Lina Daugėlaitė/"Olimpinė panorama" 2019 m. birželio 7 d. 08:11 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Pripažinimą pelnė ir užkulisinė kova

„Teisėjai jau pradėjo mus gerbti ir pripažinti. Tai labai daug“, - apie gimnastikos pasaulyje pralaužtus ledus sako rinktinės trenerė D.Kutkaitė.

Lietuvos suaugusiųjų ir jaunimo rinktinės.
LGF nuotr.
Lietuvos suaugusiųjų ir jaunimo rinktinės.
   
Iš Europos čempionato Lietuvos meninės gimnastikos komanda grįžo pakilios nuotaikos – su favoričių etiketes nešiojančiomis gimnastėmis mūsiškės varžėsi kaip lygios su lygiomis ir dukart prasibrovė į finalą. 

Dar prieš kelerius metus kaip autsaiderės linksniuotos lietuvės šiandien kabinasi į atlapus geriausioms ir nežada sustoti. Prisimindama Europos čempionatą, gegužės viduryje vykusį Azerbaidžano sostinėje Baku, Lietuvos rinktinės trenere šiandien dirbanti Dalia Kutkaitė, kuriai kadaise lenkėsi visa Europa, turi pagrindo šypsotis. 
 
„Padarėme daugiau, nei tikėjomės. Iškopti į du finalus buvo be galo sudėtinga esant tokiai konkurencijai, dalyvaujant tokioms valstybėms, kurios turi nepalyginamai geresnes sąlygas. Tai didžiulis laimėjimas – mes turime kuo didžiuotis, nes tik šešios komandos iš visos Europos pateko į du finalus, tarp jų ir Lietuva“, – jaunimo komandos pasirodymu Baku didžiuojasi trenerė. 

Dviejuose finaluose, be Lietuvos, taip pat varžėsi Rusijos, Baltarusijos, Italijos, Ukrainos ir Ispanijos komandos.

Pramušė ledus

Lietuvos komanda prasiskynė kelią į penkių kaspinų bei penkių lankų finalines rungtis ir jose atitinkamai užėmė septintą ir aštuntą vietą.

„Visą laiką jaunimo čempionatuose būdavo tik vienas pratimas, tik viena kompozicija, o šiemet pirmą kartą reikėjo atlikti dvi kompozicijas. Paruošti dvi kompozicijas daug sudėtingiau, kita vertus, daugiau galimybių varžytis – jei ne vieno, tai kito pratimo finale“, – LTOK žurnalui „Olimpinė panorama“ paaiškina D.Kutkaitė. 

Būtent grupiniai pratimai – Lietuvos komandos arkliukas. Prieš metus vykusiame Europos jaunimo čempionate Lietuvos rinktinė taip pat džiaugėsi finalu ir šešta vieta jame. 

„Mergaitės pernai buvo tarp aštuonių geriausių komandų, dabar vėl aštuntuke. Vadinasi, tai ne atsitiktinumas, tai jau Lietuvos komandos pripažinimas, įvertinimas“, – teigia D.Kutkaitė.

Sunku su tuo nesutikti, juolab kad šių metų komanda – visiškai nauja. Praėjusio čempionato dalyvės jau perėjo į suaugusiųjų amžiaus grupę, o šiemet Europos čempionate debiutavo trylikametės ir keturiolikmetės kaunietės Patricija Kilijonaitė, Eva Dovidonytė, Emilija Tarnauskaitė, klaipėdietė Paulina Jočytė bei vilnietė Gabija Cicėnaitė. 

„Teisėjai jau pradėjo mus gerbti ir pripažinti. Tai labai daug. Net neįsivaizduojate, koks didžiulis darbas pramušti ledus, kad į Lietuvos komandą būtų žiūrima kaip į konkurentę. Mūsų pasaulyje tai jau labai daug“, – meninės gimnastikos užkulisių šydą praskleidžia patyrusi specialistė. 

Kovotojos

Pripažinimą Lietuvos komandai pelnė ir pats pasirodymas, ir nepralaimėta užkulisinė kova. Pirmiausia, pasak D.Kutkaitės, tam, kad mūsų komanda būtų įvertinta, kompozicija turėjo būti ne dviem, o visomis trimis galvomis aukštesnė. 

„Aldutė Giriūnienė sugebėjo sukurti tokias išskirtines kompozicijas, apie kurias kalbėta visą čempionatą. Mūsų klausinėjo, kas sukūrė, kieno pagalbos prašėme. Niekieno. A.Giriūnienė – pirmoji mano trenerė, aš ja labai pasitikiu ir vertinu, mes daug metų kartu dirbome Ispanijoje ir ji sukūrė tas kompozicijas. Nemiegojo dienomis ir naktimis – tuo gyveno ir už tai buvo įvertinta“, – išskirtinių kompozicijų svarbą pabrėžia trenerė. 

O prie puikaus pasirodymo prisidėjo keli papildomi veiksniai – praėjusių metų šešta vieta finale, darbas užkulisiuose. Europos čempionate dirbusios teisėjos Valentina Bagrijeva ir Sigutė Mackonienė, pasak trenerės, savais būdais taip pat kovojo už Lietuvos komandą. 


„Jeigu žiūrėtume į čempionato pradžią, tai mūsų komanda, pagal teisėjų skaičiavimus, neturėjo patekti į finalus. Tačiau mes tuos planus išardėme ir visi laikraščiai rašė, kad didžiulis siurprizas – Lietuva finale. Visą šitą užkulisinę kovą reikia išgyventi, būti psichologiškai labai tvirtam. Juk vienas dalykas, kai atvažiuoji į čempionatą ir turi visų palaikymą bei pripažinimą, žinai, kad gerai pasirodęs būsi tame aštuntuke, o kitas dalykas, kad apie tave net nešneka, tau net nieko neplanuoja. Todėl reikia būti psichologiškai tvirtam, kovoti iki galo. Mums buvo daug sunkiau nei kitoms komandoms“, – apie kovas ant kilimo ir šalia jo pasakoja D.Kutkaitė. 

Lietuvos merginos atsilaikė. Ir tai visos komandos nuopelnas. Su jomis dirbo ir psichologas Andrius Liachovičius. Mergaitės į komandą suburtos įvertinus ne tik jų sugebėjimus, bet ir charakterį.
„Mergaitės labai nori pergalių, jos dirba, siekia tikslo. Vaikų, kurie nenori dirbti ar mano, kad viskas lengvai pasiekiama, komandoje nėra. Visas šitas „bukietas“ ir padėjo čempionate. Be to, man labai svarbu, kad vaikai būtų tokie, kuriems Lietuvos vardas kažką reikštų“, – detales vardija trenerė.  

Kišenės tuščios

Tai, kad šios trys kaunietės, klaipėdietė ir vilnietė turi charakterį, atskleidžia tokia detalė – kartu jos treniruojasi vos metus. 

„Mergaitės iš skirtingų miestų, jas reikia surinkti, kad jos galėtų treniruotis kartu. Šitas mergaites, kurios išvažiavo į Europos čempionatą, mes paruošėme per penkias stovyklas. Tai didvyriška. Nė vienos šalies atstovai, kuriems pasakau, kokiomis sąlygomis mes ruošiamės, netiki, mano, kad juokauju. Bet tai faktas“, – patikina D.Kutkaitė. 

Kitas iššūkis šiam penketui – pasaulio jaunių čempionatas Maskvoje, kuris vyks liepos 19–21 d. Tiesa, jaunimo komanda į jį vyks su viena sąlyga – jeigu bus finansų. 

„Besiruošdami Europos čempionatui išnaudojome visus finansus ir dabar esame minuse. Taigi su ištiesta ranka bandysime prašyti, kad mus kažkas išgirstų, įvertintų mūsų darbą, pastangas ir kažkiek padėtų, kad galėtume pasiruošti ir garbingai sudalyvauti pasaulio čempionate. Man atrodo, nei pasaulis, nei Europa nesupras, jeigu Lietuvos komanda, kuri dabar yra aštuntuke, neatvažiuotų į pasaulio čempionatą“, – apie euforiją sklaidančią realybę pasakoja trenerė. 

Konkurencija didėja

Azerbaidžano sostinėje tuo pat metu vyko ir suaugusiųjų amžiaus grupės meninės gimnastikos čempionatas, kuriame Lietuvai atstovavo trys sportininkės – Julija Ivanova, Beatričė Gerulytė ir Brigita Budginas. „Individualioje programoje dar reikia daug tobulėti, – pripažįsta rinktinės trenerė. – Čia sunkiau nei grupiniuose pratimuose, nes konkurencija milžiniška.“

Geriausiai tarp suaugusiųjų iš Lietuvos komandos pasirodė B.Budginas, kuri atlikdama pratimą su kaspinu užėmė 28 vietą, o pratimuose su kuokelėmis buvo 30-ta. „B.Budginas patempė Lietuvos komandą į viršų“, – nauja rinktinės nare džiaugiasi D.Kutkaitė.

JAV gyvenanti lietuvių kilmės Brigita prie Lietuvos komandos prisidėjo šiemet. Norą atstovauti Lietuvai pareiškė pati sportininkė. B.Budginas treniruojasi JAV, tačiau ne vieną kartą buvo atvykusi į Lietuvą, dalyvavo treniruočių stovykloje. 

„Manau, tai tik į gera. Tai yra konkurencija, kuri labai reikalinga. Ne visi tą supranta, pasipriešinimo buvo nemažai. Bet, manau, su laiku supras, kad kuo daugiau yra į ką lygiuotis, tuo geriau augti ir tobulėti mūsų vaikams“, – sako trenerė. 

Prancūziška svajonė

Šie metai – priešolimpiniai, kai įvairių sporto šakų atstovai pradeda skaičiuoti olimpinius kelialapius ir galimybes kitų metų Tokijo olimpinėse žaidynėse. Lietuvos meninės gimnastikos atstovai apie Tokiją nesvajoja. Jų viltys ir svajonės lekia į Paryžių, kuriame olimpinės žaidynės vyks dar po ketverių metų, 2024-aisiais. 

„Turime svajonę kitam olimpiniam ciklui suburti grupinių pratimų komandą, nes jau dvejus metus jaunimo čempionatuose mergaitės rodo puikius rezultatus. Tai ir buvo daroma tam, kad Lietuva pagaliau turėtų grupinių pratimų suaugusiųjų rinktinę, kuri bandytų kovoti dėl patekimo į olimpines žaidynes Paryžiuje“, – savo tikslus dėsto D.Kutkaitė.   
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
„Laukiu, kada mano vaikai baigs mokyklą"
2019 06 25
Treneris
Nenadas Čanakas - apie sprendimą likti Panevėžyje ir vasaros darbus.
Vaikinai - čempionai, merginos - antros
2019 06 25
Krepšinis
"Išplėšėme maksimalią naudą ne tiek pasirodymu, kiek pamoka, kurią reiks išmokti", - kalbėjo R.Šiškausko turnyro Lietuvos vaikinų trenieris K.Abramavičius.
Pasirinkti dvylika geriausių nebuvo lengva
2019 06 25
U-19
Lietuvos 19-mečių krepšinio rinktinės treneriai atsirinko žaidėjus, su kuriais vyks į pasaulio pirmenybes Graikijoje.
 
Potencialus lietuvių varžovas - "Tre Penne"
2019 06 25
Varžovai
Jei „Sūduva“ neįveiktų „Crvena zvezda“ barjero Čempionų lygos atrankoje, Europos lygos atrankos II etape jos lauktų San Marino čempionai.
"Riteriai" vėl kiša koją lyderiams
2019 06 25
A lyga
A lygos ture favoritams lengva nebuvo - "Sūduva" pralaimėjo "Riteriams", "Kauno Žalgiris" suklupo Klaipėdoje, O "Žalgiris" iškovojo sunkią pergalę.
Devyniolikmetės sieks Baltijos taurės
2019 06 25
Moterų futbolas
Vyto Jančiausko treniruojama Lietuvos devyniolkmečių merginų rinktinė sieks nukarūnuoti dabartines Baltijos taurės laimėtojas latves.
Lietuviai liko per žingsnį nuo pusfinalio
2019 06 26
Lengvoji atletika
Lietuvos lengvaatlečiai Europos žaidynėse buvo šalia garbės pakylos asmeninėse įskaitose. Komandos šansą prasibrauti į pusfinalį atėmė teisėjų sprendimai.
Greičiausias buvo tas pats M. Viršilas
2019 06 24
Bėgimas
Kaip ir pernai, bėgimą aplink Elektrėnų marias laimėjo maratonininkas Mindaugas Viršilas. Pirma tarp moterų - Gitana Akmanavičiūtė.
Komanda išsaugojo medalio viltį
2019 06 23
Lengvoji atletika
Lietuvos lengvaatlečiams nepavyko iškovoti Europos žaidynių medalių asmeninėse ir estafečių varžybose, bet jie pratęs kovą dėl medalių komandų įskaitoje
 
R. Berankis smuktelėjo, L. Grigelis pakilo
2019 06 24
Tenisas
ATP reitingų lentelėje Ričardas Berankis iš 73-iosios vietos smuktelėjo į 74-ąją, o Laurynas Grigelis iš 295-osios pozicijos pakilo į 293-iąją.
Finale - L. Grigelio ir italo triumfas
2019 06 22
Tenisas
L. Grigelis su italu A. Pellegrino 1:6, 6:3, 10:7 įveikė urugvajietį A. Beharą ir ekvadorietį G Escobarą ir tapo turnyro Italijoje nugalėtojais.
Lietuvis ir italas žais finale
2019 06 21
Dvejetai
Lietuvis Laurynas Grigelis ir italas Andrea Pellegrino laimėjo turnyro „Internazionali Di Tennis Emilia Romagna“ dvejetų varžybų pusfinalį.
Žaidynės baigėsi aštuntfinalyje
2019 06 25
Europos žaidynės
Lietuvos boksininkas Evaldas Skurdelis vieningu teisėjų sprendimu pralaimėjo kovą rusui Gabiliui Mamedovui.
Lietuvos sunkiasvoris pralaimėjo serbui
2019 06 24
Boksas
"Varžovas buvo įkandamas, deja nepavyko įgyvendinti planų“, - kalbėjo boksininkas M .Valavičius, pralaimėjęs Europos žaidynių dvikovą serbui V. Babičiui.
Dziudo kovotojai liko be pergalių
2019 06 24
Dziudo
"Prieš varžybas nenorėjau gauti tik Azerbaidžano ir Rusijos atstovo. Bet būtent jį gavau", - guodėsi sunkiasvoris K.Bauža.
 
Lietuvis - greta garbės pakylos.
2019 06 25
Europos žaidynės
"Po finišo net pykino", - prisipažino penktąją vietą Europos žaidynėse užėmęs Lietuvos dviratininkas Gediminas Bagdonas.
Lietuviams nepavyko įgyvendinti planų
2019 06 23
Europos žaidynės
Europos žaidynių vyrų dviračių plento 180 km grupinėse lenktynėse startavo 135 sportininkai iš 37 šalių. Tarp jų ir penki Lietuvos dviratininkai.
Lietuvė – tarp lenktynių lyderių
2019 06 22
Europos žaidynės
Europos žaidynių grupinėse lenktynėse 9-ta finišavusi R.Leleivytė sulaukė sveikinimų, bet pati nesidžiaugė: „Būnu patenkinta tik tada, kai laimiu.“
„Dėl geresnės ateities reikia keistis“
2019 06 25
Žvilgsnis
Lietuvos rankinio federacijos prezidentas: „Reikia savikritiškai pasižiūrėti į situaciją, kurioje esame dabar. Ir pagalvoti, ką turime daryti kitaip.“
Stiprinasi ir laukia burtų
2019 06 19
Pasiruošimas
Kitą sezoną tarptautiniuose turnyruose dalyvaus rekordiškai daug Lietuvos rankinio klubų – keturi vyrų ir du moterų.
Lietuvių nebūtų išgelbėjusi net pergalė
2019 06 16
Atranka
Lietuvos vyrų rankinio rinktinė Europos čempionato atrankos varžybas baigė lygiosiomis svečiuose su Portugalija.
 
Į Klaipėdą atvyks ir rusės
2019 06 25
Paplūdimio tinklinis
Į teatro aikštėje, vyksiantį tarptautinį moterų paplūdimio turnyrą „Amber Cup" susirinks po vieną tinklininkių porą iš 12 šalių.
Žingsnį į Tokiją žengė tvirtai
2019 06 23
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkės tapo pirmojo olimpinės atrankos etapo E grupės nugaėtojomis.
Pirmą žingsnį į Tokiją žengė Kroatijoje
2019 06 22
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos moterų paplūdimio tinklinio rinktinė užtikrinta pergale prieš kroates pradėjo olimpinės atrankos turnyrą.
Čempionatui įpusėjus lietuvis tebėra šeštas
2019 06 23
Motokrosas
Dešimtajame pasaulio motokroso čempionato etape Vokietijoje Arminas Jasikonis užėmė dešimtąją vietą,o bendroje įskaitoje išliko šeštas.
Motokrosas vėl džiugino Anykščius
2019 06 23
Motokrosas
Tūkstantinė į Lietuvos motociklų kroso varžybas susirinkusi minia jomis galėjo grožėtis dvi dienas nuo ryto iki vakaro.
Vilniuje -1006 km  lenktynių pristatymas
2019 06 22
Lenktynės
„Jubiliejinių „Aurum 1006 km“ lenktynių devizas – saugus eismas", - sako jų organizatorius Darius Jonušis.
 
Čempionato dalyvių skaičius padidėjo
2019 06 20
Ledo ritulys
2019-2020 sezone Lietuvos ledo ritulio pirmenybėse žais nebe keturios, o penkios komandos - prisijungs jungtinė Kauno-Klaipėdos ekipa.
Prieš žiemos iššūkius – sunkus darbas vasarą
2019 06 04
Kalnų slidinėjimas
Kalnų slidininkas Andrejus Drukarovas – apie pratybas Druskininkuose, gyvenimą be atostogų, Lietuvos talentus, tikslus, pinigus, studijas, rinkimus.
Tikisi pagrindinio vaidmens
2019 05 29
Svetur
Suomijos „SaiPa“ klube antrus metus liekantis Lietuvos rinktinės vartininkas L. Lubys kitą sezoną norėtų daugiau atsakomybės.
Lankininkei prireikė papildomo šūvio
2019 06 25
Šaudymas iš lanko
Tik popapildomo šūvio Lietuvos lankininke Inga Timinskienė nusileido turkėi Aybuke Aktuna Europos žaidynių šaudymo iš lanko varžybose.
Į finalus – po dramatiškų finišų
2019 06 25
Baidarių ir kanojų irklavimas
Dvi iš trijų antradienį Europos žaidynėse startavusių Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo įgulų pateko į finalą ir trečiadienį kovos dėl medalių.
Šaulės įpusėjo atranką
2019 06 25
Šaudymas
Po pirmosios Europos žaidynių 25m sportiniu pistoletu 30+30 varžybų dienos J. Ždanova užima 32-ą, G. Rankelytė - 34-ą vietą.
 
Estafetę iš Minsko perima Krokuva
2019 06 22
Europos žaidynės
Europos olimpinių komitetų asociacija patvirtino – 2023 m. Europos žaidynės vyks Lenkijos mieste Krokuvoje ir jį supančiame Mažosios Lenkijos regione.
Žaidynių atidaryme – lietuviški akcentai
2019 06 22
Europos žaidynės
Ryškūs, linksmi, tvirti, gražūs. Lietuvos sportininkai su vėliavneše Liveta Jasiūnaite priešakyje buvo gerai matomi Europos žaidynių atidarymo parade.
Lietuvos vėliava patikėta L.Jasiūnaitei
2019 06 21
Europos žaidynės
Europos žaidynių atidaryme Lietuvos vėliavą nešianti lengvaatletė: „Vieną iš dviejų su Europos žaidynėmis susijusių svajonių būsiu įgyvendinusi.“
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas