Marytė Marcinkevičiūtė 2018 m. spalio 20 d. 11:52 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Didžiausia dovana – auklėtinių dėmesys

„Visas mano gyvenimas, susietas su tinkliniu, buvo laimingas, kupinas džiugių akimirkų“, - sako spalio 20-ąją 80-ąjį gimtadienį švenčianti Z.Jankienė.

Z.Jankienė ir  V.Jankus.
pliadisfoto.com nuotr.
Z.Jankienė ir V.Jankus.
Kaunietė Zita Jankienė – buvusi ilgametė (1994-2001 m.) Kauno tinklinio mokyklos direktoriaus pavaduotoja ir trenerė. Ji buvo aktyvi Lietuvos tinklinio federacijos visuomeniniame gyvenime, nuolatinė buvusių ilgamečių „Sporto“ tinklinio taurės varžybų sekretorė. Jaunystėje pamėgtu tinkliniu domisi iki šių dienų.

Būdama vienuoliktokė,  ji su treniruočių draugėmis pateko į Lietuvos moksleivių spartakiados finalines varžybas. Tinklinis sužavėjo Zitą. 

Studijos tuomečiame Kūno kultūros institute dar labiau sustiprino merginos iš Joniškėlio meilę tinkliniui – juolab pirmoji pažintis tinklinio aikštelėje su treneriu ir dėstytoju Vytautu Jankumi baigėsi judviejų vestuvėmis. 

Jubiliatė atstovavau instituto rinktinei, 1958-1959 m. dukart tapo Lietuvos čempione, 1959-aisiais vilkėjo Lietuvos aprangą per II SSRS tautų spartakiadą. 
 
Ir dabar su savo vyru, ilgamečiu Lietuvos tinklinio puoselėtoju, buvusiu KKI docentu, puikiu tinklinio teisėju V.Jankumi Z.Jankienė dažnai ateina į įvairias tinklinio varžybas.

„Metai prabėgo ypatingai greitai, bėgiojau tai ten, tai ten. Be tinklinio neįsivaizdavau savo gyvenimo.  Neskaičiavau dienų, galvojau, kad tas sportinis gyvenimas tęsis ir tęsis. Tačiau, pasirodo, jis irgi, kaip ir ta pati gražiausia pasaka, turi savo pabaigą. Tiesiog nesitiki, kad tas, kas buvo, jau nepasikartos. Džiaugiuosi, kad visas mano gyvenimas buvo laimingas, kupinas  džiugių akimirkų“, - sako savo 80-ąjį gimtadienį šiandien švenčianti Z. Jankienė.
  
Jubiliatė džiaugiasi, kad buvę mokyklos treneriai, auklėtiniai jos neužmiršta ir pirmadienį pakvietė apsilankyti buvusioje 4-oje vidurinėje mokykloje, kur vykdavo treniruotės, ten ją pasveikins su jubiliejumi. 

Buvusią tuometės Kauno centro sporto mokyklos tinklinio padalinio metodininkę ypač sujaudino mokinių nuoširdumas per jos 70 metų jubiliejų Karininkų ramovėje, kai susirinko kone šimtas auklėtinių.

„Man tai buvo pats didžiausias atpildas už nelengvą darbą“, – prisiminė Z. Jankienė, kurią Kūno kultūros ir sporto departamentas už nuopelnus Lietuvos sportui apdovanojo Sporto garbės kryžiumi.  

Garbingų apdovanojimų Z. Jankienė turi ir daugiau: 1978 m. ji apdovanota Lietuvos Respublikos trenerio ženklu, 1988 m. ir 1998 m. – Lietuvos kūno kultūros ir sporto departamento medaliu „Už nuopelnus Lietuvos sportui“, 1988 m. – medaliu „Už nuopelnus moksleivių sporte“.

Buvusios jos auklėtinės – septynis kartus (1968 - 1987 m.) Lietuvos vaikų, jaunučių ir  jaunių pirmenybių laimėtojos, 1971 m. Lietuvos jaunimo žaidynių čempionės.
 
„Mus kviesdavo į tarptautinius turnyrus Lenkijoje, Vokietijoje, Rusijoje, ten užimdavome prizinių vietų“, - sako jubiliatė. 

Jos išugdytos tinklininkės Gražina Vitkutė-Peseckienė, Rita Jurkulnevičiūtė-Vebickienė, Raja Fiodorova, Daiva Petkutė-Klimavičienė žaidė Lietuvos moterų tinklinio rinktinėje, o tuometėje reprezentacinėje „Dinamo“ komandoje – dar ir Aušra Masilionytė bei Narutė Urbonavičiūtė-Lokienė. 

„Žaidėjas išugdyti nebuvo lengva – teko dirbti 5-6 kartus per savaitę, dukart per dieną.  Buvęs „Dinamo“ komandos treneris, dabar jau šviesaus atminimo Vladimiras Maizelis tos laidos tinklininkes, kurios pateko į rinktinę, kartu su manimi į salę įsileisdavo nuo 7 val. ryto. Kitos treniruotės vykdavo po pamokų. Mūsų tinklinio mokykla daugelį metų buvo viena stipriausių Lietuvoje, joje buvo rengiamos gero meistriškumo žaidėjos“, – prisiminė jubiliatė. 

Tinklinį žaidė ir Zitos bei Vytauto Jankų dukra Vytautė, kuri dabar gyvena netoli Čikagos. 

Tinklinio kamuolį į rankas jau ima ir dešimties sulaukusios anūkės Goda ir Simona, kurios dar lanko ir  šokių repeticijas. O sūnus Virgilijus tėvų pėdomis nepasekė. 


Be tinklinio, Z. Jankienės gyvenime buvo ir rankinis. Tai Alfonsas Gasparka dar pirmame kurse nužiūrėjo gražiai nuaugusią merginą ir pakvietė lankyti pratybas.  Rankininkės irgi būta neprastos – Voroneže su komandos draugėmis ji tapo SSRS čempione. 

Tačiau Z. Jankienė buvo atsarginė ir sporto meistrės vardas jai nebuvo suteiktas. Sugrįžus į namus, tinklinio treneris Augustinas Karkauskas griežtai pasakė, kad rankinio ji daugiau nežaistų, nes institute studijuoja tinklinį. 

„Iki šiol džiaugiuosi, kad žaidžiau tinklinį ir iš jo niekur nepasitraukiau iki šių dienų“, – sako jubiliatė. 

Baigusi LVKKI,  Z. Jankienė pagal paskyrimą dirbo Šiaulių sporto tarybos pirmininko pavaduotoja, ŠPI dėstytoja, žaidė šiauliečių tinklinio komandoje. 1961–aisiais ji - jau  Vilniaus „Universiteto“ sporto klubo instruktorė ir kūno kultūros dėstytoja. Žaidė universiteto tinklinio komandoje. 

Dirbti į Vilnių ją prikalbino su VVU komanda į Šiaulius atvažiavęs ilgametis Lietuvos moterų tinklinio rinktinės treneris Steponas Batoras. Sportininkė susikrovė krepšį ir išvažiavo. Tačiau netrukus būsimasis vyras V. Jankus Zitą išsivežė į Kauną. Sporto mokykloje ji pradėjo dirbti tinklinio trenere. 

Jubiliatės darbo knygutėje įrašų nedaug – Šiauliai, Vilnius, Kaunas. Buvusioje tinklinio mokykloje Z. Jankienė iš pradžių dirbo trenere, o nuo 1994-ųjų – mokyklos direktoriaus pavaduotoja. 

„Darbų buvo daug, džiaugiausi, kai mačiau, jog treneriai patenkinti mano darbu. Treneriams visada stengiausi padėti surengti varžybas, išsiųsti komandas į turnyrus.  Visada naudingi buvo mano vyro patarimai, nors ir sakoma, kad blogas tas mokinys, kuris nepralenkia savo mokytojo. Nežinau, ar aš jį pralenkiau, tačiau mūsų bendri siekiai ir norai labai padėjo vienas kitam“, – šypsosi Z. Jankienė.  

Namie ir darbe dar ir šiandieną daugiausia kalbama apie tinklinį. „Vyras manęs nuolat klausdavo, kaip sekėsi darbe, kas naujo. Kartais netgi supykdavo, jei jam pasakydavau, jog namie apie tinklinį daugiau nekalbėkime. 


Dirbome su tinkliniu susietą darbą, važinėjome, teisėjavome, mus siejo bendri rūpesčiai. Dėl tinklinio išgyvenome, juo rūpinomės, – sako jubiliatė.  
Z.Jankienei didelė atgaiva - koncertai, specialioji ir grožinė literatūrą. Taip pat priiminėti svečius bei lankytis pas juos. Širdį glosto ir ji pravirksta, kada išgirstą dainą apie mamą.
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
LKL mačuose – skirtingi scenarijai
2019 04 20
LKL
„Juventus“ svečiuose be vargo pranoko „Nevėžį“, o „Dzūkija“ savo aikštėje po atkaklios kovos nugalėjo „Pieno žvaigždes“.
Įkvepia ir trenerio pasitikėjimas
2019 04 19
Žvilgsnis
„Lietkabelio“ krepšininkas Paulius Valinskas: apie pasikeitusią atmosferą „Neptūno“ ekipoje, savo žaidimą, „Žalgirio“ kovas Eurolygoje.
J.Mačiulis Velykas pasitinka be siūlų
2019 04 19
Sporto medicina
„Pooperacinis tinimas jau praėjo, šiandien ištraukti siūlai. Pradėsim reabilitaciją ir atsistatymą", - teigia J.Mačiulį gydantis V.Trumpickas.
 
Šiaulietės palaužė Latvijos čempiones
2019 04 21
Baltijos lyga
Praėjusių metų Baltijos moterų lygos vicečempionės Šiaulių „Gintros-Universiteto“ futbolininkes sėkmingai pradėjo naująjį sezoną.
„Palanga“ užvėrė „Stumbrui“ kelią į viršūnę
2019 04 20
A lyga
Į pirmą vietą A lygoje galėję sugrįžti „Stumbro“ futbolininkai svečiuose nusileido „Palangos “ ekipai. „Riteriai“ ir „Atlantas“ sužaidė be įvarčių.
Laimėjo ir čempionai, ir vicečempionai
2019 04 19
A lyga
Marijampolės „Sūduva“ svečiuose turėjo vargo su „Panevėžiu“, o Vilniaus „Žalgiris“ namuose pranoko „Kauno Žalgurį“.
„Baltasis žmogau, kaip sekasi?“
2019 04 20
Svetur
Su pajėgiausiais planetos bėgikais Kenijoje stovyklavęs Lietuvos rekordininkas Simas Bertašius: „Juos gerbiu dar labiau“.
Olimpietės sugrįžimą stabdo skurdi realybė
2019 04 17
Žvilgsnis
Maratonininkė D.Lobačevskė įsitikino: profesionaliems sportininkams atsigavimą po traumų labai sunkina šiuolaikinių reabilitacijos centrų stygius.
Europos kongrese – svarbūs sprendimai
2019 04 16
Kongresas
Europos lengvosios atletikos kongrese nutarta, kad žemyno čempionate moterys, kaip ir vyrai, ėjimo varžybose įveiks ne tik 20 km, bet ir 50 km distanciją.
 
Kipre – Lietuvos tenisininkės triumfas
2019 04 20
Vilniaus teniso akademijos auklėtinė 14-metė Patricija Paukštytė turnyro Kipre finale parklupdė varžybų favoritę.
Lietuvės suklupo lemiamame mače
2019 04 19
Fed Cup
Lietuvos tenisininkės pralaimėjo suomėms ir nepateko į Federacijų taurės turnyro aukštesnę grupę.
Lietuvis triumfavo kartu su italu
2019 04 19
Svetur
"Tennis Europe" jaunių (iki 16 m.) turnyro "Hellenic Bank Masters Tennis Academy" dvejetų varžybas laimėjo Ainiaus Sabaliausko ir Mariano Tammaro pora.
Iš Sofijos – su bronzos medaliu
2019 04 21
Tekvondo
Dvidešimtmetei tekvondo kovotojai K. Tvaronavičiūtei turnyre Bulgarijoje pritrūko vienos pergalės iki finalo kovos su dukart olimpine čempione J. Jones.
Seimo narys parodė savo jėgą
2019 04 19
Graplingo imtynės
Šiauliuose praūžęs miesto graplingo čempionatas sutraukė per šimtą dalyvių, tarp kurių netrūko koviniame sporto pasaulyje žinomų vardų.
Sportas – lyg narkotikas
2019 04 19
Bušido
„Žvaigždė? Aš? Nesąmonė. Tai trukdo sportininkui, – atvirai sako kovotojas Marius Žaromskis, žengsiantis į narvą Vilniuje.
 
Po Šiaurės pragaro kaista lietuvio telefonas
2019 04 15
Atgarsiai
Legendinėse lenktynėse Paryžius – Rubė 9-ąją vietą iškovojęs Evaldas Šiškevičius: „Padariau tai, ko labai norėjau. Geriau tikėtis ir negalėjau.”
Vėl pasižymėjo legendinėse lenktynėse
2019 04 14
Dviračiai
Paryžius - Rubė lenktynių išvakarėse Lietuvos dviratininkas EValdas Šiškevičius gavo dovanų alaus "Evaldas", taip pavadinto jo garbei.
Arčiausiai lyderių – R.Leleivytė
2019 04 03
Reitingas
Lietuvos dviračių plento grupinių lenktynių čempionė Rasa Leleivytė („Aromitalia-Basso Bikes-Vaiano“) pasaulio reitinge žengia 39-ta.
"Dragūnas" liko be medalių
2019 04 21
Rankinis
Baltijos rankinio čempionato mažajame finale Klaipėdos "Dragūnas" 26:27 nusileido Minsko SKA ir užėmė ketvirtąją vietą.
Finale – Kauno ir Garliavos rankininkės
2019 04 20
Moterų rankinis
Lietuvos moterų rankinio lygoje (LMRL) abi pusfinalio serijos baigėsi sausais rezultatais 2:0. Abejose nesėkmes patyrė Vilniaus ekipos.
Lietuvos rinktinė paragavo pergalės skonio
2019 04 14
Rinktinė
Lietuvos rankinio rinktinė per ketvirtąsias atrankos rungtynes iškovojo pirmuosius taškus - įveikė Rumuniją 24:23
 
Vieni šventė, kiti kaltino teisėjus
2019 04 15
Lietuvos čempionatas
Vienas įspūdingiausių savaitgalių Lietuvos tinklinio čempionatų istorijoje vainikuotas Klaipėdos "Amber Queen" triumfu.
Po auksinio seto - nevaldomos emocijos
2019 04 14
Finalas
Lietuvos moterų tinklinio finale po permainingo auksinio seto Kauno VDU žaidėjos šoko pergalės šokį ir liejo džiaugsmo ašaras.
Bronza keliaus į Kauną ir Jonavą
2019 04 14
Tinklinis
Rungtynes dėl trečiųjų Lietuvos tinklinio čempionatų vietų laimėjo Kauno" Rio-Starto" vyrai ir Jonavos "Aušrinės-KKSC" moterys.
Maršrutas nesikeičia: Vilnius – Palanga
2019 04 19
Lenktynės
Gegužės 3 dieną bus duotas startas tapusioms tradicinėmis, jau penktosioms elektromobilių varžyboms „Charge it on! Vilnius - Palanga“.
Europos kartingo čempionate – ir lietuvis
2019 04 19
Kartingas
Balandžio 21 d., Prancūzijoje vyksiančiame CIK-FIA Europos kartingo čempionato 1-ojo etapo lenktynėse startuos Lietuvos čempionas Kajus Šikšnelis.
Dvidešimtosios lenktynės su mikrofonu
2019 04 18
1000 km lenktynės
Saulenio Pociūno atmintyje neišdilusi istorija, kai eteryje garso režisierius per pagrindines lenktynes ne vieną kartą keitė jo balsą.
 
Pasitelks Lietuvoje dar neregėtas naujoves
2019 04 21
Ledo ritulys
Besiruošianti pasaulio IA diviziono pirmenybėms Kazachstane Lietuvos ledo ritulio rinktinė šiek tiek sutrumpino kandidatų sąrašą.
Velykas nuspalvino medaliai ir rekordas
2019 04 21
Kalnų slidinėjimas
Andrejus Drukarovas Velykas pasitiko geros nuotaikos, bet neplanuoja užsisėdėti prie švenčių stalo – kitą savaitę vėl laukia varžybos.
Kontroliniame mače – įvarčių kruša
2019 04 18
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio rinktinė kontrolinėse rungtynėse Elektrėnuose ketvirtadienį 8:5 nugalėjo svečius iš Estijos ir iškovojo antrąją pergalę.
Šiaulietės vėl patyrė nesėkmę
2019 04 21
Žolės riedulys
Europos moterų žolės riedulio Iššūkio taurės turnyre Lietuvos čempionė Šiaulių „Gintra-Strektė-Universitetas“ rungsis dėl išlikimo diviziione.
Keturi lietuviai startavo sėkmingai
2019 04 21
Pasaulio čempionatas
Pasaulio stalo teniso čempionate savo pirmuosius varžovus įveikė Rūta Paškauskienė, Kornelija Riliškytė, Alfredas Udra ir Tomas Mikutis.
Ant pakylos - su Lietuvos trispalve
2019 04 21
Buriavimas
Lietuvos jachta "Ambersail 2" užėmė trečiąją vietą prestižinėje „Les Voiles de St. Barth“ buriavimo regatoje.
 
Atletus pasivijo suvenyrai ir prizai
2019 04 21
Apdovanojimai
2018 m. Pjongčango žiemos olimpinių žaidynių dalyviai bei artimiausia jų pamaina buvo pagerbti LTOK.
Pirmą Fondo barjerą įveikė 1041 projektas
2019 04 18
Fondas
Paskelbtas 2019 m. Sporto rėmimo fondo paraiškų, atitikusių nustatytus formalius vertinimo kriterijus, sąrašas.
LTOK – tradiciniai apdovanojimai
2019 04 18
Apdovanojimai
Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete pagerbti jubiliejines sukaktis švenčiantys sporto žmonės.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas