Marytė Marcinkevičiūtė 2019 m. vasario 6 d. 21:07 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Iš tribūnos skambėjo ir smarkūs žodžiai

Per Lietuvos tautinio olimpinio komiteto Generalinės asamblėjos eilinę sesiją virė audringos diskusijos.

B.Vasiliauskas.
pliadisfoto.com nuotr.
B.Vasiliauskas.
Vulniuje vykusi LTOK Generalinės asamblėjos eilinė sesija iš ankstesnių išsiskyrė itin gausiomis diskusijų dalyvių gretomis. Tai nestebino, nes dar gerokai prieš sesiją  Lietuvos lengvosios atletikos, biatlono, karatė ir irklavimo federacijų prezidentai, susibūrę į Lietuvos olimpinių federacijų asociaciją (LOFA), ėmė priekaištauti dėl netinkamo pagrindinio LTOK lėšų šaltinio – bendrovės „Olifėja“ – verslo modelio. 

Likus valandai iki Generalinės asamblėjos sesijos pradžios LOFA surengė spaudos konferenciją, kurioje išsakė savo nuomonę apie olimpinio judėjimo finansavimą. Vėliau naujosios asociacijos atstovai savo mintis pakartojo ir iš Generalinės asamblejos sesijos tribūnos. Tačiau palaikymo nesulaukė. Sesijos džiaugėsi planuojamu LTOK biudžeto augimu, nors vienas iš opozicijos atstovų ir teigė, jog pinigai – tai ne pagrindinis tikslas, o tik priemonė pasiekti dar geresnių rezultatų. 

Dauguma kalbėjusiųjų teigė, kad pirmiausia reikia susitvarkyti savo kiemą, viską spręsti prie apvalaus stalo ir abiem pusėms siūlė taikytis, vienyti jėgas ir dirbti išvien, nes vieša nesantaika kenkia Lietuvos sporto įvaizdžiui. 
 
Lietuvos paralimpinio komiteto prezidentas Mindaugas Bilius teigė, kad, artėjant kitąmet įvyksiančioms olimpinėms žaidynėms, jis nelabai supranta atsirandančių nesutarimų ir pykčių. 

„Įvairių sporto šakų sportininkai draugiškai bendrauja, kalbasi ir noriai atstovauja Lietuvai. Galėtume visi draugiškai pasistengti dėl tų sportininkų, kad daugiau būtų kalbėjimosi tarpusavyje ir mažiau to pykčio. Olimpiniai metai yra svarbūs. Neįgalieji sportininkai stengsis kuo garbingiau atstovauti Lietuvai, kad kuo dažniau kiltų mūsų šalies vėliava ir skambėtų Lietuvos himnas“, - kalbėjo M. Bilius. 

Lietuvos kerlingo federacijos prezidentas Vytautas Zimnickas sakė: „Labai skaudu, kai mes pradedame viešai kalbėti ar rašyti į ten, kur galėtume apsisvarstyti čia ar LTOK būstinėje Olimpiečių gatvėje.  Mūsų šeima tikrai yra didelė, turime nuomonių ir pasiūlymų. LTOK visada durys yra atviros diskusijoms. Tačiau mes mėgstame šnekėti labai plačiai ir garsiai, su pikantiškais skandalais ir t. t. Ar tai prideda mūsų šeimai solidumo? Kažin“, - kalbėjo V. Zimnickas. Jis dėkojo Seimui ir vyriausybei už dėmesį sportui, didėjangį finansavimą, priimtą naują Sporto įstatymą, Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atsiradimą.

„Mes šiandien kalbame apie pinigus. Tačiau įžvelgiu kitą dalyką - likus pusantrų metų iki LTOK prezidento rinkimų metų prasideda ikirinkiminė kampanija ir jau šiandien pradedame ieškoti sąjungininkų. 

Tačiau ne tie principai ir ne tie argumentai opozicijai pridės sąjungininkų. Argumentai turėtų būti kitokie. Jie turėtų būti konkretūs, su gerais pasiūlymais“,- teigė V. Zimnickas.        

Lietuvos kerlingo federacijos prezidentas akcentavo, kad iš oponuojančios pusės negirdi, kaip rengiamasi Tokijo olimpinėms žaidynėms, kaip reikėtų panaudoti turimą sporto infrastruktūrą, išryškinti jos skaudulius. 

Jis klausė, argi blogai, kad Daina Gudzinevičiūtė išrinkta Tarptautinio olimpinio komiteto nare?  "Juk tai – didelis džiaugsmas mažai valstybei, Baltijos šalims. Mes tuo turime tik džiaugtis, o nelieti pykčio. Tai mums nepriduoda solidumo, neduos rezultatų“, - sakė V. Zimnickas. 

LTOK metų ataskaita, augančiu biudžetu ir pinigų skirstymu džiaugėsi Lietuvos krepšinio federacijos generalinis sekretorius Mindaugas Špokas. 

„80 proc. LTOK biudžeto pinigų dabar yra išskirstoma sportui. Norėtųsi palinkėti, kad kitais metais skaidrė, kurią šiandien matėme, atsirastų ir projekte, kaip kitų metų biudžetas atrodys pagal sporto šakas. Tada nebūtų klaidinama, kas kiek gauna ir kas kiek gaus. Planuoti galite, sugebate ir mokate. Mūsų pagrindinis tikslas – kad būtų daugiau pinigų ir mažiau ginčų. Nereikia žiūrėti į kito kišenę, kiek kas gavo. Mes visada džiaugėmės ir džiaugsimės, bet kurios sporto šakos atstovų pelnytais medaliais“, - kalbėjo M. Špokas. 

Lietuvos krepšinio federacijos vadovas pasidžiaugė, kad gerėja LTOK ir Kūno kultūros ir sporto departamento (KKSD) santykiai, kad sporto šeima vienijasi ir pageidavo, jog tokių diskusijų būtų dažniau, nes LTOK asamblėja vyksta tik kartą per metus.  

Lietuvos lengvosios atletikos federacijos (LLAF) prezidentas Eimantas Skrabulis pripažino, kad siūlymas sporto šeimai būti vieningai yra labai aiškus ir suprantamas, nes jau 30 metų sporto bendruomenė yra šeima ir per tą laiką Lietuvos olimpiečiai iškovojo daug įspūdingų pergalių.  

„Mes puikiai suprantame, kiek daug yra pasiekta, tačiau reikia būti ir savikritiškiems bei galvoti, ar negalėjo būti dar geriau.  Nebijokime išsakyti kritikos, kuri geriau tegul būna čia, asamblėjos metu ar darbinėje aplinkoje ir nereikia sakyti, jog kritikai yra arba maištininkai, arba priešininkai“, - kalbėjo E. Skrabulis.     
 
LLAF vadovas pabrėžė, jog būtų daug sveikiau atitinkamus klausimus, kurių negalima nematyti, aptarti savo šeimoje. „Tegul tai būna ginčiai, daug nuomonių, tačiau turime prieiti prie optimalaus sprendimo, kuris užtikrintų vieną iš LTOK prioritetų – skaidrumą“, - kalbėjo E. Skrabulis. 

LLAF prezidentas stebėjosi, kad nuo 1992-ųjų, kai įsteigta „Olifėja“, vienintelis realus jos valdymo organas – generalinis direktorius, o nėra nei valdybos, nei stebėtojų tarybos. E.Skrabulis siūlė, kad LTOK pats inicijuotų išsamų vidinį savo veiklos ir bendrovės „Olifėja“ tyrimą. 

Jį palaikantis Lietuvos biatlono federacijos prezidentas Arūnas Daugirdas pasidžiaugė, kad nuo 2018-ųjų pradžios KKSD federacijoms atidavė visus svertus  savarankiškai plėtoti savo sporto šakas ir pagal rezultatus, aiškius kriterijus gauti biudžetinį finansavimą. 

A.Daugirdas teigė, kad LTOK biudžeto pristatymas jam kelia pagrįstų klausimų ir norėtų, kad federacijos su biudžetu galėtų susipažinti iš anksto ir tada būtų galima diskutuoti, kiek, kam ir kodėl yra skiriama lėšų.     Lietuvos biatlono federacijos prezidentas pristatė su kolegomis parengtą alternatyvų,biudžetą.

„Yra trys pagrindinės galios: pirma - maksimaliai išnaudoti pajamų šaltinius, antra - svarbu visuotinai aptarti ir nuspręsti, ar kiekvienais metais olimpiečiams rengti yra skiriama pinigų suma.  Jei paaiškėtų, jog kokybiškam pasirengimui lėšų trūksta, siūlome didesnę biudžeto dalį sukoncentruoti į svarbiausią tikslą, o mažinti antrines svarbos išlaidas, jas iš LTOK perkeliant į Olimpinio fondo finansuojamą programų sąrašą. Trečia – vasaros ir žiemos programoms lėšos turi būti paskirstytos pagal visiems taikomus vienodus, aiškius ir skaidrius kriterijus“, - kalbėjo A. Daugirdas. 
 
LTOK prezidentė D. Gudzinevičiūtė paklausė kalbėjusiojo, ką jis vadina antrinėmis  svarbos išlaidomis. Atsakymas buvo toks: tai – visos programos, susijusios su olimpiniu švietimu. Tada LTOK vadovė paklausė, ar jis skaitė Olimpinę chartiją ir atkreipė dėmesį į parašytą  pirmą punktą. „Tai – olimpinis švietimas, kuris yra privalomas, o sportininkų rengimas nėra privalomas“, - sakė D. Gudzinevičiūtė.  LTOK sustabdė Lietuvos laipiojimo federacijos narystę LTOK, nes ji vis dar nėra oficiali Tarptautinės laipiojimo federacijos (ICF) pilnateisė narė. Pasak D. Gudzinevičiūtės, ICF oficialiai Lietuvos laipiojimo federaciją turėtų pripažinti Generalinėje asamblėjoje, kuri vyks pavasarį.
 
„Mes 10 metų buvome ICF nariais. Taip - asocijuotais nariais, nes taip mums buvo pigiau. Visą tą laiką dalyvavome varžybose. Vienintelis dalykas, kurio mes negalėjome - tai balsuoti Generalinėje asamblėjoje. Pagal taisykles, kad ir kokie nariai bebūtume, mes vieninteliai esame Lietuvos atstovais, todėl tai iškart įpareigoja mus tapti LTOK nariais. Kokiu būdu mes galėsime ruoštis atrankai į olimpines žaidynes? Tą darysime tik savo lėšomis. Mes nesustosime, bet yra labai skaudu“, - kalbėjo laipiojimo federacijos prezidentė Margarita Smirnovienė.
 
Lietuvos asociacijos „Sportas visiems“ prezidentas Bronislavas Vasiliauskas dėkojo LTOK už išsamią ataskaitą, aiškią kitų metų veiklą ir programas. 

„Tačiau nesuprantu, kodėl šiandieną atsitiko taip, kad mes vieni kitiems turime kažką aiškintis, kalbėtis prie apskritojo stalo, ištiesti rankas. Visai nedaug trūko, kad būtume ištiesę ir kojas.  Nesuprantu, kaip galima taip gražiai teikti pasiūlymus per kitas kambario duris, kad LTOK netektų lėšų, kad kokia mistinė kontora ar firma mums objektyviai paskirstytų pinigus. Kas kam nepatinka? Ogi nepatinka tiems, kurie mažiausiai dirba. Štai sėdi viena federacija, kuri, galbūt, neturėtų teisės sėdėti tarp mūsų, nes neturi nė vieno klubo, tik biudžetines organizacijas. Nepatinka kriterijai? O ko jie yra blogi, kodėl nebuvo galima jų aptarti? Ir tai kelia liūdesį. LTOK paskelbtas karas ir tuos iniciatorius žinome ir matome“, - kalbėjo B. Vasiliauskas. Kalbėdamas apie klubų neturinčią federaciją jis turėjo galvoje Lietuvos biatlono federaciją.
 
Kalbėdamas apie lėšų skaidrumą, B. Vasiliauskas siūlė LTOK pagalvoti apie išsamių ataskaitų pristatymą. Tai – ir pasiekimai, rezervas, trenerių kvalifikacija, jų gebėjimai, infrastruktūra.   Kaip pavyzdį jis pateikė Jungtinę Karalystę. Vienais metais valstybė badmintonui skyrė 6 mln. svarų, o kitais – nė vieno. Priežastis viena – nebuvo pamainos. 

B.Vasiliauską stebino Lietuvos laipiojimo sporto federacijos prezidentės M. Smirnovienės pasisakymas, kaip ji ir jos sporto šaka yra skriaudžiami. "O kas gi trukdė ateiti į olimpinė šeimą, kai durys buvo praviros. Ne, būtinai reikėjo maišto, karo, apkalbų, spaudos, Seimo antikorupcijos, prokuratūros“, - sakė „Sportas visiems“ vadovas. 
 
Lietuvos buriuotojų sąjungos prezidentas Naglis Nasvytis pabrėžė, kad, jeigu būtų buvę daugiau diskutuojama, o ne iškart keliamos problemos viešai, tikrai būtų galima daugiau pasiekti. 

„Mes tapome kažkiek susiskaldę, o tas susiskaldymas prie gero neprivedė – mūsų federacijai pasidarė sunkiau su rėmėjais.  Sportas praranda savo įvaizdį ir pozicijas. Sėdime viename laive ir kokiu greičiu bei  kryptimi jis plauks, priklausys tik nuo mūsų pačių. Visas problemas pradžioje turime bandyti spręsti  viduje“, - teigė N. Nasvytis.
     
Diskusijose taip pat kalbėjo Lietuvos tinklinio federacijos prezidentas Darius Čerka, Lietuvos žolės riedulio federacijos prezidentas Leonardas Čaikauskas, Lietuvos beisbolo federacijos prezidentas Virmidas Neverauskas, Lietuvos golfo federacijos prezidentas Česlavas Okinčicas, Lietuvos karatė federacijos prezidentas Romas  Vitkauskas, Lietuvos plaukimo federacijos prezidentas Emilis Vaitkaitis, Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės federacijos prezidentas Genadijus Makuševas. 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
Kaip ir pernai, pradės dvikova su baskais
2019 07 19
Tvarkaraščiai
Paaiškėjo 2019-2020 Eurolygos tvarkaraštis. Pirmajame mače "Žalgiris" Kaune rungsis su Viktorijos "Baskonia" krepšininkais.
M. Kuzminskas lieka Pirėjuje
2019 07 19
Krepšinis
Anot žiniasklaidos, 30-emetis lietuvis krepšininkas Mindaugas Kuzminskas sutarė su "Olympiakos" dėl kito sezono.
Lietuva - favoritų krepšelyje
2019 07 19
Burtai
Europos krepšinio čempionato atrankoje lietuviai tikrai nesustiks su galingomis Ispanijos, Prancūzijos ir Serbijos rinktinėmis.
 
"Esame realistai - šansų turime nedaug"
2019 07 20
Paplūdimio futbolas
Lietuvos paplūdimio futbolo rinktinė išvyko į Maltą, kur dalyvaus atrankos į pasaulio čempionatą turnyre.
Šiaulietės - per žingsnį nuo trofėjaus
2019 07 19
Moterų futbolas
Šiaulių "Gintros-Universiteto" futbolininkės "Amber Cup" turnyre 4:0 sutriuškino Rygos "Dinamo".
Kritikos LFF pažėrė Seimo nariai
2019 07 19
Kuluaruose
Seimo grupės „Už Lietuvos futbolo ateitį“ nariai kviečia Vyriausybę skirti lėšas futbolui tik tuo atveju, jeigu LFF taps demokratiška ir skaidria.
Lietuvė pateko į finalą
2019 07 20
Lengvoji atletika
uropos jaunimo (iki 20 metų) lengvosios atletikos čempionato moterų 200 m bėgimo rungties pusfinalyje A. Andriukaitytė finišavo devinta iš visų dalyvių.
Lietuvė laimėjo varžybas Italijoje
2019 07 20
Lengvoji atletika
Dovilė Dzindzaletaitė tapo Italijoje vykusių varžybų trišuolio rungties nugalėtoja.
A. Gudžius išbandys jėgas Londone
2019 07 19
Disko metimas
„Deimantinės lygos“ lengvosios atletikos varžybų 10-asis šio sezono etape varžysis ir pasauliočempionatui Katare besirengiantis Andrius Gudžius.
 
Kelią turnyre baigė ketvirtfinalyje
2019 07 19
Tenisas
Belgas Z. Bergso pirmavęs prieš J. Tverijoną turnyre Estijoje susižeidė ir nebetęsė rungtynių. Ketvirtfinalyje lietuvos nusileido rusui B. Bobrovui.
Lietuvė žengė į ketvirtfinalį
2019 07 18
Tenisas
Meksikoje vykstančio moterų teniso turnyro „Cancun Tennis Cup“ pirmajame etape J.Mikulskytė nugalėjo rusę, o antrajame - japonę.
Lietuvis pateko į antrą etapą
2019 07 18
Tenisas
Turnyre Estijoje Julius Tverijonas 7:6 (7:5), 6:4 nugalėjo prancūzą Mathieu Scaglią ir pateko į antrąjį etapą.
Trispalvė lietuvių garbei kilo Londone
2019 07 05
Svetur
Anglijos sostinėje dvi dienas vykusiame tarptautiniame braziliškojo džiu-džitsu turnyre „British Open 2019“ penkis medalius iškovojo Lietuvos atletai.
Lietuvei - bilietas į pasaulio čempionatą
2019 07 01
Karatė
A. Meškauskienė kiokušin karatė pasaulio pirmenybių atrankoje nukeliavo iki pusfinalio ir pelnė kelialapį į finalinį turnyrą Japonijoje.
Lietuvį palaužė Azerbaidžano milžinas
2019 06 30
Europos žaidynės
Romo Fridriko viltis iškovoti Europos žaidynių medalį sužlugdė Rio de Žaneiro olimpinis prizininkas.
 
MTB dviračių lenktynės vėl vyks Žagarėje
2019 07 18
MTB
„MTB dviračių maratonų taurės“ varžybos, kaip ir pernai, taps Žagarės vyšnių festivalio dalimi.
Lietuviai kibo į atlapus lyderiams
2019 07 14
Trekas
Europos jaunių (17-18 metų) ir jaunimo (iki 23 metų) dviračių treko čempionato penkoji diena buvo sėkminga lietuviams.
Griūtis nesutrukdė lietuviui pasiekti finišą
2019 07 13
Trekas
Europos jaunių ir jaunimo treko čempionate Žygimantas Norutis turėjo persėsti ant atsarginio dviračio, nes pagrindinis per griūti lūžo nepataisomai.
Pusfinalyje nusileido čekėms
2019 07 20
U-19
Lietuvos 16-mečių merginų rinktinė Klaipėdoje pralaimėjo Europos čempionato B diviziono pusfinalį 22:37.
Lietuvos merginų laukia lemiamas mūšis
2019 07 18
Rankinis
Ketvirtadienio vakarą Lietuvos devyniolikmečių merginų rankinio rinktinė rungsis su Šiaurės Makedonijos komanda.
Išlipo iš duobės ir šventė pergalę
2019 07 16
Čempionatas
Lietuvos merginų iki 19 metų rankinio rinktinė iškovojo pirmąją pergalę Klaipėdoje vykstančiame Europos čempionate.
 
Į ketvirtfinalį neprasibrovė
2019 07 20
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai A. Rumševičius ir L. Každailis FIVB trijų žvaigždučių turnyre Kanadoje nusileido norvegams H. Molui ir M. Berntsenui.
Europos čempionate - dešimti
2019 07 19
Neįgaliųjų sportas
Lietuvos vyrų tinklinio sėdint rinktinė Europos čempionate Budapešte iškovojo vieną pergalę ir užėmė 10-ąją vietą.
Lietuviai Kanadoje žengia be pralaimėjimų
2019 07 19
Paplūdimio tinklinis
FIVB trijų žvaigždučių serijos paplūdimio tinklinio turnyro grupės varžybose A. Rumševičius ir L. Každailis finišavo pirmi ir pateko į aštuntfinalį.
Greičiausia buvo komanda, išvengusi klaidų
2019 07 20
Lenktynės
„Circle K milesPLUS Racing Team“ komanda net 5 ratais aplenkė artimiausius varžovus "Aurum 1006 km" lenktynėse
Treniruotė baigėsi žvyre
2019 07 19
Auto
Per treniruotę prieš lenktynes Barselonoje nedidelė G. Grinbergo klaida ketvirtajame posūkyje baigėsi laimingai: nenukentėjo nei jis, nei automobilis.
Laimėti galima išvengus vadovo klaidų
2019 07 19
"Aurum 1006 km lenktynių" favoritai - apie lenktynių taktinių sprendimų ypatumus.
 
"Sutikau, vos gavęs šį pasiūlymą"
2019 07 20
Ledo ritulys
Pernai su Lietuvos 18-mečiais ledo ritulininkais dirbęs kanadietis Dougas Boulangeris stos prie abiejų - jaunimų ir jaunių rinktinių vairo.
B. Haakė vėl imasi lietuviško iššūkio
2019 07 16
Sugrįžimas
Debiuto pasaulio čempionate laukiančios Lietuvos moterų rinktinės vyriausiuoju treneriu dirbs puikiai mūsų šalies ledo ritulininkams pažįstamas B.Haakė.
Lietuvis lieka stipriausioje Europos lygoje
2019 07 01
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio rinktinės gynėjas Nerijus Ališauskas pratęsė sutartį su Rygos "Dinamo" klubu ir toliau atstovaus jam KHL pirmenybėse.
Trakuose – favoritų pergalės
2019 07 21
Baidarių ir kanojų irklavimas
Trakuose vykstančiame atvirajame Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo čempionate išdalinti medaliai 1000 metrų distancijoje.
Sekmadienio plaukime finišavo 25-a
2019 07 21
Buriavimas
91 baudos surinkusi Lietuvos buriuotoja Viktorija Andrulytė pasaulio „Laser Radial“ jachtų klasės čempionato moterų varžybose užima 67-ąją vietą.
Lietuvei - 19 vieta
2019 07 20
Šiuolaikinė penkiakovė
Pasaulio šiuolaikinės penkiakovės jaunių čempionato finale M. Gineitytė užėmė 19-ą vietą.
 
Vėliavnešio pareigos pridėjo pasitikėjimo
2019 07 20
Olimpinis festivalis
„Atvažiavau siekti kuo aukštesnio rezultato ir nenuvilti žmonių, kurie tiki manim", - apie jaunimo olimpinį festivalį kalba lengvaatletis K. Gelažius.
Fanams - "Žalgirio" spalvų ledai
2019 07 19
Kuluaruose
„Dadu“ prekės ženklo žalios ir baltos spalvų ledai jau pasiekė Lietuvos parduotuvių lentynas.
Į Baku palydėjo ir prezidentas
2019 07 18
Olimpinis festivalis
"Padarykite viską ir dar truputį“, – išvykstantiems į jaunimo olimpinį festivalį sportininkams kalbėjo LTOK prezidentė D. Gudzinevičiūtė.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas