Neringa Jonavičienė 2018 m. spalio 12 d. 12:14 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Vietoj darbo banke – pavojingas ralio kelias

Vaidotas Žala – apie automobilių sporto ir krepšinio skirtumus, skausmą, šturmanus, Dakarą, vandens pramogas, pinigus ir draugės palaikymą.

V. Žala jau tris kartus dalyvavo Dakaro ralyje.
Vytauto Dranginio nuotr.
V. Žala jau tris kartus dalyvavo Dakaro ralyje.
   
Nuo 14 metų šeimos „moskvičių“ vairuoti pradėjęs V. Žala raliu susižavėjo tuomet, kai jį, dar vaiką, tėvas nusivežė pasižiūrėti lenktynių. Švilpiantys automobiliai, cypiantys ratai, kylantys dulkių debesys berniuką užbūrė. Nuo to laiko jis daug metų stebėjo lenktynes ir svajojo pats sėsti prie lenktyninio automobilio vairo. Tokia galimybė atsirado tik po studijų.

Dabar V. Žala – vienas geriausių Lietuvos klasikinio ralio lenktynininkų. Bet pastaraisiais metais 31-erių vilniečio dėmesys sutelktas į Dakaro ralį, kuriame 2019 m. šis sportininkas dalyvaus jau ketvirtą kartą iš eilės. 2018 m. dykumų maratone V. Žalos „Agrorodeo“ komanda užėmė 18 vietą ir yra pasiryžusi siekti maksimaliai gero rezultato artėjančiose varžybose.
 
Šeimos užnugaris

„Iki studijų jokiu automobilių sportu neužsiėmiau, net kartingais nevažinėjau, galbūt tėvai tikėjosi, kad aistra lenktynėms – rizikingai sporto šakai – praeis. Tačiau atsirado galimybė važiuoti mėgėjiškai, netrukus pradėjo sektis ir tada tėvai mane kaip tik labai palaikė, padėjo finansiškai, – pasakojo V. Žala. – Pirmaisiais metais ypač svarbus buvo šeimos palaikymas, studentui įsigijus automobilį, važiuojant į varžybas, biudžetas išsekti gali labai greitai. Automobilių sportas tuo ir skiriasi nuo, tarkim, krepšinio, kad neužtenka tik kamuolio.“ Dabar sportininko tėvas važiuoja stebėti sūnaus lenktynių ir yra kone didžiausias sirgalius.
 
V. Žalai pirmaisiais sportinės karjeros metais teko daug išmokti iš savo klaidų. Su broliu Žygimantu pradėjusio važiuoti lenktynininko porą pirmųjų metų pažymėjo ne vienas incidentas, teko keisti automobilius, nes šie dužo vienas po kito.
 
 „Iškart važiavau išspausdamas maksimalų greitį, myniau, stengdamasis kiekvieną kilometrą nuvažiuoti kuo greičiau – toks buvo mano jaunatviškas maksimalizmas, tačiau trūko patirties, todėl atsidurdavau ir už kelio ribų“, – prisiminė jis. Vieno tokio nutikimo metu dideliu greičiu skriejantis automobilis išslydo iš trajektorijos ir vertėsi. Tai buvo vienintelis kartas, kai išlipus iš automobilio V. Žalai skaudėjo visą kūną: „Maniau, kad paskutinioji atėjo.“
 
Šturmanas – vertybė

Po poros rimtų įvykių supratęs, kad toks kelias veda į niekur, pradėjo bendrauti ir mokytis iš Estijos ralio čempiono Egono Kauro. Nuo tada jie susitinka kas pusę metų ir rengia treniruotes, jos padėjo lietuviui chaotišką lėkimą pakeisti nuosekliu apgalvotu darbu ir kartu su broliu pasiekti pirmųjų apčiuopiamų rezultatų. „Brolis mano šturmanu tapo atsitiktinai – susiklostė taip, kad vyko varžybos, o aš neturėjau su kuo važiuoti ir šturmano vietą pasiryžo užimti brolis, – apie šeimyninį tandemą aiškino V. Žala. – Broliui sekėsi, tad, su nedidele pertrauka, kartu važiavome septynerius metus.“ 
 
Tačiau šturmano darbas – itin daug streso keliantis ir nelengvas užsiėmimas, todėl Ž. Žala, nors ir kaip gerai jam sekėsi, nusprendė šią karjerą baigti ir rinktis ramesnį gyvenimo būdą, o jo vietą šalia V. Žalos užėmė šturmanas iš Latvijos Andris Malniekas, su kuriuo lietuvis jau važiavo Kelmėje ir užtikrintai laimėjo „Samsonas Rally Rokiškis“, rugsėjį Elektrėnų ralyje buvo geriausi tarp Lietuvos ekipažų ir antras bendroje įskaitoje, o spalį  nugalėjo Druskininkų „Rally Classic“ ir tapo Lietuvos vicečempionais.

„Andris trejus metus važiavo su Latvijos čempionu Janiu Vorobjovu ir į mūsų „Agrorodeo“ komandą atėjo jau būdamas profesionalas, neprireikė jokios adaptacijos, jis puikiai atlieka savo darbą“, – paaiškino V. Žala.


 
V. Žala atskleidė, kad surasti gerą šturmaną – labai sunku. Todėl šturmanai ralio sporte keičiasi gana retai. „Stengiamasi išlaikyti gerą šturmaną, nes rasti kuo jį pakeisti – sudėtinga, tai – lyg tavo antra žmona“, – juokėsi lenktynininkas, prisiminęs, kad kartą ir pats išmėgino šturmano vaidmenį. Pamatęs, kokia tai sudėtinga duona, supratęs, kiek tikslumo, subtilumo, reakcijos ir patirties reikia, jis pajuto šturmano darbui didelę pagarbą.

Kaip ir iki šiol, Dakaro ralyje V. Žala važiuos su Sauliumi Jurgelėnu: „Nuo pat pradžių šias dvi ralio rūšis atskirdavau, nes šturmano užduočių specifika Dakare ir klasikiniame ralyje skiriasi. Klasikiniame ralyje kur kas daugiau dėmesio skiriama tikslumui, preciziškam užduočių atlikimui, o Dakare svarbesni kiti elementai – orientavimasis erdvėje, navigaciniai įgūdžiai. Saulius turi daug bekelės patirties, todėl puikiai šiam darbui tinka ir mes kartu sukiojamės šioje virtuvėje.“

V. Žala neslepia, kad didžiausias jo dėmesys yra sutelktas į artėjantį Dakaro ralį, o visos klasikinio ralio lenktynės yra pasiruošimo dalis. 

Laikas ir pinigai

V. Žala pabrėžė, kad kuo geresnė fizinė sportininko forma, tuo lengviau dirbti prie vairo, todėl jis stengiasi nuolat sportuoti. Neretai tą režimą sutrukdo intensyvi dienotvarkė, į kurią telpa ne tik vairavimas, bet ir rinkodara, partnerių paieška, detalių užsakymai. Pasidžiaugęs, kad techniniais reikalais pasirūpina puiki komanda, jis pripažino, kad laiko viskam surasti vis sunkiau. 

„Kartais pagalvoju, kad dirbu keliais etatais. Ateityje, norint tęsti sportinę veiklą, matyt, reikės orientuotis tik į sportą, – svarstė apskaitos ir ekonomikos mokslus baigęs ir šiomis žiniomis dažnai besinaudojantis, įmonės vadovu dirbantis lenktynininkas. – Baigęs studijas lyg ir turėjau eiti dirbti į banką, tačiau dabar vairuoju automobilį.“

Kone visą laiką skirdamas automobilių sportui V. Žala vasarą labiausiai pasiilgsta vandens pramogų – buriavimo, vandenlenčių. Su užimtumu teko susitaikyti ir V. Žalos draugei Giedrei. „Susitaikė, nes kito varianto nėra, iš dalies yra taip, kad norint būti kartu, drauge tenka vykti į lenktynes, – juokėsi sportininkas. – Iš tiesų viskas gerai, ji mane labai palaiko ir stengiasi kiek gali prisidėti prie šios veiklos.“ 

Sportininkas atskleidė, kad dėl intensyvios veiklos kol kas net nesvarsto asmeninio gyvenimo pokyčių – vestuvių ir atžalų artimiausiuose planuose nėra. Ruošiantis svarbiausioms metų lenktynėms, pasak jo, ir be buitinių rūpesčių nusilpsta vidinė baterija, tačiau pavyksta greit ją „įkrauti“ išlaikant darbo ir poilsio režimą. „Tai viena iš priežasčių, kada nors galinti sustabdyti. Energijos resursai nėra beribiai, jie po truputį senka. Kada nors gali tekti užimti kitą poziciją, pavyzdžiui, trenerio, – sakė V. Žala pripažindamas, kad savo gyvenimo be automobilių sporto neįsivaizduoja. – Viena ar kita forma su automobilių sportu būsiu susijęs iki grabo lentos.“

Automobilių sportui reikia ne tik daug laiko, bet ir lėšų. Be partnerių pasiekti aukštų rezultatų, įsigyti ir išlaikyti automobilius, komandą būtų sunkiai įmanoma. V. Žalos komandos Dakaro ralio biudžetas perkopė 300 tūkst. eurų, o klasikinio ralio biudžetas siekia dar 100 tūkst. eurų. 
Daugiau naujienų iš kategorijos Auto, moto
KOMENTARAI
 
 
 
Sezonui startuojant - nauja sutartis
2018 10 15
Sutartis
"OlyBet“ bendradarbiaus su Kauno „Žalgirio“ krepšinio klubu jau ketvirtus metus iš eilės.
Starte - finalininkų mūšis
2018 10 15
LSKL
21-ajame LSKL čempionate netrūks naujovių. Pagrindinė jų - vaikinų komandų suskirstymas į "Vakarų" ir "Rytų" divizionus.
Čempionams - "Neptūno" antausis
2018 10 14
LKL
Eurolygos sezoną pralaimėjimu pradėjęs Kauno „Žalgiris“ patyrė pirmąją nesėkmę ir Lietuvos krepšinio lygos pirmenybėse.
 
"Noriu būti pastebėtas"
2018 10 15
U-21
Lietuvos jaunimo rinktinėje debiutavęs saugas Matas Vareika - apie komandą, gražius įvarčius ir tikslus.
E.Jankauskas: „Padarėme per daug klaidų“
2018 10 15
Žvilgsnis
„Mums trūko agresijos, greičio, nesugebėjome sustabdyti varžovų kontratakų“, - po pralaimėjimo Juodkalnijai vardijo Lietuvos rinktinės strategas.
Juodkalniečiai pažemino lietuvius Vilniuje
2018 10 15
Tautų lyga
Juodkalnijos futbolo rinktinė 4:1 sutriuškino Lietuvos futbolininkus LFF stadione Tautų lygos turnyro ketvirtojo rato rungtynėse.
Pagarbos bėgime greičiausiais – olimpietis
2018 10 15
Bėgimas
5-asis pagarbos bėgimas „Algimanto apygardos partizanų takais“ buvo skirtas apygardos partizanų vado A. Starkaus-Montės 100-osioms gimimo metinėms .
Rengtis sezonui padeda ir mokslininkai
2018 10 12
Žvilgsnis
Beveik dvi dešimtys lengvaatlečių po trumpų atostogų pirmą pasiruošimo etapą 2019-ųjų startams pradėjo Palangoje.
Olimpietės tikslas – išugdyti olimpietį
2018 10 10
Karjera
Dvejų olimpinių žaidynių prizininkė Austra Skujytė: „Daugeliui savo auklėtinių esu tarsi mama“.
 
R. Berankiui - antras šansas
2018 10 15
Tenisas
Turnyro Rusijoje atrankoje pralaimėjęs R. Berankis jame dalyvaus jame, kaip „laimingas pralaimėjusysis“, o J.Tverijonas pasitraukė iš turnyro Izraelyje.
R. Berankis išliko toje pačioje vietoje
2018 10 15
Reitingas
R.Berankis ATP reitingų lentelėje -107-as, L. Grigelio ir J. Eidukonytės pozicijos smuko.
Į pagrindinį turnyrą nepateko
2018 10 14
Tenisas
"Kremlin Cup" turnyre Rusijoje Ričardas Berankis 4:6, 6:7 (5:7) pralaimėjo 21-erių metų kazachui Aleksandrui Bublikui.
Rokiškietei - pasaulio čempionato bronza
2018 10 15
Sambo
Pasaulio jaunių ir jaunimo sambo imtynių čempionate Gruzijoje Vaiga Čečytė užėmė trečiąją vietą.
Medalis jau kišenėje, bet kova dar nebaigta
2018 10 14
Boksas
Rusijos mieste Anapoje vykstančiame Europos jaunių čempionate medalį užsitikrino Aleksandras Trofimčiukas.
Ant aukso – nuoskaudos šešėlis
2018 10 09
Kikboksas
Mėgėjų pasaulio čempionu tapęs Sergejus Maslobojevas: „Man žadėdavo valstybės apdovanojimus, o gaudavau diplomus.“
 
Pasaulio reitinge – lietuvės šuolis
2018 10 10
Reitingas
Italijoje lenktynes laimėjusi Rasa Leleivytė („Aromitalia Vaiano“) Tarptautinės dviračių sporto sąjungos (UCI) reitinge iš 63-ios vietos pakilo į 42-ąją.
Sąskaitą papildė 20 reitingo taškų
2018 10 07
Plentas
„Gran Premio Bruno Beghelli Internazionale“ lenktynėse lietuvė Rasa Leleivytė užėmė dešimtąją vietą.
Lenktynėse papildė taškų kraitį
2018 10 07
Plentas
ūzijoje surengtose 47-osiose klasikinėse dviračių lenktynėse „Tour de Vendee“ lietuvis Gediminas Bagdonas („AG2R La Mondiale“) užėmė 23-iąją vietą.
Vilniečiai eliminavo kauniečius
2018 10 14
Iššūkio taurė
"Šviesos" rankininkai 33:26 laimėjo EHF Iššūkio taurės turnyro antrojo etapo atsakomąsias rungtynes prieš „Granitą-Karį" ir pateko į kitą etapą.
Laimėjo čempionai ir panevėžiečiai
2018 10 13
LRL
Lietuvos rankinio lygoje „Dragūnas“ Klaipėdoje 45:28 įveikė Šiaulių „Dubysą“, o "Grifas" Panevėžyje 27:21 "Uteną".
Į svarbias kovas – išretėjusiomis gretomis
2018 10 12
Atranka
Lietuvos rinktinės treneriai paskelbė išplėstinį žaidėjų sąrašą. Iš jo bus pasirinkti rankininkai Europos čempionato atrankos mūšiams.
 
Treneriams - aukščiausio lygio kursai
2018 10 15
Kursai
Tinklinio treneriai pirmadienį rinkosi į Vilniuje penkias dienas truksiančius FIVB II lygio trenerių kursus.
Prie starto linijos – aštuonios komandos
2018 10 10
Lietuvos čempionatas
Jau spalio pabaigoje startuos naujasis Lietuvos moterų tinklinio sezonas, kuriame šiemet netrūks naujovių.
Debiutą vainikavo sidabro medaliai
2018 08 26
Paplūdimio tinklinis
Puikiai pasirodę Vengrijoje Lietuvos paplūdimio tinklininkai Patrikas Stankevičius ir Matas Navickas iškovojo sidabrą.
Tauragės bekelėje intrigos netrūko
2018 10 15
Auto
Lietuvos visureigių ekipažai ir motociklininkai varžėsi įstabiose Žemaitijos vietose ir išsiaiškino, kurie iš jų yra greičiausi.
Ralio kroso dievai šypsojosi lietuviams
2018 10 15
Rali-krosas
Torūnės trasoje, finišavo Baltijos šalių ralio kroso pirmenybės, kurių visus svarbiausius važiavimus laimėjo pilotai iš Lietuvos.
Rokas Baciuška - Europos čempionas
2018 10 14
Rali-krosas
Paskutiniame žemyno ralikroso čempionato S1600 klasės etape tauragiškis R.Baciuška finišavo antras. Tačiau anksčiau įgytos persvaros pakako aukso medaliui.
 
Lietuvis pralaužė ledus KHL
2018 10 15
Ledo ritulys
Ketvirtą kartą šį sezoną Kontinentinės ledo ritulio lygos (KHL) mače ant ledo pasirodė ir pirmąjį įvartį per karjerą šioje lygoje pelnė N.Ališauskas.
Pergalinga salvė – 10 įvarčių
2018 10 10
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio čempionato rungtynėse Elektrėnų „Energija“ (4/0) svečiuose net 10:2 (2:0, 4:1, 4:1) sutriuškino Vilniaus „Geležinį vilką“ (1/3).
Trenerio debiutas – turnyre Vilniuje
2018 10 09
Ledo ritulys
Lapkritį Vilniuje ledo ritulio gerbėjų laukia tikra šventė – įspūdingą reginį žadantis „Turkish Airlines Baltic Challenge Cup“ turnyras.
Padėjo paskutinį sezono akordą
2018 10 15
Orientavimasis
Dvi dienas vykusios Lietuvos taurės varžybos į Druskininkus sutraukė 800 orientacininkų.
V. Ažukaitė buvo nenugalima
2018 10 15
Fechtavimas
J. Subačiaus fechtavimo taurės varžybos pritraukė per pusšimtį sportininkų iš Lietuvos ir Baltarusijos.
Makedonijoje - lietuvio triumfas
2018 10 15
Kultūrizmas
Renatas Suleimanovas užėmė pirmą vietą "Diamond cup" kultūrizmo turnyro vyrų figūros varžybose.
 
Derybos baigtos: stadioną žada 2022 metais
2018 10 11
Stadionas
Sėkmingai užbaigtos svarbiausios derybos dėl Nacionalinio futbolo stadiono Vilniuje. Jau nuspręsta ir kokia bus aikštės danga. Tačiau rizika dar išlieka.
Medaliai – iš olimpinės čempionės rankų
2018 10 10
Jaunimo olimpiada
Naujoji TOK narė Daina Gudzinevičiūtė Buenos Airėse apdovanojo fechtavimo varžybų nugalėtojus.
Lietuvė – olimpinio judėjimo olimpe
2018 10 09
Olimpizmas
Daina Gudzinevičiūtė nuo šiol dalyvaus sprendžiant svarbiausius pasaulio olimpinio judėjimo klausimus – ji išrinkta TOK nare.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas