad išvykau dirbti į šiuos rajonus. Viską dirbau, įgijau daug patirties, tai buvo pati geriausia mano praktika. 
 
Paskui gavau pakvietimą dirbti Vilniaus klinikinėje ligoninėje, o pastačius Onkologijos institutą nuo 1979 m. dirbu ten ir niekur nesidairau. 
 
Anksčiau mano specializacija buvo plaučių chirurgija, nemažai metų viename skyriuje dirbau su garsiu tinklininku Pranu Naujokaičiu, o vėliau – krūtų ligų. 
 
Ar dirbant Pakruojyje ir Varėnoje, nutrūko draugystė su vandensvydžiu?
Pakruojyje dirbau 1974 m., o Varėnoje – 1975–1976 metais. Draugystė su vandensvydžiu nenutrūko. Kiekvieną savaitgalį grįždavau į Vilnių ir skubėdavau į baseiną. 
 
Varėnoje dar žaidžiau stalo tenisą, per rajono pirmenybes pavyko užimti trečią vietą, turiu išsaugojęs diplomą. 
 
Dar reikėtų paminėti ir šachmatus. Sužaidžiu vieną kitą partiją su draugais, anūkais Ieva ir Jonu. Šachmatais žaidžia ir mano sūnus. 
 
Galiu pasigirti, jog žaidžiau su pasaulio čempione Maja Čiburdanidze, kuri buvo atvykusi į Onkologijos institutą ir su ja buvo organizuotas simultanas. Žinoma, mudviejų jėgos buvo nelygios, tačiau tas įvykis mano gyvenime buvo neeilinis.

Be sporto, didelis jūsų pomėgis ir kelionės, kur teko pabuvoti?
Kai tik leidžia galimybės, tiek keliaujame. Pažintinės kelionės, konferencijos. Didelį įspūdį padarė 2017 m. pažintinė kelionė į Aliaską, kurią aplankiau vasarą. Šiemet su žmona norime pažinti Kanadą.
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
„Neptūno“ krepšininkai suklupo Bonoje
2019 11 12
Čempionų lyga
Čempionų lygos penktojo turo rungtynėse D grupėje Klaipėdos „Neptūnas“ Vokietijoje 85:97 (18:29, 15:25, 27:23, 25:20) pralaimėjo Bonos „Telekom Baskets“.
„Lietkabelis“ pajuto pergalės skonį
2019 11 12
Čempionų lyga
Čempionų lygos penktojo turo mače A grupėje Panevėžio „Lietkabelis“ namie 98:83 (26:23, 24:22, 18:18, 30:20) nugalėjo Torunės „Polski Cukier“ (Lenkija).
Nesėkminga rinktinės repeticija
2019 11 12
Rinktinė
Prieš 2021 metų Europos čempionato atrankos susitikimus su Albanijos ir Turkijos rinktinėmis, lietuvės sužaidė kontrolines rungtynes Latvijoje.
 
Tikslas – geros žiūrovų emocijos
2019 11 12
Žvilgsnis
Rezultatyviausias „Sūduvos“ žaidėjas M.Topčagičius apie savo įvarčius: „Labai tuo džiaugiuosi, už šiuos rezultatus dėkoju savo komandos draugams.“
„Atrodo, kad nežaidžiau visus metus“
2019 11 11
A lyga
Nors Vaidas Slavickas dar tik atsigauna po sunkios traumos, jis jau pasirodė aikštėje per mačą su „Kauno Žalgiriu“.
„Riteriai“ priartėjo prie bronzos
2019 11 09
A lyga
Lietuvos futbolo A lygos 31-ojo turo rungtynėse Vilniaus „Riteriai“ sostinės derbyje 3:1 (2:1) nugalėjo vicečempionę Vilniaus „Žalgirio“ komandą.
Lengvaatletė neatlaikė įtampos
2019 11 12
Pasaulio čempionatas
Į lengvosios atletikos pasaulio čempionatą finalą nepatekusi Ramunė Adomaitienė: „Sektoriuje buvau kaip nesava.“
Pasaulio čempionatas suteikė pasitikėjimo
2019 11 12
Pasaulio čempionatas
Danui Sodaičiui trūko akimirkos iki didelio tikslo – pasaulio neįgaliųjų lengvosios atletikos čempionato 100 metrų bėgimo rungties finalo (VIDEO).
D.Sodaitis: „Tai yra kosminis rezultatas“
2019 11 11
Pasaulio čempionatas
Pasaulio neįgaliųjų lengvosios atletikos čempionatas: A.Skujai ieties metimo finalas buvo nepasiekiamas, D.Sodaitis - 100 m bėgimo pusfinalyje.
 
Lietuvė ir kroatė triumfavo Kipre
2019 11 09
Turnyras
15-metė Vilniaus teniso akademijos (VTA) auklėtinė Patricija Paukštytė laimėjo pirmą karjeroje ITF 18-mečių turnyrą.
Lietuvės ir kroatės duetas palaužė favorites
2019 11 08
Turnyras
15-metė Lietuvos tenisininkė Patricija Paukštytė su kroate pateikė staigmeną ir Kipre žengė į finalą.
Vyrų tenise debiutavo pergalėmis
2019 11 05
Turnyras
Septyniolikmetis Balžeko teniso akademijos auklėtinis Matas Vasiliauskas sėkmingai startavo Graikijoje vykstančio ITF teniso turnyro atrankoje.
Legenda pakeitė nuomonę dėl merginų
2019 11 12
Imtynės
Rimantas Bagdonas: „Neretai merginų azartas ir be kompromisinės kovos daugiau užveda, nei vaikinų imtynės su išskaičiavimu.“
E.Petrauskas  pasirengęs kovoti su bet kuo
2019 11 12
Boksas
Į profesionalų ringą žengsiasntis olimpinis prizininkas E.Petrauskas: „Noriu kovoti, noriu pergalių, noriu padovanoti žiūrovams patį geriausią reginį.“
Lietuvė sužibėjo pasaulio čempionate
2019 11 10
Karatė
Inga Mikštaitė iškovojo antrąją vietą Tokijuje pasibaigusiame 2019 metų pasaulio pilno kontakto (kiokušin) karatė čempionate be svorio kategorijų.
 
Arčiausiai lyderių – V.Lendelis
2019 11 11
Trekas
Geriausią rezultatą nuo 2017 m. vasario keirino rungtyje pasiekęs Vasilijus Lendelis pasaulio dviračių treko taurės varžybose Glazge – aštuntas.
Dviratininkas pakartojo geriausią pasiekimą
2019 11 10
Trekas
Pasaulio dviračių treko taurės varžybų Glazge antrojo etapo vyrų sprinto lenktynėse, kuriose dalyvavo 35 dviratininkai, V. Lendelis užėmė šeštą vietą.
Lietuvės liko greta garbės pakylos
2019 11 09
Trekas
Dviratininkės Simona Krupeckaitė ir Miglė Marozaitė antrajame Pasaulio taurės etape – ketvirtos komandų sprinto rungtyje.
Juodkalnijoje susikrovė solidžią atsargą
2019 11 11
Europos turnyrai
EHF moterų Iššūkio taurės turnyro 3-iojo rato pirmosiose rungtynėse Kauno „Acme-Žalgiris“ išvykoje 26:19 (13:10) nugalėjo „ORK Rudar“ (Juodkalnija) ekipą.
Rankininkai aikštėje nevaldė emocijų
2019 11 02
Lietuvos lyga
Šeštadienį Lietuvos rankinio lygos rungtynėse Šiaulių “SC Dubysa” svečiuose įveikė HC “Utena” rankininkus – 33:26 (18:15).
Lemtingas lūžis – po pertraukos
2019 10 30
Lietuvos lyga
Lietuvos rankinio lygos rungtynėse Kauno „Granitas-Karys“ namuose 26:32 (18:15) nusileido Alytaus „Varsos-Stronglaso“ekipai.
 
JAV – iki ašarų jaudinantis susitikimas
2019 11 12
NCAA rungtyniaujanti Lietuvos tinklininkė Gintarė Mackevičiūtė sulaukė netikėto, bet labai malonaus siurprizo – ją pirmą kartą JAV aplankė mama (VIDEO).
Iš Estijos išsivežė po pergalę
2019 11 11
Baltijos čempionatas
Savaitgalį Baltijos moterų tinklinio čempionate po pergalę iškovojo Estijoje žaidusios Kauno „Kauno-VDU“ ir Alytaus „Prekybos-Paramos“ komandos.
Čempionato starte - šeimininkų pergalės
2019 11 11
Lietuvos čempionatas
Startavo naujasis TOP SPORT Lietuvos vyrų tinklinio čempionato sezonas. Pergalėmis pirmosiose rungtynėse džiaugėsi namuose rungtyniavusios ekipos.
Prieš Dakarą rūpinasi ir grožiu
2019 11 07
Dakaras
Antano Juknevičiaus ekipažas ant smėlio surengė komandos naujoves ir dykumų kamufliažo įkvėpto naujo automobilio dizaino pristatymą.
Lenktynininkas meta iššūkį šturmano šeimai
2019 11 05
Ralis
Gruodžio 1 d. vyksiančiame „Kalėdiniame ralyje“ profesionalus lenktynininkas Giedrius Notkus šturmanu pasirinko ne Dalių Strižaną, o žmoną Kristiną.
Lenktynininko rekordas – jau oficialus
2019 10 31
Rekordas
Jau antrą Lietuvos rekordą pasiekęs Renaldas Šeinauskas svarsto apie galimybę įrašyti savo vardą į Guinnesso rekordų knygą.
 
Trečios varžybos – trečias podiumas
2019 11 12
Dailusis čiuožimas
Rygoje (Latvija) dailiojo čiuožimo varžybose "Volvo Open Cup" 2019 - talentingosios Lietuvos čiuožėjos Agnės Ivanovaitės medalis.
Taline – pergalingas lietuvių finišas
2019 11 11
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio rinktinė pergalingai užbaigė "Turkish Airlines Baltic Challenge Cup" turnyrą ir užėmė penktąją vietą.
Išvyką į Ukrainą apkartino skaudi trauma
2019 11 10
Ledo ritulys
2:3 – tokiu rezultatu Lietuvos ledo ritulio U-20 rinktinė baigė pasirodymą Keturių tautų turnyre Ukrainoje.
Pasikinkęs burlentę – į trečias žaidynes
2019 11 12
Žvilgsnis
Jau trečioms karjeroje olimpinėms žaidynėms besirengiančio Juozo Bernoto namuose laukia žmona ir trys katinai.
„Žaibas“ triumfavo Švedijoje
2019 11 12
Vandensvydis
Savaitgalį Švedijoje pasibaigusiame tarptautiniame vandensvydžio turnyre „Movember Cup“ nugalėjo Elektrėnų „Žaibo“ klubas.
Lietuvos čempionate dominavo klaipėdiečiai
2019 11 12
Sunkioji atletika
Lietuvos atskirų veiksmų sunkiosios atletikos čempionate Alytuje svarbiausius laurus susižėrė Klaipėdoje besitreniruojantys sunkiaatlečiai.
 
Paskelbti pretendentai į metų laurus
2019 11 12
Rinkimai
Paskelbti „LTeam apdovanojimų 2019“ nominantai ir prasidėjo balsavimas. Iš viso metų laureatai paaiškės devyniose kategorijose.
Festivalis – keturiuose miestuose
2019 11 11
Festivalis
Lapkričio 26 dieną prasidės „Sporto kino festivalis 2019“. Vienintelis toks Lietuvoje renginys vyks Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose.
Seminaras – kurčiųjų klubų atstovams
2019 11 09
Seminaras
Lapkričio 8 dieną Kaune, Lietuvos sporto universitete (LSU) vyko kvalifikacijos tobulinimo seminaras.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas