Marytė Marcinkevičiūtė 2018 m. gruodžio 12 d. 08:17 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Į Lietuvą iš Sibiro ryžosi eiti pėsčiomis

Pasaulio imtynių čempiono Rimanto Bagdono charakterį grūdino ir sunkios gyvenimo sąlygos tremtyje.

R.Bagdonas.
pliadisfoto.com nuotr.
R.Bagdonas.
   
Lapkričio 25-ąją pasaulio imtynių čempionui vilniečiui Rimantui Bagdonui sukako 80 metų. Jis – pirmasis Lietuvos imtynininkas, kuriam pavyko tapti geriausiu pasaulyje.

Savo jubiliejų legendinis atletas šventė ne Lietuvoje gausiame draugų būryje, o Ispanijoje. 

Šiauliuose pasibaigus 18 kartą surengtam jo vardo tarptautiniam graikų ir romėnų imtynių turnyrui, sukaktuvininkas netrukus išvyko į Ispaniją pailsėti ir į namus sugrįžo jau po gimtadienio, lapkričio 26-ąją.

„Tie, kas norės pasveikinti su jubiliejumi, galės tai padaryti gruodžio 12-ąją kino teatre „Forum Cinemas Vingis“, kur bus pristatytas dokumentinis kino filmas apie mane“, – siūlo R. Bagdonas. 

Po vieno jubiliejaus – kitas

 
Kitąmet R. Bagdono lauks dar vienas jubiliejus – sukaks 50 metų, kai jis pradėjo dirbti visuomeninio maitinimo srityje – 1969 m. balandį jis įsidarbino „Žirmūnų“ restorane. Rimantas pateikia įspūdingus skaičius: maitinimo įstaigose, kurioms jis vadovavo, valgė nuo 15 iki 18 mln. žmonių. 
 
Legendinis imtynininkas džiaugiasi, kad savo jubiliejų sutinka neturėdamas jokių traumų, neprisiauginęs nereikalingų kilogramų. „Tik plaukų sumažėjo, – šypteli Rimantas. – Jaučiuosi gerai, kiekvieną rytą prie Žaliųjų ežerų stengiuosi nubėgti 3–4 kilometrus. Naujajame dokumentiniame filme pamatysite, kaip bėgioju: kai mane filmavo, 161 laiptelį įveikiau tris kartus“, – sako R. Bagdonas. 
 
Jis pripažįsta, kad, jeigu ne sportas, kažin ar jam būtų taip laimingai susiklostęs gyvenimas. „Viską, ką turiu, pasiekiau dėl sporto“, – teigia garsusis imtynininkas. 

Didelė gimtinės trauka 

R. Bagdono biografijoje netrūksta ir kvapą gniaužiančių posūkių. Vienas įsimintiniausių – pabėgimas iš tremties Sibire 1954-aisiais. „Kaip juokaudamas sakau, Lietuva visą laiką manęs norėjo atsikratyti, o aš į ją vis sugrįždavau. Žinote, kokia mano ilgo gyvenimo paslaptis? Tyras oras ir „dietinis“ maistas, kurį beveik 14 metų valgiau Sibire. Pagrindinis valgis vasarą buvo balandos, o pirmą sykį duonos riekės atsikandau, būdamas 7–8 metų. Mano mama, Sibire išbuvusi 23 metus, nugyveno kone 100 metų.
 
Pirmą kartą Lietuva manęs norėjo „atsikratyti“ 1941 m., kai, būdamas pustrečių metukų, birželio mėnesį pirmu traukiniu su mama buvau vežamas į Sibirą. 

Paskui manęs nepriėmė studijuoti į Kūno kultūros institutą ir turėjau išvykti į Ukrainą. Ten praleidau pačius gražiausius savo metus – nuo 1959 iki 1964-ųjų. Kijeve baigiau Kūno kultūros institutą, susiradau žmoną Jevgeniją, gimė sūnus, keturis kartus tapau Ukrainos čempionu. 

2002 m. Amerikoje gavau žaliąją kortą – ten išbuvau pusę metų, padirbėjau dar nuo sovietmečio gero draugo imtynių konsultantu. Amerikoje turėjo vykti pasaulio imtynių čempionatas, tačiau po teroro akto 2001 m. rugsėjo 11-ąją jis buvo nukeltas į Europą ir tapau nereikalingas, grįžau į Lietuvą“, – prisimena R. Bagdonas.

Šiuos metu Amerikoje gyvena Rimanto sūnus Algis. Jis 1989 m. išvyko lankyti močiutės ir pasiliko iki šių dienų. 18-metė anūkė Gabrielė pirmame kurse studijuoja viename iš Amerikos universitetų kriminalistiką ir lanko irklavimo pratybas, o 27-erių anūkas Giedrius dirba vadybininku restorane. 

Pasaulio čempiono dukra Inga dvi kadencijas buvo Lietuvos žirginio sporto federacijos generalinė sekretorė, tačiau vėliau šio darbo atsisakė. Dabar augina du žirgus. „Kai dešimtmetę dukrą nuvedžiau į žirgyną, taip jos, dabar jau sulaukusios 43-ejų, iš žirgyno ir negaliu išvesti. Su žirgais Inga draugauja iki šių dienų, tik nejoja“, – pasakoja Rimantas apie šeimą, prisimindamas ir skaudžiai išgyventą prieš trejus metus netektį – žmonos Jevgenijos mirtį.

Į Lietuvą – pėsčiomis 

Į Sibirą su mama R. Bagdonas buvo išvežtas 1941 m. birželio 16-ąją iš Naujosios Vilnios geležinkelio stoties. Kelionė truko kone pusketvirto mėnesio. Kiek vėliau garlaiviu jie buvo nugabenti į Tomsko sritį, kur ir bėgo Rimanto vaikystė. 
 
R. Bagdonas ten baigė septynmetę mokyklą rusų kalba. Jau būdamas 12-os nevengė sunkaus darbo, nes reikėjo užsidirbti duonai – dirbo krovėju, tampė medžius. 
 
„Tuoj po karo gyventi jau buvo kiek lengviau – iš Lietuvos gaudavome siuntinių su džiovintais obuoliais, pirmą sykį pamačiau, kas yra balta duona. Būdavo didžiausia šventė, kai kas nors pavaišindavo lašinukais, kurie tada buvo didelis deficitas“, – prisimena Rimantas. 1954-aisiais, mamos paragintas, Rimantas pėsčiomis per taigą leidosi į Lietuvą – su savimi pasiėmė tik maisto, šiek tik pasitaupytų pinigų ir moksleivio pažymėjimą. 

„Dieną eidavau, o naktimis po eglėmis atsiguldavau kelias valandas numigti. Dalį kelio įveikiau laivu, dalį - traukiniu. Po dviejų mėnesių pasiekiau Maskvą, paskui – ir Vilnių“, – pasakoja pasaulio čempionas. 

Mamos gimtinėje Raseinių r., Vadžgiriuose, jis baigė septynmetę mokyklą. Už kitus Rimantas buvo gerokai stipresnis. Žaidė stalo tenisą, tinklinį, rankinį. Vėliau įstojo mokytis į Vilniaus žemės ūkio mechanizacijos technikumą, kuriame sportas buvo itin mėgstamas.

Rudenį vaikinas buvo pakviestas lankyti bokso treniruočių, jį pusantro mėnesio tobulino treneris Zigmas Katilius. Kiek vėliau sportininkas atsidūrė Lietuvos imtynių čempiono Vaclovo Remeikos grupėje. Šis treneris, pastebėjęs išskirtinių gabumų vaikiną, jį nukreipė į trenerio Mykolo Misiūros grupę. Taip imtynėmis talentingas jaunuolis užsiėmė iki pat savo sportinės karjeros pabaigos. 

„Man norėjosi valgyti, gražiai apsirengti, nes technikume tegaudavau 14 rublių stipendiją. Kai pradėjau treniruotis, treneris man davė maisto talonų „Naručio“ valgykloje. Per varžybas su latviais gavau treniruočių kostiumą“, – prisimena R. Bagdonas. 

Pati svariausia pergalė 

Jau 1956 m. per I Lietuvos spartakiadą Rimantas laimėjo aukso medalį, o po metų įvykdė sporto meistro normą. 1961 m. jis – TSRS čempionas (atstovavo Ukrainai), 1962 m. – TSRS vicečempionas, 1963 m. – TSRS tautų spartakiados čempionas, 1964 m. – TSRS čempionato bronzinis prizininkas.
 
Pati svariausia R. Bagdono pergalė – 1965 m. Tamperėje (Suomija) laimėtas pasaulio čempionatas iki 87 kg svorio kategorijoje. 

Maskvoje jam buvo paskirta 4,7 tūkst. rublių premija ir populiarus to meto radijo imtuvas VEF. TSRS gynybos ministras sportininkui padovanojo ir auksinį laikrodį „Majak“. Rimantas Kijeve gavo trijų kambarių butą, kurį išsikeitė į butą Vilniuje. 

Remia gimnazistus 

Kai šiemet Šiaulių sporto gimnazijoje, kurioje taip pat mokosi graikų ir romėnų imtynininkų, buvo baigiama statyti naują, modernią sporto salę, Rimantas miesto merui pasakė: jeigu salė bus atidaryta laiku, joje bus surengtas jo vardo 18-asis tarptautinis graikų ir romėnų imtynių turnyras. Sporto salė buvo atidaryta laiku, o viena iš salių buvo pavadinta R. Bagdono vardu. 
 
Savo žodį Rimantas ištesėjo. Šiemet pirmą kartą turnyras iš Vilniaus iškeliavo į Šiaulius. Varžybose dalyvavo 180 sportininkų iš penkių šalių, kartu vyko ir Lietuvos moksleivių čempionatas. 

Dabar pasaulio čempionas kiekvieną mėnesį keturiems gerai besimokantiems ir pasiekiantiems gerų rezultatų gimnazijos sportininkams moka po 100 eurų stipendiją, o dviem – po 50 eurų. 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
Lietuvos rinktinė - penkta
2019 07 21
U-20
Lietuvos 20-mečių rinktinė 89:73 laimėjo Europos jaunimo krepšinio čempionato rungtynes dėl penktosiose vietos prieš turkus.
Kaip ir pernai, pradės dvikova su baskais
2019 07 19
Tvarkaraščiai
Paaiškėjo 2019-2020 Eurolygos tvarkaraštis. Pirmajame mače "Žalgiris" Kaune rungsis su Viktorijos "Baskonia" krepšininkais.
M. Kuzminskas lieka Pirėjuje
2019 07 19
Krepšinis
Anot žiniasklaidos, 30-emetis lietuvis krepšininkas Mindaugas Kuzminskas sutarė su "Olympiakos" dėl kito sezono.
 
Trečiajame etape - rumunai arba žydai
2019 07 22
Burtai
Rytoj su San Marino čempionais "Tre Penne" dviejų mačų seriją pradėsianti "Sūduva" pergalės atveju susitiks su "Cluj" arba Tel Avivo "Maccabi" ekipa.
Lietuvos komanda - tarp 16 geriausiųjų
2019 07 22
Paplūdimio futbolas
Lietuvos paplūdimio futbolininkai sukūrė kone stebuklą.Jie pasaulio čempionato atrankos turnyre 2:0 įveikė galingą Turkijos koamndą.
Iš "Riterių" - į žemesniąją Belgijos lygą
2019 07 22
Karjera
Belgijos pirmenybių antrojo ešelono klubas "Lommel" išpirko iš Vilnisaus "Riterių" vartininko Tomo Švedkausko sutartį.
Europos čempionate - keturi Lietuvos atletai
2019 07 21
Kurčiųjų sportas
M. Paurys, M.Juška, V. Ivaškevičius ir Š. Zdanavičius išvyko į Europos kurčiųjų lengvosios atletikos čempionatą Vokietijoje.
Pirmas A. Gudžiaus metimas - bronzinis
2019 07 21
Disko metimas
„Deimantinės lygos“ lengvosios atletikos varžybų disko metimo rungtyje pirmas Andriaus Gudžiaus metimas nulėmė jam trečią vietą.
Lietuvė pateko į finalą
2019 07 20
Lengvoji atletika
uropos jaunimo (iki 20 metų) lengvosios atletikos čempionato moterų 200 m bėgimo rungties pusfinalyje A. Andriukaitytė finišavo devinta iš visų dalyvių.
 
Kelią turnyre baigė ketvirtfinalyje
2019 07 19
Tenisas
Belgas Z. Bergso pirmavęs prieš J. Tverijoną turnyre Estijoje susižeidė ir nebetęsė rungtynių. Ketvirtfinalyje lietuvos nusileido rusui B. Bobrovui.
Lietuvė žengė į ketvirtfinalį
2019 07 18
Tenisas
Meksikoje vykstančio moterų teniso turnyro „Cancun Tennis Cup“ pirmajame etape J.Mikulskytė nugalėjo rusę, o antrajame - japonę.
Lietuvis pateko į antrą etapą
2019 07 18
Tenisas
Turnyre Estijoje Julius Tverijonas 7:6 (7:5), 6:4 nugalėjo prancūzą Mathieu Scaglią ir pateko į antrąjį etapą.
Skirtingos dvynės imtynes myli vienodai
2019 07 22
Imtynės
„Pakovojam tikrai, dar ir kaip pakovojam – dažniausiai treniruotėse, bet ir namuose būna“, – juokėsi 15-metė imtynininkė Gabija Dilytė.
Trispalvė lietuvių garbei kilo Londone
2019 07 05
Svetur
Anglijos sostinėje dvi dienas vykusiame tarptautiniame braziliškojo džiu-džitsu turnyre „British Open 2019“ penkis medalius iškovojo Lietuvos atletai.
Lietuvei - bilietas į pasaulio čempionatą
2019 07 01
Karatė
A. Meškauskienė kiokušin karatė pasaulio pirmenybių atrankoje nukeliavo iki pusfinalio ir pelnė kelialapį į finalinį turnyrą Japonijoje.
 
Aukso medaliai - jau penktą kartą
2019 07 21
MTB
Lietuvos kalnų dviračių olimpinio kroso čempionato nugalėtojaisw tapo K. Sosna ir Š. Pacevičius. Abiem jiems - tai jau penktas Lietuvos pirmenybių auksas.
MTB dviračių lenktynės vėl vyks Žagarėje
2019 07 18
MTB
„MTB dviračių maratonų taurės“ varžybos, kaip ir pernai, taps Žagarės vyšnių festivalio dalimi.
Lietuviai kibo į atlapus lyderiams
2019 07 14
Trekas
Europos jaunių (17-18 metų) ir jaunimo (iki 23 metų) dviračių treko čempionato penkoji diena buvo sėkminga lietuviams.
Mažajame finale nusileido turkėms
2019 07 21
U-19
Lietuvos 19-mečių merginų rankinio rinktinė p-ralaimėjo rungynes Europos čempionato B diviziono trečiosios vietos.
Pusfinalyje nusileido čekėms
2019 07 20
U-19
Lietuvos 16-mečių merginų rinktinė Klaipėdoje pralaimėjo Europos čempionato B diviziono pusfinalį 22:37.
Lietuvos merginų laukia lemiamas mūšis
2019 07 18
Rankinis
Ketvirtadienio vakarą Lietuvos devyniolikmečių merginų rankinio rinktinė rungsis su Šiaurės Makedonijos komanda.
 
Į ketvirtfinalį neprasibrovė
2019 07 20
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai A. Rumševičius ir L. Každailis FIVB trijų žvaigždučių turnyre Kanadoje nusileido norvegams H. Molui ir M. Berntsenui.
Europos čempionate - dešimti
2019 07 19
Neįgaliųjų sportas
Lietuvos vyrų tinklinio sėdint rinktinė Europos čempionate Budapešte iškovojo vieną pergalę ir užėmė 10-ąją vietą.
Lietuviai Kanadoje žengia be pralaimėjimų
2019 07 19
Paplūdimio tinklinis
FIVB trijų žvaigždučių serijos paplūdimio tinklinio turnyro grupės varžybose A. Rumševičius ir L. Každailis finišavo pirmi ir pateko į aštuntfinalį.
Debiutas tapo triumfu
2019 07 22
Auto
1006 km lenktynėse R.Baciuška pasistiprinusi „Noker Racing Team“ be vargo laimėjo savo klasę ir nuo dvigubai galingesnių "Lamborghini" atsiliko 10 min.
"Nemuno žiedą" užims motociklininkai
2019 07 22
Moto
Tikimasi,kad nemokamas renginys motociklininkams paskatins motociklų sporto dalyvių aktyvumą bei įtrauks į šį sportą tuos, kurie apie tai svajoja.
Po Rokiškio etapo intriga tik išaugo
2019 07 22
Moto
Lietuvos motociklų kroso čempionato etape atkakliai rungėsi MX1, MX2 klasių motociklininkai, motociklų su priekabomis ekipažai, veteranai ir jauniausieji.
 
"Sutikau, vos gavęs šį pasiūlymą"
2019 07 20
Ledo ritulys
Pernai su Lietuvos 18-mečiais ledo ritulininkais dirbęs kanadietis Dougas Boulangeris stos prie abiejų - jaunimų ir jaunių rinktinių vairo.
B. Haakė vėl imasi lietuviško iššūkio
2019 07 16
Sugrįžimas
Debiuto pasaulio čempionate laukiančios Lietuvos moterų rinktinės vyriausiuoju treneriu dirbs puikiai mūsų šalies ledo ritulininkams pažįstamas B.Haakė.
Lietuvis lieka stipriausioje Europos lygoje
2019 07 01
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio rinktinės gynėjas Nerijus Ališauskas pratęsė sutartį su Rygos "Dinamo" klubu ir toliau atstovaus jam KHL pirmenybėse.
H. Žustautui  - 6 aukso medaliai
2019 07 22
Baidarių ir kanojų irklavimas
Baigėsi tris dienas vykęs Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo čempionatas, kuriame varžėsi per 200 dalyvių.
Sąlygas buriuotojams diktavo taifūnas
2019 07 22
Buriavimas
Lietuvos buriuotoja V. Andrulytė tęsia kovą dėl kelialapio į 2020-ųjų Tokijo olimpiadą pasaulio čempionate.
Savi vandenys vėl atplukdė auksą
2019 07 21
F2
"Dukart iš eilės laimėti Europos čempionatą savo namuose yra kažkas nuostabaus“, – emocijų neslėpė vandens formulių F-2 pilotas Edgaras Riabko
 
Vėliavnešio pareigos pridėjo pasitikėjimo
2019 07 20
Olimpinis festivalis
„Atvažiavau siekti kuo aukštesnio rezultato ir nenuvilti žmonių, kurie tiki manim", - apie jaunimo olimpinį festivalį kalba lengvaatletis K. Gelažius.
Fanams - "Žalgirio" spalvų ledai
2019 07 19
Kuluaruose
„Dadu“ prekės ženklo žalios ir baltos spalvų ledai jau pasiekė Lietuvos parduotuvių lentynas.
Į Baku palydėjo ir prezidentas
2019 07 18
Olimpinis festivalis
"Padarykite viską ir dar truputį“, – išvykstantiems į jaunimo olimpinį festivalį sportininkams kalbėjo LTOK prezidentė D. Gudzinevičiūtė.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas