Marius Ramanauskas 2019 m. gegužės 19 d. 16:46 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Dosni Europos čempionės širdis

Legendinė irkluotoja Sofija Grucova į Lietuvą yra vežusi medicininę įrangą, o mama jai įskiepijo besąlygišką meilę gyvūnams.

S. Grucova su savo auklėtinėmis ir bendražygėmis.
Marytės Marcinkevičiūtės nuotr.
S. Grucova su savo auklėtinėmis ir bendražygėmis.
Dukart Europos irklavimo čempionei, sidabro ir bronzos medalių laimėtojai vilnietei Sofijai Grucovai gegužės 1-ąją sukako 80 metų. 

Pasitikdama jubiliejų vilnietė niekuo nesiskundė. Nors abu keliai „suremontuoti“ ir tai riboja jos pasivaikščiojimus po Antakalnio miškelius. „Tačiau mes, sportininkai, esame nepasiduodantys žmonės, nėra ko čia verkšlenti, nes nuo to niekas nesikeis“, – teigia viena gyvenanti Sofija.

Europos čempionė vieniša nesijaučia: jau 45 metus ji bendrauja su savo auklėtinėmis, kurių dvi – Audronė Dumšienė ir Birutė Barkutė-Gečiauskienė – kartu su bendraamžėmis iki šių dienų irkluoja, yra pasaulio veteranų čempionės ir daugkartinės prizininkės, aplankė kone visą pasaulį. 

„Savo auklėtinėms visada sakiau, kad pirmiausia – mokslas, o po to – sportas. Jos visos įsiklausė į mano žodžius ir tapo geromis studentėmis“, – paaiškina S. Grucova. 

Kaip ir ankstesniais metais, Europos čempionė negali praeiti pro žmonių išmestus augintinius. „Dar mano mama juos globojo, neturėjome ką valgyti, bet į savo namus ji nešė šunelius, kačiukus, paukščiukus – visus savo metus gyvenau su kokiais nors gyvūnais. Dabar namie taip pat auginu dvi į gatvę išmestas katytes, o kieme ir gatvėje skurstančius gyvūnėlius visada pamaitinu“, – pasakoja Sofija.

Gyvendama ir dirbdama irklavimo trenere Liubeke (Vokietija), Sofija pagal galimybes remdavo gyvūnų prieglaudas, o kai 1995 m. grįžo į Lietuvą ir buvo pradėta atgaivinti Lietuvos gyvūnų globos draugija, S. Grucova aktyviai įsitraukė į jos veiklą, buvo viena iš steigėjų. 

Garsioji irkluotoja organizuodavo įvairius renginius, konkursus, į kuriuos žmonės ateidavo su savo augintiniais. Moteris į gatvę išmestus gyvūnus globoja jau daugiau kaip 20 metų. 
Į irklavimo bazę atvedė mama 

Prisiminusi savo sudėtingą kelią į irklavimą, jubiliatė ir pati stebisi, kaip ji tapo irkluotoja. Smulkutė, trapi, nedidukė. Visiška priešingybė toms, kurios irklavo.

Pirmiausia Sofija dėkinga savo mamai, kuri 1955 m. ją atvedė į irklavimo bazę. Mat būsimoji čempionė turėjo nemažų sveikatos problemų, sirgo tuberkulioze ir reikėjo stiprinti plaučius. 

Mama buvo išprususi, baigė Berlyno universitetą ir tikėjo: kuo ilgiau dukra bus gryname ore, tuo jos sveikata bus geresnė.
 
„Iš pradžių į treniruotes vaikščiojau tik tam, kad sutvirtėčiau. Kai pasveikau, ėmiau galvoti apie rimtas pratybas. Iš pradžių niekas manęs nenorėjo priimti į valtį, iš irkluotojų net girdėdavau pašaipius žodžius, kad valtyje irklo nesugebėsiu pakelti. Tai užgavo mano ambicijas ir tvirtai nusprendžiau, jog nuo nieko nepriklausysiu, sėsiu į vienvietę ir irkluosiu – ne aš būsiu, jei neįrodysiu, kad ne tik irklą galiu pakelti, bet ir gerai irkluoti“, – prisimena Sofija.

1957 m. ji pirmą sykį tapo Lietuvos čempione, irkluodama vienvietę, ir lyderės pozicijų neužleido dar porą metų. Medalių vėliau pelnė daugybę per Lietuvos, TSRS bei Europos čempionatus, įvairias tarptautines regatas.

„Medaliai, prizai, žinoma, malonu, glosto savimeilę, tačiau, manau, sportuojant ne tai svarbiausia – sportas ugdo ne tiktai fizines, bet ir dvasines žmogaus savybes. Irklavimas mane išmokė nugalėti save, sutvirtėti, jame radau savo gyvenimo prasmę. Supratau, kad didysis sportas labai daug duoda, bet ir daug reikalauja“, – sako Sofija. 

Penkeri yrininkavimo metai

Legendinė irkluotoja puikiai pamena tuos laikus, kai penkerius metus yrininkavo TSRS porinėje keturvietėje. Ji visais laikais rinktinėje buvo tik yrininkė, pagrindinė komandos dirigentė. Pasak Sofijos, yrininkės pareigos valtyje – pačios atsakingiausios, nes ne visi gali būti dirigentai. Reikia atsakyti ne tik už save, bet ir už įgulos drauges. 
 
„Kitos gali pavargti, prasčiau irkluoti, o yrininkė tokios teisės neturi. Ji turi išsiskirti ypač tvirtu charakteriu“, – sako jubiliatė. Garsiajai irkluotojai labiausiai įsiminė 1969 m. Europos čempionatas Klagenfurte (Vokietija), kur jos yrinkaujama TSRS porinė keturvietė po nepaprastai atkaklios kovos nugalėjo ilgai pirmavusias rumunes ir iškovojo aukso medalius. 

Finišas buvo 50 m už tribūnų ribų. Pro tribūnas abi valtys plaukė šalia viena kitos. „TSRS rinktinės vyr. treneris Jevgenijus Samsonovas mūsų vos neišpeikė, manė, kad mes pralaimėjome. O mes nugalėjome!“ – džiaugiasi Sofija. Su didžiuoju sportu ji praleido net 16 metų. Dirbo Vokietijoje 

S. Grucova – vienintelė Lietuvos irklavimo trenerė, dirbusi užsienyje. Savo patirtį vokiečių klubui ji skyrė ketverius metus, kai Lietuva žengė pirmuosius nepriklausomybės žingsnius. Liubeko klube ji buvo vienintelė profesionali trenerė.

„Darbas buvo sunkus, ypač psichologiniu ir dvasiniu požiūriu – kartu su mokiniais atlikdavau autogenines treniruotes, keturias valandas per dieną kartu su jais irkluodavau. Veteranai prigundė mane ir su jais irkluoti, nors mano meistriškumas smarkiai skyrėsi nuo jų. Tvirčiau irklų į rankas nebuvau ėmusi kokius 15 metų, tačiau jausmas buvo toks, lyg vakar būčiau išlipusi iš valties. 
 
Vokiečiai yra vokiečiai, jie visada apie save yra geros nuomonės, nors ir pralaimėję vis tiek sako, kad pasaulyje yra geriausi. Teko ilgai įrodinėti tiesą, kad ne vokiečių irklavimo treniruočių metodika geriausia pasaulyje. Buvo atsiradę net tokių, kurie kategoriškai teigdavo, kad aš irklavimo srityje nieko neišmanau ir ko čia iš to Sibiro atvažiavau. 

Tik vyresnės kartos irkluotojai įvertindavo mano darbą, pagirdavo, domėjosi mano treniruočių metodika. Kai baigėsi kontraktas, klubo vadovai nenorėjo manęs išleisti, pasilikti prašė ir vaikai. Skirtis buvo sunku, tad nutariau dar kelerius metus padirbėti. Netrukus atėjo ir pripažinimas: mano vadovaujami irkluotojai sėkmingai rungtyniavo įvairiose regatose“, – savo darbą Vokietijoje prisimena jubiliatė.

S. Grucova per savo darbo metus nuo Lietuvos nenutolo, kasmet grįždavo atostogų. Vienais metais atvežė didelę humanitarinę pagalbą – medicinos įrangos, du elektrinius neįgaliųjų vežimėlius, švirkštų, vaistų, juos atidavė Universiteto vaikų ligoninei. Į Lietuvą atvežė ir neįgaliųjų sudedamą vežimėlį, ramentų, vokiškų markių, kuriais džiaugėsi Antavilių senelių namai. 

*  *  *

Gyvenimo etapai

Gimė 1939 m. gegužės 1 d. Varšuvoje. TSRS sporto meistrė (1963), TSRS nusipelniusi sporto meistrė (1970), Lietuvos nusipelniusi trenerė (1985). Pirmasis treneris – Jonas Pavilionis. 1982 m. baigė Vilniaus pedagoginį institutą. 10 kartų Lietuvos irklavimo čempionė (1957–1966), irkluojant vienvietę, porinę keturvietę, porinę keturvietę su vairininke ir porinę dvivietę. 

Keturiskart TSRS čempionė (1967–1970), vicečempionė (1965) ir bronzos medalio laimėtoja (1963), irkluojant porinę keturvietę su vairininke. 

Dukart Europos porinės keturvietės su vairininke čempionė: 1967 m. Viši (Prancūzija) ir 1969 m. Klagenfurte (VFR), sidabro (1965 m., Amsterdame) ir bronzos (1968 m. Griunau, VDR) medalių laimėtoja. 1983–1986 m. treniravo pasaulio čempionę Vidą Cesiūnaitę. 

1992 m. gavo tarptautinį trenerės sertifikatą, 1991–1995 m. – Liubeko (Vokietija) irklavimo trenerė. 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
Jaunieji krepšininkai patyrė nesėkmes
2019 06 16
Jaunimas
Baltijos taurės turnyrą pralaimėjimais baigė Lietuvos vaikinų ir merginų U14 rinktinės. Kontroliniame mače suklupo ir devyniolikmečiai.
Į naujas kovas – su tuo pačiu treneriu
2019 06 16
Žvilgsnis
Pasvalio „Pieno žvaigždžių“ krepšinio komanda pradėjo komplektacijos darbus, išsaugodama trenerį Gediminą Petrauską. Ekipoje jau yra ir naujokų.
Dvi pergalės ir pralaimėjimas
2019 06 15
Jaunimas
14-mečių Baltijos taurės varžybose Lietuvos merginos iškovojo pergalę, o vaikinai suklupo. Mūsų šalies U19 rinktinė kontroliniame mače pranoko latvius.
 
Lemiamose rungtynėse – nesėkmė
2019 06 16
Baltijos taurė
Lietuvos moterų rinktinei nepavyko iškovoti Baltijos taurės. Lemiamose rungtynėse lietuvės 0:2 pralaimėjo varžybų šeimininkei Latvijos ekipai.
Lietuvos čempionate liko vienas lyderis
2019 06 16
Mažasis futbolas
Birželio 16 dieną Telšiuose vyko ne tik miesto šventė, bet ir trečiasis 2019 metų Lietuvos mažojo futbolo čempionato 7x7 etapas.
„Sūduva“ išvengė lygiųjų su „Panevėžiu“
2019 06 15
A lyga
Lietuvos futbolo A lygos 14-ojo turo rungtynėse Marijampolės „Sūduva“ namie 2:1 (0:1) įveikė „Panevėžio“ futbolininkus ir iškovojo 9-ąją pergalę iš eilės.
Lietuviai – antri Baltijos šalių mače
2019 06 16
Varžybos
Latvijos Prezidento taurę už geriausią rezultatą pagal IAAF taškų lentelę tarp moterų iškovojo Lietuvos rekordą pagerinusi ieties metikė L.Jasiūnaitė.
Šveicarijoje – Lietuvos bėgiko pergalė
2019 06 16
Svetur
Lietuvos lengvaatlečiai startavo varžybose Šveicarijoje, Ispanijoje, Olandijoje.
Senamiestį užtvindė bėgančios moterys
2019 06 16
Bėgimas
Birželio 15 d. Vilniuje septintą kartą vykęs „Moterų bėgimas“ suvienijo dailiosios lyties atstoves iš visos Lietuvos ir net tolimų pasaulio kraštų.
 
Lietuviai laimėjo du iš keturių finalų
2019 06 15
Turnyras
„Tennis Europe“ jaunių (iki 16 metų) turnyre „Riga Open“ vaikinų vienetų varžybas laimėjo A.Sabaliauskas, dvejetų – E.Butvilas ir P.Vaitiekūnas.
Lietuviai kovos dviejuose finaluose
2019 06 14
Turnyras
Rygoje (Latvija) vykstančiame „Tennis Europe“ jaunių (iki 16 metų) turnyre „Riga Open“ galingai žaidžia Lietuvos tenisininkai.
A.Tapinas: „Su mumis jau dirba psichologai“
2019 06 14
Turnyras
Po Birštone vykusio turnyro A.Tapinas teigė, kad ne viskas buvo taip blogai, kaip galima buvo tikėtis pusantrų metų nelaikius rankose teniso raketės.
Čempionės gyvenimas sukasi aplink karatė
2019 06 12
Karatė
Europos karatė čempionė Erika Žeburtovič neabejoja: svarbiausia – nepasiduoti. O visas fizines savybes galima išsiugdyti
Turnyre Austrijoje – lietuvės pergalė
2019 06 09
Taekvondo
Klaudija Tvaronavičiūtė trofėjų kolekciją papildė dar vienu aukso medaliu. Ji triumfavo G-1 kategorijos tekvondo turnyre „Austrian Open“ Insbruke.
Čempionas arenose ir gyvenime
2019 06 06
Veidas
Atviras Sergejaus Maslobojevo interviu - apie išsekimą, savęs paieškas, reabilitacijos centrus ir sūnų, privertusį visiškai atsisakyti alkoholio.
 
Auksą iškovojo trečius metus iš eilės
2019 06 14
Lietuvos čempionatas
Lietuvos jaunių asmeninių lenktynių čempionai - Akvilė Gedraitytė ir Aivaras Mikutis.
MTB dviratininkų laukia karštas sekmadienis
2019 06 14
Kalnų dviračiai
„Jeep MTB dviračių maratonų taurė“ grįžta į Vilnių: sekmadienį, birželio 16 dieną, Saulėtekio alėjoje vyks antro etapo varžybos.
Pasaulio rekordą pasiekė lietuvišku dviračiu
2019 06 13
Rekordas
Saulius Speičys lietuvių pagamintu elektriniu dviračiu „Zbike Z1L“ vienu įkrovimu beveik per parą nuvažiavo 621,25 km ir tapo planetos rekordininku.
Lietuvių nebūtų išgelbėjusi net pergalė
2019 06 16
Atranka
Lietuvos vyrų rankinio rinktinė Europos čempionato atrankos varžybas baigė lygiosiomis svečiuose su Portugalija.
Lietuviai – bejėgiai prieš prancūzus
2019 06 13
Atranka
Europos čempionato atrankos mače Klaipėdoje su prancūzais Lietuvos rinktinė pirmavo 2:0, bet po to sąlygas aikštėje diktavo svečiai.
„Prancūzai baus už kiekvieną klaidą“
2019 06 13
Rinktinė
Lietuvos rinktinės kapitonas Vaidotas Grosas teigė, jog šios dienos rungtynėse Lietuvos pagrindiniu ginklu gali tapti kovingumas (VIDEO).
 
Merginos užkopė aukščiau nei vaikinai
2019 06 15
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkės Ariana Rudkovskaja ir Gabrielė Petrauskaitė Europos jaunių (iki 18 metų) čempionate užėmė devintąją vietą.
Europos čempionate – sėkmingas startas
2019 06 14
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai Austrijoje džiugina pergalėmis Europos jaunių čempionate.
Klaipėda rengiasi neeiliniam įvykiui
2019 06 10
Paplūdimio tinklinis
Teatro aikštėje Klaipėdoje bus išpilta 150 kubinių metrų smėlio, įrengta tarptautinius standartus atitinkanti tinklinio aikštė su 400 vietų tribūnomis.
Suomijos trasoje – atkakli kova
2019 06 16
Žiedinės lenktynės
Kol Lietuvoje vyrauja tropiniai karščiai, į Suomiją atvykę NEZ, BEC6H ir BaTCC serijų sportininkai galėjo atvėsti.
V.Žala už nugaros paliko visus varžovus
2019 06 15
Ralis
Kelmėje finišavo Lietuvos ralio čempionato II etapas – „Rally Žemaitija 2019“ . Jį laimėjo nuo pirmojo greičio ruožo tempą diktavęs Vaidotas Žala
Sugrįžimą apkartino lūžęs ratas
2019 06 15
Rali-krosas
Rokas Baciuška, praleidęs dvi lenktynes, grįžo į kovą su stipriausiais pasauio ralio-kroso čempionato dalyviais.
 
Prieš žiemos iššūkius – sunkus darbas vasarą
2019 06 04
Kalnų slidinėjimas
Kalnų slidininkas Andrejus Drukarovas – apie pratybas Druskininkuose, gyvenimą be atostogų, Lietuvos talentus, tikslus, pinigus, studijas, rinkimus.
Tikisi pagrindinio vaidmens
2019 05 29
Svetur
Suomijos „SaiPa“ klube antrus metus liekantis Lietuvos rinktinės vartininkas L. Lubys kitą sezoną norėtų daugiau atsakomybės.
Lietuviai  žengė laipteliu aukštyn
2019 05 27
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio rinktinė pakilo Tarptautinės ledo ritulio federacijos (IIHF) sudarytame rinktinių reitinge.
Lietuviai išsaugojo olimpinę viltį
2019 06 16
Regbis
Lietuvos vyrų regbio-7 rinktinė Kroatijoje vykusiame pirmajame Europos čempionato „Trophy“ diviziono turnyro etape užėmė trečiąją vietą.
Čempionai apgynė titulus
2019 06 16
Šaudymas
Ekstremaliomis oro sąlygomis Lietuvos šaudymo į skraidančius taikinius čempionai R. Račinskas ir R. Sventickas apgynė savo titulus.
Šeimininkai liko be medalių
2019 06 16
Šiuolaikinė penkiakovė
Kaune baigėsi 2019 metų šiuolaikinės penkiakovės Europos jaunių (iki 17 ir 19 metų) čempionatas. Paskutinę dieną vyko estafečių varžybos.
 
„Žalgirio“ tvirtybė – žmonės
2019 06 14
Tradicija
Kasmetiniame „Žalgirio“ draugijos buvusių ir dabartinių darbuotojų susitikime dalyvavo 30 įvairių kartų žalgiriečių.
IOC sprendimas: J.Šuklinas netenka medalio
2019 06 12
Dopingas
Jevgenijui Šuklinui teks grąžinti ne tik olimpinį sidabro medalį, ženkliuką ir diplomą, bet ir už laimėjimą gautą automobilį, kitas gautas išmokas.
Lažybų skandalas privertė keisti rinktinę
2019 06 10
Situacija
LTOK išreiškus susirūpinimą dėl vieno iš 3x3 krepšinio rinktinės nario veiklos, prieštaraujančios sporto etikai, LKF nutarė perrikiuoti komandos gretas.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas