Marytė Marcinkevičiūtė 2019 m. sausio 20 d. 13:21 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Olimpiečio dovana protėviui – paminklas

Legendinis bėgikas Romualdas Bitė sportinį kelią pradėjo nuo slidinėjimo, žiemos trasoje jis sutiko ir savo gyvenimo meilę.

R. Bitė (priekyje) bėgimo take iškovojo daugybę titulų.
pliadisfoto.com nuotr.
R. Bitė (priekyje) bėgimo take iškovojo daugybę titulų.
   
Miuncheno olimpinių žaidynių 3000 m kliūtinio bėgimo septintosios vietos laimėtojas Romualdas Bitė šią vasarą Lietuvos nepriklausomybės 100-mečio proga savo rankomis stengėsi pastatyti paminklinį akmenį giminaičiui, senelio broliui, 1863 m. sukilimo būrio vadui Adomui Bitei ir jo bendražygiams atminti.

Šios idėjos sumanytojas – 1863 m. sukilimo laikotarpiu besidomintis šiaulietis Mindaugas Stakutis, o akmeninį paminklą ant Bičių giminei priklausančios žemės Šiaulėnų seniūnijoje (Šiaulių apskritis), gimtajame Aušrėnų kaime, sumūrijo R. Bitė. 
 
Paminklo atidengimo dieną Šiaulėnų bendruomenės namuose garsusis lengvaatletis surengė ir savo apdovanojimų ekspoziciją, kurią ketina padovanoti šio miestelio muziejui.

„Esu be galo dėkingas Šiaulių istorikui M. Stakučiui, kurį erzino netoli Aušrėnų esančio Dvarčių kaimo laukuose išlikęs sukilimo laikus menantis paminklas, skirtas carinės Rusijos generolui. Jis klausė – o kodėl mes negalime pastatyti paminklo saviems didvyriams, kurie bruzdėjo prieš caro kareivius ir su jais kovojo?

Socialiniuose tinkluose istorikas sukūrė atskirą puslapį, ragindamas padėti įgyvendinti šią idėją. Tą informaciją „Facebook’e“ pastebėjo mano žmonos Teresės sesuo Elytė ir 16 metų Čikagoje gyvenanti mano dukra Gabrielė. Pasitarę su šeima, nusprendėme, kad sukilimo vadovui bei jo kovos draugams reikia pastatyti paminklą“, – pasakoja R. Bitė. 

Praėjusiais metais Romualdas nuvyko į Šiaulėnus, viską aptarė su seniūne, ji neprieštaravo šiam sumanymui. Vytį paminklui iškalė žinomo lengvaatlečio Petro Šimonėlio brolis, Utenos skulptorius Valentinas Šimonėlis, anksčiau buvęs gero lygio dviratininkas.

Gegužę, kiekvieną savaitgalį, Romualdas važinėjo į savo tėviškę ir klojo pamatus, mūrijo paminklą, įkomponavo 80 kg sveriantį Vytį. 

Tačiau savo giminaičio kapo Visų Šventųjų dieną garsusis Lietuvos bėgikas negali aplankyti. Mat savo laiku A. Bitė išvyko į Prancūziją parūpinti ginklų ir ieškoti užsienio šalių pagalbos. Tačiau, sukilimą pralaimėjus, į Lietuvą jau nesugrįžo – Paryžiuje praleido beveik 20 metų, dalyvavo Paryžiaus komunos kovose ir viename iš Prancūzijos sostinės priemiesčių yra palaidotas.Vadovauja klubui

R. Bitė – triskart 3000 m kliūtinio bėgimo TSRS čempionas (1970, 1972–1973), 5000 m bėgimo brolių Znamenskių memorialo laimėtojas, 1971 m. TSRS tautų spartakiados vicečempionas, Europos čempionato ketvirtosios vietos laimėtojas, 1972-ųjų Miuncheno olimpinių žaidynių dalyvis, šešerius metus atstovavo TSRS rinktinei, Lietuvos nusipelnęs treneris. 

Dabar jis – Lietuvos olimpiečių asociacijos viceprezidentas, dešimt metų vadovauja Vilniaus olimpiečių klubui. 

„Mūsų asociacija – labai draugiška, puikiai susigyvenusi šeima, sieja 28 buvusius olimpiečius. Jau dešimt metų sausio 12-ąją visi kartu susirenkame savo būstinėje Lietuvos olimpiniame sporto centre pasveikinti vienas kitą su Naujaisiais metais, aptarti metų rezultatus ir numatyti naujų metų gaires.

Visi kartu nusifotografuojame – jau surinkome 7 tūkst. nuotraukų iš įvairių švenčių, klubo susirinkimų. Į diktofonus įrašome mūsų olimpiečių įspūdžius apie tai, kaip jie pradėjo sportuoti, treniravosi, kokių pasiekė pergalių. Ateityje ši medžiaga gal kam nors bus įdomi ir naudinga“, – pasakoja Romualdas, kuris kitąmet sausio 3 d. minės jau 75 metų jubiliejų.

Greitas ir slidinėjimo trasose

R. Bitė buvo ne tik pajėgus lengvaatletis, bet ir slidininkas, du kartus tapo Lietuvos čempionu. „Mano sportinė karjera prasidėjo būtent nuo slidinėjimo. Atlikdamas karinę tarnybą Lvove, 1965 m. atstovavau Ukrainos slidinėjimo rinktinei per TSRS tautų spartakiadą Sverdlovske. Gana neblogai šaudžiau, gal galėjau būti net geresnis biatlonininkas nei slidininkas. Bet mano treneris buvo slidininkas, todėl ir aš tuo užsiėmiau, įvykdžiau sporto meistro normą“, – prisimena Romualdas.

Jis tapo Ukrainos slidinėjimo vicečempionu, o, grįžęs į Lietuvą, 1967 m. – ir dukart Lietuvos čempionu. Tais metais namuose tepralaimėjo vos vienas varžybas. 

Slidinėjimo trasose Romualdas ir žmoną – daugkartinę Lietuvos čempionę Teresę Urbonavičiūtę-Bitienę – susirado. Šiemet sukako 50 metų, kaip yra susituokę. Romualdas mėgsta slidinėti ir dabar – Verkių parke keliolika kartų per metus važinėja po 1,5 valandos.

1967 m. per tuometes „Tiesos“ kroso varžybas Vingio parke Romualdas aplenkė visus varžovus ir buvo pakviestas į Lietuvos rinktinės treniruočių stovyklą. Prasidėjo Romualdo, kaip bėgiko, sportinė karjera. Tais pačiais metais jis įvykdė 5000 m distancijos ir 3000 m kliūtinio bėgimo nuotolio sporto meistrų normas.

Nepamiršta olimpiados

Dar ir šiandien Romualdui akyse Miuncheno olimpinės žaidynės, kuriose jis buvo septintas. Savo pasirodymą jis vertina teigiamai, nors neabejoja, kad galėjo kovoti ir dėl aukštesnės vietos. 
„Labai gerai jaučiausi, finale ketinau kovoti dėl ketvirtosios vietos. Laukdamas finalo, kuris vyko po trijų dienų, nutariau numesti svorio, valgiau tik vištieną. Paprastai sverdavau 72–73 kg, o tada numečiau apie 5,5 kilogramo. Tas mano eksperimentas brangiai kainavo: nusilpo organizmas ir finale, likus iki finišo 400 m, apleido jėgos“, – prisimena buvęs bėgikas.

Dabar jis dirba Lietuvos olimpinio sporto centro sporto bazių paslaugų skyriaus administratoriumi. Stebi, kaip rungtyniauja geriausi Lietuvos lengvaatlečiai ir tarp jų temato tik vieną kitą gabesnį vidutinių ir ilgų nuotolių bėgiką. Tačiau šiemet Romualdą ypač džiugino 800 m nuotolį bėgantis Simas Bertašius, triskart gerinęs Lietuvos rekordus.

„Kodėl daugiau neužauga gerų bėgikų? Didžiausia problema – kad, sportininkai, baigę mokyklas, nėra įtraukiami į sporto centrų sąrašus. Tarkime, Vilniuje dirbama tik su vaikais ir jaunimu. Maniežas pilnas vaikų, o didesnio meistriškumo lengvaatlečių niekam nereikia. Jeigu jie niekam nereikalingi, tai negauna jokio maitinimo, treneriai jų netraukia į sąrašus, nes už tai negauna atlyginimo.

Per savo karjerą sutikau daug talentingų bėgikų, tačiau jų sportinis kelias buvo trumpas, sportininkai nespėjo atsiskleisti. Dabar įsigaliojo tokia mada: treneriui manieže turi būti šilta, kad jis galėtų išsirengti, o sportininkui šiluma nesvarbu. Pamenu, kai tik pradėjau dirbti Lengvosios atletikos manieže, atėjus krizei, mūsų maniežuose buvo vos 5–7 laipsniai šilumos, treneriai dirbdavo su pirštinėmis ir apsirengę šiltomis striukėmis. 

Tokiomis sudėtingomis sąlygomis treniravosi ir visi didelio meistriškumo lengvaatlečiai, tačiau nė vienas jų nesiskundė. O dabar, jeigu tik kas – jau aliarmas“, – tikina Romualdas. 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
Įkvepia ir trenerio pasitikėjimas
2019 04 19
Žvilgsnis
„Lietkabelio“ krepšininkas Paulius Valinskas: apie pasikeitusią atmosferą „Neptūno“ ekipoje, savo žaidimą, „Žalgirio“ kovas Eurolygoje.
J.Mačiulis Velykas pasitinka be siūlų
2019 04 19
Sporto medicina
„Pooperacinis tinimas jau praėjo, šiandien ištraukti siūlai. Pradėsim reabilitaciją ir atsistatymą", - teigia J.Mačiulį gydantis V.Trumpickas.
„Iš palūžusių vyrų padarė karius“
2019 04 19
Komentaras
Legendinis krepšinio treneris Rimantas Endrijaitis po Eurolygos mačų Stambule: „Veikiausiai Š.Jasikevičius paklausė žaidėjų, ar jie turi kiaušinius.“
 
Laimėjo ir čempionai, ir vicečempionai
2019 04 19
A lyga
Marijampolės „Sūduva“ svečiuose turėjo vargo su „Panevėžiu“, o Vilniaus „Žalgiris“ namuose pranoko „Kauno Žalgurį“.
Futbolą derina su kūryba
2019 04 19
Projektas
Tūkstančiai vaikų darželiuose šaltuoju metu laiku keliauja po linksmą ir margaspalvį „Futboliuko“ pasaulį.
LFF taurės burtai: antras dublis
2019 04 19
Burtai
Ketvrirtadienį nepavykus be nesklandumų ištraukti „Sharp LFF taurės" burtų, šiandien jie buvo traukiami iš naujo.
Olimpietės sugrįžimą stabdo skurdi realybė
2019 04 17
Žvilgsnis
Maratonininkė D.Lobačevskė įsitikino: profesionaliems sportininkams atsigavimą po traumų labai sunkina šiuolaikinių reabilitacijos centrų stygius.
Europos kongrese – svarbūs sprendimai
2019 04 16
Kongresas
Europos lengvosios atletikos kongrese nutarta, kad žemyno čempionate moterys, kaip ir vyrai, ėjimo varžybose įveiks ne tik 20 km, bet ir 50 km distanciją.
Pakoreguota trasa bėgikus tik džiugino
2019 04 14
Bėgimas
'Nepaisant siaurų takų, visi bėgo drausmingai saugojo vieni kitus“, - pasakojo vienas iš Panevėžio "Senvagės" bėgimo organizatorių Pavelas Fedorenka.
 
Lietuvės suklupo lemiamame mače
2019 04 19
Fed Cup
Lietuvos tenisininkės pralaimėjo suomėms ir nepateko į Federacijų taurės turnyro aukštesnę grupę.
Lietuvis triumfavo kartu su italu
2019 04 19
Svetur
"Tennis Europe" jaunių (iki 16 m.) turnyro "Hellenic Bank Masters Tennis Academy" dvejetų varžybas laimėjo Ainiaus Sabaliausko ir Mariano Tammaro pora.
Lietuviai pergalingai žengia tikslo link
2019 04 17
Svetur
Perspektyvūs Lietuvos jauniai prasibrovė į tarptautinio teniso turnyro Kipre pusfinalius. Jie tęsia kovą ir dvejetų varžybose.
Seimo narys parodė savo jėgą
2019 04 19
Graplingo imtynės
Šiauliuose praūžęs miesto graplingo čempionatas sutraukė per šimtą dalyvių, tarp kurių netrūko koviniame sporto pasaulyje žinomų vardų.
Sportas – lyg narkotikas
2019 04 19
Bušido
„Žvaigždė? Aš? Nesąmonė. Tai trukdo sportininkui, – atvirai sako kovotojas Marius Žaromskis, žengsiantis į narvą Vilniuje.
Jauna kovotoja nekantrauja žengti į narvą
2019 04 17
Bušido
„Svarbiausia daryti tai, ką myli, kas suteikia didžiausias emocijas, aistrą, – sako kovotoja Ernesta Kareckaitė, besirengianti debiutui kovos narve.
 
Po Šiaurės pragaro kaista lietuvio telefonas
2019 04 15
Atgarsiai
Legendinėse lenktynėse Paryžius – Rubė 9-ąją vietą iškovojęs Evaldas Šiškevičius: „Padariau tai, ko labai norėjau. Geriau tikėtis ir negalėjau.”
Vėl pasižymėjo legendinėse lenktynėse
2019 04 14
Dviračiai
Paryžius - Rubė lenktynių išvakarėse Lietuvos dviratininkas EValdas Šiškevičius gavo dovanų alaus "Evaldas", taip pavadinto jo garbei.
Arčiausiai lyderių – R.Leleivytė
2019 04 03
Reitingas
Lietuvos dviračių plento grupinių lenktynių čempionė Rasa Leleivytė („Aromitalia-Basso Bikes-Vaiano“) pasaulio reitinge žengia 39-ta.
Lietuvos rinktinė paragavo pergalės skonio
2019 04 14
Rinktinė
Lietuvos rankinio rinktinė per ketvirtąsias atrankos rungtynes iškovojo pirmuosius taškus - įveikė Rumuniją 24:23
Rinktinei nepadės J. Truchanovičius
2019 04 13
Rankinis
Nacionalinė Lietuvos vyrų rankinio rinktinė atsakomąsias rungtynes namie su rumunais sekmadienį žais be patyrusio Jono Truchanovičiaus.
Rankinio rinktinei vilčių - dar mažiau
2019 04 11
Rankinis
Lietuvos rankininkai patyrė trečią pralaimėjimą atrankoje į Europos pirmenybes - svečiuose 23:28 nusileido rumunams.
 
Vieni šventė, kiti kaltino teisėjus
2019 04 15
Lietuvos čempionatas
Vienas įspūdingiausių savaitgalių Lietuvos tinklinio čempionatų istorijoje vainikuotas Klaipėdos "Amber Queen" triumfu.
Po auksinio seto - nevaldomos emocijos
2019 04 14
Finalas
Lietuvos moterų tinklinio finale po permainingo auksinio seto Kauno VDU žaidėjos šoko pergalės šokį ir liejo džiaugsmo ašaras.
Bronza keliaus į Kauną ir Jonavą
2019 04 14
Tinklinis
Rungtynes dėl trečiųjų Lietuvos tinklinio čempionatų vietų laimėjo Kauno" Rio-Starto" vyrai ir Jonavos "Aušrinės-KKSC" moterys.
Maršrutas nesikeičia: Vilnius – Palanga
2019 04 19
Lenktynės
Gegužės 3 dieną bus duotas startas tapusioms tradicinėmis, jau penktosioms elektromobilių varžyboms „Charge it on! Vilnius - Palanga“.
Europos kartingo čempionate – ir lietuvis
2019 04 19
Kartingas
Balandžio 21 d., Prancūzijoje vyksiančiame CIK-FIA Europos kartingo čempionato 1-ojo etapo lenktynėse startuos Lietuvos čempionas Kajus Šikšnelis.
Dvidešimtosios lenktynės su mikrofonu
2019 04 18
1000 km lenktynės
Saulenio Pociūno atmintyje neišdilusi istorija, kai eteryje garso režisierius per pagrindines lenktynes ne vieną kartą keitė jo balsą.
 
Kontroliniame mače – įvarčių kruša
2019 04 18
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio rinktinė kontrolinėse rungtynėse Elektrėnuose ketvirtadienį 8:5 nugalėjo svečius iš Estijos ir iškovojo antrąją pergalę.
Pirmoje repeticijoje – pergalė prieš estus
2019 04 17
Ledo ritulys
Lietuvos vyrų ledo ritulio rinktinė sėkmingai pradėjo kontrolinių rungtynių seriją ruošiantis pasaulio čempionato I diviziono A grupės turnyrui.
Bando pralaužti ledus moterų rinktinei
2019 04 16
Ledo ritulys
Žengtas svarbus žingsnis moterų rinktinės dalyvavimo pasaulio čempionatuose link, tačiau asociacijai „Hockey Lietuva“ teks laukti IIHF išimties.
Štilis koreguoja buriuotojų planus
2019 04 18
Buriavimas
„Vos prasideda varžybos, atrodo, vėjas atostogų išeina“, – pasakojo Pasaulio buriavimo taurės varžybose dalyvaujanti Viktorija Andrulytė.
Kariai kovojo miško trasose
2019 04 18
Orientavimasis
Žiežmariuose vyko Lietuvos kariuomenės karinio orientavimosi čempionatas. Jame varžėsi per 80 profesinės karo tarnybos karių ir karių savanorių.
Prie biliardo stalų – tik merginos
2019 04 17
Biliardas
Balandžio 20 d. Lietuvos moterų biliardo lyga kviečia į Kaune vyksiančias jubiliejines moterų pulo varžybas “M8 Taurei” laimėti.
 
Pirmą Fondo barjerą įveikė 1041 projektas
2019 04 18
Fondas
Paskelbtas 2019 m. Sporto rėmimo fondo paraiškų, atitikusių nustatytus formalius vertinimo kriterijus, sąrašas.
LTOK – tradiciniai apdovanojimai
2019 04 18
Apdovanojimai
Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete pagerbti jubiliejines sukaktis švenčiantys sporto žmonės.
Laipiotojai grįžo į LTOK gretas
2019 04 18
Posėdis
LTOK Vykdomojo komiteto posėdyje kalbėta apie pinigus, tarptautinius renginius, Lietuvos laipiojimo sporto asociaciją, žurnalistus, olimpinius kandidatus.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas