sportas.info 2019 m. gegužės 24 d. 10:41 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Filmas - žinutė autosporto bendruomenei

Pirmosios lietuviškos autosporto dokumentikos režisierius J. Mikulėnas - apie kūrybinį procesą, jaunatvišką entuziazmą ir gyvenimą autosporto ritmu.

Filmo kūrėjų gyvenimas autosporto ritmu
Filmo kūrėjų gyvenimas autosporto ritmu
   
Juozapo aistra autosportui ir kinui leido pasiekti tai, apie ką svajoja kiekvienas kūrėjas – pastatyti pirmąjį dokumentinį filmą autosporto tema apie jauną ir ambicingą Kauno technikos kolegijos (KTK) studentų komandą. Apie visą kūrybinį procesą, jaunatvišką entuziazmą ir gyvenimą autosporto ritmu mintimis sutiko pasidalinti kino juostos režisierius J. Mikulėnas.
 
Pirmoji meilė – „Halls Winter Rally“
 
Juozapai, kiekviena istorija turi savo pradžią. Kaip prasidėjo jūsų pažintis su autosportu ir kelionė po kūrybos pasaulį?
Viskas prasidėjo, kai man buvo 13-a metų ir senelis man perleido savo BMW „chuligankę“. Žinoma, tuometinis jos techninis stovis buvo tragiškas, bet man tai buvo nesvarbu - tiesiog norėjau ją konstruoti ir treniruotis. Tada pats pradėjau ją krapštinėti garaže, atrestauravau kiek galėjau, vėliau sekė mėgėjiškas važiavimas slalome ir kartingu. Žinoma, labai daug įtakos padarė ir tai, kad kiekvieną žiemą, man būnant pas senelį, mūsų kaimo apsnigtais žvyrkeliais skriedavo „Halls Winter Rally“ dalyviai. Tai mane turbūt galutinai įtraukė ir įpūtė meilę šiam nepaprastam sportui.
 
Tačiau tai tikrai brangus sportas, tad, norint juo užsiimti, reikia turėti ir finansinį užnugarį. Tai supratau iškart ir, dar mokydamasis 11-oje klasėje, dalyvavau „Junior Achievement“ programoje, kur įkūrėme „FAST FOCUS“ audiovizualinės kūrybos įmonę.
 
Kadangi jau tada buvau autosporto fanatikas, tad filmuoti ir pradėjome nuo autosporto. Pirmasis mūsų projektas buvo labai paprastas - Narvydiškių aerodrome vykusios slalomo varžybos su senu geru Sportinio Vairavimo Centru, kurių treneriai - Andrėjus Savčenko ir Olga Židovlenkova mane daug ko išmokė. Vėliau, greta kitų automobilių sporto renginių, pradėjome filmuoti reklaminius ir muzikinius klipus, renginius ir t.t. Kaupėme patirtį, mokėmės dirbti su klientais ir brendome didesniems darbams. Kai sutikome Kauno technikos kolegijos studentų „KTK Racing Division“ komandą, supratome, kad gali gautis kažkas ypatingo. Taip atsirado idėja, kuri palaipsniui virto kūnu.
 
Dažniausiai kiekvieną kino kūrėją formuoja ir įkvepia kiti. Galbūt galite išskirti savo autoritetus ar mėgstamus filmus, sportininkus, kurie prisidėjo prie jūsų kūrybinio kelio?
Mane iš esmės žavi visi lenktynininkai dėl savo mąstymo būdo, preciziškumo ir dedamų pastangų. Asmeniškai tarp visų galėčiau išskirti Ayrton Senna, Colin McRae, Niki Lauda, Ari Vatanen, Heri Toivonen… oi, galėčiau vardinti ir vardinti, tačiau būtent šie įkvėpė mane labiausiai - apskritai, jie yra pasauliniai autosporto autoritetai ir jais tapo ne šiaip sau, o dėl savo išskirtinių asmenybių ir pasiekimų.
 
Kine galėčiau išskirti du filmus. Vienas iš jų „Rush“, kuris pasakoja Niki Lauda ir James Hunt istoriją F1 lenktynėse. Tai tiesiog geriausias mano matytas vaidybinis filmas apie autosportą. Kitas filmas – apie mano jau minėtą A. Senna. Tai dokumentika, kuri mane įkvėpė kurti būtent tokio tipo filmus. Šie filmai verti dėmesio ne vien autosportu besidomintiems žmonėms.

Grįžkime prie jūsų ir KTK studentų komandos ir bendro darbo pradžios. Ar viskas iškart pavyko, galbūt buvo ir sudėtingų momentų?
Žinote, iškart pajutau, kad tarp mūsų tinkamas ryšys. O tai yra vienas iš svarbiausių aspektų. Kolegijoje studijuojantys KTK vyrukai yra jauni, ambicingi ir darbo fanatikai, kaip ir mes. Jie beprotiškai myli autosportą ir turi labai panašų požiūrį į jį, kaip ir mes.
 
Žinoma, filmuojant kartu ištisus metus yra daug sunkių išbandymų. Pirmiausia, tiesiog paprastos ir ilgos kelionės, filmavimas įvairiomis gamtinėmis sąlygomis – lyjant lietui, esant kaitrai ir t.t. Bemiegės naktys, gyvenimas kartu su komanda garaže ir daug kitų išbandymų.
 
Toliau sekė sudėtingesni dalykai. Kaip pavyzdį galiu pateikti interviu sesijas. Jų turėjome gal 6 ir po pirmosios buvome kiek išsigandę. Garaže pradėjome kalbinti komandos narius, kurie pirmą kartą kalbėjo į kamerą. Natūralu, kad buvo nelengva, nes prie visko reikia priprasti. Juk jie – savo sritį išmanantys studentai, o ne profesionalūs aktoriai. Tad pradžioje maniau, kad tikrai turėsime problemų, bet su kiekviena sesija rezultatai vis gerėjo, o paskutinėse vyrai jau buvo visai atsipalaidavę – patys nepasidalino, kuris pirmas duos interviu.
 
Smagu, kad radome tarpusavio ryšį ir padėjome vieni kitiems atsiskleisti. Galiausiai gavosi taip, kad vien interviu nusifilmavome virš 20 valandų. O filmo trukmė - valanda, tad tai tapo dar vienu iššūkiu.
 
Kitas aspektas, kad kuriant dokumentiką ir ypač sporto, tu niekada nežinai, kas bus toliau. Niekada neturi tikslaus suplanuoto siužeto. Turi temas, mintis, kurias nori papasakoti ir stengiesi nieko nepraleisti lenktynių metu, kad jas galėtum papildyti. Tiesa, kadangi dirbome su studentų komanda, tad negalėjome tikėtis daug pergalių, tačiau nesulaukti nei vienos būtų buvę negerai dokumentikos dinamiškumui. Tarp viso to ir laviravome – stebėjome, prisitaikėme ir užfiksavome. Nežinojimas, ko laukti toliau, turbūt labiausiai ir veža, statant tokio tipo filmą.
 
Tačiau, kaip ir sakiau, mus pačius nustebino KTK komanda ir jos požiūris į tai, ką daro. Palaipsniui mes tapome komandos dalimi ir po pergalių džiaugėmės kartu, o po pralaimėjimų liūdėjome.
 
Kino filmas – tai nepaprastas ir laikui bei resursams itin imlus darbas. Galbūt skaičiavote, kiek laiko praleidote su komanda, kiek bemiegių naktų turėjote?
Tokios statistikos nevedėme, tačiau galiu pasakyti, kad turime nufilmavę virš 100 valandų. Visuose etapuose dirbdavo po 5-10 žmonių  – operatoriai, fotografai, pagalbinis personalas.
 
Techninių ir žmogiškųjų resursų visada norisi daugiau, tad labai gerai reikėdavo apgalvoti ir išanalizuoti trasas, kur norime filmuoti, kur turi stovėti kameros, kad nepraleistume tinkamo kadro. Juk tai dokumentika, praleisto momento jau nepakartosi. 
 
Komanda dirbo išvien, pasiaukodama, beveik nesiilsėdama ir negailėdama savęs, kaip ir KTK Racing division lenktynininkai ir inžinieriai - visi dėl bendro tikslo.

 
Užfiksuotas paskutinis FastLap sezonas
 
Taip sutapo, kad nufilmavote ir paskutinįjį  FastLap sezoną. Kaip jį vertinate ir kas jums buvo FastLap?
Dar kai nefilmavau, visada svajojau prisidėti prie FastLap lenktynių. Man tai atrodo fantastiškas šou, super žmonės, kultūra. Tikrai labai norėjosi prisijungti prie jos. Tad tikrai labai smagu, kad teko užfiksuoti istorinį sezoną ir taip prisidėti prie šio fenomeno savotiško išsaugojimo video formatu. Nors Fast Lap ir baigėsi, tačiau filme užfiksuoti momentai išliks dar ilgam.
 
Žiūrint į patį Fast Lap ir jo pabaigą, manau, nutiko tai, kas ir turėjo nutikti. Organizatoriai šiaip sau to nebūtų užbaigę. Viskam yra priežastys ir visada, kažkada ateina pabaiga. Tačiau šitas sezonas buvo jų aukščiausias taškas ir kažkam juos pakeisti bus tikrai sunku, bet neabejoju, kad tokie žmonės turėtų atsirasti. O pats Fast Lap taps legenda.
 
Jūsų filmą matė ir patys FastLap organizatoriai. Galbūt teko pasikalbėti su jais apie „United to Race“?
Visa autosporto bendruomenė mūsų filmą priėmė entuziastingai ir labai teigiamai. Tokių filmų nėra daug, o ypač didžiajame kine. Juk visi mes norime, kad ši sporto šaka populiarėtų ir įtrauktų vis daugiau jaunų žmonių, įgautų vis didesnį masiškumą ir visuomenės dėmesį.
 
Pasibaigus pirmajam uždaram seansui, mačiau, kaip FastLap vadovas Giedrius Čenkus atsistojo, nusišypsojo ir pradėjo ploti. Jautėmės tikrai pagerbti ir buvo be galo malonu. Kurdami šį filmą mes nesistengėme niekam įtikti. Darėme taip, kaip mums atrodo teisingai. Galbūt mums pavyko todėl, kad patys ir esame filmo tikslinė auditorija, kuri negali be autosporto.
 
Žinoma, kino juostą dar “šlifuojame” ir ruošiame sporto ir dokumentikos kino festivaliams. O tada bus kažkas naujo – dar vienas šuolis pirmyn. Apskritai, džiaugiuosi, kad tiek mes, tiek žiūrovai yra patenkinti šiandieniniu rezultatu ir po visko kartu su mūsų ir KTK komandomis reikės rimtai atšvęsti.
 
Pabaigai noriu ypač padėkoti savo „FAST FOCUS“ bendražygiams - toks rezultatas neįmanomas be visų kolegų atsidavimo, nepasidavimo ir palaikymo iš žiūrovų.
Daugiau naujienų iš kategorijos Auto, moto
KOMENTARAI
 
 
 
„Žalgiryje“ – Eurolygos čempionas
2019 11 22
Legionierius
Prie Kauno „Žalgirio“ iki sezono pabaigos prisijungia milžinišką patirtį Eurolygoje sukaupęs krepšininkas – 32-ejų gynėjas K.C. Riversas.
Klaipėdoje – J.Jocytės palydėtuvės
2019 11 22
Žvilgsnis
Į Prancūziją išvykstanti 14-metė Justė Jocytė: „Bus sunku atsisveikinti ne tik su komanda, bet ir su Lietuva.“
„Žalgiris“ neišbrenda iš nesėkmių liūno
2019 11 21
Eurolyga
Belgrado „Crvena zvezda“ ekipai namuose pralaimėję Kauno „Žalgirio“ krepšininkai Eurolygoje patyrė ketvirtą nesėkmę iš eilės.
 
„Sūduvos“ vartininkų grandis nesikeis
2019 11 22
Žvilgsnis
Lietuvos futbolo A lygos čempionė Marijampolės „Sūduva“ kitą sezoną turės tuos pačius vartininkus kaip ir 2019-aisiais.
LFF vadai su komisaru kalbėjo ir apie fanus
2019 11 21
Susitikimas
LFF prezidentas Tomas Danilevičius ir generalinis sekretorius Edgaras Stankevičius apsilankė pas naująjį Policijos generalinį komisarą Renatą Požėlą.
Aikštėje – beveik 1000 futbolininkų
2019 11 20
Vaikų futbolas
Marijampolės „Arvi“ manieže vyko „Marijampolė City“ futbolo akademijos ir partnerių organizuojamas tarptautinis vaikų futbolo turnyras „LG Cup 2019“.
Startavo geriausių lengvaatlečių rinkimai
2019 11 19
Rinkimai
Nors 2019-ieji Lietuvos lengvaatlečiams buvo permainingi, tačiau šalies sporto padangę sudrebinusių įvykių tikrai netrūko.
Ištvermingiausieji išsidalins medalius
2019 11 18
Bėgimas
Lapkričio 23 d. Neries regioniniame parke „Laukinis Trail – Dūkštos“ varžybų metu pirmą kartą vyks Lietuvos bekelės bėgimo (trail – angl.) čempionatas.
„Per varžybas pirmiausia kovoju su savimi“
2019 11 18
Žvilgsnis
Trišuolio Lietuvos rekordininkė Diana Zagainova: „Apmaudu, kad tokią stiprią rungtį išbraukė iš Deimantinės lygos.“
 
ITF turnyruose – lietuvių triumfas
2019 11 17
Turnyras
Lietuvos tenisininkai Laurynas Grigelis ir Justina Mikulskytė kartu su partneriai triumfavo ITF turnyruose.
Tenisininkams – beveik ketvirtis milijono
2019 11 14
Parama
235 tūkst. eurų. Į tokią projekto „Teniso talentai“ paramą ateinantiems metams gali pretenduoti geriausi ir perspektyviausi Lietuvos tenisininkai.
Lietuvė ir kroatė triumfavo Kipre
2019 11 09
Turnyras
15-metė Vilniaus teniso akademijos (VTA) auklėtinė Patricija Paukštytė laimėjo pirmą karjeroje ITF 18-mečių turnyrą.
Lietuvos čempionate paaiškėjo medalininkai
2019 11 22
Boksas
Kėdainių arenoje vykstančiame Lietuvos bokso čempionate vyko ketvirtfinalių ir pusfinalių kovos, po kurių paaiškėjo pirmenybių prizininkai.
Pirmąją dieną – dešimt kovų
2019 11 21
Boksas
Prasidėjo kovos 95-ajame Lietuvos bokso čempionate. Jame dalyvauja 74 boksininkai: 58 vyrai ir 16 moterų.
Kova – dėl medalių ir vietų rinktinėje
2019 11 20
Boksas
Lapkričio 20-23 d. Kėdainių arenoje vyks 95-asis Lietuvos bokso čempionatas. Šalies pirmenybėse bus išdalinta 14 medalių komplektų.
 
Dviratininkams – du kelialapiai į Tokiją
2019 11 20
Olimpinės žaidynės
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) patvirtino vietų, kurias šalys gaus 2020 metų Tokijo olimpinių žaidynių dviračių plento lenktynėse, skaičių.
Kaune paskelbti Lietuvos metų dviratininkai
2019 11 15
Apdovanojimai
Metų dviratininke išrinkta Simona Krupeckaitė, dviratininku – Evaldas Šiškevičius, o kylančia žvaigžde – Akvilė Gedraitytė.
Arčiausiai lyderių – V.Lendelis
2019 11 11
Trekas
Geriausią rezultatą nuo 2017 m. vasario keirino rungtyje pasiekęs Vasilijus Lendelis pasaulio dviračių treko taurės varžybose Glazge – aštuntas.
Lietuvos arbitrai – Europos varžybose
2019 11 15
Teisėjai
Ateinančius du savaitgalius dvi Lietuvos rankinio teisėjų poros bei inspektorius darbuosis aukščiausio lygio rankinio varžybose – EHF Čemionų lygose.
Rankinio lygoje ima ryškėti lyderiai
2019 11 14
Lietuvos lyga
Šiuo metu tvirčiausiai Lietuvos rankinio čempionate žingsniuoja Vilniaus VHC „Šviesa“, kuri šešis mačus laimėjo ir vieną baigė lygiosiomis.
Juodkalnijoje susikrovė solidžią atsargą
2019 11 11
Europos turnyrai
EHF moterų Iššūkio taurės turnyro 3-iojo rato pirmosiose rungtynėse Kauno „Acme-Žalgiris“ išvykoje 26:19 (13:10) nugalėjo „ORK Rudar“ (Juodkalnija) ekipą.
 
Jaunių rinktinei – svarbiausių kovų metas
2019 11 20
Atranka
Šalies jaunių (iki 18 m.) vaikinų rinktinė stoja į kovą 1-ame Europos čempionato atrankos etape - Rytų Europos zoninės tinklinio asociacijos pirmenybėse.
Joniškyje atgimė didysis tinklinis
2019 11 18
Taurė
Į Joniškį sugrįžo didysis tinklinis. Būtent čia startavo Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Didžiosios taurės turnyras.
Startuoja kovos dėl LTF Didžiosios taurės
2019 11 15
Taurė
Šį savaitgalį Joniškyje prasideda Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Didžiosios taurės turnyras.
Prieš Dakarą – turas po Lietuvą
2019 11 21
Dakaras
Priešpaskutinį lapkričio savaitgalį Vaidotas Žala ir Saulius Jurgelėnas iškeliauja į turą po Lietuvą.
B.Vanagui – pagrindinio rėmėjo akibrokštas
2019 11 21
Situacija
Benediktas Vanagas: „Likus porai savaičių iki technikos išsiuntimo į Dakarą, „General Financing“ nutraukė partnerystę“.
Į Dakaro ralį – su nauju vardu
2019 11 19
Dakaras
Siurprizas Antano Juknevičiaus stovykloje: naujas komandos pavadinimas ir partneris.
 
Lietuvos čempionate – keistas rezultatas
2019 11 20
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio čempionate užfiksuota kol kas didžiausia šio sezono staigmena.
Lenkijoje – sėkmingi lietuvių startai
2019 11 18
Greitasis čiuožimas
Lenkijos mieste Balstogėje vyko greitojo čiuožimo trumpuoju taku Baltijos taurės varžybos, sutraukusios 225 čiuožėjus iš 6 šalių.
Prestižinėse varžybose – penktoji vieta
2019 11 17
Dailusis čiuožimas
Tarptautinės čiuožimo sąjungos (ISU) „Grand Prix“ serijos dailiojo čiuožimo varžybų šokių ant ledo turnyre S.Ambrulevičius ir A.Reed užėmė penktąją vietą.
Į sportinius šokius – žvilgsnis iš arti
2019 11 22
Sportiniai šokiai
Kokius šokius šokėjai šoks pasaulio standartinių sportinių šokių čempionate Vilniuje? (VIDEO)
Su tėčiu – į valtį, su mama – bėgte
2019 11 22
Žvilgsnis
Ką reiškia augti dviejų olimpiečių šeimoje papasakoti galėtų 5-metė bėgikės Dianos Lobačevskės ir irkluotojo Mindaugo Griškonio dukra Atėnė.
„Nesu to anksčiau matęs Lietuvoje“
2019 11 20
Šaudymas iš lanko
Alytuje praūžė vienos didžiausių Lietuvos uždarų patalpų šaudymo iš lanko varžybų „Best Indoor“, šįkart vėl susilaukusios nemažo užsieniečių dėmesio.
 
Populiariausiųjų rinkimai: iš 69 liko 9
2019 11 22
Apdovanojimai
„LTeam apdovanojimų 2019“ balsavime dėl „Metų populiariausio sportininko“ apdovanojimo ir toliau pirmauja paplūdimio tinklininkės.
Sporto filmų festivaliai – nuo JAV iki Irano
2019 11 21
Festivalis
Seniausias pasaulio sporto filmų festivalis vyksta Palerme, JAV rengiamas moterų sporto filmų festivalis, o Milane garsiai skambėjo Lietuvos vardas.
„Lietuvoje visada galima rasti žvaigždžių“
2019 11 21
Interviu
Sporto mokslo guru Genadijus Sokolovas: „Lietuviai – aukšti, ilgomis galūnėmis, jų sudėjimas tinka plaukimui, kitoms sporto šakoms.“
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas