autoeventus.lt 2019 m. gegužės 16 d. 14:18 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Pritrūkai elektros – žiūri į programėlę

Elektromobilių vairuotojų gyvenimui palengvinti sukurta programėlė „Charge it on“, kurios tikslas – nuvesti vairuotojus iki artimiausios laisvos stotelės.

Elektormobilių  įkrovimo stotelė.
autoeventus.lt nuotr.
Elektormobilių įkrovimo stotelė.
   
Viena iš „Lietuvos Energijos“ grupės įmonių „Energijos tiekimas“ elektromobilių vairuotojams sukūrė programėlę „Charge it on“. Tikslas labai gražus – vienyti visas įkrovimo stoteles, nuvesti vairuotojus iki artimiausios laisvos stotelės, leisti paprastai su programėlės pagalba susimokėti už elektromobilio įkrovimą. Šiuo metu vartotojai joje mato 12 stotelių iš visų, esančių šalyje. Vis dėlto projekto iniciatoriai sako, kad jau metų pabaigoje programėlė aprėps didžiąją dalį visos elektromobilių vairuotojams reikalingos infrastruktūros. 

Sunkus startas

„Charge it on“ aplikacijos mobiliesiems telefonams idėja labai graži. Joje turėtų būti parodyti visi įkrovimo punktai, jų statusas, užimta stotelė ar ne, ar šiuo metu ja galima naudotis. Padedama navigacijos programėlė nuves elektros energijos ištroškusį automobilį iki jam palankiausio įkrovos taško ir leis paprastai susimokėti už išnaudotas kilovatvalandes.
Iš daugiau nei 100 Lietuvoje esančių įvairiausio tipo elektromobilių įkrovimo punktų, „Charge it on“ vartotojai kol kas gali matyti 12„Energijos tiekimo“ stotelių. Tačiau jau artimiausiu metu sąrašas pradės pildytis. 

„Mes pradedame nuo savęs. Šiandien turime 12 stotelių, kurias galima matyti mūsų aplikacijoje, ten matomas jų užimtumas. Ir labai intensyviai diegiame naujas. Ne tik Vilniuje, bet jau ir visoje Lietuvoje. Iki metų pabaigos turėsime apie 60 stotelių tinklą, kuriam tieksime tik žalią Lietuvos pagamintą elektros energiją, o prie mūsų tinklo ir aplikacijos bus galima prisijungti visiems įkrovimo stotelių savininkams“, – sakė „Energijos tiekimo“ e-mobilumo plėtros vadovas Andrius Šeršniovas.

Tereikia vieno susijungimo

„Charge it on“ kūrėjai atviri ir nori, kad prie jų programos prisijungtų ir kitų stotelių savininkai. Sąlyga viena – stotelės turi būti išmanios, turėti tam tikrą komunikacijos modulį, kad jos statusą būtų galima stebėti gyvai per atstumą. 

Šiuo metu didžiausią elektromobilių įkrovimo stotelių tinklą turi Lietuvos automobilių kelių direkcija (LKAD). Jų stotelės kol kas yra nemokamos. Numatyta, kad pirmuosius penkerius metus nuo pastatymo LKAD įkrovos vietos energiją automobilių vairuotojams teiks nemokamai, tad jokios apmokestinimo platformos joms iki šiol nereikėjo.

„Kai kurioms jų stotelėms jau artėja penkerių metų terminas, jie galvoja, ką toliau daryti, galbūt apmokestinti. Ir mes kalbamės, norime, kad jų stotelės atsirastų mūsų sistemoje“, – apie savo norus prasitarė A. Šeršniovas.

Kai „Energijos tiekimas“ iki metų galo įrengs visas suplanuotas šešias dešimtis naujų stotelių bei jeigu pavyks prie programėlės prijungti Lietuvos automobilių kelių direkcijos stoteles, „Charge it on“ aplikacija pasieks savo tikslą: elektromobilių vairuotojai vienoje programėlėje matys praktiškai visas stoteles, jų užimtumą, veikimo statusą.

Sprendžia sugedusių stotelių problemą
Šiuo metu elektromobilių vairuotojai planuodami savo keliones, kol dar nėra informacijos apie visas šalyje veikiančias įkrovos vietas, dažniausiai žiūri į specializuotas feisbuko grupes ar www.eismoinfo.lt. Čia vartotojai dalijasi informacija, kur kuri stotelė sugedusi, kuri atiduoda gerokai mažiau energijos nei turėtų. Niekam nesinori su besibaigiančiais baterijos likučiais atvažiuoti iki stotelės įsikrauti ir pamatyti, kad ši neveikia. Tačiau realybė tokia, kad įkrovimo stotelės kartais genda, nes visos naujos technologijos iš pradžių susiduria su iššūkiais.„Reikia pripažinti – būna, sugenda ir mūsų stotelės. Mes stengiamės dirbti su patikimais stotelių gamintojais, tačiau nauja, dar tobulinama technologija kartais genda. Mūsų klientų aptarnavimo centras veikia 24 valandas per parą ir visus gedimus šaliname iš karto. Kai kuriuos galime pašalinti nuotoliniu būdu, kartais tereikia perkrauti stotelę, o kai susiduriame su mechaniniais gedimais, juos stengiamės pašalinti kaip įmanoma greičiau, statome naują stotelę, seną vežame remontuoti“, – aiškino e-mobilumo plėtros vadovas.

Pašnekovas sako, kad jau šių metų antroje pusėje, kai išsiplės „Energijos tiekimo“ įkrovimo tinklas, „Charge it on“ pradės teikti išsikrovusių elektromobilių transportavimo paslaugą, gelbėsiančią energijos pristigusius nelaimėlius, jeigu šie negalės įsikrauti savo automobilio dėl energijos tiekėjų kaltės. Jeigu stotelė suges, elektromobilis ir vairuotojas bus nemokamai nugabenami iki kitos veikiančios stotelės. 

Stoteles gadina ir nekokybiški elektromobiliai
Bet stotelės genda ne tik atsitiktinai. Jų vidinius komponentus iš rikiuotės išveda ir kai kurie elektromobiliai. Pigiausi, dažniausiai po avarijos atvežti iš užsienio ir nekokybiškai suremontuoti.

„Būna mechaninių gedimų, kai žmonės techniškai sulaužo įkrovimo antgalius numesdami juos ant žemės, būna, sudaužo ekranus. Tačiau daugiausia problemų pridaro po avarijų iš Amerikos parvaryti ir sutvarkyti automobiliai, ypač, kai nekokybiškai pakeičiamos įkrovimo jungtys ir jos sutvarkomos pigiausiu būdu, ne autorizuotame servise.  Dėl nekokybiškų elektromobilių jungčių komponentų jie sutrumpina, įsijungia srovės nuotėkio relė ir stotelė automatiškai išsijungia. Aišku, ji turi automatinį atkūrimą, bet tai užtrunka“, – pavyzdžius dėstė A. Šeršniovas.

Kada „Charge it on“ idėja suvienyti visas elektromobilių stoteles ir su įkrovimu susijusią informaciją į vieną mobilią aplikaciją gali tapti realybe? „Energijos tiekimo“ atstovai tikisi, kad visus tikslus pavyks įgyvendinti per artimiausius dvejus arba trejus metus.

 
Daugiau naujienų iš kategorijos Auto, moto
KOMENTARAI
 
 
 
Lietuvos rinktinė - penkta
2019 07 21
U-20
Lietuvos 20-mečių rinktinė 89:73 laimėjo Europos jaunimo krepšinio čempionato rungtynes dėl penktosiose vietos prieš turkus.
Kaip ir pernai, pradės dvikova su baskais
2019 07 19
Tvarkaraščiai
Paaiškėjo 2019-2020 Eurolygos tvarkaraštis. Pirmajame mače "Žalgiris" Kaune rungsis su Viktorijos "Baskonia" krepšininkais.
M. Kuzminskas lieka Pirėjuje
2019 07 19
Krepšinis
Anot žiniasklaidos, 30-emetis lietuvis krepšininkas Mindaugas Kuzminskas sutarė su "Olympiakos" dėl kito sezono.
 
Lietuvos komanda - tarp 16 geriausiųjų
2019 07 22
Paplūdimio futbolas
Lietuvos paplūdimio futbolininkai sukūrė kone stebuklą.Jie pasaulio čempionato atrankos turnyre 2:0 įveikė galingą Turkijos koamndą.
Iš "Riterių" - į žemesniąją Belgijos lygą
2019 07 22
Karjera
Belgijos pirmenybių antrojo ešelono klubas "Lommel" išpirko iš Vilnisaus "Riterių" vartininko Tomo Švedkausko sutartį.
Koją pakišo baudiniai
2019 07 21
Paplūdimio futbolas
Lietuvos paplūdimio futbolininkai, neįmušę dviejų baudinių rungtynėse ir dviejų - baudinių serijoje, nusileido baltarusiams pasaulio čempionato atrankoje.
Europos čempionate - keturi Lietuvos atletai
2019 07 21
Kurčiųjų sportas
M. Paurys, M.Juška, V. Ivaškevičius ir Š. Zdanavičius išvyko į Europos kurčiųjų lengvosios atletikos čempionatą Vokietijoje.
Pirmas A. Gudžiaus metimas - bronzinis
2019 07 21
Disko metimas
„Deimantinės lygos“ lengvosios atletikos varžybų disko metimo rungtyje pirmas Andriaus Gudžiaus metimas nulėmė jam trečią vietą.
Lietuvė pateko į finalą
2019 07 20
Lengvoji atletika
uropos jaunimo (iki 20 metų) lengvosios atletikos čempionato moterų 200 m bėgimo rungties pusfinalyje A. Andriukaitytė finišavo devinta iš visų dalyvių.
 
Kelią turnyre baigė ketvirtfinalyje
2019 07 19
Tenisas
Belgas Z. Bergso pirmavęs prieš J. Tverijoną turnyre Estijoje susižeidė ir nebetęsė rungtynių. Ketvirtfinalyje lietuvos nusileido rusui B. Bobrovui.
Lietuvė žengė į ketvirtfinalį
2019 07 18
Tenisas
Meksikoje vykstančio moterų teniso turnyro „Cancun Tennis Cup“ pirmajame etape J.Mikulskytė nugalėjo rusę, o antrajame - japonę.
Lietuvis pateko į antrą etapą
2019 07 18
Tenisas
Turnyre Estijoje Julius Tverijonas 7:6 (7:5), 6:4 nugalėjo prancūzą Mathieu Scaglią ir pateko į antrąjį etapą.
Skirtingos dvynės imtynes myli vienodai
2019 07 22
Imtynės
„Pakovojam tikrai, dar ir kaip pakovojam – dažniausiai treniruotėse, bet ir namuose būna“, – juokėsi 15-metė imtynininkė Gabija Dilytė.
Trispalvė lietuvių garbei kilo Londone
2019 07 05
Svetur
Anglijos sostinėje dvi dienas vykusiame tarptautiniame braziliškojo džiu-džitsu turnyre „British Open 2019“ penkis medalius iškovojo Lietuvos atletai.
Lietuvei - bilietas į pasaulio čempionatą
2019 07 01
Karatė
A. Meškauskienė kiokušin karatė pasaulio pirmenybių atrankoje nukeliavo iki pusfinalio ir pelnė kelialapį į finalinį turnyrą Japonijoje.
 
Aukso medaliai - jau penktą kartą
2019 07 21
MTB
Lietuvos kalnų dviračių olimpinio kroso čempionato nugalėtojaisw tapo K. Sosna ir Š. Pacevičius. Abiem jiems - tai jau penktas Lietuvos pirmenybių auksas.
MTB dviračių lenktynės vėl vyks Žagarėje
2019 07 18
MTB
„MTB dviračių maratonų taurės“ varžybos, kaip ir pernai, taps Žagarės vyšnių festivalio dalimi.
Lietuviai kibo į atlapus lyderiams
2019 07 14
Trekas
Europos jaunių (17-18 metų) ir jaunimo (iki 23 metų) dviračių treko čempionato penkoji diena buvo sėkminga lietuviams.
Mažajame finale nusileido turkėms
2019 07 21
U-19
Lietuvos 19-mečių merginų rankinio rinktinė p-ralaimėjo rungynes Europos čempionato B diviziono trečiosios vietos.
Pusfinalyje nusileido čekėms
2019 07 20
U-19
Lietuvos 16-mečių merginų rinktinė Klaipėdoje pralaimėjo Europos čempionato B diviziono pusfinalį 22:37.
Lietuvos merginų laukia lemiamas mūšis
2019 07 18
Rankinis
Ketvirtadienio vakarą Lietuvos devyniolikmečių merginų rankinio rinktinė rungsis su Šiaurės Makedonijos komanda.
 
Į ketvirtfinalį neprasibrovė
2019 07 20
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai A. Rumševičius ir L. Každailis FIVB trijų žvaigždučių turnyre Kanadoje nusileido norvegams H. Molui ir M. Berntsenui.
Europos čempionate - dešimti
2019 07 19
Neįgaliųjų sportas
Lietuvos vyrų tinklinio sėdint rinktinė Europos čempionate Budapešte iškovojo vieną pergalę ir užėmė 10-ąją vietą.
Lietuviai Kanadoje žengia be pralaimėjimų
2019 07 19
Paplūdimio tinklinis
FIVB trijų žvaigždučių serijos paplūdimio tinklinio turnyro grupės varžybose A. Rumševičius ir L. Každailis finišavo pirmi ir pateko į aštuntfinalį.
Debiutas tapo triumfu
2019 07 22
Auto
1006 km lenktynėse R.Baciuška pasistiprinusi „Noker Racing Team“ be vargo laimėjo savo klasę ir nuo dvigubai galingesnių "Lamborghini" atsiliko 10 min.
"Nemuno žiedą" užims motociklininkai
2019 07 22
Moto
Tikimasi,kad nemokamas renginys motociklininkams paskatins motociklų sporto dalyvių aktyvumą bei įtrauks į šį sportą tuos, kurie apie tai svajoja.
Po Rokiškio etapo intriga tik išaugo
2019 07 22
Moto
Lietuvos motociklų kroso čempionato etape atkakliai rungėsi MX1, MX2 klasių motociklininkai, motociklų su priekabomis ekipažai, veteranai ir jauniausieji.
 
"Sutikau, vos gavęs šį pasiūlymą"
2019 07 20
Ledo ritulys
Pernai su Lietuvos 18-mečiais ledo ritulininkais dirbęs kanadietis Dougas Boulangeris stos prie abiejų - jaunimų ir jaunių rinktinių vairo.
B. Haakė vėl imasi lietuviško iššūkio
2019 07 16
Sugrįžimas
Debiuto pasaulio čempionate laukiančios Lietuvos moterų rinktinės vyriausiuoju treneriu dirbs puikiai mūsų šalies ledo ritulininkams pažįstamas B.Haakė.
Lietuvis lieka stipriausioje Europos lygoje
2019 07 01
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio rinktinės gynėjas Nerijus Ališauskas pratęsė sutartį su Rygos "Dinamo" klubu ir toliau atstovaus jam KHL pirmenybėse.
H. Žustautui  - 6 aukso medaliai
2019 07 22
Baidarių ir kanojų irklavimas
Baigėsi tris dienas vykęs Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo čempionatas, kuriame varžėsi per 200 dalyvių.
Sąlygas buriuotojams diktavo taifūnas
2019 07 22
Buriavimas
Lietuvos buriuotoja V. Andrulytė tęsia kovą dėl kelialapio į 2020-ųjų Tokijo olimpiadą pasaulio čempionate.
Savi vandenys vėl atplukdė auksą
2019 07 21
F2
"Dukart iš eilės laimėti Europos čempionatą savo namuose yra kažkas nuostabaus“, – emocijų neslėpė vandens formulių F-2 pilotas Edgaras Riabko
 
Vėliavnešio pareigos pridėjo pasitikėjimo
2019 07 20
Olimpinis festivalis
„Atvažiavau siekti kuo aukštesnio rezultato ir nenuvilti žmonių, kurie tiki manim", - apie jaunimo olimpinį festivalį kalba lengvaatletis K. Gelažius.
Fanams - "Žalgirio" spalvų ledai
2019 07 19
Kuluaruose
„Dadu“ prekės ženklo žalios ir baltos spalvų ledai jau pasiekė Lietuvos parduotuvių lentynas.
Į Baku palydėjo ir prezidentas
2019 07 18
Olimpinis festivalis
"Padarykite viską ir dar truputį“, – išvykstantiems į jaunimo olimpinį festivalį sportininkams kalbėjo LTOK prezidentė D. Gudzinevičiūtė.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas