Ingvaras Butautas 2019 m. birželio 12 d. 11:04 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Čempionės gyvenimas sukasi aplink karatė

Europos karatė čempionė Erika Žeburtovič neabejoja: svarbiausia – nepasiduoti. O visas fizines savybes galima išsiugdyti

E.Žeburtovič.
pliadisfoto.com nuotr.
E.Žeburtovič.
Prie įvairių svarbiausių kiokušin karatė tarptautinių turnyrų nugalėtojų iš Lietuvos būrio balandį prisidėjo dar viena kovotoja. 21 metų kaunietė Erika Žeburtovič Europos čempionate Vilniuje laimėjo svorio kategorijos iki 50 kg aukso medalį.
 
Sportininkė karatė lanko jau 13 metų. Trenerio Lino Jonikos auklėtinė savo kelią pradėjo būdama aštuonerių ir dabar didžioji jos gyvenimo dalis sukasi aplink karatė.

Erika, ar karatė – pirma jūsų sporto šaka? – paklausėme sportininkės.
Ne. Prieš tai lankiau meninę gimnastiką. Bet jaučiau, kad tai – ne mano sportas. Todėl pabandžiau karatė ir patiko. Taip ir likau su šiuo sportu iki šiol.

Vaikystėje buvote pramuštgalvė, kad pasirinkote dvikovos sporto šaką?
Šiek tiek. Iš tikrųjų meninė gimnastika buvo ramesnė sporto šaka, karatė – kur kas daugiau veiksmo. Būtent tai man ir patiko.
 
Kokios turi būti pagrindinės aukšto lygio karatė kovotojo savybės?
Norint pasiekti aukštą lygį, reikia būti atkakliam, nuolat dirbti, siekti savo tikslo ir niekada per anksti nepasiduoti. Tai bene svarbiausia. Visas fizines savybes galima išsiugdyti.
 
Kiek kartų per savaitę treniruojatės?
Per dieną sportuoju po du kartas. Ryte – mankšta, bėgimas, o vakare laukia sudėtinga karatė treniruotė. Šeštadienį užtenka vienos treniruotės. Iš viso – 13 treniruočių per savaitę.

Sudėtingos treniruotės metu kovojate dvikovose?
Treniruotės būna įvairios, jos keičiasi. Būna fizinis pasirengimas, būna kovos, būna darbas poromis.
 
Kuo dar, be karatė, užsiimate?
Studijuoju Lietuvos sporto universitete fizinį aktyvumą ir sveiką gyvenseną anglų kalba.
 
O kodėl anglų kalba? Savo ateitį siejate ne su Lietuva?
Tiesiog, kai rinkausi, kur stoti, man ši studijų programa pasirodė patraukli. Su galimybe išvažiuoti į užsienį pagal programą „Erasmus“. Tuo metu anglų kalba man atrodė labai perspektyvi ir bandžiau kuo labiau ją išlavinti. Ateities pasirinkimui, karjerai toji anglų kalba vargu ar turės įtakos. Rinkausi ją labiau dėl savęs. Ateitį sieju tik su gyvenimu Lietuvoje.
 
Studijuojate sportinę programą. Veikiausiai sportas ir mokslai netrukdo vienas kitam?
Netrukdo. Visa mano dienotvarkė taip ir sukasi apie sportą. Pati daug sportuoju ir ketinu su sportu nesiskirti ateityje, dirbti trenere.

Daug gyvenimo malonumų aukojate dėl sporto?
Varžybų, pasirengimo metu tenka aukoti. Bet vis tiek neužsidarai namuose. Mano draugai supratingi, tad galime atrasti laiko paprastiems bendravimams, pasivaikščiojimams. Nesu savęs izoliavusi. Ne vien tik mokslas ir karatė sudaro mano gyvenimą, dar šiek tiek laiko lieka ir kitiems dalykams.

Kontaktinė karatė – traumos, skausmas, mėlynės. Kaip su tuo susigyvenate?
Su rimtomis traumomis kol kas neteko susidurti. O skausmas tikrai nėra neištveriamas. Ypač treniruočių metu. Per treniruotes niekas nemuša, nekovoja iš visų jėgų – viskas vyksta su protu. Per jas traumų nebūna. Per varžybas galbūt daugiausia pasitaiko rankų, krumplių sužeidimų.
 
Ar prieš varžybas kovotojams reikia psichologinio paruošimo?
Kažkokio specialaus pasiruošimo neturime. Tai labai individualu – pats susitvarkai su savo psichologija. Viskas ateina su patirtimi. Aš jaučiu, kad per kiekvienas varžybas psichologiškai jaučiuosi vis geriau. Ir tai turi įtakos rezultatui. Didžiąją dalį rezultato lemia tai, kaip esi psichologiškai varžyboms pasiruošęs. 
 
Įvairių kovinių sporto šakų atletams dažnai tenka mesti svorį prieš varžybas. O karatistams?
Taip, tenka. Norint neprarasti daug jėgų, mitybą pradedi kontroliuoti likus mėnesiui iki varžybų. Pirmiausia stengiesi atsisakyti saldainių. Nors aš juos labai mėgstu. Suprantama, gaminiesi atitinkamus pusryčius, pietus ir vakarienę.Jeigu varžybos dar toli, maitinatės bet kuo?
Ne. Sportinis mitybos režimas vis tiek yra, nors ne toks griežtas. Tada saldumyną leidžiu sau suvalgyti.

Ar teko kur nors gatvėje pritaikyti karatė patirtį?
Neteko. Vaikystėje buvo prisikabinę, bet nepuoliau muštis. Pabėgau.
 
Kaip į jūsų sportą žiūri tėvai?
Tėvai mane labai palaiko. Nuo pat vaikystės. Jiems buvo aktualu, kad užsiimčiau tuo, kas man patinka, jie nebandė atkalbinėti.

Tėvai serga už jus per varžybas?
Į pačias varžybas nevažiuoja. Aš pati nelabai noriu, kad jie tai darytų. Ne dėl to, kad gėdinčiausi ar nervinčiausi, bet kažkaip ramiau, kai jų tuo metu nėra. O transliacijas internetu žiūri visada. Po varžybų susirašome, susiskambiname.

Lietuvoje yra nemažai gerų karatė kovotojų. Ar jūs savo svorio kategorijoje turite rimtą konkurenciją?
Manau, kad kiekvienoje svorio kategorijoje yra didelė konkurencija. Kasmet tave prisivyti bando jaunesnės varžovės. Tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.

Lapkritį dalyvausite absoliučios svorio kategorijos pasaulio čempionate. Tokiose pirmenybėse nebūna papildomo jaudulio?
Tiesiog pasirenki taktiką, kaip kovosi su didesnėmis varžovėmis, kad joms būtų kuo neparankiau. Taip, jaudulys būna didesnis nei kovojant savo svorio kategorijoje – nežinai, ko iš didesnio svorio kategorijos varžovės tikėtis. Bet pasirinkus gerą taktiką ir strategiją viskas baigiasi gerai.
 
Vis dėlto didesnis ūgis, svoris, kiti fiziniai duomenys suteikia pranašumo kovoje?
Taip, ūgis gali būti pranašumas. Bet vėl – viskas priklauso nuo to, kaip tu pats kovosi. Jeigu esi žemas, žinai, kaip kovoti su aukštais. Jeigu esi lengvesnis, būsi greitesnis. 
 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Ringas
KOMENTARAI
 
 
 
„Laukiu, kada mano vaikai baigs mokyklą"
2019 06 25
Treneris
Nenadas Čanakas - apie sprendimą likti Panevėžyje ir vasaros darbus.
Vaikinai - čempionai, merginos - antros
2019 06 25
Krepšinis
"Išplėšėme maksimalią naudą ne tiek pasirodymu, kiek pamoka, kurią reiks išmokti", - kalbėjo R.Šiškausko turnyro Lietuvos vaikinų trenieris K.Abramavičius.
Pasirinkti dvylika geriausių nebuvo lengva
2019 06 25
U-19
Lietuvos 19-mečių krepšinio rinktinės treneriai atsirinko žaidėjus, su kuriais vyks į pasaulio pirmenybes Graikijoje.
 
Potencialus lietuvių varžovas - "Tre Penne"
2019 06 25
Varžovai
Jei „Sūduva“ neįveiktų „Crvena zvezda“ barjero Čempionų lygos atrankoje, Europos lygos atrankos II etape jos lauktų San Marino čempionai.
"Riteriai" vėl kiša koją lyderiams
2019 06 25
A lyga
A lygos ture favoritams lengva nebuvo - "Sūduva" pralaimėjo "Riteriams", "Kauno Žalgiris" suklupo Klaipėdoje, O "Žalgiris" iškovojo sunkią pergalę.
Devyniolikmetės sieks Baltijos taurės
2019 06 25
Moterų futbolas
Vyto Jančiausko treniruojama Lietuvos devyniolkmečių merginų rinktinė sieks nukarūnuoti dabartines Baltijos taurės laimėtojas latves.
Lietuviai liko per žingsnį nuo pusfinalio
2019 06 26
Lengvoji atletika
Lietuvos lengvaatlečiai Europos žaidynėse buvo šalia garbės pakylos asmeninėse įskaitose. Komandos šansą prasibrauti į pusfinalį atėmė teisėjų sprendimai.
Greičiausias buvo tas pats M. Viršilas
2019 06 24
Bėgimas
Kaip ir pernai, bėgimą aplink Elektrėnų marias laimėjo maratonininkas Mindaugas Viršilas. Pirma tarp moterų - Gitana Akmanavičiūtė.
Komanda išsaugojo medalio viltį
2019 06 23
Lengvoji atletika
Lietuvos lengvaatlečiams nepavyko iškovoti Europos žaidynių medalių asmeninėse ir estafečių varžybose, bet jie pratęs kovą dėl medalių komandų įskaitoje
 
R. Berankis smuktelėjo, L. Grigelis pakilo
2019 06 24
Tenisas
ATP reitingų lentelėje Ričardas Berankis iš 73-iosios vietos smuktelėjo į 74-ąją, o Laurynas Grigelis iš 295-osios pozicijos pakilo į 293-iąją.
Finale - L. Grigelio ir italo triumfas
2019 06 22
Tenisas
L. Grigelis su italu A. Pellegrino 1:6, 6:3, 10:7 įveikė urugvajietį A. Beharą ir ekvadorietį G Escobarą ir tapo turnyro Italijoje nugalėtojais.
Lietuvis ir italas žais finale
2019 06 21
Dvejetai
Lietuvis Laurynas Grigelis ir italas Andrea Pellegrino laimėjo turnyro „Internazionali Di Tennis Emilia Romagna“ dvejetų varžybų pusfinalį.
Žaidynės baigėsi aštuntfinalyje
2019 06 25
Europos žaidynės
Lietuvos boksininkas Evaldas Skurdelis vieningu teisėjų sprendimu pralaimėjo kovą rusui Gabiliui Mamedovui.
Lietuvos sunkiasvoris pralaimėjo serbui
2019 06 24
Boksas
"Varžovas buvo įkandamas, deja nepavyko įgyvendinti planų“, - kalbėjo boksininkas M .Valavičius, pralaimėjęs Europos žaidynių dvikovą serbui V. Babičiui.
Dziudo kovotojai liko be pergalių
2019 06 24
Dziudo
"Prieš varžybas nenorėjau gauti tik Azerbaidžano ir Rusijos atstovo. Bet būtent jį gavau", - guodėsi sunkiasvoris K.Bauža.
 
Lietuvis - greta garbės pakylos.
2019 06 25
Europos žaidynės
"Po finišo net pykino", - prisipažino penktąją vietą Europos žaidynėse užėmęs Lietuvos dviratininkas Gediminas Bagdonas.
Lietuviams nepavyko įgyvendinti planų
2019 06 23
Europos žaidynės
Europos žaidynių vyrų dviračių plento 180 km grupinėse lenktynėse startavo 135 sportininkai iš 37 šalių. Tarp jų ir penki Lietuvos dviratininkai.
Lietuvė – tarp lenktynių lyderių
2019 06 22
Europos žaidynės
Europos žaidynių grupinėse lenktynėse 9-ta finišavusi R.Leleivytė sulaukė sveikinimų, bet pati nesidžiaugė: „Būnu patenkinta tik tada, kai laimiu.“
„Dėl geresnės ateities reikia keistis“
2019 06 25
Žvilgsnis
Lietuvos rankinio federacijos prezidentas: „Reikia savikritiškai pasižiūrėti į situaciją, kurioje esame dabar. Ir pagalvoti, ką turime daryti kitaip.“
Stiprinasi ir laukia burtų
2019 06 19
Pasiruošimas
Kitą sezoną tarptautiniuose turnyruose dalyvaus rekordiškai daug Lietuvos rankinio klubų – keturi vyrų ir du moterų.
Lietuvių nebūtų išgelbėjusi net pergalė
2019 06 16
Atranka
Lietuvos vyrų rankinio rinktinė Europos čempionato atrankos varžybas baigė lygiosiomis svečiuose su Portugalija.
 
Į Klaipėdą atvyks ir rusės
2019 06 25
Paplūdimio tinklinis
Į teatro aikštėje, vyksiantį tarptautinį moterų paplūdimio turnyrą „Amber Cup" susirinks po vieną tinklininkių porą iš 12 šalių.
Žingsnį į Tokiją žengė tvirtai
2019 06 23
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkės tapo pirmojo olimpinės atrankos etapo E grupės nugaėtojomis.
Pirmą žingsnį į Tokiją žengė Kroatijoje
2019 06 22
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos moterų paplūdimio tinklinio rinktinė užtikrinta pergale prieš kroates pradėjo olimpinės atrankos turnyrą.
Čempionatui įpusėjus lietuvis tebėra šeštas
2019 06 23
Motokrosas
Dešimtajame pasaulio motokroso čempionato etape Vokietijoje Arminas Jasikonis užėmė dešimtąją vietą,o bendroje įskaitoje išliko šeštas.
Motokrosas vėl džiugino Anykščius
2019 06 23
Motokrosas
Tūkstantinė į Lietuvos motociklų kroso varžybas susirinkusi minia jomis galėjo grožėtis dvi dienas nuo ryto iki vakaro.
Vilniuje -1006 km  lenktynių pristatymas
2019 06 22
Lenktynės
„Jubiliejinių „Aurum 1006 km“ lenktynių devizas – saugus eismas", - sako jų organizatorius Darius Jonušis.
 
Čempionato dalyvių skaičius padidėjo
2019 06 20
Ledo ritulys
2019-2020 sezone Lietuvos ledo ritulio pirmenybėse žais nebe keturios, o penkios komandos - prisijungs jungtinė Kauno-Klaipėdos ekipa.
Prieš žiemos iššūkius – sunkus darbas vasarą
2019 06 04
Kalnų slidinėjimas
Kalnų slidininkas Andrejus Drukarovas – apie pratybas Druskininkuose, gyvenimą be atostogų, Lietuvos talentus, tikslus, pinigus, studijas, rinkimus.
Tikisi pagrindinio vaidmens
2019 05 29
Svetur
Suomijos „SaiPa“ klube antrus metus liekantis Lietuvos rinktinės vartininkas L. Lubys kitą sezoną norėtų daugiau atsakomybės.
Lankininkei prireikė papildomo šūvio
2019 06 25
Šaudymas iš lanko
Tik popapildomo šūvio Lietuvos lankininke Inga Timinskienė nusileido turkėi Aybuke Aktuna Europos žaidynių šaudymo iš lanko varžybose.
Į finalus – po dramatiškų finišų
2019 06 25
Baidarių ir kanojų irklavimas
Dvi iš trijų antradienį Europos žaidynėse startavusių Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo įgulų pateko į finalą ir trečiadienį kovos dėl medalių.
Šaulės įpusėjo atranką
2019 06 25
Šaudymas
Po pirmosios Europos žaidynių 25m sportiniu pistoletu 30+30 varžybų dienos J. Ždanova užima 32-ą, G. Rankelytė - 34-ą vietą.
 
Estafetę iš Minsko perima Krokuva
2019 06 22
Europos žaidynės
Europos olimpinių komitetų asociacija patvirtino – 2023 m. Europos žaidynės vyks Lenkijos mieste Krokuvoje ir jį supančiame Mažosios Lenkijos regione.
Žaidynių atidaryme – lietuviški akcentai
2019 06 22
Europos žaidynės
Ryškūs, linksmi, tvirti, gražūs. Lietuvos sportininkai su vėliavneše Liveta Jasiūnaite priešakyje buvo gerai matomi Europos žaidynių atidarymo parade.
Lietuvos vėliava patikėta L.Jasiūnaitei
2019 06 21
Europos žaidynės
Europos žaidynių atidaryme Lietuvos vėliavą nešianti lengvaatletė: „Vieną iš dviejų su Europos žaidynėmis susijusių svajonių būsiu įgyvendinusi.“
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas