Neringa Jonavičienė 2018 m. gruodžio 4 d. 09:23 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Čempionių treneris saldainių nedalina

Giedrius Martinionis: „Labai apmaudu, kad ačiū mokame pasakyti tik svetimiems. Bet juk tie mūsų sporto šviesuliai ir pakyla iš rūsių, iš varganų bazių.“

G. Martinionis ir A. Šeleikaitė Buenos Airėse.
Kipro Štreimikio nuotr.
G. Martinionis ir A. Šeleikaitė Buenos Airėse.
Pirmasis olimpinės čempionės Rūtos Meilutytės treneris Giedrius Martinionis jau aštuonerius metus dirba su jaunimo olimpinėse žaidynėse auksą iškovojusia Agne Šeleikaite, krūva pradinukų ir sportinių rezultatų nesiekiančių plaukikų. Nors tapti treneriu jis neketino, pradėjęs ugdyti plaukikus, ne vieną jų atvedė į profesionalų sportą.

Trenerio kelias

Nuo aštuonerių pats baseiną lankyti pradėjęs G. Martinionis prisiminė, kad vaikystėje labai norėjo išmokti plaukti, todėl mama jį nuvedė į Vilijampolės baseiną – gimtuosiuose Šilainiuose baseino nebuvo iki 1989 metų. Jį pastačius G. Martinionis lankė plaukimo treniruotes arčiau namų pas trenerį Šarūną Mažutaitį. Didelėje vaikų grupėje su juo treniravosi ir būsimi olimpiečiai – Rolandas Gimbutis, Saulius Binevičius. 

Pabaigęs mokyklą G. Martinionis mokėsi Kūno kultūros institute. Jis tikėjosi studijuoti vadybą, tačiau nepavyko įstoti. Tapti treneriu tuomet dar neketino ir labiau norėjo imtis sporto vadybos, organizacinės veiklos: „Mačiau, kad trenerio darbas sunkus, kad reikia savęs labai daug atiduoti, todėl norėjau eiti į sporto valdymą. Tačiau neįstojau ir tikėjausi po metų pakeisti studijų kryptį. Bet, metus pasimokęs, užsikabinau už to trenerio studijų, taip ir prasidėjo mano kelias.“

Baigęs studijas G. Martinionis tęsė mokslus Kauno technologijos universitete ir pradėjo dirbti sporto mokykloje, kuriai vadovavo jo buvęs treneris. Pirmosios pareigos buvo gelbėtojo.

Netrukus G. Martinioniui buvo leista treniruoti vaikus. „Tačiau pirmų metų pusę dirbau nemokamai, man leido pradėti dirbti visuomeniniais pagrindais, sudarė sąlygas eiti į mokyklą, surinkti grupę vaikų, nemokamai juos mokyti plaukti ir perduoti treneriams, – prisiminė jis. – Pasakė, jei gerai dirbsiu, iš gelbėtojo tapsiu treneriu. Bėgiojau per mokyklas, rinkau vaikus, nardžiau su jais.“

Priimdavo visus

Pirmieji auklėtiniai buvo patys mažiausieji, jų kaita – didelė. Tarp pirmųjų trenerio mokinių – ir olimpinė čempionė R. Meilutytė. G. Martinionis prisiminė, kad buvo įvairių sunkumų ir iššūkių. Jis negalėjo rinkti labai didelės grupės, nes turėjo ne tik mokyti vaikus plaukti, bet ir suvaldyti. „Yra tėvų, atvedančių ir keturmečius, bet imame į baseiną tik tokius, kurie jau gali savimi pasirūpinti – apsirengti, nusirengti, nueiti į tualetą. Todėl mano jauniausi vaikai – 6–7 metų, kiti treneriai tokių mažų dar net neima. Juk kiek ūgtelėję vaikai užsimano kitų dalykų – pradeda lankyti krepšinį, futbolą, mergaitės pradeda šokti, dainuoti, tampa dainininkėmis, – juokdamasis pasakojo G. Martinionis. – Tačiau aš rinkdavau tuos vaikus, tik, kadangi nesu tas, kuris saldainius per treniruotes dalina, didelė dalis išsilakstydavo. Vis dėlto tie, kurie liko, pradėjo rimtai sportuoti.“ 

Išlaikęs vairavimo egzaminus, nusipirkęs savo autobusiuką, kad nereikėtų nieko prašinėti, G. Martinionis pradėjo su vaikais važinėti į varžybas. Keliones planuodavo pats. Kad būtų pigiau ir galėtų išvykti į varžybas, susikrovę miegmaišius keliaudavo per Baltarusiją, Lenkiją, kitas šalis, miegodavo ten, kur rasdavo vietos – mokyklose, salėse.

Visus vaikus be jokių atrankų į savo grupes priimdavęs treneris pastebėjo, kad talentai išryškėja vėliau. Gabaus vaiko ugdymas įtraukia visą jo aplinką – mokykloje tenka derinti tvarkaraščius, pamokas, atsiskaitymus, tėvai daug laiko skiria vežiodami jauniausius vaikus, nes daug jų gyvena priemiesčiuose ar rajone, o ir patys vaikai turėti būti labai užsispyrę.

„Nebėra taip, kad pro namų langą matosi mokykla, o iki baseino – šešios minutės kelio. Rytinė treniruotė vyksta prieš pamokas. Tai reiškia, kad vaiko diena prasideda šeštą valandą ryto, po jos, paskubomis išsidžiovinę galvas, sukrimtę sumuštinį, jie lekia į mokyklą, po pamokų – antra treniruotė, o namo vaikas grįžta vakare. Dvylikos valandų intensyvi dienotvarkė jaunam sportininkui – nemažas krūvis“, – aiškino G. Martinionis. 

Baseinas – antri namai

„Visi sportininkai įveikia tuos etapus, kai gyvena su treneriu, su baseinu. Galima sakyti, turi antrą šeimą. Siekiant rezultato, būtinas pasiaukojimas, pasitikėjimas ir atsidavimas iš visų trijų pusių – sportininko, trenerio ir šeimos. Ir laimėti medaliai yra visų šių pusių nuopelnas“, – teigė G. Martinionis.
 
Treneris per dieną pakeičia 3–4 baseinus. Pirmojo duris praveria dar iki pusės septynių ryto. Vėliau važiuoja į mokyklas, susirenka vaikus, kuriuos moko plaukti. Pasibaigus pamokoms, vykdo neformalaus švietimo projektą, kurio metu vyksta ne sportiniai, o masiniai užsiėmimai plaukti norintiems vaikams. Nuo 16 val. jis tris valandas dirba su didelio meistriškumo sportininkais, o dar vėliau vakare – su mažais vaikais, neturinčiais galimybės baseine lankytis dieną. Tačiau treneris tvirtino, kad dirbdamas nepavargsta ir nesijaučia dirbantis. Jis atskleidė, kad kartu su profesionaliais savo auklėtiniais turi vieną laisvą savaitės dieną – sekmadienį. Bet dirba per Velykas, Naujuosius metus ar kitas šventes. 


Darbas nuo... iki

Sudėtingiausias ir kompleksinis darbas vyksta su didelio meistriškumo sportininkais. Tenka ne tik lavinti plaukimo įgūdžius, bet ir formuoti tinkamus režimo, dienotvarkės, laiko planavimo, net mitybos įgūdžius. Labiau motyvuoti sportininkai šiuos įpročius išsiugdo. Treneris prisiminė, kaip Lietuvos rekordininkė Beatričė Kanapienytė nešdavosi šešis maisto indelius. Viename – mėsa, kitame – ryžiai, trečiame – garintos daržovės. 

Atlikus tyrimus, paaiškėjo, kad A. Šeleikaitė netoleruoja glitimo. „Negalima duonos, makaronų, dar daug ko. Norint išgauti rezultatą, tenka to paisyti ir atitinkamai maitintis, – teigė G. Martinionis. – Pakeitėme daug daktarų, daug masažuotojų. Su kiekvienu sportininku taip dirbame – nuo pradžios iki pabaigos. Agnei įstojus į universitetą, skambinu suderinti su dėstytojais atsiskaitymus, nes ne kiekvienas lankstus, yra kirvių, kuriems neįdomu sportas, čempionatai, jiems svarbu, kad būtų lankomos paskaitos ir laiku atsiskaitoma. Dabar suderinome su dekane, džiaugiuosi, kad universitetas labai tolerantiškas Agnės atžvilgiu.“

Tačiau B. Kanapienytė, įstojusi į universitetą, karjerą sustabdė. Pasak G. Martinionio, Lietuvoje studentų sportas kone miręs, nes nėra skatinamas, o, atvirkščiai, – neretai tikima, kad mokslas ir sportas nesuderinami, reikia rinktis kurį nors vieną. 

Treneris turi būti pasikaustęs ir psichologiškai. Nuo dešimties metų su A. Šeleikaite dirbantis treneris atskleidė, kad per aštuonerius metus buvo visko – ir pykčio, ir ašarų. Mergaitė ir norėjo, ir nebenorėjo plaukti. Kartu teko nueiti plaukikės paauglystės kelią, protestus ir maištus, kol buvo pasiekta bendra pergalė. R. Meilutytę G. Martinionis treniravo nuo ankstyvos vaikystės iki beveik 14 metų, kai ji išvyko į Angliją. Todėl palyginti darbą su dviem Lietuvos plaukimo žvaigždėmis, pasak trenerio, beveik neįmanoma: „Rūta išvažiavo dar mergaitė, žiūrinti į viską degančiomis akimis. Neturėjau su ja jokių sunkumų. Mes buvome labai artimi – mane ji matė dešimt kartų dažniau nei tėvą, galima sakyti, buvau jai antras tėtis. Ją mokiau net buitinių dalykų – ką pirkti, ko atsisakyti, kaip taupyti, kada reikia kaip elgtis, kaip šukuotis ir daug visko.“ 

Treneris atkreipė dėmesį, kad A. Šeleikaitė tik dabar pradėjo bręsti kaip sportininkė. R. Meilutytė geriausius rezultatus demonstravo iki 16 metų. „Tai labai individualu, o sportininkių karjera gali tęstis ilgai.

Ne viena sportuodama sukuria šeimą, pagimdo vaikus ir toliau tęsia sėkmingą karjerą. Be abejo, pasitaiko duobių, kurios gali išmušti sportininką iš pusiausvyros psichologiškai. Tačiau pusmečio nesėkmės tikrai nereiškia, kad reikia baigti karjerą“, – pabrėžė patyręs specialistas.

Nuoskauda nedingo

Pasak G. Martinionio, jis nesvarsto, kas būtų, jei Rūta būtų likusi Lietuvoje. Tačiau pripažino, kad jam ir šiandien nemalonu prisiminti prieš kelerius metus vykusias viešas ir užkulisines diskusijas apie jo nuopelnus Rūtos karjerai, nenorą suteikti nusipelniusio trenerio vardą, kai jautėsi ne tik neįvertintas, bet apdrabstytas purvu nuo galvos iki kojų.

„Labai apmaudu, kad ačiū mokame pasakyti tik svetimiems. Bet juk tie mūsų sporto šviesuliai ir pakyla iš rūsių, iš varganų bazių. Čia jie užauga, tik tada pakelia sparnus, – svarstė G. Martinionis, tvirtindamas, kad po visų audrų jis pats viską vertina ramiai ir filosofiškai, todėl nebebijo netekti talentingų auklėtinių. – Tu pats žinai, ką padarei, o vertina tegu kiti. Jei niekas nevertina ir niekam nereikia, tai gal ir tau čia nereikia būti, eik dirbti su mažiukais, jauskis laimingas ten, kur esi norimas.“

Šiais metais, tą pačią kovo 19 d., kai gimtadienį švenčia R. Meilutytė, G. Martinioniui gimė sūnus. Ar tai ženklas – jis nesvarsto. Kol kas treneris derina darbą su šeima, tačiau atskleidė, kad labai rimtai svarsto, ar vis dar treniruoti didelio meistriškumo sportininkus. 

„Esu laimingas, kad turiu puikią šeimą, puikią komandą, puikių sportininkų, bet kitą kartą pagalvoju, o kam man to reikia: atsiduoti darbui, stengtis, kovoti su neteisybėmis. Nervų ląstelės juk neatsinaujina. Gal geriau dirbti su vaikais baseine, nekeliant meistriškumo, auginti savo vaikus. Juk kai tu priekyje – tai ir blogas, pirmai nesėkmei pasitaikius malamas į miltus. Būčiau kaip tas ledų pardavėjas – be ambicijų, bet visų mylimas“, – šyptelėjo čempionių treneris.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
Emocingame mūšyje - "Žalgirio" pergalė
2018 12 09
LKL
Kauno „Žalgiris“ (12-1) antrą kartą šį sezoną įveikė principinį varžovą Vilniaus "Rytą" ir LKL čempionate iškovojo septintąją pergalę iš eilės.
Lietuvos komandos - be kluptelėjimų
2018 12 09
Krepšinis
Abi Lietuvos 16-mečių rinktinės tarptautiniame krepšinio turnyre Minske laimėjo visas tris pergales. Sekmadienį lietuviams nepajėgė pasipriešinti airiai.
Šeimininkai buvo pranašesni
2018 12 08
LKL
LKL pirmenybėse Pasvalio "Pieno žvaigždės" įveikė Prienų "Skycop", o Klaipėdos "Neptūnas" sutriuškino Alytaus "Dzūkiją".
 
Į seminarą rinkosi vartininkai
2018 12 08
Seminaras
Kaune beveik 30 vartininkų trenerių iš Lietuvos ir keli lenkai bei latviai klausėsi FIFA seminaro paskaitų ir išbandė praktiką aikštėje.
Lietuvės smuktelėjo į 103-ią vietą
2018 12 07
Moterų futbolas
FIFA paskelbtoje pasaulio moterų futbolo rinktinių reitingų lentelėje Lietuvos komanda iš 101-osios vietos nukrito į 103-iąją.
A lygai vadovaus "Sūduvos" prezidentas
2018 12 07
Kuluaruose
Lietuvos futbolo čempionės Marijampolės "Sūduvos" prezidentas Vidmantas Murauskas išrinktas A lygos valdybos pirmininku ir prezidentu.
Dalyvavo pirmosiose varžybose JAV
2018 12 08
Už Atlanto
Į JAV studijuoti persikėlęs Lietuvos lengvaatletis Matas Adamonis per pirmąsias savo varžybas už Atlanto užėmė trečiąją vietą.
Medalis sugrąžino olimpietei pasitikėjimą
2018 12 08
Žvilgsnis
Vaida Žūsinatė-Nekriošienė – apie įgyvendintą svajonę tapti kariške, permainingus metus, iššūkius Beirute, atrastą vidinę ramybę, šeimos planus.
709 – ir automobilio, ir telefono numeryje
2018 12 05
Žvilgsnis
Prieš 40 metų Vilhelmina Bardauskienė tapo pirmąja moterimi pasaulyje, šuolių į tolį rungtyje perskriejusia 7 metrų ribą.
 
Dėl trijų milijonų eurų nedvejotų
2018 12 07
Interviu
Teniso treneris Remigijus Balžekas - apie teniso sąjungą ir akademiją, valstybės požiūrį į sportą ir rėmėjus, Matą Vasiliauską, anūką Arną ir futbolą.
Vilniuje viešės šeštoji pasaulio raketė
2018 12 06
Turnyras
Kitų metų sausį Vilniuje rinksis stipriausi teniso veteranai - čia vyks pirmos kategorijos ITF senjorų turnyras „Vilnius Cup 2019“.
Kaune pradėta teniso centro statyba
2018 12 05
Infrastruktūra
Per 10 mėnesių Kaune iškils šiuolaikinis teniso centras, kuriame bus trys kortai bei dviračių, jogos treniruočių patalpos, pirčių zona.
Iš chuligano – į Lietuvos bokso rinktinę
2018 12 05
Festivalis
"Jeigu ne sportas, nežinau, kur dabar būčiau“, – sako bokso treneris, buvęs Lietuvos rinktinės narys Aleksandras Baranovas.
Savigynos įgūdžius demonstruos kariai
2018 12 04
Turnyras
Lietuvos kariai karinės kovinės savigynos yra mokomi pagal patvirtintą karinės kovinės savigynos sistemą, o varžybos rengiamos kasmet.
Šiaurės šalių čempionate - keturi medaliai
2018 12 03
Karatė
Šiaurės šalių kontroliuojamo kontakto karatė čempionate Lietuvos atstovai iškovojo vieną sidabro ir tris bronzos medalius.
 
R. Navardauskas karjerą tęs Prancūzijoje
2018 12 04
Karjera
Prie Evaldo Šiškevičiaus „Delko Marseille Provence" komandoje jungiasi ir kitas Lietuvos dviratininkas - Ramūnas Navardauskas.
Treko talentą grūdino ir nesėkmės
2018 12 03
Žvilgsnis
Dviratininkė Olivija Baleišytė – apie skaudžias traumas, olimpinius tikslus, mamos autoritetą, azartą, triatloną, psichologiją ir skanias nuodėmes.
S. Krupeckaitė pakilo į lyderių trejetą
2018 12 02
Trekas
Simona Krupeckaitė pasaulio dviračių treko taurės varžybų trečiojo etapo moterų keirino rungtyje užėmė penktą vietą, o V. Lendelis liko 15-tas.
"Tai buvo geras etapas“
2018 12 09
Rankinis
Klaipėdos"Dragūno" rankininkai paskutiniąsias šių metų Baltijos lygos rungtynes 26:24 Polvoje laimėjo prieš Estijos "Serviti".
"Utena" iškovojo pirmąjį tašką
2018 12 08
LRL
Šeštadienį žaistose LRL rungtynėse Alytaus "Varsa-Stronglasas" įveikė Šiaulių "SM Dubysą", o "Utenos" ir "Kauno Ąžuolo-KTU" mačas baigėsi lygiosiomis.
Lygoje - antras smūgis čempionams
2018 12 05
Lietuvos čempionatas
Klaipėdos "Dragūnas" šiemet suklupo antrąkart - šįsyk pralaimėta Vilniaus "Šviesai", o kitose rungtynėse Kauno "Granitas-Karys" šventė pergalę.
 
Vasariškos aistros liejasi ir žiemą
2018 12 05
Paplūdimio tinklinis
Vos per kelerius metus Lietuvos išdygo dar net septyni uždari paplūdimio tinklinio aikštynai, o nuo šių metų juose vyksta ir oficialios varžybos.
Finale - Klaipėdos ir Šiaulių ekipos
2018 12 03
Taurė
Dėl pirmojo šio sezono trofėjaus kausis Klaipėdos "Amber Queen" ir Šiaulių "Elgos-Master Idea-SM Dubysos" komandos.
Pralaimėjimą patyrė tik finale
2018 12 02
Paplūdimio tinklinis
Slovėnijoje Vytenė Vitkauskaitė ir Urtė Andriukaitytė iškovojo sidabro medalius - turnyro finale nusileido dukart olimpinės čempionės duetui.
Ralis grįš į dviejų dienų formatą
2018 12 07
Ralis
Greičio ruožu, kuris bus įrengtas prie Žiūrovų miestelio, "Winter Rally" lenktynininkai pravažiuos net 4 kartus.
Kas gali dalyvauti Dakaro ralyje?
2018 12 06
Dakaras
Norint patekti į Dakaro ralį, reikia ne tik susipažinti su 163 puslapių taisyklių knyga, bet ir turėti patirties lenktynėse.
Į Dakarą - tiesiai iš Antarktidos
2018 12 05
Dakaras
Net 70 laipsnių skirtumas laukia Antano Juknevičiaus šturmano Dariaus Vaičiulio, kuris prieš pat Dakaro ralį kops į aukščiausią Antarktidos kalną.
 
Pranoko 24 varžoves
2018 12 08
Biatlonas
Pasaulio biatlono taurės pirmojo etapo moterų 7,5 km sprinto lenktynėse be klaidų šaudžiusi G.Leščinskaitė užėmė 79 vietą.
Lietuvos atstovas - devintas
2018 12 07
Kalnų slidinėjimas
Kalnų slidininkas Andrejus Drukarovas Italijoje vykstančių jaunimo varžybų didžiojo slalomo rungtyje užėmė devintąją vietą.
Į persekiojimo varžybas nepateko
2018 12 07
Biatlonas
Pasaulio biatlono taurės pirmojo etapo 10 km sprinto lenktynėse dalyvavę lietuviai užėmė žemesnes nei 60-a vietas ir nepateko į persekiojimo varžybas.
Lietuvė buriuotoja triumfavo Ispanijoje
2018 12 09
Buriavimas
V. Andrulytė buriavimo varžybose „Canarian Olympic Sailing Week“ laimėjo net tris iš keturių pirmų plaukimų ir užtikrintai pirmavo per visas varžybas.
Lietuviams - medaliai dviejose šalyse
2018 12 09
Sportiniai šokiai
10-ies šokių pasaulio jaunimo čempionate lietuviai K.Burneikis ir I.Šekaitė laimėjo bronzą, o "Grand Slam" varžybose E.Sodeika ir I.Žukauskaitė - sidabrą.
Treningus iškeitė į kostiumus ir sukneles
2018 12 09
Jubiliejus
Vilniaus rotušėje - orientacininkų šventė: sporto šakos jubiliejus, metų atleto apdovanojimai, ant vinies pakabinti „šipai“.
 
Ryžtis judėti skatins užrašinė
2018 12 07
Kuluaruose
Sveikatingumo motyvatorė Vlada Musvydaitė sukūrė modernią knygą-užrašinę „Motyvacija judėti“, kurią galima ne tik skaityti, bet ir klausyti.
Pirmauja L. Jasiūnaitė ir irkluotojos
2018 12 07
Geriausieji
Įpusėjus visuomenės balsavimui geriausių šalies sportininkų rinkimuose aiškėja favoritai. Kovą dėl mėgstamiausio sportininko vardo iš 41 kandidato tęsia 9.
Vilniuje startavo sporto kino festivalis
2018 12 07
Festivalis
"Festivalyje rodomi filmai pasakoja istorijas, kurios įkvepia ir padeda į sportininkus pažvelgti iš kitos pusės",- sako LTOK prezidentė D.Gudzinevičiūtė.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas