Ingvaras Butautas 2019 m. birželio 12 d. 11:04 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Čempionės gyvenimas sukasi aplink karatė

Europos karatė čempionė Erika Žeburtovič neabejoja: svarbiausia – nepasiduoti. O visas fizines savybes galima išsiugdyti

E.Žeburtovič.
pliadisfoto.com nuotr.
E.Žeburtovič.
Prie įvairių svarbiausių kiokušin karatė tarptautinių turnyrų nugalėtojų iš Lietuvos būrio balandį prisidėjo dar viena kovotoja. 21 metų kaunietė Erika Žeburtovič Europos čempionate Vilniuje laimėjo svorio kategorijos iki 50 kg aukso medalį.
 
Sportininkė karatė lanko jau 13 metų. Trenerio Lino Jonikos auklėtinė savo kelią pradėjo būdama aštuonerių ir dabar didžioji jos gyvenimo dalis sukasi aplink karatė.

Erika, ar karatė – pirma jūsų sporto šaka? – paklausėme sportininkės.
Ne. Prieš tai lankiau meninę gimnastiką. Bet jaučiau, kad tai – ne mano sportas. Todėl pabandžiau karatė ir patiko. Taip ir likau su šiuo sportu iki šiol.

Vaikystėje buvote pramuštgalvė, kad pasirinkote dvikovos sporto šaką?
Šiek tiek. Iš tikrųjų meninė gimnastika buvo ramesnė sporto šaka, karatė – kur kas daugiau veiksmo. Būtent tai man ir patiko.
 
Kokios turi būti pagrindinės aukšto lygio karatė kovotojo savybės?
Norint pasiekti aukštą lygį, reikia būti atkakliam, nuolat dirbti, siekti savo tikslo ir niekada per anksti nepasiduoti. Tai bene svarbiausia. Visas fizines savybes galima išsiugdyti.
 
Kiek kartų per savaitę treniruojatės?
Per dieną sportuoju po du kartas. Ryte – mankšta, bėgimas, o vakare laukia sudėtinga karatė treniruotė. Šeštadienį užtenka vienos treniruotės. Iš viso – 13 treniruočių per savaitę.

Sudėtingos treniruotės metu kovojate dvikovose?
Treniruotės būna įvairios, jos keičiasi. Būna fizinis pasirengimas, būna kovos, būna darbas poromis.
 
Kuo dar, be karatė, užsiimate?
Studijuoju Lietuvos sporto universitete fizinį aktyvumą ir sveiką gyvenseną anglų kalba.
 
O kodėl anglų kalba? Savo ateitį siejate ne su Lietuva?
Tiesiog, kai rinkausi, kur stoti, man ši studijų programa pasirodė patraukli. Su galimybe išvažiuoti į užsienį pagal programą „Erasmus“. Tuo metu anglų kalba man atrodė labai perspektyvi ir bandžiau kuo labiau ją išlavinti. Ateities pasirinkimui, karjerai toji anglų kalba vargu ar turės įtakos. Rinkausi ją labiau dėl savęs. Ateitį sieju tik su gyvenimu Lietuvoje.
 
Studijuojate sportinę programą. Veikiausiai sportas ir mokslai netrukdo vienas kitam?
Netrukdo. Visa mano dienotvarkė taip ir sukasi apie sportą. Pati daug sportuoju ir ketinu su sportu nesiskirti ateityje, dirbti trenere.

Daug gyvenimo malonumų aukojate dėl sporto?
Varžybų, pasirengimo metu tenka aukoti. Bet vis tiek neužsidarai namuose. Mano draugai supratingi, tad galime atrasti laiko paprastiems bendravimams, pasivaikščiojimams. Nesu savęs izoliavusi. Ne vien tik mokslas ir karatė sudaro mano gyvenimą, dar šiek tiek laiko lieka ir kitiems dalykams.

Kontaktinė karatė – traumos, skausmas, mėlynės. Kaip su tuo susigyvenate?
Su rimtomis traumomis kol kas neteko susidurti. O skausmas tikrai nėra neištveriamas. Ypač treniruočių metu. Per treniruotes niekas nemuša, nekovoja iš visų jėgų – viskas vyksta su protu. Per jas traumų nebūna. Per varžybas galbūt daugiausia pasitaiko rankų, krumplių sužeidimų.
 
Ar prieš varžybas kovotojams reikia psichologinio paruošimo?
Kažkokio specialaus pasiruošimo neturime. Tai labai individualu – pats susitvarkai su savo psichologija. Viskas ateina su patirtimi. Aš jaučiu, kad per kiekvienas varžybas psichologiškai jaučiuosi vis geriau. Ir tai turi įtakos rezultatui. Didžiąją dalį rezultato lemia tai, kaip esi psichologiškai varžyboms pasiruošęs. 
 
Įvairių kovinių sporto šakų atletams dažnai tenka mesti svorį prieš varžybas. O karatistams?
Taip, tenka. Norint neprarasti daug jėgų, mitybą pradedi kontroliuoti likus mėnesiui iki varžybų. Pirmiausia stengiesi atsisakyti saldainių. Nors aš juos labai mėgstu. Suprantama, gaminiesi atitinkamus pusryčius, pietus ir vakarienę.Jeigu varžybos dar toli, maitinatės bet kuo?
Ne. Sportinis mitybos režimas vis tiek yra, nors ne toks griežtas. Tada saldumyną leidžiu sau suvalgyti.

Ar teko kur nors gatvėje pritaikyti karatė patirtį?
Neteko. Vaikystėje buvo prisikabinę, bet nepuoliau muštis. Pabėgau.
 
Kaip į jūsų sportą žiūri tėvai?
Tėvai mane labai palaiko. Nuo pat vaikystės. Jiems buvo aktualu, kad užsiimčiau tuo, kas man patinka, jie nebandė atkalbinėti.

Tėvai serga už jus per varžybas?
Į pačias varžybas nevažiuoja. Aš pati nelabai noriu, kad jie tai darytų. Ne dėl to, kad gėdinčiausi ar nervinčiausi, bet kažkaip ramiau, kai jų tuo metu nėra. O transliacijas internetu žiūri visada. Po varžybų susirašome, susiskambiname.

Lietuvoje yra nemažai gerų karatė kovotojų. Ar jūs savo svorio kategorijoje turite rimtą konkurenciją?
Manau, kad kiekvienoje svorio kategorijoje yra didelė konkurencija. Kasmet tave prisivyti bando jaunesnės varžovės. Tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.

Lapkritį dalyvausite absoliučios svorio kategorijos pasaulio čempionate. Tokiose pirmenybėse nebūna papildomo jaudulio?
Tiesiog pasirenki taktiką, kaip kovosi su didesnėmis varžovėmis, kad joms būtų kuo neparankiau. Taip, jaudulys būna didesnis nei kovojant savo svorio kategorijoje – nežinai, ko iš didesnio svorio kategorijos varžovės tikėtis. Bet pasirinkus gerą taktiką ir strategiją viskas baigiasi gerai.
 
Vis dėlto didesnis ūgis, svoris, kiti fiziniai duomenys suteikia pranašumo kovoje?
Taip, ūgis gali būti pranašumas. Bet vėl – viskas priklauso nuo to, kaip tu pats kovosi. Jeigu esi žemas, žinai, kaip kovoti su aukštais. Jeigu esi lengvesnis, būsi greitesnis. 
 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Ringas
KOMENTARAI
 
 
 
Po pergalių – šuolis aukštyn
2019 08 21
Reitingas
Pasaulio krepšinio čempionato komandų reitinge Lietuvos rinktinė pakilo į šeštąją vietą.
Saldžiausias – jaunosios kartos skrydis
2019 08 21
Rinktinė
Didžkukuliais garsėjančioje Karmėlavoje augęs Jonas Mačiulis turi mėgstamiausią virtuvę, tik ji nėra lietuviška (VIDEO).
„Išvažiuojame su gera energija“
2019 08 21
Rinktinė
„Pirmą kartą mano karjeroje grupėje yra tokia pajėgi, todėl formos piką turėsime pagauti nuo pat pradžios“, - teigė Mindaugas Kuzminskas.
 
„Atlanto“ gretose – dar vienas kroatas
2019 08 22
Legionierius
Prie Klaipėdos „Atlanto“ treniruočių prisiijungė naujokas. Uostamiesčio ekipą papildė legionierius iš Kroatijos Mateo Duničius.
Vilniečiai išreiškė pasitikėjimą savo vedliu
2019 08 21
Susirinkimas
Visuotiniame neeiliniame Vilniaus regiono futbolo sąjungos (VRFS) narių susirinkime: balsavimas dėl pasitikėjimo ir karštos diskusijos.
„Žalgirio“ gretose – brazilas
2019 08 20
Legionierius
Kovą dėl Lietuvos čempionų titulo tęsiantis Vilniaus „Žalgiris“ pasirašė sutartį su 22-ejų saugu iš Brazilijos Higoru Vidaliu.
Ant olimpinio slenksčio – būrys lietuvių
2019 08 21
Žvilgsnis
Besibeldžiantys į Tokiją: šalia olimpinių kelialapių – mažiausiai 10 Lietuvos lengvaatlečių.
Sėkmingi lengvaatlečių startai
2019 08 19
Varžybos
Trišuolininkė Dovilė Kilty laimėjo varžybas Suomijoje, tarp lyderių įvairiose šalyse buvo ir daugiau Lietuvos lengvaatlečių.
Rekordininko debiutas Deimantinėje lygoje
2019 08 18
Deimantinė lyga
Ieties metikas Edis Matusevičius Deimantinėje lygoje debiutavo užimdamas šeštąją vietą.
 
Pergalingas lietuvių startas
2019 08 22
Turnyras
ITF turnyro „Tennis Pro Open Schlieren“ pirmajame rate Laurynas Grigelis šventė pergalę ir vienetų, ir dvejetų varžybose.
Po triumfo – šuolis reitinge
2019 08 19
Turnyras
Ričardas Berankis triumfavo Vankuveryje (Kanada) vykusiame Teniso profesionalų asociacijos (ATP) „Challenger“ serijos turnyre „Odlum Brown Van Open“.
R.Berankis nepaliko japonui vilčių
2019 08 18
Turnyras
Vankuveryje (Kanada) vykstančio Teniso profesionalų asociacijos „Challenger“ serijos turnyro pusfinalyje Ričardas Berankis pralaimėjo tik du geimus.
„Šlubavau tarsi pašautas pėstininkas“
2019 08 14
Žvilgsnis
Į ringą grįžtantis Mantas Rimdeika: „Visada buvau gerietis, dabar viskas bus kitaip“ (VIDEO).
Kovotoją prajuokino varžovo iššūkis
2019 08 05
Žvilgsnis
Mindaugo Narausko į akistatą ringe iškviestas Henrikas Vikšraitis: „Dar kartą visiems įrodysiu, kad esu stipresnis, greitesnis, tikslesnis, geresnis.“
Lietuvos dziudo kovotojai - bronza
2019 07 28
Dziudo
Nors Justina Kmieliauskaitė pralaimėjo pirmajame Europos jaunimo dziudo taurės etapo rate, vėliau ji iškovojo bronzos medalį.
 
Aukštyn pakilo paskutinėje rungtyje
2019 08 19
Trekas
Frankfurte prie Oderio (Vokietija) vykstančio pasaulio jaunių dviračių treko čempionato vaikinų daugiakovės varžybose Mantas Bitinas užėmė 18-ą vietą.
Gatvėse – nuo kamanių būrio iki velnio
2019 08 18
Velomaratonas
„IKI Velomaratono“ metu į centrinės Vilniaus gatves išriedėjo tūkstančiai dviratininkų. Vieni lenktyniavo, kiti mėgavosi važiavo ir rodė išradingumą.
Lietuvos dviratininkei skilo šalmas
2019 08 17
Trekas
Frankurte prie Oderio vykstančiame pasaulio jaunių dviračių treko čempionate varžosi ir Lietuvos dviratininkai.
Rankininkių tikslas – atsispirti nuo dugno
2019 08 22
Žvilgsnis
Rugsėjo pabaigoje Lietuvos moterų rankinio rinktinė pradeda naują žygį į Europos čempionatą. Ją ten bandys nuvesti treneris Karolis Kaladinskas.
Klaipėdoje karaliauja rankinis
2019 08 13
Varžybos
Savaitę pradėjo jau trečiasis tarptautinis Klaipėdos gatvės rankinio turnyras, o netrukus kovos persikels į paplūdimį ir salę.
Lemiamame mače – pergalė
2019 08 08
U-17
Lietuvos merginų iki 17 metų rankinio rinktinė pergalingai baigė Europos čempionato B divizono grupės kovas ir žengė į pirmenybių Sakartvele pusfinalį.
 
Auksinis sugrįžimas po motinystės atostogų
2019 08 19
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklinio čempionai - A. Rumševičius ir L. Každailis bei M. Paulikienė ir E. Kliokmanaitė.
Dėl titulų kovos geriausieji
2019 08 14
Paplūdimio tinklinis
Savaitgalį Klaipėdoje, antrajame Melnragės paplūdimyje, vyks intriguojantis atviras Lietuvos paplūdimio tinklinio čempionatas.
Tikslo link žengs ilgesniu keliu
2019 08 10
Paplūdimio tinklinis
Paplūdimio tinklininkės Gerda Grudzinskaitė ir Karolė Virbickaitė Vengrijoje tęsia kovą dėl apdovanojimų.
Ralyje gaus ir 8 litrų darbo tūrio varikliai
2019 08 21
Ralis
Jonas Gricevičius ir Tadas Dulskis pasišovė nustebinti „Lincoln Continental“ limuzinu, kurio ratus suka net 8,2 litro darbo tūrio benzininis variklis.
Trasa neatleido net menkiausių klaidų
2019 08 20
Driftas
Vokietijoje įvyko kvapą gniaužiantis penktasis „Drift Masters“ etapas bei „Iron Drift King“ varžybos.
Lietuvos čempionate – nauji lyderiai
2019 08 19
Motokrosas
Praėjusį savaitgalį Panevėžio „Sema“ trasoje vyko ketvirtasis Lietuvos motociklų kroso čempionato etapas.
 
Karjeros posūkis – į Baltarusijos klubą
2019 08 01
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio rinktinės puolėjas Ugnius Čižas kitą sezoną praleis Baltarusijoje – lietuvis pasirašė vienerių metų sutartį su Gardino „Neman“.
Vasarą – žiemos olimpiečių triumfas
2019 07 26
Biatlonas
Nemenčinėje vyko Lietuvos vasaros biatlono taurės I etapas. Jame sportininkai rungėsi šaudymo taškams, šaudymo dvikovų ir biatlono sprinto rungtyse.
"Sutikau, vos gavęs šį pasiūlymą"
2019 07 20
Ledo ritulys
Pernai su Lietuvos 18-mečiais ledo ritulininkais dirbęs kanadietis Dougas Boulangeris stos prie abiejų - jaunimų ir jaunių rinktinių vairo.
Sportininkų maištas prieš rutiną
2019 08 22
Pomėgis
V.Korobovas, I.Davidovskis, O.Baleišytė, R. Saulius, M.J.Morauskaitė ir M. Vrašinskas. Kuo jie užsiima palikę kanojas, treką, stadioną?
Pasaulio čempionate – lietuvių staigmena
2019 08 22
Diskgolfas
Pasaulio diskgolfo čempionato debiutantė Lietuvos rinktinė buvo atsidūrusi ant bedugnės krašto, bet tęsia kovą dėl medalių.
Atrankos barjerą įveikė be vargo
2019 08 21
Baidarių ir kanojų irklavimas
Baidarininkas Artūras Seja ir kanojininkas Henrikas Žustautas laimėjo pasaulio čempionato atrankos plaukimus.
 
Tikslas – sugrąžinti vaikus į sveiką kelią
2019 08 22
Sveikatingumas
Siekdamas paskatinti vaikus ir paauglius pakankamai judėti, sveikatingumo klubas „Impuls“ įsteigė Vaikų sporto akademiją.
Už aktyvią veiklą – neeilinis įvertinimas
2019 08 19
Įvertinimas
Antverpeno mieste Belgijoje vykusioje Europos žolės riedulio federacijos 31-oje Generalinės Asamblėjos sesijoje išskirtinio dėmesio sulaukė Lieruva.
Titulai – ir ant ledo, ir vandenyje
2019 08 10
Žvilgsnis
Lietuvos dailiojo čiuožimo siela Lilija Vanagienė: apie ryškiausius įvykius, šuolius į vandenį, sūnaus šokius su kėde, žolės pjovimą, gyvenimo vyrus.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas