ltok.lt 2019 m. kovo 19 d. 12:47 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Tikroji pergalės kaina

Filmo „Pergalės kaina“ autorius Atlee Jamesas: „Apsaugokime vaikus – sporto nepaverskime darbu.“

A.Jamesas.
A.Jamesas.
   
„Informuojame, mokome ir įkvėpiame žmones, kad atsirastų judėjimas“, – skelbia kompanijos „Potential Picture“ šūkis, kurios įkūrėjo ir direktoriaus Atlee Jameso vieną naujausių darbų – dokumentinę juostą „Pergalės kaina“ („The Cost of Winning“) – pamatys „Olimpinio švietimo forumo“ dalyviai.
 
Tai filmas apie vieną pagrindinių šių laikų sporto problemų, kurios sporto organizacijos nenori pripažinti – sporto industrijos bandymą iš sportuojančio vaiko atimti vaikystę, aistrą tapti geresniu, fizinės veiklos teikiamą malonumą, draugus ir naujas pažintis prisidengiant medaliais, pergalėmis, kontraktais ir pinigais.
 
Tai žvilgsnis į visuomenę, kurioje tampa norma „įdarbinti“ vaiką ir iš to išaugančias pasekmes tiek vaikui, tiek visuomenei.
 
„Dabar gana ankstyvame amžiuje tampa aišku, kad sportą slegia milžiniškas laiko ir pinigų poreikis, – duodamas interviu svetainei LTOK.LT kalbėjo su stambiausiais sporto rinkos ženklais, įvairiomis universitetų ir profesionaliomis komandomis bendradarbiaujantis A. Jamesas.
 
Anot jo, dokumentine juosta „Pergalės kaina“ norėta parodyti, kad ši problema yra jau ne vietinės reikšmės, o plačiai paplitusi visame pasaulyje nuo mokyklos kūno kultūros pamokų iki šeimų, koledžų ir pačių galingiausių pasaulio sporto organizacijų.
 
Kokia pagrindinė filmo idėja ir kas paskatino apie tai garsiai prabilti?
Sporto esmė yra malonumas, smagumas, draugų suradimas, mokymasis bendrauti, sąžiningas žaidimas ir tapimas geresniais. Sportas turėtų būti gyvenimo kelionė, o ne darbas ar mėginimas pasinaudoti kitų žmonių talentais.

Kodėl, jūsų nuomone, apie tai reikia kalbėti būtent dabar?
Be jokių abejonių užsiimančių sportu jaunų žmonių sparčiai mažėja. Čia yra tam tikri faktoriai, kaip technologijos, kurių augimo tempo negalime kontroliuoti, tačiau mes privalome užtikrinti vaikams saugią ir kokybišką sporto aplinką, skatinančią jų aistrą būti fiziškai aktyviems visą gyvenimą. Juk tai prasideda anksti. Jei to nedarysime, jie nenorės sportuoti ar būti sporto dalimi.
 
Kas lėmė, kad sportas taip nutolo nuo savo esmės – nešti džiaugsmą ir laimę?
Sportas labiau asocijuojasi su rėmėjais, medaliais ir čempionatais, vietoje to, kad taptų realaus gyvenimo palydovu. Vis daugiau spaudimo vaikai patiria sporte – ne tik per varžybas, bet ir per treniruotes. Vis labiau verslas okupuoja mūsų laiką ir pinigus, lipdydamas aplink sportą verslo modelį, o pelnas tampa lemiamu faktoriumi, ypač kai viskas vertinama pergalėmis ir panašiais sėkmės standartais.
 
Ar turite asmeninės patirties, kuri galbūt turėjo lemiamos įtakos jūsų požiūriui į sportą?
Mūsų vaikai sportuoja ir mes puikiai matome ne tik dalyvavimo sporte nuosmukį, bet ir išaugusias laiko ir finansų sąnaudas. Tiek aš, tiek prodiuseris Mattas Youngas, patys užsiėmėme sportu savo laiku ir nemažai pasiekėme.
 
Taip buvo dėl to, kad mylėjome sportą ir draugus, kuriuos ten sutikome. Augant mano sporto patirtis rėmėsi įvairiomis atkyviomimis veiklomis mokykloje, mano tėvai nejautė spaudimo kartu keliauti ar imti papildomas treniruotes, kad patekčiau į kokią nors komandą. To šiais laikais jau nebematau.

 
Filme gretinamos įvairių sporto šakų atstovų nuomonės ir pristatoma situacija įvairiuose pasaulio kraštuose. Kur sporto situacija prasčiausia, kalbant apie vaikų ugdymą?
Nėra geresnės ar prastesnės vietos, jei kalbama apie tai. Akivaizdu, kad mažesnės šalys negali sau leisti prabangos prarasti tiek perspektyvių sportininkų, kiek didžiosios. Tai gerai matosi, jei pažvelgtume pasaulio mastu.
 
Kokią įtaką vaikų gyvenimuose gali turėti įsigalėjęs požiūris į sportą pagal negailestingą principą „arba laimi, arba pralaimi“?
Sutelkus dėmesį tik į pergalę ir pralaimėjimą, sukuriamas klaidingas vaizdinys, kad vaikai yra arba nugalėtojai, arba pralaimėtojai, tačiau realiame gyvenime tai yra daug daugiau. Tai, kas pamatuojama, vertinama labiausiai, o iš tikrųjų sporte turėtų rūpėti kompetencija, pasitikėjimas, charakteris ir ryšys. To nesimato, kai tik pelnai taškus ar muši įvarčius. Turime apimti daug daugiau, jei norime pamatuoti sėkmę.

Koks vaidmuo turėtų tekti treneriams ir vaikų tėvams?
Tėvai turėtų būti šalia – padėti vaikams pasiruošti, nuvykti ir pamilti sportą. Treneriai jau ugdo vaikų fizinius ir psichologinius įgūdžius, charakterį, padeda užmegzti santykius.

Su kokiais iššūkiais ar sunkumais teko susidurti kuriant filmą „Pergalės kaina“?
Pagrindinis iššūkis – sporto organizacijų nenoras pripažinti, kad problema egzistuoja. Taip pat sunku buvo prakalbinti sporto organizacijų atstovus, tėvus, vaikus ir trenerius, nes jie bijojo bausmių ar atsakomųjų veiksmų.
 
Tai kokia, Jūsų nuomone, yra ta pergalės kaina? Ką daryti, kad už ją nei vaikai, nei mes nesumokėtume per brangiai?
Tikroji pergalės kaina yra negatyvus poveikis, kai visą dėmesį sutelkiame tik į tvarkaraštį, vietą turnyro lentelėje ir rezultatą. Iš vaikų atimama galimybė būti vaikais, patirti džiaugsmą, smagiai praleisti laiką su draugais ir užmegzti naujas pažintis. Nereikėtų sporto paversti darbu. Galbūt galima būtų leisti vaikams išmėginti tuo pačiu metu daugiau sporto šakų, pabandyti suderinti tvarkaraščius ir neversti juos daryti sunkų sprendimą – pasirinkti tik vieną užsiėmimą.
 
 *  *  *
 
„Olimpinio švietimo forumas“ vyks jau šį ketvirtadienį, kovo 21 dieną, Kauno „Žalgirio arenoje“. Renginys nemokamas, jo pradžia 9:30 val.

Renginio programą rasite LTOK.LT svetainėje.


Registruotis į „Olimpinio švietimo forumą“ galite paspaudę čia>>>

Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
Į palubę kilo J. Kazlausko marškinėliai
2019 04 24
Pagerbimas
Kauno „Žalgirio“ ir Stambulo „Fenerbahce“ rungtynių ilgosios pertraukos "Žslgirio" arenos žiūrovų plojimai aidėjo 1999 metų Eurolygos čempionų komandai.
„Gaila, kad paleidome gerą šansą"
2019 04 24
Komentaras
„Apie teisėjus nieko nesakysiu. Jeigu duosite pinigų, aš pasiruošęs šnekėti“, - kalbėjo Š.Jasikevičius, komentuodamas "Žalgirio" - "Fenerbahce" susitikimą.
„Žalgiris“ nebeturi kur trauktis
2019 04 23
Eurolyga
Blankaus puolimo ir kietos gynybos rungtynėse „Žalgirio“ krepšininkai namie neatsilaikė prieš „Fenerbahce“ ekipą Eurolygos ketvirtfinalio serijoje (VIDEO).
 
"Grįžau į Lietuvą stipresnis"
2019 04 23
A lyga
2016-aisiais iš tuometinių "Trakų" išvykęs į gimtąją Baltarusiją, grįžęs į "Riterius" A. Gurenka sako,kad A lygos lygis išliko toks pat.
UEFA licencijos - penkiems klubams
2019 04 23
Kuluaruose
LFF Licencijavimo komitetas išdavė UEFA licencijas "Sūduvai", "Žalgiriui", "Riteriams", "Stumbrui" ir "Kauno Žalgiriui".
Pirmo rato pabaigoje iššovė "Palanga"
2019 04 23
A lyga
Pirmojo rato finišas: favoritai grįžo į turnyro lentelės aukštumas, T Kišas pelnė septintą įvartį, A.Skarbalius - nepatenkintas savo komandos rezultatais.
„Baltasis žmogau, kaip sekasi?“
2019 04 20
Svetur
Su pajėgiausiais planetos bėgikais Kenijoje stovyklavęs Lietuvos rekordininkas Simas Bertašius: „Juos gerbiu dar labiau“.
Olimpietės sugrįžimą stabdo skurdi realybė
2019 04 17
Žvilgsnis
Maratonininkė D.Lobačevskė įsitikino: profesionaliems sportininkams atsigavimą po traumų labai sunkina šiuolaikinių reabilitacijos centrų stygius.
Europos kongrese – svarbūs sprendimai
2019 04 16
Kongresas
Europos lengvosios atletikos kongrese nutarta, kad žemyno čempionate moterys, kaip ir vyrai, ėjimo varžybose įveiks ne tik 20 km, bet ir 50 km distanciją.
 
Iš lietuvių lentelėje kilo tik L. Grigelis
2019 04 22
Reitingas
Pasaulio tenisininkų reitingų lentelėje R. Berankis smuktelejo viena vieta, J. Eidukonytė - penkiomis, L. Grigelis viena vieta pakilo.
Kipre – Lietuvos tenisininkės triumfas
2019 04 20
Vilniaus teniso akademijos auklėtinė 14-metė Patricija Paukštytė turnyro Kipre finale parklupdė varžybų favoritę.
Lietuvės suklupo lemiamame mače
2019 04 19
Fed Cup
Lietuvos tenisininkės pralaimėjo suomėms ir nepateko į Federacijų taurės turnyro aukštesnę grupę.
Ukrainoje iškovojo sidabrą
2019 04 24
Boksas
Turnyre Chersone, kuriame dalyvavo keturių žemynų boksininkai, Aleksandras Baranovas iškovojo sidabro medalį.
Iš Sofijos – su bronzos medaliu
2019 04 21
Tekvondo
Dvidešimtmetei tekvondo kovotojai K. Tvaronavičiūtei turnyre Bulgarijoje pritrūko vienos pergalės iki finalo kovos su dukart olimpine čempione J. Jones.
Seimo narys parodė savo jėgą
2019 04 19
Graplingo imtynės
Šiauliuose praūžęs miesto graplingo čempionatas sutraukė per šimtą dalyvių, tarp kurių netrūko koviniame sporto pasaulyje žinomų vardų.
 
Kelią baigė ketvirtfinalyje
2019 04 22
BMX dviračiai
Europos mažųjų dviračių taurės etape lietuvis G. Pabijanskas sėkmingai įveikė šešioliktfinalį ir aštuntfinalį ir baigė savo pasirodymą ketvirtfinalyje.
Po Šiaurės pragaro kaista lietuvio telefonas
2019 04 15
Atgarsiai
Legendinėse lenktynėse Paryžius – Rubė 9-ąją vietą iškovojęs Evaldas Šiškevičius: „Padariau tai, ko labai norėjau. Geriau tikėtis ir negalėjau.”
Vėl pasižymėjo legendinėse lenktynėse
2019 04 14
Dviračiai
Paryžius - Rubė lenktynių išvakarėse Lietuvos dviratininkas EValdas Šiškevičius gavo dovanų alaus "Evaldas", taip pavadinto jo garbei.
"Žaidėme ne su moliais"
2019 04 22
Rankinis
Baltijos rankinio lygos medalių savaitgalį neiškovojusio "Dragūno" treneris A.Juškėnas - apie finalo ketvertą, klubo 20-mečio šventę, jo perspektyvas.
"Dragūnas" liko be medalių
2019 04 21
Rankinis
Baltijos rankinio čempionato mažajame finale Klaipėdos "Dragūnas" 26:27 nusileido Minsko SKA ir užėmė ketvirtąją vietą.
Finale – Kauno ir Garliavos rankininkės
2019 04 20
Moterų rankinis
Lietuvos moterų rankinio lygoje (LMRL) abi pusfinalio serijos baigėsi sausais rezultatais 2:0. Abejose nesėkmes patyrė Vilniaus ekipos.
 
Vieni šventė, kiti kaltino teisėjus
2019 04 15
Lietuvos čempionatas
Vienas įspūdingiausių savaitgalių Lietuvos tinklinio čempionatų istorijoje vainikuotas Klaipėdos "Amber Queen" triumfu.
Po auksinio seto - nevaldomos emocijos
2019 04 14
Finalas
Lietuvos moterų tinklinio finale po permainingo auksinio seto Kauno VDU žaidėjos šoko pergalės šokį ir liejo džiaugsmo ašaras.
Bronza keliaus į Kauną ir Jonavą
2019 04 14
Tinklinis
Rungtynes dėl trečiųjų Lietuvos tinklinio čempionatų vietų laimėjo Kauno" Rio-Starto" vyrai ir Jonavos "Aušrinės-KKSC" moterys.
V. Žala debiutuos Europos ralio čempionate
2019 04 24
Ralis
"Didelę įtaką apsisprendimui turėjo tai, kad kaimyninėse šalyse - Latvijoje ir Lenkijoje vyksta du Europos čempionato etapai", - kalbėjo lenktynininkas.
Tradicija sulaužyta nebus
2019 04 24
Elektromobilių lenktynės
Kol elektromobilių lenktynių Vilnius - Palanga teisėjai sumuos rezultatus, vyks vaikų varžytuvės.
Motokrosas: daugės lenktynių ir dalyvių
2019 04 24
Motokrosas
Didžiausia naujovė artėjančiame 2019 m. Lietuvos motociklų kroso sezone – nuo 5 iki 6 padidėjęs Lietuvos čempionato etapų skaičius.
 
Visos jėgos ir mintys – auksinei svajonei
2019 04 24
Biatlonas
Po sunkiausio sezono biatlonininkas Tomas Kaukėnas ilsėsis egzotiškoje Bė saloje, o po to vėl kibs į darbą. Svarbiausias jo tikslas – olimpinis auksas.
Lietuviai nusileido ir slovakams
2019 04 23
Akmenslydis
Pasaulio mišrių porų akmenslydžio čempionate Lietuvos rinktinė pralaimėjo penktąsias rungtynes.
Lietuviams - lenkų smūgis mačo pabaigoje
2019 04 23
Draugiškos rungtynės
Draugiškų Lietuvos ir Lenkijos ledo rituliininkų rungtynių pabaigoje varžovai vartininką keitė šeštuoju aikštės žaidėju ir tuo pasinaudojo maksimaliai.
Pasaulio čempionate - lietuvių nesėkmės
2019 04 23
Stalo tenisas
Pasaulio stalo teniso čempionate veteranė R. Paškauskienė 0:4 pralaimėjo 16-metei amerikietei A. Wang. Nesėkmes patyrė ir kiti lietuviai.
Jubiliejinė taurė - kaunietės rankose
2019 04 23
Biliardas
Į didžiausias moterų pulo varžybas „M8 taurė 2019“ Kaune susirinko 20 sportininkių iš visos Lietuvos, o finale rungėsi dvi kaunietės.
Žiemą – ant sniego, vasarą – ant vandens
2019 04 23
Žvilgsnis
Geriausias Lietuvos snieglentininkas Motiejus Morauskas: apie pasibaigusį sezoną, ilgus plaukus, Seppe vardą, krepšinį, olimpines viltis.
 
Pergalingą kadrą pagavo jau ketvirtą sykį
2019 04 23
Konkursas
Geriausioje kovo mėnesio Lietuvos sporto nuotraukoje – stalo tenisininkė. Jos akylą žvilgsnį į kamuoliuką užfiksavo Augustas Četkauskas.
Atletus pasivijo suvenyrai ir prizai
2019 04 21
Apdovanojimai
2018 m. Pjongčango žiemos olimpinių žaidynių dalyviai bei artimiausia jų pamaina buvo pagerbti LTOK.
Pirmą Fondo barjerą įveikė 1041 projektas
2019 04 18
Fondas
Paskelbtas 2019 m. Sporto rėmimo fondo paraiškų, atitikusių nustatytus formalius vertinimo kriterijus, sąrašas.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas