autoeventus.lt 2019 m. gegužės 16 d. 14:18 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Pritrūkai elektros – žiūri į programėlę

Elektromobilių vairuotojų gyvenimui palengvinti sukurta programėlė „Charge it on“, kurios tikslas – nuvesti vairuotojus iki artimiausios laisvos stotelės.

Elektormobilių  įkrovimo stotelė.
autoeventus.lt nuotr.
Elektormobilių įkrovimo stotelė.
   
Viena iš „Lietuvos Energijos“ grupės įmonių „Energijos tiekimas“ elektromobilių vairuotojams sukūrė programėlę „Charge it on“. Tikslas labai gražus – vienyti visas įkrovimo stoteles, nuvesti vairuotojus iki artimiausios laisvos stotelės, leisti paprastai su programėlės pagalba susimokėti už elektromobilio įkrovimą. Šiuo metu vartotojai joje mato 12 stotelių iš visų, esančių šalyje. Vis dėlto projekto iniciatoriai sako, kad jau metų pabaigoje programėlė aprėps didžiąją dalį visos elektromobilių vairuotojams reikalingos infrastruktūros. 

Sunkus startas

„Charge it on“ aplikacijos mobiliesiems telefonams idėja labai graži. Joje turėtų būti parodyti visi įkrovimo punktai, jų statusas, užimta stotelė ar ne, ar šiuo metu ja galima naudotis. Padedama navigacijos programėlė nuves elektros energijos ištroškusį automobilį iki jam palankiausio įkrovos taško ir leis paprastai susimokėti už išnaudotas kilovatvalandes.
Iš daugiau nei 100 Lietuvoje esančių įvairiausio tipo elektromobilių įkrovimo punktų, „Charge it on“ vartotojai kol kas gali matyti 12„Energijos tiekimo“ stotelių. Tačiau jau artimiausiu metu sąrašas pradės pildytis. 

„Mes pradedame nuo savęs. Šiandien turime 12 stotelių, kurias galima matyti mūsų aplikacijoje, ten matomas jų užimtumas. Ir labai intensyviai diegiame naujas. Ne tik Vilniuje, bet jau ir visoje Lietuvoje. Iki metų pabaigos turėsime apie 60 stotelių tinklą, kuriam tieksime tik žalią Lietuvos pagamintą elektros energiją, o prie mūsų tinklo ir aplikacijos bus galima prisijungti visiems įkrovimo stotelių savininkams“, – sakė „Energijos tiekimo“ e-mobilumo plėtros vadovas Andrius Šeršniovas.

Tereikia vieno susijungimo

„Charge it on“ kūrėjai atviri ir nori, kad prie jų programos prisijungtų ir kitų stotelių savininkai. Sąlyga viena – stotelės turi būti išmanios, turėti tam tikrą komunikacijos modulį, kad jos statusą būtų galima stebėti gyvai per atstumą. 

Šiuo metu didžiausią elektromobilių įkrovimo stotelių tinklą turi Lietuvos automobilių kelių direkcija (LKAD). Jų stotelės kol kas yra nemokamos. Numatyta, kad pirmuosius penkerius metus nuo pastatymo LKAD įkrovos vietos energiją automobilių vairuotojams teiks nemokamai, tad jokios apmokestinimo platformos joms iki šiol nereikėjo.

„Kai kurioms jų stotelėms jau artėja penkerių metų terminas, jie galvoja, ką toliau daryti, galbūt apmokestinti. Ir mes kalbamės, norime, kad jų stotelės atsirastų mūsų sistemoje“, – apie savo norus prasitarė A. Šeršniovas.

Kai „Energijos tiekimas“ iki metų galo įrengs visas suplanuotas šešias dešimtis naujų stotelių bei jeigu pavyks prie programėlės prijungti Lietuvos automobilių kelių direkcijos stoteles, „Charge it on“ aplikacija pasieks savo tikslą: elektromobilių vairuotojai vienoje programėlėje matys praktiškai visas stoteles, jų užimtumą, veikimo statusą.

Sprendžia sugedusių stotelių problemą
Šiuo metu elektromobilių vairuotojai planuodami savo keliones, kol dar nėra informacijos apie visas šalyje veikiančias įkrovos vietas, dažniausiai žiūri į specializuotas feisbuko grupes ar www.eismoinfo.lt. Čia vartotojai dalijasi informacija, kur kuri stotelė sugedusi, kuri atiduoda gerokai mažiau energijos nei turėtų. Niekam nesinori su besibaigiančiais baterijos likučiais atvažiuoti iki stotelės įsikrauti ir pamatyti, kad ši neveikia. Tačiau realybė tokia, kad įkrovimo stotelės kartais genda, nes visos naujos technologijos iš pradžių susiduria su iššūkiais.„Reikia pripažinti – būna, sugenda ir mūsų stotelės. Mes stengiamės dirbti su patikimais stotelių gamintojais, tačiau nauja, dar tobulinama technologija kartais genda. Mūsų klientų aptarnavimo centras veikia 24 valandas per parą ir visus gedimus šaliname iš karto. Kai kuriuos galime pašalinti nuotoliniu būdu, kartais tereikia perkrauti stotelę, o kai susiduriame su mechaniniais gedimais, juos stengiamės pašalinti kaip įmanoma greičiau, statome naują stotelę, seną vežame remontuoti“, – aiškino e-mobilumo plėtros vadovas.

Pašnekovas sako, kad jau šių metų antroje pusėje, kai išsiplės „Energijos tiekimo“ įkrovimo tinklas, „Charge it on“ pradės teikti išsikrovusių elektromobilių transportavimo paslaugą, gelbėsiančią energijos pristigusius nelaimėlius, jeigu šie negalės įsikrauti savo automobilio dėl energijos tiekėjų kaltės. Jeigu stotelė suges, elektromobilis ir vairuotojas bus nemokamai nugabenami iki kitos veikiančios stotelės. 

Stoteles gadina ir nekokybiški elektromobiliai
Bet stotelės genda ne tik atsitiktinai. Jų vidinius komponentus iš rikiuotės išveda ir kai kurie elektromobiliai. Pigiausi, dažniausiai po avarijos atvežti iš užsienio ir nekokybiškai suremontuoti.

„Būna mechaninių gedimų, kai žmonės techniškai sulaužo įkrovimo antgalius numesdami juos ant žemės, būna, sudaužo ekranus. Tačiau daugiausia problemų pridaro po avarijų iš Amerikos parvaryti ir sutvarkyti automobiliai, ypač, kai nekokybiškai pakeičiamos įkrovimo jungtys ir jos sutvarkomos pigiausiu būdu, ne autorizuotame servise.  Dėl nekokybiškų elektromobilių jungčių komponentų jie sutrumpina, įsijungia srovės nuotėkio relė ir stotelė automatiškai išsijungia. Aišku, ji turi automatinį atkūrimą, bet tai užtrunka“, – pavyzdžius dėstė A. Šeršniovas.

Kada „Charge it on“ idėja suvienyti visas elektromobilių stoteles ir su įkrovimu susijusią informaciją į vieną mobilią aplikaciją gali tapti realybe? „Energijos tiekimo“ atstovai tikisi, kad visus tikslus pavyks įgyvendinti per artimiausius dvejus arba trejus metus.

 
Daugiau naujienų iš kategorijos Auto, moto
KOMENTARAI
 
 
 
„Išėjus į gatvę, visada apsupa sirgaliai"
2019 05 20
Svetur
Dvejus metus Kinijoje praleidęs Donatas Motiejūnas – apie kinų meilę krepšiniui, požiūrį į Lietuvos rinktinę ir universalią kalbą.
MKL finale – vilniečių derbis
2019 05 19
MKL
LIDL – MKL 13-mečių berniukų finalai: trečia vieta džiaugėsi jaunieji žalgiriečiai, o čempioniškus santykius aiškinosi dvi Sostinės KM komandos.
Į pusfinalį – „Neptūnas“ ir „Rytas“
2019 05 19
LKL
Lemiamose LKL ketvirtfinalio rungtynėse klaipėdiečiai ir vilniečiai atlaikė prieniškių bei uteniškių mestus iššūkius ir išvengę staigmenų žengė tolyn.
 
„Tokių sunkių rungtynių ir tikėjomės“
2019 05 19
Gynėjas T. Mikuckis atidarė savo įvarčių sąskaitą šio sezono A lygoje ir padėjo „Kauno Žalgirio“ komandai išlyginti rezultatą rungtynėse su „Panevėžiu“.
Laimėti pavyko ne visiems mačų favoritams
2019 05 18
A lyga
A lygos 11-asis turas: „Panevėžio" ir „Kauno Žalgirio“ lygiosios, „Riterių“ įveikti palangiškiai ir namie A lygos lyderės poziciją susigrąžinusi „Sūduva“.
Kaip savaitė – taip derbis
2019 05 18
I lyga
Ketvirtos rungtynės per dvi savaites ir antrasis sostinės derbis – toks iššūkis laukia devintajam I lygos turui besiruošiančio „Vilniaus“ futbolo klubo.
Alytuje – istorinė Lietuvos ėjikės pergalė
2019 05 19
Sportinis ėjimas
Stipriausia ėjike Europoje tapusi Lietuvos sportininkė Živilė Vaiciukevičiūtė: „Sunku tuo patikėti“ (VIDEO).
Į pergalę – rekordiniu greičiu
2019 05 19
Bėgimas
Lietuvos rekordą pagerinęs ilgųjų nuotolių bėgikas Aleksandras Sorokinas triumfavo 24 valandų bėgime Šveicarijoje.
Dangoraižį šturmavo 500 bėgikų
2019 05 19
Bėgimas
Bėgimo į dangoraižį varžybos baigėsi orientacininko ir triatlonininkės triumfu. Bet abu nugalėtojai šioms neįprastoms varžyboms specialiai nesiruošė.
 
Šimtmečio proga - piniginiai prizai
2019 05 20
Tenisas
LTS įsteigė 5 tūkst. eurų Lietuvos teniso čempionato prizinį fondą, kurį išdalins vyrų ir moterų turnyrų nugalėtojams ir prizininkams.
Lietuvį sustabdė Japonijos tenisininkas
2019 05 18
Turnyras
Šveicarijoje vykstančių „Geneva Open“ vienetų atrankos varžybų pirmasis ratas Lietuvos tenisininkui Ričardui Berankiui baigėsi nesėkme.
R.Berankio metų tikslas – karjeros rekordas
2019 05 16
Žvilgsnis
„Atsiranda branda ne tik aikštėje, bet ir už jos ribų. Galiu tvirtai pasakyti, kad tai geriausias sezonas karjeroje“, - teigia Ričardas Berankis.
Kilti dar aukščiau sutrukdė trauma
2019 05 18
Tekvondo
Pasaulio tekvondo čempionatas: dvi K. Tvaronavičiūtės pergalės, kelią tolyn užkirtusi trauma, devinta vieta ir naujas įrašas Lietuvos tekvondo istorijoje.
Lietuvių laimikis – penki aukso medaliai
2019 05 18
Turnyras
Tarptautinio A. Šociko bokso turnyro finalo akcentu tapo įspūdingas R. Jokulio nokautas švedui ir rekordinė E. Skurdelio septynių pergalių serija.
Trys čempionai – lietuviai, tik neaišku kurie
2019 05 17
Turnyras
A. Šociko turnyro finaluose kovos 9 Lietuvos boksininkai. Jau aišku, kad bent trys lietuviai taps turnyro čempionais, nes finalai bus lietuviški.
 
Užsidirbo reitingo taškų
2019 05 19
Lenktynės
Lietuvos dviratininkas Gediminas Bagdonas Prancūzijoje vykusiose daugiadienėse dviratininkų lenktynėse iškovojo 20 vietą ir pelnė pasaulio reitingo taškų.
Prie sidabro pridėjo auksą
2019 05 19
Trekas
Minske vykstančiose tarptautinėse dviračių treko varžybose „Grand Prix Minsk“ lietuvis G. Serafinas laimėjo keirino rungtį ir pelnė aukso medalį.
Iš Minsko – su sidabru
2019 05 18
Dviračiai
Iš tarptautinių dviračių treko varžybų „Grand Prix Minsk“ jaunieji šalies trekininkai grįš ne tuščiomis – G. Serafinas jose iškovojo sidabrą.
Prireiks lemiamo mačo
2019 05 18
Moterų rankinis
Po ketvirtųjų Lietuvos moterų rankinio lygos rungtynių tapo aišku, kad po septynerių metų pertraukos čempionėms išsiaiškinti reikės lemiamo penktojo mačo.
Devintojo aukso link – tiesiausiu keliu
2019 05 15
LRL
„Dragūno“ rankininkai trečiose finalo serijos rungtynėse įveikė „Šviesos“ ekipą, laimėjo seriją 3:0 ir devintą kartą triumfavo Lietuvos čempionate.
"Dragūnui" iki aukso liko žingsnis
2019 05 11
LRL
Antrasis LRL pirmenybių finalo serijos susitikimas buvo emocingas ir fiziškai nelengvas abiejų besirungusių komandų rankininkams.
 
Po nervų karo – nesėkmė
2019 05 18
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkams A. Rumševičiui ir L. Každailiui kelią į FIVB turnyro „Aydin Masters" pusfinalį apmaudžiai užkirto olandai.
Lietuviai žengė į atkrintamąsias
2019 05 17
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai A. Rumševičius ir L. Každailis užtikrintai nugalėjo šeimininkus turkus ir "Aydin Open" turnyre žengė tolyn.
Merginų dvejetai – už kvalifikacijos borto
2019 05 16
Paplūdimio tinklinis
Dvi Lietuvos paplūdimio tinklininkių poros Turkijoje neprasibrovė į pagrindines varžybas. Vyrai kovas pradės nuo pagrindinio etapo.
Ant podiumo lipo ir lietuviai
2019 05 20
Motokrosas
Lietuvos motokrosininkai namų trasoje Šiauliuose sudarė rimtą konkurenciją greičiausiems Europos čempionato dalyviams.
Lietuvis – dukart vienuoliktas
2019 05 19
Motokrosas
Šeštajame pasaulio motokroso čempionato etape lietuvis A. Jasikonis dukart finišavo vienuoliktas ir bendroje įskaitoje smuktelėjo per vieną poziciją.
Autokroso gerbėjų laukia Vilkyčiai
2019 05 18
Paskelbta Vilkyčiuose birželio 8–9 d. vyksiančio Europos autokroso čempionato etapo detali dienotvarkė.
 
Įspūdį padarė lietuvio charakteris
2019 05 15
Ledo ritulys
Lietuvos vyrų rinktinės puolėjas Tadas Kumeliauskas keliasi į Vokietijos antrosios lygos ledo ritulio komandą.
Patirtį kaupia tarptautiniuose turnyruose
2019 05 08
Ledo ritulys
IIHF sprendimo apie teisę dalyvauti pasaulio čempionato atrankoje laukiančios Lietuvos ledo ritulininkės meistriškumą kelia tarptautiniuose turnyruose.
D.Zubrus: „Niekada nesakau niekada“
2019 05 05
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio rinktinės žaidėjai ir treneris - apie skaudžia nesėkme pasibaigusį pasaulio čempionatą, tvarkaraščio keistenybes ir ateitį.
Tarp 400 buriuotojų - 4 lietuviai
2019 05 20
Buriavimas
Europos čempionate Atlanto vandenyne prie Portugalijos Porto miesto Lietuvos buriuotojai šešias dienas varžysis Europos čempionate.
Fanus džiugino Vilniaus ir Šiaulių klubai
2019 05 20
Regbis
Startavusiame LRF Mažosios taurės turnyre pergales iškovojo Vilniaus ir Šiaulių regbininkai.
Namo parsiveš finalinę patirtį
2019 05 19
Gimnastika
Europos meninės gimnastikos čempionate – du finaliniai garsios gimnastės Dalios Kutkaitės vadovaujamos Lietuvos jaunimo rinktinės pasirodymai.
 
Dosni Europos čempionės širdis
2019 05 19
Jubiliejus
Legendinė irkluotoja Sofija Grucova į Lietuvą yra vežusi medicininę įrangą, o mama jai įskiepijo besąlygišką meilę gyvūnams.
Sportininkų bėdos aptartos prie naujo stalo
2019 05 17
Susitikimas
Naujoje ministerijoje apsilankę sportininkai aptarė aktualiausias temas. Kai kurios jų, pavyzdžiui, Olimpinio sporto centro, linksniuojamos nuo sausio.
Prieš „Dzūkų tankus“ – kauniečių ataka
2019 05 16
Fanai
Po rungtynių iš stadiono išėjusius Alytaus „Dainavos“ fanus užpuolė kelios dešimtys Kauno „Žalgirio“ gerbėjų.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas