Marytė Marcinkevičiūtė ("Olimpinė panorama") 2018 m. lapkričio 5 d. 14:46 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Kuo varžovai stipresni, tuo geriau

Lietuvos bėgimo talentui Simui Bertašiui įsitvirtinti Europos elite sieks padėti ne tik patyręs treneris, bet ir žinoma vadybininkė.

Prie laikrodžio, skaičiuojančio laiką iki Tokijo olimpiados.
Prie laikrodžio, skaičiuojančio laiką iki Tokijo olimpiados.
   
Šiemet triskart Lietuvos 1500 m nuotolio bėgimo rekordą gerinęs Mykolo Romerio universiteto magistrantūros antrame kurse tarptautinę politiką ir ekonomiką studijuojantis Simas Bertašius, vos grįžęs iš poros savaičių treniruočių stovyklos Japonijoje, jau kitą dieną liejo prakaitą Vingio parke. 

Jo treneris, praeityje 1500 m bėgikas Juozapas Garalevičius, sukaupęs 40 metų darbo stažą, žino, kad kiekviena praleista treniruotė gali brangiai kainuoti. Todėl ar lyja, ar šalta, ar pusto – jo auklėtinis rytais Valakampiuose, kur gyvena universiteto bendrabutyje, o vakarais Vingio parke kiekvieną dieną bėgioja.

Neseniai iš treniruočių stovyklos Hiracukoje sugrįžęs Simonas, nedaug matęs tokių egzotinių kraštų kaip tolimoji Japonija, kupinas nepakartojamų įspūdžių. Ten jis ne tik treniravosi dukart per dieną, bėgiojo stadione, parkuose ir dviračių takais, nusidriekusiais palei jūrą, bet ir užsiėmė kitokia veikla: dalyvavo ekskursijose, miesto šventėse, japonų mokyklose vykusiuose susitikimuose. Lietuvos olimpinės rinktinės kandidatas turėjo progą iš arčiau susipažinti su japonų kultūra.  

„Japonams sportas – didelis prioritetas, ten sportuoja ir jaunas, ir senas. Jie viską planuoja minučių tikslumu, turi savas taisykles, kurių negali laužyti. Kelionė buvo ypač įdomi ir naudinga. Mums vieną dieną buvo surengta ekskursija į olimpinių žaidynių sostinę Tokiją, apžiūrėjome statomus olimpinius objektus – plaukimo baseiną, lengvosios atletikos stadioną, kitus. Jeigu iškovosiu kelialapį į Tokijo žaidynes, nepatirsiu didžiulio streso, nes jau antrą kartą vyksiu į Japoniją, kuri man bus šiek tiek pažįstama“, – džiaugiasi Simas, kuriam spalio 31 d. sukanka 25-eri. 

Auksinis birželis

Šiųmetį sezoną S.Bertašius vadina įspūdingu. Gražiai nuaugusiam (ūgis – 1 m 84 cm, svoris – 70 kg) sportininkui birželio mėnuo buvo auksinis. Jis triskart gerino Lietuvos 1500 m rekordą: birželio 2 d. per Lietuvos lengvosios atletikos taurės varžybas Utenoje nuotolį įveikė per 3 min. 40,41 sek. (iki tol net 31 metus rekordas priklausė Pavelui Fedorenkai – 3 min. 40,9 sek.), birželio 15 d. Latvijoje – per 3 min. 39,88 sek., o birželio 29 d. Vilniuje per tarptautines „Cosma“ sporto klubo varžybas – per 3 min. 39,01 sek. 

„Šį pavasarį savo mokiniui pasakiau: Simai, esi greitesnis ir ištvermingesnis už legendinį Joną Pipynę ir Lietuvos rekordininką Pavelą Fedorenką, tai kodėl tau nepagerinus šalies rekordo. Kaip tarėme, taip ir padarėme“, – džiaugiasi jo treneris J.Garalevičius. 

Įspūdingas buvo ir jo auklėtinio debiutas Europos čempionate Berlyne, kuriame Simas užėmė šeštą vietą. Iki tol jis nebuvo dalyvavęs jokiame kitame bet kokios amžiaus grupės Europos čempionate.

Talentingas bėgikas iškart įšoko į suaugusiųjų traukinį. Reikėjo laukti net 60 metų, kol Europos čempionato 1500 m bėgimo varžybose po legendinio J.Pipynės vėl varžėsi Lietuvos sportininkas, sugebėjęs patekti į finalą. 

„Šešta vieta – tikrai didelis laimėjimas. Daugumą varžovų sutikdavau vienose ar kitose komercinėse varžybose, su jais rungtyniavau Europos kroso čempionate. Bėgikus stebiu, seku jų rezultatus. Man jie nebuvo kažkokios žvaigždės, į kurias žiūrėčiau išplėstomis akimis ir galvočiau, kad ir aš toks noriu būti. Į startą stodavau su mintimi, kad visi esame lygūs“, – prisipažįsta Simas.

Jis tikisi, kad tokie sėkmingi metai gal dar pasikartos. Jeigu ne jam, tai gal kažkam kitam. Lietuvos rekordų Berlyne Simas neplanavo gerinti, bet matė didelę trenerio, kuris leido jam pačiam nuspręsti, ramybę: jeigu gera diena ir savijauta, kodėl nepabandžius bėgti rekordiniu greičiu. 

„Turėjau visišką laisvę, treneris nedarė jokio spaudimo, kuris galbūt būtų trukdęs. Treneris mato, kad vieniems reikia griežtesnės rankos, o man ne, ir šį metodą naudoja“, – sako bėgikas. 
 
Išėjo akademinių atostogų

Praėjusių metų spalį M.Romerio universitete išsilaikęs egzaminus Simas pasiėmė akademinių atostogų ir mokslus tęs kitąmet rugsėjo mėnesį, kai reikės rašyti magistro baigiamąjį darbą.

„Nusprendžiau sustabdyti studijas, kol kas nerašyti diplominio darbo, o pagrindinį dėmesį skirti sportui. Turėjau daugiau laisvo laiko, kurį stengiausi kokybiškai išnaudoti. Pasirinkau sportinį režimą. Tam pritarė ir mano treneris, kuris yra tos nuomonės, kad reikia išnaudoti laiką, kai mano rezultatai gerėja. Šiuo metu tai yra prioritetas“, – prasitaria Simas, kuris po varžybų visada peržiūri įrašą, su treneriu analizuoja bėgimą ir pasiektą rezultatą. 

Likus savaitei iki išvykos į Japoniją Simas pradėjo pasirengimą naujajam sezonui. Gruodžio mėnesį jis dalyvaus Europos kroso čempionate Tilburge (Olandija), o kovo pradžioje – Europos uždarųjų patalpų čempionate Glazge (Škotija). Tačiau pats svarbiausias – vasaros sezonas ir pasaulio čempionatas Dohoje, į kurį sportininkai pateks pagal reitingus.  


Su kaimiškomis lauktuvėmis   

Simas – raseiniškis, gimė ir augo Nemakščių seniūnijos Pabalčių kaime. Ten dabar gyvena ūkininkaujantys jo tėvai Albina ir Robertas Bertašiai, per televiziją visada stebintys varžybas, kuriose rungtyniauja jų sūnus, o šiemet pirmą kartą vykę į Palangą savo akimis pamatyti Lietuvos čempionato kovų. 

Simas baigė Nemakščių vidurinę mokyklą, iki kurios iš namų kasdien tekdavo važiuoti po 5 km. „Tada man atrodė, kad tie 5 km – didelė distancija, todėl iš mokyklos niekada neparbėgdavau, o parvažiuodavau. Dabar sugrįžęs į gimtuosius namus ne kartą esu bėgęs iki stadiono, esančio už 5 km, ten apsukęs po kelis ratus ir grįžęs namo“, – sako Simas. 

Jis džiaugiasi, kad su metais vyresniu broliu Valentu, baigusiu magistro studijas Vilniaus universitete ir dirbančiu ESO energijos skirstymo operatoriumi, kartą per mėnesį grįžęs pas tėvus gali gerai pailsėti, pavalgyti sveiko kaimiško maisto, padėti tėvams ūkininkauti. Lietuvos rekordininkas ūkio darbų niekada nevengia, daro viską, ką reikia. Tačiau sezono metu, kai Simo laukia varžybos, tėvai jo stengiasi neapkrauti darbais. Jie savo vaikų į Vilnių niekada neišleidžia be lauktuvių – kaimiško maisto. 

Talentingą bėgiką, Nemakščių vidurinės mokyklos šeštoką lankyti lengvosios atletikos pratybų pakvietė raseiniškis treneris Eugenijus Petrokas. Simas puikiai prisimena savo pirmąsias oficialias varžybas 2007-aisiais. Per Lietuvos jaunučių pirmenybių zonines varžybas Klaipėdoje jis laimėjo 3000 m bėgimo varžybas. Per finalą Vilniuje, bėgdamas su metais vyresniais atletais, Simas liko septintas. Po metų jis jau tapo prizininku: 1500 m kliūtinio bėgimo distancijoje buvo antras, o 3000 m nuotolio – trečias. 

Treneris – savas žmogus 

Kai Simas baigė vidurinę mokyklą, jo treneris buvo taip numatęs: jeigu auklėtinis studijuos Kaune, jį tobulins Alfonsas Kazlauskas, o jeigu Vilniuje – J.Garalevičius. Kadangi tuo metu jo brolis studijavo Vilniuje, tai ir Simas pasirinko M.Romerio universitetą. 

J.Garalevičius prisimena: „Simas iš kitų niekuo ypatingu neišsiskyrė. Esu dėkingas Eugenijui Petrokui, kad jis anksti savo mokinio nespecializavo. Tie treneriai, kurie anksti džiaugiasi gerais vaikų rezultatais, sportininkus forsuoja. Jeigu jauną medelį nulauši, iš jo didelis medis neužaugs. Viską reikia daryti laipsniškai. Simas bėgti 1500 m nuotolį pradėjo Raseiniuose. Kai jis atvažiavo studijuoti į Vilnių, nuotolį buvo įveikęs per 4 min. 10 sek. Šią distanciją mes ir pasirinkome.“  

Iš kaimo atvykusiam Simui naujasis treneris tapo savu žmogumi, juo nuoširdžiai rūpinasi. Rekordininkas vertina jo sąžiningą darbą ir žinias, žino, kad jo treneris ugdė olimpietes Iriną Krakoviak-Tolstiką, dabar dirbančią trenere, Dianą Maciušonytę-Lobačevskę, Živilę Balčiūnaitę, taip pat Petrą Glebų, kuris šešerius metus Lietuvoje nepatyrė pralaimėjimo bėgdamas 1500 m nuotolį, bei jo brolį Juozą. 

Taip atsitiko, kad be pralaimėjimų Lietuvoje bėgiojusį P.Glebų pirmasis nugalėjo būtent S.Bertašius. Tai įvyko 2015-aisiais per SELL žaidynes ir Lietuvos lengvosios atletikos federacijos taurės varžybas. „Tačiau Petro, kuris jau buvo bebaigiąs sportuoti, man nepavyko aplenkti Lietuvos čempionate, nors tą sezoną buvau pasiekęs geresnį rezultatą“, – primena Simas. Jis iš P.Glebaus perėmė estafetę ir jau triskart iš eilės laimėjo Lietuvos čempionatą. 

Negalima būti tik taikos balandžiu

Visose varžybose, kuriose Simas šiemet gerino rekordus, praktiškai bėgo vienas, toli palikęs varžovus. Tačiau šioje distancijoje reikia mokėti ir pasistumdyti, negalima būti tik taikos balandžiu. To Simą moko jo treneris. Didelė motyvacija vaikinui buvo tarptautinės varžybos Prancūzijoje, kur jis tapo nugalėtoju ir aplenkė nemažai žinomų bėgikų. Ten Lietuvos rekordininkas pamatė, kad gali kovoti su geresnius rezultatus pasiekusiais bėgikais ir juos aplenkti, kad viskas sprendžiama paskutiniuose distancijos metruose. 

„Jis nebijo konkurentų, bet juos gerbia. Kuo varžovai stipresni, tuo Simui geriau. Jam visada sakau, kad pajėgūs varžovai – dideli pagalbininkai siekti svarių rezultatų. Simas neturi silpnų vietų. Jis yra gana greitas ir ištvermingas“, – savo auklėtinį apibūdina J.Garalevičius.

„Manęs daug kas klausia, kodėl dalyvauju tose varžybose, kuriose nesulaukiu didesnės konkurencijos. Atsakau: tokių bėgikų kaip aš Europoje yra daug ir pačiam rasti komercines varžybas būtų neįmanoma. Reikia turėti vadybininką, kuris surastų gero lygio man tinkančias varžybas. Kitąmet jau turėsiu vadybininkę – Valentiną Fediušiną, kuri dirba ir su Andriumi Gudžiumi. Tada tikrai atsiras daugiau tarptautinių varžybų, kuriose sutiksiu stiprių varžovų“, – džiaugiasi Simas. 

Kitąmet treneris J.Garalevičius savo auklėtiniui planuoja nuotolį įveikti per 3 min. 37 sek. „Tai tikrai vertas dėmesio rezultatas, tačiau su Simu pasvajojam ir apie dar geresnį“, – neslepia treneris.  
 
 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
 
 
 
„Nevėžis“ kibo į atlapus „Žalgiriui“
2019 01 20
LKL
Lietuvos krepšinio lygos čempionate - sunki „Žalgirio“ ir lengva „Juventus“ krepšininkų pergalės.
Įveikė estes, nusileido latvėms
2019 01 19
Moterų krepšinis
Ir trijų šeštadienį rungtyniavusių Lietuvos ekipų pergale Lietuvos, Latvijos ir Estijos moterų krepšinio čempionate iškovojo tik Kauno "Aistės-LSMU".
“Lietkabelis” sudorojo bejėgį “Rytą”
2019 01 19
LKL
Antrą sykį šį sezoną "Rytas" Vilniuje pralaimėjo LKL mačą Panevėžio "Lietkabeliui". Po pergalę iškovojo Klaipėdos "Neptūnas" ir Pasvalio "Pieno žvaigždės".
 
„Po truputį kylame į kalną“
2019 01 19
Pasiruošimas
Po pergalės kontrolinėse rungtynės prieš Vilniaus "Vytį" 4:1 "Trakų" strategas Aurelijus Skarbalius tvirtino, kad viskas eina pagal planą.
Jaunių laukia turnyras Baltarusijoje
2019 01 19
U-18
Lietuvos U'18 futbolo rinktinė atvyko į Minską, kur dalyvaus tarptautiniame turnyre "Development Cup".
"Geriausiu turėtų tapti E. Šetkus"
2019 01 19
Geriausieji
Keliautojas ir televizijos laidų vedėjas V. Radzevičius pirmą vietą geriausiųjų 2018 metų Lietuvos futbolininkų rinkimuose atiduoda rinktinės vartininkui.
Penki sluoksniai aprangos bėgti netrukdo
2019 01 17
Žvilgsnis
Lietuvos rekordininkas Simas Bertašius – apie bėgimą spaudžiant 24 laipsniams šalčio, apledėjusius laiptus, Mantą Stonkų ir legendinę arbatą.
Vilniaus maratonas išsaugojo partnerį
2019 01 16
Maratonas
„Danske Bank“ pratęsė bendradarbiavimo sutartį su VšĮ „Tarptautinis maratonas“ ir dar trejus metus drauge organizuos masiškiausią Lietuvos sporto renginį.
Pamatus sezonui kloja ir tunelyje
2019 01 15
Žvilgsnis
Lietuvos rekordininkė Agnė Šerkšnienė – apie sezono startą, svarbiausias varžybas, nežinią dėl olimpinės atrankos, pratybas tunelyje ir PAR, dukterį.
 
Į Vilnių susirinko iš viso pasaulio
2019 01 16
Turnyras
„Vilnius Cup 2019“ teniso turnyre dalyvaus beveik 200 sportininkų net iš 26 valstybių. Jėgas mėgins ir buvusi pirmoji Lietuvos profesionalų raketė.
Suklupo jau pirmame mače
2019 01 14
Turnyras
ATP „Challenger“ serijos turnyro „Koblenz Open“ vienetų varžybų pirmajame rate Laurynas Grigelis neatsilaikė prieš Rusijos tenisininką.
L. Grigelis paslydo aštuntfinalyje
2019 01 11
Tenisas
Turnyro „The Columbus Challenger“ vienetų varžybų aštuntfinalyje Laurynas Grigelis 6:7 (4:7), 6:4, 2:6 pralaimėjo britų tenisininkui Janui Chomsky.
Serbijoje kovojo nesėkmingai
2019 01 19
Boksas
Dvi Lietuvos boksininkės A. Starovoitova ir A. Aučiūtė pralaimėjo savo ketvirtfinalio kovas. Jaunei A. Tuzovai bronzos medalis atiteko be kovos.
Reikės pamiršti garbingą žaidimą
2019 01 18
Tekvondo
Tekvondo kovotojos Klaudijos Tvaronavičiūtės treneris Romualdas Montvidas: „Visos sportininkės kovos žūtbūtinai, lips per galvas.“
Lietuviai mes iššūkį galingiems svečiams
2019 01 18
Muay Thai
Lietuvos muay thai federacijos prezidentas: „Pripažinimo sulaukiame net iš pasaulio ir Europos čempionų. Mūsų turnyre jie tikisi konkurencijos.“
 
Lietuvė išsaugojo antrąją vietą
2019 01 20
Trekas
Naujojoje Zelandijoje vykstančiame 2018-2019 metų sezono pasaulio dviračių treko taurės varžybų penktajame etape lietuviai medalių neiškovojo.
Prisideda siekis patekti į Tokiją
2019 01 08
Dviračiai
"Čia puikios sąlygos treniruotėms – yra ir kalnų, ir lygumų, taip pat parankus klimatas, gera virtuvė," – sako dešimtmetį Italijoje gyvenanti R. Leleivytė.
O. Baleišytė apgynė čempionės titulus
2019 01 04
Trekas
Lietuvos dviračių treko skrečo ir daugiakovės čempionate O. Baleišytė tapo abiejų rungčių čempione, o V. Lašinis antrus metus tapo skrečo čempionu.
„Dragūnas“ palaužė principinį varžovą
2019 01 20
Baltijos lyga
Klaipėdos „Dragūno“ rankininkai emocingose Baltijos rankinio lygos rungtynėse 28:26 (13:17) namuose įveikė Ukrainos vicečempionę Zaporožės ZTR ekipą.
Po pertraukos – įvarčių rekordas
2019 01 17
Lietuvos lyga
Atsinaujinusiose Lietuvos rankinio lygos kovose netrūko atkaklių rungtynių, bet lyderiams pavylo įrodyti savo pranašumą.
Šeimininkai laimėjo tik Garliavoje
2019 01 12
LRL
Beveik po mėnesio pertraukos atsinaujinusiame Lietuvos rankinio lygos čempionate trejas iš ketverių sužaistų rungtynių laimėjo svečiai.
 
Alytiškės pavijo šalies čempiones
2019 01 15
Lietuvos čempionatas
„Top sport“ Lietuvos moterų tinklinio čempionato rungtynėse dvi pergales iškovojo ir į pirmąją vietą turnyro lentelėje pakilo į Alytaus "Prekyba-Parama".
Konkurentai kibo į atlapus lyderiams
2019 01 14
Lietuvos čempionatas
Po šventinės pertraukos pratęstame Lietuvos vyrų tinklinio čempionat po dvi pergales iškovojo lyderės Klaipėdos "Amber Queen" ir Kelmės "Etovio" ekipos.
Mūšiams ant sniego ruošėsi paplūdimyje
2019 01 09
Moterų tinklinis
Europos sniego tinklinio čempionės Monika Povilaitytė ir Ieva Dumbauskaitė - apie titulą, mėlynes ir pakitusias taisykles.
Slidžioje trasoje – azartiškos lenktynės
2019 01 20
Auto
Slalomo trasoje paaiškėjo, kurio iš veteranų parakinė dar nesudrėkusi ir kuris išsaugojo daugiausia azarto, neprarasdamas vairavimo įgūdžių.
B.Vanagas: „Lubos tikrai dar nepasiektos“
2019 01 20
Dakaras
Į Lietuvą sugrįžo dvi savaites Peru vykusiame Dakaro ralyje Lietuvos vardą garsinę mūsų šalies lenktynininkai.
Iš Dakaro – į kalėjimą
2019 01 19
Dakaras
„Iš tiesų truputį abejojom, ar tikrai ten visi buvo nekalti, nes ta komanda dažniausiai būdavo su gerokai panaudota technika“, - prisiminė Biesas.
 
N. Kočerginai - du įskaitiniai taškai
2019 01 19
Biatlonas
IBU taurės penktojo etapo varžybų moterų 7,5 km sprinto lenktynėse šeštadienį Lietuvos bitlonininkė Natalja Kočergina užėmė 39-ąją vietą
Lietuviai iškovojo sidabrą
2019 01 19
Ledo ritulys
Pasaulio jaunimo ledo ritulio čempionato II diviziono A grupės turnyro penktosiose rungtynėse Lietuvos rinktinė 7:1 sutriuškino Pietų Korėją.
Lietuviai aplenkė tris komandas
2019 01 18
Biatlonas
Vokietijoje vykstančio pasaulio biatlono taurės penktojo etapo vyrų estafetėje 4x7,5 km Lietuvos komanda užėmė 24-ąją vietą.
„Žaibui“ – svarbios pamokos
2019 01 20
Vandensvydis
Alytuje įvyko 1-asis Karpatų lygos vandensvydžio turnyro etapas, kuriame Elektrėnų „Žaibas“ priėmė varžovų iš Baltarusijos, Ukrainos ir Lenkijos iššūkį.
Po sunkaus starto – auksinis finišas
2019 01 20
Golbolas
Lietuvos vyrų golbolo rinktinė Suomijoje vykstančiose tradicinėse neįgaliųjų sportininkų „Pajulahti“ žaidynėse iškovojo čempionės titulą.
Belgijoje – dar du D.Rapšio medaliai
2019 01 20
Plaukimas
16-ose plaukimo varžybose „Flanders Cup“ Antverpene Danas Rapšys laimėjo 200 m nugara rungtį, o 100 m distancijoje laisvuoju stiliumi buvo antras.
 
Olimpiečio dovana protėviui – paminklas
2019 01 20
Žvilgsnis
Legendinis bėgikas Romualdas Bitė sportinį kelią pradėjo nuo slidinėjimo, žiemos trasoje jis sutiko ir savo gyvenimo meilę.
Didžiausiam eksponatui prireikė net krano
2019 01 18
Muziejus
Lietuvos krepšinio muziejaus Joniškyje sieną papuošė daugiau nei trijų metrų skersmens ir beveik 400 kg sveriantis paminklas Lietuvos šimtmečiui.
Metų apdovanojimuose – lengvaatlečių triumfas
2019 01 18
Apdovanojimai
„Jūs darote tai, kas atrodo virš žmogaus galimybių“, – neįgaliesiems sportininkams sakė apdovanojimų globėjas Valdas Adamkus.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas