Ingvaras Butautas 2019 m. birželio 12 d. 11:04 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Čempionės gyvenimas sukasi aplink karatė

Europos karatė čempionė Erika Žeburtovič neabejoja: svarbiausia – nepasiduoti. O visas fizines savybes galima išsiugdyti

E.Žeburtovič.
pliadisfoto.com nuotr.
E.Žeburtovič.
Prie įvairių svarbiausių kiokušin karatė tarptautinių turnyrų nugalėtojų iš Lietuvos būrio balandį prisidėjo dar viena kovotoja. 21 metų kaunietė Erika Žeburtovič Europos čempionate Vilniuje laimėjo svorio kategorijos iki 50 kg aukso medalį.
 
Sportininkė karatė lanko jau 13 metų. Trenerio Lino Jonikos auklėtinė savo kelią pradėjo būdama aštuonerių ir dabar didžioji jos gyvenimo dalis sukasi aplink karatė.

Erika, ar karatė – pirma jūsų sporto šaka? – paklausėme sportininkės.
Ne. Prieš tai lankiau meninę gimnastiką. Bet jaučiau, kad tai – ne mano sportas. Todėl pabandžiau karatė ir patiko. Taip ir likau su šiuo sportu iki šiol.

Vaikystėje buvote pramuštgalvė, kad pasirinkote dvikovos sporto šaką?
Šiek tiek. Iš tikrųjų meninė gimnastika buvo ramesnė sporto šaka, karatė – kur kas daugiau veiksmo. Būtent tai man ir patiko.
 
Kokios turi būti pagrindinės aukšto lygio karatė kovotojo savybės?
Norint pasiekti aukštą lygį, reikia būti atkakliam, nuolat dirbti, siekti savo tikslo ir niekada per anksti nepasiduoti. Tai bene svarbiausia. Visas fizines savybes galima išsiugdyti.
 
Kiek kartų per savaitę treniruojatės?
Per dieną sportuoju po du kartas. Ryte – mankšta, bėgimas, o vakare laukia sudėtinga karatė treniruotė. Šeštadienį užtenka vienos treniruotės. Iš viso – 13 treniruočių per savaitę.

Sudėtingos treniruotės metu kovojate dvikovose?
Treniruotės būna įvairios, jos keičiasi. Būna fizinis pasirengimas, būna kovos, būna darbas poromis.
 
Kuo dar, be karatė, užsiimate?
Studijuoju Lietuvos sporto universitete fizinį aktyvumą ir sveiką gyvenseną anglų kalba.
 
O kodėl anglų kalba? Savo ateitį siejate ne su Lietuva?
Tiesiog, kai rinkausi, kur stoti, man ši studijų programa pasirodė patraukli. Su galimybe išvažiuoti į užsienį pagal programą „Erasmus“. Tuo metu anglų kalba man atrodė labai perspektyvi ir bandžiau kuo labiau ją išlavinti. Ateities pasirinkimui, karjerai toji anglų kalba vargu ar turės įtakos. Rinkausi ją labiau dėl savęs. Ateitį sieju tik su gyvenimu Lietuvoje.
 
Studijuojate sportinę programą. Veikiausiai sportas ir mokslai netrukdo vienas kitam?
Netrukdo. Visa mano dienotvarkė taip ir sukasi apie sportą. Pati daug sportuoju ir ketinu su sportu nesiskirti ateityje, dirbti trenere.

Daug gyvenimo malonumų aukojate dėl sporto?
Varžybų, pasirengimo metu tenka aukoti. Bet vis tiek neužsidarai namuose. Mano draugai supratingi, tad galime atrasti laiko paprastiems bendravimams, pasivaikščiojimams. Nesu savęs izoliavusi. Ne vien tik mokslas ir karatė sudaro mano gyvenimą, dar šiek tiek laiko lieka ir kitiems dalykams.

Kontaktinė karatė – traumos, skausmas, mėlynės. Kaip su tuo susigyvenate?
Su rimtomis traumomis kol kas neteko susidurti. O skausmas tikrai nėra neištveriamas. Ypač treniruočių metu. Per treniruotes niekas nemuša, nekovoja iš visų jėgų – viskas vyksta su protu. Per jas traumų nebūna. Per varžybas galbūt daugiausia pasitaiko rankų, krumplių sužeidimų.
 
Ar prieš varžybas kovotojams reikia psichologinio paruošimo?
Kažkokio specialaus pasiruošimo neturime. Tai labai individualu – pats susitvarkai su savo psichologija. Viskas ateina su patirtimi. Aš jaučiu, kad per kiekvienas varžybas psichologiškai jaučiuosi vis geriau. Ir tai turi įtakos rezultatui. Didžiąją dalį rezultato lemia tai, kaip esi psichologiškai varžyboms pasiruošęs. 
 
Įvairių kovinių sporto šakų atletams dažnai tenka mesti svorį prieš varžybas. O karatistams?
Taip, tenka. Norint neprarasti daug jėgų, mitybą pradedi kontroliuoti likus mėnesiui iki varžybų. Pirmiausia stengiesi atsisakyti saldainių. Nors aš juos labai mėgstu. Suprantama, gaminiesi atitinkamus pusryčius, pietus ir vakarienę.Jeigu varžybos dar toli, maitinatės bet kuo?
Ne. Sportinis mitybos režimas vis tiek yra, nors ne toks griežtas. Tada saldumyną leidžiu sau suvalgyti.

Ar teko kur nors gatvėje pritaikyti karatė patirtį?
Neteko. Vaikystėje buvo prisikabinę, bet nepuoliau muštis. Pabėgau.
 
Kaip į jūsų sportą žiūri tėvai?
Tėvai mane labai palaiko. Nuo pat vaikystės. Jiems buvo aktualu, kad užsiimčiau tuo, kas man patinka, jie nebandė atkalbinėti.

Tėvai serga už jus per varžybas?
Į pačias varžybas nevažiuoja. Aš pati nelabai noriu, kad jie tai darytų. Ne dėl to, kad gėdinčiausi ar nervinčiausi, bet kažkaip ramiau, kai jų tuo metu nėra. O transliacijas internetu žiūri visada. Po varžybų susirašome, susiskambiname.

Lietuvoje yra nemažai gerų karatė kovotojų. Ar jūs savo svorio kategorijoje turite rimtą konkurenciją?
Manau, kad kiekvienoje svorio kategorijoje yra didelė konkurencija. Kasmet tave prisivyti bando jaunesnės varžovės. Tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.

Lapkritį dalyvausite absoliučios svorio kategorijos pasaulio čempionate. Tokiose pirmenybėse nebūna papildomo jaudulio?
Tiesiog pasirenki taktiką, kaip kovosi su didesnėmis varžovėmis, kad joms būtų kuo neparankiau. Taip, jaudulys būna didesnis nei kovojant savo svorio kategorijoje – nežinai, ko iš didesnio svorio kategorijos varžovės tikėtis. Bet pasirinkus gerą taktiką ir strategiją viskas baigiasi gerai.
 
Vis dėlto didesnis ūgis, svoris, kiti fiziniai duomenys suteikia pranašumo kovoje?
Taip, ūgis gali būti pranašumas. Bet vėl – viskas priklauso nuo to, kaip tu pats kovosi. Jeigu esi žemas, žinai, kaip kovoti su aukštais. Jeigu esi lengvesnis, būsi greitesnis. 
 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Ringas
KOMENTARAI
 
 
 
Prispaustas skausmo prisiminė A.Sabonį
2019 07 16
Veidai
Su nugaros skausmais kovojantis Lietuvos vyrų rinktinės masažuotojas Juozas Petkevičius pats nuėjo masažo, o prispaustas skausmų papasakojo apie A.Sabonį.
K.Maksvyčiui už Atlanto triumfuoti nepavyko
2019 07 16
NBA
Minesotos trenerių štabe jėgas bandančiam treneriui Kaziui Maksvyčiui NBA vasaros lygos finalas apkarto - „Grizliams“ nusileista trimis taškais.
FIBA paskelbė čempionatų rengėjus
2019 07 15
Čempionatas
2021 m. Europos vyrų krepšinio čempionatas vyks keturiose šalyse, o finalas Vokietijos sostinėje, moterų krepšinio pirmenybės patikėtos dviem valstybėms.
 
„Šiandien visi būsime lietuviai“
2019 07 16
Čempionų lyga
„Sūduvos“ vyr. treneris V.Čeburinas Belgrade laukia sunkios kovos, bet tiki savo auklėtinių galimybėmis žengti į kitą Čempionų lygos atrankos etapą.
Toliau aiškinasi: tai palaikė A.Pukelį ar ne
2019 07 16
Konfliktas
Dėl vieno asmens – daug raštų. VRFS valdyba, reaguodama į vakarykštį LFF pranešimą, konstatuoja: LFF toliau skleidžia tikrovės neatitinkančią informaciją.
„Kipre viskas bus geriau“
2019 07 16
Europos lyga
„Kauno Žalgirio“ futbolininkai išvyksta į Kiprą. Per antrąją UEFA Europos lygos atrankos dvikovą su Limasolio „Apollon“ daugiau dėmesio skirs gynybai.
„Jump Vilnius" – nauji rekordai
2019 07 15
Šventė
Vilniaus miesto centras liepos 14-ąją sporto mėgėjus traukė tarsi magnetas – Gedimino prospekte antrus metus iš eilės vyko „Jump Vilnius".
Kasdien geresnė pačios savęs versija
2019 07 15
Studentų sportas
Dviejų specialybių studijos plius sportas – tokiu tempu gyveno Lietuvos studentų kroso vicečempionė M.Jovaišaitė, kuri neslepia: „Esu gana reikli sau."
„Šuoliuose su kartimi nustebinau pats save“
2019 07 14
Čempionatas
Rekordą pasiekusiam dešimtkovininkui Edgarui Benkunskui – olimpinio čempiono iš Estijos pagalba.
 
Atrankoje įveikė vieną favoritų
2019 07 14
Turnyras
Lietuvos tenisininkas Laurynas Grigelis pergale pradėjo ATP „World Tour 250“ turnyro Švedijoje atranką
Prezidento taurė – penktuoju bandymu
2019 07 14
Prezidento taurė
Vilniaus Bernardinų sodo teniso aikštyne baigėsi tarptautinės teniso federacijos (ITF) „World Tennis Tour“ serijos turnyras Prezidento taurei laimėti.
Finale – dramatiška kova
2019 07 13
Prezidento taurė
Prezidento taurės turnyro dvejetų varžybų finale Feliksas Sakalauskas ir Tomas Vaišė po atkaklios kovos nusileido ruso ir ukrainiečio porai.
Trispalvė lietuvių garbei kilo Londone
2019 07 05
Svetur
Anglijos sostinėje dvi dienas vykusiame tarptautiniame braziliškojo džiu-džitsu turnyre „British Open 2019“ penkis medalius iškovojo Lietuvos atletai.
Lietuvei - bilietas į pasaulio čempionatą
2019 07 01
Karatė
A. Meškauskienė kiokušin karatė pasaulio pirmenybių atrankoje nukeliavo iki pusfinalio ir pelnė kelialapį į finalinį turnyrą Japonijoje.
Lietuvį palaužė Azerbaidžano milžinas
2019 06 30
Europos žaidynės
Romo Fridriko viltis iškovoti Europos žaidynių medalį sužlugdė Rio de Žaneiro olimpinis prizininkas.
 
Lietuviai kibo į atlapus lyderiams
2019 07 14
Trekas
Europos jaunių (17-18 metų) ir jaunimo (iki 23 metų) dviračių treko čempionato penkoji diena buvo sėkminga lietuviams.
Griūtis nesutrukdė lietuviui pasiekti finišą
2019 07 13
Trekas
Europos jaunių ir jaunimo treko čempionate Žygimantas Norutis turėjo persėsti ant atsarginio dviračio, nes pagrindinis per griūti lūžo nepataisomai.
Lietuvė - tarp greičiausiųjų
2019 07 12
Lenktynės
Italijoje vykstančių 30-ųjų moterų dviračių lenktynių „Giro d‘Italia“ aštuntajame etape penktadienį lietuvė Rasa Leleivytė užėmė 14-ąją vietą.
Nesėkme pradėjo Europos čempionatą
2019 07 16
Čempionatas
Lietuvos merginų iki 19 metų rankinio rinktinė nesėkme pradėjo Europos čempionato kovas Klaipėdoje - 21:31 (12:19) nusileido Šveicarijos bendraamžėms.
Klaipėdoje – rankinio čempionato startas
2019 07 15
Čempionatas
Liepos 15-ąją Klaipėdos „Švyturio“ arenoje startuoja merginų iki 19 metų Europos čempionato B diviziono kovos. 19.30 val. – lietuvių ir šveicarių mačas.
Krepšinio turnyras įkvėpė rankininkus
2019 07 09
Turnyras
Klaipėdiečiai kviečia Jūros šventės savaitgalį praleisti Smiltynės paplūdimyje ir kartu pradėti kurti naują tradiciją – šeimų paplūdimio rankinio turnyrą.
 
Titulus apgynė rusai ir JAV tinklininkės
2019 07 16
Tautų lyga
Tinklinio tautų lyga: antrąkart iš eilės triumfavo Rusijos tinklininkai, titulą apgynė ir amerikietės, o italės su I. Sorokaite liko šeštos.
Lietuvos tinklininkams – sidabras
2019 07 14
Paplūdimio tinklinis
Rytų Europos zoninės tinklinio asociacijos (EEVZA) paplūdimio tinklinio čempionato etape lietuviai iškovojo sidabrą tiek vyrų, tiek moterų varžybose.
Lietuvos tinklininkai – devinti Europoje
2019 07 13
Paplūdimio tinklinis
Antalijoje (Turkija) vykstančiame Europos jaunimo (iki 22 metų) paplūdimio tinklinio čempionate dvi Lietuvos komandos užėmė devintąsias vietas.
Pasiblaškę apsistojo ties ralio krosu
2019 07 16
Rali-krosas
Autokroso trasose karjerą pradėję lenktynininkai neretai vėliau renkasi ralio krosą. Visas ralio kroso sporto šakos grožis greit atsiskleis Vilkyčiuose.
Grįžta, bet ne su „Trabant“
2019 07 16
Ralis
Į „Samsonas Rally Rokiškis“ varžybas sugrįžta techniką atsinaujinę ralio turistai iš Vokietijos. „Turėtų būti daug smagių momentų“, – mano A.Jungnickelis.
Kartingo čempionato sezonas įpusėjo
2019 07 16
Kartingai
Anykščių kartodrome vyko BMW Lietuvos kartingo čempionato trečiojo etapo varžybos, po kurių sportininkams liks jau tik du šalies čempionato etapai.
 
B. Haakė vėl imasi lietuviško iššūkio
2019 07 16
Sugrįžimas
Debiuto pasaulio čempionate laukiančios Lietuvos moterų rinktinės vyriausiuoju treneriu dirbs puikiai mūsų šalies ledo ritulininkams pažįstamas B.Haakė.
Lietuvis lieka stipriausioje Europos lygoje
2019 07 01
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio rinktinės gynėjas Nerijus Ališauskas pratęsė sutartį su Rygos "Dinamo" klubu ir toliau atstovaus jam KHL pirmenybėse.
Favoritai bėdų neturėjo
2019 07 01
A lyga
Lietuvos futbolo A lygos 16-ajame ture Marijampolės "Sūduva", Vilniaus "Žalgiris"ir "Kauno Žalgiris" laimėjo užtikrintai.
Pranoko penkias varžoves
2019 07 15
Dailusis plaukimas
Pasaulio dailiojo plaukimo čempionate Lietuvos atstovė N.Ambrazaitė pasirodymą baigė 27-oje vietoje, šuolininkė į vandenį I.Girdauskaitė tęs pasirodymą.
Turėjo pripažinti japonų pranašumą
2019 07 15
Badmintonas
Taivano sostinėje vykstančio pasaulio kurčiųjų badmintono čempionato komandinėse varžybose Lietuvos kurčiųjų badmintono rinktinė nusileido japonams.
Profesionalų golfo turnyre – trečias
2019 07 15
Golfas
Lenkijoje pasibaigusiame profesionalų golfo turnyre lietuvis Juozapas Budrikis užėmė trečią vietą ir užsidirbo 2600 zlotų čekį.
 
„Medalių galėjo būti ir daugiau“
2019 07 16
Universiada
Lietuvos studentų sporto asociacijos vadovas Č.Garbaliauskas: apie laimėjimus universiadoje, LKF požiūri, gyvenimą laivuose, šalies studentų sportą.
Rinktinę maitins J.Valančiūno šefas
2019 07 16
Rinktinė
Šiais metais vyrų krepšinio rinktinėje bus dar vienas naujas komandos narys – krepšininkų mityba rūpinsis patyręs virtuvės šefas Svajūnas Jarmala.
Pagerbs  universiados prizininkus
2019 07 16
Apdovanojimai
Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje bus pasveikinti studentai – XXX vasaros universiados prizininkai. Iš Neapolio studentai šiemet parvežė 4 medalius.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas