Marius Naruševičius 2018 m. rugsėjo 18 d. 14:19 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Po raudona apranga - geltona ir žalia

Nors Seulo olimpinėse žaidynėse lietuviai vilkėjo SSRS rinktinės apranga, jie nepraleisdavo progos paaiškinti, kad yra iš Lietuvos.

Seulo olimpinių žaidynių 30-metis.
pliadisfoto.com nuotr.
Seulo olimpinių žaidynių 30-metis.
   
1988 metų vasarą vykusios Seulo olimpinės žaidynės į Lietuvos sporto istoriją įėjo amžiams. Nepaisant to, kad mūsų šalies sportininkai buvo priversti atstovauti Sovietų Sąjungai, iškovotus 15 medalių jie nedvejodami priskiria prie Lietuvos laimėjimų sąrašo.

Du aukso medalius Seule iškovojo treko dviratininkas Gintautas Umaras. Aukščiausios prabos apdovanojimais taip pat džiaugėsi dviratininkas Artūras Kasputis, futbolininkai Arvydas Janonis ir Arminas Narbekovas, krepšininkai Valdemaras Chomičius, Arvydas Sabonis, Šarūnas Marčiulionis ir Rimas Kurtinaitis, rankininkas Valdemaras Novickis. Sidabro medalius pelnė bėgikė Laimutė Baikauskaitė, disko metikas Romas Ubartas ir plaukikas Raimunas Mažuolis, bronzos - dviratininkė Laima Zilporytė ir krepšininkė Vitalija Tuomaitė.

Antradienio popietę Vilniuje, Valdovų rūmuose surengtose iškilmėse pagerbti Seule Lietuvos vardą garsinę sportininkai. 

Į iškilmes atvyko trys 1988 m. žaidynių medalininkai – G.Umaras, R.Ubartas ir L.Baikauskaitė. Taip pat raitelis Raimundas Udrakis. Jie ne tik atsiėmė atminimo prizus iš renginį organizavusio Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentės, olimpinės čempionės Dainos Gudzinevičiūtės bei Švietimo ir mokslo ministrės Jurgitos Petrauskienės rankų, bet ir patys teikė apdovanojimus Lietuvos mokyklų žaidynių laureatams.

Kiekvienai kartai - savo likimas

55 metų G. Umaras nuo dviračių sporto nenutolsta iki šiol. Dviračių versle besisukiojantis dukart olimpinis čempionas neslepia, kad dabartiniai sportininkai turi kur kas geresnes sąlygas, tačiau nė nesileidžia į diskusijas "kas būtų, jeigu būtų".

Du aukso medalius Seulo olimpinėse žaidynėse treko asmennėse ir komandų persekiojimo lenktynėse iškovojęs legendinis dviratininkas pasidalijo prisiminimais iš Pietų Korėjos ir apžvelgė, kaip pasikeitė dviračių sportas.

Kokie tai buvo laikai, kaip viskas atrodė jums?
Tai buvo laikai, kai po tais raudonais marškinėliais buvo geltonai-žali. Visi galbūt norėtume grįžti į praeitį, bet kur kas smagiau žiūrėti į ateitį ir džiaugtis dabartinio jaunimo pergalėmis. 

Galbūt būtų buvę saldžiau iškovoti auksą jau atstovaujant Lietuvai?
Būtų buvę, bet kiekvienai kartai yra tam tikras likimas. Taip Dievo duota.

Kuris jums medalis yra brangesnis - asmeninių ar komandinių lenktynių?
Abu medaliai yra lygiaverčiai. Pasidalinome su broliu po medalį (G.Umaro brolis Mindaugas komandų varžybose dalyvavo tik ketvirtfinalyje, todėl oficialiai olimpinio medalio negavo. - Aut.) ir dabar netgi reikėtų paieškoti to užrašo ant briaunos, už ką tas medalis iškovotas. 

Kaip per 30 metų pasikeitė dviračių sportas?
Dviračių sportas, žinoma, pasikeitė. Mums tada atrodė, kad važiuojame greitai, bet aš ir tais laikais sakiau, kad ateis jaunesni, stipresni, greitesni. Ką tik buvo pagerintas asmeninių persekiojimo lenktynių rekordas – 4 min. 7 sek. Mes kaip komanda nesame tokiu greičiu važiavę – vienas prieš keturis. Bet aišku, dabar visur naudojami anglies pluošto dviračiai, be to, labai daug pakeitė sedėsena. Specialistų vertinimų, tai sutrumpino dviratininkų darbą apie 10 sek. Gėris dabartiniam jaunimui, kad už sutaupytus nuo pietų pinigus nereikia pirkti lenkiško ar čekiško žurnalo, kad pamatytų geriausius teniso žaidėjus, apie kuriuos SSRS nebuvo kalbama. 

Dabar labai eskaluojame dopingo problema dviračių sporte. O kaip buvo Seule? Galbūt teko susidurti su "nešvariais" varžovais?
Dėl kitų negalėčiau komentuoti, bet sportas iš tikrųjų yra gražus tuo, kad pats sau pirmiausia gali įrodyti esąs pajėgus. Nevadinčiau dviračių sporto pavojingu dėl dopingo, tiek daug kalbama apie jį dėl to, kad su tuo nešvariu sportu yra labai aktyviai kovojama. 

O ar dabar vis dar atsisėdate ant dviračio?
Dabar stengiuosi dviarčiu važiuoti septynis kartus per savaitę. Laiku paklausėte (juokiasi).
 
Visiems kartojome, kad esame iš Lietuvos

L.Baikauskaitė Seule sublizgėjo taip, kad iki šiol visos Lietuvos bėgikės turi į ką lygiuotis. Sidabro medalį 1500 m bėgimo rungtyje iškovojusi lietuvė pasiekė rezultatą, kurio aukso medaliui pakaktų, tarkime, ir Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynesė. 4 min. 0,24 sek. - Lietuvos rekordas, kuriam jau 30 metų.

Šiuo metu JAV gyvenanti 62 metų L. Baikauskaitė specialiai Seulo olimpinių žaidynių 30-mečio paminėjimui atvyko į Lietuvą ir noriai prisiminė 1988-ųjų vasarą vykusias žaidynes.

Laimute, ar greitai prabėgo tie 30 metų?
Tikrai laikas labai skrieja. Prisiminimai patys gražiausi ir mylimiausi, o šiandien jaučiuosi tarsi tų metų net nebūtų buvę. 

Kaip pavyko taip greitai bėgti Seule?
Stebuklais aš nelabai tikiu, net jei jie ir įvyksta, už jų stovi didžiulis darbas, noras, ryžtas, artimųjų ir šalies palaikymas, kuris man širdyje liko visam laikui. 

Į Lietuvą atvykote tik dėl renginio?
Gyvenu Čikagoje. Kvietimą atvykti gavau prieš savaitę. Labai sutrikau, bet beprotiškai norėjau atvykti, tad aš čia. 

O ar dažnai sugrįžtate į Lietuvą?
Taip, kartą į metus visada atvažiuoju. Čia gyvena mano mama, artimieji. Ar olimpiniame kaimelyje visi lietuviai gyveno kartu? Gal leisdavote laiką drauge?
Ne taip ypatingai, todėl kad varžybų tvarkaraštis buvo labai skirtingas. Bet kuomet krepšininkai iškėlė trispalvę savo balkone, buvo neįtikėtina. Kaip tik Sąjūdis buvo išėjęs iš pogrindžio ir ta dvasia buvo. Visada dalyvavome kaip lietuviai, nepaisant to, kad atstovavome kaip Sovietų sąjungos sportininkai. Ir kai mūsų paklausdavo – „Iš kur jūs?“, visuomet atsakydavome: „Iš Lietuvos“.

Kas labiausiai jums įsiminė Seulo olimpinėse žaidynėse?
Tikriausiai labiausiai įsiminė krepšininkų iškelta Lietuvos trispalvė. Tai įkvepė naujam etapui, kuris man, deja, liko neįgyvendintas. Tai pati didžiausia mano gyvenimo nuoskauda – ruošiausi dalyvauti Barselonos olimpinėse žaidynėse jau kaip Lietuvos atstovė, tačiau nelemta trauma sutrukdė. 

Prisiminkime finalą, kuriame iškovojote sidabrą. Koks jis buvo?
Finalas buvo netradicinis, retai tokių būna. Rumunė Paula Ivan, kuri laimėjo auksą mano rungtyje, bėgant 3000 m pasirinko neteisingą taktiką ir todėl pralaimėjo aukso medalį rusei Tatjanai Samoilenko. Ji turėjo antrą šansą 1500 m distancijoje ir čia jau nebežaidė. Nuo pat starto nurūko į priekį, o kitos 11 merginų nežinojo ką daryti. Aš praktiškai visą laiką bėgau gale, žiūrėjau kas vyksta. Likus apie 200 m pajutau, kad dar turiu energijos ir galingai finišavau bei iškovojau sidabrą. 

Jums iki šiol priklauso šalies rekordas. Kodėl iki šiol jo niekas nepagerino?
Tikrai atsiras, kas pagerins. Matyt, dar neatėjo laikas. Labai linkiu mano rekordą pagerinti. Aš visokeriopai palaikysiu tą sportininkę ir, jei dar būsiu gyva, atvyksiu asmeniškai pasveikinti. 

Jūsų rezultato būtų pakakę laimėti ir Rio de Žaneirio olimpiadą - joje auksas atiteko Kenijos bėgikei, kuri finišavo per 4 min. 8,92 sek.
Žinote, kas praėjo, neverta dėlioti ir žiūrėti, kas būtų, jeigu būtų. Visada stenkimės daryti tai, ką galime geriausiai čia ir dabar. Tai yra svarbiausia sporte. Olimpinės žaidynės yra vienos iš aukšto lygio varžybų, bet tas dėmesys, ažiotažas, sukelia nervinį stresą sportininkams. Kai kurie sportininkai fiziškai gali būti čempionais, bet morališkai – ne. 

Kodėl apsigyvenote JAV, ką ten veikiate?
Išvykau atsitiktinai, kadangi gavau traumą ir gydymas truko du metus. Sugrįžti į sportą jau nebebuvo šansų. Norėjau pasigerinti savo materialines sąlygas, galvojau, užsidirbsiu keletą tūkstančių doleriukų, nusipirksiu didesnį butą, automobilį. Laimėjau žalią kortą ir nutariau pabandyti. Taip ir bandau jau 20 metų. Bet tikrai sugrįšiu. 
 
Po Barselonos reikėjo baigti karjerą

Daug kas pamiršta, kad disko metiko 58 metų R.Ubarto kolekcijoje yra ne vienas, bet du olimpiniai medaliai. 1992 metais Barselonoje iškovotą auksą žinome visi, tačiau iš Seulo lietuvis taip pat grįžo ne tuščiomis - nusviedęs diską 67 m 48 cm, parsivežė sidabro medalį. 

R. Ubartas apgailestauja, kad Seule nepavyko užlipti ant aukščiausio pjedestalo laiptelio - pasak atleto, tiek pasiruošimas, tiek ir rezultatai rodė, kad auksas ranka pasiekiamas.

Ar greitai prabėgo metai nuo Seulo žaidynių?
Tie metai prabėgo labai greitai, pergalės neužmirštamos, aišku, kai kurie prisiminimai išsitrina. Tai buvo mano gyvenimo tikslas, sporte praleidau 27 metus, o olimpiniai medaliai buvo tikslo viršūnė. 

Kas labiausiai įsirėžė į atmintį Pietų Korėjoje?
Labiausiai į atmintį įsirėžė žaidynių atidarymas ir uždarymas. Seule aš labai norėjau būti pirmas, pasauliniai rezultatai rodė, kad tikrai galėjau būti pirmas. Krepšininkų pergalės ir lietuvių medalių gausa taip pat niekada neužsimirš.

Ar įmanoma palyginti jūsų auksą Barselonoje ir sidabrą Seule?
Tai visiškai nesulyginami pasiekimai. Barselona yra Barselona. Viršūnė, pirmas nepriklausomos Lietuvos medalis, mano, kaip sportininko pasiekimų viršūnė. Po to medalio man ko gero reikėjo baigti karjerą. Kitą olimpiadą man būtų buvę labai sunku laimėti. 

Kaip paaiškintumėte tai, kad Seulo žaidynėse tiek daug lietuvių iškovojo medalius?
Matyt sporte būna viena karta stipresnė, kita silpnesnė. Seulo karta, tiek krepšininkai, tiek futbolininkai, lengvaatlečiai 1988 metais buvo savo karjeros pike. Meistriškumas, sėkmė, fortūna, viskas sukrito vienais metais.

Jūs, Virgilijus Alekna, Andrius Gudžius. Kaip paaiškinti šitą grandinėlę?
Tradicijos geros, puikūs treneriai. Lietuviai yra gana aukšti, šaltų nervų, kas ypač svarbu disko metime. Visi mes stambūs, tvirtų rankų, aukšti, augę kaimę prie žagrės, stiprūs. Tarp trijų milijonų turėti tokią nenutrūkstamą prizų grandinę yra neįtikėtina. 
 
Kaip pasikeitė disko metikų sąlygos per 30 metų?
Kiekvienas gyvena savo laike. Tada mums viskas atrodė labai gerai. Bet tobulėja ir sporto salės, ir metodikos, viskas keičiasi. Dabar jau galime pasakyti, kad yra geriau. Bet tada mums atrodė, kad viskas tobula. 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
"Turime būti pasiruošę kovai"
2019 05 24
LKL
"Ryto" krepšininkas M. Girdžiūnas teigia, kad triuškinama vilniečių pergale Klaipėdoje finalas nesibaigė ir laukia iš "Neptūno" atkaklaus pasipriešinimo.
„Žalgiris“ pusfinalyje neužtruko
2019 05 23
LKL
Ketvirtąjį kėlinį spurtu pradėjęs Kauno „Žalgiris“ nubraukė Panevėžio „Lietkabelio“ viltis sukurti didesnę intrigą „Betsafe–LKL“ pusfinalyje.
85 metų „Neptūno“ fanas nebijo iššūkių
2019 05 23
Žvilgsnis
„Neptūną“ palaikau jau nuo 1985-ųjų, iš viso jau yra 34 ar 35 metai. Ir dar galvoju kokius metus kitus palaikyti“, – su šypsena teigia A. Karbauskas
 
Turas, įsiminsiantis ilgam
2019 05 24
Aerobika
A lygos 12-asis turas: vartininko šou, permainingas Kauno derbis ir kylantis aukštyn „Panevėžys“.
Jaunimo rinktinėje - du naujokai
2019 05 24
U-21
Lietuvos jaunimo futbolo rinktinės treneris D. Vencevičius paskelbė 24 žaidėjų, pakviestų ruoštis čempionato atrankos rungtynėms su San Marinu, sąrašą.
„Futbole sėkmės nėra – arba įmuši, arba ne“
2019 05 23
A lyga
„Žalgirio“ treneris Marekas Zubas po pralaimėjimo „Sūduvos“ ekipai: „Mes patys pavertėme „Sūduvos“ vartininką rungtynių herojumi.“
5800 km - per 70 dienų
2019 05 24
Bėgimas
Ultrabėgikas Aidas Ardzijauskas surado naują iššūkį.Šį kartą jis per 70 dienų planuoja perbėgti visą Europą nuo šiaurės iki pietų.
Į elito kovas – su didelėmis ambicijomis
2019 05 23
Anonsas
„Džiaugiamės subūrę pajėgią komandą ir tikimės iškovoti kuo daugiau prizinių vietų", - prieš Europos čempionų taurės finalą teigė „Cosma“ prezidentas.
Geriausi Šėtos bėgimo prizai – vaikams
2019 05 23
Bėgimas
Gegužės 26 d. vyks „Šėtos bėgimas“, skirtas Šėtos miestelio 657-osioms metinėms. Kartu tai bus jau devintasis Lietuvos bėgimo taurės (LBT) etapas.
 
Burtai lėmė akistatą su pažįstamu varžovu
2019 05 24
Burtai
Geriausias Lietuvos tenisininkas Ričardas Berankis pirmajame "French Open" turnyro rate žais su belgu Davidu Goffinu.
Pirmas turnyras abejingų nepaliko
2019 05 22
Turnyras
Paaiškėjo penkių skirtingų grupių SEB arenos 10-mečio taurės turnyro nugalėtojai. Bent viename iš penkių finalų vyko tikra drama.
Naudingiausia teniso mokytis vasarą
2019 05 21
Tenisas
Jau 11 metų veikianti Vilniaus teniso akademija pateikia bent penkias priežastis, kodėl vertėtų teniso mokytis būtent vasarą.
Debiutinis turnyras paženklintas rekordu
2019 05 23
Graplingo imtynės
Į pirmąkart istorijoje Aukštaitijos sostinėje surengtą Panevėžio miesto atvirąjį graplingo čempionatą susirinko beveik 200 atletų.
"Boksas - ne galvų daužymas"
2019 05 21
Boksas
JAV gyvenantis olimpietis Egidijus Kavaliauskas įsitraukė į Olimpinės dienos bumą ir mokė žinomus šalies žmones bokso paslapčių
Kilti dar aukščiau sutrukdė trauma
2019 05 18
Tekvondo
Pasaulio tekvondo čempionatas: dvi K. Tvaronavičiūtės pergalės, kelią tolyn užkirtusi trauma, devinta vieta ir naujas įrašas Lietuvos tekvondo istorijoje.
 
Sezoną pergalėmis pradėjo favoritai
2019 05 21
MTB
Per 1000 įvairaus amžiaus dviratininkų pradėjo naują MTB dviračių lenktynių sezoną Druskininkų maratonu.
Užsidirbo reitingo taškų
2019 05 19
Lenktynės
Lietuvos dviratininkas Gediminas Bagdonas Prancūzijoje vykusiose daugiadienėse dviratininkų lenktynėse iškovojo 20 vietą ir pelnė pasaulio reitingo taškų.
Prie sidabro pridėjo auksą
2019 05 19
Trekas
Minske vykstančiose tarptautinėse dviračių treko varžybose „Grand Prix Minsk“ lietuvis G. Serafinas laimėjo keirino rungtį ir pelnė aukso medalį.
Pagerbė čempionus ir išdalino prizus
2019 05 24
Rankinis
2018-2019 metų rankinio sezono uždarymo metu LRF vadovas D. Pasvenskas teigė, kad tiek vyrų, tiek moterų čempionatai buvo įtempti ir nenuspėjami.
Lemiamame mūšyje – dramatiška atomazga
2019 05 22
Moterų rankinis
Lietuvos moterų rankinio lyga turi naujas čempiones. Auksą lemiamose finalo rungtynėse išplėšė Kauno rajono „Cascados–Garliavos SM“ komanda (VIDEO).
Prireiks lemiamo mačo
2019 05 18
Moterų rankinis
Po ketvirtųjų Lietuvos moterų rankinio lygos rungtynių tapo aišku, kad po septynerių metų pertraukos čempionėms išsiaiškinti reikės lemiamo penktojo mačo.
 
Tikslas – pakeisti požiūrį į tinklinį
2019 05 22
Interviu
Italijoje žaidžianti tinklininkė I.Sorokaitė: „Lietuvoje nėra tokios tinklinio, kaip profesionalaus sporto, kultūros. Tokios, kokia yra krepšinyje.“
Po nervų karo – nesėkmė
2019 05 18
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkams A. Rumševičiui ir L. Každailiui kelią į FIVB turnyro „Aydin Masters" pusfinalį apmaudžiai užkirto olandai.
Lietuviai žengė į atkrintamąsias
2019 05 17
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai A. Rumševičius ir L. Každailis užtikrintai nugalėjo šeimininkus turkus ir "Aydin Open" turnyre žengė tolyn.
Silverstono trasoje - lietuviškas debiutas
2019 05 24
Rali-krosas
"Su automobiliu susikalbam sąlyginai gerai", - sako ralio-kroso lenktynėse Didžiojoje Britanijoje dalyvausiantis Paulius Pleskovas.
Smalininkuose gaus kartingas
2019 05 24
Kartingas
Smalininkų kartodrome startuos antrasis „BMW Lietuvos kartingo čempionato“ etapas, kuriame planuojama sulaukti rekordinio dalyvių skaičiaus.
Filmas - žinutė autosporto bendruomenei
2019 05 24
Filmas
Pirmosios lietuviškos autosporto dokumentikos režisierius J. Mikulėnas - apie kūrybinį procesą, jaunatvišką entuziazmą ir gyvenimą autosporto ritmu.
 
Lietuva be tarptautinio ledo ritulio neliks
2019 05 24
Ledo ritulys
IIHF kongresas patenkino asociacijos „Hockey Lietuva“ prašymą Lietuvoje surengti dvidešimtmečių pirmenybes.
Olimpiniame kelyje - galingi varžovai
2019 05 24
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulininkai trečiajame olimpinės atrankos etape susitiks su Slovėnijos,Japonijos rinktinėmis ir dar viena komanda, paaiškėsiančia gruodį.
Lietuvės sulaukė istorinio IIHF sprendimo
2019 05 23
Tarptautinės ledo ritulio federacijos (IIHF) kongrese nuspręsta, jog Lietuvos moterų rinktinė pirmą kartą istorijoje dalyvaus pasaulio čempionate.
Pirmenybes baigė pergale
2019 05 24
Badmintonas
Lietuvos badmintono rinktinė laimėjo neoficialaus pasaulio mišrių komandų badmintono čempionato - „Sudirman Cup“ turnyro susitikimą dėl 27-osios vietos.
"Varžybos prikaustys žiūrovų dėmesį"
2019 05 24
Olimpinė diena
Paulius Brilinga - apie Olimpinę dieną, jėgos ištvermės sportą, artėjančias varžybas.
Vilniuje varžysis 100 pajėgiausių atletų
2019 05 24
Festivalis
Vilniaus sporto festivalis net tris dienas stebins įspūdingas sporto, aktyvaus laisvalaikio renginiais ir turnyrais.
 
Geriausias kadras – avarija Abu Dabyje
2019 05 24
Konkursas
LSŽF kartu su naujienų portalais 15min.lt ir sportas.info rengiamo „Mėnesio sporto nuotraukos“ konkurso ketvirtuoju šių metų laureatu tapo V. Pilkauskas.
Rekonstrukciją sustabdė skundas
2019 05 24
Bazės
Prieš pat Kauno sporto halės rekonstrukcijos pradžią miesto savivaldybė sulaukė „pagalio į ratus“ - teismo sprendimo, stabdančio darbus.
Ant medalių – saulė ir paparčio žiedas
2019 05 23
Europos žaidynės
Pagrindinis Minske vyksiančių Europos žaidynių medalių akcentas – oficialiu žaidynių simboliu tapęs paparčio žiedas.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas