Marytė Marcinkevičiūtė 2018 m. rugsėjo 5 d. 11:00 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Čempiono sūnus jau pasiprašė disko

Andrius Gudžius planavo iškart po Europos pirmenybių kartu su treneriu nulėkti į žvejybą. Bet keliavo į treniruotę.

Ant Europos čempiono rankų – svarbiausi sirgaliai.
pliadisfoto.com nuotr.
Ant Europos čempiono rankų – svarbiausi sirgaliai.
   
Sugrįžęs iš Europos čempionato Berlyne, kur paskutiniu metimu nuskynė auksą, Andrius Gudžius kitą dieną jau treniravosi Kaune. Tiesa, mėtė lengvesnį nei įprasta diską ir kelis kartus nusviedė jį daugiau nei 70 metrų. Sumanymą kartu su treneriu Vaclovu Kidyku pasėdėti su meškere rankose sujaukė žemyno pirmenybių organizatoriai. Disko metikų apdovanojimo iškilmės, turėjusios vykti kitą dieną po varžybų, dėl audros grėsmės buvo nukeltos dviem dienoms, tad teko keisti kelionės grafiką, o kartu ir kitus planus.
 
„Neišdegė tas mano planas. Sugrįžus į namus, teko kibti į darbus, nes laukia kitos svarbios varžybos. Ko gero, pažvejoti teks tik po sezono“, – šyptelėjo į gimtinę grįžęs atletas.

27 metų pasaulio čempionas iš Lietuvos Berlyne pergalę iškovojo paskutiniu – šeštuoju – metimu. Jo mestas diskas nuskriejo 68 m 46 cm. Po ketvirtųjų metimų lyderiu buvo 25-erių švedas Danielis Ståhlis (68 m 23 cm). Jam atiteko sidabro medalis.
 
Pasaulio ir Europos čempiono treneris, Seulo, Barselonos, Atlantos ir Sidnėjaus olimpinių žaidynių dalyvis V. Kidykas negailėjo gražių žodžių savo auklėtiniui: „Neturiu tikslo girti Andrių, koks jis geras sportininkas ir puikus kovotojas. Tą visi matome, tai rodo ir jo pelnyti medaliai. Man imponuoja ir kitos auklėtinio savybės. Praėjusiais metais po pasaulio čempionato buvome pakviesti į susitikimą su Jono Pauliaus gimnazijos moksleiviais. 
 
Buvau sužavėtas jo kalba. Jam po susitikimo pasakiau, kad gailiuosi, jog neturėjau diktofono. Jis paklausė, o kam jo prireikė. Atsakiau: šitaip gražiai pakalbėti gali tik retos asmenybės. Andrius mokiniams pasakojo motyvuotai – jeigu jie nenori sportuoti, yra ir kitų gyvenimo sričių, kurias galima išbandyti.

Po tokios įtaigios jo kalbos buvau pakylėtas ne ką mažiau nei po jo svarių pergalių disko metimo sektoriuje. Mane ypač džiugina, kad Andrius ne tik puikus sportininkas, bet ir nuostabus žmogus.“ 

Andriau, Berlyne turėjai puikią palaikymo komandą: pirmą kartą čempionatą stebėjo tavo šeima – žmona Dovilė, ketverių dukra Viktorija ir septynerių sūnus Andrius. Gal jie taps tavo būsimų pergalių talismanais? – paklausiau A. Gudžiaus.
Visą laiką jie mane palaiko, tuo labai džiaugiuosi. Šiemetis čempionatas buvo surengtas mums patogioje vietoje, netoli Lietuvos, todėl šeima ir atvyko manęs palaikyti iš arčiau. Jie pirmą kartą buvo tokiame stadione, matė mane kovojantį ir jų emocijos buvo didžiulės.

Ar šeima tave įkvėpė, suteikė papildomų jėgų siekti pergalės? O gal tau geriau, kai artimieji nemato tos sunkios kovos?
Kai per varžybas ateini į sektorių kovoti, atsijungi nuo išorinio pasaulio: dirbi savo tiesioginį darbą ir nesidairai į tribūnas. Visas susikoncentruoji į disko metimą. Jei mintys kažkur lakstys, tai ir rezultatų nebus. Ar šeima mane ir toliau palaikys per varžybas? Jeigu tik būtų galimybė, jie tikrai atvažiuotų manęs palaikyti.
 
Praėjusiais metais, kai tapai pasaulio čempionu, tavo sūnus dvi dienas kieme mėtė viską, kas tik pakliuvo po ranka ir tau sakė: „Tėte, žiūrėk, aš irgi taip moku.“ Gal mažasis Andrius šiemet jau ir diską pačiupinėja?
Taip, jis dabar jau yra užsidegęs disko metimu, užsisakė vaikiškų diskų, nori bandyti. Gerai, tegul žaidžia. Tačiau reikia, kad jis dar paaugtų, sulauktų bent 14-os, tada būtų galima ir apie treniruotes pagalvoti. 

Ar sūnus Berlyne suprato, ką padarei?
Suprato ne tik jis, kas ten įvyko, bet ir dukrelė. Galima sakyti, jie abu stadione gyvena, nuo mažų dienų žino tas pergales. Kai jų tėtis vienu metu buvo antras, jiems buvo lyg tragedija.
 
Kai tapai Europos čempionu, ar radai jėgų ir stadione stebėjai mūsų lengvaatlečių pasirodymą?
Buvau stadione ir sirgau už lietuvius. Stebėjau ir Airinės Palšytės šuolius, ir Livetos Jasiūnaitės metimus. Labai džiaugiausi jų startais.
 
Dar 2007 m. treneris V. Kidykas teigė, kad turi ypač gerą vieną savybę – moki susikaupti paties aukščiausio rango varžyboms, gerai nusiteikti psichologiškai. Kaip tau pavyksta tai padaryti, iš ko mokaisi: lankai specialias paskaitas, sėdi bibliotekose ir skaitai viską, kas susiję su psichologija, ar dar ką nors?
Viskas daug paprasčiau. Psichologiškai tvirtėju sulig kiekvienomis varžybomis, patyręs nesėkmes ir pralaimėjimus. Disko metimų sektoriuje aš sukiojuosi jau 14-i metai. Sudalyvavau šimtuose varžybų, iš to ir susikaupia patirtis.
 
Ar esi laimėjęs daug varžybų paskutiniu bandymu? 
Esu laimėjęs, kai dar varžiausi vaikų, jaunių, jaunimo grupėse. Per pirmuosius bandymus gal daug norėdavau, todėl nelabai išeidavo. Tekdavo krapštytis paskutiniais metimais. Dabar, kai dalyvauju suaugusiųjų varžybose, paskutiniais metimai varžybas esu laimėjęs gal porą ar trejetą kartų.
 
Atėjus patirčiai, koncentruojamės į pirmuosius tolimus metimus. Jeigu jie nepavyksta, tada labai stengiesi per paskutinius. Tačiau tai neplanuojamas dalykas. 

Ar prisimeni savo pirmąsias tarptautines varžybas? Atrodo, kad tai buvo Tailande vykusios pasaulio vaikų žaidynės...
Prisimenu, bet jose stumdžiau rutulį. Tai buvo paprastos varžybėlės. Kaip skamba, taip ir yra – vaikų žaidynės.
 
2007 m. prieš pasaulio jaunių čempionatą Ostravoje (Čekija) savo trenerį V. Kidyką tikinai, kad turi užimti trečiąją vietą. Treneris tau pasakė, kad tai labai puiku, svajoti niekas nedraudžia, bet apie tai niekam nereikia garsiai sakyti. Treneris jau tada įžvelgė, kad pačios svariausios tavo pergalės turėtų ateiti po dešimties metų, jei užteks kantrybės ir jėgų. Pasirodo, jis neklydo.
Treneris ne vienus metus sukasi disko metimo pasaulyje, įsivaizduoja, kiek trunka pasirengimas. O dėl tos trečiosios vietos, tai visą laiką pasikalbi su treneriu. 2007 m. dar tik žengiau pirmuosius žingsnius kaip disko metikas. Pasaulio jaunių čempionatui buvau neblogai pasirengęs, realizavau save.
 
Kadangi tavo treneris geras orakulas, o dabar jis kalba, kad galėtum bandyti pagerinti vokiečiui Jürgenui Schultui priklausantį 32 metų senumo pasaulio rekordą (74 m 8 cm), gal ir vėl jo žodžiai išsipildys?
Treneris mažais tikslais manęs niekada nelepina. Aš taip drąsiai nedrįsčiau teigti. Gal kada gyvenime, duok Dieve, ir pavyks priartėti prie to rezultato. Būtų ypač malonu, bet teigti, kad esu pajėgus tai padaryti, – tikrai negaliu. Dar toli tas rezultatas, reikia daug dirbti. Rekordai taip negimsta, kad, va, atsikėliau ir sakau: gerinsiu rekordą. Taip nebūna. Pasvajoji – gerai, svarbu turėti tikslą.


 
Ir olimpinis čempionas Romas Ubartas, ir tavo treneris Vaclovas Kidykas teigia, kad tavo galva –- tikras kompiuteris. Ką gali pasakyti apie tą kompiuterį?
Manau, kad kiekvieno galvoje yra kompiuteris. Tiesiog per savo sportinę karjerą patyriau daug nesėkmių, jos mane užgrūdino, pasimokiau iš jų, gal taip reikėtų sakyti. Be to, patirtis, pasirengimas, fizinė forma. Kai esi pasirengęs, tada ir susikaupti lengviau. O jeigu balansuoji ant sezono ar tos dienos galimybių ribos, tada ir susikaupimas būna sudėtingas.

Iki šiol kalbėdavai apie tris savo pagrindinius tikslus: pirmasis – užauginti dorus ir gerus vaikus, antrasis – tapti olimpiniu čempionu ir trečiasis – būti geru, teisingu, doru žmogumi. Gal per tą laiką atsirado ir ketvirtasis siekis? 
Ne, kažkaip niekas nepasikeitė, gairės tos pačios. 

Kas tau didžiausias pavyzdys gyvenime?
Net ir nežinau, idealų turiu. Tačiau kiekvienas einame savo kelią, turime savo tikslų. Tiesiog bandau gyventi vadovaudamasis teisingomis vertybėmis ir jų laikytis. 
 
Turi brolį – 18-os Mantą, ir 24-erių seserį Astą. Ar jie nebandė tapti profesionaliais sportininkais?
Brolis truputį juda, bet kaip profesionalas nesportuoja. Kiekvienas turi savo kelią.
 
Ką gali pasakyti apie Virgilijaus Aleknos sūnus Martyną ir Mykolą, kurie su tėvais buvo atvažiavę į Berlyną ir matė tavo įspūdingą pergalę?
Taip, jie buvo Berlyne, bet nesusitikom. Martynas perspektyvus, jis nuolat gerina savo rezultatus. Sportininkas turi puikų trenerį Mantą Jusį. Jeigu viskas vyks pagal planą, Martynas nepatirs traumų, jam padės tėvas ir jo klausys, turėtų būtų visai neblogai. Martynui linkiu geros karjeros. O apie Mykolo metimus kol kas dar anksti spręsti.
 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
 
 
 
„Neptūnas“ nepasipriešino Vokietijos klubui
2018 11 20
FIBA Čempionų lyga
Čempionų lygos 7-ojo turo mače D grupėje Klaipėdos „Neptūno“ krepšininkai Vokietijoje 78:102 (15:24, 23:24, 22:30, 18:24) pralaimėjo Bairoito „Medi“.
Treneriai paskirti ne visoms rinktinėms
2018 11 20
Posėdis
LKF vykdomojo komiteto posėdžio metu paskirti jaunimo rinktinių treneriai ir patvirtintas biudžetas, jis sudarys 3,1 mln. eurų.
„Montakit“ lyderis – kauniečių numylėtinis
2018 11 20
Žvilgsnis
„Lietkabelio“ varžovas – su svarbų vaidmenį turinčiu Marko Popovičiumi ir buvusiu Jono Valančiūno komandos draugu.
 
Po fiasko – kaltinimai sistemai
2018 11 21
Žvilgsnis
Lietuvos rinktinės treneris Edgaras Jankauskas: „Negalime statyti vežimo prieš arklį – žaidėjai ugdomi nuo mažų dienų ir spragos atsiranda ten.“ (VIDEO)
Lietuvos rinktinė: be taškų ir prošvaisčių
2018 11 20
Tautų lyga
Lietuvos rinktinės agonija UEF Tautų lygos C pakopoje baigėsi dar vienu smūgiu: kėlinį atsilaikę prieš serbus mūsų šalies futbolininkai pralaimėjo 1:4.
Iškart po sezono – permainos
2018 11 20
Permainos
FK „Žalgiris“ atsisveikino su penkiais žaidėjais – gynėju Diego Oyarzunu, saugu Marquinhosu, puolėjais Tomašu Malecu ir Louisu Ogana bei Dominyku Kodziu.
Trenerė randa laiko ir dailei
2018 11 13
Žvilgsnis
Trenere tapusi dvejų olimpinių žaidynių prizininkė Austra Skujytė neslepia, kad laiko mąžta, tačiau vis dėlto randa jo jaunystės pomėgiui.
Revoliuciniai reitingai bus, bet ne šiemet
2018 11 12
Reitingas
IAAF keičia nuomonę: revoliuciniams reitingams lengvojoje atletikoje - ženklas stop.
Lietuvė žibėjo kariškių pasaulio čempionate
2018 11 12
Bėgimas
Tradicinio Beiruto maratono metu vykusiame 50-ajame kariškių maratono pasaulio čempionate bronzą iškovojo eilinė Vaida Žūsinaitė-Nekriošienė.
 
Italijoje – pergalingas startas
2018 11 20
Turnyras
Lietuvos tenisininkas Laurynas Grigelis ATP „Challenger“ serijos turnyro „Andria E Castel del Monte“ pirmame rate įveikė italą.
Sezoną baigė jaunieji Lietuvos tenisininkai
2018 11 19
Turnyras
Savaitgalį Šiaulių teniso mokykloje raketes surėmė po aštuonis pajėgiausius trijų amžiaus grupių žaidėjus.
Nusileido devintajai turnyro raketei
2018 11 15
Turnyras
Matas Vasiliauskas turnyrą Izraelyje baigė aštuntfinalyje.
Žengė pirmuosius žingsnius Tokijo link
2018 11 19
Dziudo
Osvaldas Bareikis Portugalijoje vykusiame pasaulio neįgaliųjų dziudo čempionate pelnė pirmusoius taškus atrankoje į 2020 m. paralimpiadą.
Vengrijoje - J. Kmieliauskaitės triumfas
2018 11 18
Dziudo
Vengrijoje vykusiose Europos jaunių dziudo taurės varžybose aukso medalį iškovojo lietuvė Justina Kmieliauskaitė.
Lietuvos bokso čempionate - sensacija
2018 11 18
Boksas
Neįtikėtina pergalių serija, įspūdingas nokautas ir sensacingai įveiktas daugkartinis Lietuvos čempionas - taip baigėsi šalies bokso čempionatas.
 
Lietuvis "vežė" į kalną dziudo legendą
2018 11 11
Treniruotės
„Pagaliau radau, kas į kalnus važiuoja lėčiau už mane," – juokavo lietuvis dviratininkas Evaldas Šiškevičius.
O. Baleišytė pasaulio reitinge – trečia
2018 10 30
Trekas
Po Kanadoje vykusio antrojo pasaulio dviračių treko taurės varžybų etapo UCI paskelbtuose reitinguose Lietuvos atstovai patenka į keturis dešimtukus.
Pirmame dešimtuke – S.Krupeckaitė
2018 10 29
Trekas
Miltone (Kanada) vykstančio antrojo pasaulio dviračių treko taurės varžybų etapo moterų keirino rungtyje Simona Krupeckaitė užėmė dešimtąją vietą.
Pasirodymą Europoje baigė lygiosiomis
2018 11 18
EHF taurė
Kauno „Ąžuolo-KTU“ komanda išvykoje sužaidė lygiosiomis su Prahos „Dukla“ (Čekija) ekipa, bet nepateko į kitą etapą.
„Šviesa“ triumfavo EHF rungtynėse
2018 11 17
EHF taurė
Vilniaus „Šviesa“ namuose užtikrintai nugalėjo Norvegijos „Bodo HK“ klubą.
Pasitraukė iš EHF taurės turnyro
2018 11 17
Moterų rankinis
Kauno „Acme-Žalgirio“ rankininkės pralaimėjo „Gomel“ (Baltarusija) ekipai ir nepateko į kitą etapą.
 
Į pusfinalį – Šiaulių ir Klaipėdos klubai
2018 11 19
Varžybos
Savaitgalį paaiškėjo Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) vyrų Didžiosios taurės turnyro pusfinalio dalyviai.
Kausis dėl LTF Didžiosios taurės
2018 11 16
LTF Didžioji taurė
Šešios stipriausios šalies tinklinio komandos stos į kovą dėl pirmojo sezono trofėjaus.
Lietuvis džiaugiasi sugrįžęs į Švediją
2018 11 15
Legionieriai
Lietuvos tinklininkai gerbėjus toliau džiugina sėkmingu žaidimu įvairiose Europos šalyse.
Lenktynės, kurias pasmerkė net Vatikanas
2018 11 20
Dakaras
Jau pirmaisiais Dakaro ralio metais iššūkio ėmėsi 182 nutrūktgalviai, iš kurių finišą pasiekė vos 74
Į Dakarą – su 10 kg lašinių
2018 11 20
Dakaras
Kelionę Dakaro link pradedantis Vaidotas Žala: „Kai skrandis gurgia, dirbti negali, tad maistas yra prioritetas numeris vienas.“
Pirmas tikslas – Prancūzijos uostas
2018 11 19
Dakaras
Nors žmonės prie televizijos ekranų ar internetinių portalų suklūsta sausio pradžioje, sunkiausių planetos lenktynių dalyviai Dakaru gyvena jau dabar.
 
Po sėkmingo pasirodymo – karjeros posūkis
2018 11 20
Ledo ritulys
Tris mūsų šalies atstovus savo gretose turinti Haldeno „Comet“ komanda į savo gretas pasikvietė dar vieną Lietuvos rinktinės atstovą Ilją Četvertaką.
Lietuvos rinktinės vairas – amerikiečiui
2018 11 19
Ledo ritulys
Lietuvos jaunių ledo ritulio rinktinės vyriausiuoju treneriu paskirtas amerikietis Dougas Boulangeris, o jam talkins kanadietis ir du lietuviai.
Europos čempionate - dvi lietuvių pergalės
2018 11 18
Akmenslydis
Taline vykstančiame Europos moterų akmenslydžio čempionato B diviziono turnyre sekmadienį dvi pergales iškovojo Lietuvos rinktinė.
Pirmasis trofėjus - vilniečiams
2018 11 20
Žolės riedulys
Pirmąjį 2018-ųjų riedulio sezono uždarosiose patalpose trofėjų - Lietuvos žolės riedulio federacijos vyrų taurę - iškovojo Vilniaus „Žuvėdra-Tauras-CTLF".
Alytuje – nenuspėjama šaulių kova
2018 11 20
Šaudymas iš lanko
Tarptautinėse šaudymo iš lanko varžybose Alytuje - augantis lygis ir moters pergalė prieš vyrus.
Alytiškiams – sidabras ir bronza
2018 11 20
Kanupolas
Alytaus miesto atvirojo kanupolo čempionato 3-iojo finalinio turo varžybose dalyvavo sportininkai iš Lenkijos, Suomijos, Rusijos, Vengrijos ir Lietuvos.
 
Už kilnius darbus ir poelgius – įvertinimas
2018 11 20
Kilnus elgesys
Lietuvos kilnaus sportinio elgesio komitetas apdovanojo metų laureatus. Jais tapo tekvando sportininkė, Australijos ir Lietuvos treneriai, organizacijos.
Apdovanojimuose - dėmesys jaunajai kartai
2018 11 18
Net trys iš šių metų Lietuvos buriuotojų apdovanojimų buvo susiję su jaunųjų buriuotojų skatinimu ir treniravimu.
„Agresija visada yra pasmerkta žlugti“
2018 11 16
Situacija
LSFS vadovas R.Kveselaitis mano, kad naujos sporto organizacijos tikslas – kąsti Lietuvos tautiniam olimpiniam komitetui.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas