Neringa Jonavičienė 2018 m. gruodžio 4 d. 09:23 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Čempionių treneris saldainių nedalina

Giedrius Martinionis: „Labai apmaudu, kad ačiū mokame pasakyti tik svetimiems. Bet juk tie mūsų sporto šviesuliai ir pakyla iš rūsių, iš varganų bazių.“

G. Martinionis ir A. Šeleikaitė Buenos Airėse.
Kipro Štreimikio nuotr.
G. Martinionis ir A. Šeleikaitė Buenos Airėse.
Pirmasis olimpinės čempionės Rūtos Meilutytės treneris Giedrius Martinionis jau aštuonerius metus dirba su jaunimo olimpinėse žaidynėse auksą iškovojusia Agne Šeleikaite, krūva pradinukų ir sportinių rezultatų nesiekiančių plaukikų. Nors tapti treneriu jis neketino, pradėjęs ugdyti plaukikus, ne vieną jų atvedė į profesionalų sportą.

Trenerio kelias

Nuo aštuonerių pats baseiną lankyti pradėjęs G. Martinionis prisiminė, kad vaikystėje labai norėjo išmokti plaukti, todėl mama jį nuvedė į Vilijampolės baseiną – gimtuosiuose Šilainiuose baseino nebuvo iki 1989 metų. Jį pastačius G. Martinionis lankė plaukimo treniruotes arčiau namų pas trenerį Šarūną Mažutaitį. Didelėje vaikų grupėje su juo treniravosi ir būsimi olimpiečiai – Rolandas Gimbutis, Saulius Binevičius. 

Pabaigęs mokyklą G. Martinionis mokėsi Kūno kultūros institute. Jis tikėjosi studijuoti vadybą, tačiau nepavyko įstoti. Tapti treneriu tuomet dar neketino ir labiau norėjo imtis sporto vadybos, organizacinės veiklos: „Mačiau, kad trenerio darbas sunkus, kad reikia savęs labai daug atiduoti, todėl norėjau eiti į sporto valdymą. Tačiau neįstojau ir tikėjausi po metų pakeisti studijų kryptį. Bet, metus pasimokęs, užsikabinau už to trenerio studijų, taip ir prasidėjo mano kelias.“

Baigęs studijas G. Martinionis tęsė mokslus Kauno technologijos universitete ir pradėjo dirbti sporto mokykloje, kuriai vadovavo jo buvęs treneris. Pirmosios pareigos buvo gelbėtojo.

Netrukus G. Martinioniui buvo leista treniruoti vaikus. „Tačiau pirmų metų pusę dirbau nemokamai, man leido pradėti dirbti visuomeniniais pagrindais, sudarė sąlygas eiti į mokyklą, surinkti grupę vaikų, nemokamai juos mokyti plaukti ir perduoti treneriams, – prisiminė jis. – Pasakė, jei gerai dirbsiu, iš gelbėtojo tapsiu treneriu. Bėgiojau per mokyklas, rinkau vaikus, nardžiau su jais.“

Priimdavo visus

Pirmieji auklėtiniai buvo patys mažiausieji, jų kaita – didelė. Tarp pirmųjų trenerio mokinių – ir olimpinė čempionė R. Meilutytė. G. Martinionis prisiminė, kad buvo įvairių sunkumų ir iššūkių. Jis negalėjo rinkti labai didelės grupės, nes turėjo ne tik mokyti vaikus plaukti, bet ir suvaldyti. „Yra tėvų, atvedančių ir keturmečius, bet imame į baseiną tik tokius, kurie jau gali savimi pasirūpinti – apsirengti, nusirengti, nueiti į tualetą. Todėl mano jauniausi vaikai – 6–7 metų, kiti treneriai tokių mažų dar net neima. Juk kiek ūgtelėję vaikai užsimano kitų dalykų – pradeda lankyti krepšinį, futbolą, mergaitės pradeda šokti, dainuoti, tampa dainininkėmis, – juokdamasis pasakojo G. Martinionis. – Tačiau aš rinkdavau tuos vaikus, tik, kadangi nesu tas, kuris saldainius per treniruotes dalina, didelė dalis išsilakstydavo. Vis dėlto tie, kurie liko, pradėjo rimtai sportuoti.“ 

Išlaikęs vairavimo egzaminus, nusipirkęs savo autobusiuką, kad nereikėtų nieko prašinėti, G. Martinionis pradėjo su vaikais važinėti į varžybas. Keliones planuodavo pats. Kad būtų pigiau ir galėtų išvykti į varžybas, susikrovę miegmaišius keliaudavo per Baltarusiją, Lenkiją, kitas šalis, miegodavo ten, kur rasdavo vietos – mokyklose, salėse.

Visus vaikus be jokių atrankų į savo grupes priimdavęs treneris pastebėjo, kad talentai išryškėja vėliau. Gabaus vaiko ugdymas įtraukia visą jo aplinką – mokykloje tenka derinti tvarkaraščius, pamokas, atsiskaitymus, tėvai daug laiko skiria vežiodami jauniausius vaikus, nes daug jų gyvena priemiesčiuose ar rajone, o ir patys vaikai turėti būti labai užsispyrę.

„Nebėra taip, kad pro namų langą matosi mokykla, o iki baseino – šešios minutės kelio. Rytinė treniruotė vyksta prieš pamokas. Tai reiškia, kad vaiko diena prasideda šeštą valandą ryto, po jos, paskubomis išsidžiovinę galvas, sukrimtę sumuštinį, jie lekia į mokyklą, po pamokų – antra treniruotė, o namo vaikas grįžta vakare. Dvylikos valandų intensyvi dienotvarkė jaunam sportininkui – nemažas krūvis“, – aiškino G. Martinionis. 

Baseinas – antri namai

„Visi sportininkai įveikia tuos etapus, kai gyvena su treneriu, su baseinu. Galima sakyti, turi antrą šeimą. Siekiant rezultato, būtinas pasiaukojimas, pasitikėjimas ir atsidavimas iš visų trijų pusių – sportininko, trenerio ir šeimos. Ir laimėti medaliai yra visų šių pusių nuopelnas“, – teigė G. Martinionis.
 
Treneris per dieną pakeičia 3–4 baseinus. Pirmojo duris praveria dar iki pusės septynių ryto. Vėliau važiuoja į mokyklas, susirenka vaikus, kuriuos moko plaukti. Pasibaigus pamokoms, vykdo neformalaus švietimo projektą, kurio metu vyksta ne sportiniai, o masiniai užsiėmimai plaukti norintiems vaikams. Nuo 16 val. jis tris valandas dirba su didelio meistriškumo sportininkais, o dar vėliau vakare – su mažais vaikais, neturinčiais galimybės baseine lankytis dieną. Tačiau treneris tvirtino, kad dirbdamas nepavargsta ir nesijaučia dirbantis. Jis atskleidė, kad kartu su profesionaliais savo auklėtiniais turi vieną laisvą savaitės dieną – sekmadienį. Bet dirba per Velykas, Naujuosius metus ar kitas šventes. 


Darbas nuo... iki

Sudėtingiausias ir kompleksinis darbas vyksta su didelio meistriškumo sportininkais. Tenka ne tik lavinti plaukimo įgūdžius, bet ir formuoti tinkamus režimo, dienotvarkės, laiko planavimo, net mitybos įgūdžius. Labiau motyvuoti sportininkai šiuos įpročius išsiugdo. Treneris prisiminė, kaip Lietuvos rekordininkė Beatričė Kanapienytė nešdavosi šešis maisto indelius. Viename – mėsa, kitame – ryžiai, trečiame – garintos daržovės. 

Atlikus tyrimus, paaiškėjo, kad A. Šeleikaitė netoleruoja glitimo. „Negalima duonos, makaronų, dar daug ko. Norint išgauti rezultatą, tenka to paisyti ir atitinkamai maitintis, – teigė G. Martinionis. – Pakeitėme daug daktarų, daug masažuotojų. Su kiekvienu sportininku taip dirbame – nuo pradžios iki pabaigos. Agnei įstojus į universitetą, skambinu suderinti su dėstytojais atsiskaitymus, nes ne kiekvienas lankstus, yra kirvių, kuriems neįdomu sportas, čempionatai, jiems svarbu, kad būtų lankomos paskaitos ir laiku atsiskaitoma. Dabar suderinome su dekane, džiaugiuosi, kad universitetas labai tolerantiškas Agnės atžvilgiu.“

Tačiau B. Kanapienytė, įstojusi į universitetą, karjerą sustabdė. Pasak G. Martinionio, Lietuvoje studentų sportas kone miręs, nes nėra skatinamas, o, atvirkščiai, – neretai tikima, kad mokslas ir sportas nesuderinami, reikia rinktis kurį nors vieną. 

Treneris turi būti pasikaustęs ir psichologiškai. Nuo dešimties metų su A. Šeleikaite dirbantis treneris atskleidė, kad per aštuonerius metus buvo visko – ir pykčio, ir ašarų. Mergaitė ir norėjo, ir nebenorėjo plaukti. Kartu teko nueiti plaukikės paauglystės kelią, protestus ir maištus, kol buvo pasiekta bendra pergalė. R. Meilutytę G. Martinionis treniravo nuo ankstyvos vaikystės iki beveik 14 metų, kai ji išvyko į Angliją. Todėl palyginti darbą su dviem Lietuvos plaukimo žvaigždėmis, pasak trenerio, beveik neįmanoma: „Rūta išvažiavo dar mergaitė, žiūrinti į viską degančiomis akimis. Neturėjau su ja jokių sunkumų. Mes buvome labai artimi – mane ji matė dešimt kartų dažniau nei tėvą, galima sakyti, buvau jai antras tėtis. Ją mokiau net buitinių dalykų – ką pirkti, ko atsisakyti, kaip taupyti, kada reikia kaip elgtis, kaip šukuotis ir daug visko.“ 

Treneris atkreipė dėmesį, kad A. Šeleikaitė tik dabar pradėjo bręsti kaip sportininkė. R. Meilutytė geriausius rezultatus demonstravo iki 16 metų. „Tai labai individualu, o sportininkių karjera gali tęstis ilgai.

Ne viena sportuodama sukuria šeimą, pagimdo vaikus ir toliau tęsia sėkmingą karjerą. Be abejo, pasitaiko duobių, kurios gali išmušti sportininką iš pusiausvyros psichologiškai. Tačiau pusmečio nesėkmės tikrai nereiškia, kad reikia baigti karjerą“, – pabrėžė patyręs specialistas.

Nuoskauda nedingo

Pasak G. Martinionio, jis nesvarsto, kas būtų, jei Rūta būtų likusi Lietuvoje. Tačiau pripažino, kad jam ir šiandien nemalonu prisiminti prieš kelerius metus vykusias viešas ir užkulisines diskusijas apie jo nuopelnus Rūtos karjerai, nenorą suteikti nusipelniusio trenerio vardą, kai jautėsi ne tik neįvertintas, bet apdrabstytas purvu nuo galvos iki kojų.

„Labai apmaudu, kad ačiū mokame pasakyti tik svetimiems. Bet juk tie mūsų sporto šviesuliai ir pakyla iš rūsių, iš varganų bazių. Čia jie užauga, tik tada pakelia sparnus, – svarstė G. Martinionis, tvirtindamas, kad po visų audrų jis pats viską vertina ramiai ir filosofiškai, todėl nebebijo netekti talentingų auklėtinių. – Tu pats žinai, ką padarei, o vertina tegu kiti. Jei niekas nevertina ir niekam nereikia, tai gal ir tau čia nereikia būti, eik dirbti su mažiukais, jauskis laimingas ten, kur esi norimas.“

Šiais metais, tą pačią kovo 19 d., kai gimtadienį švenčia R. Meilutytė, G. Martinioniui gimė sūnus. Ar tai ženklas – jis nesvarsto. Kol kas treneris derina darbą su šeima, tačiau atskleidė, kad labai rimtai svarsto, ar vis dar treniruoti didelio meistriškumo sportininkus. 

„Esu laimingas, kad turiu puikią šeimą, puikią komandą, puikių sportininkų, bet kitą kartą pagalvoju, o kam man to reikia: atsiduoti darbui, stengtis, kovoti su neteisybėmis. Nervų ląstelės juk neatsinaujina. Gal geriau dirbti su vaikais baseine, nekeliant meistriškumo, auginti savo vaikus. Juk kai tu priekyje – tai ir blogas, pirmai nesėkmei pasitaikius malamas į miltus. Būčiau kaip tas ledų pardavėjas – be ambicijų, bet visų mylimas“, – šyptelėjo čempionių treneris.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
Pirmas „Žalgirio“ naujokas – australas
2019 05 20
Naujokas
Kauno „Žalgiris“ jau pradėjo rikiuoti gretas naujam sezonui – sudarė sutartį su Europos taurėje žibėjusiu Jocku Landale'u.
„Kukurūzininkas“, virtęs „Boeingu“
2019 05 20
Žvilgsnis
„Juventus“ strategas Ž.Urbonas apie LKL sezono MVP M.Gebeną: „Jis labai gerai priima informaciją, jam du kartus kartoti nereikia“ (VIDEO).
„Ryto“ puolėjas žaidė lyg ant sparnų
2019 05 20
LKL
Arnas Butkevičius spindėjo „Betsafe–LKL“ atkrintamųjų varžybų starte ir tapo ketvirtfinalio etapo naudingiausiu krepšininku.
 
Futbolo aikštėje – žurnalistų emocijos
2019 05 20
Turnyras
„Aikštėje buvo daug emocijų, atkaklios kovos ir gražių įvarčių“, – žurnalistų kovas vertino Lietuvos futbolo rinktinės treneris Valdas Urbonas.
„Sūduvos“ aistruolius po mačo parveš namo
2019 05 20
Akcija
Trečiadienį Marijampolėje po „Sūduvos“ ir „Žalgirio“ mačo marijampoliečiai į namus galės nemokamai grįžti autobusais, kurie lauks prie stadiono.
„Tokių sunkių rungtynių ir tikėjomės“
2019 05 19
Gynėjas T. Mikuckis atidarė savo įvarčių sąskaitą šio sezono A lygoje ir padėjo „Kauno Žalgirio“ komandai išlyginti rezultatą rungtynėse su „Panevėžiu“.
Trasoje – nuo darželinukų iki mokytojų
2019 05 20
Varžybos
Olimpinio čempiono Remigijaus Valiulio ir Panevėžio mero taurės varžybose jėgas išmegino apie 700 bėgikų.
Alytaus festivalyje – Lietuvos ėjikų sėkmė
2019 05 20
Sportinis ėjimas
Jau 45-tą kartą surengtame Alytaus sportinio ėjimo festivalyje šįkart lenktyniavo jaunieji ėjikai ir veteranai iš 10 šalių
Pagėgiuose bėgikai susidūrė su kaitra
2019 05 20
Bėgimas
„Mažosios Lietuvos pusmaratonio“ varžyboe Pagėgiuose dalyvavo beveik 100 bėgikų.
 
Šimtmečio proga - piniginiai prizai
2019 05 20
Tenisas
LTS įsteigė 5 tūkst. eurų Lietuvos teniso čempionato prizinį fondą, kurį išdalins vyrų ir moterų turnyrų nugalėtojams ir prizininkams.
Lietuvį sustabdė Japonijos tenisininkas
2019 05 18
Turnyras
Šveicarijoje vykstančių „Geneva Open“ vienetų atrankos varžybų pirmasis ratas Lietuvos tenisininkui Ričardui Berankiui baigėsi nesėkme.
R.Berankio metų tikslas – karjeros rekordas
2019 05 16
Žvilgsnis
„Atsiranda branda ne tik aikštėje, bet ir už jos ribų. Galiu tvirtai pasakyti, kad tai geriausias sezonas karjeroje“, - teigia Ričardas Berankis.
Kilti dar aukščiau sutrukdė trauma
2019 05 18
Tekvondo
Pasaulio tekvondo čempionatas: dvi K. Tvaronavičiūtės pergalės, kelią tolyn užkirtusi trauma, devinta vieta ir naujas įrašas Lietuvos tekvondo istorijoje.
Lietuvių laimikis – penki aukso medaliai
2019 05 18
Turnyras
Tarptautinio A. Šociko bokso turnyro finalo akcentu tapo įspūdingas R. Jokulio nokautas švedui ir rekordinė E. Skurdelio septynių pergalių serija.
Trys čempionai – lietuviai, tik neaišku kurie
2019 05 17
Turnyras
A. Šociko turnyro finaluose kovos 9 Lietuvos boksininkai. Jau aišku, kad bent trys lietuviai taps turnyro čempionais, nes finalai bus lietuviški.
 
Užsidirbo reitingo taškų
2019 05 19
Lenktynės
Lietuvos dviratininkas Gediminas Bagdonas Prancūzijoje vykusiose daugiadienėse dviratininkų lenktynėse iškovojo 20 vietą ir pelnė pasaulio reitingo taškų.
Prie sidabro pridėjo auksą
2019 05 19
Trekas
Minske vykstančiose tarptautinėse dviračių treko varžybose „Grand Prix Minsk“ lietuvis G. Serafinas laimėjo keirino rungtį ir pelnė aukso medalį.
Iš Minsko – su sidabru
2019 05 18
Dviračiai
Iš tarptautinių dviračių treko varžybų „Grand Prix Minsk“ jaunieji šalies trekininkai grįš ne tuščiomis – G. Serafinas jose iškovojo sidabrą.
Prireiks lemiamo mačo
2019 05 18
Moterų rankinis
Po ketvirtųjų Lietuvos moterų rankinio lygos rungtynių tapo aišku, kad po septynerių metų pertraukos čempionėms išsiaiškinti reikės lemiamo penktojo mačo.
Devintojo aukso link – tiesiausiu keliu
2019 05 15
LRL
„Dragūno“ rankininkai trečiose finalo serijos rungtynėse įveikė „Šviesos“ ekipą, laimėjo seriją 3:0 ir devintą kartą triumfavo Lietuvos čempionate.
"Dragūnui" iki aukso liko žingsnis
2019 05 11
LRL
Antrasis LRL pirmenybių finalo serijos susitikimas buvo emocingas ir fiziškai nelengvas abiejų besirungusių komandų rankininkams.
 
Po nervų karo – nesėkmė
2019 05 18
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkams A. Rumševičiui ir L. Každailiui kelią į FIVB turnyro „Aydin Masters" pusfinalį apmaudžiai užkirto olandai.
Lietuviai žengė į atkrintamąsias
2019 05 17
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai A. Rumševičius ir L. Každailis užtikrintai nugalėjo šeimininkus turkus ir "Aydin Open" turnyre žengė tolyn.
Merginų dvejetai – už kvalifikacijos borto
2019 05 16
Paplūdimio tinklinis
Dvi Lietuvos paplūdimio tinklininkių poros Turkijoje neprasibrovė į pagrindines varžybas. Vyrai kovas pradės nuo pagrindinio etapo.
Ant podiumo lipo ir lietuviai
2019 05 20
Motokrosas
Lietuvos motokrosininkai namų trasoje Šiauliuose sudarė rimtą konkurenciją greičiausiems Europos čempionato dalyviams.
Lietuvis – dukart vienuoliktas
2019 05 19
Motokrosas
Šeštajame pasaulio motokroso čempionato etape lietuvis A. Jasikonis dukart finišavo vienuoliktas ir bendroje įskaitoje smuktelėjo per vieną poziciją.
Autokroso gerbėjų laukia Vilkyčiai
2019 05 18
Paskelbta Vilkyčiuose birželio 8–9 d. vyksiančio Europos autokroso čempionato etapo detali dienotvarkė.
 
Įspūdį padarė lietuvio charakteris
2019 05 15
Ledo ritulys
Lietuvos vyrų rinktinės puolėjas Tadas Kumeliauskas keliasi į Vokietijos antrosios lygos ledo ritulio komandą.
Patirtį kaupia tarptautiniuose turnyruose
2019 05 08
Ledo ritulys
IIHF sprendimo apie teisę dalyvauti pasaulio čempionato atrankoje laukiančios Lietuvos ledo ritulininkės meistriškumą kelia tarptautiniuose turnyruose.
D.Zubrus: „Niekada nesakau niekada“
2019 05 05
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio rinktinės žaidėjai ir treneris - apie skaudžia nesėkme pasibaigusį pasaulio čempionatą, tvarkaraščio keistenybes ir ateitį.
Pasaulio čempionatą pradėjo nesėkme
2019 05 20
Badmintonas
Kinijoje prasidėjusio pasaulio mišrių komandų badmintono čempionato pirmajame 3B grupės susitikime Lietuvos rinktinė 1-4 pralaimėjo Šveicarijos ekipai.
Pėsčiųjų žygyje – dalyvių rekordas
2019 05 20
Žygis
Pėsčiųjų žygio Gintaro Žagunio žūties metginėms atminti dalyviai ne tik žingsniavo, bet ir rinko aukas nuo gaisro nukentėjusiam kaimui.
Kultūristai varžėsi Gargžduose
2019 05 20
Kultūrizmas
Gargždų kultūros centro salėje vyko Lietuvos kultūrizmo ir fitneso federacijos (LKFF) atviras Lietuvos kultūrizmo ir fitneso čempionatas.
 
Dosni Europos čempionės širdis
2019 05 19
Jubiliejus
Legendinė irkluotoja Sofija Grucova į Lietuvą yra vežusi medicininę įrangą, o mama jai įskiepijo besąlygišką meilę gyvūnams.
Sportininkų bėdos aptartos prie naujo stalo
2019 05 17
Susitikimas
Naujoje ministerijoje apsilankę sportininkai aptarė aktualiausias temas. Kai kurios jų, pavyzdžiui, Olimpinio sporto centro, linksniuojamos nuo sausio.
Prieš „Dzūkų tankus“ – kauniečių ataka
2019 05 16
Fanai
Po rungtynių iš stadiono išėjusius Alytaus „Dainavos“ fanus užpuolė kelios dešimtys Kauno „Žalgirio“ gerbėjų.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas