Neringa Jonavičienė 2018 m. spalio 12 d. 12:14 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Vietoj darbo banke – pavojingas ralio kelias

Vaidotas Žala – apie automobilių sporto ir krepšinio skirtumus, skausmą, šturmanus, Dakarą, vandens pramogas, pinigus ir draugės palaikymą.

V. Žala jau tris kartus dalyvavo Dakaro ralyje.
Vytauto Dranginio nuotr.
V. Žala jau tris kartus dalyvavo Dakaro ralyje.
   
Nuo 14 metų šeimos „moskvičių“ vairuoti pradėjęs V. Žala raliu susižavėjo tuomet, kai jį, dar vaiką, tėvas nusivežė pasižiūrėti lenktynių. Švilpiantys automobiliai, cypiantys ratai, kylantys dulkių debesys berniuką užbūrė. Nuo to laiko jis daug metų stebėjo lenktynes ir svajojo pats sėsti prie lenktyninio automobilio vairo. Tokia galimybė atsirado tik po studijų.

Dabar V. Žala – vienas geriausių Lietuvos klasikinio ralio lenktynininkų. Bet pastaraisiais metais 31-erių vilniečio dėmesys sutelktas į Dakaro ralį, kuriame 2019 m. šis sportininkas dalyvaus jau ketvirtą kartą iš eilės. 2018 m. dykumų maratone V. Žalos „Agrorodeo“ komanda užėmė 18 vietą ir yra pasiryžusi siekti maksimaliai gero rezultato artėjančiose varžybose.
 
Šeimos užnugaris

„Iki studijų jokiu automobilių sportu neužsiėmiau, net kartingais nevažinėjau, galbūt tėvai tikėjosi, kad aistra lenktynėms – rizikingai sporto šakai – praeis. Tačiau atsirado galimybė važiuoti mėgėjiškai, netrukus pradėjo sektis ir tada tėvai mane kaip tik labai palaikė, padėjo finansiškai, – pasakojo V. Žala. – Pirmaisiais metais ypač svarbus buvo šeimos palaikymas, studentui įsigijus automobilį, važiuojant į varžybas, biudžetas išsekti gali labai greitai. Automobilių sportas tuo ir skiriasi nuo, tarkim, krepšinio, kad neužtenka tik kamuolio.“ Dabar sportininko tėvas važiuoja stebėti sūnaus lenktynių ir yra kone didžiausias sirgalius.
 
V. Žalai pirmaisiais sportinės karjeros metais teko daug išmokti iš savo klaidų. Su broliu Žygimantu pradėjusio važiuoti lenktynininko porą pirmųjų metų pažymėjo ne vienas incidentas, teko keisti automobilius, nes šie dužo vienas po kito.
 
 „Iškart važiavau išspausdamas maksimalų greitį, myniau, stengdamasis kiekvieną kilometrą nuvažiuoti kuo greičiau – toks buvo mano jaunatviškas maksimalizmas, tačiau trūko patirties, todėl atsidurdavau ir už kelio ribų“, – prisiminė jis. Vieno tokio nutikimo metu dideliu greičiu skriejantis automobilis išslydo iš trajektorijos ir vertėsi. Tai buvo vienintelis kartas, kai išlipus iš automobilio V. Žalai skaudėjo visą kūną: „Maniau, kad paskutinioji atėjo.“
 
Šturmanas – vertybė

Po poros rimtų įvykių supratęs, kad toks kelias veda į niekur, pradėjo bendrauti ir mokytis iš Estijos ralio čempiono Egono Kauro. Nuo tada jie susitinka kas pusę metų ir rengia treniruotes, jos padėjo lietuviui chaotišką lėkimą pakeisti nuosekliu apgalvotu darbu ir kartu su broliu pasiekti pirmųjų apčiuopiamų rezultatų. „Brolis mano šturmanu tapo atsitiktinai – susiklostė taip, kad vyko varžybos, o aš neturėjau su kuo važiuoti ir šturmano vietą pasiryžo užimti brolis, – apie šeimyninį tandemą aiškino V. Žala. – Broliui sekėsi, tad, su nedidele pertrauka, kartu važiavome septynerius metus.“ 
 
Tačiau šturmano darbas – itin daug streso keliantis ir nelengvas užsiėmimas, todėl Ž. Žala, nors ir kaip gerai jam sekėsi, nusprendė šią karjerą baigti ir rinktis ramesnį gyvenimo būdą, o jo vietą šalia V. Žalos užėmė šturmanas iš Latvijos Andris Malniekas, su kuriuo lietuvis jau važiavo Kelmėje ir užtikrintai laimėjo „Samsonas Rally Rokiškis“, rugsėjį Elektrėnų ralyje buvo geriausi tarp Lietuvos ekipažų ir antras bendroje įskaitoje, o spalį  nugalėjo Druskininkų „Rally Classic“ ir tapo Lietuvos vicečempionais.

„Andris trejus metus važiavo su Latvijos čempionu Janiu Vorobjovu ir į mūsų „Agrorodeo“ komandą atėjo jau būdamas profesionalas, neprireikė jokios adaptacijos, jis puikiai atlieka savo darbą“, – paaiškino V. Žala.


 
V. Žala atskleidė, kad surasti gerą šturmaną – labai sunku. Todėl šturmanai ralio sporte keičiasi gana retai. „Stengiamasi išlaikyti gerą šturmaną, nes rasti kuo jį pakeisti – sudėtinga, tai – lyg tavo antra žmona“, – juokėsi lenktynininkas, prisiminęs, kad kartą ir pats išmėgino šturmano vaidmenį. Pamatęs, kokia tai sudėtinga duona, supratęs, kiek tikslumo, subtilumo, reakcijos ir patirties reikia, jis pajuto šturmano darbui didelę pagarbą.

Kaip ir iki šiol, Dakaro ralyje V. Žala važiuos su Sauliumi Jurgelėnu: „Nuo pat pradžių šias dvi ralio rūšis atskirdavau, nes šturmano užduočių specifika Dakare ir klasikiniame ralyje skiriasi. Klasikiniame ralyje kur kas daugiau dėmesio skiriama tikslumui, preciziškam užduočių atlikimui, o Dakare svarbesni kiti elementai – orientavimasis erdvėje, navigaciniai įgūdžiai. Saulius turi daug bekelės patirties, todėl puikiai šiam darbui tinka ir mes kartu sukiojamės šioje virtuvėje.“

V. Žala neslepia, kad didžiausias jo dėmesys yra sutelktas į artėjantį Dakaro ralį, o visos klasikinio ralio lenktynės yra pasiruošimo dalis. 

Laikas ir pinigai

V. Žala pabrėžė, kad kuo geresnė fizinė sportininko forma, tuo lengviau dirbti prie vairo, todėl jis stengiasi nuolat sportuoti. Neretai tą režimą sutrukdo intensyvi dienotvarkė, į kurią telpa ne tik vairavimas, bet ir rinkodara, partnerių paieška, detalių užsakymai. Pasidžiaugęs, kad techniniais reikalais pasirūpina puiki komanda, jis pripažino, kad laiko viskam surasti vis sunkiau. 

„Kartais pagalvoju, kad dirbu keliais etatais. Ateityje, norint tęsti sportinę veiklą, matyt, reikės orientuotis tik į sportą, – svarstė apskaitos ir ekonomikos mokslus baigęs ir šiomis žiniomis dažnai besinaudojantis, įmonės vadovu dirbantis lenktynininkas. – Baigęs studijas lyg ir turėjau eiti dirbti į banką, tačiau dabar vairuoju automobilį.“

Kone visą laiką skirdamas automobilių sportui V. Žala vasarą labiausiai pasiilgsta vandens pramogų – buriavimo, vandenlenčių. Su užimtumu teko susitaikyti ir V. Žalos draugei Giedrei. „Susitaikė, nes kito varianto nėra, iš dalies yra taip, kad norint būti kartu, drauge tenka vykti į lenktynes, – juokėsi sportininkas. – Iš tiesų viskas gerai, ji mane labai palaiko ir stengiasi kiek gali prisidėti prie šios veiklos.“ 

Sportininkas atskleidė, kad dėl intensyvios veiklos kol kas net nesvarsto asmeninio gyvenimo pokyčių – vestuvių ir atžalų artimiausiuose planuose nėra. Ruošiantis svarbiausioms metų lenktynėms, pasak jo, ir be buitinių rūpesčių nusilpsta vidinė baterija, tačiau pavyksta greit ją „įkrauti“ išlaikant darbo ir poilsio režimą. „Tai viena iš priežasčių, kada nors galinti sustabdyti. Energijos resursai nėra beribiai, jie po truputį senka. Kada nors gali tekti užimti kitą poziciją, pavyzdžiui, trenerio, – sakė V. Žala pripažindamas, kad savo gyvenimo be automobilių sporto neįsivaizduoja. – Viena ar kita forma su automobilių sportu būsiu susijęs iki grabo lentos.“

Automobilių sportui reikia ne tik daug laiko, bet ir lėšų. Be partnerių pasiekti aukštų rezultatų, įsigyti ir išlaikyti automobilius, komandą būtų sunkiai įmanoma. V. Žalos komandos Dakaro ralio biudžetas perkopė 300 tūkst. eurų, o klasikinio ralio biudžetas siekia dar 100 tūkst. eurų. 
Daugiau naujienų iš kategorijos Auto, moto
KOMENTARAI
 
 
 
„Rytas“ paskandino „Neptūną“
2019 02 16
Karaliaus Mindaugo taurė
Karaliaus Mindaugo taurės turnyro pusfinalyje Vilniaus „Rytas“ įpusėjus mačui prieš Klaipėdos „Neptūną“ pirmavo 57:33 ir tik pabaigoje svečiai priartėjo.
„Žalgiris“ sudorojo „Lietkabelį“
2019 02 16
Karaliaus Mindaugo taurė
Karaliaus Mindaugo taurės pusfinalyje nugalėtojo titulą ginantis Kauno „Žalgiris“ 89:58 (25:18, 21:12, 21:13, 22:15) įveikė Panevėžio „Lietkabelį“.
Nugalėtojų karūna – „Aistės-LSMU“ ekipai
2019 02 16
Moterų krepšinis
Vilniuje prieš „Kibirkštį“ didžiąją rungtynių dalį pirmavusios Kauno „Aistės-LSMU“ triumfavo Karalienės taurės finale.
 
Pirmas tikslas – mūšis dėl Supertaurės
2019 02 16
Žvilgsnis
„Mano futbolo idėjos yra kitokios nei ankstesnio trenerio, tai visiškai normalu“, - teigia prie „Žalgirio“ vairo sugrįžęs Marekas Zubas (VIDEO).
V.Urbonas pristatė idėjas trenerių tarybai
2019 02 16
Treneriai
Kaune įvyko LFF trenerių tarybos posėdis, kuriame dalyvavo naujai paskirtas Lietuvos rinktinės treneris Valdas Urbonas (VIDEO).
Šiaulietės sutriuškino Baltarusijos klubą
2019 02 15
Moterų futbolas
Šiaulių “Gintros-Universiteto” komanda įspūdinga pergale pradėjo pasirengimo ateinančiam sezonui stovyklą Gardine (VIDEO).
Ėjikių kova baigėsi drama
2019 02 15
Lietuvos čempionatas
Lietuvos čempionatas Šiauliuose: trišuolininkė Diana Zagainova įvykdė Europos pirmenybių normatyvą, ėjimo rungtis baigėsi teisėjų verdiktu (VIDEO).
Per plauką nuo sensacijos
2019 02 14
Lietuvos čempionatas
Lietuvos uždarų patalpų čempionatas: 18-metę sprinterę nuo bilieto į Europos pirmenybes skyrė 0,01 sekundės.
Dėl NBA finalo – bemiegės šuolininko naktys
2019 02 13
Veidas
Šuolininkas į aukštį Adrijus Glebauskas – apie tikslus Šiauliuose ir Glazge, traumas, karštą vasarą, rekordus, olimpines viltis, krepšinį ir studijas.
 
Titulas tikrai atiteks lietuviui
2019 02 15
Turnyras
„Tennis Europe“ antros kategorijos jaunių (iki 16 metų) teniso turnyre „Toyota Cup“ dėl vaikinų vienetų varžybų trofėjaus kausis du Lietuvos atstovai.
Šiauliuose – vilniečių sėkmė
2019 02 14
Turnyras
Du Vilniaus teniso akademijos auklėtiniai žengė į „Tennis Europe“ antros kategorijos 16-mečių teniso turnyro „Toyota Cup“ vienetų varžybų pusfinalį.
Po gero starto – nesėkmingas finišas
2019 02 12
Turnyras
L.Grigelis pralaimėjo Izraelio atstovui Teniso profesionalų asociacijos (ATP) „Challenger“ serijos turnyro „Jobtopgun Bangkok Open“ antrojo rato mače.
Geriausio boksininko tikslas - Tokijas
2019 02 15
Boksas
„Dabar mano tikslai darosi vis didesni ir tikiuosi, kad juos pasieksiu“, - teigia geriausiu Lietuvos boksininku išrinktas 20-metis V .Balsys.
Jaunimo čempionate – 158 imtynininkai
2019 02 13
Imtynės
Šiauliuose praūžusiame Lietuvos imtynių jaunimo čempionate labiusiai pasižymėjo tų miestų, kuriuose įsikūrusios sporto gimnazijos, atstovai (VIDEO).
Lietuvio varžovas grūdinosi gatvėse
2019 02 13
Bušido
Britų čempiono iššūkio sulaukęs lietuvos kovotojas Sergejus Maslobojevas: „Aš taip pat noriu būti geriausias.“ (VIDEO)
 
Planetos čempionate – keturi lietuviai
2019 02 14
Trekas
Lenkijoje vyksiantis pasaulio dviračių treko čempionatas bus jau 15-tas Lietuvos rinktinės lyderei Simonai Krupeckaitei. Jos sąskaitoje – net 13 medalių.
Lietuviui - 3 reitingo taškai
2019 02 10
Dviračiai
Prancūzijioje vykusiose dviračių lenktynėse „Etoile de Besseges“ Evaldas Šiškevičius užėmė 24-ą, o R. Navardauskas - 116-ą vietas.
Lietuviai finišavo su pagrindine grupe
2019 02 09
Dviračiai
Dviračių lenktynių „Etoile de Besseges“ antrajame etape E. Šiškevičius atvažiavo 16-as, RE. Navardauskas - 24-as.
Lentelės viršūnėje darosi ankšta
2019 02 16
Lietuvos lyga
Vasario 16-ąją Lietuvos rankinio lygoje vyko trejos rungtynės. Dvejas laimėjo svečiai.
Lyderių dvikovą laimėjo kaunietės
2019 02 16
Lietuvos čempionatas
Lietuvos moterų rankinio lygos mače Kauno sporto halėje susitiko dvi sezono lyderės - Kauno „ACME–Žalgiris“ ir Vilniaus „Eglė– SM Tauras“ ekipos.
"Mus „suvalgė“ lietuvis Giedrius Morkūnas"
2019 02 10
Baltijos lyga.
Baltijos vyrų rankinio lygos A grupės rungtynėse „Dragūnas“ Klaipėdoje 21:25 pralaimėjo G. Savukyno treniruojamiems turnyro nugalėtojams Ryhimakio "Cocks“.
 
„Amber Queen“ tikslas – čempionų sostas
2019 02 16
Žvilgsnis
Norvegijos piliečio treniruojama Lietuvos vyrų tinklinio čempionato lyderė Klaipėdos ekipa vilioja į tribūnas klaipėdiečius ir įkvepia vaikus.
Tarp Šiaurės Europos čempionų – ir lietuvis
2019 02 14
Legionierius
Šiaurės Europos zoninės tinklinio asociacijos (NEVZA) klubų čempionate triumfavo Londono "IBB Polonia" (Didžioji Britanija) su Remigijumi Riteriu.
"Etovis" mina ant kulnų lyderiams
2019 02 11
Lietuvos čempionatas
Lietuvos vyrų tinklinio čempionate dvi pergales iš eilės iškovojęs Kelmės "Etovis" iki taško sumažino atsilikimą nuo lyderio Klaipėdos "Amber Queen".
B. Vanagas laikosi tarp lyderių
2019 02 16
Auto
Ramiai, bet užtikrintai – tokios strategijos laikosi „General Financing team Pitlane“ komandos pilotas Benediktas Vanagas Rusijoje.
B.Vanagas: „Buvo karščiau nei Dakare“
2019 02 15
Auto
Karelijoje startavo pirmasis „World Cup for Cross Country Bajas“ etapas – lenktynės „Baja Russia Northern Forest“.
Vieni – į Kareliją, kiti – į Prancūziją
2019 02 14
Situacija
Ką daryti, kai vienu metu reikia būti dvejose vietose? Lenktynininkas Benediktas Vanagas, rodos, šiai problemai išeitį turi.
 
M.Morauskas: „Laimės buvo pilnos kelnės“
2019 02 16
Sugrįžimas
Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną - vasario 16-ąją - į Lietuvą buvo parvežtas Europos jaunimo olimpinio festivalio (EYOF) sidabro medalis.
Į „Energiją“ vėl grįžo iš JAV
2019 02 16
Ledo ritulys
Artėjant lemiamoms Lietuvos ledo ritulio lygos kovoms daugkartinė čempionė Elektrėnų „Energija“ sulaukė pastiprinimo.
Po dvejų metų – dviem laipteliais aukštyn
2019 02 15
Kalnų slidinėjimas
Švedijoje vykstančio pasaulio kalnų slidinėjimo čempionato vyrų didžiojo slalomo varžybose Andrejus Drukarovas užėmė 41-ąją vietą.
Pergalę garantavo asmeninis rekordas
2019 02 14
Plaukimas
Dzūkijos sostinėje Alytuje ketvirtadienį baigėsi Lietuvos plaukimo federacijos Ilgų ir vidutinių nuotolių taurės varžybos.
Lietuvos ir Portugalijos akistata – Jurbarke
2019 02 14
Regbis
Lietuvos vyrų regbio rinktinės balandžio pradžioje lauks vienas didžiausių išbandymų per visą šalies istoriją.
„Žaibas“ palaužė visus varžovus
2019 02 14
Vandensvydis
Pirmajame Lietuvos vandensvydžio čempionato ture šešios komandos sužaidė penkiolika rungtynių, jų metu pelnė 335 įvarčius.
 
Vilnius – dar žingsniu arčiau stadiono
2019 02 13
Stadionas
Vilnius uždegė žalią šviesą Šeškinės Daugiafunkcio komplekso koncesijos sutarties pateikimui – šiandien taryba pritarė jos pateikimui.
Savivaldybė išgirdo irkluotojų balsą
2019 02 13
Situacija
Sostinės savivaldybė šiandien kreipėsi į Vyriausybę, prašydama skirti lėšų naujai irklavimo bazei Vilniuje (Žirmūnuose) įrengti.
Savivaldybė prašo prokurorų pagalbos
2019 02 11
Situacija
Dėl galimai nusikalstamos „Vilniaus nacionalinio stadiono“ veikos Vilniaus savivaldybė kreipėsi į prokuratūrą.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas