Marytė Marcinkevičiūtė 2018 m. gruodžio 12 d. 08:17 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Į Lietuvą iš Sibiro ryžosi eiti pėsčiomis

Pasaulio imtynių čempiono Rimanto Bagdono charakterį grūdino ir sunkios gyvenimo sąlygos tremtyje.

R.Bagdonas.
pliadisfoto.com nuotr.
R.Bagdonas.
   
Lapkričio 25-ąją pasaulio imtynių čempionui vilniečiui Rimantui Bagdonui sukako 80 metų. Jis – pirmasis Lietuvos imtynininkas, kuriam pavyko tapti geriausiu pasaulyje.

Savo jubiliejų legendinis atletas šventė ne Lietuvoje gausiame draugų būryje, o Ispanijoje. 

Šiauliuose pasibaigus 18 kartą surengtam jo vardo tarptautiniam graikų ir romėnų imtynių turnyrui, sukaktuvininkas netrukus išvyko į Ispaniją pailsėti ir į namus sugrįžo jau po gimtadienio, lapkričio 26-ąją.

„Tie, kas norės pasveikinti su jubiliejumi, galės tai padaryti gruodžio 12-ąją kino teatre „Forum Cinemas Vingis“, kur bus pristatytas dokumentinis kino filmas apie mane“, – siūlo R. Bagdonas. 

Po vieno jubiliejaus – kitas

 
Kitąmet R. Bagdono lauks dar vienas jubiliejus – sukaks 50 metų, kai jis pradėjo dirbti visuomeninio maitinimo srityje – 1969 m. balandį jis įsidarbino „Žirmūnų“ restorane. Rimantas pateikia įspūdingus skaičius: maitinimo įstaigose, kurioms jis vadovavo, valgė nuo 15 iki 18 mln. žmonių. 
 
Legendinis imtynininkas džiaugiasi, kad savo jubiliejų sutinka neturėdamas jokių traumų, neprisiauginęs nereikalingų kilogramų. „Tik plaukų sumažėjo, – šypteli Rimantas. – Jaučiuosi gerai, kiekvieną rytą prie Žaliųjų ežerų stengiuosi nubėgti 3–4 kilometrus. Naujajame dokumentiniame filme pamatysite, kaip bėgioju: kai mane filmavo, 161 laiptelį įveikiau tris kartus“, – sako R. Bagdonas. 
 
Jis pripažįsta, kad, jeigu ne sportas, kažin ar jam būtų taip laimingai susiklostęs gyvenimas. „Viską, ką turiu, pasiekiau dėl sporto“, – teigia garsusis imtynininkas. 

Didelė gimtinės trauka 

R. Bagdono biografijoje netrūksta ir kvapą gniaužiančių posūkių. Vienas įsimintiniausių – pabėgimas iš tremties Sibire 1954-aisiais. „Kaip juokaudamas sakau, Lietuva visą laiką manęs norėjo atsikratyti, o aš į ją vis sugrįždavau. Žinote, kokia mano ilgo gyvenimo paslaptis? Tyras oras ir „dietinis“ maistas, kurį beveik 14 metų valgiau Sibire. Pagrindinis valgis vasarą buvo balandos, o pirmą sykį duonos riekės atsikandau, būdamas 7–8 metų. Mano mama, Sibire išbuvusi 23 metus, nugyveno kone 100 metų.
 
Pirmą kartą Lietuva manęs norėjo „atsikratyti“ 1941 m., kai, būdamas pustrečių metukų, birželio mėnesį pirmu traukiniu su mama buvau vežamas į Sibirą. 

Paskui manęs nepriėmė studijuoti į Kūno kultūros institutą ir turėjau išvykti į Ukrainą. Ten praleidau pačius gražiausius savo metus – nuo 1959 iki 1964-ųjų. Kijeve baigiau Kūno kultūros institutą, susiradau žmoną Jevgeniją, gimė sūnus, keturis kartus tapau Ukrainos čempionu. 

2002 m. Amerikoje gavau žaliąją kortą – ten išbuvau pusę metų, padirbėjau dar nuo sovietmečio gero draugo imtynių konsultantu. Amerikoje turėjo vykti pasaulio imtynių čempionatas, tačiau po teroro akto 2001 m. rugsėjo 11-ąją jis buvo nukeltas į Europą ir tapau nereikalingas, grįžau į Lietuvą“, – prisimena R. Bagdonas.

Šiuos metu Amerikoje gyvena Rimanto sūnus Algis. Jis 1989 m. išvyko lankyti močiutės ir pasiliko iki šių dienų. 18-metė anūkė Gabrielė pirmame kurse studijuoja viename iš Amerikos universitetų kriminalistiką ir lanko irklavimo pratybas, o 27-erių anūkas Giedrius dirba vadybininku restorane. 

Pasaulio čempiono dukra Inga dvi kadencijas buvo Lietuvos žirginio sporto federacijos generalinė sekretorė, tačiau vėliau šio darbo atsisakė. Dabar augina du žirgus. „Kai dešimtmetę dukrą nuvedžiau į žirgyną, taip jos, dabar jau sulaukusios 43-ejų, iš žirgyno ir negaliu išvesti. Su žirgais Inga draugauja iki šių dienų, tik nejoja“, – pasakoja Rimantas apie šeimą, prisimindamas ir skaudžiai išgyventą prieš trejus metus netektį – žmonos Jevgenijos mirtį.

Į Lietuvą – pėsčiomis 

Į Sibirą su mama R. Bagdonas buvo išvežtas 1941 m. birželio 16-ąją iš Naujosios Vilnios geležinkelio stoties. Kelionė truko kone pusketvirto mėnesio. Kiek vėliau garlaiviu jie buvo nugabenti į Tomsko sritį, kur ir bėgo Rimanto vaikystė. 
 
R. Bagdonas ten baigė septynmetę mokyklą rusų kalba. Jau būdamas 12-os nevengė sunkaus darbo, nes reikėjo užsidirbti duonai – dirbo krovėju, tampė medžius. 
 
„Tuoj po karo gyventi jau buvo kiek lengviau – iš Lietuvos gaudavome siuntinių su džiovintais obuoliais, pirmą sykį pamačiau, kas yra balta duona. Būdavo didžiausia šventė, kai kas nors pavaišindavo lašinukais, kurie tada buvo didelis deficitas“, – prisimena Rimantas. 1954-aisiais, mamos paragintas, Rimantas pėsčiomis per taigą leidosi į Lietuvą – su savimi pasiėmė tik maisto, šiek tik pasitaupytų pinigų ir moksleivio pažymėjimą. 

„Dieną eidavau, o naktimis po eglėmis atsiguldavau kelias valandas numigti. Dalį kelio įveikiau laivu, dalį - traukiniu. Po dviejų mėnesių pasiekiau Maskvą, paskui – ir Vilnių“, – pasakoja pasaulio čempionas. 

Mamos gimtinėje Raseinių r., Vadžgiriuose, jis baigė septynmetę mokyklą. Už kitus Rimantas buvo gerokai stipresnis. Žaidė stalo tenisą, tinklinį, rankinį. Vėliau įstojo mokytis į Vilniaus žemės ūkio mechanizacijos technikumą, kuriame sportas buvo itin mėgstamas.

Rudenį vaikinas buvo pakviestas lankyti bokso treniruočių, jį pusantro mėnesio tobulino treneris Zigmas Katilius. Kiek vėliau sportininkas atsidūrė Lietuvos imtynių čempiono Vaclovo Remeikos grupėje. Šis treneris, pastebėjęs išskirtinių gabumų vaikiną, jį nukreipė į trenerio Mykolo Misiūros grupę. Taip imtynėmis talentingas jaunuolis užsiėmė iki pat savo sportinės karjeros pabaigos. 

„Man norėjosi valgyti, gražiai apsirengti, nes technikume tegaudavau 14 rublių stipendiją. Kai pradėjau treniruotis, treneris man davė maisto talonų „Naručio“ valgykloje. Per varžybas su latviais gavau treniruočių kostiumą“, – prisimena R. Bagdonas. 

Pati svariausia pergalė 

Jau 1956 m. per I Lietuvos spartakiadą Rimantas laimėjo aukso medalį, o po metų įvykdė sporto meistro normą. 1961 m. jis – TSRS čempionas (atstovavo Ukrainai), 1962 m. – TSRS vicečempionas, 1963 m. – TSRS tautų spartakiados čempionas, 1964 m. – TSRS čempionato bronzinis prizininkas.
 
Pati svariausia R. Bagdono pergalė – 1965 m. Tamperėje (Suomija) laimėtas pasaulio čempionatas iki 87 kg svorio kategorijoje. 

Maskvoje jam buvo paskirta 4,7 tūkst. rublių premija ir populiarus to meto radijo imtuvas VEF. TSRS gynybos ministras sportininkui padovanojo ir auksinį laikrodį „Majak“. Rimantas Kijeve gavo trijų kambarių butą, kurį išsikeitė į butą Vilniuje. 

Remia gimnazistus 

Kai šiemet Šiaulių sporto gimnazijoje, kurioje taip pat mokosi graikų ir romėnų imtynininkų, buvo baigiama statyti naują, modernią sporto salę, Rimantas miesto merui pasakė: jeigu salė bus atidaryta laiku, joje bus surengtas jo vardo 18-asis tarptautinis graikų ir romėnų imtynių turnyras. Sporto salė buvo atidaryta laiku, o viena iš salių buvo pavadinta R. Bagdono vardu. 
 
Savo žodį Rimantas ištesėjo. Šiemet pirmą kartą turnyras iš Vilniaus iškeliavo į Šiaulius. Varžybose dalyvavo 180 sportininkų iš penkių šalių, kartu vyko ir Lietuvos moksleivių čempionatas. 

Dabar pasaulio čempionas kiekvieną mėnesį keturiems gerai besimokantiems ir pasiekiantiems gerų rezultatų gimnazijos sportininkams moka po 100 eurų stipendiją, o dviem – po 50 eurų. 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Lietkabelis“ rungtynes baigė be trenerio
2019 01 23
Čempionų lyga
Sėkmingiau žaidę pirmoje Čempionų lygos“ rungtynių pusėje, „Lietkabelio“ krepšininkai nusileido Dižono JDA ekipai.
„Neptūnas“ įveikė Slovėnijos čempionus
2019 01 23
Čempionų lyga
Nuo pat susitikimo pradžios pirmavęs Klaipėdos „Neptūnas“ Čempionų lygos rungtynėse nugalėjo Liublianos „Petrol Olimpija“ komandą.
Moksleiviai švęs „Žvaigždių dieną“
2019 01 23
MKL
Vasario 3 dieną į Jonavoje vyksiančią "Žvaigždžių dieną" rinksis geriausi "LIDL-Moksleivių krepšinio lygos" krepšininkai.
 
„Trakai“ taps „Riteriais“
2019 01 24
A lyga
Futbolo klubas „Trakai“ Vilniaus apskrities futbolo sąjungos prašo jį perregistruoti nauju pavadinimu – FK „Riteriai“.
Lietuvos U19 rinktinė lieka be taškų
2019 01 23
U-19
Andora Jonavoje sutriuškino Lietuvos jaunimo salės futbolo rinktinę.
„Trakai“ stiprinasi R.Šveikausku
2019 01 23
Naujokas
Lietuvos U-21 rinktinės gynėjas Ričardas Šveikauskas sukirto rankomis su ketverius metus iš eilės prizininkais A lygoje tapusiu „Trakų“ klubu.
Latvijoje - trys lietuvių medaliai
2019 01 21
Varžybos
Uždarų patalpų lengvosios atletikos varžybose - Urtės Baikštytės, Benedikto Mickaus ir Rapolo Sauliaus pergalės.
Penki sluoksniai aprangos bėgti netrukdo
2019 01 17
Žvilgsnis
Lietuvos rekordininkas Simas Bertašius – apie bėgimą spaudžiant 24 laipsniams šalčio, apledėjusius laiptus, Mantą Stonkų ir legendinę arbatą.
Vilniaus maratonas išsaugojo partnerį
2019 01 16
Maratonas
„Danske Bank“ pratęsė bendradarbiavimo sutartį su VšĮ „Tarptautinis maratonas“ ir dar trejus metus drauge organizuos masiškiausią Lietuvos sporto renginį.
 
R. Berankis iškopė į aštuntfinalį
2019 01 22
Turnyras
Ričardas Berankis (ATP-110) sėkmingai pasirodė „Challenger“ serijos turnyro Prancūzijoje antrame etape.
G. Sabeckis įrodė dar turintis parako
2019 01 21
Turnyras
Tarptautiniame ITF teniso turnyre Vilniuje - Gvido Sabeckio triumfas.
Į Vilnių susirinko iš viso pasaulio
2019 01 16
Turnyras
„Vilnius Cup 2019“ teniso turnyre dalyvaus beveik 200 sportininkų net iš 26 valstybių. Jėgas mėgins ir buvusi pirmoji Lietuvos profesionalų raketė.
Sieks dirbti aukštesniu režimu
2019 01 23
Imtynės
Imtynių federacijos prezidentas Giedrius Dambrauskas: meistriškumo atotrūkį sumažintų sportinių klasių steigimas.
Paaiškėjo Lietuvos imtynių čempionai
2019 01 21
Imtynės
Šiauliuose vykusiame Lietuvos imtynių čempionate buvo išdalinti net 28 apdovanojimų komplektai.
Lietuviai iškovojo keturis medalius
2019 01 21
Džiudžitsu
Lisabonoje (Portugalija) pasibaigusiame Europos brazilų džiudžitsu čempionate Lietuvos sportininkai iškovojo visų spalvų medalius.
 
Lietuvė išsaugojo antrąją vietą
2019 01 20
Trekas
Naujojoje Zelandijoje vykstančiame 2018-2019 metų sezono pasaulio dviračių treko taurės varžybų penktajame etape lietuviai medalių neiškovojo.
Prisideda siekis patekti į Tokiją
2019 01 08
Dviračiai
"Čia puikios sąlygos treniruotėms – yra ir kalnų, ir lygumų, taip pat parankus klimatas, gera virtuvė," – sako dešimtmetį Italijoje gyvenanti R. Leleivytė.
O. Baleišytė apgynė čempionės titulus
2019 01 04
Trekas
Lietuvos dviračių treko skrečo ir daugiakovės čempionate O. Baleišytė tapo abiejų rungčių čempione, o V. Lašinis antrus metus tapo skrečo čempionu.
LMRL lyderės sustiprino savo pozicijas
2019 01 21
Moterų rankinis
LMRL trečiąjį ratą pergale pradėjo praėjusių metų čempionės Kauno „Acme-Žalgirio“ rankininkės.
„Dragūnas“ palaužė principinį varžovą
2019 01 20
Baltijos lyga
Klaipėdos „Dragūno“ rankininkai emocingose Baltijos rankinio lygos rungtynėse 28:26 (13:17) namuose įveikė Ukrainos vicečempionę Zaporožės ZTR ekipą.
Po pertraukos – įvarčių rekordas
2019 01 17
Lietuvos lyga
Atsinaujinusiose Lietuvos rankinio lygos kovose netrūko atkaklių rungtynių, bet lyderiams pavylo įrodyti savo pranašumą.
 
"LSU-Dextera" patiesė dvi Vilniaus ekipas
2019 01 22
Moterų tinklinis
Moterų tinklinio čempionate dvi pergales iš eilės prieš aukščiau turnyro lentelėje esančias komandas iškovojo Kauno "LSU-Dexteros" komanda.
Pamokė Baltijos lygos čempiones
2019 01 21
Moterų tinklinis
Lietuvos tinklinio čempionė Kauno "Kauno-VDU" komanda savaitgalį iškovojo dvi puikias pergales Baltijos moterų lygoje.
Alytiškės pavijo šalies čempiones
2019 01 15
Lietuvos čempionatas
„Top sport“ Lietuvos moterų tinklinio čempionato rungtynėse dvi pergales iškovojo ir į pirmąją vietą turnyro lentelėje pakilo į Alytaus "Prekyba-Parama".
Startavo virtualus ralio čempionatas
2019 01 23
Virtualus sportas
Pirmame Lietuvos istorijoje virtualaus ralio čempionate dalyvauja ir "ESmotorsport-LabasGas" komanda.
B. Bardauskas tęs gydymą namuose
2019 01 23
Dakaras
Balys Bardauskas labiausiai pasiilgo šeimos, motociklą teks pamiršti mažiausiai dvejiems metams.
Paskutinė ralio intriga - šeštadienį
2019 01 23
Ralis
"Winter Rally" šiais metais visas pastangas deda į atsinaujinimą, o nuo jų ne tiek ir daug atsilieka dalyviai.
 
„Kaunas Hockey“ iškovojo pergalę Vilniuje
2019 01 23
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio čempionate „Kaunas Hockey“ klubas išvykoje 3:1 (1:1, 0:0, 2:0) nugalėjo Vilniaus „Hockey Punks“ ekipą.
Lietuvė baigė pasirodymą Minske
2019 01 23
Dailusis čiuožimas
Čiuožėja Paulina Ramanauskaitė Europos čempionate liko 32-a.
Į Sarajevą – 12 sportininkų
2019 01 23
Olimpinis festivalis
Europos olimpinį jaunimo žiemos festivalį Sarajeve Lietuvos garbę gins penkių sporto šakų atstovai. Daugiausia – slidininkų ir biatlonininkų.
Sartai jau laukia sportininkų ir žiūrovų
2019 01 23
Pasiruošimas
Organizatoriai apsilankė šalia Dusetų esančiame hipodrome, kur vasario 2-ąją vyks žirgų lenktynės ir nacionalinio kultūrinio paveldo mugė.
Iš Lenkijos - su krūva medalių
2019 01 23
Plaukimas
Savaitgalį Lenkijoje vykusiame antrajame atvirajame Baltijos plaukimo pelekais čempionate Lietuvos sportininkai iškovojo 26 medalius.
Lankininkai - ant nugalėtojų pakylos
2019 01 23
Šaudymas iš lanko
Lietuvos lankininkai Vladas Šigauskas, Vladimira Mosinas ir Aida Grigienė tapo Baltijos šaudymo iš lanko čempionais.
 
Daugiausia pinigų – fiziniam aktyvumui
2019 01 23
Pinigai
Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos teikimu Vyriausybė patvirtino sporto projektų finansavimo tvarką. Iš viso bus išdalinta 13,6 mln. eurų.
Posėdyje – apie pinigus, planus, renginius
2019 01 21
Posėdis
LTOK Vykdomojo komiteto posėdyje patvirtintos 2018 metų LTOK biudžeto apyskaita, veiklos ataskaita ir LTOK finansinio audito ataskaita.
Olimpiečio dovana protėviui – paminklas
2019 01 20
Žvilgsnis
Legendinis bėgikas Romualdas Bitė sportinį kelią pradėjo nuo slidinėjimo, žiemos trasoje jis sutiko ir savo gyvenimo meilę.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas