Marytė Marcinkevičiūtė ("Olimpinė panorama") 2019 m. gegužės 9 d. 10:39 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Varžovams nenori atskleisti kortų

Olimpinis vicečempionas Mindaugas Griškonis: apie naujas pareigas irklavimo federacijoje, naujo sezono ypatumus, šeimą, trenerio naudą, amžių, studijas.

M.Griškonis šiemet irkluos vienvietę
Virgaudo Leknicko nuotr.
M.Griškonis šiemet irkluos vienvietę
Vilnietis Mindaugas Griškonis – vienas tituluočiausių Lietuvos irkluotojų: Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių porinių dviviečių vicečempionas, triskart Europos vienviečių čempionas (2009, 2011 ir 2012 m.), triskart vicečempionas (2007, 2016 ir 2018 m.), 2014 m. bronzos medalio laimėtojas, 2015 ir 2018 m. – pasaulio čempionato bronzinis prizininkas, dukart pasaulio jaunimo iki 23 m. vicečempionas (2007 ir 2009 m.). 

Dabar jis rengiasi savo ketvirtosioms olimpinėms žaidynėms: Pekine ir Londone irkluodamas vienvietę M.Griškonis liko aštuntas, o Rio de Žaneire porinių dviviečių valčių varžybose tapo vicečempionu. 
Mindaugas paniro ir į visuomeninį darbą: šiemet kovo 29 d. per Lietuvos irklavimo federacijos ataskaitos konferenciją buvo išrinktas į Vykdomąjį komitetą ir yra atsakingas už irklavimo plėtrą bei populiarinimą šalyje. 

„Man ypač malonios šios pareigos. Noriu padėti mėgstamai sporto šakai, mano žinios ir patirtis, įgyta per 20 metų, turėtų būti naudinga Lietuvos irklavimui. Spręstinų problemų mūsų šeimoje gana daug“, – sako M.Griškonis. 

Prasideda naujas irklavimo sezonas. Kaip esi jam pasirengęs? – paklausiau garsaus irkluotojo, kuris tuo metu treniravosi Italijoje.
Sezonui pradėjau rengtis sausio mėnesį, slidinėjimo treniruočių stovykloje Bulgarijos aukštikalnėse stiprinau funkcines savybes. Vasario mėnesį praleidau Graikijoje, o kovą ir balandį treniravausi Italijoje. Per tą laiką dalyvavau Pjediluko (Italija) regatoje. Prieš Velykas grįžau į Lietuvą ir šventes sutikau su šeima. 

Dar labai sunku sakyti, kaip esu pasirengęs naujam sezonui, nes mūsų pagrindinės varžybos – pasaulio čempionatas Austrijoje – vyks tik rugpjūčio pabaigoje ir rugsėjo pradžioje. Būtent per čempionatą reikės pasiekti pačią geriausią sportinę formą, nes kartu vyks ir atranka į Tokijo olimpines žaidynes. 

Prieš tai gegužės pabaigoje Šveicarijoje dar vyks Europos čempionatas, bet jam itin įtemptai ir kruopščiai nesirengiame. Kaip iš eigos pavyks, taip ir bus, nes jame kelialapiai į olimpines žaidynes nebus dalijami. 

Vienviečių valčių varžybose kelialapius į Tokiją pelnys tie sportininkai, kurie per pasaulio čempionatą užims pirmą–devintą vietas. Kurie tokių vietų neužims, jiems bus paskutinė viltis 2020-aisiais: iki olimpinių žaidynių likus trims mėnesiams bus surengta dar viena kvalifikacinė regata, kurioje vienviečių varžybose reikės užimti pirmą arba antrą vietą, o gal tik pirmą, nes kol kas nėra tiksliai paskelbta. 
Europiečiams į olimpines žaidynes patekti gerokai sunkiau nei kitų žemynų irkluotojams. 

Ar šiemet dalyvausi Pasaulio taurės varžybose?
Paprastai būna trys Pasaulio taurės varžybų etapai, tačiau šiemet mūsų rinktinės treneriai su konsultantu italu Giovanni Postiglione yra nutarę, kad iki Europos čempionato nesirodysime jokiose varžybose. Gegužės pabaigoje dalyvausime Europos čempionate ir toliau rengsimės pasaulio pirmenybėms. 
 
Dalyvausime „Gintarinių irklų“ regatoje Trakuose, Lietuvos čempionate, bet tarptautinėse varžybose užsienyje nestartuosime, varžovams nenorime atskleisti visų kortų. Tokia bus mūsų taktika šį sezoną.   

Žiemą, kai visa Lietuvos irklavimo rinktinė vyksta slidinėti į Italiją, tu renkiesi Bulgariją. Kodėl? 
Anksčiau mūsų rinktinė irgi vykdavo slidinėti į Bulgariją, bet sportininkams ten nelabai patiko, ir dabar žiemą jie treniruočių stovyklai renkasi Italiją. O man žiemą Italija, kurioje vienais metais treniravausi su rinktine, nepatiko. Italijoje mažai vietų, kur lygumų slidėmis galima treniruotis daugiau nei 2 km aukštyje virš jūros lygio. O Bulgarijoje, Belmekene, yra puiki sporto bazė, į kurią suvažiuoja treniruotis daug įvairių sporto šakų atstovų iš viso pasaulio. Belmekeno sporto bazę labai seniai pastatė vokiečiai, vėliau ją perėmė bulgarai ir ši bazė tapo valstybine. Į Bulgariją treniruotis žiemą vykstu jau gal septintus metus ir man ten patinka.    

Esi itin patyręs irkluotojas. Ar tau reikalinga rinktinės konsultanto G.Postiglione‘ės pagalba, ar treniruojiesi pagal savo planus?
Trenerio pagalba visą laiką reikalinga, treniruojuosi pagal šio italo planus. Pačiam kartais atrodo, kad viskas gerai, bet trenerio akis įžvalgesnė. Su juo gali pasitarti, kažkas pafilmuoja, kartu analizuojame. Turint daug patirties treneris nebūtinas kiekvienose pratybose kaip pradedantiesiems, bet man reikalingas pagalbininkas ir patarėjas. 
 
Ar tave, tituluotą sportininką, rinktinės konsultantas vis dar ketina mėtyti iš vienos valties į kitą? O gal pagaliau suprato, kad tavo pašaukimas – vienvietė?
Kai praėjusiais metais per pasaulio čempionatą laimėjau medalį, taip jau nėra. Kol kas suplanuota, kad šiemet irkluosiu vienvietę, nes iš Lietuvos sportininkų esu realiausias kandidatas irkluoti šią valtį. Kaip bus kitąmet, nežinau, gal būsiu įsodintas į kokią įgulą.  
 
Šiemet numatyta, kad Saulius Ritteris su Dovydu Nemeravičiumi irkluos porinę dvivietę, o visi kiti – porinę keturvietę. Viliamės, jog visos šios valtys pateks į olimpines žaidynes. Olimpiniais metais žiūrėsime, kurios įgulos ir poros realiai gali pelnyti medalius. Tokie yra planai, o kaip bus – paaiškės tik kitąmet.  

Šiemet Lietuvos irklavimo rinktinės pagrindinis tikslas – ne parvežti kuo daugiau medalių, o iškovoti kuo daugiau kelialapių į Tokiją. Ši olimpinė atranka ypač sudėtinga, sudėtingesnė, nei buvo į Rio de Žaneirą. Dabar sulygintos moterų ir vyrų kvotos. 

Lietuvos rinktinėje nepastebimai tapai vyriausias, šių metų sausio 17-ąją tau sukako 33-eji. Ar džiaugiesi sulaukęs irkluotojų brandos, ar nejaukiai pasijunti išgirdęs, kaip į tave kreipiasi „jūs“?
Nepajuntu, kad į mane kreiptųsi „jūs“. Mūsų rinktinė nėra tokia, kad visi jauni, o aš vyresnis. Martynui Džiaugiui rudenį irgi bus 33-eji, S.Ritteriui – 31-eri, o kitiems – 25–27 metai. Jaunas nesijaučiu, o senas nesu. 
 
Ko gero, nė nepajutai, kad šiemet sukanka 20 metų, kai pirmą kartą atėjai į irklavimo bazę?
Tos pirmosios dienos gal ir neatsimenu, bet pirmosios savaitės tikrai įstrigusios mano atmintyje. Į bazę atėjau rudenį ir labai norėjau irkluoti, tačiau trenerė Inga Domarkaitė manęs į valtį nesodino, nes buvo šalta ir ji bijojo, kad neapsiversčiau. Turėjau laukti pavasario, kol atšilo, tik tada galėjau sėsti į valtį. 
 
Tada mokiausi Žirmūnų 7-ojoje vidurinėje mokykloje ir su bendraklasiais ėjau į „Žalgirio“ irklavimo bazę pažaisti krepšinio. Tačiau užkabino ne krepšinis, o irklavimas. Irklavo ir mano tėvai, nuo mažens mane tėvas vesdavosi į senąją „Žalgirio“ irklavimo bazę – teko pavairuoti ir aštuonvietę, ir keturvietę su vairininku. 


Kiekvienas dešimtmetis turi savų sporto didvyrių. Kuriuos tu aukštinai?
Man labai daug padėjo šešerių olimpinių žaidynių dalyvis, Atėnų ir Pekino olimpinis vicečempionas estas Juris Jaansonas. Dar kai irklavau jaunimo grupėje, jis mane kviesdavo kartu treniruotis. Tada ypač pagerėjo mano rezultatai. Už tai, ką esu dabar pasiekęs, esu dėkingas ir ilgamečiam savo treneriui, jau šviesaus atminimo Alfonsui Mikšiui, kuris mane atvedė į profesionalųjį irklavimą.  

Su kuria sportininkų šeima artimai bendrauji? 
Stovyklos, varžybos, darbas – nėra laiko vaikščioti į svečius. Mano draugų rate – daugiausia irkluotojai. Dideles simpatijas jaučiu buvusiems garsiems Lietuvos irklo meistrams, su jais gerai sutariu, kartais tenka kartu ir šventes švęsti. 
 
Kokį įsivaizduoji idealų vienvietininką ir ko tau iki jo trūksta?
Nėra standartų: greitai irkluoja ir žemi, ir aukšti, stambūs ir laibi. Idealaus sportininko nėra. Irklavimas – techninis sportas. Visi mano, kad irkluotojai turi būti raumeningi lyg arkliai. Nieko panašaus. Reikia ypač jausti vandenį. Jeigu jo nejauti, gali būti stipriausias, bet nieko nepasieksi. Mano ūgis – 1 m 90 cm, norėtųsi būti keliais centimetrais aukštesniam. Tačiau dažnai nugali ir mažesni. 
 
Per karjerą irklavimo takeliuose buvo visko: ir fantastiškų pergalių, ir skaudžių pralaimėjimų. Ką išskirtum?
Pirmiausia sidabrinį finišą Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse. Tai man buvo ypač netikėta, nes į porinę valtį su S.Ritteriu susėdome likus vos trims savaitėms iki žaidynių. Olimpiadoje rengiausi irkluoti vienvietę, tačiau porinėje dvivietėje teko pakeisti traumuotą Rolandą Maščinską.
 
Esu patyręs ir skaudžių pralaimėjimų, pats nemaloniausias – likti ketvirtam. 2012-aisiais ketvirtas buvau per Europos čempionatą Ispanijoje, o 2014 ir 2017 m. – per pasaulio čempionatą Olandijoje ir JAV.

Jau geriau užimti penktą ar šeštą vietą, bet tik ne ketvirtą.   

2000 m distancijoje paprastai užtrunki apie 7 min. Kokios mintys apninka trasoje?
Dažniausia vyrauja automatizmas. Per tiek daug metų, praleistų sporte, tų minčių mažai ir kyla. Distancijoje automatiškai net nemąstydamas dirbi iš visų jėgų. Kartais burnoje pasidaro taip rūgštu ir kartu, kad iki distancijos pabaigos likus 500 metrų net neatsimeni, kaip reikia finišuoti.
 
Kuo mažiau minčių trasoje, tuo lengviau pasiekti gerą rezultatą. Jeigu irkluosi dairydamasis į šonus, analizuosi, kaip sekasi varžovams, ir pradėsi irkluoti ne savo, o varžovo ritmu, – pats sau pakenksi. Geriausia per varžybas kuo mažiau galvoti ir žiūrėti į kitus.      

Dalyvavai trejose olimpinėse žaidynėse, o ką tau žada Tokijas? 
Nežinau, ką žada, tiksliau galėsiu pasakyti, kai rankose turėsiu kelialapį. Maža kas gali atsitikti olimpinį sezoną. Manau, net 18 Europos vienvietininkų per pasaulio čempionatą pretenduos laimėti tuos devynis kelialapius. Per olimpines žaidynes paprastai vienvietininkų būna daugiausia, Rio de Žaneire jų rungtyniavo 36.  
 
Ar tavo gyvenimo draugė Diana Lobačevskė jau išsigydė kojos traumą ir pradėjo treniruotis? Kokie jos planai?
Diana ilgai mynė dviračio pedalus, kiekvieną dieną mankštinosi, o dabar jau kelios savaitės bėgioja ir tikisi maratono trasoje įvykdyti olimpinį normatyvą. 
 
Dukrytei Atėnei greit sukaks penkeri. Kuri sporto šaka jai labiausiai patinka?
Penkeri metukai jai sukaks birželio 7-ąją. Atėnė ypač aktyvi: ją buvau ir į valtį įsisodinęs, kartais ji pabėgioja, važinėja dviračiu, mėgsta ir daug šoka. Dukrytė principinga ir užsispyrusi, gal netgi per daug. Nežinau, gal visų vaikų toks charakteris.  
 
Ar vis dar esi Mykolo Romerio universiteto studentas?
Studijų dar nebaigiau, studijuoju viešąjį administravimą. Esu užsikapstęs darbais, dar aktyviai profesionaliai dirbu, esu vienos transporto įmonės vadovas. Viską sunku derinti. 
 
Vienas tavo pomėgių – knygos. Ar bent vieną pasiimi į treniruočių stovyklą?
Knygas skaityti turiu daugiau laiko per treniruočių stovyklas, labiausiai patinka detektyvai. Tačiau dabar per tuos darbus jų skaitau gerokai mažiau. Kai parbėgu per pietus, man dar reikia perskaityti visus gautus laiškus, daug kam paskambinti, bendrauti. Labai daug dirbu, kartais vakarais būnu toks pavargęs, kad nieko nenoriu. 

Prezidentas Valdas Adamkus yra pasakęs, kad nėra stipresnės jėgos už viltį. O kokia tavo didžiausia viltis?
Jeigu pasakysiu savo svajonę, ji gali neišsipildyti. Niekada nemėgstu kažko prižadėti. Dauguma žurnalistų klausia, kaip esu pasirengęs varžyboms, ar laimėsiu medalį ir pan. Pastebėjau, kad dauguma sportininkų, kurie iš anksto kabina sau medalius ir daug ko prisisvajoja, dažniausiai nieko nelaimi. Aš geriau tyliai vienas svajosiu. Kai ta svajonė išsipildys, džiaugsis visi, taip pat ir aš.  
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
Kaip ir pernai, pradės dvikova su baskais
2019 07 19
Tvarkaraščiai
Paaiškėjo 2019-2020 Eurolygos tvarkaraštis. Pirmajame mače "Žalgiris" Kaune rungsis su Viktorijos "Baskonia" krepšininkais.
M. Kuzminskas lieka Pirėjuje
2019 07 19
Krepšinis
Anot žiniasklaidos, 30-emetis lietuvis krepšininkas Mindaugas Kuzminskas sutarė su "Olympiakos" dėl kito sezono.
Lietuva - favoritų krepšelyje
2019 07 19
Burtai
Europos krepšinio čempionato atrankoje lietuviai tikrai nesustiks su galingomis Ispanijos, Prancūzijos ir Serbijos rinktinėmis.
 
"Esame realistai - šansų turime nedaug"
2019 07 20
Paplūdimio futbolas
Lietuvos paplūdimio futbolo rinktinė išvyko į Maltą, kur dalyvaus atrankos į pasaulio čempionatą turnyre.
Šiaulietės - per žingsnį nuo trofėjaus
2019 07 19
Moterų futbolas
Šiaulių "Gintros-Universiteto" futbolininkės "Amber Cup" turnyre 4:0 sutriuškino Rygos "Dinamo".
Kritikos LFF pažėrė Seimo nariai
2019 07 19
Kuluaruose
Seimo grupės „Už Lietuvos futbolo ateitį“ nariai kviečia Vyriausybę skirti lėšas futbolui tik tuo atveju, jeigu LFF taps demokratiška ir skaidria.
Lietuvė pateko į finalą
2019 07 20
Lengvoji atletika
uropos jaunimo (iki 20 metų) lengvosios atletikos čempionato moterų 200 m bėgimo rungties pusfinalyje A. Andriukaitytė finišavo devinta iš visų dalyvių.
Lietuvė laimėjo varžybas Italijoje
2019 07 20
Lengvoji atletika
Dovilė Dzindzaletaitė tapo Italijoje vykusių varžybų trišuolio rungties nugalėtoja.
A. Gudžius išbandys jėgas Londone
2019 07 19
Disko metimas
„Deimantinės lygos“ lengvosios atletikos varžybų 10-asis šio sezono etape varžysis ir pasauliočempionatui Katare besirengiantis Andrius Gudžius.
 
Kelią turnyre baigė ketvirtfinalyje
2019 07 19
Tenisas
Belgas Z. Bergso pirmavęs prieš J. Tverijoną turnyre Estijoje susižeidė ir nebetęsė rungtynių. Ketvirtfinalyje lietuvos nusileido rusui B. Bobrovui.
Lietuvė žengė į ketvirtfinalį
2019 07 18
Tenisas
Meksikoje vykstančio moterų teniso turnyro „Cancun Tennis Cup“ pirmajame etape J.Mikulskytė nugalėjo rusę, o antrajame - japonę.
Lietuvis pateko į antrą etapą
2019 07 18
Tenisas
Turnyre Estijoje Julius Tverijonas 7:6 (7:5), 6:4 nugalėjo prancūzą Mathieu Scaglią ir pateko į antrąjį etapą.
Trispalvė lietuvių garbei kilo Londone
2019 07 05
Svetur
Anglijos sostinėje dvi dienas vykusiame tarptautiniame braziliškojo džiu-džitsu turnyre „British Open 2019“ penkis medalius iškovojo Lietuvos atletai.
Lietuvei - bilietas į pasaulio čempionatą
2019 07 01
Karatė
A. Meškauskienė kiokušin karatė pasaulio pirmenybių atrankoje nukeliavo iki pusfinalio ir pelnė kelialapį į finalinį turnyrą Japonijoje.
Lietuvį palaužė Azerbaidžano milžinas
2019 06 30
Europos žaidynės
Romo Fridriko viltis iškovoti Europos žaidynių medalį sužlugdė Rio de Žaneiro olimpinis prizininkas.
 
MTB dviračių lenktynės vėl vyks Žagarėje
2019 07 18
MTB
„MTB dviračių maratonų taurės“ varžybos, kaip ir pernai, taps Žagarės vyšnių festivalio dalimi.
Lietuviai kibo į atlapus lyderiams
2019 07 14
Trekas
Europos jaunių (17-18 metų) ir jaunimo (iki 23 metų) dviračių treko čempionato penkoji diena buvo sėkminga lietuviams.
Griūtis nesutrukdė lietuviui pasiekti finišą
2019 07 13
Trekas
Europos jaunių ir jaunimo treko čempionate Žygimantas Norutis turėjo persėsti ant atsarginio dviračio, nes pagrindinis per griūti lūžo nepataisomai.
Pusfinalyje nusileido čekėms
2019 07 20
U-19
Lietuvos 16-mečių merginų rinktinė Klaipėdoje pralaimėjo Europos čempionato B diviziono pusfinalį 22:37.
Lietuvos merginų laukia lemiamas mūšis
2019 07 18
Rankinis
Ketvirtadienio vakarą Lietuvos devyniolikmečių merginų rankinio rinktinė rungsis su Šiaurės Makedonijos komanda.
Išlipo iš duobės ir šventė pergalę
2019 07 16
Čempionatas
Lietuvos merginų iki 19 metų rankinio rinktinė iškovojo pirmąją pergalę Klaipėdoje vykstančiame Europos čempionate.
 
Į ketvirtfinalį neprasibrovė
2019 07 20
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai A. Rumševičius ir L. Každailis FIVB trijų žvaigždučių turnyre Kanadoje nusileido norvegams H. Molui ir M. Berntsenui.
Europos čempionate - dešimti
2019 07 19
Neįgaliųjų sportas
Lietuvos vyrų tinklinio sėdint rinktinė Europos čempionate Budapešte iškovojo vieną pergalę ir užėmė 10-ąją vietą.
Lietuviai Kanadoje žengia be pralaimėjimų
2019 07 19
Paplūdimio tinklinis
FIVB trijų žvaigždučių serijos paplūdimio tinklinio turnyro grupės varžybose A. Rumševičius ir L. Každailis finišavo pirmi ir pateko į aštuntfinalį.
Greičiausia buvo komanda, išvengusi klaidų
2019 07 20
Lenktynės
„Circle K milesPLUS Racing Team“ komanda net 5 ratais aplenkė artimiausius varžovus "Aurum 1006 km" lenktynėse
Treniruotė baigėsi žvyre
2019 07 19
Auto
Per treniruotę prieš lenktynes Barselonoje nedidelė G. Grinbergo klaida ketvirtajame posūkyje baigėsi laimingai: nenukentėjo nei jis, nei automobilis.
Laimėti galima išvengus vadovo klaidų
2019 07 19
"Aurum 1006 km lenktynių" favoritai - apie lenktynių taktinių sprendimų ypatumus.
 
"Sutikau, vos gavęs šį pasiūlymą"
2019 07 20
Ledo ritulys
Pernai su Lietuvos 18-mečiais ledo ritulininkais dirbęs kanadietis Dougas Boulangeris stos prie abiejų - jaunimų ir jaunių rinktinių vairo.
B. Haakė vėl imasi lietuviško iššūkio
2019 07 16
Sugrįžimas
Debiuto pasaulio čempionate laukiančios Lietuvos moterų rinktinės vyriausiuoju treneriu dirbs puikiai mūsų šalies ledo ritulininkams pažįstamas B.Haakė.
Lietuvis lieka stipriausioje Europos lygoje
2019 07 01
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio rinktinės gynėjas Nerijus Ališauskas pratęsė sutartį su Rygos "Dinamo" klubu ir toliau atstovaus jam KHL pirmenybėse.
Trakuose – favoritų pergalės
2019 07 21
Baidarių ir kanojų irklavimas
Trakuose vykstančiame atvirajame Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo čempionate išdalinti medaliai 1000 metrų distancijoje.
Sekmadienio plaukime finišavo 25-a
2019 07 21
Buriavimas
91 baudos surinkusi Lietuvos buriuotoja Viktorija Andrulytė pasaulio „Laser Radial“ jachtų klasės čempionato moterų varžybose užima 67-ąją vietą.
Lietuvei - 19 vieta
2019 07 20
Šiuolaikinė penkiakovė
Pasaulio šiuolaikinės penkiakovės jaunių čempionato finale M. Gineitytė užėmė 19-ą vietą.
 
Vėliavnešio pareigos pridėjo pasitikėjimo
2019 07 20
Olimpinis festivalis
„Atvažiavau siekti kuo aukštesnio rezultato ir nenuvilti žmonių, kurie tiki manim", - apie jaunimo olimpinį festivalį kalba lengvaatletis K. Gelažius.
Fanams - "Žalgirio" spalvų ledai
2019 07 19
Kuluaruose
„Dadu“ prekės ženklo žalios ir baltos spalvų ledai jau pasiekė Lietuvos parduotuvių lentynas.
Į Baku palydėjo ir prezidentas
2019 07 18
Olimpinis festivalis
"Padarykite viską ir dar truputį“, – išvykstantiems į jaunimo olimpinį festivalį sportininkams kalbėjo LTOK prezidentė D. Gudzinevičiūtė.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas