Donatas Lazauskas 2019 m. kovo 11 d. 16:08 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Švedai pakėlė lietuviams geležinę uždangą

Tik atkūrus Lietuvos nepriklausomybę dvi dienas lėktuvai kilo iš Vilniaus, Kauno ir Palangos bei leidosi Stokholmo Arlandos oro uoste.

1992 m. „O-Ringen“ apdovanojimas.
1992 m. „O-Ringen“ apdovanojimas.
1991 metais Lietuvos orientavimosi sporto bendruomenę pasiekė netikėtas kvietimas. Didžiausių pasaulyje orientavimosi sporto varžybų organizatoriai pakvietė po tūkstantį lietuvių, latvių ir estų į „O-Ringen 1992“.

„O-Ringen“ – nuo 1965 metų kasmet Švedijoje rengiamos 5 dienų orientavimosi sporto varžybos, sutraukiančios per 20 tūkstančių orientacininkų iš viso pasaulio.
 
Organizatoriai tąkart įsipareigojo ne tik nemokamai leisti startuoti trims tūkstančiams orientacininkų iš Baltijos šalių, bet juos apgyvendinti bei maitinti.

Vienam iš „O-Ringen“ organizatorių Gunarui Axelssonui ši drąsi ir politinę potekstę turinti idėja kilo dar tuomet, kai ir Lietuvos orientavimosi sporto federacija, ir Tautinis olimpinis komitetas tebesiekė tarptautinių sporto organizacijų pripažinimo.

„Ponui Axelssonui imponavo Baltijos šalių kova dėl nepriklausomybės. Jis kažkaip sugebėjo įtikinti Švedijos vyriausybę paremti šią idėją, kuri, atsižvelgiant į to meto politinę situaciją, atrodė itin drąsiai. Reiktų prisiminti, kad tuo metu nuo 1991-ųjų Sausio įvykių buvo praėjęs vos pusmetis“, - atsiminimais dalinosi tuometinis Lietuvos orientavimosi sporto federacijos prezidentas Rimantas Mikaitis.

Po nepavykusio 1991-ųjų rugpjūčio pučo Maskvoje ir tolimesnio TSRS byrėjimo, daugelis tarptautinių sporto organizacijų pakeitė atsargų požiūrį į Baltijos šalių narystę ir jau rugsėjo mėnesį Tarptautinio olimpinio komiteto posėdyje buvo pripažinta Estijos, Latvijos ir Lietuvos olimpinių komitetų narystė, o rugsėjo 27 dieną Lietuva tapo pilnateise Tarptautinės orientavimosi sporto federacijos nare.

Švedai ne tik užsimojo pakviesti į varžybas didžiulį skaičių žmonių, bet ir teikė materialinę pagalbą. 1991-ųjų rudenį Lietuvą pasiekė švedų siųstas autobusas ir sunkvežimis, pilni prikrautos labdaros. „Ko ten tik nebuvo: ir sausų pusryčių, ir šokoladinių saldainių dėžių, kitų maisto produktų, taip pat įvairių buitinių prekių, baldų ir net dėvėtų padangų. Labdaros siuntą išdalinome ne tik orientacininkams, bet ir įvairioms kitoms organizacijoms. Na o didžiausia dovana buvo autobusas, kuris liko Lietuvoje. Vėliau šiuo autobusu ne vienerius metus buvo keliaujama į kitas varžybas“, - pasakojo Rimantas Mikaitis.

Dar po kelių mėnesių lietuviai buvo pakviesti atvykti į Estiją, kur kartu su „O-Ringen“ organizatoriais bei kitų Baltijos šalių atstovais sudarė kelionės į Švediją planą.


Kvietimas į „O-Ringen“ varžybas tapo didžiuliu iššūkiu ir organizatoriams, ir pakviestiesiems – rūpesčius kėlė ne tik logistiniai klausimai, bet ir dalyvių sąrašo sudarymas. „Į dalyvių sąrašą stengėmės įtraukti kuo platesnį orientacininkų ratą: sporto mokyklų ir jaunųjų turistų centrų moksleivius ir trenerius, elito ir veteranų grupėse rungtyniavusius, o taip pat varžybų organizatorius, žemėlapių sudarytojus. Neužmiršome ir tuo metu nebesportavusių, bet praeityje ne vieną apdovanojimą pelniusių veteranų. Dėl logistikos ir kitų klausimų kreipėmės pagalbos į LIetuvos vyriausybę bei Kūno kultūros ir sporto departamentą“, - pasakojo R. Mikaitis.

Kartu su Susisiekimo ministerija buvo parengtas planas, kaip nuskraidinti į Švediją ir paskraidinti atgal tūkstantį orientavimosi sporto mėgėjų. Ministerijos tarnautojai padėjo susitarti dėl užsakomųjų skrydžių ir jų kainos. Dvi dienas lėktuvai kilo iš Vilniaus, Kauno ir Palangos bei leidosi Stokholmo Arlandos oro uoste. „Iš viso įvyko virš 50 skrydžių per Baltijos jūrą: 13-14 pilnų lėktuvų pirmyn skraidino sportininkus, o vėliau tušti grįžo į Lietuvą bei vėl skrido mūsų parskraidinti namo. Arlandos oro uosto tarnybos buvo geranoriškos ir operatyviai sprendė kilusias problemas. Kuomet vietoje iš Lietuvos pagal planą turėjusių atskristi dviejų „TU-134“ lėktuvų radarai užfiksavo vieną, o po kurio laiko dar du atsilikusius, švedų veidai ištįso iš nuostabos. Vietoje antrojo planuoto „Tu-134“ pasirodė du „JAK“ markės mažesni ir itin triukšmingi lėktuvai, kokių oro uostas paprastai nepriimdavo. Operatyviai susisiekę su savo vadovais, atsakingi pareigūnai davė leidimą leistis visiems trims“, - prisiminė R. Mikaitis.

Kad paspartėtų muitinės procedūros, specialiųjų reisų iš Lietuvos keleiviams buvo įrengta atskira linija, kur jų laukė baltomis pirštinėmis mūvintys Švedijos pareigūnai. Pirmaisiais lėktuvai nusileidę „O-Ringen“ dalyviai buvo surikiuoti į ilgą eilę ir prasidėjo kruopšti patikrinimo procedūra. Muitininkų iš anksto paruošti maišai gan greitai prisipildė lietuviškomis dešromis ir lašiniais, o varžybų organizatoriai primygtinai prašė kuo greičiau skambinti į Lietuvą ir perspėti skrydžių dar laukiančius tautiečius, kad paliktų ir maistą, ir gėrimus namuose. „Organizatoriai nuoširdžiai įtikinėjo, kad jie viskuo pasirūpino ir švedų kariuomenė dalyviams iš Baltijos šalių yra paruošusi užtektinai maisto atsargų. Nusileidus antrai grupei lėktuvų ir prasidėjus patikrinimui muitininkų ir organizatorių veidai prašviesėjo. Jų darbo rezultatai buvo žymiai kuklesni“, - apie įspūdžius Švedijos muitinėje pasakojo R. Mikaitis.

Įveikę muitinės procedūras lietuviai įsikūrė Sodertaljes miesto apylinkėse esančiame varžybų centre, kuriame Švedijos kariuomenė trims tūkstančiams Baltijos šalių orientacininkų įrengė palapinių miestelį. Kaip ir reikėjo tikėtis, kariuomenė stovyklavietę įrengė gerai ir kareiviško maisto netrūko, o kiekvienas dalyvis gavo dovanų po kareivišką kilimėlį. Tokį kilimėlį ir iki šiol galima pamatyti ne vieno lietuvio orientacininko palapinėje.

Penkių dienų varžybų metu vyko ir kultūrinė programa, o viena iš dienų buvo pavadinta Lietuvos vardu. Būtent į ją atvyko Lietuvos ministras be portfelio Aleksandras Abišala. Tik atvykęs jis gavo žinią iš Lietuvos, kad kitą rytą Seime bus tvirtinamas Vyriausybės vadovu. Tad tik aplankęs lietuvių stovyklą būsimasis premjeras pasuko atgal į oro uostą.
 
5 dienų varžybos lietuviams prabėgo akimirksniu. Nors stipriausiems Lietuvos orientacininkams nepavyko iškovoti itin aukštų vietų, daugeliui tai buvo neįkainojama patirtis ir svajonės sudalyvauti legendinėse varžybose išsipildymas.

„Dabar tokios kelionės greičiausiai nebepakartotumėt?“ – su ironija paklausėme R. Mikaičio.
 
"Ne, tikrai būtų neįmanoma! Pirmiausia, šiais laikas niekas jau nesugalvotų tokių iniciatyvų. Organizacinio darbo apimtys buvo milžiniškos ir kaip mes tada susitvarkėme sunku įsivaizduoti. Tuo metu neturėjome kompiuterių, nebuvo nei mobilaus, nei interneto ryšio, nei el. pašto, o pagrindine ryšio priemone buvo „laidinis“ telefonas, rašoma spausdinimo mašinėle. Nugalėjo didelis entuziazmas bei noras save parodyti ir pristatyti pasauliui. „O-Ringenas“ mums buvo tarsi legenda, o gautas kvietimą - tarsi svajonės išsipildymas. Sutelktos mūsų bendruomenės pastangos leido kelionei įvykti. Dabar smagu prisiminti, kad su kilusiais iššūkiais susitvarkėme ir kelionė buvo sėkminga", - teigė tuometis LOSF vadovas.
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
Talento siekis – svorio ir ūgio balansas
2020 02 22
Žvilgsnis
Mato Mačijausko sėkmės istorija: nuo mėgėjiško krepšinio iki sutarties su Vilniaus „Rytu“.
Lietuviams – skaudus belgų antausis
2020 02 21
Atranka
Dariaus Maskoliūno debiutą prie Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės vairo paženklino gėdingas pralaimėjimas Belgijoje (VIDEO).
Veteranei – du vaidmenys „Kibirkštyje“
2020 02 21
Karjera
Į „Kibirkštį-MRU“ grįžtanti 39-erių Vita Kuktienė ne tik sustiprins ekipos priekinę liniją, bet ir bus vyriausiojo trenerio Gitauto Kievino asistentė.
 
Į ateitį žvelgia pasvertomis ambicijomis
2020 02 22
Žvilgsnis
Futbolo klubas Utenos „Utenis“ po pasitraukimo iš A ir I lygos perdėliojo prioritetus, išsigrynino tikslus ir kuria pamatus būsimam kilimui į viršų.
„Riteriai“ ieško kilerio
2020 02 21
Žvilgsnis
Vilniaus „Riterių“ komandos treneris Mindaugas Čepas: „Mūsų kreivė eina į viršų ir tai yra faktas.“
„Džiugas“ šio sezono A lygoje nedalyvaus
2020 02 20
Klubo vadovybė patvirtino – išimties tvarka LFF Vykdomojo komiteto malonės būdu į A lygą patekti nebandys.
Į Tokijo taupyklę – vertingi taškai
2020 02 21
Lietuvos čempionatas
Lietuvos lengvosios atletikos čempionatas: Simas Bertašius artėja prie Tokijo žaidynių, karjeros pergalę iškovojo Urtė Baikštytė (VIDEO).
Lietuvos čempionate – dėmesysTokijui
2020 02 20
Lietuvos čempionatas
Lengvosios atletikos čempionate – olimpinės rinktinės kandidatų antplūdis
Šalia olimpinės vilties – kylantis talentas
2020 02 20
Talentas
Juozo Eigmino matymo laukas – vienas metras. Tačiau tai niekada netrukdė vaikinui siekti, iš pirmo žvilgsnio atrodytų, nerealių tikslų.
 
Sugrįžimas į kortus – su rinktinės apranga
2020 02 19
Sugrįžimas
Lukas Mugevičius Šiauliuose vyksiančiame Daviso taurės susitikime tarp Lietuvos ir Portugalijos rinktinių planuoja grįžti į teniso kortus.
Tenisininkams – dešimtys tūkstančių eurų
2020 02 18
Tenisas
Tęstinis finansinės paramos projektas „Teniso talentai“ toliau siekia paskatinti geriausius ir perspektyviausius šalies tenisininkus.
Lietuvis išleido pergalę iš rankų
2020 02 08
Turnyras
Trijų valandų kova Indijoje baigėsi dramatišku Ričardo Berankio pralaimėjimu „ATP-250“ serijos turnyro „Maharashtra Open“ pusfinalyje.
Tėvu tapęs E.Kavaliauskas vėl sieks pergalių
2020 02 18
Boksas
Boksininkas Egidijus Kavaliauskas gyvena tėvystės nuotaikomis. Žmona Vitalija pagimdė sūnų, todėl treniruočių rutiną jam pakeitė nauja ir maloni pareiga.
Etapo laimėtojai – Ažukaitė ir Kinderis
2020 02 18
Fechtavimas
Šeštadienį Kaune vyko trečiasis ir paskutinysis 2019-2020 metų fechtavimo sezono suaugusiųjų Lietuvos taurės etapas.
Medalis - visos armijos nuopelnas
2020 02 15
Imtynės
Į Lietuvą grįžusi Europos čempionato prizininkė imtynininkė Danutė Domikaitytė jau galvoja apie kovą dėl olimpinio kelialapio.
 
Dviratininkė R.Leleivytė atsidūrė ligoninėje
2020 02 22
Trauma
Geriausia Lietuvos plento dviratininkė Rasa Leleivytė 2020 metų sezono pradžią norės kuo greičiau pamiršti.
Dviračių sporto federacijoje – permainos
2020 02 20
Situacija
Dagiau nei 10 metų Lietuvos dviračių sporto federacijos prezidento pareigas ėjęs verslininkas Romualdas Bakutis palieka organizacijos vadovo postą.
Baltijos čempionate dominavo lietuviai
2020 02 10
Trekas
Panevėžyje, „Cido“ arenoje, dvi dienas vykusiame Baltijos dviračių treko čempionate Lietuvos atstovai pelnė 23 medalius iš 36 galimų.
Profesoriui – gavosūkiai dėl žaidėjų
2020 02 21
Taurė
Lietuvos rankinio federacijos moterų taurė: Antano Skarbaliaus galvosūkis, „Eglės“ potencialas ir kas gali pakišti koją Garliavai.
Čempionato lyderiai tolsta
2020 02 20
Lietuvos čempionatas
Vilniuje VHC “Šviesa” išplėšė pergalę iš Kauno “Granito-Kario”, o Garliavoje “Kauno Ąžuolo-KTU” rankininkai nusileido Klaipėdos “Dragūnui”.
Savukynas vadovaus Čempionų lygos klubui
2020 02 18
Rankinis
Zaporožės „Motor“ (Ukraina) klubas paskelbė, kad nuo kito sezono ekipai vadovaus treneris iš Lietuvos Gintaras Savukynas.
 
I.Sorokaitė - Čempionų lygos ketvirtfinalyje
2020 02 20
Tinklinis
Kovą dėl stipriausios Europos komandos vardo tęsia ir Koneljano „Imoco Volley“ (Italija) klubas su Indre Sorokaite.
„Prekyba-Parama“ pakilo į antrą vietą
2020 02 17
Tinklinis
Savaitgalį TOP SPORT Lietuvos moterų tinklinio čempionate baigėsi reguliarusis sezonas.
Per žingsnį nuo Baltijos lygos pusfinalio
2020 02 17
Baltijos lyga
Savaitgalį buvo sužaistos pirmosios Baltijos moterų tinklinio lygos ketvirtfinalio rungtynės, kuriose pergales iškovojo dvi Lietuvos komandos iš trijų.
Tikslas Tailande – trečia iš eilės pergalė
2020 02 22
Žvilgsnis
Azijos Le Mano serijoje sekmadienį Tailande, Buriramo trasoje startuoja paskutinis, ketvirtasis etapas. Jame pergalės sieks ir Gustas Grinbergas.
Ar Le Manas išjudins Lietuvos sirgalius?
2020 02 20
Žvilgsnis
Le Mano piramidės viršūnėje – legendinės 24 valandų lenktynės Prancūzijoje. Vilnietis Gustas Grinbergas su komanda jau užsitikrino kelialapį į jas.
Lenktynininkai kreipsis į reklamos piratus
2020 02 18
Dakaras
Lenktynininkai Vaidotas Žala ir Antanas Juknevičius stoja į kovą su nelegaliai jų vardus naudojančiais piktavaliais.
 
Ant Švedijos ledo - lietuvio sidabras
2020 02 21
Ledo jachtos
Penktadienį Švedijoje vyko ledrogių varžybos „Etno Ice Cup“, kuriose du lietuviai užėmė prizines vietas.
Druskininkuose - lietuvių medaliai
2020 02 20
Snieglentės
Lietuvos sportininkai FIS snieglenčių sporto varžybose varžybose Druskininkuose iškovojo šešis medalius.
Emocijas kumščių kalba liejo net žiūrovai
2020 02 20
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio lygos lyderių dvikovoje netrūko muštynių, kurios iš aikštės net persikėlė už jos ribų (VIDEO).
Erika ir Merūnas sūnus skatina sportuoti
2020 02 22
Žvilgsnis
Verslininkę Eriką ir dainininką Merūną Vitulskius su vaikais beveik kasdien galima išvysti vaikštinėjant Vilniaus Vingio parke (VIDEO)
Vaikams – alternatyvių sporto šakų pamokos
2020 02 21
Naujovė
Sostinės mokyklose mokosi ne tik mokiniai – fizinio ugdymo mokytojai ir patys mokosi naujų, įdomių sporto šakų.
Treniruotėse laužomi stereotipai
2020 02 21
Treniruotės
Pasak jau daugiau nei 16 metų trenere dirbančios A.Mickevičiūtės-Butienės, kasmet vis daugiau žmonių atranda sportą.
 
Padaryta daugiau nei planuota
2020 02 22
LOA
Per Lietuvos olimpinės akademijos (LOA) suvažiavimo eilinę sesiją aptarta 2019-ųjų veikla ir numatytos 2020 m. gairės.
Treneris fizinę formą palaiko parduotuvėje
2020 02 21
Žvilgsnis
Buvęs krepšinio treneris Antanas Raščius – vienas iš devynių naujos fotomenininkės Neringos Rekašiūtės parodos #AmžiusNesvarbu herojų.
Daugiausia pinigų – krepšinio pamainai
2020 02 20
Posėdis
LTOK Vykdomasis komitetas patvirtino komandinių sporto šakų olimpinės pamainos programų finansavimą.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas