Donatas Lazauskas 2019 m. kovo 11 d. 16:08 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Švedai pakėlė lietuviams geležinę uždangą

Tik atkūrus Lietuvos nepriklausomybę dvi dienas lėktuvai kilo iš Vilniaus, Kauno ir Palangos bei leidosi Stokholmo Arlandos oro uoste.

1992 m. „O-Ringen“ apdovanojimas.
1992 m. „O-Ringen“ apdovanojimas.
1991 metais Lietuvos orientavimosi sporto bendruomenę pasiekė netikėtas kvietimas. Didžiausių pasaulyje orientavimosi sporto varžybų organizatoriai pakvietė po tūkstantį lietuvių, latvių ir estų į „O-Ringen 1992“.

„O-Ringen“ – nuo 1965 metų kasmet Švedijoje rengiamos 5 dienų orientavimosi sporto varžybos, sutraukiančios per 20 tūkstančių orientacininkų iš viso pasaulio.
 
Organizatoriai tąkart įsipareigojo ne tik nemokamai leisti startuoti trims tūkstančiams orientacininkų iš Baltijos šalių, bet juos apgyvendinti bei maitinti.

Vienam iš „O-Ringen“ organizatorių Gunarui Axelssonui ši drąsi ir politinę potekstę turinti idėja kilo dar tuomet, kai ir Lietuvos orientavimosi sporto federacija, ir Tautinis olimpinis komitetas tebesiekė tarptautinių sporto organizacijų pripažinimo.

„Ponui Axelssonui imponavo Baltijos šalių kova dėl nepriklausomybės. Jis kažkaip sugebėjo įtikinti Švedijos vyriausybę paremti šią idėją, kuri, atsižvelgiant į to meto politinę situaciją, atrodė itin drąsiai. Reiktų prisiminti, kad tuo metu nuo 1991-ųjų Sausio įvykių buvo praėjęs vos pusmetis“, - atsiminimais dalinosi tuometinis Lietuvos orientavimosi sporto federacijos prezidentas Rimantas Mikaitis.

Po nepavykusio 1991-ųjų rugpjūčio pučo Maskvoje ir tolimesnio TSRS byrėjimo, daugelis tarptautinių sporto organizacijų pakeitė atsargų požiūrį į Baltijos šalių narystę ir jau rugsėjo mėnesį Tarptautinio olimpinio komiteto posėdyje buvo pripažinta Estijos, Latvijos ir Lietuvos olimpinių komitetų narystė, o rugsėjo 27 dieną Lietuva tapo pilnateise Tarptautinės orientavimosi sporto federacijos nare.

Švedai ne tik užsimojo pakviesti į varžybas didžiulį skaičių žmonių, bet ir teikė materialinę pagalbą. 1991-ųjų rudenį Lietuvą pasiekė švedų siųstas autobusas ir sunkvežimis, pilni prikrautos labdaros. „Ko ten tik nebuvo: ir sausų pusryčių, ir šokoladinių saldainių dėžių, kitų maisto produktų, taip pat įvairių buitinių prekių, baldų ir net dėvėtų padangų. Labdaros siuntą išdalinome ne tik orientacininkams, bet ir įvairioms kitoms organizacijoms. Na o didžiausia dovana buvo autobusas, kuris liko Lietuvoje. Vėliau šiuo autobusu ne vienerius metus buvo keliaujama į kitas varžybas“, - pasakojo Rimantas Mikaitis.

Dar po kelių mėnesių lietuviai buvo pakviesti atvykti į Estiją, kur kartu su „O-Ringen“ organizatoriais bei kitų Baltijos šalių atstovais sudarė kelionės į Švediją planą.


Kvietimas į „O-Ringen“ varžybas tapo didžiuliu iššūkiu ir organizatoriams, ir pakviestiesiems – rūpesčius kėlė ne tik logistiniai klausimai, bet ir dalyvių sąrašo sudarymas. „Į dalyvių sąrašą stengėmės įtraukti kuo platesnį orientacininkų ratą: sporto mokyklų ir jaunųjų turistų centrų moksleivius ir trenerius, elito ir veteranų grupėse rungtyniavusius, o taip pat varžybų organizatorius, žemėlapių sudarytojus. Neužmiršome ir tuo metu nebesportavusių, bet praeityje ne vieną apdovanojimą pelniusių veteranų. Dėl logistikos ir kitų klausimų kreipėmės pagalbos į LIetuvos vyriausybę bei Kūno kultūros ir sporto departamentą“, - pasakojo R. Mikaitis.

Kartu su Susisiekimo ministerija buvo parengtas planas, kaip nuskraidinti į Švediją ir paskraidinti atgal tūkstantį orientavimosi sporto mėgėjų. Ministerijos tarnautojai padėjo susitarti dėl užsakomųjų skrydžių ir jų kainos. Dvi dienas lėktuvai kilo iš Vilniaus, Kauno ir Palangos bei leidosi Stokholmo Arlandos oro uoste. „Iš viso įvyko virš 50 skrydžių per Baltijos jūrą: 13-14 pilnų lėktuvų pirmyn skraidino sportininkus, o vėliau tušti grįžo į Lietuvą bei vėl skrido mūsų parskraidinti namo. Arlandos oro uosto tarnybos buvo geranoriškos ir operatyviai sprendė kilusias problemas. Kuomet vietoje iš Lietuvos pagal planą turėjusių atskristi dviejų „TU-134“ lėktuvų radarai užfiksavo vieną, o po kurio laiko dar du atsilikusius, švedų veidai ištįso iš nuostabos. Vietoje antrojo planuoto „Tu-134“ pasirodė du „JAK“ markės mažesni ir itin triukšmingi lėktuvai, kokių oro uostas paprastai nepriimdavo. Operatyviai susisiekę su savo vadovais, atsakingi pareigūnai davė leidimą leistis visiems trims“, - prisiminė R. Mikaitis.

Kad paspartėtų muitinės procedūros, specialiųjų reisų iš Lietuvos keleiviams buvo įrengta atskira linija, kur jų laukė baltomis pirštinėmis mūvintys Švedijos pareigūnai. Pirmaisiais lėktuvai nusileidę „O-Ringen“ dalyviai buvo surikiuoti į ilgą eilę ir prasidėjo kruopšti patikrinimo procedūra. Muitininkų iš anksto paruošti maišai gan greitai prisipildė lietuviškomis dešromis ir lašiniais, o varžybų organizatoriai primygtinai prašė kuo greičiau skambinti į Lietuvą ir perspėti skrydžių dar laukiančius tautiečius, kad paliktų ir maistą, ir gėrimus namuose. „Organizatoriai nuoširdžiai įtikinėjo, kad jie viskuo pasirūpino ir švedų kariuomenė dalyviams iš Baltijos šalių yra paruošusi užtektinai maisto atsargų. Nusileidus antrai grupei lėktuvų ir prasidėjus patikrinimui muitininkų ir organizatorių veidai prašviesėjo. Jų darbo rezultatai buvo žymiai kuklesni“, - apie įspūdžius Švedijos muitinėje pasakojo R. Mikaitis.

Įveikę muitinės procedūras lietuviai įsikūrė Sodertaljes miesto apylinkėse esančiame varžybų centre, kuriame Švedijos kariuomenė trims tūkstančiams Baltijos šalių orientacininkų įrengė palapinių miestelį. Kaip ir reikėjo tikėtis, kariuomenė stovyklavietę įrengė gerai ir kareiviško maisto netrūko, o kiekvienas dalyvis gavo dovanų po kareivišką kilimėlį. Tokį kilimėlį ir iki šiol galima pamatyti ne vieno lietuvio orientacininko palapinėje.

Penkių dienų varžybų metu vyko ir kultūrinė programa, o viena iš dienų buvo pavadinta Lietuvos vardu. Būtent į ją atvyko Lietuvos ministras be portfelio Aleksandras Abišala. Tik atvykęs jis gavo žinią iš Lietuvos, kad kitą rytą Seime bus tvirtinamas Vyriausybės vadovu. Tad tik aplankęs lietuvių stovyklą būsimasis premjeras pasuko atgal į oro uostą.
 
5 dienų varžybos lietuviams prabėgo akimirksniu. Nors stipriausiems Lietuvos orientacininkams nepavyko iškovoti itin aukštų vietų, daugeliui tai buvo neįkainojama patirtis ir svajonės sudalyvauti legendinėse varžybose išsipildymas.

„Dabar tokios kelionės greičiausiai nebepakartotumėt?“ – su ironija paklausėme R. Mikaičio.
 
"Ne, tikrai būtų neįmanoma! Pirmiausia, šiais laikas niekas jau nesugalvotų tokių iniciatyvų. Organizacinio darbo apimtys buvo milžiniškos ir kaip mes tada susitvarkėme sunku įsivaizduoti. Tuo metu neturėjome kompiuterių, nebuvo nei mobilaus, nei interneto ryšio, nei el. pašto, o pagrindine ryšio priemone buvo „laidinis“ telefonas, rašoma spausdinimo mašinėle. Nugalėjo didelis entuziazmas bei noras save parodyti ir pristatyti pasauliui. „O-Ringenas“ mums buvo tarsi legenda, o gautas kvietimą - tarsi svajonės išsipildymas. Sutelktos mūsų bendruomenės pastangos leido kelionei įvykti. Dabar smagu prisiminti, kad su kilusiais iššūkiais susitvarkėme ir kelionė buvo sėkminga", - teigė tuometis LOSF vadovas.
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
„Lietkabelis“ – vieno savininko rankose
2019 07 17
Pokyčiai
Po „Lietkabelio“ krepšinio klubo dalininkų susirinkimo vienintelis akcininkas liko panevėžietis Sigitas Gailiūnas. Kiti trys dalininkai buvo pašalinti.
Įveikę latvius žengė tolyn
2019 07 17
Čempionatas
Lietuvos vaikinų jaunimo rinktinė įtikinama pergale pradėjo Europos čempionato atkrintamąsias varžybas ir ketvirtfinalyje įveikė latvius.
Labiausiai pasiilgo rūbinės atmosferos
2019 07 17
Sugrįžimas
„Ilgai nemąsčiau, kai „Žalgiris“ manimi susidomėjo. Prireikė mažai laiko, kad pasirašyčiau kontraktą", – neslepia į Kauną grįžtantis Lukas Lekavičius.
 
Šiaulietės įveikė Lenkijos čempiones
2019 07 17
Moterų futbolas
“Gintros-Universiteto” komanda sėkmingai startavo Šiauliuose vykstančiame tarptautiniame moterų futbolo klubų turnyre “Amber Cup 2019” .
Po itališkų picų užsivedė ir laimėjo
2019 07 17
Vaikų futbolas
Pakruojo sporto centro 10-mečiams futbolininkams, atstovavusiems Lietuvai futbolo turnyre Italijoje, atsitiesti po pralaimėjimo padėjo picos.
Dėkojo žaidėjams ir reikalavo bausmės
2019 07 17
Konferencija
„Sūduvos“ vyriausiasis treneris V.Čeburinas po rungtynių Belgrade su „Crvena zvezda“ piktinosi pražanga ir dėkojo komandai už kovą iki paskutinės sekundės.
Pagerino asmeninį rekordą
2019 07 17
Rekordas
Trišuolininkė Dovilė Dzindzaletaitė Italijoje centimetru pagerino asmeninį rekordą - dabar jis 14 m 27 cm.
„Jump Vilnius" – nauji rekordai
2019 07 15
Šventė
Vilniaus miesto centras liepos 14-ąją sporto mėgėjus traukė tarsi magnetas – Gedimino prospekte antrus metus iš eilės vyko „Jump Vilnius".
Kasdien geresnė pačios savęs versija
2019 07 15
Studentų sportas
Dviejų specialybių studijos plius sportas – tokiu tempu gyveno Lietuvos studentų kroso vicečempionė M.Jovaišaitė, kuri neslepia: „Esu gana reikli sau."
 
Atrankoje įveikė vieną favoritų
2019 07 14
Turnyras
Lietuvos tenisininkas Laurynas Grigelis pergale pradėjo ATP „World Tour 250“ turnyro Švedijoje atranką
Prezidento taurė – penktuoju bandymu
2019 07 14
Prezidento taurė
Vilniaus Bernardinų sodo teniso aikštyne baigėsi tarptautinės teniso federacijos (ITF) „World Tennis Tour“ serijos turnyras Prezidento taurei laimėti.
Finale – dramatiška kova
2019 07 13
Prezidento taurė
Prezidento taurės turnyro dvejetų varžybų finale Feliksas Sakalauskas ir Tomas Vaišė po atkaklios kovos nusileido ruso ir ukrainiečio porai.
Trispalvė lietuvių garbei kilo Londone
2019 07 05
Svetur
Anglijos sostinėje dvi dienas vykusiame tarptautiniame braziliškojo džiu-džitsu turnyre „British Open 2019“ penkis medalius iškovojo Lietuvos atletai.
Lietuvei - bilietas į pasaulio čempionatą
2019 07 01
Karatė
A. Meškauskienė kiokušin karatė pasaulio pirmenybių atrankoje nukeliavo iki pusfinalio ir pelnė kelialapį į finalinį turnyrą Japonijoje.
Lietuvį palaužė Azerbaidžano milžinas
2019 06 30
Europos žaidynės
Romo Fridriko viltis iškovoti Europos žaidynių medalį sužlugdė Rio de Žaneiro olimpinis prizininkas.
 
Lietuviai kibo į atlapus lyderiams
2019 07 14
Trekas
Europos jaunių (17-18 metų) ir jaunimo (iki 23 metų) dviračių treko čempionato penkoji diena buvo sėkminga lietuviams.
Griūtis nesutrukdė lietuviui pasiekti finišą
2019 07 13
Trekas
Europos jaunių ir jaunimo treko čempionate Žygimantas Norutis turėjo persėsti ant atsarginio dviračio, nes pagrindinis per griūti lūžo nepataisomai.
Lietuvė - tarp greičiausiųjų
2019 07 12
Lenktynės
Italijoje vykstančių 30-ųjų moterų dviračių lenktynių „Giro d‘Italia“ aštuntajame etape penktadienį lietuvė Rasa Leleivytė užėmė 14-ąją vietą.
Išlipo iš duobės ir šventė pergalę
2019 07 16
Čempionatas
Lietuvos merginų iki 19 metų rankinio rinktinė iškovojo pirmąją pergalę Klaipėdoje vykstančiame Europos čempionate.
Nesėkme pradėjo Europos čempionatą
2019 07 16
Čempionatas
Lietuvos merginų iki 19 metų rankinio rinktinė nesėkme pradėjo Europos čempionato kovas Klaipėdoje - 21:31 (12:19) nusileido Šveicarijos bendraamžėms.
Klaipėdoje – rankinio čempionato startas
2019 07 15
Čempionatas
Liepos 15-ąją Klaipėdos „Švyturio“ arenoje startuoja merginų iki 19 metų Europos čempionato B diviziono kovos. 19.30 val. – lietuvių ir šveicarių mačas.
 
Titulus apgynė rusai ir JAV tinklininkės
2019 07 16
Tautų lyga
Tinklinio tautų lyga: antrąkart iš eilės triumfavo Rusijos tinklininkai, titulą apgynė ir amerikietės, o italės su I. Sorokaite liko šeštos.
Lietuvos tinklininkams – sidabras
2019 07 14
Paplūdimio tinklinis
Rytų Europos zoninės tinklinio asociacijos (EEVZA) paplūdimio tinklinio čempionato etape lietuviai iškovojo sidabrą tiek vyrų, tiek moterų varžybose.
Lietuvos tinklininkai – devinti Europoje
2019 07 13
Paplūdimio tinklinis
Antalijoje (Turkija) vykstančiame Europos jaunimo (iki 22 metų) paplūdimio tinklinio čempionate dvi Lietuvos komandos užėmė devintąsias vietas.
Nuo kalniuko – A.Novikovo kobros
2019 07 17
Ralis
Po 2017-ųjų „Samsonas Rally Rokiškis“ ralio savo vardu pakrikštijęs trampliną Vaidotas Žala šiemet galės firminį savo šuolį pademonstruoti dar sykį.
Vilkyčiuose – „braliukų“ mūšis
2019 07 17
Rali-krosas
Paskutinį liepos savaitgalį Vilkyčių trasoje vyks vienos svarbiausių šio sezono ralio kroso lenktynės – antrasis Baltijos šalių ralio kroso taurės etapas.
Tikisi geriausio, bet ruošiasi blogiausiam
2019 07 17
Ekstremalu
Sunkiausiose ir ekstremaliausiose pasaulyje bekelės motociklų varžybose „Red Bull Romaniacs“ dalyvaus ir trys Lietuvos atstovai.
 
B. Haakė vėl imasi lietuviško iššūkio
2019 07 16
Sugrįžimas
Debiuto pasaulio čempionate laukiančios Lietuvos moterų rinktinės vyriausiuoju treneriu dirbs puikiai mūsų šalies ledo ritulininkams pažįstamas B.Haakė.
Lietuvis lieka stipriausioje Europos lygoje
2019 07 01
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio rinktinės gynėjas Nerijus Ališauskas pratęsė sutartį su Rygos "Dinamo" klubu ir toliau atstovaus jam KHL pirmenybėse.
Favoritai bėdų neturėjo
2019 07 01
A lyga
Lietuvos futbolo A lygos 16-ajame ture Marijampolės "Sūduva", Vilniaus "Žalgiris"ir "Kauno Žalgiris" laimėjo užtikrintai.
Užduotis – nugalėti marias
2019 07 17
Maratonas
Sunku nuspėti marias. Pamario krašto žvejai sako, kad kiekvieną minutę gali įvykti netikėtumų. Bet Kuršių marių maratono dalyviai vis tiek stojo į trasą.
Zaraso ežere – aštuonerios lenktynės
2019 07 17
F2
Vienintelis Lietuvos F-2 vandens formulių pilotas E.Riabko, Zarasuose ginsiantis Europos čempiono vardą, neslepia: „Laukia sudėtingas uždavinys."
Rado išeitį ir žais Utenoje
2019 07 17
Beisbolas
Lietuvos vyrų beisbolo rinktinei liko vienas žingsnis iki elitinio Europos čempionato diviziono. Ir šį žingsnį ji bandys žengti Utenoje.
 
Gyvenimo kelyje – istoriniai įvykiai
2019 07 17
Žvilgsnis
Algimantas Ivašauskas dalyvavo ir oficialiame Lietuvos sugrįžime į FIBA šeimą, ir Lietuvos moterų rinktinės triumfo žygyje.
Mažuose Pumpėnuose – dideli Lavrinovičiai
2019 07 17
Šventė
Šventėje Pumpėnuose – brolių Lavrinovičių ir Lukauskio atžalų kovos bei įgyvendintas kilnus tikslas: surinkta pinigų suma neįgaliajam Dariui padėti.
„Medalių galėjo būti ir daugiau“
2019 07 16
Universiada
Lietuvos studentų sporto asociacijos vadovas Č.Garbaliauskas: apie laimėjimus universiadoje, LKF požiūri, gyvenimą laivuose, šalies studentų sportą.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas