Marytė Marcinkevičiūtė 2019 m. sausio 20 d. 13:21 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Olimpiečio dovana protėviui – paminklas

Legendinis bėgikas Romualdas Bitė sportinį kelią pradėjo nuo slidinėjimo, žiemos trasoje jis sutiko ir savo gyvenimo meilę.

R. Bitė (priekyje) bėgimo take iškovojo daugybę titulų.
pliadisfoto.com nuotr.
R. Bitė (priekyje) bėgimo take iškovojo daugybę titulų.
   
Miuncheno olimpinių žaidynių 3000 m kliūtinio bėgimo septintosios vietos laimėtojas Romualdas Bitė šią vasarą Lietuvos nepriklausomybės 100-mečio proga savo rankomis stengėsi pastatyti paminklinį akmenį giminaičiui, senelio broliui, 1863 m. sukilimo būrio vadui Adomui Bitei ir jo bendražygiams atminti.

Šios idėjos sumanytojas – 1863 m. sukilimo laikotarpiu besidomintis šiaulietis Mindaugas Stakutis, o akmeninį paminklą ant Bičių giminei priklausančios žemės Šiaulėnų seniūnijoje (Šiaulių apskritis), gimtajame Aušrėnų kaime, sumūrijo R. Bitė. 
 
Paminklo atidengimo dieną Šiaulėnų bendruomenės namuose garsusis lengvaatletis surengė ir savo apdovanojimų ekspoziciją, kurią ketina padovanoti šio miestelio muziejui.

„Esu be galo dėkingas Šiaulių istorikui M. Stakučiui, kurį erzino netoli Aušrėnų esančio Dvarčių kaimo laukuose išlikęs sukilimo laikus menantis paminklas, skirtas carinės Rusijos generolui. Jis klausė – o kodėl mes negalime pastatyti paminklo saviems didvyriams, kurie bruzdėjo prieš caro kareivius ir su jais kovojo?

Socialiniuose tinkluose istorikas sukūrė atskirą puslapį, ragindamas padėti įgyvendinti šią idėją. Tą informaciją „Facebook’e“ pastebėjo mano žmonos Teresės sesuo Elytė ir 16 metų Čikagoje gyvenanti mano dukra Gabrielė. Pasitarę su šeima, nusprendėme, kad sukilimo vadovui bei jo kovos draugams reikia pastatyti paminklą“, – pasakoja R. Bitė. 

Praėjusiais metais Romualdas nuvyko į Šiaulėnus, viską aptarė su seniūne, ji neprieštaravo šiam sumanymui. Vytį paminklui iškalė žinomo lengvaatlečio Petro Šimonėlio brolis, Utenos skulptorius Valentinas Šimonėlis, anksčiau buvęs gero lygio dviratininkas.

Gegužę, kiekvieną savaitgalį, Romualdas važinėjo į savo tėviškę ir klojo pamatus, mūrijo paminklą, įkomponavo 80 kg sveriantį Vytį. 

Tačiau savo giminaičio kapo Visų Šventųjų dieną garsusis Lietuvos bėgikas negali aplankyti. Mat savo laiku A. Bitė išvyko į Prancūziją parūpinti ginklų ir ieškoti užsienio šalių pagalbos. Tačiau, sukilimą pralaimėjus, į Lietuvą jau nesugrįžo – Paryžiuje praleido beveik 20 metų, dalyvavo Paryžiaus komunos kovose ir viename iš Prancūzijos sostinės priemiesčių yra palaidotas.Vadovauja klubui

R. Bitė – triskart 3000 m kliūtinio bėgimo TSRS čempionas (1970, 1972–1973), 5000 m bėgimo brolių Znamenskių memorialo laimėtojas, 1971 m. TSRS tautų spartakiados vicečempionas, Europos čempionato ketvirtosios vietos laimėtojas, 1972-ųjų Miuncheno olimpinių žaidynių dalyvis, šešerius metus atstovavo TSRS rinktinei, Lietuvos nusipelnęs treneris. 

Dabar jis – Lietuvos olimpiečių asociacijos viceprezidentas, dešimt metų vadovauja Vilniaus olimpiečių klubui. 

„Mūsų asociacija – labai draugiška, puikiai susigyvenusi šeima, sieja 28 buvusius olimpiečius. Jau dešimt metų sausio 12-ąją visi kartu susirenkame savo būstinėje Lietuvos olimpiniame sporto centre pasveikinti vienas kitą su Naujaisiais metais, aptarti metų rezultatus ir numatyti naujų metų gaires.

Visi kartu nusifotografuojame – jau surinkome 7 tūkst. nuotraukų iš įvairių švenčių, klubo susirinkimų. Į diktofonus įrašome mūsų olimpiečių įspūdžius apie tai, kaip jie pradėjo sportuoti, treniravosi, kokių pasiekė pergalių. Ateityje ši medžiaga gal kam nors bus įdomi ir naudinga“, – pasakoja Romualdas, kuris kitąmet sausio 3 d. minės jau 75 metų jubiliejų.

Greitas ir slidinėjimo trasose

R. Bitė buvo ne tik pajėgus lengvaatletis, bet ir slidininkas, du kartus tapo Lietuvos čempionu. „Mano sportinė karjera prasidėjo būtent nuo slidinėjimo. Atlikdamas karinę tarnybą Lvove, 1965 m. atstovavau Ukrainos slidinėjimo rinktinei per TSRS tautų spartakiadą Sverdlovske. Gana neblogai šaudžiau, gal galėjau būti net geresnis biatlonininkas nei slidininkas. Bet mano treneris buvo slidininkas, todėl ir aš tuo užsiėmiau, įvykdžiau sporto meistro normą“, – prisimena Romualdas.

Jis tapo Ukrainos slidinėjimo vicečempionu, o, grįžęs į Lietuvą, 1967 m. – ir dukart Lietuvos čempionu. Tais metais namuose tepralaimėjo vos vienas varžybas. 

Slidinėjimo trasose Romualdas ir žmoną – daugkartinę Lietuvos čempionę Teresę Urbonavičiūtę-Bitienę – susirado. Šiemet sukako 50 metų, kaip yra susituokę. Romualdas mėgsta slidinėti ir dabar – Verkių parke keliolika kartų per metus važinėja po 1,5 valandos.

1967 m. per tuometes „Tiesos“ kroso varžybas Vingio parke Romualdas aplenkė visus varžovus ir buvo pakviestas į Lietuvos rinktinės treniruočių stovyklą. Prasidėjo Romualdo, kaip bėgiko, sportinė karjera. Tais pačiais metais jis įvykdė 5000 m distancijos ir 3000 m kliūtinio bėgimo nuotolio sporto meistrų normas.

Nepamiršta olimpiados

Dar ir šiandien Romualdui akyse Miuncheno olimpinės žaidynės, kuriose jis buvo septintas. Savo pasirodymą jis vertina teigiamai, nors neabejoja, kad galėjo kovoti ir dėl aukštesnės vietos. 
„Labai gerai jaučiausi, finale ketinau kovoti dėl ketvirtosios vietos. Laukdamas finalo, kuris vyko po trijų dienų, nutariau numesti svorio, valgiau tik vištieną. Paprastai sverdavau 72–73 kg, o tada numečiau apie 5,5 kilogramo. Tas mano eksperimentas brangiai kainavo: nusilpo organizmas ir finale, likus iki finišo 400 m, apleido jėgos“, – prisimena buvęs bėgikas.

Dabar jis dirba Lietuvos olimpinio sporto centro sporto bazių paslaugų skyriaus administratoriumi. Stebi, kaip rungtyniauja geriausi Lietuvos lengvaatlečiai ir tarp jų temato tik vieną kitą gabesnį vidutinių ir ilgų nuotolių bėgiką. Tačiau šiemet Romualdą ypač džiugino 800 m nuotolį bėgantis Simas Bertašius, triskart gerinęs Lietuvos rekordus.

„Kodėl daugiau neužauga gerų bėgikų? Didžiausia problema – kad, sportininkai, baigę mokyklas, nėra įtraukiami į sporto centrų sąrašus. Tarkime, Vilniuje dirbama tik su vaikais ir jaunimu. Maniežas pilnas vaikų, o didesnio meistriškumo lengvaatlečių niekam nereikia. Jeigu jie niekam nereikalingi, tai negauna jokio maitinimo, treneriai jų netraukia į sąrašus, nes už tai negauna atlyginimo.

Per savo karjerą sutikau daug talentingų bėgikų, tačiau jų sportinis kelias buvo trumpas, sportininkai nespėjo atsiskleisti. Dabar įsigaliojo tokia mada: treneriui manieže turi būti šilta, kad jis galėtų išsirengti, o sportininkui šiluma nesvarbu. Pamenu, kai tik pradėjau dirbti Lengvosios atletikos manieže, atėjus krizei, mūsų maniežuose buvo vos 5–7 laipsniai šilumos, treneriai dirbdavo su pirštinėmis ir apsirengę šiltomis striukėmis. 

Tokiomis sudėtingomis sąlygomis treniravosi ir visi didelio meistriškumo lengvaatlečiai, tačiau nė vienas jų nesiskundė. O dabar, jeigu tik kas – jau aliarmas“, – tikina Romualdas. 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
Jauniesiems talentams - D. Slaninos pamokos
2019 02 21
Talentai
"Talentų kartos" projekto dalyvių laukia Ramūno Butauto, Jurgitos Štreimikytės-Virbickienės, Viliaus Stanišausko, Donato Slaninos ir kitų trenerių pamokos.
KMT finalo metu - įspūdingas pasirodymas
2019 02 21
Už aikštės
Vilniaus "Ryto" šokėjos kartu su specialiųjų poreikių žmonėmis bei „Iron Wolf Drum Line“ surengė įsimintiną pasirodymą KMT finalo pertraukos metu.
"Iš kailio nertis nereikės"
2019 02 21
Atranka
Antanas Sireika: „Kiek buvo valandų, kai klausdavai savęs, koks durnius pasiūlė būti treneriu“.
 
LFF I lygos licencijas suteikė 7 klubams
2019 02 21
I lyga
FK „Banga“, „FK „Nevėžis“, FK „Pakruojis“, FC „Džiugas“, „Žalgiris B“, „Stumbras B“, „Trakai B“ („Riteriai B“) gavo I lygos licencijas.
LFF piniginėje - 2 milijonų skylė
2019 02 21
Federacija
LFF rengiasi imti milijoninį kreditą, uždarinėti Nacionalinę futbolo akademiją ir nuo šiol remtis Briuselio "Anderlecht" jaunimo rengimo programa.
Paaiškėjo varžovės pakeliui į čempionatą
2019 02 21
Moterų futbolas
Paaiškėjo Lietuvos nacionalinės moterų rinktinės varžovės kovoje dėl patekimo į UEFA Europos futbolo čempionatą.
Į Europą - paskutinės minutės bilietu
2019 02 21
Bėgimas
Išnaudojo paskutinį šansą: sprinterė Akvilė Andriukaitytė paskutinę normatyvų vykdymo dieną pasiekė reikiamą rezultatą ir pateko į Europos čempionatą.
Liko per pusmetrį nuo medalio
2019 02 20
Trišuolis
Uždarų patalpų lengvosios atletikos varžybose „PSD Bank Meeting Dusseldorf“ savo jėgas išbandė Lietuvos trišuolininkė Dovilė Dzindzaletaitė.
Mažeikiuose - brolio ir sesers triumfas
2019 02 18
Bėgimas
Tradicinis bėgimas Mažeikiuose vasario 16-ąją – „Bėgame už laisvę – baigėsi absoliučiu brolio ir sesers Remigijaus ir Loretos Kančių triumfu.
 
Dvejetuose - pergalingas L. Grigelio startas
2019 02 20
Dvejetai
"Internazionali di Tennis Trofeo Faip-Perrel“ dejetų varžybų pirmajame rate trečiadienį Laurynas Grigelis su čeku Zdeneku Kolaru įveikė turnyro favoritus.
Šiauliuose - pergalingas lietuvės startas
2019 02 20
Jaunimas
Iveta Daujotaitė (236-oji pasaulio jaunių raketė) 6:3, 6:2 nugalėjo kiprietę Eleni Louką (147).
Lietuvos teniso padangėje - naujos lygos
2019 02 19
Lietuvos čempionatas
Naujame Lietuvos teniso klubų čempionato sezone nuo šio sezono atsiras dvi lygos, kuriose žaisti galės ir profesionalūs tenisininkai.
Užsieny blizgėjusi lietuvė kausis Vilniuje
2019 02 21
Kovos menai
UFC realybės šou „Ultimate Fighter“ sublizgėjusi kovotoja iš Lietuvos Julija Stoliarenko pradėjo pasiruošimą būsimai kovai, kuri vyks turnyre Vilniuje.
Kovai ruošiasi su geriausiais kovotojais
2019 02 20
Kovotojai
„Su nekantrumu laukiu šios dvikovos ir tikiuosi, kad tai bus dar vienas žingsnis pirmyn mano karjeroje“, – prisipažino kovotojas Igoris Osininas.
R. Namajunas vasarą viešės Lietuvoje
2019 02 19
MMA
Lietuvių kilmės UFC žvaigždė Rose Namajunas gegužę gins pasaulio čempionės titulą, o vasaros pabaigoje dalyvaus pusbrolio vestuvėse Lietuvoje.
 
Į elitą - R. Navardausko keliais
2019 02 19
Moksleivių sportas
Šešiolikmetis kvėdarniškis Aivaras Mikutis žavisi savo kraštiečiu Ramūnu Navardausku ir treniruojasi pas jo pirmąjį trenerį.
Planetos čempionate – keturi lietuviai
2019 02 14
Trekas
Lenkijoje vyksiantis pasaulio dviračių treko čempionatas bus jau 15-tas Lietuvos rinktinės lyderei Simonai Krupeckaitei. Jos sąskaitoje – net 13 medalių.
Lietuviui - 3 reitingo taškai
2019 02 10
Dviračiai
Prancūzijioje vykusiose dviračių lenktynėse „Etoile de Besseges“ Evaldas Šiškevičius užėmė 24-ą, o R. Navardauskas - 116-ą vietas.
Pergales pasiekė namų komandos
2019 02 21
Lietuvos čempionatas
Rankinio lygoje Klaipėdoje „Dragūnas“ užtikrintai įveikė „Kauno Ąžuolą-KTU“ 37:29, o Vilniuje „Šviesa“ nugalėjo Kauno „Granitą-Karį“ 27:21.
Dėl taurės kausis Utenoje
2019 02 20
Taurė
Keturios stipriausios vyrų ir moterų komandos kovo 2-3 dienomis susigrums dėl Lietuvos rankinio federacijos taurės.
LFR niršta: „Žlugdomas komandinis sportas“
2019 02 20
Finansai
Lietuvos rankinio federacijai užkliuvo sporto finansavimo kriterijai - išplatintame pranešime teigiama, kad žlugdomas net ir krepšinis.
 
Kambodžoje pateko į pagrindines varžybas
2019 02 21
Paplūdimio tinklinis
Urtė Andriukaitytė ir Vytenė Vitkauskaitė sėkmingai įveikė FIVB dviejų žvaigždučių turnyro atranką, nugalėdamos Rusijos ir Japonijos tinklininkes.
Baltijos lygoje - išskirtinis alytiškės šou
2019 02 19
Baltijos lyga
Jekaterina Kovalskaja atliko net 8 neatremiamus padavimus ir surinko 31 tašką bei atvedė Alytaus klubą į pergalę Baltijos tinklinio lygoje.
Lietuvos trejetukas pasipuošė bronza
2019 02 18
Sniego tinklinis
Europos sniego tinklinio ture – dar vienas puikus Lietuvos sportininkių pasirodymas - B. Aleknavičiūtė, S. Bekiš-Šturo ir V. Oganauskienė iškovojo bronzą.
Iš sniegynų - tiesiai į dykumą
2019 02 21
Ralis
Benedikto Vanago komandoje - darbymetis. Po sėkmingų lenktynių Karelijos sniegynuose automobilį vėl reikia pritaikyti dykumoms.
Finalą lietuviui apkartino avarija
2019 02 19
Motokrosas
Naujam pasaulio motokroso čempionato sezonui besiruošiantis lietuvis Arminas Jasikonis varžybose Anglijoje užėmė trečiąją vietą.
Dakaro visureigį parduoda už 217 000 eurų
2019 02 17
Situacija
„Agrorodeo“ komanda atsisveikina su „Toyota Hilux“ visureigiu, kuriuo Vaidotas Žala ir Saulius Jurgelėnas du metus važiavo Dakaro ralyje.
 
Liko toli nuo apdovanojimų
2019 02 21
Jauniai
Pasaulio jaunimo kalnų slidinėjimo čempionato didžiausiojo slalomo varžybose ketvirtadienį Lietuvos atstovas Andrejus Drukarovas užėmė 61-ąją vietą
"Gėlių ceremonijoje teko tramdyti ašaras"
2019 02 20
Biatlonas
Biatlono istoriją rašantis Karolis Dombrovskis iššovė Europos čempionate - finišavo šeštas asmeninėse lenktynėse.
Lietuvis pasižymėjo, jo klubas laimėjo
2019 02 20
Ledo ritulys
Rygos "Dinamo" atstovaujantis Nerijus Ališauskas antrame mače iš eilės atliko rezultatyvų perdavimą, o latvių klubas iškovojo svarbią pergalę.
Izraelyje - viena lietuvio pergalė
2019 02 21
Snukeris
Žaidęs su kur kas labiau patyrusiais varžovais 15-metis N. Kolpačenka pasiekė vieną pergalę ir į atkrintamasias Europos U-21 snukerio čempionate nepateko.
Alytiškio taikinyje - Tokijas
2019 02 21
Šaudymas iš lanko
Rolandas Baranauskas siekia tapti pirmuoju lietuviu, kuris dalyvautų paralimpinių žaidynių šaudymo iš lanko varžybose.
Fabijoniškių baseine - tarptautinės varžybos
2019 02 20
Plaukimas
Fabijoniškių baseine vyks V. ir V. Katkevičių atminimo taurės varžybos bei didelio susidomėjimo iš užsienio sulaukiantis Eurazijos taurės turnyras.
 
Kalbos baigtos: Vilnius turės stadioną
2019 02 20
Stadionas
Vilniaus miesto savivaldybės taryba uždegė žalią šviesą Šeškinės Daugiafunkcio komplekso koncesijos sutarčiai.
Vienijasi buriavimo sporto organizacijos
2019 02 20
Buriavimas
Jau šį savaitgalį Klaipėdoje rinksis penkių šalių – lietuvių, latvių, estų, danų ir italų buriavimo sporto nevyriausybinių organizacijų atstovai.
Uždegė žalią šviesą projektų finansavimui
2019 02 20
Fondas
Švietimo, mokslo ir sporto ministras A.Monkevičius patvirtino kvietimus teikti paraiškas Sporto rėmimo fondo lėšomis finansuojamiems sporto projektams.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas