Marytė Marcinkevičiūtė 2019 m. balandžio 15 d. 18:27 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Pasaulio čempionę irklavimas lydi net sapne

Legendinė irkluotoja Regina Baltutytė-Mileckienė – apie nuplaukusias olimpines viltis, darbą ir pomėgius, motyvaciją, auksinius aštuonvietės yrius.

R.Baltutytė-Mileckienė.
pliadisfoto.com nuotr.
R.Baltutytė-Mileckienė.
Regina Baltutytė-Mileckienė – viena geriausių visų laikų Lietuvos irkluotoja. Ji – 1981 m. pasaulio čempionė, 13 kartų Lietuvos čempionė irkluojant pavienę dvivietę be vairininkės,  keturvietę su vairininke ir aštuonvietę, dukart SSRS čempionė (1974 ir 1981 m.).

Tačiau vilnietė taip ir neparagavo olimpietės duonos. Ji turėjo galimybių startuoti ir Monrealio, ir Maskvos olimpinėse žaidynėse, tačiau Fortūna nuo nusisuko, nors SSRS rinktinėje RFegina buvo viena stipriausių. 

„Tikrai nepagavau laimės paukštės, kurią lyg ir turėdavau savo rankose“, - dabar sako Regina, ne kartą buvusi varžybų favoritė, bet likdavusi konkurentėms už nugaros.

Legendinė irkluotoja, kuriai dabar 65-eri, jau yra išėjusi į užtarnautą poilsį ir dabar daug laiko praleidžia savo sodyboje Širvintų rajone. 

Kaip šypsodamasi sako Regina, savo šaknimis yra kaimietė, gimė Anykščių r. Jakšiškyje, todėl turi šiltadaržį, pati užsiaugina daržovių, kurių užtenka visus metus. Kieme yra tvenkinys, kuriame plaukioja žuvys.  

„Mano darže netgi grybai auga, su dideliu malonumu susirenku raudonviršius, lepšiukus, net baravykus“, - teigia R. Baltutytė-Mileckienė.    

Regina, prisimink tuos metus, kai ta laimės paukštė vis išsprūsdavo iš tavo rankų?
Turėjau visas galimybes dalyvauti Monrealio olimpinėse žaidynėse: 1976-aisiais per SSRS čempionatą laimėjau du sidabro medalius ir treniravausi SSRS rinktinėje.  
 
Besirengiant olimpiadai, irklavau pavienę keturvietę, tačiau Birštone per SSRS treniruočių stovyklą pralaimėjome kontrolines varžybas. Nepaisant to, mane dar paliko rinktinėje. 

Kijeviečių treneris Viktoras Potabenka pakvietė sustiprinti SSRS rinktinės aštuonvietės įgulą, tačiau mūsų treneris, dabar jau šviesaus atminimo Eugenijaus Vaitkevičius pasakė, kad aš per jauna. 
 
Vietoj manęs į aštuonvietę sėdo Klavdija Koženkova, kuri iš Monrealio Lietuvai parvežė sidabro medalį.    

1979-aisiais per VII SSRS tautų spartakiadą irklavau su leningradiete Raja Carkova, pirmavome kone visą distanciją, aukso medaliai buvo ranka pasiekiami, tačiau paskutiniuosiuose metruose aš padariau klaidą ir turėjome tenkintis bronzos medaliais.

Vis dėlto mums buvo patikėta dalyvauti pasaulio čempionate, tačiau į jį vykome pavargusios nuo visų kontrolinių varžybų. Čempionate buvome septintos ir gavome daug pylos nuo SSRS rinktinės trenerių.  

1980-aisiais per SSRS čempionatą vėl pirmavome visą distanciją, ir vėl tas nelemtas „vėžys“ paskutiniuosiuose distancijos metruose, šįkart jį pagavo Raja. 

Pradėjau save keiksnoti, kam pasirinkau tą irklavimą. Kai mokiausi  aštuonmetėje mokykloje, viliojo matematika, literatūra – gal būčiau labiau pasireiškusi tose srityse. 

Lengvosios pramonės technikume įgijau audimo technologijos specialybę, atsirado pomėgis siuvimui, mezgimui.     

Tačiau SSRS rinktinės treneriai tave vis dėlto pakvietė į olimpinę rinktinę, bet Maskvos olimpiniame irklavimo kanale nerungtyniavai, kas gi atsitiko?
Tada mus abi dar paliko rinktinėje, nes treneriai matė, jog už kitas esame stipresnės. Supratau, kad olimpietės ženklą gavau ne paguodai, o todėl, kad jo nusipelniau. 
 
Bet mes dvivietės jau neirklavome, olimpiadoje ją irklavo SSRS čempionės pskovietės, Buvome kandidatės irkluoti aštuonvietę, tačiau taip ir likome kandidatės. 

Įguloje gerai jaučiausi, mūsų įgula parodė superinį laiką. Tačiau prieš pat olimpines žaidynes man pasakė, jog būsiu aštuonvietės atsarginė. Olimpines kovas Krylatskojės irklavimo kanale stebėjau nuo kranto.  

O SSRS pavienę dvivietę, kuri užkirto mums kelią startuoti Maskvoje, nubaudė Dievas: finale jos nusivairavo, įplaukė į  nugalėtojų apdovanojimo tiltelį ir buvo paskutinės.  


Nuplaukė tavo antrosios olimpinės žaidynės, sielvartas buvo didžiulis?
Ne tas žodis. Mano treneris Alfonsas Mikšys jau galvojo, kad daugiau nepasirodysiu treniruotėse.  Tačiau atėjau ir pasakiau: „Treneri, dirbsiu trigubai daugiau ir SSRS rinktinėje daugiau niekada nebūsiu atsarginė, nepergyvensiu tų košmariškų akimirkų, kokias patyriau per olimpiadą. 
 
Po metų pagaliau ta laimės paukštė buvo pagauta. 1981–aisiais per pasaulio čempionatą Miuncheno olimpiniame Feldmochingo kanale irklavai aštuonvietę ir į Lietuvą parvežei pirmąjį planetos čempionato aukso medalį. Tau už tą pergalę buvo suteiktas SSRS nusipelniusios sporto meistrės vardas.
Išbandžiau jėgas visose valtyse, tačiau aštuonvietė – mano vaikystės valtis, kurią pirmiausiai pradėjau irkluoti. Teko laukti net dvylika metų, kol ji per pasaulio čempionatą tapo auksine. 

Tačiau mano karjera jau ėjo į pabaigą. 1982-aisiais, prasidėjus mano nesantaikai su rinktinės treneriu Viktoru Potabenka, atsisveikinau su didžiuoju irklavimu.  Jis mane nuolat užgauliojo, kad ištekėjusi aptingau ir rimtai nesitreniruoju. Tai buvo visiška netiesa. Komandoje buvau stipriausia visais atžvilgiais: ir bėgimo trasoje, ir keliant štangą, ir pagal ištvermę. Tačiau treneriui į aštuonvietę reikėjo įsodinti savo žmogų ir mane išmetė už borto.

Kaip susiklostė tavo gyvenimas, baigus aktyvųjj sportą?
Įstojau į Vilniaus universitetą ir baigiau ekonomikos mokslus. Su darbais man pasisekė: dirbau miesto „Žalgirio“ taryboje, Valgyklų treste metodininke. 
 
Kai pirmaisiais nepriklausomybės metais trestas buvo panaikintas, pradėjau siųti drabužius (kostiumėlius, palaidines, sijonus) ir juo veždavau parduoti į Maskvą, Lenkiją. Mano mama visą gyvenimą siuvo, tai ir aš išmokau to amato. Kai baigiau Lengvosios pramonės technikumą, turėjau dirbti įmonėje „Audėjas“, bet ten nedirbau nė vienos dienos.

Nuo 1996-ųjų iki 2009-ųjų dirbau Kūno kultūros ir sporto departamente, buvau buhalterijos vyresnioji specialistė.  

Džiaugiuosi, kad mano abu vaikai (dukrai – 35-eri, o sūnui – 34-eri) gyvena Lietuvoje. Kol kas močiutė dar nesu, aš vis dar jauna (šypsosi ...). Savo šeimoje buvau vienintelė sportininkė. 

Ar dabar pasisiuvi sau drabužių?
Ne, kai reikia - nusimezgu. Mezgu ir vąšeliu, ir virbalais. Dar ir siuvinėju. 
 
Ar dabar nepairkluoji savo malonumui?
Neirkluoju, nes atsirado problemėlių. Tačiau irklavimą naktimis sapnuoju. Save matau ir treniruotėse, ir varžybose. Nieko nuostabaus: irklavime prabėgo visa mano jaunystė. Nors  ji buvo nervinga, bet labai graži.  
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
Jaunieji krepšininkai patyrė nesėkmes
2019 06 16
Jaunimas
Baltijos taurės turnyrą pralaimėjimais baigė Lietuvos vaikinų ir merginų U14 rinktinės. Kontroliniame mače suklupo ir devyniolikmečiai.
Į naujas kovas – su tuo pačiu treneriu
2019 06 16
Žvilgsnis
Pasvalio „Pieno žvaigždžių“ krepšinio komanda pradėjo komplektacijos darbus, išsaugodama trenerį Gediminą Petrauską. Ekipoje jau yra ir naujokų.
Dvi pergalės ir pralaimėjimas
2019 06 15
Jaunimas
14-mečių Baltijos taurės varžybose Lietuvos merginos iškovojo pergalę, o vaikinai suklupo. Mūsų šalies U19 rinktinė kontroliniame mače pranoko latvius.
 
Lemiamose rungtynėse – nesėkmė
2019 06 16
Baltijos taurė
Lietuvos moterų rinktinei nepavyko iškovoti Baltijos taurės. Lemiamose rungtynėse lietuvės 0:2 pralaimėjo varžybų šeimininkei Latvijos ekipai.
Lietuvos čempionate liko vienas lyderis
2019 06 16
Mažasis futbolas
Birželio 16 dieną Telšiuose vyko ne tik miesto šventė, bet ir trečiasis 2019 metų Lietuvos mažojo futbolo čempionato 7x7 etapas.
„Sūduva“ išvengė lygiųjų su „Panevėžiu“
2019 06 15
A lyga
Lietuvos futbolo A lygos 14-ojo turo rungtynėse Marijampolės „Sūduva“ namie 2:1 (0:1) įveikė „Panevėžio“ futbolininkus ir iškovojo 9-ąją pergalę iš eilės.
A.Gudžius pranoko tris varžovus
2019 06 17
Varžybos
Lengvosios atletikos „Deimantinės lygos“ varžybų Rabate (Marokas) vyrų disko metimo rungtyje Andrius Gudžius užėmė septintąją vietą.
Lietuviai – antri Baltijos šalių mače
2019 06 16
Varžybos
Latvijos Prezidento taurę už geriausią rezultatą pagal IAAF taškų lentelę tarp moterų iškovojo Lietuvos rekordą pagerinusi ieties metikė L.Jasiūnaitė.
Šveicarijoje – Lietuvos bėgiko pergalė
2019 06 16
Svetur
Lietuvos lengvaatlečiai startavo varžybose Šveicarijoje, Ispanijoje, Olandijoje.
 
Lietuviai laimėjo du iš keturių finalų
2019 06 15
Turnyras
„Tennis Europe“ jaunių (iki 16 metų) turnyre „Riga Open“ vaikinų vienetų varžybas laimėjo A.Sabaliauskas, dvejetų – E.Butvilas ir P.Vaitiekūnas.
Lietuviai kovos dviejuose finaluose
2019 06 14
Turnyras
Rygoje (Latvija) vykstančiame „Tennis Europe“ jaunių (iki 16 metų) turnyre „Riga Open“ galingai žaidžia Lietuvos tenisininkai.
A.Tapinas: „Su mumis jau dirba psichologai“
2019 06 14
Turnyras
Po Birštone vykusio turnyro A.Tapinas teigė, kad ne viskas buvo taip blogai, kaip galima buvo tikėtis pusantrų metų nelaikius rankose teniso raketės.
Čempionės gyvenimas sukasi aplink karatė
2019 06 12
Karatė
Europos karatė čempionė Erika Žeburtovič neabejoja: svarbiausia – nepasiduoti. O visas fizines savybes galima išsiugdyti
Turnyre Austrijoje – lietuvės pergalė
2019 06 09
Taekvondo
Klaudija Tvaronavičiūtė trofėjų kolekciją papildė dar vienu aukso medaliu. Ji triumfavo G-1 kategorijos tekvondo turnyre „Austrian Open“ Insbruke.
Čempionas arenose ir gyvenime
2019 06 06
Veidas
Atviras Sergejaus Maslobojevo interviu - apie išsekimą, savęs paieškas, reabilitacijos centrus ir sūnų, privertusį visiškai atsisakyti alkoholio.
 
Auksą iškovojo trečius metus iš eilės
2019 06 14
Lietuvos čempionatas
Lietuvos jaunių asmeninių lenktynių čempionai - Akvilė Gedraitytė ir Aivaras Mikutis.
MTB dviratininkų laukia karštas sekmadienis
2019 06 14
Kalnų dviračiai
„Jeep MTB dviračių maratonų taurė“ grįžta į Vilnių: sekmadienį, birželio 16 dieną, Saulėtekio alėjoje vyks antro etapo varžybos.
Pasaulio rekordą pasiekė lietuvišku dviračiu
2019 06 13
Rekordas
Saulius Speičys lietuvių pagamintu elektriniu dviračiu „Zbike Z1L“ vienu įkrovimu beveik per parą nuvažiavo 621,25 km ir tapo planetos rekordininku.
Lietuvių nebūtų išgelbėjusi net pergalė
2019 06 16
Atranka
Lietuvos vyrų rankinio rinktinė Europos čempionato atrankos varžybas baigė lygiosiomis svečiuose su Portugalija.
Lietuviai – bejėgiai prieš prancūzus
2019 06 13
Atranka
Europos čempionato atrankos mače Klaipėdoje su prancūzais Lietuvos rinktinė pirmavo 2:0, bet po to sąlygas aikštėje diktavo svečiai.
„Prancūzai baus už kiekvieną klaidą“
2019 06 13
Rinktinė
Lietuvos rinktinės kapitonas Vaidotas Grosas teigė, jog šios dienos rungtynėse Lietuvos pagrindiniu ginklu gali tapti kovingumas (VIDEO).
 
Merginos užkopė aukščiau nei vaikinai
2019 06 15
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkės Ariana Rudkovskaja ir Gabrielė Petrauskaitė Europos jaunių (iki 18 metų) čempionate užėmė devintąją vietą.
Europos čempionate – sėkmingas startas
2019 06 14
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai Austrijoje džiugina pergalėmis Europos jaunių čempionate.
Klaipėda rengiasi neeiliniam įvykiui
2019 06 10
Paplūdimio tinklinis
Teatro aikštėje Klaipėdoje bus išpilta 150 kubinių metrų smėlio, įrengta tarptautinius standartus atitinkanti tinklinio aikštė su 400 vietų tribūnomis.
Suomijos trasoje – atkakli kova
2019 06 16
Žiedinės lenktynės
Kol Lietuvoje vyrauja tropiniai karščiai, į Suomiją atvykę NEZ, BEC6H ir BaTCC serijų sportininkai galėjo atvėsti.
V.Žala už nugaros paliko visus varžovus
2019 06 15
Ralis
Kelmėje finišavo Lietuvos ralio čempionato II etapas – „Rally Žemaitija 2019“ . Jį laimėjo nuo pirmojo greičio ruožo tempą diktavęs Vaidotas Žala
Sugrįžimą apkartino lūžęs ratas
2019 06 15
Rali-krosas
Rokas Baciuška, praleidęs dvi lenktynes, grįžo į kovą su stipriausiais pasauio ralio-kroso čempionato dalyviais.
 
Prieš žiemos iššūkius – sunkus darbas vasarą
2019 06 04
Kalnų slidinėjimas
Kalnų slidininkas Andrejus Drukarovas – apie pratybas Druskininkuose, gyvenimą be atostogų, Lietuvos talentus, tikslus, pinigus, studijas, rinkimus.
Tikisi pagrindinio vaidmens
2019 05 29
Svetur
Suomijos „SaiPa“ klube antrus metus liekantis Lietuvos rinktinės vartininkas L. Lubys kitą sezoną norėtų daugiau atsakomybės.
Lietuviai  žengė laipteliu aukštyn
2019 05 27
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio rinktinė pakilo Tarptautinės ledo ritulio federacijos (IIHF) sudarytame rinktinių reitinge.
Lietuviai išsaugojo olimpinę viltį
2019 06 16
Regbis
Lietuvos vyrų regbio-7 rinktinė Kroatijoje vykusiame pirmajame Europos čempionato „Trophy“ diviziono turnyro etape užėmė trečiąją vietą.
Čempionai apgynė titulus
2019 06 16
Šaudymas
Ekstremaliomis oro sąlygomis Lietuvos šaudymo į skraidančius taikinius čempionai R. Račinskas ir R. Sventickas apgynė savo titulus.
Šeimininkai liko be medalių
2019 06 16
Šiuolaikinė penkiakovė
Kaune baigėsi 2019 metų šiuolaikinės penkiakovės Europos jaunių (iki 17 ir 19 metų) čempionatas. Paskutinę dieną vyko estafečių varžybos.
 
Lietuviams susiburti padėjo sportas
2019 06 17
Išeiviai
Belgijos, Liuksemburgo ir Nyderlandų lietuviai jau keturioliktą kartą susitiko pasivaržyti sporto žaidynėse, kurios trečius metus vyko Belgijoje.
„Žalgirio“ tvirtybė – žmonės
2019 06 14
Tradicija
Kasmetiniame „Žalgirio“ draugijos buvusių ir dabartinių darbuotojų susitikime dalyvavo 30 įvairių kartų žalgiriečių.
IOC sprendimas: J.Šuklinas netenka medalio
2019 06 12
Dopingas
Jevgenijui Šuklinui teks grąžinti ne tik olimpinį sidabro medalį, ženkliuką ir diplomą, bet ir už laimėjimą gautą automobilį, kitas gautas išmokas.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas