sportas.info 2019 m. gegužės 24 d. 10:41 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Filmas - žinutė autosporto bendruomenei

Pirmosios lietuviškos autosporto dokumentikos režisierius J. Mikulėnas - apie kūrybinį procesą, jaunatvišką entuziazmą ir gyvenimą autosporto ritmu.

Filmo kūrėjų gyvenimas autosporto ritmu
Filmo kūrėjų gyvenimas autosporto ritmu
   
Juozapo aistra autosportui ir kinui leido pasiekti tai, apie ką svajoja kiekvienas kūrėjas – pastatyti pirmąjį dokumentinį filmą autosporto tema apie jauną ir ambicingą Kauno technikos kolegijos (KTK) studentų komandą. Apie visą kūrybinį procesą, jaunatvišką entuziazmą ir gyvenimą autosporto ritmu mintimis sutiko pasidalinti kino juostos režisierius J. Mikulėnas.
 
Pirmoji meilė – „Halls Winter Rally“
 
Juozapai, kiekviena istorija turi savo pradžią. Kaip prasidėjo jūsų pažintis su autosportu ir kelionė po kūrybos pasaulį?
Viskas prasidėjo, kai man buvo 13-a metų ir senelis man perleido savo BMW „chuligankę“. Žinoma, tuometinis jos techninis stovis buvo tragiškas, bet man tai buvo nesvarbu - tiesiog norėjau ją konstruoti ir treniruotis. Tada pats pradėjau ją krapštinėti garaže, atrestauravau kiek galėjau, vėliau sekė mėgėjiškas važiavimas slalome ir kartingu. Žinoma, labai daug įtakos padarė ir tai, kad kiekvieną žiemą, man būnant pas senelį, mūsų kaimo apsnigtais žvyrkeliais skriedavo „Halls Winter Rally“ dalyviai. Tai mane turbūt galutinai įtraukė ir įpūtė meilę šiam nepaprastam sportui.
 
Tačiau tai tikrai brangus sportas, tad, norint juo užsiimti, reikia turėti ir finansinį užnugarį. Tai supratau iškart ir, dar mokydamasis 11-oje klasėje, dalyvavau „Junior Achievement“ programoje, kur įkūrėme „FAST FOCUS“ audiovizualinės kūrybos įmonę.
 
Kadangi jau tada buvau autosporto fanatikas, tad filmuoti ir pradėjome nuo autosporto. Pirmasis mūsų projektas buvo labai paprastas - Narvydiškių aerodrome vykusios slalomo varžybos su senu geru Sportinio Vairavimo Centru, kurių treneriai - Andrėjus Savčenko ir Olga Židovlenkova mane daug ko išmokė. Vėliau, greta kitų automobilių sporto renginių, pradėjome filmuoti reklaminius ir muzikinius klipus, renginius ir t.t. Kaupėme patirtį, mokėmės dirbti su klientais ir brendome didesniems darbams. Kai sutikome Kauno technikos kolegijos studentų „KTK Racing Division“ komandą, supratome, kad gali gautis kažkas ypatingo. Taip atsirado idėja, kuri palaipsniui virto kūnu.
 
Dažniausiai kiekvieną kino kūrėją formuoja ir įkvepia kiti. Galbūt galite išskirti savo autoritetus ar mėgstamus filmus, sportininkus, kurie prisidėjo prie jūsų kūrybinio kelio?
Mane iš esmės žavi visi lenktynininkai dėl savo mąstymo būdo, preciziškumo ir dedamų pastangų. Asmeniškai tarp visų galėčiau išskirti Ayrton Senna, Colin McRae, Niki Lauda, Ari Vatanen, Heri Toivonen… oi, galėčiau vardinti ir vardinti, tačiau būtent šie įkvėpė mane labiausiai - apskritai, jie yra pasauliniai autosporto autoritetai ir jais tapo ne šiaip sau, o dėl savo išskirtinių asmenybių ir pasiekimų.
 
Kine galėčiau išskirti du filmus. Vienas iš jų „Rush“, kuris pasakoja Niki Lauda ir James Hunt istoriją F1 lenktynėse. Tai tiesiog geriausias mano matytas vaidybinis filmas apie autosportą. Kitas filmas – apie mano jau minėtą A. Senna. Tai dokumentika, kuri mane įkvėpė kurti būtent tokio tipo filmus. Šie filmai verti dėmesio ne vien autosportu besidomintiems žmonėms.

Grįžkime prie jūsų ir KTK studentų komandos ir bendro darbo pradžios. Ar viskas iškart pavyko, galbūt buvo ir sudėtingų momentų?
Žinote, iškart pajutau, kad tarp mūsų tinkamas ryšys. O tai yra vienas iš svarbiausių aspektų. Kolegijoje studijuojantys KTK vyrukai yra jauni, ambicingi ir darbo fanatikai, kaip ir mes. Jie beprotiškai myli autosportą ir turi labai panašų požiūrį į jį, kaip ir mes.
 
Žinoma, filmuojant kartu ištisus metus yra daug sunkių išbandymų. Pirmiausia, tiesiog paprastos ir ilgos kelionės, filmavimas įvairiomis gamtinėmis sąlygomis – lyjant lietui, esant kaitrai ir t.t. Bemiegės naktys, gyvenimas kartu su komanda garaže ir daug kitų išbandymų.
 
Toliau sekė sudėtingesni dalykai. Kaip pavyzdį galiu pateikti interviu sesijas. Jų turėjome gal 6 ir po pirmosios buvome kiek išsigandę. Garaže pradėjome kalbinti komandos narius, kurie pirmą kartą kalbėjo į kamerą. Natūralu, kad buvo nelengva, nes prie visko reikia priprasti. Juk jie – savo sritį išmanantys studentai, o ne profesionalūs aktoriai. Tad pradžioje maniau, kad tikrai turėsime problemų, bet su kiekviena sesija rezultatai vis gerėjo, o paskutinėse vyrai jau buvo visai atsipalaidavę – patys nepasidalino, kuris pirmas duos interviu.
 
Smagu, kad radome tarpusavio ryšį ir padėjome vieni kitiems atsiskleisti. Galiausiai gavosi taip, kad vien interviu nusifilmavome virš 20 valandų. O filmo trukmė - valanda, tad tai tapo dar vienu iššūkiu.
 
Kitas aspektas, kad kuriant dokumentiką ir ypač sporto, tu niekada nežinai, kas bus toliau. Niekada neturi tikslaus suplanuoto siužeto. Turi temas, mintis, kurias nori papasakoti ir stengiesi nieko nepraleisti lenktynių metu, kad jas galėtum papildyti. Tiesa, kadangi dirbome su studentų komanda, tad negalėjome tikėtis daug pergalių, tačiau nesulaukti nei vienos būtų buvę negerai dokumentikos dinamiškumui. Tarp viso to ir laviravome – stebėjome, prisitaikėme ir užfiksavome. Nežinojimas, ko laukti toliau, turbūt labiausiai ir veža, statant tokio tipo filmą.
 
Tačiau, kaip ir sakiau, mus pačius nustebino KTK komanda ir jos požiūris į tai, ką daro. Palaipsniui mes tapome komandos dalimi ir po pergalių džiaugėmės kartu, o po pralaimėjimų liūdėjome.
 
Kino filmas – tai nepaprastas ir laikui bei resursams itin imlus darbas. Galbūt skaičiavote, kiek laiko praleidote su komanda, kiek bemiegių naktų turėjote?
Tokios statistikos nevedėme, tačiau galiu pasakyti, kad turime nufilmavę virš 100 valandų. Visuose etapuose dirbdavo po 5-10 žmonių  – operatoriai, fotografai, pagalbinis personalas.
 
Techninių ir žmogiškųjų resursų visada norisi daugiau, tad labai gerai reikėdavo apgalvoti ir išanalizuoti trasas, kur norime filmuoti, kur turi stovėti kameros, kad nepraleistume tinkamo kadro. Juk tai dokumentika, praleisto momento jau nepakartosi. 
 
Komanda dirbo išvien, pasiaukodama, beveik nesiilsėdama ir negailėdama savęs, kaip ir KTK Racing division lenktynininkai ir inžinieriai - visi dėl bendro tikslo.

 
Užfiksuotas paskutinis FastLap sezonas
 
Taip sutapo, kad nufilmavote ir paskutinįjį  FastLap sezoną. Kaip jį vertinate ir kas jums buvo FastLap?
Dar kai nefilmavau, visada svajojau prisidėti prie FastLap lenktynių. Man tai atrodo fantastiškas šou, super žmonės, kultūra. Tikrai labai norėjosi prisijungti prie jos. Tad tikrai labai smagu, kad teko užfiksuoti istorinį sezoną ir taip prisidėti prie šio fenomeno savotiško išsaugojimo video formatu. Nors Fast Lap ir baigėsi, tačiau filme užfiksuoti momentai išliks dar ilgam.
 
Žiūrint į patį Fast Lap ir jo pabaigą, manau, nutiko tai, kas ir turėjo nutikti. Organizatoriai šiaip sau to nebūtų užbaigę. Viskam yra priežastys ir visada, kažkada ateina pabaiga. Tačiau šitas sezonas buvo jų aukščiausias taškas ir kažkam juos pakeisti bus tikrai sunku, bet neabejoju, kad tokie žmonės turėtų atsirasti. O pats Fast Lap taps legenda.
 
Jūsų filmą matė ir patys FastLap organizatoriai. Galbūt teko pasikalbėti su jais apie „United to Race“?
Visa autosporto bendruomenė mūsų filmą priėmė entuziastingai ir labai teigiamai. Tokių filmų nėra daug, o ypač didžiajame kine. Juk visi mes norime, kad ši sporto šaka populiarėtų ir įtrauktų vis daugiau jaunų žmonių, įgautų vis didesnį masiškumą ir visuomenės dėmesį.
 
Pasibaigus pirmajam uždaram seansui, mačiau, kaip FastLap vadovas Giedrius Čenkus atsistojo, nusišypsojo ir pradėjo ploti. Jautėmės tikrai pagerbti ir buvo be galo malonu. Kurdami šį filmą mes nesistengėme niekam įtikti. Darėme taip, kaip mums atrodo teisingai. Galbūt mums pavyko todėl, kad patys ir esame filmo tikslinė auditorija, kuri negali be autosporto.
 
Žinoma, kino juostą dar “šlifuojame” ir ruošiame sporto ir dokumentikos kino festivaliams. O tada bus kažkas naujo – dar vienas šuolis pirmyn. Apskritai, džiaugiuosi, kad tiek mes, tiek žiūrovai yra patenkinti šiandieniniu rezultatu ir po visko kartu su mūsų ir KTK komandomis reikės rimtai atšvęsti.
 
Pabaigai noriu ypač padėkoti savo „FAST FOCUS“ bendražygiams - toks rezultatas neįmanomas be visų kolegų atsidavimo, nepasidavimo ir palaikymo iš žiūrovų.
Daugiau naujienų iš kategorijos Auto, moto
KOMENTARAI
 
 
 
"Neptūnas" išsaugojo savo kapitoną
2019 06 26
LKL
„Klaipėda yra namai, kolektyvas lieka tas pats, todėl norėjosi likti", - pratęsęs sutartį kalbėjo Simas Galdikas.
Kurčiųjų rinktinės išvyko į Liubliną
2019 06 26
Kurčiųjų krepšinis
Lietuvos kurčiųjų vyrų ir moterų rinktinės išvyko į pasaulio čempionatą Lenkijoje.
„Laukiu, kada mano vaikai baigs mokyklą"
2019 06 25
Treneris
Nenadas Čanakas - apie sprendimą likti Panevėžyje ir vasaros darbus.
 
Visi ketvirtfinalininkai - aiškūs
2019 06 27
LFF taurė
Ketvirtadienį sužaistos trejos paskutinės LFF taurės turnyro aštuntfinalio rungtynės. Į ketvirtfinalį pateko 5 A ir 3 pirmosios lygų komandos.
Aptarė LFF vystymosi planus
2019 06 26
Kuluaruose
LFF antrą kartą šiemet apsilankę „UEFA Grow“ atstovai diskutavo apie Lietuvos bei Europos futbolo asociacijų vystymasį ir benradarbiavimo planus.
Svarstys "Stumbro" licencijų galiojimą
2019 06 26
A lyga
LFF Dk įskaitė Kauno "Stumbrui" pralaimėjimus nesužaistose rungtynėse su "Panevėžiu" ir skyrė baudą.
Vardan rezultatų  – drastiškas sprendimas
2019 06 26
Maratonas
Didžiausiu vasaros bėgimu galėjęs vadintis Kauno maratonas nuo šiol vyks paskutinį balandžio sekmadienį.
Lietuviai liko per žingsnį nuo pusfinalio
2019 06 26
Lengvoji atletika
Lietuvos lengvaatlečiai Europos žaidynėse buvo šalia garbės pakylos asmeninėse įskaitose. Komandos šansą prasibrauti į pusfinalį atėmė teisėjų sprendimai.
Greičiausias buvo tas pats M. Viršilas
2019 06 24
Bėgimas
Kaip ir pernai, bėgimą aplink Elektrėnų marias laimėjo maratonininkas Mindaugas Viršilas. Pirma tarp moterų - Gitana Akmanavičiūtė.
 
R. Berankis smuktelėjo, L. Grigelis pakilo
2019 06 24
Tenisas
ATP reitingų lentelėje Ričardas Berankis iš 73-iosios vietos smuktelėjo į 74-ąją, o Laurynas Grigelis iš 295-osios pozicijos pakilo į 293-iąją.
Finale - L. Grigelio ir italo triumfas
2019 06 22
Tenisas
L. Grigelis su italu A. Pellegrino 1:6, 6:3, 10:7 įveikė urugvajietį A. Beharą ir ekvadorietį G Escobarą ir tapo turnyro Italijoje nugalėtojais.
Lietuvis ir italas žais finale
2019 06 21
Dvejetai
Lietuvis Laurynas Grigelis ir italas Andrea Pellegrino laimėjo turnyro „Internazionali Di Tennis Emilia Romagna“ dvejetų varžybų pusfinalį.
Lietuvės laukia mūšis dėl bronzos
2019 06 26
Europos žaidynės
Krauju paženklintame Europos žaidynių pusfinalyje pralaimėjusi Danutė Domikaitytė išsaugojo viltį kopti ant garbės pakylos – iki jos liko žingsnis.
Lietuvė palaužė olimpinę vicečempionę
2019 06 26
Europos žaidynės
„Tai pirma pergalė prieš tokią tituluotą varžovę. Danutė kovojo kaip iš natų, be klaidų“, - džiaugėsi D.Domikaitytės treneris A.Kaselis.
Žaidynės baigėsi aštuntfinalyje
2019 06 25
Europos žaidynės
Lietuvos boksininkas Evaldas Skurdelis vieningu teisėjų sprendimu pralaimėjo kovą rusui Gabiliui Mamedovui.
 
Šilalėje varžysis apie 100 dviratininkų
2019 06 26
Dviračiai
Lietuvos dviračių plento čempionate Šilalėje dalyvaus ir iš šių kraštų kilęs R.Navardauskas, ir E.Šiškevičius, ir G.Bagdonas, ir kiti žinomi dviratininkai.
Lietuvis - greta garbės pakylos.
2019 06 25
Europos žaidynės
"Po finišo net pykino", - prisipažino penktąją vietą Europos žaidynėse užėmęs Lietuvos dviratininkas Gediminas Bagdonas.
Lietuviams nepavyko įgyvendinti planų
2019 06 23
Europos žaidynės
Europos žaidynių vyrų dviračių plento 180 km grupinėse lenktynėse startavo 135 sportininkai iš 37 šalių. Tarp jų ir penki Lietuvos dviratininkai.
„Dėl geresnės ateities reikia keistis“
2019 06 25
Žvilgsnis
Lietuvos rankinio federacijos prezidentas: „Reikia savikritiškai pasižiūrėti į situaciją, kurioje esame dabar. Ir pagalvoti, ką turime daryti kitaip.“
Stiprinasi ir laukia burtų
2019 06 19
Pasiruošimas
Kitą sezoną tarptautiniuose turnyruose dalyvaus rekordiškai daug Lietuvos rankinio klubų – keturi vyrų ir du moterų.
Lietuvių nebūtų išgelbėjusi net pergalė
2019 06 16
Atranka
Lietuvos vyrų rankinio rinktinė Europos čempionato atrankos varžybas baigė lygiosiomis svečiuose su Portugalija.
 
Į Klaipėdą atvyks ir rusės
2019 06 25
Paplūdimio tinklinis
Į teatro aikštėje, vyksiantį tarptautinį moterų paplūdimio turnyrą „Amber Cup" susirinks po vieną tinklininkių porą iš 12 šalių.
Žingsnį į Tokiją žengė tvirtai
2019 06 23
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkės tapo pirmojo olimpinės atrankos etapo E grupės nugaėtojomis.
Pirmą žingsnį į Tokiją žengė Kroatijoje
2019 06 22
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos moterų paplūdimio tinklinio rinktinė užtikrinta pergale prieš kroates pradėjo olimpinės atrankos turnyrą.
TCR papildė Šiaurės Europos lenktynės
2019 06 26
Auto
„LTD Venta Event“ įgavo teisę oficialiai įtraukti ir naudoti „TCR“ pavadinimą organizuojant "NEZ6H" lenktynes ir Baltijos šalių čempionatą.
Čempionatui įpusėjus lietuvis tebėra šeštas
2019 06 23
Motokrosas
Dešimtajame pasaulio motokroso čempionato etape Vokietijoje Arminas Jasikonis užėmė dešimtąją vietą,o bendroje įskaitoje išliko šeštas.
Motokrosas vėl džiugino Anykščius
2019 06 23
Motokrosas
Tūkstantinė į Lietuvos motociklų kroso varžybas susirinkusi minia jomis galėjo grožėtis dvi dienas nuo ryto iki vakaro.
 
Čempionato dalyvių skaičius padidėjo
2019 06 20
Ledo ritulys
2019-2020 sezone Lietuvos ledo ritulio pirmenybėse žais nebe keturios, o penkios komandos - prisijungs jungtinė Kauno-Klaipėdos ekipa.
Prieš žiemos iššūkius – sunkus darbas vasarą
2019 06 04
Kalnų slidinėjimas
Kalnų slidininkas Andrejus Drukarovas – apie pratybas Druskininkuose, gyvenimą be atostogų, Lietuvos talentus, tikslus, pinigus, studijas, rinkimus.
Tikisi pagrindinio vaidmens
2019 05 29
Svetur
Suomijos „SaiPa“ klube antrus metus liekantis Lietuvos rinktinės vartininkas L. Lubys kitą sezoną norėtų daugiau atsakomybės.
Laimikis - du aukso bei sidabro medalis
2019 06 27
Šaškės
Lietuvos šaškių meistras Aleksejus Domčevas antrajame IDF pasaulio šašių taurės etape laimėjo du turnyrus, o viename buvo antras.
Su žaidynėmis atsisveikino pergale
2019 06 26
Badmintonas
Lietuvos badmintonininkės baigė kovas Europos žaidynėse. Paskutiniame mače Minske Vytautė Fomkinaitė iškovojo pergalę.
Šaudymo aikštelėse - visi penki lietuviai
2019 06 26
Šaudymas
Penki Lietuvos sportininkai trečiadienį dalyvavo Europos sporto žaidynių šaudymo varžybose.
 
Tribūnose – ištikimiausi sirgaliai
2019 06 26
Europos žaidynės
Baidarininkai Andrejus Olijnikas ir Ričardas Nekriošius po Europos žaidynių finalo pateko į artimųjų glėbį.
Estafetę iš Minsko perima Krokuva
2019 06 22
Europos žaidynės
Europos olimpinių komitetų asociacija patvirtino – 2023 m. Europos žaidynės vyks Lenkijos mieste Krokuvoje ir jį supančiame Mažosios Lenkijos regione.
Žaidynių atidaryme – lietuviški akcentai
2019 06 22
Europos žaidynės
Ryškūs, linksmi, tvirti, gražūs. Lietuvos sportininkai su vėliavneše Liveta Jasiūnaite priešakyje buvo gerai matomi Europos žaidynių atidarymo parade.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas