Lina Daugėlaitė 2010 m. kovo 16 d. 19:55 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Žiemos sporto panacėja – naujos sporto šakos?

Kur nukreipti investicijas, ieškant būdų, kaip pagerinti žiemos sporto šakų rezultatus - palaikyti tradiciją ar investuoti į naujoves?

Europos jaunimo žvaigždžių taurėje Agnė tapo absoliučia nugalėtoja
Europos jaunimo žvaigždžių taurėje Agnė tapo absoliučia nugalėtoja
   

Reikia sporto bazės, trenerių, lėšų atrankai, inventoriui ir išvykoms į varžybas. Dėl šito sutaria ir tradicinių, ir naujų žiemos sporto šakų atstovai. Tačiau kur nukreipti investicijas, palaikyti tradicijas ar investuoti į naujoves – šiuo klausimu jų nuomonės išsiskiria.
 
Negalima nurašyti ilgametės tradicijos
Arūnas Daugirdas, Lietuvos biatlono federacijos prezidentas: „Mūsų galimybės ribotos pirmiausia dėl bazių trūkumo – jų neturime. Ta vienintelė Ignalinoje – palikimas iš tarybinių laikų, ji seniai neatitinka jokių reikalavimų. Antra, trenerių, nuo kurių priklauso sportuojančių vaikų skaičius, korpusas. Mūsų treneriai nenori dirbti šio darbo, nes atlyginimai tokie maži, kad jie paprasčiausiai neišgyventų. Trečia, lėšos, kurių reikia dideliam sportiniam meistriškumui palaikyti. Ne paslaptis, kad pastaruosius ketverius metus 70 proc. mūsų sporto šakos lėšų buvo skiriama vienai sportininkei – Dianai Rasimovičiūtei. Kad ją įvestume į pasaulio elitą ir kad ją ten išlaikytume.“ Biudžetinių lėšų neužtenka, A. Daugirdas teigia, kad čia daug prisidėjo ir jo bendrovių parama.
 
Nors ir trūksta lėšų, prezidentas džiaugiasi, kad per pastarąjį laikotarpį sugebėjo išugdyti ir jaunimą, kuris jau dabar rodo neblogus rezultatus. „Jeigu toliau jiems sudarysime tokias sąlygas, kokios buvo sudarytos Dianai, galime turėti ne vieną olimpietį. Visada didesnės galimybės, kad iš penkių ar šešių olimpiečių bent vienas pasieks geresnį rezultatą. Ko Dianai trūko šiose žaidynėse, kad baigtų distanciją gerokai aukštesnėje pozicijoje? Jeigu turėtume ne vieną Dianą, o tris, treneris kiekvienai prieš startą būtų davęs tikslią užduotį – viską daryti greitai ir tvarkingai, šliuožti, o ne gulėti šaudykloje. Iš trijų viena vis tiek gerai sušaudys. Diana buvo viena, ji stengėsi šaudyti kuo tiksliau, todėl prarado laiko distancijoje. Mes tiesiog neturime palaikymo iš šalies, iš valstybės, kad galėtume turėti komandą. Mums vos užtenka lėšų vienam žmogui išlaikyti. Be to, jeigu ne federacijos sprendimai ir sutartys su užsienio treneriais, vargu ar būtume pasiekę tokių rezultatų“, – teigia prezidentas.
 
A. Daugirdo nuomone, jeigu sporto valdžios dėmesys dabar būtų nukreiptas į naujas sporto šakas, ieškant stebuklingos panacėjos, kaip pagerinti rezultatus, būtų absurdas: „Niekada nesakiau, kad neturi būti sporto šakų plėtros, kad neturime išbandyti akmenslydžio, greitojo čiuožimo ar dar ko nors. Bet didžiausia mūsų sporto politikos klaida, kad iš to pučiamas burbulas: dar nėra jokių naujų sporto šakų rezultatų, o jau pradedamos nurašinėti tradicinės. Negalima taip elgtis su tradicija ir tam tikrus rezultatus bei įdirbį turinčiomis sporto šakomis. Kas bus, jeigu vietoj krepšinio, pasiekusio laimėjimų olimpinėse žaidynėse, sugalvosime kultivuoti rankinį – galbūt krepšininkai bus geresni rankininkai?.. Jeigu norime kultivuoti naujas sporto šakas, skirkime joms papildomai lėšų. Akmenslydis, greitasis čiuožimas – apie ką mes kalbame? Kalbame apie Agnę Sereikaitę, 14 metų mergaitę, bet ji viena – o jeigu posūkyje patirs traumą? Ir viskas? Ką darysime su ta sporto šaka? Be to, A. Sereikaitė dalyvauja dar vaikų lygio varžybose, o mes jau kalbame apie visą sporto šaką – kad ji perspektyvi ir turi potencialo iškovoti medalį, pranokti visas kitas. Tai absurdas. Be to, negalima naujoms sporto šakoms skirti vos ne tiek pat lėšų kaip tradicinėms. Tai dar vienas sporto šakų kiršinimas".
 

 
Reikia suteikti galimybę naujoms šakoms

Česlovas Staišiūnas, Lietuvos greitojo čiuožimo asociacijos prezidentas:  „Pirmiausia reikia peržiūrėti galimybes plėtoti kiekvieną sporto šaką mūsų šalyje. Pavyzdžiui, biatlonininkams ir slidininkams sudėtinga ruoštis rimtiems laimėjimams, nes trūksta sniego – ši žiema išimtis. Kur ruoštis šių sporto šakų sportininkams? Tam skiriamos didelės lėšos. Taip pat reikia vengti eksperimentų, kaip su dailiuoju čiuožimu. Jau buvo amerikiečių krepšininkės pavyzdys – ji negavo pilietybės, tad kodėl turėjo būti išimties tvarka suteikta pilietybė Katherine Copely? Tam buvo išmesta labai daug lėšų, palyginti su mums skirtais pinigais, o rezultato jokio“, – teigia prezidentas. Anot jo, greitojo čiuožimo atstovams treniruotis Lietuvoje būtų kur – yra šešios uždaros čiuožyklos, dar kelias ruošiamasi statyti: „Reikia tik sudaryti tam sąlygas, skirti lėšų.“ Tačiau realiai tų sąlygų nelabai yra: ledo arena Vilniuje čiuožėjams per brangi – istorija apie ledo rūmų ir sporto šakų atstovų konfliktą sena ir jau pasidengusi dulkėmis... Todėl lietuviai dažniausiai treniruojasi užsienyje: „Prieš išvykdama į varžybas Budapešte, A.Sereikaitė treniravosi Slovakijoje. Lenkijoje, Latvijoje ledas nemokamas – prašau, treniruokitės.“
 
Č. Staišiūnas teigia, kad reikia peržiūrėti prioritetus, kurios sporto šakos svarbiausios: „Dabar žiūrima į daugybės metų istoriją, pagal tai sporto šakos skirstomos į strategines ir nestrategines, o ne, pavyzdžiui, į olimpines ir neolimpines. Strateginės sporto šakos tos, kurių sportininkai kažkada, dar ir būdami SSRS rinktinėje, buvo pasiekę rezultatų. Toms sporto šakoms visai kitoks dėmesys – ne tik Kūno kultūros ir sporto departamento, Lietuvos tautinio olimpinio komiteto, Lietuvos sporto federacijų sąjungos, bet, svarbiausia, ir miestų, rajonų. Jeigu sporto šaka nestrateginė, jokių lėšų ar kitokios paramos nesulauksi. Turime A. Sereikaitę, daugiau gabių sportininkų, netgi visas darželis lanko greitąjį čiuožimą, bet Vilniaus miesto savivaldybė mums jokios paramos neskiria. Sporto mokykloje prašėme įsteigti trenerio etatą, dabar lyg žada konkrečiau, tikimės jį gauti...“
Prezidentas teigia, kad naujų sporto šakų padėtis blogesnė nei slidinėjimo, biatlono ir kitų tradicinių sporto šakų, nes šioms skiriamas didesnis finansavimas: „Mums nemažai lėšų skiria Tarptautinė čiuožimo sąjunga – pusę finansavimo iš jos gauname. Be to, jie sako, kad jeigu pasiektume, kad mus Lietuvoje finansuotų daugiau, atitinkamai daugiau finansuotų ir jie.“
 
Č. Staišiūnas mano, kad skiriant daugiau dėmesio naujoms sporto šakoms žiemos sporto rezultatai pagerėtų: „Greitajame čiuožime galėtume pasiekti rezultatų. Yra nemažai gabių vaikų, bet neturime lėšų išvežti juos į stovyklas, varžybas. Turime vieną trenerį, kita veikla plėtojama visuomeniniais pagrindais. Reikia sporto bazės, reikia trenerių, reikia lėšų atrankai, inventoriui ir išvykoms į varžybas. Esame įsitikinę, ir ne tik mes, bet ir medikai, tikrinantys sportininkų sveikatą, kad A. Sereikaitė – reali kandidatė į Sočio olimpines žaidynes.“

Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
Š.Jasikevičius tikisi galingo užnugario
2019 09 20
Pristatymas
„Žinau, kaip lietuviai myli krepšinį, ir šiandien tuo galėjau dar kartą įsitikinti", - per „Žalgirio“ pristatymą džiaugėsi ekipos naujokas J.Landale'as.
„Rytas“ paruošė postą J.Kazlauskui
2019 09 19
Situacija
Skolų slegiamas Vilniaus „Rytas“ sieks išsaugoti turimas pozicijas, prezidento postas paruoštas Jonui Kazlauskui.
„Tokioje situacijoje dar nesu buvęs“
2019 09 19
Žvilgsnis
„Ryto“ treneris Dainius Adomaitis mano, kad pakartoti praėjusio sezono pasiekimus bus iššūkis
 
Rinktinė – žemyn, klubai – aukštyn
2019 09 19
Žvilgsnis
FIFA reitinge Lietuvos rinktinė jau tik 131-oje vietoje, o UEFA klasifikacijoje, kur vertinami klubų pasiekimai, mūsų šalis šovė į 34-ąją poziciją.
„Banga“ pusfinalyje palaužė A lygos ekipą
2019 09 18
Taurė
Antruoju Lietuvos futbolo federacijos (LFF) taurės turnyro finalo dalyviu tapo I lygos klubas Gargždų „Banga“.
J.Martinsas: „Sėkmę reikia užsitarnauti“
2019 09 18
Taurė
Po pralaimėjimo Marijampolės „Sūduvai“ LFF taurės pusfinalyje Vilniaus „Žalgirio“ treneris Joao Martinsas nebuvo linkęs ieškoti kaltų.
Trasoje – ir darželinukai, ir 86 metų bėgikas
2019 09 19
Bėgimas
Kupiškyje, rekonstruotoje Lauryno Stuokos-Gucevičiaus aikštėje, įvyko varžybos olimpiečio Aleksandro Antipovo ir Kupiškio r. savivaldybės taurei laimėti.
Žemaitijos sostinėje – unikalus bėgimas
2019 09 18
Bėgimas
Telšiuose rugsėjo 21 d. vyks priešpaskutinis šiais metais Lietuvos bėgimo taurės etapas – estafetinis ir asmeninis bėgimas „Judėkime kartu 2019“.
Lengvaatlečius į Dohą lydės psichologė
2019 09 17
Pasaulio čempionatas
Paskelbta Lietuvos komandos sudėtis, kuris dalyvaus rugsėjo 27 – spalio 6 d. Dohoje (Kataras) vyksiančiame pasaulio lengvosios atletikos čempionate.
 
Lietuviui – ITF turnyro nugalėtojo titulas
2019 09 20
Turnyras
Tarptautinės teniso federacijos (ITF) jaunių (iki 18 m.) turnyro „ETC Cup“ Ukrainoje dvejetų varžybose sublizgėjo Vilniaus teniso akademijos auklėtiniai.
Lietuvį sustabdė Rusijos tenisininkas
2019 09 20
Turnyras
Geriausias Lietuvos tenisininkas Ričardas Berankis „World Tour 250“ turnyre Sankt Peterburge pralaimėjo 38-ajai pasaulio raketei.
R.Berankis be vargo įveikė pirmą barjerą
2019 09 17
Turnyras
Pirmoji Lietuvos raketė Ričardas Berankis (ATP-63) „St.Petersburg Open“ turnyro vienetų varžybas pradėjo įtikinama pergale.
Po pergalės – pralaimėjimas
2019 09 18
Imtynės
Nur Sultane (Kazachstanas) vykstančiame pasaulio imtynių čempionate lietuvė Kamilė Gaučaitė iškovojo vieną pergalę, bet į ketvirtfinalį neprasibrovė.
Lietuviai baigė kovos pasaulio čempionate
2019 09 17
Boksas
Tadas Tamašauskas po atkaklios kovos pralaimėjo pasaulio bokso čempionato aštuntfinalyje.
„Kovos baigtį gali nulemti vienas smūgis“
2019 09 17
Bušido
Kauno ringe kovosiantis Arnoldas Misiūnas: „Pagaliau visi pamatys, kad esu tikras kovotojas“.
 
Pasaulio čempionate – septyni lietuviai
2019 09 20
Pasaulio čempionatas
Rasa Leleivytė pasaulio dviračių pirmenybėse dalyvaus 12-tą, o Ramūnas Navardauskas – 10-tą kartą.
Lietuvė kopė ant garbės pakylos
2019 09 16
Lenktynės
Daugiadienių lenktynių „Watersley Ladies Challenge“ trečiajame etape Lietuvos dviratininkė Akvilė Gedraitytė iškovojo antrą vietą.
Lietuvę Italijoje aplenkė tik dvi varžovės
2019 09 07
Lenktynės
Lenktynių „Premondiale Giro Toscana“ pirmajame etape Rasa Leleivytė („Aromitalia-Vaiano“) užėmė trečiąją vietą ir pelnė tris pasaulio reitingo taškus.
Molėtuose – kova dėl trijų trofėjų
2019 09 15
Supertaurė
Molėtuose vykusiose Lietuvos rankinio federacijos supertaurės varžybose pergales šventė Garliavos moterų bei Klaipėdos vyrų komandos.
Sezonas Europoje baigėsi vos prasidėjęs
2019 09 09
Europos taurė
Klaipėdos „Dragūnas“ svečiuose du kartus pralaimėjo Rišono „Maccabi“ (Izraelis) komandai ir nepateko į kitą EHF taurės turnyro etapą.
Teisėjai mokėsi, šventė ir rinko valdžią
2019 09 08
Teisėjai
Lietuvos rankinio teisėjų asociacija paminėjo savo veiklos 20-metį, ruošėsi naujam sezonui ir išsirinko naują valdžią.
 
Didžiausia bėda Lietuvoje – pinigų trūkumas
2019 09 20
Veidas
„Žaidžiant tik Lietuvoje, sunku būti pastebėtai“, - neabejoja Ispanijoje rungtyniaujanti viena geriausių Lietuvos tinklininkių Erika Kliokmanaitė.
Latvijoje jautėsi kaip namuose
2019 08 24
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai Arnas Rumševičius ir Lukas Každailis sezoną baigė FIVB turnyre Jūrmaloje užimdami 9-ąją vietą.
Istoriniame turnyre – dvi Lietuvos poros
2019 08 22
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos tinklininkai Artūras Vasiljevas ir Robertas Juchnevičius istoriniame turnyre Jūrmaloje iškopė į pagrindines varžybas.
G.Grinbergas: „Greičio yra, reikia sėkmės“
2019 09 20
Žiedinės lenktynės
Legendinėje trasoje startuosiantis šešiolikmetis lietuvis Gustas Grinbergas ir jo komandos draugai tikisi sėkmės, bet rezultatą prognozuoti vengia.
(Ne)išvengiamos lenktynininkų pamokos
2019 09 19
Žvilgsnis
Didesnės ar mažesnės avarijos, kai ekipažas netelpa greičio ruožo posūkiuose ar padaręs keletą kūlversčių baigia pasirodymą greta trasos, yra ralio dalis.
Į Dakaro smėlynus –  „Mini“ automobiliu
2019 09 17
Dakaras
„Agrorodeo“ komanda pristatė automobilį, kuriuo važiuos 2020-ųjų metų Dakaro ralio maratone. Tai – vienintelis Lietuvoje „Mini John Cooper Works Rally“.
 
Prie „Kaunas Hockey“ vairo – naujas treneris
2019 09 20
Treneris
Neseniai apie susijungimą su Kauno ledo ritulio mokykla „Griunvaldas“ paskelbusi reprezentacinė miesto komanda turi ir daugiau svarbių naujienų.
Varomoji jėga – konkurencija
2019 09 16
Ledo ritulys
Ledo ritulio mokyklos „Griunvaldas“ vadovas apie susijungimą su „Kaunas Hockey“: „Jau ilgai Kaune laukėme ledo ritulio permainų“
Italijoje – Lietuvos čiuožėjų rekordas
2019 09 15
Dailusis čiuožimas
Tarptautinės čiuožimo sąjungos (ISU) „Challenger Series“ dailiojo čiuožimo varžybose „Lombardia Trophy 2019“ dalyvavo ir Lietuvos sportininkai.
Plaukimo guru patirtimi dalinsis Vilniuje
2019 09 20
Specialistas
Tarp elitinių Lietuvos specialisto Genadijaus Sokolovo klientų – ir net 23 olimpinius aukso medalius laimėjęs legendinis amerikietis Michaelas Phelpsas.
Vilniuje – zumbos fiesta ir sporto dirbtuvės
2019 09 19
Anonsas
Vienas laukiamiausių sporto renginių vyks rugsėjo 28 dieną Vilniuje, „Delfi“ sporto centre. Be zumbos maratono, bus pristatomos ir kitos sporto šakos.
Netradicinėje distancijoje – lietuvio pergalė
2019 09 18
Baidarių ir kanojų irklavimas
Kinijoje vykstančiose pasaulio baidarių ir kanojų irklavimo sprinto supertaurės varžybose triumfavo Lietuvos kanojininkas Vadimas Korobovas.
 
Prezidentūroje įvertintos mokinių pergalės
2019 09 19
Mokyklų žaidynės
Prezidentas Gitanas Nausėda apdovanojo praėjusio sezono Lietuvos mokyklų žaidynių nugalėtojus bei paskelbė naujojo, jau 15-ojo sezono pradžią.
Idėjų maratone ieškojo naujų sprendimų
2019 09 18
Žvilgsnis
Kauno „Žalgirio“ hakatone sukurtas išmanus žaidėjų analizės įrankis padės efektyviau siekti pergalių.
Antra karjera padeda išvengti duobių
2019 09 17
Žvilgsnis
Lengvaatletė Brigita Virbalytė-Dimšienė „Aš žinau, kad esu du asmenys – Brigita sportininkė ir Brigita sporto žurnalistė.“
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas