DELFI.lt 2019 m. birželio 5 d. 14:22 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

J. Šuklino negelbėja ir B mėginys

Londono olimpinėse žaidynėse sidabrą iškovojęs kanojos irkluotojas J. Šuklinas gali prarasti ne tik jį, bet ir įspūdingą pinigų sumą.

J. Šuklino triumfas Londone
pliadisfoto.com nuotr.
J. Šuklino triumfas Londone
Londono olimpinių žaidynių sidabro medalio laimėtojas Jevgenijus Šuklinas gali prarasti ne tik savo titulus, olimpinį medalį, bet ir įspūdingą pinigų sumą. DELFI žiniomis, 2016-aisiais karjerą baigusio irkluotojo neišteisino ir dopingo B testo tyrimas, kurio rezultatas – taip pat teigiamas.
 
Tą portalui patvirtino tarpusavyje nesusiję šaltiniai ir pats buvęs sportininkas. 
 
J. Šuklinas 2012-aisiais Londono olimpinių žaidynių sidabrą iškovojo vienviečių kanojų 200 m irklavimo rungtyje. 
 
Jei Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC) lieptų J. Šuklinui grąžinti apdovanojimą, tuo pasirūpinti turėtų nacionalinis olimpinis komitetas.
 
Grąžinti J. Šuklinui tektų ne tik trofėjų, bet ir už jį gautą valstybinę premiją – 58 tūkst. eurų. 
 
Toks precedentas jau yra pasitaikęs – 2010 metais Europos čempionate triumfavusi ir čia pat titulo dėl teigiamo dopingo testo netekusi maratonininkė Živilė Balčiūnaitė buvo priversta sugrąžinti premiją. 
 
Anot švietimo, mokslo ir sporto viceministrės Kornelijos Tiesnesytės, iš J. Šuklino taip pat veikiausiai bus bandoma išsireikalauti valstybės stipendiją, kurią kanojininkas gaudavo dėl savo pasiekimo Londone.
 
Pats J. Šuklinas nesijaučia suklydęs, jam abejonių kelia metodas, kuriuo buvo tikrinti jo dopingo mėginiai, be to, jis norėjo, kad B dopingo testas būtų patikrintas ne Lozanoje esančioje laboratorijoje, o kitoje antidopingo laboratorijoje.

Ką sužinojote gavęs B dopingo testo rezultatus? – DELFI paklausė J. Šuklino 
Gavau atsakymą, kad B mėginio rezultatai atitinka A mėginio rezultatus. Nesiuntė detalių išvadų, tiesiog paprastai – B atitinka A testą. Sudėtinga situacija ir suprantu, kad šioje kovoje esu vienas. Kol kas oficialaus laiško su nuosprendžiu neturiu, kai jį turėsiu, bus galima imtis kažkokių priemonių. Minėjo, kad verdikto sulauksiu artimiausiomis dienomis. – Gal ketinate kreiptis į Tarptautinį sporto arbitražo teismą (CAS)? – Gavau laišką su pasiūlymu dalyvauti IOC drausmės komisijos posėdyje arba ginti savo teises CAS teisme Lozanoje. Pasidomėjau, kad norint bylinėtis CAS, vieno teismo posėdžio išlaidos gali siekti 30 tūkstančių eurų, be to, reikia samdyti advokatą, bendroje sumoje reiktų 50 tūkstančių eurų. Dėl to nusprendžiau dalyvauti IOC drausmės komisijos posėdyje. Tai – nemokama galimybė, ta komisija remiasi laboratorijos išvadomis bei priima atitinkamą sprendimą. Pačiam keliauti nereikėjo, apklausoje dalyvavau nuotoliniu būdu. Papasakojau visą savo situaciją, ką aš apie tai manau. Jei neturi pinigų, nėra kalbos apie gynybą, be to, baigę sportinę karjerą atletai lieka vieni, be draudimo, be galinčių juos apginti pusių. Kol jie sportuoja, jie gali tikėtis pagalbos iš olimpinio komiteto, iš federacijos, kitų valstybės institucijų. Pats vienas gintis neturiu pinigų, neturiu tokių galimybių.
 
IOC komisija mane išklausė, tvirtino mane suprantantys ir norėtų padėti, bet šis organas negali užginčyti laboratorijos išvadų. Pasisakiau, ką aš manau apie visą šią situaciją. Prašiau, kad B mėginį patikrintų kitoje laboratorijoje, tačiau tokios taisyklės, kad tikrinama toje pačioje vietoje – Lozanoje. Domėjomės su advokatu, tuo nauju metodu, kuriuo tikrino mano mėginius, jis nėra patvirtintas. Be to, nėra žinoma, kaip buvo laikomi mano mėginiai. Laukiu iš jų sprendimo. Vienintele išeitimi matau ieškoti tiesos aiškinantis kaip buvo atliekamas tyrimas, kaip ir kur buvo laikomi dopingo testo mėginiai ir panašiai. Tam reikalingas CAS teismas, advokatas ir mokslininkas. Tačiau atsiduriu užburtame rate, gynybai reikia milžiniškų lėšų.

Sulauksiu sprendimo, turėsiu dar dvi savaites apskųsti šį nutarimą. Per šį laiką bandysiu kreiptis į valstybę, į Prezidentę, ir prašyti pagalbos. Abejotina ar jos sulauksiu, nes jau keleri metai kaip esu jau baigęs karjerą. Vienintelį variantą turiu – nebent parduoti butą.

Kas skaudžiausia šioje istorijoje, atsisveikinti su olimpiniu sidabro medaliu? 
Du dalykai. Pirmiausia, bendrai nusivili sportu. Esu savo karjeroje ne kartą įrodęs, kad esu karys, kuris kovojo prieš dopingą, įvairių preparatų vartojimą. Pats buvau antidopingo kontrolierių tikrintas daugiau nei 50 kartų. Ir prieš olimpiadą, ir po jos. Atvykdavo ne kartą į namus, nepraleidau nei vieno antidopingo kontrolierių vizito. Aplankiau daug mokyklų, kur pasakojau, kaip reikia sąžiningai siekti rezultatų. Prieš olimpiadą buvau labai atsargus, atsisakiau net mėsos, nes buvo atvejų, kai atletai valgė neaiškią, papildų pripumpuotą jautieną, per kurią į organizmą pateko draudžiamos medžiagos. Nevartojau jokių vaistų nuo gerklės skausmo ar peršalimo, kad į organizmą nepatektų cheminės medžiagos.

Galėjo visko nutikti, galėjo konkurentai primaišyti kažko į maistą ar gėrimus. Bet stengiausi antrą kartą neimti buteliuko, pradaręs ir atsigėręs jo daugiau nebeimdavau į rankas. Visada laikiausi kruopščios prevencijos, ypač olimpiniame kaimelyje, stovyklose.

Turėjau svajonę ir gyvenimo tikslą – iškovoti olimpinį medalį. Tą pasiekiau. Pats medalis kaip daiktas nėra svarbus, po olimpinių žaidynių jį gal tik dukart rankose laikiau. Svarbiausia, kad pats sau įrodžiau, kad galiu pasiekti savo tikslą ir tą padariau tikrai sąžiningai. Mano artimieji, draugai žino, kiek jėgų, pastangų tam atidaviau. Tai man svarbiausia ir to žinojimo iš manęs niekas neatims. Žinau, kad tai pasiekiau sąžiningai ir sąmoningai nevartodamas jokių draudžiamų preparatų. Antras skaudžiausias dalykas – žmogaus vertinimas. Kai tu laimi, veži medalius, esi visiems reikalingas, stengiasi padėti.

O tokioje situacijoje, kurioje dabar atsidūriau, lieku vienas, daug kas nusisuka ir niekas nebetiki. Nebuvau vieno sezono sportininkas, karjerai skyriau 20 metų, iškovojau apie 40 tarptautinių medalių, ne kartą tapau Europos čempionu, pasaulio pirmenybių prizininku.

Dabar visi nori tą nubraukti ir pasakyti, kad esu nesąžiningas. Galiu ramiai žiūrėti į akis varžovams, visada kovojau švariai. Tas olimpinis medalis nebuvo stebuklas, iki jo laukė ilgas, sunkus kelias.

 
Jei reikėtų grąžinti valstybės premijas, stipendijas, ar tai būtų skaudus smūgis asmeniniams finansams?
Nesu milijonierius, jei nuspręstų, kad reikia viską grąžinti, tai, žinoma, grąžinsiu, jei to reikalaus valstybė. Jei netikės mano pozicija, aš atiduosiu. Tegu lieka kitų sąžinei. Bet, kita vertus, iš dangaus dabar tų pinigų nepaimsiu, sudarys skolos grąžinimo grafiką ir atiduosiu pinigus. Niekada nesportuodavau dėl pinigų. Mano tikslas buvo sau pačiam įrodyti, kad tą galiu padaryti. Kai man sukako 12 metų, sau pasakiau, kad tapsiu olimpiniu prizininku ir tą pasiekiau, nors buvo labai sudėtingas kelias. Ne pinigai ir ne premijos svarbiausias dalykas. Grąžinsiu, uždirbsiu. Jei ši situacija būtų nutikusi prieš keletą metų aktyviais sportinės karjeros metais, siekčiau savo rezultatais tą paneigti. Karjerą baigiau dėl to, kad jau buvau pasiekęs savo tikslus.

Olimpinį medalį galėjau iškovoti žymiai anksčiau, buvau labai stiprus prieš Pekino olimpines žaidynes. Bet prieš jas atrankoje nepasisekė, buvo skaudus momentas. Turėjau dar ketverius metus sunkiai sportuoti ir pasiekiau tai, ko norėjau, ir ramia sąžine baigiau karjerą.

Vasarį – laiškas su klaidinga pavarde 
 
Primename, kad sidabrinis olimpinių žaidynių prizininkas vasario pradžioje feisbuke prisipažino gavęs laišką, kuriame yra kaltinamas dopingo vartojimu Londono olimpinių žaidynių metu. 
 
Tiesa, laiške nurodytas gavėjas – ne Jevgenijus Šuklinas, o Jevgenijus Daluzian. Sportininkas įtarė, kad tai tiesiog klaida, nes Daluzyan – Armėnijos sunkiaatletės Melanie pavardė, o pastaroji dėl dopingo vartojimo buvo suspenduota praėjusių metų gruodį. 
 
Bet kiti laiške pateikti duomenys leidžia identifikuoti J. Šukliną, maža to, kilusią painiavą pabandęs išsiaiškinti kanojininkas buvo patikintas, jog teigiamas buvo būtent jo testas. Pakartotinai išanalizavus olimpiados metu paimtą irkluotojo mėginį rasta draudžiamos medžiagos, B mėginio tyrimas sportininko taip pat neišgelbėjo.
 
Jei būtų diskvalifikuotas J. Šuklinas, jo sidabrinis apdovanojimas turėtų būti perduotas rusui Ivanui Štyliui, o pastarojo bronza atitektų ispanui Alfonso Benavidesui. 
 
DELFI konsultavusios Lietuvos antidopingo agentūros specialistės Rūtos Banytės teigimu, kanojininką klampinantis dehidrochlormetiltestosteronas yra anabolinio steroido metandienono derivatas (išvestinis cheminis darinys). 
 
Kodėl Londono olimpinis vicečempionas J. Šuklinas atsidūrė po dopingo kontrolierių padidinamuoju stiklu prabėgus 7 metams nuo sidabrą atnešusio sprinto 200 m distancijos finale? 
 
Retrospektyviniai olimpiados mėginių testai reguliariai daromi nuo 2004 metų Atėnų žaidynių. Pakartotinius olimpinėse žaidynėse paimtų dopingo mėginių tyrimus atlieka Pasaulinės antidopingo agentūros (WADA) akredituota laboratorija Lozanoje (Šveicarija). 
 
Čia saugomi tūkstančiai užšaldytų senų mėginių, kuriuos antidopingo taisyklės leidžia tikrinti pažangesniais metodais dešimt metų. Suėjus „senaties“ terminui, buteliukai su šlapimo ar kraujo pavyzdžiais sunaikinami.
 
2016-aisiais Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC), reaguodamas į Rusiją sudrebinusį plataus masto dopingo skandalą, gerokai suintensyvino patikrinimus. Nuo to laiko iš naujo išanalizuota daugiau nei pusė tūkstančio Londono olimpinių žaidynių dalyvių dopingo mėginių, ir daugiau nei pusšimtis testų buvo teigiami. 
 
Įdomu, jog dažniausiai aptinkamos draudžiamos medžiagos, kaip ir J. Šuklino atveju, yra anaboliniai steroidai. 
 
DELFI jau rašė, kad dehidrochlormetiltestosteroną ištraukti į dienos šviesą padėjo nauja tyrimo metodika, kurią 2011 metais sugalvojo buvęs Maskvos antidopingo laboratorijos direktorius Grigorijus Rodčenkovas ir jo pavaduotojas Timothy Sobolewski. 
 
2016-aisiais patobulintą metodiką imta taikyti tiriant ir pakartotinai tikrinant dopingo mėginius.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
Mongolijoje – „Gulbelės“ skrydis į viršūnę
2019 09 14
3x3
Šeštadienį Mongolijoje pasibaigusiame trijulių (3x3) krepšinio turnyre „Sukhbaatara Challenger“ triumfavo Šakių „Gulbelės“ klubas.
„Kibirkštis“ veržiasi į aikštę
2019 09 13
Žvilgsnis
Vilniaus „Kibirkšties“ komanda po dviejų savaičių treniruočių pradės ir kontrolinių rungtynių seriją bei taip tęs pasiruošimą 2019-2020 metų sezonui.
„Rytas“ baigė rikiuoti gretas
2019 09 12
Žvilgsnis
Naują sezoną „Rytas“ pradės registruodamas 14 krepšininkų, iš kurių trys bus legionieriai. Neatmetama, kad jų gali būti ir daugiau.
 
Kauniečiai pratęsė pergalių seriją
2019 09 14
A lyga
Dublį A lygos rungtynėse pelnęs Deivydas Matulevičius: „Tikiuosi, kad tai nebuvo paskutiniai įvarčiai.“
„Sūduva“ ir „Žalgiris“ triuškino varžovus
2019 09 13
A lyga
Lietuvos futbolo A lygos 23-iojo turo rungtynėse penktadienį „Sūduva“ svečiuose parklupdė „Atlantą“, „Žalgiris“ namie sudaužė „Panevėžį“.
Rekordas – dar prieš turnyro startą
2019 09 13
Turnyras
Druskininkuose vyks jau 15-asis tarptautinis žiniasklaidos atstovų futbolo turnyras, kuriame kovos rekordinis dalyvių skaičius.
Lietuvį pranoko du varžovai
2019 09 15
Varžybos
Lenkijoje surengtų lengvosios atletikos varžybų Kamilai Skolimowskai atminti vyrų disko metimo rungtyje lAndrius Gudžius užėmė trečiąją vietą.
Kvietimas į Dohą šuolininko nenustebino
2019 09 12
Kvietimas
Lietuvos šuolininkas į aukštį Adrijus Glebauskas sulaukė kvietimo varžytis pasaulio lengvosios atletikos čempionate.
Už lietuvio nugaros – olimpinis čempionas
2019 09 11
Varžybos
Edis Matusevičius įvykdė savo planą ir prisidėjo prie Europos rinktinės pergalės prieš JAV istoriniame lengvaatlečių mače.
 
Finale Latvijoje – lietuvių akistata
2019 09 14
Turnyras
Turnyro Latvijoje dvejetų varžybų finale tarpusavyje kovojo Vilniaus teniso akademijos tenisininkės.
Trenerei – aukščiausio lygio licencija
2019 09 09
Trenerė
Lietuvos rinktinės kapitonė Edita Liachovičiūtė Tarptautinės teniso federacijos (ITF) kursuose ir gavo trečiojo – aukščiausiojo – lygio licenciją.
R.Berankis – jau 63-ias pasaulyje
2019 09 09
Reitingas
Teniso profesionalų asociacijos (ATP) reitingų lentelėje lietuvis Ričardas Berankis iš 68-osios vietos pakilo į 63-iąją.
Daug žadantį startą apkartino pralaimėjimai
2019 09 15
Imtynės
Pasaulio imtynių čempionate Nur-Sultane kovas tęsia graikų-romėnų imtynių stiliaus atletai.
Lietuvis tęsia kovą dėl medalio
2019 09 15
Boksas
Lietuvos boksininkas Tadas Tamašauskas pateko į pasaulio čempionato aštuntfinalį.
Kaunietis įgėlė Vilniaus kovotojui
2019 09 13
Bušido
Mindaugas Narauskas prieš kovą su Henriku Vikšraičiu: „Mano varžovas per anksti pasijautė žvaigžde.“
 
Lietuvę Italijoje aplenkė tik dvi varžovės
2019 09 07
Lenktynės
Lenktynių „Premondiale Giro Toscana“ pirmajame etape Rasa Leleivytė („Aromitalia-Vaiano“) užėmė trečiąją vietą ir pelnė tris pasaulio reitingo taškus.
„Kūnas grįžo, o dvasia dar pakeliui“
2019 09 02
Trekas
Lietuvos treko karalienė Simona Krupeckaitė tarptautinėse varžybose Panevėžyje laimėjo visas tris rungtis, kuriose dalyvavo.
Lietuviams – dar keturi medaliai
2019 08 31
Trekas
Treko varžybų „Panevėžys 2019“ antrąją dieną auksą iškovojo S.Krupeckaitė ir O.Baleišytė, sidabrą - M.Marozaitė ir V.Lendelis.
Molėtuose – kova dėl trijų trofėjų
2019 09 15
Supertaurė
Molėtuose vykusiose Lietuvos rankinio federacijos supertaurės varžybose pergales šventė Garliavos moterų bei Klaipėdos vyrų komandos.
Sezonas Europoje baigėsi vos prasidėjęs
2019 09 09
Europos taurė
Klaipėdos „Dragūnas“ svečiuose du kartus pralaimėjo Rišono „Maccabi“ (Izraelis) komandai ir nepateko į kitą EHF taurės turnyro etapą.
Teisėjai mokėsi, šventė ir rinko valdžią
2019 09 08
Teisėjai
Lietuvos rankinio teisėjų asociacija paminėjo savo veiklos 20-metį, ruošėsi naujam sezonui ir išsirinko naują valdžią.
 
Latvijoje jautėsi kaip namuose
2019 08 24
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai Arnas Rumševičius ir Lukas Každailis sezoną baigė FIVB turnyre Jūrmaloje užimdami 9-ąją vietą.
Istoriniame turnyre – dvi Lietuvos poros
2019 08 22
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos tinklininkai Artūras Vasiljevas ir Robertas Juchnevičius istoriniame turnyre Jūrmaloje iškopė į pagrindines varžybas.
Auksinis sugrįžimas po motinystės atostogų
2019 08 19
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklinio čempionai - A. Rumševičius ir L. Každailis bei M. Paulikienė ir E. Kliokmanaitė.
Nugalėtojams – ir prezidento, ir merų taurės
2019 09 15
Ralis
Prezidento Gitano Nausėdos taurę kėlė Kauno rajono sportininkų Manto Bytauto ir Mindaugo Kaminsko duetas, važiavę „Seat Leon“ automobiliu.
Sezonas neplanuotai baigėsi pusfinalyje
2019 09 15
Rali-krosas
Pirmąją lenktynių dieną tempą diktavusiam Rokui Baciuškai antroji pasaulio ralio-kroso čempionato etape Latvijoje nebuvo itin sėkminga.
Visi varžovai – už lietuvio nugaros
2019 09 14
Rali-krosas
Rokas Baciuška pirmauja po pirmosios dienos pasaulio ralio-kroso čempionato etape Latvijoje.
 
Italijoje – Lietuvos čiuožėjų rekordas
2019 09 15
Dailusis čiuožimas
Tarptautinės čiuožimo sąjungos (ISU) „Challenger Series“ dailiojo čiuožimo varžybose „Lombardia Trophy 2019“ dalyvavo ir Lietuvos sportininkai.
Lietuvos čempionate – Latvijos sistema
2019 09 11
Ledo ritulys
2019-2020 metų Lietuvos ledo ritulio čempionatas startuos spalio 2 dieną, o pirmenybėse varžysis penkios komandos.
Ambicingas projektas bliūkšta
2019 09 10
Situacija
Pastaruosius metus trijų Baltijos ledo ritulio federacijų brandintas stipriausių šalių ekipų Baltijos lygos turnyras šiemet dienos šviesos dar neišvys.
Lietuvos šaulė – devinta Europoje
2019 09 15
Šaudymas
Europos šaudymo į skraidančius taikinius čempionato Italijoje jaunimo merginų apvaliosios aikštelės varžybose Alisa Bogdanova užėmė devintąją vietą.
Tokijuje – sidabras Lietuvos baidarininkui
2019 09 15
Baidarių ir kanojų irklavimas
Tokijuje (Japonija) vykstančioje baidarių ir kanojų olimpinių testų regatoje Lietuvos baidarininkas Arturas Seja iškovojo sidabro medalį.
Tramplinas aukštyn – tarptautiniai renginiai
2019 09 13
Stalo tenisas
LSTA prezidentė: „Norime, kad Lietuvoje rengiant aukšto lygio tarptautines varžybas, žmonės iš arti galėtų pamatyti tikrąjį techniškąjį stalo tenisą.“
 
„Jei reiktų pakartoti, eičiau tuo pačiu keliu“
2019 09 14
Jubiliejus
Lietuvos studentų sporto asociacijos prezidentas Česlovas Garbaliauskas: „Nesigailiu, kad gyvenimą susiejau su studentų sportu“
Ar atletams būti socialiniuose tinkluose?
2019 09 12
Žvilgsnis
D.Venciūtė: „Kiekvienas sportininkas yra skirtingas ir turėtų pats geriausiai jausti, kiek nori įsitraukti į gyvenimą socialiniuose tinkluose“,
Progimnazijos stadionas – visai Garliavai
2019 09 12
Bazės
Garliavos Jonučių progimnazijoje trečiadienį atidarytas šiuolaikiškai atnaujintas sporto aikštynas, tarnausiantis visos bendruomenės reikmėms.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas