Neringa Jonavičienė 2018 m. spalio 12 d. 12:14 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Vietoj darbo banke – pavojingas ralio kelias

Vaidotas Žala – apie automobilių sporto ir krepšinio skirtumus, skausmą, šturmanus, Dakarą, vandens pramogas, pinigus ir draugės palaikymą.

V. Žala jau tris kartus dalyvavo Dakaro ralyje.
Vytauto Dranginio nuotr.
V. Žala jau tris kartus dalyvavo Dakaro ralyje.
   
Nuo 14 metų šeimos „moskvičių“ vairuoti pradėjęs V. Žala raliu susižavėjo tuomet, kai jį, dar vaiką, tėvas nusivežė pasižiūrėti lenktynių. Švilpiantys automobiliai, cypiantys ratai, kylantys dulkių debesys berniuką užbūrė. Nuo to laiko jis daug metų stebėjo lenktynes ir svajojo pats sėsti prie lenktyninio automobilio vairo. Tokia galimybė atsirado tik po studijų.

Dabar V. Žala – vienas geriausių Lietuvos klasikinio ralio lenktynininkų. Bet pastaraisiais metais 31-erių vilniečio dėmesys sutelktas į Dakaro ralį, kuriame 2019 m. šis sportininkas dalyvaus jau ketvirtą kartą iš eilės. 2018 m. dykumų maratone V. Žalos „Agrorodeo“ komanda užėmė 18 vietą ir yra pasiryžusi siekti maksimaliai gero rezultato artėjančiose varžybose.
 
Šeimos užnugaris

„Iki studijų jokiu automobilių sportu neužsiėmiau, net kartingais nevažinėjau, galbūt tėvai tikėjosi, kad aistra lenktynėms – rizikingai sporto šakai – praeis. Tačiau atsirado galimybė važiuoti mėgėjiškai, netrukus pradėjo sektis ir tada tėvai mane kaip tik labai palaikė, padėjo finansiškai, – pasakojo V. Žala. – Pirmaisiais metais ypač svarbus buvo šeimos palaikymas, studentui įsigijus automobilį, važiuojant į varžybas, biudžetas išsekti gali labai greitai. Automobilių sportas tuo ir skiriasi nuo, tarkim, krepšinio, kad neužtenka tik kamuolio.“ Dabar sportininko tėvas važiuoja stebėti sūnaus lenktynių ir yra kone didžiausias sirgalius.
 
V. Žalai pirmaisiais sportinės karjeros metais teko daug išmokti iš savo klaidų. Su broliu Žygimantu pradėjusio važiuoti lenktynininko porą pirmųjų metų pažymėjo ne vienas incidentas, teko keisti automobilius, nes šie dužo vienas po kito.
 
 „Iškart važiavau išspausdamas maksimalų greitį, myniau, stengdamasis kiekvieną kilometrą nuvažiuoti kuo greičiau – toks buvo mano jaunatviškas maksimalizmas, tačiau trūko patirties, todėl atsidurdavau ir už kelio ribų“, – prisiminė jis. Vieno tokio nutikimo metu dideliu greičiu skriejantis automobilis išslydo iš trajektorijos ir vertėsi. Tai buvo vienintelis kartas, kai išlipus iš automobilio V. Žalai skaudėjo visą kūną: „Maniau, kad paskutinioji atėjo.“
 
Šturmanas – vertybė

Po poros rimtų įvykių supratęs, kad toks kelias veda į niekur, pradėjo bendrauti ir mokytis iš Estijos ralio čempiono Egono Kauro. Nuo tada jie susitinka kas pusę metų ir rengia treniruotes, jos padėjo lietuviui chaotišką lėkimą pakeisti nuosekliu apgalvotu darbu ir kartu su broliu pasiekti pirmųjų apčiuopiamų rezultatų. „Brolis mano šturmanu tapo atsitiktinai – susiklostė taip, kad vyko varžybos, o aš neturėjau su kuo važiuoti ir šturmano vietą pasiryžo užimti brolis, – apie šeimyninį tandemą aiškino V. Žala. – Broliui sekėsi, tad, su nedidele pertrauka, kartu važiavome septynerius metus.“ 
 
Tačiau šturmano darbas – itin daug streso keliantis ir nelengvas užsiėmimas, todėl Ž. Žala, nors ir kaip gerai jam sekėsi, nusprendė šią karjerą baigti ir rinktis ramesnį gyvenimo būdą, o jo vietą šalia V. Žalos užėmė šturmanas iš Latvijos Andris Malniekas, su kuriuo lietuvis jau važiavo Kelmėje ir užtikrintai laimėjo „Samsonas Rally Rokiškis“, rugsėjį Elektrėnų ralyje buvo geriausi tarp Lietuvos ekipažų ir antras bendroje įskaitoje, o spalį  nugalėjo Druskininkų „Rally Classic“ ir tapo Lietuvos vicečempionais.

„Andris trejus metus važiavo su Latvijos čempionu Janiu Vorobjovu ir į mūsų „Agrorodeo“ komandą atėjo jau būdamas profesionalas, neprireikė jokios adaptacijos, jis puikiai atlieka savo darbą“, – paaiškino V. Žala.


 
V. Žala atskleidė, kad surasti gerą šturmaną – labai sunku. Todėl šturmanai ralio sporte keičiasi gana retai. „Stengiamasi išlaikyti gerą šturmaną, nes rasti kuo jį pakeisti – sudėtinga, tai – lyg tavo antra žmona“, – juokėsi lenktynininkas, prisiminęs, kad kartą ir pats išmėgino šturmano vaidmenį. Pamatęs, kokia tai sudėtinga duona, supratęs, kiek tikslumo, subtilumo, reakcijos ir patirties reikia, jis pajuto šturmano darbui didelę pagarbą.

Kaip ir iki šiol, Dakaro ralyje V. Žala važiuos su Sauliumi Jurgelėnu: „Nuo pat pradžių šias dvi ralio rūšis atskirdavau, nes šturmano užduočių specifika Dakare ir klasikiniame ralyje skiriasi. Klasikiniame ralyje kur kas daugiau dėmesio skiriama tikslumui, preciziškam užduočių atlikimui, o Dakare svarbesni kiti elementai – orientavimasis erdvėje, navigaciniai įgūdžiai. Saulius turi daug bekelės patirties, todėl puikiai šiam darbui tinka ir mes kartu sukiojamės šioje virtuvėje.“

V. Žala neslepia, kad didžiausias jo dėmesys yra sutelktas į artėjantį Dakaro ralį, o visos klasikinio ralio lenktynės yra pasiruošimo dalis. 

Laikas ir pinigai

V. Žala pabrėžė, kad kuo geresnė fizinė sportininko forma, tuo lengviau dirbti prie vairo, todėl jis stengiasi nuolat sportuoti. Neretai tą režimą sutrukdo intensyvi dienotvarkė, į kurią telpa ne tik vairavimas, bet ir rinkodara, partnerių paieška, detalių užsakymai. Pasidžiaugęs, kad techniniais reikalais pasirūpina puiki komanda, jis pripažino, kad laiko viskam surasti vis sunkiau. 

„Kartais pagalvoju, kad dirbu keliais etatais. Ateityje, norint tęsti sportinę veiklą, matyt, reikės orientuotis tik į sportą, – svarstė apskaitos ir ekonomikos mokslus baigęs ir šiomis žiniomis dažnai besinaudojantis, įmonės vadovu dirbantis lenktynininkas. – Baigęs studijas lyg ir turėjau eiti dirbti į banką, tačiau dabar vairuoju automobilį.“

Kone visą laiką skirdamas automobilių sportui V. Žala vasarą labiausiai pasiilgsta vandens pramogų – buriavimo, vandenlenčių. Su užimtumu teko susitaikyti ir V. Žalos draugei Giedrei. „Susitaikė, nes kito varianto nėra, iš dalies yra taip, kad norint būti kartu, drauge tenka vykti į lenktynes, – juokėsi sportininkas. – Iš tiesų viskas gerai, ji mane labai palaiko ir stengiasi kiek gali prisidėti prie šios veiklos.“ 

Sportininkas atskleidė, kad dėl intensyvios veiklos kol kas net nesvarsto asmeninio gyvenimo pokyčių – vestuvių ir atžalų artimiausiuose planuose nėra. Ruošiantis svarbiausioms metų lenktynėms, pasak jo, ir be buitinių rūpesčių nusilpsta vidinė baterija, tačiau pavyksta greit ją „įkrauti“ išlaikant darbo ir poilsio režimą. „Tai viena iš priežasčių, kada nors galinti sustabdyti. Energijos resursai nėra beribiai, jie po truputį senka. Kada nors gali tekti užimti kitą poziciją, pavyzdžiui, trenerio, – sakė V. Žala pripažindamas, kad savo gyvenimo be automobilių sporto neįsivaizduoja. – Viena ar kita forma su automobilių sportu būsiu susijęs iki grabo lentos.“

Automobilių sportui reikia ne tik daug laiko, bet ir lėšų. Be partnerių pasiekti aukštų rezultatų, įsigyti ir išlaikyti automobilius, komandą būtų sunkiai įmanoma. V. Žalos komandos Dakaro ralio biudžetas perkopė 300 tūkst. eurų, o klasikinio ralio biudžetas siekia dar 100 tūkst. eurų. 
Daugiau naujienų iš kategorijos Auto, moto
KOMENTARAI
 
 
 
"Turime būti pasiruošę kovai"
2019 05 24
LKL
"Ryto" krepšininkas M. Girdžiūnas teigia, kad triuškinama vilniečių pergale Klaipėdoje finalas nesibaigė ir laukia iš "Neptūno" atkaklaus pasipriešinimo.
„Žalgiris“ pusfinalyje neužtruko
2019 05 23
LKL
Ketvirtąjį kėlinį spurtu pradėjęs Kauno „Žalgiris“ nubraukė Panevėžio „Lietkabelio“ viltis sukurti didesnę intrigą „Betsafe–LKL“ pusfinalyje.
85 metų „Neptūno“ fanas nebijo iššūkių
2019 05 23
Žvilgsnis
„Neptūną“ palaikau jau nuo 1985-ųjų, iš viso jau yra 34 ar 35 metai. Ir dar galvoju kokius metus kitus palaikyti“, – su šypsena teigia A. Karbauskas
 
Turas, įsiminsiantis ilgam
2019 05 24
Aerobika
A lygos 12-asis turas: vartininko šou, permainingas Kauno derbis ir kylantis aukštyn „Panevėžys“.
Jaunimo rinktinėje - du naujokai
2019 05 24
U-21
Lietuvos jaunimo futbolo rinktinės treneris D. Vencevičius paskelbė 24 žaidėjų, pakviestų ruoštis čempionato atrankos rungtynėms su San Marinu, sąrašą.
„Futbole sėkmės nėra – arba įmuši, arba ne“
2019 05 23
A lyga
„Žalgirio“ treneris Marekas Zubas po pralaimėjimo „Sūduvos“ ekipai: „Mes patys pavertėme „Sūduvos“ vartininką rungtynių herojumi.“
5800 km - per 70 dienų
2019 05 24
Bėgimas
Ultrabėgikas Aidas Ardzijauskas surado naują iššūkį.Šį kartą jis per 70 dienų planuoja perbėgti visą Europą nuo šiaurės iki pietų.
Į elito kovas – su didelėmis ambicijomis
2019 05 23
Anonsas
„Džiaugiamės subūrę pajėgią komandą ir tikimės iškovoti kuo daugiau prizinių vietų", - prieš Europos čempionų taurės finalą teigė „Cosma“ prezidentas.
Geriausi Šėtos bėgimo prizai – vaikams
2019 05 23
Bėgimas
Gegužės 26 d. vyks „Šėtos bėgimas“, skirtas Šėtos miestelio 657-osioms metinėms. Kartu tai bus jau devintasis Lietuvos bėgimo taurės (LBT) etapas.
 
Burtai lėmė akistatą su pažįstamu varžovu
2019 05 24
Burtai
Geriausias Lietuvos tenisininkas Ričardas Berankis pirmajame "French Open" turnyro rate žais su belgu Davidu Goffinu.
Pirmas turnyras abejingų nepaliko
2019 05 22
Turnyras
Paaiškėjo penkių skirtingų grupių SEB arenos 10-mečio taurės turnyro nugalėtojai. Bent viename iš penkių finalų vyko tikra drama.
Naudingiausia teniso mokytis vasarą
2019 05 21
Tenisas
Jau 11 metų veikianti Vilniaus teniso akademija pateikia bent penkias priežastis, kodėl vertėtų teniso mokytis būtent vasarą.
Debiutinis turnyras paženklintas rekordu
2019 05 23
Graplingo imtynės
Į pirmąkart istorijoje Aukštaitijos sostinėje surengtą Panevėžio miesto atvirąjį graplingo čempionatą susirinko beveik 200 atletų.
"Boksas - ne galvų daužymas"
2019 05 21
Boksas
JAV gyvenantis olimpietis Egidijus Kavaliauskas įsitraukė į Olimpinės dienos bumą ir mokė žinomus šalies žmones bokso paslapčių
Kilti dar aukščiau sutrukdė trauma
2019 05 18
Tekvondo
Pasaulio tekvondo čempionatas: dvi K. Tvaronavičiūtės pergalės, kelią tolyn užkirtusi trauma, devinta vieta ir naujas įrašas Lietuvos tekvondo istorijoje.
 
Sezoną pergalėmis pradėjo favoritai
2019 05 21
MTB
Per 1000 įvairaus amžiaus dviratininkų pradėjo naują MTB dviračių lenktynių sezoną Druskininkų maratonu.
Užsidirbo reitingo taškų
2019 05 19
Lenktynės
Lietuvos dviratininkas Gediminas Bagdonas Prancūzijoje vykusiose daugiadienėse dviratininkų lenktynėse iškovojo 20 vietą ir pelnė pasaulio reitingo taškų.
Prie sidabro pridėjo auksą
2019 05 19
Trekas
Minske vykstančiose tarptautinėse dviračių treko varžybose „Grand Prix Minsk“ lietuvis G. Serafinas laimėjo keirino rungtį ir pelnė aukso medalį.
Pagerbė čempionus ir išdalino prizus
2019 05 24
Rankinis
2018-2019 metų rankinio sezono uždarymo metu LRF vadovas D. Pasvenskas teigė, kad tiek vyrų, tiek moterų čempionatai buvo įtempti ir nenuspėjami.
Lemiamame mūšyje – dramatiška atomazga
2019 05 22
Moterų rankinis
Lietuvos moterų rankinio lyga turi naujas čempiones. Auksą lemiamose finalo rungtynėse išplėšė Kauno rajono „Cascados–Garliavos SM“ komanda (VIDEO).
Prireiks lemiamo mačo
2019 05 18
Moterų rankinis
Po ketvirtųjų Lietuvos moterų rankinio lygos rungtynių tapo aišku, kad po septynerių metų pertraukos čempionėms išsiaiškinti reikės lemiamo penktojo mačo.
 
Tikslas – pakeisti požiūrį į tinklinį
2019 05 22
Interviu
Italijoje žaidžianti tinklininkė I.Sorokaitė: „Lietuvoje nėra tokios tinklinio, kaip profesionalaus sporto, kultūros. Tokios, kokia yra krepšinyje.“
Po nervų karo – nesėkmė
2019 05 18
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkams A. Rumševičiui ir L. Každailiui kelią į FIVB turnyro „Aydin Masters" pusfinalį apmaudžiai užkirto olandai.
Lietuviai žengė į atkrintamąsias
2019 05 17
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai A. Rumševičius ir L. Každailis užtikrintai nugalėjo šeimininkus turkus ir "Aydin Open" turnyre žengė tolyn.
Silverstono trasoje - lietuviškas debiutas
2019 05 24
Rali-krosas
"Su automobiliu susikalbam sąlyginai gerai", - sako ralio-kroso lenktynėse Didžiojoje Britanijoje dalyvausiantis Paulius Pleskovas.
Smalininkuose gaus kartingas
2019 05 24
Kartingas
Smalininkų kartodrome startuos antrasis „BMW Lietuvos kartingo čempionato“ etapas, kuriame planuojama sulaukti rekordinio dalyvių skaičiaus.
Filmas - žinutė autosporto bendruomenei
2019 05 24
Filmas
Pirmosios lietuviškos autosporto dokumentikos režisierius J. Mikulėnas - apie kūrybinį procesą, jaunatvišką entuziazmą ir gyvenimą autosporto ritmu.
 
Olimpiniame kelyje - galingi varžovai
2019 05 24
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulininkai trečiajame olimpinės atrankos etape susitiks su Slovėnijos,Japonijos rinktinėmis ir dar viena komanda, paaiškėsiančia gruodį.
Lietuvės sulaukė istorinio IIHF sprendimo
2019 05 23
Tarptautinės ledo ritulio federacijos (IIHF) kongrese nuspręsta, jog Lietuvos moterų rinktinė pirmą kartą istorijoje dalyvaus pasaulio čempionate.
Lietuviai patyrė antrą nesėkmę
2019 05 21
Badmintonas
Pasaulio mišrių komandų badmintono čempionato antrajame grupės mače Lietuvos rinktinė 0:5 pralaimėjo Šri Lankai.
Pirmenybes baigė pergale
2019 05 24
Badmintonas
Lietuvos badmintono rinktinė laimėjo neoficialaus pasaulio mišrių komandų badmintono čempionato - „Sudirman Cup“ turnyro susitikimą dėl 27-osios vietos.
"Varžybos prikaustys žiūrovų dėmesį"
2019 05 24
Olimpinė diena
Paulius Brilinga - apie Olimpinę dieną, jėgos ištvermės sportą, artėjančias varžybas.
Vilniuje varžysis 100 pajėgiausių atletų
2019 05 24
Festivalis
Vilniaus sporto festivalis net tris dienas stebins įspūdingas sporto, aktyvaus laisvalaikio renginiais ir turnyrais.
 
Geriausias kadras – avarija Abu Dabyje
2019 05 24
Konkursas
LSŽF kartu su naujienų portalais 15min.lt ir sportas.info rengiamo „Mėnesio sporto nuotraukos“ konkurso ketvirtuoju šių metų laureatu tapo V. Pilkauskas.
Rekonstrukciją sustabdė skundas
2019 05 24
Bazės
Prieš pat Kauno sporto halės rekonstrukcijos pradžią miesto savivaldybė sulaukė „pagalio į ratus“ - teismo sprendimo, stabdančio darbus.
Ant medalių – saulė ir paparčio žiedas
2019 05 23
Europos žaidynės
Pagrindinis Minske vyksiančių Europos žaidynių medalių akcentas – oficialiu žaidynių simboliu tapęs paparčio žiedas.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas