Marytė Marcinkevičiūtė 2018 m. gruodžio 12 d. 08:17 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Į Lietuvą iš Sibiro ryžosi eiti pėsčiomis

Pasaulio imtynių čempiono Rimanto Bagdono charakterį grūdino ir sunkios gyvenimo sąlygos tremtyje.

R.Bagdonas.
pliadisfoto.com nuotr.
R.Bagdonas.
   
Lapkričio 25-ąją pasaulio imtynių čempionui vilniečiui Rimantui Bagdonui sukako 80 metų. Jis – pirmasis Lietuvos imtynininkas, kuriam pavyko tapti geriausiu pasaulyje.

Savo jubiliejų legendinis atletas šventė ne Lietuvoje gausiame draugų būryje, o Ispanijoje. 

Šiauliuose pasibaigus 18 kartą surengtam jo vardo tarptautiniam graikų ir romėnų imtynių turnyrui, sukaktuvininkas netrukus išvyko į Ispaniją pailsėti ir į namus sugrįžo jau po gimtadienio, lapkričio 26-ąją.

„Tie, kas norės pasveikinti su jubiliejumi, galės tai padaryti gruodžio 12-ąją kino teatre „Forum Cinemas Vingis“, kur bus pristatytas dokumentinis kino filmas apie mane“, – siūlo R. Bagdonas. 

Po vieno jubiliejaus – kitas

 
Kitąmet R. Bagdono lauks dar vienas jubiliejus – sukaks 50 metų, kai jis pradėjo dirbti visuomeninio maitinimo srityje – 1969 m. balandį jis įsidarbino „Žirmūnų“ restorane. Rimantas pateikia įspūdingus skaičius: maitinimo įstaigose, kurioms jis vadovavo, valgė nuo 15 iki 18 mln. žmonių. 
 
Legendinis imtynininkas džiaugiasi, kad savo jubiliejų sutinka neturėdamas jokių traumų, neprisiauginęs nereikalingų kilogramų. „Tik plaukų sumažėjo, – šypteli Rimantas. – Jaučiuosi gerai, kiekvieną rytą prie Žaliųjų ežerų stengiuosi nubėgti 3–4 kilometrus. Naujajame dokumentiniame filme pamatysite, kaip bėgioju: kai mane filmavo, 161 laiptelį įveikiau tris kartus“, – sako R. Bagdonas. 
 
Jis pripažįsta, kad, jeigu ne sportas, kažin ar jam būtų taip laimingai susiklostęs gyvenimas. „Viską, ką turiu, pasiekiau dėl sporto“, – teigia garsusis imtynininkas. 

Didelė gimtinės trauka 

R. Bagdono biografijoje netrūksta ir kvapą gniaužiančių posūkių. Vienas įsimintiniausių – pabėgimas iš tremties Sibire 1954-aisiais. „Kaip juokaudamas sakau, Lietuva visą laiką manęs norėjo atsikratyti, o aš į ją vis sugrįždavau. Žinote, kokia mano ilgo gyvenimo paslaptis? Tyras oras ir „dietinis“ maistas, kurį beveik 14 metų valgiau Sibire. Pagrindinis valgis vasarą buvo balandos, o pirmą sykį duonos riekės atsikandau, būdamas 7–8 metų. Mano mama, Sibire išbuvusi 23 metus, nugyveno kone 100 metų.
 
Pirmą kartą Lietuva manęs norėjo „atsikratyti“ 1941 m., kai, būdamas pustrečių metukų, birželio mėnesį pirmu traukiniu su mama buvau vežamas į Sibirą. 

Paskui manęs nepriėmė studijuoti į Kūno kultūros institutą ir turėjau išvykti į Ukrainą. Ten praleidau pačius gražiausius savo metus – nuo 1959 iki 1964-ųjų. Kijeve baigiau Kūno kultūros institutą, susiradau žmoną Jevgeniją, gimė sūnus, keturis kartus tapau Ukrainos čempionu. 

2002 m. Amerikoje gavau žaliąją kortą – ten išbuvau pusę metų, padirbėjau dar nuo sovietmečio gero draugo imtynių konsultantu. Amerikoje turėjo vykti pasaulio imtynių čempionatas, tačiau po teroro akto 2001 m. rugsėjo 11-ąją jis buvo nukeltas į Europą ir tapau nereikalingas, grįžau į Lietuvą“, – prisimena R. Bagdonas.

Šiuos metu Amerikoje gyvena Rimanto sūnus Algis. Jis 1989 m. išvyko lankyti močiutės ir pasiliko iki šių dienų. 18-metė anūkė Gabrielė pirmame kurse studijuoja viename iš Amerikos universitetų kriminalistiką ir lanko irklavimo pratybas, o 27-erių anūkas Giedrius dirba vadybininku restorane. 

Pasaulio čempiono dukra Inga dvi kadencijas buvo Lietuvos žirginio sporto federacijos generalinė sekretorė, tačiau vėliau šio darbo atsisakė. Dabar augina du žirgus. „Kai dešimtmetę dukrą nuvedžiau į žirgyną, taip jos, dabar jau sulaukusios 43-ejų, iš žirgyno ir negaliu išvesti. Su žirgais Inga draugauja iki šių dienų, tik nejoja“, – pasakoja Rimantas apie šeimą, prisimindamas ir skaudžiai išgyventą prieš trejus metus netektį – žmonos Jevgenijos mirtį.

Į Lietuvą – pėsčiomis 

Į Sibirą su mama R. Bagdonas buvo išvežtas 1941 m. birželio 16-ąją iš Naujosios Vilnios geležinkelio stoties. Kelionė truko kone pusketvirto mėnesio. Kiek vėliau garlaiviu jie buvo nugabenti į Tomsko sritį, kur ir bėgo Rimanto vaikystė. 
 
R. Bagdonas ten baigė septynmetę mokyklą rusų kalba. Jau būdamas 12-os nevengė sunkaus darbo, nes reikėjo užsidirbti duonai – dirbo krovėju, tampė medžius. 
 
„Tuoj po karo gyventi jau buvo kiek lengviau – iš Lietuvos gaudavome siuntinių su džiovintais obuoliais, pirmą sykį pamačiau, kas yra balta duona. Būdavo didžiausia šventė, kai kas nors pavaišindavo lašinukais, kurie tada buvo didelis deficitas“, – prisimena Rimantas. 1954-aisiais, mamos paragintas, Rimantas pėsčiomis per taigą leidosi į Lietuvą – su savimi pasiėmė tik maisto, šiek tik pasitaupytų pinigų ir moksleivio pažymėjimą. 

„Dieną eidavau, o naktimis po eglėmis atsiguldavau kelias valandas numigti. Dalį kelio įveikiau laivu, dalį - traukiniu. Po dviejų mėnesių pasiekiau Maskvą, paskui – ir Vilnių“, – pasakoja pasaulio čempionas. 

Mamos gimtinėje Raseinių r., Vadžgiriuose, jis baigė septynmetę mokyklą. Už kitus Rimantas buvo gerokai stipresnis. Žaidė stalo tenisą, tinklinį, rankinį. Vėliau įstojo mokytis į Vilniaus žemės ūkio mechanizacijos technikumą, kuriame sportas buvo itin mėgstamas.

Rudenį vaikinas buvo pakviestas lankyti bokso treniruočių, jį pusantro mėnesio tobulino treneris Zigmas Katilius. Kiek vėliau sportininkas atsidūrė Lietuvos imtynių čempiono Vaclovo Remeikos grupėje. Šis treneris, pastebėjęs išskirtinių gabumų vaikiną, jį nukreipė į trenerio Mykolo Misiūros grupę. Taip imtynėmis talentingas jaunuolis užsiėmė iki pat savo sportinės karjeros pabaigos. 

„Man norėjosi valgyti, gražiai apsirengti, nes technikume tegaudavau 14 rublių stipendiją. Kai pradėjau treniruotis, treneris man davė maisto talonų „Naručio“ valgykloje. Per varžybas su latviais gavau treniruočių kostiumą“, – prisimena R. Bagdonas. 

Pati svariausia pergalė 

Jau 1956 m. per I Lietuvos spartakiadą Rimantas laimėjo aukso medalį, o po metų įvykdė sporto meistro normą. 1961 m. jis – TSRS čempionas (atstovavo Ukrainai), 1962 m. – TSRS vicečempionas, 1963 m. – TSRS tautų spartakiados čempionas, 1964 m. – TSRS čempionato bronzinis prizininkas.
 
Pati svariausia R. Bagdono pergalė – 1965 m. Tamperėje (Suomija) laimėtas pasaulio čempionatas iki 87 kg svorio kategorijoje. 

Maskvoje jam buvo paskirta 4,7 tūkst. rublių premija ir populiarus to meto radijo imtuvas VEF. TSRS gynybos ministras sportininkui padovanojo ir auksinį laikrodį „Majak“. Rimantas Kijeve gavo trijų kambarių butą, kurį išsikeitė į butą Vilniuje. 

Remia gimnazistus 

Kai šiemet Šiaulių sporto gimnazijoje, kurioje taip pat mokosi graikų ir romėnų imtynininkų, buvo baigiama statyti naują, modernią sporto salę, Rimantas miesto merui pasakė: jeigu salė bus atidaryta laiku, joje bus surengtas jo vardo 18-asis tarptautinis graikų ir romėnų imtynių turnyras. Sporto salė buvo atidaryta laiku, o viena iš salių buvo pavadinta R. Bagdono vardu. 
 
Savo žodį Rimantas ištesėjo. Šiemet pirmą kartą turnyras iš Vilniaus iškeliavo į Šiaulius. Varžybose dalyvavo 180 sportininkų iš penkių šalių, kartu vyko ir Lietuvos moksleivių čempionatas. 

Dabar pasaulio čempionas kiekvieną mėnesį keturiems gerai besimokantiems ir pasiekiantiems gerų rezultatų gimnazijos sportininkams moka po 100 eurų stipendiją, o dviem – po 50 eurų. 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
"Neptūnas" laimėjo Kėdainiuose
2019 03 25
LKL
LKL pirmenybių autsaideris Kėdainių "Nevėžis" rimčiau pasipriešinti Klaipėdos "Neptūnui" pajėgė tik vieną kėlinį.
Ministro indėlis – trys taiklūs tritaškiai
2019 03 25
Tradicija
27-tą kartą surengtas S. Nėries gimnazijos absolventų krepšinio turnyras „Salama“ . Šiemet jame dalyvavo 11 ekipų. Jų gretose netrūko žinomų veidų.
Auksą nulėmė paskutinės sekundės
2019 03 25
MKL
Sostinės krepšinio mokykla papildė savo trofėjų kolekciją Lietuvos moksleivių krepšinio lygos U-17 B diviziono aukso medaliais.
 
V. Urbonas: „Žaidėjai parodė charakterį“
2019 03 25
Draugiškos rungtynės
"Noriu padėkoti žaidėjams už atsidavimą ir tai, ką jie pademonstravo aikštėje", - kalbėjo treneris V. Urbonas po Lietuvos rinktinės lygiųjų Azerbaidžane.
Jauniai pralaimėjo baltarusiams
2019 03 25
U-19
Pirmosios Lietuvos devyniolikmečių rinktinės rungtynės, vadovaujant naujajam treneriui Valdui Trakiui, baigėsi pralaimėjimu 0:2 baltarusiams.
Paguoda V.Urbonui - lygiosios Azerbaidžane
2019 03 25
Draugiškos rungtynės
Jau antrus metus pralaiminti visus oficialius mačus Lietuvos futbolo rinktinė sugebėjo varžovams nenusileisti bent per draugiškas rungtynes.
Elčės maratone - devintoji pozicija
2019 03 25
Maratonas
R.Kančys įveikė Elčės (Ispanija) maratono distanciją per 1 val. 6 min. 38 sek. ir užėmė 9-ąją vietą.
Slovakijoje greičiausias – lietuvis
2019 03 24
Sportinis ėjimas
Dudincuose vykusiose 38-osiose tarptautinėse sportinio ėjimo varžybose „Dudinska patdesiatka“ pergalę iškovojo Lietuvos atstovas Artūras Mastianica.
„Varžybos Alytuje – didelė garbė Lietuvai“
2019 03 19
Sportinis ėjimas
Europos ėjimo taurės laukianti Brigita Virbalytė: „Labai malonu, kad būtent Alytus tapo tuo kertiniu miestu, į kurį atkeliauja sportinis ėjimas.“
 
Lietuvė nusileido prancūzei
2019 03 25
Tenisas
Moterų turnyro „Santa Margherita di Pula“ pirmajame etape Joana Eidukonytė 3:6, 0:6 pralaimėjo prancūzei Margot Yerolymos.
Lietuviui Majamyje pritrūko jėgų
2019 03 19
Turnyras
Dar sekmadienį ATP „Challenger“ serijos turnyrą Kanadoje laimėjęs R. Berankis jau kitą dieną vyko į Majamį ir beveik be poilsio turėjo stoti į kovą.
Po pergalės – aukštyn reitingo laiptais
2019 03 18
Reitingas
Turnyre Kanadoje triumfavęs Lietuvos tenisininkas Ričardas Berankis pasaulio reitinge pakilo į 82-ąją vietą.
Daugiausia medalių – šeimininkams
2019 03 23
Boksas
Baigėsi pirmojo Lietuvos olimpinio čempiono Dano Pozniako vardo bokso turnyras. Lietuviai jame iškovojo septynis medalius.
Dėl aukso kovos du lietuviai
2019 03 23
Boksas
Vilniuje vykstančiame pirmojo Lietuvos olimpinio čempiono Dano Pozniako jaunimo bokso turnyre liko lemiamos kovos dėl čempionų titulo.
Jonavoje – kovos menų fiesta
2019 03 22
Graplingo imtynės
Pirmą kartą istorijoje Baltijos šalių graplingo čempionate bus kovojama dviejose grupėse – su kimono ir be kimono.
 
Nuo nugalėtojo atsiliko 3 sekundėmis
2019 03 25
Lenktynės
Dviračių lenktynėse „Grand Prix de Denain - Porte du Hainaut“ Prancūzijoje E. Šiškevičius užėmė 20-ą vietą ir pelnė 5 pasaulio reitingo taškus.
Popiežius Pranciškus turės naują dviratį
2019 03 13
Kongresas
32-ajame Europos dviračių sporto sąjungos (UEC) kongrese dalyvavo 43 žemyno federacijų atstovai, tarp jų ir LDSF prezidentas Romualdas Bakutis.
Papildė olimpinę taupyklę
2019 03 09
Lenktynės
Lietuvos dviratininkė Rasa Leleivytė lenktynėse Italijoje pelnė pirmuosius olimpinės atrankos taškus.
Konkurencija rinktinėje motyvuoja
2019 03 21
Žvilgsnis
Lietuvos rinktinės rankininkas Rolandas. Bernatonis: apie nepamirštamą įvartį į „Barcelona“ vartus, sezoną Vengrijoje ir laukiančią kovą su rumunais.
Paskutinėse rungtynėse - antausis dzūkams
2019 03 16
LRL
Paskutinėse LRL reguliariojo sezono rungtynėse "Šiaulių SM-Dubysa" atkakliame mače 29:28 nugalėjo Alytaus "Varsą-Stronglasą".
„Dragūnas“ - Baltijos lygos finalo ketverte
2019 03 16
Rankinis
"Visos komandos - profesionalios, jų biudžetai 8-10 kartų didesni už mūsų, bus smagu pasitikrinti, ką galime", - apie būsimus varžovus kalbėjo A. Juškėnas.
 
Klaipėda ir Kelmė – prie pat finalo
2019 03 24
Lietuvos čempionatas
Po pirmųjų dvejų Lietuvos tinklinio čempionato rungtynių per žingsnį nuo finalo atsidūrė Kelmės "Etovio" ir Klaipėdos "Amber Queen" ekipos.
Startas – Kelmėje ir Klaipėdoje
2019 03 22
Anonsas
Jau šį savaitgalį startuoja „Top Sport“ Lietuvos vyrų tinklinio čempionato pusfinaliai.
Auksinė komanda tikisi daugiau dėmesio
2019 03 19
Žvilgsnis
Baltijos tinklinio čempionės „Prekybos-Paramos“ treneris Kęstutis Pačėsas: „Kolektyvas patikimas, duok Dieve, kad visos komandos tokį turėtų.“
Atsisveikinimui linkėjo išlaikyti pagreitį
2019 03 25
Kuluaruose
"Naujajam prezidentui ir būsimai jo komandai linkiu išnaudoti pakilimo metą automobilių sportui toliau stiprinti" - sakė buvęs LASF vadovas R.Austinskas.
Lietuvis – tarp greičiausiųjų pasaulyje
2019 03 24
Motokrosas
Arminas Jasikonis antrajame pasaulio motokroso čempionato etape užėmė šeštąją vietą.
Visi varžovai liko toli už nugaros
2019 03 24
Moto
Sekmadienį Alžyre pasibaigusiame „Tuareg“ ralyje triumfavo Lietuvos motociklininkas Arūnas Gelažnininkas.
 
Ginčą su estais išsprendė fotofinišas
2019 03 25
Orientavimasis
Paskutinę pasaulio orientavimosi sporto slidėmis čempionato dieną Lietuvos rinktinei atiteko veteranų varžybose iškovotas medalis.
„Energija“ 25-tą kartą iškovojo auksą
2019 03 24
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio čempionatas – baigtas. Sekmadienį paskutinėse finalo serijos rungtynėse Elektrėnų „Energija“ padėjo auksinį tašką (VIDEO).
Ledo šokėjai gerino rekordus
2019 03 23
Dailusis čiuožimas
Geriausią sezono rezultatą pasiekę ledo šokėjai Saulius Ambrulevičius ir Allison Reed pasaulio čempionate užėmė 17-ąją vietą
Alytaus kanupolininkai startavo sėkmingai
2019 03 25
Kanupolas
Alytaus miesto atvirojo kanupolo čempionato I ture šeimininkų komandos pateko į abiejų divizionų finalus ir vieną jų laimėjo.
Lankininkai išsiaiškino taikliausius
2019 03 25
Šaudymas iš lanko
Atvirasis Lietuvos uždarų patalpų šaudymo iš lanko čempionatas pritraukęsė per 150 dalyvių, tame tarpe - svečių iš Latvijos.
Taikliausi - lietuvis ir latvių komanda
2019 03 25
Šaudymas
Pirmąsias sezono varžybas Vilniuje - šaudymo į skriejančius taikinius taurės pirmąjį etapą laimėjo kaunietis J. Pakalniškis ir Latvijos „Lachkoki Club“.
 
Energijos pasikrovė iš penkiamečių
2019 03 25
Vaikų sportas
„Manau, yra svarbu tokio amžiaus vaikams parodyti, kiek džiaugsmo gali suteikti sportas",- kalbėjo su penkiamečiais pasportavęs boksininkas T. Tamašauskas.
Planuose – ir olimpietis,  ir bažnyčios
2019 03 23
Jubiliejus
Lietuvos jaunių irklavimo rinktinės treneris Virgaudas Leknickas įsitikinęs, kad geras treneris privalo irkluoti vieną valtį su savo auklėtiniais.
Fizinis aktyvumas – sėkmės variklis
2019 03 22
Specialistas
Jaunimo sporto vystymo ekspertė iš Didžiosios Britanijos: „Gerbiu Lietuvą vien už tai, kad ji pripažįsta fizinio aktyvumo problemas.“
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas