Marytė Marcinkevičiūtė 2018 m. spalio 20 d. 11:52 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Didžiausia dovana – auklėtinių dėmesys

„Visas mano gyvenimas, susietas su tinkliniu, buvo laimingas, kupinas džiugių akimirkų“, - sako spalio 20-ąją 80-ąjį gimtadienį švenčianti Z.Jankienė.

Z.Jankienė ir  V.Jankus.
pliadisfoto.com nuotr.
Z.Jankienė ir V.Jankus.
Kaunietė Zita Jankienė – buvusi ilgametė (1994-2001 m.) Kauno tinklinio mokyklos direktoriaus pavaduotoja ir trenerė. Ji buvo aktyvi Lietuvos tinklinio federacijos visuomeniniame gyvenime, nuolatinė buvusių ilgamečių „Sporto“ tinklinio taurės varžybų sekretorė. Jaunystėje pamėgtu tinkliniu domisi iki šių dienų.

Būdama vienuoliktokė,  ji su treniruočių draugėmis pateko į Lietuvos moksleivių spartakiados finalines varžybas. Tinklinis sužavėjo Zitą. 

Studijos tuomečiame Kūno kultūros institute dar labiau sustiprino merginos iš Joniškėlio meilę tinkliniui – juolab pirmoji pažintis tinklinio aikštelėje su treneriu ir dėstytoju Vytautu Jankumi baigėsi judviejų vestuvėmis. 

Jubiliatė atstovavau instituto rinktinei, 1958-1959 m. dukart tapo Lietuvos čempione, 1959-aisiais vilkėjo Lietuvos aprangą per II SSRS tautų spartakiadą. 
 
Ir dabar su savo vyru, ilgamečiu Lietuvos tinklinio puoselėtoju, buvusiu KKI docentu, puikiu tinklinio teisėju V.Jankumi Z.Jankienė dažnai ateina į įvairias tinklinio varžybas.

„Metai prabėgo ypatingai greitai, bėgiojau tai ten, tai ten. Be tinklinio neįsivaizdavau savo gyvenimo.  Neskaičiavau dienų, galvojau, kad tas sportinis gyvenimas tęsis ir tęsis. Tačiau, pasirodo, jis irgi, kaip ir ta pati gražiausia pasaka, turi savo pabaigą. Tiesiog nesitiki, kad tas, kas buvo, jau nepasikartos. Džiaugiuosi, kad visas mano gyvenimas buvo laimingas, kupinas  džiugių akimirkų“, - sako savo 80-ąjį gimtadienį šiandien švenčianti Z. Jankienė.
  
Jubiliatė džiaugiasi, kad buvę mokyklos treneriai, auklėtiniai jos neužmiršta ir pirmadienį pakvietė apsilankyti buvusioje 4-oje vidurinėje mokykloje, kur vykdavo treniruotės, ten ją pasveikins su jubiliejumi. 

Buvusią tuometės Kauno centro sporto mokyklos tinklinio padalinio metodininkę ypač sujaudino mokinių nuoširdumas per jos 70 metų jubiliejų Karininkų ramovėje, kai susirinko kone šimtas auklėtinių.

„Man tai buvo pats didžiausias atpildas už nelengvą darbą“, – prisiminė Z. Jankienė, kurią Kūno kultūros ir sporto departamentas už nuopelnus Lietuvos sportui apdovanojo Sporto garbės kryžiumi.  

Garbingų apdovanojimų Z. Jankienė turi ir daugiau: 1978 m. ji apdovanota Lietuvos Respublikos trenerio ženklu, 1988 m. ir 1998 m. – Lietuvos kūno kultūros ir sporto departamento medaliu „Už nuopelnus Lietuvos sportui“, 1988 m. – medaliu „Už nuopelnus moksleivių sporte“.

Buvusios jos auklėtinės – septynis kartus (1968 - 1987 m.) Lietuvos vaikų, jaunučių ir  jaunių pirmenybių laimėtojos, 1971 m. Lietuvos jaunimo žaidynių čempionės.
 
„Mus kviesdavo į tarptautinius turnyrus Lenkijoje, Vokietijoje, Rusijoje, ten užimdavome prizinių vietų“, - sako jubiliatė. 

Jos išugdytos tinklininkės Gražina Vitkutė-Peseckienė, Rita Jurkulnevičiūtė-Vebickienė, Raja Fiodorova, Daiva Petkutė-Klimavičienė žaidė Lietuvos moterų tinklinio rinktinėje, o tuometėje reprezentacinėje „Dinamo“ komandoje – dar ir Aušra Masilionytė bei Narutė Urbonavičiūtė-Lokienė. 

„Žaidėjas išugdyti nebuvo lengva – teko dirbti 5-6 kartus per savaitę, dukart per dieną.  Buvęs „Dinamo“ komandos treneris, dabar jau šviesaus atminimo Vladimiras Maizelis tos laidos tinklininkes, kurios pateko į rinktinę, kartu su manimi į salę įsileisdavo nuo 7 val. ryto. Kitos treniruotės vykdavo po pamokų. Mūsų tinklinio mokykla daugelį metų buvo viena stipriausių Lietuvoje, joje buvo rengiamos gero meistriškumo žaidėjos“, – prisiminė jubiliatė. 

Tinklinį žaidė ir Zitos bei Vytauto Jankų dukra Vytautė, kuri dabar gyvena netoli Čikagos. 

Tinklinio kamuolį į rankas jau ima ir dešimties sulaukusios anūkės Goda ir Simona, kurios dar lanko ir  šokių repeticijas. O sūnus Virgilijus tėvų pėdomis nepasekė. 


Be tinklinio, Z. Jankienės gyvenime buvo ir rankinis. Tai Alfonsas Gasparka dar pirmame kurse nužiūrėjo gražiai nuaugusią merginą ir pakvietė lankyti pratybas.  Rankininkės irgi būta neprastos – Voroneže su komandos draugėmis ji tapo SSRS čempione. 

Tačiau Z. Jankienė buvo atsarginė ir sporto meistrės vardas jai nebuvo suteiktas. Sugrįžus į namus, tinklinio treneris Augustinas Karkauskas griežtai pasakė, kad rankinio ji daugiau nežaistų, nes institute studijuoja tinklinį. 

„Iki šiol džiaugiuosi, kad žaidžiau tinklinį ir iš jo niekur nepasitraukiau iki šių dienų“, – sako jubiliatė. 

Baigusi LVKKI,  Z. Jankienė pagal paskyrimą dirbo Šiaulių sporto tarybos pirmininko pavaduotoja, ŠPI dėstytoja, žaidė šiauliečių tinklinio komandoje. 1961–aisiais ji - jau  Vilniaus „Universiteto“ sporto klubo instruktorė ir kūno kultūros dėstytoja. Žaidė universiteto tinklinio komandoje. 

Dirbti į Vilnių ją prikalbino su VVU komanda į Šiaulius atvažiavęs ilgametis Lietuvos moterų tinklinio rinktinės treneris Steponas Batoras. Sportininkė susikrovė krepšį ir išvažiavo. Tačiau netrukus būsimasis vyras V. Jankus Zitą išsivežė į Kauną. Sporto mokykloje ji pradėjo dirbti tinklinio trenere. 

Jubiliatės darbo knygutėje įrašų nedaug – Šiauliai, Vilnius, Kaunas. Buvusioje tinklinio mokykloje Z. Jankienė iš pradžių dirbo trenere, o nuo 1994-ųjų – mokyklos direktoriaus pavaduotoja. 

„Darbų buvo daug, džiaugiausi, kai mačiau, jog treneriai patenkinti mano darbu. Treneriams visada stengiausi padėti surengti varžybas, išsiųsti komandas į turnyrus.  Visada naudingi buvo mano vyro patarimai, nors ir sakoma, kad blogas tas mokinys, kuris nepralenkia savo mokytojo. Nežinau, ar aš jį pralenkiau, tačiau mūsų bendri siekiai ir norai labai padėjo vienas kitam“, – šypsosi Z. Jankienė.  

Namie ir darbe dar ir šiandieną daugiausia kalbama apie tinklinį. „Vyras manęs nuolat klausdavo, kaip sekėsi darbe, kas naujo. Kartais netgi supykdavo, jei jam pasakydavau, jog namie apie tinklinį daugiau nekalbėkime. 


Dirbome su tinkliniu susietą darbą, važinėjome, teisėjavome, mus siejo bendri rūpesčiai. Dėl tinklinio išgyvenome, juo rūpinomės, – sako jubiliatė.  
Z.Jankienei didelė atgaiva - koncertai, specialioji ir grožinė literatūrą. Taip pat priiminėti svečius bei lankytis pas juos. Širdį glosto ir ji pravirksta, kada išgirstą dainą apie mamą.
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
Kibirkštis iš Estijos grįš be pergalės
2019 01 21
Moterų krepšinis
Vilniaus „Kibirkšties“ komanda „MultiGyn“ jungtiniame Lietuvos, Latvijos ir Estijos čempionate 73:75 nusileido Talino „Ulikool“ komandai.
KMT - neregėto dydžio ekranas
2019 01 21
Karaliaus Mindaugo taurė
„Kidy Tour“ tapo generaliniu Karaliaus Mindaugo taurės turnyro rėmėju, renginyje – neregėto dydžio kubas.
EYBL ture - be pralaimėjimų
2019 01 21
Moterų krepšinis
EYBL ture Lietuvės iškovojo visas penkias pergales ir sustiprino savo pozicijas turnyro lentelėje.
 
E. Vaitkūnas žais „Kauno Žalgiryje“
2019 01 21
Sugrįžimas
30-metis Egidijus Vaitkūnas Lietuvoje vėl rungtyniaus po metų, praleistų Baltarusijos aukščiausios lygos klube „Minsk“.
Rinktinė pasirengusi debiutui Europoje
2019 01 21
Salės futbolas
Jonavoje debiutinės Lietuvos U-19 futsal vaikinų rinktinės laukia pirmosios Europos čempionato preliminarios atrankos turnyro rungtynės su Graikija.
F. Černychas: apie svarbius 2018-uosius
2019 01 21
Interviu
Fedorui Černychui 2018 metai buvo kupini įspūdžių – nauja karjeros stotelė, įvarčiai į garsių klubų vartus bei santuoka su mylima moterimi.
Latvijoje - trys lietuvių medaliai
2019 01 21
Varžybos
Uždarų patalpų lengvosios atletikos varžybose - Urtės Baikštytės, Benedikto Mickaus ir Rapolo Sauliaus pergalės.
Penki sluoksniai aprangos bėgti netrukdo
2019 01 17
Žvilgsnis
Lietuvos rekordininkas Simas Bertašius – apie bėgimą spaudžiant 24 laipsniams šalčio, apledėjusius laiptus, Mantą Stonkų ir legendinę arbatą.
Vilniaus maratonas išsaugojo partnerį
2019 01 16
Maratonas
„Danske Bank“ pratęsė bendradarbiavimo sutartį su VšĮ „Tarptautinis maratonas“ ir dar trejus metus drauge organizuos masiškiausią Lietuvos sporto renginį.
 
G. Sabeckis įrodė dar turintis parako
2019 01 21
Turnyras
Tarptautiniame ITF teniso turnyre Vilniuje - Gvido Sabeckio triumfas.
Į Vilnių susirinko iš viso pasaulio
2019 01 16
Turnyras
„Vilnius Cup 2019“ teniso turnyre dalyvaus beveik 200 sportininkų net iš 26 valstybių. Jėgas mėgins ir buvusi pirmoji Lietuvos profesionalų raketė.
Suklupo jau pirmame mače
2019 01 14
Turnyras
ATP „Challenger“ serijos turnyro „Koblenz Open“ vienetų varžybų pirmajame rate Laurynas Grigelis neatsilaikė prieš Rusijos tenisininką.
Lietuviai iškovojo keturis medalius
2019 01 21
Džiudžitsu
Lisabonoje (Portugalija) pasibaigusiame Europos brazilų džiudžitsu čempionate Lietuvos sportininkai iškovojo visų spalvų medalius.
Lietuvė triumfavo turnyre Serbijoje
2019 01 21
Boksas
Serbijoje pasibaigusiame aštuntajame tarptautiniame moterų bokso turnyre „Tautų taurė“ aukso medalį iškovojo lietuvė Gabrielė Diekontaitė.
Serbijoje kovojo nesėkmingai
2019 01 19
Boksas
Dvi Lietuvos boksininkės A. Starovoitova ir A. Aučiūtė pralaimėjo savo ketvirtfinalio kovas. Jaunei A. Tuzovai bronzos medalis atiteko be kovos.
 
Lietuvė išsaugojo antrąją vietą
2019 01 20
Trekas
Naujojoje Zelandijoje vykstančiame 2018-2019 metų sezono pasaulio dviračių treko taurės varžybų penktajame etape lietuviai medalių neiškovojo.
Prisideda siekis patekti į Tokiją
2019 01 08
Dviračiai
"Čia puikios sąlygos treniruotėms – yra ir kalnų, ir lygumų, taip pat parankus klimatas, gera virtuvė," – sako dešimtmetį Italijoje gyvenanti R. Leleivytė.
O. Baleišytė apgynė čempionės titulus
2019 01 04
Trekas
Lietuvos dviračių treko skrečo ir daugiakovės čempionate O. Baleišytė tapo abiejų rungčių čempione, o V. Lašinis antrus metus tapo skrečo čempionu.
LMRL lyderės sustiprino savo pozicijas
2019 01 21
Moterų rankinis
LMRL trečiąjį ratą pergale pradėjo praėjusių metų čempionės Kauno „Acme-Žalgirio“ rankininkės.
„Dragūnas“ palaužė principinį varžovą
2019 01 20
Baltijos lyga
Klaipėdos „Dragūno“ rankininkai emocingose Baltijos rankinio lygos rungtynėse 28:26 (13:17) namuose įveikė Ukrainos vicečempionę Zaporožės ZTR ekipą.
Po pertraukos – įvarčių rekordas
2019 01 17
Lietuvos lyga
Atsinaujinusiose Lietuvos rankinio lygos kovose netrūko atkaklių rungtynių, bet lyderiams pavylo įrodyti savo pranašumą.
 
Pamokė Baltijos lygos čempiones
2019 01 21
Moterų tinklinis
Lietuvos tinklinio čempionė Kauno "Kauno-VDU" komanda savaitgalį iškovojo dvi puikias pergales Baltijos moterų lygoje.
Alytiškės pavijo šalies čempiones
2019 01 15
Lietuvos čempionatas
„Top sport“ Lietuvos moterų tinklinio čempionato rungtynėse dvi pergales iškovojo ir į pirmąją vietą turnyro lentelėje pakilo į Alytaus "Prekyba-Parama".
Konkurentai kibo į atlapus lyderiams
2019 01 14
Lietuvos čempionatas
Po šventinės pertraukos pratęstame Lietuvos vyrų tinklinio čempionat po dvi pergales iškovojo lyderės Klaipėdos "Amber Queen" ir Kelmės "Etovio" ekipos.
"RR Team" duetas grįžta į ralio trasas
2019 01 21
Ralis
Metų pertrauką ralyje padaręs Renaldo Šeinausko ir Rūtos Krikščiūnaitės duetas duetas pasirodys "Winter Rally" varžybose.
B.Bardauskas intensyviai rengiasi skrydžiui
2019 01 21
Dakaras
Limos ligoninėje vis dar besigydantį motociklininką Balį Bardauską į oro uostą lydės du medikai.
Iš Dakaro - į Uteną
2019 01 21
Ralis
Vaidotas Žala bei šturmanas Andris Malnieks dalyvaus sausio 25-26 dienomis vyksiančiame "Winter Rally" Utenos ir Molėtų apylinkėse.
 
Greičiausi – jaunieji kalnų slidininkai
2019 01 21
Kalnų slidinėjimas
Lietuvos kalnų slidinėjimo slalomo rungties čempionato dalyviai Anykščiuose lenktyniavo ir slidėmis, ir snieglentėmis.
Lietuviai liko tarp autsaiderių
2019 01 21
Slidinėjimas
Pasaulio jaunių slidinėjimo čempionate lietuviai užėmė vietas paskutiniuose dešimtukuose.
Į vartus - tėvo pėdomis
2019 01 21
Interviu
Vilniaus "Hockey Punks" vartų sargas Simas Baltrūnas pasakojo, kad šioje pozicijoje žaidęs jo tėvas atkalbinėjo sūnų rinktis vartininko duoną.
Triumfavo ledo buriuotojai iš Elektrėnų
2019 01 21
Ledo jachtos
Lietuvos ledo jachtų čempionatas vyko itini sunkiomis oro sąlygomis: nors Rėkyvos ežero ledas buvo storas ir lygus, po audros jį užgulė gilus sniegas.
Lietuvėms - sidabras ir bronza
2019 01 21
Fechtavimas
Lietuvos fechtuotojos iš varžybų Estijoje grįžo su medaliais.
Apdovanoti IFBB 2018 m. geriausieji
2019 01 21
Apdovanojimai
Sausio 20 d. Marijampolėje vyko geriausių 2018 m. Lietuvos kultūrizmo ir kūno rengybos federacijos sportininkų, trenerių ir komandų apdovanojimai.
 
Posėdyje – apie pinigus, planus, renginius
2019 01 21
Posėdis
LTOK Vykdomojo komiteto posėdyje patvirtintos 2018 metų LTOK biudžeto apyskaita, veiklos ataskaita ir LTOK finansinio audito ataskaita.
Olimpiečio dovana protėviui – paminklas
2019 01 20
Žvilgsnis
Legendinis bėgikas Romualdas Bitė sportinį kelią pradėjo nuo slidinėjimo, žiemos trasoje jis sutiko ir savo gyvenimo meilę.
Didžiausiam eksponatui prireikė net krano
2019 01 18
Muziejus
Lietuvos krepšinio muziejaus Joniškyje sieną papuošė daugiau nei trijų metrų skersmens ir beveik 400 kg sveriantis paminklas Lietuvos šimtmečiui.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas